BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP KAMER IN BRAND: MAN ZWAAR GEWOND L. F. VAN WIJCK LEGT VOORZITTERSCHAP SCHAREDIJKE NEER Contactavond openbare basisschool Oosterland 3 ^Iolty" tï|pde f* hotel Jacobi STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 oktober 1974 Nr. 21573 Uit Dreischors verleden Coinmandowisseling V.V.V. (VII) Door de vele vastendagen en de groei van de steden in de middeleeuwen, de Vlaamse in de twaalfde en de Hollandse in de dertiende eeuw, werd visserij belang rijk, om te voldoen aan de vraag naar vis door de stedelijke bevolking. Aanvankelijk beoefende men uit sluitend kustvisserij. Kort voor 1400 moet Willem Beukelszoon het haringkaken hebben uitge vonden, of het hebben afgekeken van Oostzeevissers en het hier hebben toegepast. Hij woonde overigens niet te Biervliet, zoals we vroeger leerden, maar van 1388-1396 wordt hy vermeld in het vlakbij gelegen Hughevliet. Ook Ouddorp maakt aanspraak op de ontdekking van het haringkaken. Onder de vloer van de Nederlands Hervormde kerk moet de grafsteen liggen van Jan Michielszoon Duffel, waarop een visnet en een kaakmes staan afgebeeld. De haring werd op zee gekaakt (de ingewanden verwijderd), gezou ten en in vaten gelegd. De vissers konden daardoor verder afgelegen visgronden bereiken dan voorheen. Omdat er meer bemanningsleden nodig waren, zout en tonnen moes ten worden meegevoerd, ging men grotere schepen dan voorheen bou wen. Deze haringbuis kwam om streeks 1400 in gebruik. V oorschriften De haringvangst werd steeds be langrijker. In 1424 stelde men voor schriften op. Men mocht geen kleine haringvaten kuipen en één of meer dagen na het vangen van de vis. was het kaken ervan verboden. De tonnen moesten van het stadsmerk zijn voorzien Brouwershaven werd in de 15e eeuw door de haringvisserij een bloeiende stad. Maar ook Dreischor voer er wel bij. Oostelük van de Een strak afkledend, makkelijk te combineren truitje. Heerlijk onder een blouse, op 'n rok of pantalon. Zachte soepele banlon of acryl, makkelijk zelf te wassen. In vele modieuze kleuren o.a. zwart, bruin, roest, bottle, écru. Maten 38-44. In een heel plezierig' prijsje Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite v waard! Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Tiretschor DREISCHOR. Dc heer J. L. Braber te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zün his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan wij de beschikking kregen. In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij de geschiedenis van Dreischor hier publiceren. woonkern, lag aan het Dijkwater het vissersdorpje Maye ,waar ook een aantal haringbuizen thuishaven had den. Daar was ook, sedert de over stroming in 1287, de rede waar de koopvaardijschepen met bestemming Zierikzee ,op gunstig tij en wind richting wachtten. De bevolking van Antwerpen con sumeerde veel haring. Van Maye ging de vaart er heen door Dijkwa ter en de Oosterschelde en verder door het brede water waardoor toen Zuid-Beveland van Brabant was ge scheiden. Bij Iersekeroord ,op Zuid- Beveland gelegen, tegenover Bergen op Zoom, noteerde men alle tolgel den die geïnd werden van de daar passerende schepen. Deze rekenin gen bleven bewaard sedert 1412 en verschenen in 1939 in druk. De tol, eigendom van de grafelijk heid, werd verpacht. Mr. Adriaan Dreyschor, vermoedelijk naar zijn geboorteplaats genoemd, namens de heer van Veere, gedeputeerde van de Staten van Zeeland, pachtte deze tol op 10 oktober 1475 voor 5 jaar. Zo'n verpachting had destijds plechtig plaats „by der berrender kersse". De pacht bedroeg het respectable b'e- drag van 2380 per jaar (l£ is 40 groten of 6 gulden). Omgerekend in de guldenswaarde van onze tijd was dit ongeveer f 450.000,- Overdracht tol Adriaan Dreyschor moest de tol vroegtijdig overdragen aan Jan van Lesenen, door het sneuvelen van hertog Karei de Stoute op 10 okto ber 1475 bij Nancy. In de oudste re keningen vinden we een aantal pos ten van het vervoer van haring van Dreischor naar Antwepen Op 27 september 1472 vervoerde Cornelis Adriaenszone „8 last ha- rinc" en Waen Jansz, eveneens van Dreischor 8% last. Dezelfde Corne lis Adriaenszoon betaalde op 21 ok tober van hetzelfde jaar 18 groten, wegens passeren van de tol met „3 last harinc". Ook Ole Piermanszone en Huyge Janszone. beiden uit Drei schor, voeren die dag langs de tol, de laatste met „6 last harinc". In 1492, 1493 en 1494 vervoerden enige niet met name vermelde schippers uit Dreischor via de tol respectieve lijk „8 last tonharinc", „13 last ton- harinc", „4 last vors harincx" en „8 last tonharincx", naar Antwerpen. Op 15 oktober vervoerde Jan Lemsone .schipper uit Dreischor, weer 7 last tonharing naar Antwer pen, en 4 dagen later een collega van hem uit Dreischor 4 last tonnen- haring. Op 4 februari 1496 passeerde een Dreischorse schipper met 4 amen. Rijnwijn. Op 27 oktober 1498 vervoerde een collega van hem 3 last verse haring en weer een ande re schipper op 3 november 5% last tonharing. In 1554 werd vermeld dat Dreischor te Iersekeroord was vrijge steld van het betalen van tol. Hoeken en Vlamingen In de tijd van de Hoekse en Ka beljauwse twisten, hadden in 1489 een aantal Hoeken, onder leiding van Dreischors ambachtsheer Phi lips van Kleef, samenwerking gekre gen met opstandige Vlamingen. Ze hadden zich met hun schepen ver zameld in Vlaanderen, in de haven van Sluis. Onder aanvoering van hun 22-jarige bevelhebber Jhr. Frans van Brederode, zouden ze vanuit deze operatiebasis een aanval doen op Holland. Zomer 1490 zeilde de Hoek se vloot Zeeland in. De Rotterdam se stadhouder Jan van Egmond kwam met zijn vloot vanuit Dord recht, en in de Grevelingen kwam het tot een treffen van de Bourgon dische met de Hoekse schepen. Zes tien van de 38 Hoekse schepen ge raakten vast op de slikken, in de van 12 tot 6 uur durende scheeps strijd. Volgens andere bronnen werd op het schorrengebied Repers, nabij Maye een. veldslag geleverd. In elk geval werd het 300 man sterke leger van Frans van Brede rode verslagen. Jhr. Frans werd ge vangen genomen en naar Dordrecht vervoerd. Hy werd daar in een to ren opgesloten en overleed daar op 11 augustus 1490 aan een hoofdwond en een kogehvond in een been. De overgebleven schepen van de Hoekse edelen, verzamelden zich te Sluis, waar de bemanning verder, onder het mom van kaapvaart, een zeeroversbestaan leidde. Veerdiensten Vanuit Maye waren er veerdien sten op Oude Tonge, Herkingen en Duiveland. Aliaen Corneliszoon pachtte deze overzetveren over het jaar 1527, voor 2£ 13 schellingen. Behalve Maye, had Dreischor ook nog het haventje dat Bellaert of Bel- dert heette. Ten behoeve van de schippers en hun gezinsleden, stond er een aan St. Leonard gewijde ka pel. De Utrechtse bisschop benoem de in 1478 Heer Brulius, als bedie nende priester van deze kapel. In 1530 kreeg, in plaats van de over leden priester Iman Arendszoon, Jan Janszoon van Heze zijn aanstel ling. Deze deed in 1549 afstand, waarna Nicolaas Janszoon de Haas in deze functie werd benoemd. In 1559 werd Nicolaas ontslagen en opgevolgd door Jan Janszoon Backer Deze overleed reeds in 1560 ,toen Adriaan de Beverde, als laatste priester van deze kapel in dienst kwam. Na de hervorming verdween deze kapel uiteraard. Beldert bleef als haven bestaan tot 1953. Door inpoldering van het Dijkwater, kon de haven niet meer functioneren, zodat hij grotendeels werd gedempt. Ook de uitwatering van de polder was daardoor onmo gelijk geworden, zodat aan de Noord- dijk een elektrisch gemaal werd ge bouwd. SCHARENDIJKE, 14-10. Eind vorige week werd dooi de V.V.V. voor Scharendijke en omgeving een buiten gewone ledenvergadering gehouden, wegens voorzie ning in enkele vakatures in liet bestuur. De voorzitter de heer L. F. van Wijck kon een 15-tal leden welkom heten in café „Scharendijke' van de heer D. P. Luyendijk. De heer Van Wijck had gemeend na ongeveer 25 jaar voqrzitter te zijn geweest deze funktic te moeten overdragen aan een jongere kracht. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer J. I. Ouvvenbroek. Enige diskussie ontstond doordat enkele leden in de vakature van de heer F. B. de Goederen, die het se cretariaat vervulde een secretaris in funktie wilden kiezen, ofschoon de voorzitter er op wees, dal dit volgens de statuten niet toegestaan was (het bestuur verdeelt nl. de funkties). Allereerst werd in de vakture van de heer J. Versteeg als bestuurslid gekozen de heer P. B. Verschuur. In de vakture van de heer De Goederen werd tenslotte gekozen mevr. J. M. van Dommelen-Akerboom. De aftre dende bestuursleden werd dank ge zegd voor hun werk voor de VW. De heer Van Wijck nam hierna af scheid als voorzitter. Hij zegde toe, voor zover hij hiertoe gelegenheid zou hebben de VVV daadwerkelijk te blijven steunen. De heer J. Lemsom zegde de heer Van Wijck namens de ledenvergade ring dank voor zijn 25-jarig voorzit terschap en overhandigde hem een aantal boekwerken. Besloten werd een commissie te vormen die een wijziging van de statuten zal voorbereiden. Ledenvergadering C.B.T.B. Op vrijdag 18 oktober wordt in de „Prins van Oranje" te Goes, een buitengewone ledenvergadering ge houden van de C.B.T.B. Een inlei ding wordt' gehouden door de heer G. J. de Jager, waarna een forum- diskussie volgt over de huidige land bouwproblematiek. In het forum heeft voor Schouwen-Duiveland zit ting, de heer J. A. van der Bijl. ZIERIKZEE Eénbestellingssysteem P.T.T. Als laatste gebied in het Postdis- trikt Middelburg zal op 21 oktober a.s. op Schouwen-Duiveland het éénbestellingssysteem worden inge voerd. WESTERSCHOUWEN Zeeuwse kollekte De opbrengst van de Zeeuwse kol lekte te Haamstede bedroeg f 493,10 en te Burgh f 248,Het totale be drag voor de gemeente Westerschou- wen komt hiermee op f 1416, DUIVELAND Taakverdeling college b. en w. De taakverdeling van het nieuwe college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Duiveland is als volgt vastgesteld: burgemeester J. D. de Kam: bestemmingsplannen, po litie, representatie, woningbouw, al gemene zaken en brandweer; wet houder A. L. Bakker: openbare wer ken en sociale zaken; wethouder S. Overbeeke: onderwijs, sport en re creatie. KERKWERVE Bejaardensoos Op de derde middag van het nieuwe seizoen brachten de bejaarden van de sociëteit te Kerkwerve een bezoek aan het dolfinarium „Dolfirodam" te Scharendijke. De bejaarden zaten met genoegen te kijken naar de prestaties van de jonge zeeleeuwen, die pas een half jaar in training zijn. Ook genoten zij veel van de dolfijnenshow. Na de voorstelling vertrok de bus weer naar het verenigingsgebouw te Kerkwerve, waar onder het genot van een kop koffie werd nagepraat. De volgende soosmiddag zal wor den gehouden op dinsdag 22 oktober. Voor de bejaarden is er elke don derdagmiddag om 16.15 uur bejaar- dengymnastiek in het verenigingsge bouw. Speciale kleding wordt niet vereist. school alhier plaats vinden in het schoolgebouw, onder voorzitter schap van de heer Anth. Ista. Na de opening door de voorzitter volgt o.a. het financieel verslag. Ver volgens bestuursverkiezingen, waar bij mevrouw P. Bouwman-Schot en de heer C. Boogert L. W.z. aftredend, doch herkiesbaar zijn. Verder zullen verschillende schoolzaken ter spra ke komen en tevens de rondvraag. Over het onderwerp „Basisonder wijs - voortgezet onderwijs" zal deze avond spreken de heer Soesman, de caan aan de Rijksscholengemeen schap: „Prof. Zeeman" te Zierikzee. Kollekte „De Fakkels Bijeen" D eopbrengst van de blindenkol- lekte „De Fakkels Bijeen", ten bate van de samenwerkende instituten van alle gezindten, nl. „Bartimeus" te Zeist, „Sonneheerdt" te Ermelo, Blindenvacantieoord „Denneheul" te Ermelo, „Plantage-werkinrichting" te Amsterdam, Blindentehuis" te Wolfheze, en de Blindenbibliotheek te Zeist, werd hier ter plaatse uit gevoerd door de. dames: mevrouw Bal-Rotte, mevrouw Capelle-Beije, mevrouw Dorst-Capelle, mevrouw Van 't Hoff-Dorst, mevrouw Van der Maas-Rotte, mevrouw Rotte-Beije, en de jongedames: Aberdien Beije, Rianda Dalebout, Anja Goudzwaard, Marja de Jonge en Lea Rotte, zulks onder leiding van de heer A. J. Rot te. De opbrengst bedroeg dit jaar de som van f 292,23. Aan alle gevers en geefsters, leiding en kollektanten een woord van dank namens alle instituten. BRUINISSE „Puntjes" van de gemeente Van gemeentewege wordt verno men, dat de grondaankoop t.b.v. de uitbreiding van het voetbalveld door G.S. is goedgekeurd. Een andere goedkeuring geldt het krediet voor he,t herstellen van het wegdek rond de vissershaven. De premiebeschik king is afgekomen voor de bouw van ach woningen, met de bouw waar van zo spoedig mogelijk 'n begin kan Advertentie Gezellig pannekoeken *Ti eten bij ons A/ met het gehele gezin Middelharnls j na de drukke zaterdagse boodschappen of f zondagmiddag tijdens het ritje of de wandeling t ♦♦>(01870) 2004 en 2704#^^4 ▲AAAAAA AAAki 111 worden gemaakt. Wat de gasaanslui- tingen betreft, waren per 3 oktober 1973 687 woningen en gebouwen op het aardgas aangesloten. Per 1 ok tober 1974 bedroeg dit aantal: 766. Op 1 november zal een vergade ring van de gemeenter-aad worden gehouden. Het aantal inwoners op 1 maart 1974 bedroeg: 2681. Per 1 ok tober was dit aantal toegenomen tot 2748. Zaadvisserij Groninger Wad geen succes De. mosselzaadvisserij op het Gro- niger Wad, heeft in de week van 7 tot en met 11 oktober zeker niet ge bracht wat er van werd verwacht. Door het lage water, konden de mos selen die men wilde vissen, niet be reikt worden. Slechts enkelen slaag den er in een vracht te bemachtigen de meesten kwamen leeg of bijna leeg terug. Meer geluk, hadden de mosselkwekers, die het beproefden, voor de kust van Goeree in de na bijheid van Stellendam. Ook deze week, wordt door een aantal kwekers die ruimte hebben (percelen) om het daar geviste zaad uit te zaaien, nog gevist een bewijs dat de voorraad nog niet is uitge put. Schapenteelt Het belangrijkste middel van be staan vóór de indijking was scha penteelt. Verhandelde produkten waren toen wol, boter, kaas, vlees en huiden. Ook visserij was van enige betekenis. Alleen adellijke personen mochten jagen. In de mid deleeuwen was zeinering van be lang. Na de bedijking verdrong de landbouw de veeteelt grotendeels. De akkers bewerkte men met primitieve landbouwwerktuigen. Men verbouw de knollen, vlas, koolzaad, graan, meekrap en bonen. Wellicht ontstond door uitgebreide teelt van het laatste produkt de bijnaam boonpoken voor de Dreistenaar. In de Zeeuwse keur van 23 mei 1444 werden voor „Scouwen, Duve- lant, Noortgouwe en Dreyschier" voorschriften betreffende de mee krap uitgevaardigd. Omdat de mee krap te vroeg werd gedolven, ging de waarde van de plant, als lever ancier van verfstof, sterk achteruit. Bepaald werd dat de „mee" niet voor St. Gillis, dat is 1 september mocht worden gedolven. Kringvergadering Rode Kruis Zeeland De halfjaarlijkse kringvergadering van het Rode Kruis Zeeland zal ge houden worden op zaterdag 16 no vember in „De Prins van Oranje" te Goes. In deze bijeenkomst zal af scheid worden genomen van de ere voorzitter mr. J. van Aartsen. Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt De openbare plenovergadering van de Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt zal gehouden worden op don- acht woningen, met de bouw waar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaandercn te Terneuzen. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte „De Fakkels Bijeen" De kollekte voor „De Fakkels Bij een", bestemd voor de hulp aan blinden, heeft te Nieuwerkerk opge bracht f 179,25. Dit bedrag werd door de volgende kollektanten bij eengebracht: Nelly den Haan, Cor- ry Dorst, Ans van Dijke, Greta Rui tenbeek en Marjan Folmer. Kollektanten en alle gevers (geef sters) hartelijk dank voor de bijdra gen. OOSTERLAND Ouderavond Openbare Basisschool Op donderdagavond 17 oktober a.s. (kwart voor acht) zal de jaarlijkse ouderavond van de openbare basis- OOSTERLAND. 14-10. Donderdag had in het schoollokaal van de voor malige basisschool aan de Groene Poort alhier (een dépendance van de openbare basisschool aan de Dokter Schutterstraat, waarin de eerste klas is gehuisvest met mevr. J. H. van Damme-Hazalbag als onderwijzeres) een contact-avond plaats, die zeer goed werd bezocht. Er had ongeveer een 40-tal ouders aan de oproep gevolg gegeven, waar onder een 8-tal vaders, om het werk van de kinderen in ogenschouw te gaan nemen. Mevr. Van Damme liet allemaal de revue passeren wat in de eerste klas (vaak de moeilijkste) werd gepresteerd door de leerlingen. Het lag enerzijds in de bedoeling de ouders daadwerkelijk kennis te laten maken met de huidige onderwijs methoden, en met de daarbij ge bruikte leermiddelen, omdat dit; voor de ontwikkeling en begeleiding der kinderen van het grootste belang is. Anderzijds wilde men de ouders in de gelegenheid stellen te informeren naar de vorderingen van de kinderen bij de betrokken leerkracht. Men is hier, dank zij de goede toelichting door de onderwijzeres, bijzonder goed in geslaagd. Nieuwe leermiddelen Allerwege waren de ouders ver wonderd over de nieuwe leermidde len, zoals letter- en rekendozen, bandrecorder, stencilmachine enz. die tegenwoordig het onderwijs ten dienste staan, en het verschil met vroeger bijzonder accentueren. Ge tracht wordt zoveel mogelijk de overgang van de kleuterschool naar het basisonderwijs soepel te doen verlopen, vandaar dat ook het speel- element bij de lessen niet wordt ver waarloost. Er zijn reeds leerlingen, die na zes weken op de school te zijn geweest, aardig woordjes lezen kun- en, een bewijs dat deze nieuwe leer methode goed aanslaat. Resumerend kan worden gezegd dat het een goed geslaagde contact avond geworden is, zeer geschikt om het contact tussen ouders en leer krachten levendig te houden. Explosie te Kerkwerve KERKWERVE, 14-10. In de nacht van. zondag op maandag werd een groot aantal bewoners van de Vroonstraat en omgeving te Kerkwerve opgeschrikt door een explosie. Kort daarop werd brandalarm gegeven. In de woning van dc lieer S. aan de Vroonstraat had zich een gascx- plosic voorgedaan en was brand ont staan in de woonkamer. De brandweer van Kerkwerve, die spoedig ter plaatse was, had in korte tijd het vuur onder de knie. Vermoedelijk is gas in dc kamer ge stroomd door een ondeugdelijke aansluiting van de gaskachel. De schade aan de inboedel en de wo ning is aanzienlijk. De ruiten aan dc voorzijde beneden en aan de ach terzijde bbven werden door de kracht van de explosie allen ver nield. Op het moment van de ont ploffing bevond de bewoner zich waarschijnlijk in de woonkamer en werd zwaar gewond aan gezicht en lichöam. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3