RELLEN Rode Kruis afd. Schouwen groeit toe naar bloedplasma-avond Afsluiting zeegaten leidt tot ongewenste natuur-stabiliteit GED. STATEN: STIMULERINGSBELEID VOOR „KWIJNENDE" ZEEUWSE DORPEN GEWENST OPENBARE BASISSCHOOL 00STERLAND GROEIT Prijsstijging tot nu toe 8.2 pet. I AGENDA STREEKNIEUWS Brusselse bank in moeilijkheden BUIS Uitreiking E.II.B.O.-diploma's Studenten zijn altijd de deur openers voor een nieuwe toekomst Zij lopen snel te hoop, vuren re voluties aan, gaan de straat op, roepen dat er niets deugt en soms is dat nog wel waar ook, maar - de keerzijde van de medaille - ge dekt door deze reputatie, die als schild gebniikt, verknoeien ze soms de boel op een liederlijke wijze, ver verwijderd van de stan ding, die men van een weten schapsmens in spé zou mogen ver wachten. De studenten hebben er in Ne derland vooral voor. gezorgd van zich te laten spreken en in beklag tekomen (kollegegeld en dat soort zaken), maar studerenden gebrui ken hun blijkbaar royale vrije tijd om hun overtrokken politieke ge- loofsblijdenissen van de daken te schreeuwen. Zij zouden echter in feite in hun vrije uren in medita tie moeten gaan over een vroeger, waarin studeren een uitzonderlijke luxe alleen maar weggelegd voor een kleine kring van bevoorrech ten. Geen gewenste toestand uiter aard, maar aan die situatie nooit meer denken, voert tot wrevel, met name bij degenen die via hoogop- geschroefde belastingen door de overheid geroepen worden, ook de schreeuwers in de universiteits steden hun dure studies te laten volgen. Deze ontboezeming vindt zijn oorzaak in de recente rellen rond mr. Luns de sekretaris generaal van de NAVO, die het heeft ge waagd een toespraak te houden aan de Erasmusunivcrsiteit te Rot terdam. 11 ij heeft het geweten. Studenten sloegen op de toegangs deuren en de politieke aap kwam snel uit de mouw via geskandeer- de leuzen „Nederland uit de NAVO". Gelukkig was er onder scheid bij de studenten: de ekono- men hadden de sekretaris uitgeno digd en andere studenten ge weerd. We weten nu hoe daar op werd gereageerd. Linkse studen ten dreven de secretaris-generaal in het nauw .terwijl hij getrak teerd werd op schimpscheuten als „fascist" en dergelijke. Luns moest ontzet worden door andere stu denten. Lijk, zulke taferelen ko men voor in het Nederland van 1974 en op deze wijze fietsen we heel snel naar een soort anarchie, die nog wel niet zo wordt ge noemd maar in wezen wel be staat. De NAVO is geen naaikrans en mag (mag eigenlijk niet) best disputabel gesteld. Dat moet kun nen in een demokratie. maar al die getolereerde schoft igheden, zullen ons land nog eens zuur op breken. Er moeten geen klokken worden teruggedraaid, maar een handvol ouderwetse gedragsdeugden is het minste wat mag verwacht, want „het volk" laat zijn jeugd stude ren. Het verwacht geen dank-u- wel, want daarin steken 19e eeuw- se onderdanigheidselementen, maar wel het uitblijven van tafe relen als aan de Erasmusuniversi- teit Als men toch in de richting van fascitische gedragspatronen gaat denken, dan geldt de bekende spreuk: verander slechts de naam en de zaak geldt U zelve". Man schiet op ambtenaar VENRAY, 14-10. Een inwoner van Venray van wie de identiteit nog niet Js bekendgemaakt, heeft maan dag op de afdeling sociale zaken van de gemeente Venray twee scho ten uit een pistool afgevuurd. Het hoofd van de afdeling, de heer Cop- pelmans werd daarbij aan het hoofd geraakt. Later bleek dit een schamp schot te zijn geweest. Een andere ambtenaar, die de man eerder op de dag had te woord ge staan, besprong de Venrayenaar, toen deze met een pistool terug kwam. De ambtenaar liep hierbij een schot in zijn lies op. De kogel is inmiddels in het ziekenhuis van Venray operatief verwijderd. OOSTERI.AND Opbrengst postzegel- en kinderkaartenaktie De leerlingen van de openbare ba sisschool. hoofd de heer P. T. Bol kenbaas, hebben dit jaar weer goed hun best gedaan bij de verkoop van kinderpostzegels en kinderkaarten. Niet minder dan 't mooie bedrag van f 808,was hiervan het resultaat. Degenen die postzegels en kaarten kochten evenals de leerkrachten en de leerlingen van de vijfde en de zesde klas, die de verkoop uitvoer den verdienen dankwoorden. DEN HAAG. De Nederlandse re gering zou het betreuren als geen gezamenlijke EEG-opstolling bereikt zou worden ten aanzien van de vis serijzones. BIJlxGrtSLUIS, 14-10. - In hel onderkomen van de Rijkswaterstaat te Bnrghslnis vond in de afgelopen week de (liplonia-iiitreikiiig plaats aan de personen welke in mei met goed gevolg het E.II.B.O.-examen hadden afgelegd. Het bestuurslid van het Ned. Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek), mej. A. C. Houtman, vestigde in haar welkomstwoord nog eens de aandacht op de vele taken van het Rode Kruis. Met name noemde zij het Welfarewcrk, de vakantiereisjes (o.a. met de „Hcnri Dunant" voor de minder-validen) en de bloedplasma-aktie, waarvoor verleden jaar in de Westhoek 252 donors zich aanmeldden. Op 12 november a.s. zal wederom een bloedplasma-aktie in de West hoek plaatsvinden, in de Beatrix- school te Haamstede. Mej. Houtman sprak de hoop uit dat ook deze maal zich velen zouden aanmelden, zodat de aktie mag slagen. Literaire prijs voor Abel Herzberg MUIDEN, 14-10. De 81-jarge jurist- schrijver Abel Herzberg heeft maan dag in de sfeervolle omgeving van het Muiderslot uit handen van mi nister mr. H. W. van Doorn van CRM de staatsprijs voor letterkun de voor 1972. de P. CHooftprijs, gekregen. De prijs een bedrag van f 8000, was Abel Herzberg toegekend voor zijn gehele oeuvre, dat volgens vijf leden van de jury wel en volgens twee niet voldeed aan de eis van be schouwend proza. Wat wil het winkelpersoneel DEN HAAG, 14-10. Ruim 53 pro eent van het winkelpersoneel wil een vrije zaterdagmiddag, een koopavond per week een winkelopenstelling van 53 uur en een werkweek van 40 uur per week. Dit blijkt uit een peiling, die de Decom, samenwerkingscommissie van werknemersorganisaties in de detailhandel, de afgelopen maanden onder winkelverkopers heeft gehou den en waarvan de resultaten maan dag zijn gepubliceerd. De Decombonden willen op grond van deze enquête hun houding bepa len tegenover het wetsontwerp ter wijziging van de winkelsluitingswet, die de staatssecretaris van economi sche zaken binnenkort aan de Twee de Kamer zal presenteren. De resultaten bij het examen voor het E.H.B.O.-diploma noemde mej. Houtman bijzonder goed. Zij felici teerde de geslaagden met het door hen behaalde diploma, waarbij zij de wens uitsprak dat de geslaagden deze winter weer aan een van de te orga niseren cursussen zouden deelnemen. Een woord van dank richtte mej. Houtman tot de dames v. d. Have, Meddeler, Van 't Hoofd en Straayer, die hun medewerking hadden ver leend bij het geven van de lessen. Ook Erna Braam, Marilene v. d. Maas, Diseré Sorgedrager en Arjo Bakker werden hartelijk dank ge bracht voor de door hen verleende medewerking bij het afnemen van de examens. De direktie van Rijkswa terstaat werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van de lokaliteit voor de cursus en. het gehouden exa men. Voor deze winter is door de gemeente Westerschouwen gratis een lokaal van de Beatrixschool beschik baar gesteld voor het cursuswerk. Pc nieuwe éu'rsiiasen Mevr. C. v. d. Haven-Eikelenboom zette vervolgens de plannen uiteen Ion aanzien van het cursuswerk in het komende winterseizoen. Het ligt in dc bedoeling o.m. op dinsdag 5 november a.s. te beginnen met een cursus E.H.B.R. Dit is een vervolg cursus op de cursus E.H.B.O., waai de cursisten onderricht krijgen bij het hulpverlenen bij ongevallen met meerdere slachtoffers, waarbij zij dan ip staat zijn om te constateren welke slachtoffers het eerst hulp moet worden geboden. Na het nuttigen van een kop koffie in de pauze, werden door de heer A. van 't Hoofd een aantal dia's en een kleurenfilmpje vertoond van de vo rig jaar te Haamstede gehouden bloedplasma-aktie. Met een woord van dank tot de heer Van 't Hoofd en een opwekkend woord voor de op 12 november te houden bloedplasma-aktie, werd dc avond door mej. Houtman afgesloten. Natuur- en Vogelwacht Massa-ontslag bij Raak Berovingen in Amsterdam AMSTERDAM. 14-10. Het perso- neelsbestand bij Raak Frisdranken- fabriek in Utrecht zal met circa 150 man tot 300 man moeten worden ingekrompen. Deze maatregel maakt te samen met produktiebeperking en inkrim ping van het assortiment deel uit van een ingrijpende reorganisatie bij het frisdrankenconcern dat door sterk tegenvallende omzetten sinds drie jaar met verlies werkt. Drs. P. M. Cals, algemeen direc teur van Raak Nederland, zei dins dag op een persconferentie in Am sterdam dat het bedrijf ,als de reor ganisatie is doorgevoerd, volgend jaar weer quitte hoopt te spelen, terwijl voor 1976 op winst mag wor den gerekend. HAAMSTEDE, 14-10. Voor de Na tuur- en Vogelwacht Schouwen- Duivcland hield mr. T. Lebret in ho tel „Vliegveld" te Haamstede een lezing over de milieu-dynamiek en de vogels in Zeeland, waarvoor van de zijde der leden uitstekende be langstelling bestond. De avond werd geopend door de voorzitter van de Natuur- en Vogel wacht, de heer F. Jansen, die hierbij in het bijzonder een woord van wel kom sprak tot de heer Lebret. In het begin, van zijn betoog, dal aan de hand van een aantal dia's werd verduidelijkt, vestigde de heer Lebret de aandacht op de binding met het terrein van de dieren. Ieder soort is op de omgeving ingesteld Hoeverder men landinwaarts komt hoe meer plantengroei men vind. Speciale aandacht schonk spreker aan een aantal dieren die uit ons land zijn verdwenen. Met name werd hierbij de bever genoemd die een belangrijke bijdrage leverde in de milieu dynamiek. Volgens de heer Lebret horen de bevers in het Nederlandse systeem thuis waardoor het alleen betreurd kan worden dat zij er niet meer zijn Toch worden er momenteel weer stappen ondernomen om de bever op de daarvoor geschikte plaatsen terug te krijgen. De stabiliteit in de natuur maakt het leven van een AMSTERDAM, 14-10. Het afgelo pen weekeinde zijn negen mensen in de Amsterdamse binnenstad het slachtoffer geworden van straatro vers. Zeven van hen waren buiten landers. De bedragen die zij kwijt raakten varieerden van f 35 tot f 360 plus in enkele gevallen per soonlijke papieren. Slechts in één geval kon een dader worden aange houden. Het was de 18-jarige R. D., die zondagmiddag een portemonnee met 35 mark bij een Duitser had ge rold. Opmerkingen bij de Oriënteringsnota ZIERIKZEE, 14-10. Ged. Staten van Zeeland hebben in een schrijven aan proviciale staten enige kritische Vijfde leerkracht komt OOSTERLAND, 14-10. In ver band met de grote toename van hel leerlingenaantal aan dc openbare basisschool alhier (per 1 augustus jl. waren het er 128, waaronder 28 die de school voor het eerst betraden) was dit aantal voldoende voor de aanstelling van een vijfde leerkracht In juni jl. echter ontving men de mededeling dat er voorlopig nog niet aan gedacht werd een vergunning tot aanstelling van een vijde leer kracht te verstrekken. Thans ont ving men bericht dat deze vijfde leerkracht kan worden aangesteld. Het betekent uitbreiding van de de pendance in de voormalige school aan de Groene Poort waar nu klas se één reeds is gehuisvest. Er zullen binnen korte tijd twee lokalen van deze feitelijk uitgerangeerde school in gebruik genomen moeten worden. Zulks in afwachting tot de voorge nomen nieuwb'ouw van een scholen complex voor het Christelijk basis- BRUSSEL. 14-10. De Bank van Brussel N V. kampt met een verlies van tussen één cn 2,5 miljard Belgi sche frank ten gevolge van onregle mentaire spekulatics door perso neelsleden van haar afdeling vreem de valuta, zo is meegedeeld door de justitie. Vier personeelsleden zijn beschul digd van malversaties met de boe ken om de niet toegestane transac ties op de valutamarkt te verhullen. Tol nu toe zijn er geen arrestaties verricht en de politie weigert de na men van de betrokkenen te noemen. en kleuteronderwijs aan de Mar grietstraat zal kunnen worden gere aliseerd. De Openbare basis- en kleuterschool krijgen dan de be schikking over het gehele complex aan de van den Abeelestraat-hoek Dokter Schutterstraat, waar nu de openbare en christelijke school in zijn gehuisvest. Gehoopt wordt dat deze nieuwbouw spoedig van de grond zal kunnen komen, temeer omdat het feitelijk in de voormalige school aan de Groene Poort maar behelpen is. DEN IIAAG, 14-10. De prjjzen zyn vanaf het begin van dit jaar tot mid den september gestegen met 8.2 pet. van midden augustus tot midden sep tember bedroegen de prijsstijgingen 1,5 pet. Dit blijkt uit het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie van liet Central Bureau voor de Statis tiek. Van dé goederen en diensten waar voor het C.B.S. geregeld prijsgege vens verzamelt gaf in september 67 pet. ccn prijsstijging te zien, met een invloed op het totaal indexcijfer van 1.6 pet. WASHINGTON. President Ford heeft maandag zijn veto uitgespro ken over een amendement van het congres waarin onmiddellijke stop zetting van dc militaire hulp aan Turkije wordt gelast. kanttekeningen geplaatst bij de z.g. Oriënteringsnota van de regering. Deze Oriënteringsnota wordt door de regering aangemerkt als een zorge- naamde planologische kernbeslissing. In de Oriënteringsnota worden een aantal opmerkingen gemaakt met betrekking tot hel wonen in de klei ne kernen. Voor wat Zeeland betreft gaat het vooral om de kwijnende-, de leeglopende dorpen. Zeeland telt in totaal 164 kernen met een inwo-' nertal van meer dan 100 personen. De helft van dit aantal, nl. 83, on derging in de periode 1960-1971 een vermindering van de bevolkings grootte. Dit heeft vooral betrekking op de zeer kleine kernen, dat wil zeggen de kernen met een inwoners tal van 500 personen, (i.e. 60) „Het is duidelijk, dat hier sprake is van een groot probleem. Regionaal kan dit aantal worden uitgesplitst. Op dit moment gaat het echter in de eerste instantie om het probleem in zijn algemeenheid", aldus Ged. Sla- ten. Stimuleringsbeleid Het college citeert in dit verband wat in de Oriënteringsnota opge merkt wordt terj aanzien van de kwijnende dorpen, namelijk: „Ten aanzien van kwijnende dorpen moet een zeker stimuleringsbeleid niet uit gesloten worden. De doelstelling van een dergelijk beleid zou kunnen in houden, dat het leefklimaat in de desbetreffende kernen zich niet ver der in ongunstige zin mag ontwik kelen, en dat kapitaalvernietiging moet worden voorkomen." „Het stimuleringsbeleid zou o.a. maatregelen kunnen inhouden als subsidiëring van schoolbussen, een gunstiger subsidiëring in de wel zijnssector, treffen van mobiele voorzieningen, enz." Naar aanleiding van deze opmerkingen uit de Oriën teringsnota constateren Ged. Staten dat gezien het belang voor Zeeland van deze problematiek een nadere financiële kwantificering van dit stimuleringsbeleid ten zeerste ge wenst is. Tweede Woning In de Oriënteringsnota wordt het probleem van de tweede woning, al dus G.S., slechts zijdelings aan de orde gesteld. De gesuggereerde op lossing (complexen aansluitend bij de kernen), betreft slechts een deel van de problematiek. Met name de tweede woning in de kernen houdt verband met de leefbaarheidspro- matiek van de kernen. Werktijdverkorting van ouderen UTRECHT, 14-10. De extra vrije tijd voor werknemers tussen de 60 en 65 jaar (oplopend van 2,5 tot 12,5 uur per week) zoals die in de grafi sche bedrijfstak is overeengekomen, gaat 0.5 procent van de loonsom kos ten. Volgens de heer H. Flierman. pen ning meester van de Katholieke grafische bond. zou de regeling ook bruikbaar zijn in andere bedrijfstak ken. De leeftijdsopbouw in de gra fische sektor komt overeen met het landelijk gemiddelde, zodat ook voor andere sektoren de kosten op 0,5 procent van de loonsom kunnen wor den geraamd. Voor het gehele Ne derlandse bedrijfsleven komt dat neer op f 300 min. per jaar. Vrouw ambtenaar B.S. ELBURG, 14-10. De gemeenteraad van Elburg heeft een vrouw be noemd tot ambtenares van de bur gerlijke stand. Zowel binnen de S.G.P. als binnen de progressieve partijen bestond er nog al wat oppositie tegen deze be noeming. Burgemeester mr. Wester huis voelde er echter niets voor om gehoor te geven aan het verlangen om eerst naar geschikte mannelijke kandidaten te zoeken. De meerder heid van de raad was het daarmee eens. Nederland won met mooiste tuin DEN HAAG, 14-10. Do Nederland- se sierteelt heeft, in vergelijking met die van andere landen, de beste prestatie geleverd op de internatio nale tuinbouwtentoonstelling in We nen. De door de bondspresident van Oostenrijk beschikboargestelde lan- dentrofee is daarom in Wenen over handigd aan mr. P. P. A. Theunissen, regeringscommissaris voor dc Ne derlandse inzending en voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". 't Lange Uus. Kunstcxpositie, 9 11. Vfe26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 15 oktobet Haamstede Ger. Verenigingsgebouw. Bejaarden- sociëteit, 14.3U uur. Rekreatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur, N.C.V.B.-afdeling. Renesse „De Bariton", 19.30 uur, gez. avond Plattelandsvrouwen-afdelingen. „Het Trefpunt", 20.00 uur, familie avond Chr Besturenbond. Zaal open: 19.30 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, cabaret Fons Jansen („Kwartetten"). Ver.gebouw. 20.00 uur, N.C.V.B.- afdeling. Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Winter- zaal hörv. kerk, 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. 7.45 uur. verga dering N.C.V.B. Donderdag 17 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, Vrouwengroep „W.E.Z.", 20.00 uur. aantal vogels onmogelijk. Een van de problemen welke hier nauw mee samenhangen is in onze onmiddel lijke omgeving het afsluiten van de zeegaten, wat zelfs doorwerkt tol in de Biesbos. Tal van vogels zijn juist afhankelijk van de milieu dynamiek De inlagen Een prachtig gebied op Schouwen vormen nog altijd de inlagen die ei genlijk te mooi worden. Hij sprak zelf de vrees uit dat bij afsluiting van de Oosterschelde de inlagen nog mooier zouden worden waardoor zij als broedplaats verloren zouden gaan Na de pauze werd aandacht ge schonken aan een aantal broedvo- gels uit onze onmiddellijke omgeving en een aantal kleuren dia's lieten een beeld zien van de plantengroei op verschillende zandbanken in het Grevelingenmeer. Voor het instand houden van de stern in onze omge ving zag de heer Lebret de noodzaak anwezig om een van de zandbanken in het Grevelingen meer te voorzien van een grintlaag met daaroverheen schelpen om als broedplaats dienst te kunnen doen. Dit is dan wel de valse milieu dynamiek, namelijk deze welke door de mensen is aan gebracht. Al met al stelde de heer Lebret vast dat wij niet o mde mi lieu dynamiek heen kunnen. Openbare basisschool, 20.00 uur, ou dera vod. Openb. basisschool, 19.45 uur, ouder avond. Vrijdag 18 oktober Goes Prins van Oranje. 19.00 uur. C.B.T.B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De minister heeft toen legen de zuilen gezegd: jongens doe het nu een beetje kalm aan met die tv-re- klame en zit niet iedere keer zo te drammen over de gids en het lid maatschap en hou eens op met dat projekteren van telefooyinummers. Een miniselr zegt dat natuurlijk veel eleganter, maar het komt wel op het zelfde neer. De zuilen hebben zich inmiddels gehaast, de ministe riële vermaning in de wind te slaan en zo worden wij visueel, op de meest ongelegen momenten, ge trakteerd, op onze verscheidenheid aan gidsen, op de i'errukking dat „geen postzegel behoeft te worden bijgeplakt, op „dertig gulden-plan nen" en een heleboel andere rekla- me-gemier. allemaal buiten de Ster om natuurlijk. Alle commentaren worden door spekt met de brouwende „g" en de weggevallen „r". want dat is de ge wortelde bijdrage aan spreekver- fraaiïng, waarmee de buis hel volk indoktrineert, sinds men ontdekte dat ook lichtgolven Junktioneel - in dit geval zichtbaar - kunnen wor den gemaakt. We riffen dus wel met deze kwa lijke randversieringen, temeer daar vooral de aktualiteitenrnbrieken er in geslaagd zijn de meest zenuw- kervende muziekjes uit (soms) de elektronische keuken tevoorschijn te halen, on? het wachtend publiek in de stemming te brengen. Men riet dan nog wel hoe de ak- tualiteiten-makers nog even napra ten en kamerajongens hun toestellen verschuiven en weer anderen papie ren in tassen bergen, terwijl (aan het eind dus) het melodietje de menselijke ziel opnieuw wordt inge- kerfd. Stilaan tril men dan soms naar de schuur om het bijltje te holen en enkele doelgerichte klappen in de richting - wat richting, er boven op - van het kastje te geven, maar een hef ere maatregel is toch „Dc regen kivam" van Louis Bromfield te pak ken en heel stil ergens te gaan zit ten. waar ook wat warmte komt. Niet denken wat men „mist", want men mist niets en de aanloop naar de nacht is ook veel soepeler. Mis schien is „Halma" spelen ook een oplossing, oj foto's inplakken en pr- woon met een vergrootglas - ik noem maar wat - dc kaart van Thai land bestuderen of kijken waar Sc- venum precies ligt. Misschien is tante Mien 1c Zeist aan oen brief toe. Dat arme mens woont daar maar alleen, of valt er in die lade wat op te ruimen cn kijk daar vinden wc ineens dat briefje van 1 oen, waarnaar al zo lang is ge zocht. Tussen de bedrp?>en door een lichtvoetige Italiaan op hef dra ai- tafeltje reffen en gewoon even een hertje gelukkig zijn. zonder gidsen, telefoonnummers cn kcrfmuzickjes en wel even afspreken: morgen kij ken we toch weer, want je moet bij blijven en goed, goed, er is ook veel moois! SCJIIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2