WILSON ERG SOMBER EN BIJZONDER STRENG BETROKKEN WIJK WORDT „REHABILITATIEGEBIED" Cyprus zou wat beter gaan ZWARE SCHADE NA BRAND SUIKERBIETENCAMPAGNE GAAT NU TOCH WAT BETER Na de verkiezingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kans voor Havenkwartier Rumoer op Katendrecht Mist 1 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sommigen troosten zich over een ongeluk van een ander, door de vreugde het te hebben voorspeld. Lowell REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Gasexplosie te Kerkwerve ZIERIKZEESCHE Dinsdag 15 oktober 1974 131ste jaargang Nr. 21573 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 -1689) LONDEN, 14-10. De Britse premier Harold Wilson heeft zijn landgenoten maandag gewaarschuwd dat ze de komende twee jaar geen reële stijging van liet wel vaartsniveau moeten verwachten, omdat Groot-Brit- tannië zicli geconfronteerd ziet met de ernstigste eco nomische crisis sinds de tweede wereldoorlog. De na tionale prioriteiten van zijn regering zijn de strijd tegen de inflatie, de strijd voor volledge werkgelegen heid en de strijd voor vergroting van de export. Wilson zei dit maandag in zijn eerste televisierede sinds zyn Labourpartij vorige week bij de algemene verkiezingen een absolute meerderheid in het Lagerhuis wist te verkrijgen. Waarnemers typeren zijn rede als een ge matigde oproep aan alle geledingen van de maatschappij om samen te wer ken bij de oplossing van de economische moeilijkheden. Wilson beloofde hulp voor de par- tikuliere sector en tevens een uit breiding van het gemeenschapsbe- zit. Dat laatste is een verwijzing naar de nationalisatieplannen in La bours verkiezingsmanifest, dat door zijn tegenstanders als een „extreem socialistisch plan" is bestempeld. „maar, zoals we duidelijk hebben gemaakt, zal dat gebeuren binnen het kader van onze gemengde eco nomie", aldus Wilson. Zijn regering zou tevens ijveren voor een „krach tige, alerte, verantwoordelijke en winstgevende particuliere sector". Dinsdag zal hij een gesprek hebben met vertegenwoordigers van de vak centrale en van de Britse werkge vers. Werkloosheid geen middel De regering verwerpt een grote werkloosheid als middel voor infla- tiebestrijding en beklemtoont de noodzaak voor meer investeringen en moderne technologie. Wilson zei dat zijn regering van plan is de vol le termijn van vijf jaar uit te die nen. De internationale inflatie, als gevolg van de oliecrisis, plaatst En geland voor de grootste uitdaging in haar geschiedenis, na die van overleving in oorlogstijd, aldus Wil son. Als de olie-importernede lan den proberen hun betalingsbalans in evenwicht te brengen door te be snoeien op de import zal de wereld een economische crisis tegemoet gaan die sinds de jaren dertig niet meer is geëvenaard, zo meendde hjj. LUXEMBURG, 14-10. Turan Güns, de Turkse minister van buitenlandse zaken, heeft maandag in Luxemburg verklaard, dat zijn land zich, bij zijn betrekkingen met Griekenland, voortdurend baseert op een politiek van goede nabuurschap. De op gang gekomen besprekingen tussen de Grieks een Turkse bevolkingsgroepen op Cyprus hebben, aldus Gunes, tot een bepaalde ontspanning geleid en ze betekenen een belangrijke stap naar de volledige oplossing van het probleem. SEVENUM, 14-10. In de nacht van zondag op maandag heeft in het Noordlimburgse Sevenum een snel uitslaande brand het bedrijf van de Coöperatieve Handelsvereniging (C. H.V.) grotendeels in de as gelegd. De voorlopige schade bedraagt minstens een half miljoen gulden. De mogelijk heid tot brandstichting is volgens de politie niet uitgesloten. Het bedrijf was verzekerd. Bedekte waarschuwing In een bedekte waarschuwing aan de vakbonden zei Wilson dat de af gelopen maanden enige economische vooruitgang is gemaakt. De daaruit voortvloeiende verbetering van de betalingsbalans moet niet in gevaar worden gebracht" door produktie- verlies als gevolg van overbodige twisten, of doordat wij onszelf uit de wereldmarkt prijzen. „Het land kan zich niet veroorlo ven dat machtsblokken, welke dan ook, een groter deel van de nationale koek willen hebben dan hun toe komt. Uitgezonderd degenen die niet op eigen benen kunnen staan heeft geen lid van onze gemeenschap het recht meer op te eisen van het na tionaal inkomen dan hij ertoe bij- dragt door zijn werk en zijn be kwaamheid. „Het is nu niet meer de tijd om geld te maken - het zal ver diend moeten worden", aldus de pre mier. ZIERIKZEE. Winnaar van de jaar lijkse hengelwedstrijd om het kam pioenschap van Schouwen-Duive- land, georganiseerd door de hengel sportvereniging „De Krabbe" en de „Oosterschelde"werd de heer C. O. den Engelsman, d ie de kampioens beker in ontvangst mocht nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (i) ZIERIKZEE, 14-10. Er komt - als tenminste de raad van Zierikzee er mee akkoord gaat en daar ziet het ze ker naar uit - een belangrijke nieuwe en (ook) voor partikulieren betere financiële kans, door aanwijzing van het plan Havenkwartier tot - wat genoemd gaat worden - Rehabilitatiegebied Havenkwartier. Een des betreffend voorstel valt te verwachten op de dinsdag 29 oktober te houden vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad. Het gebied waarop het voorstel betrekking heeft komt dus overeen met het gedeelte van de binnenstad, waarvoor de ontwerp-bestemmingsplan Havenkwartier in procedure is. Het begrip rehabilitatie houdt voor het be trokken gebied in zowel een verbetering van de woningen als verbetering van de woonomgeving. Groot voordeclpunt van de aanwijzing tot Rehabili tatiegebied is het feit van de belangrijk hogere subsidies, die dan kunnen worden verleend. In een toelichting aan de raads leden wijst het college op de proce durele stand van zaken m.b.t. het „Havenkwartier", waarbij dient aan getekend dat het betreffende bestem mingsplan als zodanig nog geen rea liseringsplan betekent. Centraal uitgangspunt van het plan is het verbeteren van het woon klimaat, met zö mogelijk versterking van de bestaande karakteristieken. De woonfunktie dient versterkt waardoor het voor gezinnen aantrek kelijk wordt in het gebied te wonen. Middelen hiertoe zijn: het bouwen van nieuwe woningen in door sloop ontstane ruimten, woningverbete ring, het hergeven van een woon funktie aan panden, die die funktie verloren hebben en verder het ont ruimen van binnenterreinen, het aanleggen van parkeer- en groen voorziening en dat soort zaken. Gesprek staatssekretaris In een belangrijke bespreking dit jaar met o.a. de staatssekretaris van V.R.O. werd gesproken over de te volgen procedure en de financiële aspekten voor de realisering van het plan. Uiteraard kwam ter sprake het Be ter Wonen-plan van achttien wo ningen in de Venkclstraat, waarna van de zijde van de staatssecretaris met nadruk werd gesteld, dat een rehabilitaticplan de aangewezen vorm is voor een uitvoeringsplan t.b.v. de kollekticve verbeteringen van het Havenkwartier. Dan immers kan de gunstigste bij drageregeling worden verkregen. De omvang van in het algemeen een dergelijk rchabiltatiegcbied zou 250 woningen moeten bedragen. Gewe zen werd toen echter op-.de mogelijk heid om door beperking van de om vang van de gebieden operationeler te kunnen werken. Raadsbesluit Om te komen tot verklaring tot Rehabilitatiegebied is in eerste in stantie een raadsbesluit nodig. Dit raadsbesluit plus kaart van het be tereffende gebied, dient de minister ter beoordeling ter hand te worden gesteld. De aanwijzing brengt voor de gemeente de plicht mee om deze rehabilitatie te realiseren. Reeds op 1 januari 1972 is de be schikking geldelijke steun rehabili tatie in werking getreden. Op grond van de beschikking kunnen worden verstrekt: bijdragen ineens voor ge meentelijke voorzieningen, bijdragen ineens en jaarlijkse bijdragen voor verbetering van woningen en andere gebouwen en bijdragen ineens ter tegemoetkoming in de kosten van bijzondere maatregelen t.b.v. voor zieningen van woningen en andere gebouwen. Woonomgeving en woningen Het plan zal zich moeten richten op verbeteringen van de woonomge ving in het betreffende gebied en verbetering van de woningen en andere gebouwen. Filosofie achter de regeling is de overweging, dat voor zo'n verbetering van woningen en woonbuurten de overige - op grond van de Woningwet tot stand geko men financiële regelingen onvol doende zijn en steeds duidelijker bezwaren zijn ontstaan tegen de op vatting dat verbetering van verpu- derde stadsdelen in hoofdzaak moet plaats vinden door algehele afbraak van de bestaande bebouwing en een geheel nieuwe inrichting van wijk of buui't. Dit laatste vooral in ver band met de gehechtheid van de bewoners aan een bepaalde hitori- sch gegroeide btaurt en de optreden de verstoring van het vertrouwde leefmilieu. DEN HAAG. 14-10. Met dc sui kerbietencampagne gaat het, nu in het afgelopen weekeinde het weer is opgeknapt, alweer een stuk beter. Deze campagne, in het noorden des lands op 16 september en elders in Nederland op 23 september begon nen, heeft sinds dc laatste septcm- bcrwcck grote vertraging ondervon den door voortdurende regenval. In enkele oogstgobieden, zoals Limburg, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, heeft het ook dit week einde nog flink geregend. Maar zon dag kwam er toch droger weer en voor de Suiker Unie. verwerkster van ongeveer tweederde van de Ne derlandse suikerbleten, is dat. aan leiding tot de optimlitlSche verwach ting dat men nu door de ergste pro blemen heen is. Moddcrtrocp De bietenaanvoer is nog wel krap, doordat men bij het oog stén ook nog in een „moddertroep" moet werken, maar als het ook vandaag (dinsdag) goed weer blijft zal het toch wel lukken, bij de fabrieken wat bieten- voorraden te vormen. Van de zes fabrieken van de Sui ker Unie werkten er maandag al weer vijf op volle capaciteit. Alleen Sas van Gent bleef nog wat, achter en draaide op 75 a 80 pet. van de ca paciteit. ROTTERDAM. 14-10. Bordeelhou ders op Katendrecht hebben maan dagavond wraak genomen na dc ak- tie van dc bewoners, die zondag avond de ruiten van zeven bordelen ingooiden. Maandagavond smeten zij dc achterruiten van drie woningen aan dc Brede Ilillcdijk kapot. Eén van de getroffen huizen was het kantoor van het buurt- en op bouwwerk. De tweede woning betrof die van de heer Van Eijk, voorzitter van het voormalig wijkorgaan. De derde woning was van een van de buurtbewoners. De politie heeft dc daders niet kun nen achterhalen. Volgens mevrouw Lembke, een aktieve strijdster tegen dc in deze wijken oprukkende pros titutie. zelf al vele malen getreiterd en bedreigd, zouden maandagavond ook schoten zijn gelost. Er is echter niemand gewond. DEN HAAG. Te Rotterdam is de „Bajeskrant" geïntroduceerd en in samenhang daarmee vond in Den Haag voor het ministerie van justi tie, een ludieke aktie plaats om voor de krant aandacht te vragen. Ver kleed als rechter en gevangenen en voorzien van blaasinstrumenten brengen leden van de aktiegroep het het lied: „Ik ben Gerrit en ik steel als de raven" ten gehore. Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis; in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en mi nimum temperaturen van 6 tot 2 graden; maxima morgen circa 10 graden; in het algemeen weinig wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTAJNDEN 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.45 Maan op 8.26, onder 17.49 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43 Maan op 9.42, onder 18.23 Nieuwe maan: 15 okt. (13.25) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 16 okt. 3.31 15.42 8.47 21.18 17 okt. 4.11 16.24 9.26 21.56 Springtij: 17 okt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1