HET LAATSTE HOUVAST Voedsel, de achillespees van de mensheid INTENSIEVE VEEHOUDERIJ IN MOEILIJKE SITUATIE 4 BLIK DOOR HET WERELD V erkeersregeling voor de ruimte Het nieuwe rapport Mensheid op een keerpunt van de Club van Ro me, legt een zwaar aksent op het on vermijdelijke van een hongersnood die tegen het jaar 2000 een miljard mensen het leven gekost zal hebben. Dit is geen nieuwe opinie. De direk- teur-generaal van de VN-organisatie voor voedsel en landbouw FAO, dr. Addeke Boerma, heeft in enige rap porten er al op gewezen dat de voedsclproduktie de bevolkingsgroei niet kan bijhouden en dat het slechts geluk met het weer is geweest dat er al niet meer hongersnoden zijn zoals die nu Banglu Desh, delen van India, de Sahelgordel van Afrika en nog enige gebieden teisteren. Zelfs nu zonder dat er direkt sprake is van grote mislukkingen van de oogst - waarop altijd kans is - blijkt de we reld vrijwel door zijn graanreserves heen te zijn. Het Amerikaanse besluit om enige tarwe-exportkontrakten die met de Sowjet Unie gesloten zijn te annule ren, is er een teken van. Dit gebeurt kennelijk om de interne schaarste in de VS niet zo groot te laten worden dat de prijs onrustbarend stijgt - on rustbarend dan gezien in het voor nemen van president Ford de infla tie terug te dringen, niet in de zin dat anders de honger de VS in zijn greep zou krijgen. Een grote bespre king van alles wat er mis is op het gebied van de voedselvoorziening van de wereld wordt de volgende maand in Rome gehouden en het is nu al zeker dat de vooruitzichten somber zijn, waarbij ontwikkelings landen voornamelijk de dupe wor den. De verdienste van hel rapport van de Club van Rome is dat in een dit maal wel bijzonder veelomvattend komputerbeeld van de wereld - een model - berekend wordt dat al op dit moment vrijwel niets te onder nemen valt dat de geweldige ramp in de toekomst kan voorkomen. Wal nog slechts kan is de omvang ervan van kolossaalterugdringen tot „zeer groot", waarbij dan enig ge luk wel zal moeten helpen. Wereldomvattend overleg Tot dusver heeft de wereldvoed selvoorziening sterk geleund op een aantal produktiegebieden, vooral Noord-Amerika, waar de produkti- viteit in de landbouw enorm is. Maar de topkapaciteit is daar zo langza merhand bereikt en Azië en Afrika zouden in een enorm tempo een evenredig produktieve landbouw moeten ontwikkelen op ieder daar voor geschikt terrein. Waarbij dan ogenblikkelijk enorme problemen ontstaan van gebrek aan kennis, ge brek aan machines, gebrek aan energie en kunstmest. En tenslotte: gebrek aan geld en mogelijkheden dit te verdienen. Het zijn problemen die niet in de eerste plaats Europa en de andere geïndustrialiseerde landen zullen NEW YORK, 12-10. Omdat het in de ruimte om de aarde steeds voller wordt met ruimtevaartuigen zijn de V.N. vrijdag begonnen met de voor bereiding van een verdrag waaron der alle ruimtevaax-tuigen verplicht moeten worden geregistreerd, net als auto's op de begane grond. Het verdrag moet een soort ver keersregeling worden. Het voorstel, dat ingediend is bij de V.N.-commis sie voor vreedzaam gebruik van de ruimte, moet door de algemene ver gadering worden aangenomen en door de leden-landen worden onder tekend voordat het bindend wordt. Landelijke alcoholcontroles ARNHEM, 12-10. Pc alkoholkon- troles van de politie by de invoering van de „Biaaspijpjesxvet" zullen lan delijk worden gehouden op vrijdag 1 november, op zaterdag 23 novem ber en op zaterdag 14 december. De kontroles zullen duren van 10 uur 's avonds tot vier uur 's morgens. De data zijn bekend gemaakt door een lid van de Arnhemse carnavals vereniging „De on-ganse" tijdens een ledenvergadering. De Arnhemse po litie moest desgevraagd bevestigen dat de genoemde data juist zijn. In het hele land zullen dan kontroles worden gehouden. De politie-woordvoerder ver klaarde dat de data landelijk zijn vastgesteld en niet meer zullen wor den gewijzigd. De politic in Arnhem voegde er wel aan toe dat elk politie korps op eigen initiatief op iedere willekeurige datum een eigen kon- trote kan houden. treffen. Tenminste niet rechtstreeks. Maar de vraag rijst natuurlijk on verbiddelijk of temidden van een zo enorme honger dit Westen gewoon door kan gaan alsof er niets aan de hand is. Het rapport houdt oorlogen buiten beschouwing als totaal onbe reikbare zaken, maar schildert wel bronnen van spanning die groter zijn dan vroegere die wel degelijk tut strijd voerden. Hoe onberekenbaar ook, er >s alle reden om oorlogen als mogelijke ge volgen van zulke spanning niet uit te sluiten. En als het Europa van de F.EG, een zeker niet onbelangrijk agrarisch produktiegebied. zich zoals de bedoeling is gaat beraden op de landbouwpolitiek van de toekomst, zal het op z'n minst met deze as- pekten rekening moeten houden. Iv wezen zou ?en wereldomvattend overleg over de aanpak van zowel voedsclproduktie als voedseldistri butie nog meer gewenst zijn, maar dit op korte termijn te verwachten lijkt nog ijdele hoop. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. De Amerikaanse dele gatie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal stem men tegen de aanwezighied van een delegatie van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in de Ver enigde Naties, zo meent het Israëli sche dagblad „Haaretz" te weten. GENEVE. De wereld gezondhieds organisatie (WHO) heeft een „hart- kaart" van Europa samengesteld, waaruit blijkt, dat mensen in het noorden en noordwesten van Europa vier- tot vijfmaal zoveel kans op een hartaanval hebben dan de bewoners- van het zuiden. WASHINGTON. Arthur Burns, de voorzitter van de Federal Reserve Board (het bestuur van het Ameri kaanse stelsel van centrale banken), is in tegenstelling tot president Ford van mening dat de Verenigde Staten zich in een periode van ekonomische recessie bevinden. BRUSSEL. In de Antwerpse ha ven heeft zaterdag een felle brand gewoed die veel schade heeft aange- ï'icht, maar waarbij geen persoon lijke ongelukken gebeurd zijn. Het vuur ontstond rond half twaalf. In de loop van de middag werd het be dwongen en kon men met het na blussen beginnen. STOCKHOLM. De Nobelprijs-1974 voor medicijnen is toegekend aan de Belgen Albert Claude (75) en Chris tian de Duve (57) en de Amerikaan George Emil Palade (62). Zij kregen de prijs, waaraan een bedrag van 550.000 kroenen (ca. 330.000 gulden) is verbonden, voor hun werk op het gebied van het celonderzoek. PARIJS. De langgezochte Franse „Narcotica-koning" Joseph Marro (57), de laatste van dx-ie grote finan- ciers van heroïne-smokkel, is in de omgeving van Marseille gearres teerd. Marro, die in Callas werd aangehouden, is in juli tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. PARAMARIBO. De Surinaamse premier Henk Arron is door de Is raëlische regering uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Israël. Doel van het bezoek zal zijn dat de pre mier pei-soonlijk kennis neemt van de mogelijkheden op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking tus sen Israël en Suriname. PARIJS. Mevrouw Athina Niar- chos, de echtgenote van de bekende Griekse reder Stavros Niarchos, is op 47-jarige leeftijd overleden in Parijs. Vermoed wordt dat zij te veel slaap middelen had ingenomen. WARSCHAU. Prins Bomhard heeft vrijdagmorgen in Warschau een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat, op het Plein van de overwinning. Er stond een mili taire erewacht aangetreden en de na tionale hymnen van Nederland en van Polen werden ton gehore ge bracht. CAIRO/JERUZALEM. Dc Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is over hel verloop van zijn besprekingen tol nu toe tevreden. BUENOS AIRES. Een luitenant vein het Argentijnse leger is vrijdag in Santa Fe, Argentinië, doodgescho ten. Dc politie vermoedt dat het een nieuwe wraakoefening is van linkse stadsgucrrilleros tegen het leger. UTRECHT, 12 -10. Dc intensieve veehouderij dient gekoppeld te blij ven aan het landbouwbedrijf. Dat is dc mening van dr. ir. M. P. M. Vos, direktcur veeteelt en zuivel van het ministerie van landbouw. Hij verkondigde deze opvalling in dr; toespraak die hij hield in een door Cebcco-Handelsraad en Covcco geor ganiseerde bijeenkomst in hef kader van de landbouwvcrdcling.stcnt.oon- s tel ling in Utrecht de Ornitophilin- Varuva. De intensieve veeteelt verkeert momenteel in een moeilijke situatie, aldus de heer Vos, maar dc toestand is niet hopeloos. Hij bepleitte een be zinning over de toekomst van deze bedrijfstak die een essentieel onder deel van de veehouderij is. Dc bruto - produktie waarde bedroeg in 1974- 1075 rond de 5 miljard gulden met een netto toegevoegde waarde van rond de 000 miljoen gulden. De sek- tor levert aan de betalingsbalans een nettohijdrnge van rond 2 miljard gul- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WINTERSWIJK. Dc 31-jarige I- H. uit Dordrecht is in Winterswijk bij een achtervolging door de politie in de benen geschoten. Hij moest in het plaatselijke ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG. Het Landbouwschap heeft bezwaar tegen plannen van de Europese Commissie om de invoer van ongeveer zevenduizend ton champignonconserven uit de Volks republiek in de Gemeenschap toe te lat en. In een brief aan de Neder landse minister van landbouw en visserij heeft het die bezwaren uit eengezet. LICHTENVOORDE. Een Doe-het- zelf-zaak aan de Dijkstraat in het Gelderse Lichtenvoorde is volledig in vlammen opgegaan. ZUTPHEN. De direkteuren van hot Groningse bedrijf B.V. Heren- kledingfabriek, voorheen Gebr. L.e- vie gaan in Zutphen een nieuWc on derneming oprichten, die werk zal geven aan ongeveer 150 personeels leden van Slurka, onderdeel van dc faill ete bedrijven Mark Internatio nal en Mark Production PUTTEN. De bevolking van Put ten is bijzonder ontstemd over het feit dat voor de tweede keer binnen een week de herdenking van de ok- tober-i'azzia heeft plaatsgevonden. Dit omdat een filmreportage over dc hei'denikng gedeeltelijk was mis lukt. DEN HAAG. In de Monique Bar in de Korte Houtstraat in Den Haag was brand uitgebroken. Na 20 mi nuten was de brandweer het vuur meester en kon zc met hel nablussen beginnen. RIDDERKERK. De gemeentepolitie van Ridderkerk heeft in opdracht van de Amsterdamse officier van justitie mr. H. W. P. Remmers de Vries het zendschip Mebo II in be slag genomen. Dit gebeurde in sa menwerking met de opsporings dienst klandestiene zenders PTT, de Rijkspolitie te water en de Rijksre cherche. NIJEVEEN. De 18-jarige B. Mar kus uit Nijeveen (Drente) is dood in een sloot aangetroffen. De jongen is vermoedelijk met zijn brommer door de mist misleid en daardoor in de sloot terecht gekomen. DEN HAAG. Het Nederlands Ver bond van Huurdersorganisaties is van mening dat de nota huur- en subsidiebeleid van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onaanvaai-dbaar is, indien zij ongewijzigd zou worden uitge voerd. DEN HAAG. Als gevolg van een rectificatie door het centraal bureau voor de statistiek op het loonindex- cijfer per 31 juli 1974 valt de pre mie-inkomensgrens van de volks verzekeringen voor 1975 twee hon derd gulden lager uit dan was be rekend. Deze grens is thans nader vastgesteld op f 31.750. Dit heeft het ministerie van sociale .zaken mee gedeeld. DEN HAAG. Pi'ins Bernhard is vrijdagavond van zijn vijfdaags be zoek aan de republiek Polen terug gekeerd zo heeft de rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. MIDDELBURG. De officier van justitie bij de rechtbank in Middel burg heeft twee jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen 2 jongemannen uit Warmond, die er van verdacht worden op 18 juli van dit jaar een overval gepleegd te heb ben op het PTT-kantoor in het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag. KERKNIEUWS Herv. Kerk Bruinissc In de maand september werd in de Ned. Hexlv. Kerk te Bruinisse gë- kollekteerd voor de kerkvoogdij f 2287,15. De verjaardagbus over september bevatte f 230. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Zevenhuizen: G. F. Overgaauw, Vriezen veen; te Soest (toez.): drs. G. S. Alma, Vijfhuizen. Aangenomen naar Ransdorp-Holy- sloot: M. J. G. Smith, kand., Utrecht. Bedankt voor Kootwijk: K. Schip per, Dordrecht; voor Streefkerk: J. de Vreugd. Haafl.cn; voor Nijmegen- Z.: D. van Loo, Didam. Toegelaten tol de Evangeliebedie ning: C. B. van Harten, K. Rietberg- plantsoen 67, Waddinxveen; J. H. Hoekert, Pr. Hcndrikluan 48, Am sterdam, mcj. G. G. A. Visser, Hebcl- strasse 107, Bazel, p/a Parkstraat 43. Utrecht; mevr. M. E. van do Berg- Warners, Bakkerstraat 38. Zetten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Schoon re woerd: J W, van de Linden, kand., te Amstelveen, die dit beroep heeft, aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te IJmuidcn: ,1. M. Goed hart. Zwolle. Leiden: A. G. Ver steeg, Stadskanaal. Aangenomen naar EemdijkG. A. Snip, kand.. Groningen, die bedankte voor Garrelswcer-Tcn Post, Gramx- bcrgcn-Luttcn, Loppersum-Wester- cmden, Ocgstgccst-Lisse en Pernis. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Culcmborg, Zwart sluis, Urk en Langerak: H. A. Stra- ting„ kand., Emmeloord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Toronto (Can.): J. Wcstcrink, Nunspcet Gereformeerde Gemeenten Beroepen Ie s-Gravcnznndc A Hofman, Scheveningcn. Bedankt voor IJasclmonde: A. Hnogcrlnnd, Krnbbondijko; voor Z\. ijndrecht: J. Koster, Barncveld. Hervormde Gemeente Scliarcndüke LANDBOUW EN VEETEELT Ds. J. van den Berg naar Spijkenisse Ds. J. van den Berg, ned. hervormd predikant te Scharendijke, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Spijkenisse aangenomen. Ds. Van den Berg heeft de Schouwse gemeente zes- jaar gediend. Wij vernemen dat een datum van intrede te Spijkenisse nog niet is vastgesteld, maar zeker niet vóór Kerstmis zal plaats vinden. LAND- EN TUINBOUW Extra oogstverlof voor militairen Hel ministerie van defensie heeft zich bereid verklaard te bezien of voor oogslwerkzaamheden in de landbouw extra verlof kan worden verleend vanwege de bijzondere weersomstandigheden. De aanvra gen zullen geval voor geval bezien worden. Het extra verlof wordt uiteraard alleen verleend voor zover de nor malen oogstverlofregeling voor dc betrokkenen ontoereikend zou zijn. Bescherm uw gewas tegen slakken De regentijd is weer aangebi'oken en dat betekent dat slakken weer voor onaangename vei-rassingen in de gewassen kunnen zorgen. Bij de telei's van tuinbouwgewas- sen is het geen nieuws meer dat men deze slakken zeer goed kan bestrij den. Bij de telers van landbouwge wassen is dit wat minder bekend. Toch blijkt, dat slakkenbestrijding in onze akkerbouwgewassen dringend noodzakelijk is. De schade die door deze veelvraten wordt veroorzaakt, kan enorm gi-oot zijn, hetgeen duide lijk bij jonge landbouwgewassen, o.a. wintergranen is gebleken. Gelukkig zijn er thans mogelijkheden om deze gewassen tegen slakken te bescher men. Al enige jaren is er een produkt verkrijgbaar dat effektief wei-kt te gen slakken, namelijk Mesurol-slak- kenkorels. Dit middel kan eenvoudig op de pei-celen worden uitgestrooid in een hoeveelheid van 5 kg per ha. Vooi-al op die percelen wintergranen waarvan de stoppel voor het ploegen reeds een flink bestand heeft van on kruid en/of opslag kunnen deze koi-- i-els een goede dienst bewijzen. De oogst in de Verenigde Staten WASHINGTON, 12-10. Aan dc hand van de gegevens die op 1 ok tober beschikbaar waren schat het Amerikaanse ministerie van land bouw de maisoogst in de Verenigde Staten voor dit jaar op 4.717,6 mil joen Bushel (een Bushel is een in houdsmaat van ruim 35 liter). Begin september rekende hel nog op een produktie van 4.994,7 miljoen buhel. Verleden jaar werd 5.643,3 miljoen bushel binnengehaald. Ook de tarweproduktie zal vol gens het ministerie kleiner uitvallen dan op grond van gegevens van 1 september werd verwacht, name lijk 1.780,6 miljoen legen 1.791,6 miljoen bushel en vergeleken, met. een oogst van 1.711,4 miljoen bushel in het af gelopen jaar. voor sojabonen luidt de oogslraming nu 1,262,4 miljoen bushel vergeleken met een vorige, schatting van 1.315,8 miljoen en een produktiecijfer voor 1973 van 1.566,5 miljoen bushel. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 15 OKTOBER NED. 1Om zeven uur brengt de NCRV eerst deel zes van de jeugd serie Emil. Emil bedenkt een middel om op eerlijke wijze aan een van de fijne dingen te komen die op een veiling worden aangeboden. Na Emil gaan twee teams van middelbare scholen met elkaar de strijd aan in Tweekamp. Na het journaal volgt de tweede aflevering van Kamer 17, de reeks tv-spelen gebaseerd op politie verhalen van Martin Treffer. Re chercheur Paul Zwart krijgt van avond te maken met een geval van overspel, dat tot mishandeling leidl. Nadat een zekere boekhouder Peter van Hoorn zijn vrouw op overspel betrapt heeft, slaat hij haar minnaar in elkaar. Het levert hem gevange nisstraf op. Iets heel anders om tien voor half tien. Dan gaat een nieuwe aflevering van de spelshow Herkent u deze tijd? beginnen Kick Slock- huyzen leidt het programma waarin drie families tegen elkaar uitkomen. Van het amusement volgt om kwart over tien een overstapje naar wal zwaardere kost. Hier en Nu. Voordat tenslotte in Den Haag Vandaag aan dacht geschonken wordt aan het LONDEN. Het ziet er weer eens moeilijk uit voor Roger Moore - alias geheim agent 007 James Bond - als de Schotse ster Lullu, die in de nieuwste Bond-film „The man with the golden arm" de tintelsong ver tolkt. hem verdreigt. De nieuwe song in up beat'-tempo is gecomponeerd door John Barry met tekst van Don Black. parlementaire gebeuren in ons land, verzorgt de Gereformeerde evange list J. Buitenhuis uit Utrecht de dagsluiting. NED. 11: De VPRO begint om ze ven uur met wal lichte kost voor de kleuters in de vorm van een verhaal van Beertje Colargol. De volgende dertig minuten zijn voor de eerste van een zestal programma's waarin hel spotlicht op het stadje Culem- borg wordt gericht. De serie is een produkt van Nelly Rosenfeld. Pieter Verhoeff en Ireen van Ditshuizen en beoogt een beeld te schetsen iwn het lief en leed in een kleine Nederland se stad. Voordat de NOS-nieuwslezer op het scherm verschijnt is er ook nog tijd voor een vrolijke tekenfilm van Popeye. Na het journaal is de VPRO 180 minuten lang op de buis met de produktie Vastberaden, maar soepel en met mate. Deze produktie verhaalt van wat gezien wordt als „de meest bewogen jaren van onze geschiedenis", het Nederland in de jaren 1938 tot 1948. Er zijn voor deze uitzending veel mensen geïnter viewd, zowel prominente Nederlan ders als gewone burgers. Het pro gramma is het geestekind van Henk Hofland, die met het idee hiervoor kwamHans Verhagen en Hans Kei ler. Zij menen er in geslaagd te zijn een zeer yiatuurgetrouw verslag te maken van de belevenissen in de periode tussen 1938 en 1948, met zijn krisis, zijn wereldoorlog en vervol gens zijn begin van de welvaarts staat. DINSDAG 15 OKTOBER NED. 1: 11.10 en 14.00 Schooltele visie: 12.15 Flexibele schoolIS.45 Paulus de boskabouter: 18.55 Nieuws: 19.05 Emil; 19.30 Tweekamp: 20.00 Journaal; 20.20 Kamer 17: 21.20 Her kent u deze tijd?; 22.15 Hier en Nu; 22.50 Dagsluiting; 22.55 Den Haag Vandaag; 23.10 Journaal. NED. 11: IS 15 Engels voor het be drijfsleven; 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Culemborg bij voor beeld; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal: 20.20 Vastberaden, maar soepel en met mate...; 2315 Journaal. 54 Verschillende onderwijsspecialis- ten gingen kijken in dc Noordhol- landse hoofdstad, waar ze dan te vens een gesprek .hadden met de au teur van het rapport. Zodoende had ze dc rest van het jaar veel te doen* en was praktisch elke dag een paar uur in de b'ewuste school om de be zoekers te woord tc staan. In die weken ontving ze vrijwel elke dag gelukwensen. Vaak van mensen, die zc helemaal niet kende. Op een morgen was er ook een bij van Joop Biermans. Leuk. dacht ze. dat hij nog aan me gedacht heeft. Er waren ook enkele brieven, die zc opensneed en begon te lezen. Tot ze de brief met do Belgische postzegel zag. „Van Toon!" flitste hot door haar heen. Die goeie Toon.... Gehaast las ze zijn brief: „Wöit heb ik je voorspeld? Je werk is naar waarde geschal. Ik had trouwens niet anders verwacht. M'n hartelijk proficiat voeg ik bij de vele geluk wensen. die je in deze weken wel zult hebben gekregen. Je zult het voorlopig wel druk hebben en hou den, maar als je er tussen uit will, denk dan aan het huisje in Nieuw- poort. En aan ene Toon Kief! Met de gelezen brief in haar hand kook ze nadenkend voor zich uit. En dacht aan de laatste dag, dat ze nog in Nieuwpoorl was. Haar werk was gereed; zo had vanuit haar pension het stadhuis gebeld en gezegd, dat ze met een paar dagen terug zou zijn en dat het rapport af was. Daar na had zc hel ingepakt en alvast in haar koffer gestopt. Samen mei de bundels aantekeningen Zolang het rapport nog niet in druk was ver schenen, kon 7.e 7.0 immers nodig hebben? .Samen waren ze die laatste mid dag weggereden, in haar wagen. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Langs de drukke kustweg in de richting De Panne. Bij Adinkcrkedc grens over naar Duinkerken, waar ze vis aten en wijn dronken. Franse appelcider. die als champagne smaakt, maar koppig is als wodka. Op de terugweg deed zc hel kalm aan. Op een stil gedeelte zette Truus dc wagen aan de kanl en samen lie pen ze een eindje de duinen in. Over een ongebaande weg, maar dat mocht hier allemaal. Bordjes met „verboden toegang' kwam je hier niet tegen. Ze herinnerde zich, dut hun han den in elkaar vergleden waren. Ten slotte gingen ze ergens zitten. In een duinpan met hun ruggen tegen een helling. Ze legde haar hoofd te gen hem aan. De man liefkoosde haar gezicht en hals. Bij intuïtie wist ze nu. wat er verder zou gebeuren hij gaat me kussen Ze voelde zijn lippen op haai wang co in haarhuis En toen ze haar gezicht naar hem toedraaide, kuste hij dc vrouw op haar mond. Met gesloten Ogen lag zo tegen hem aan Dc eerste man. die me op deze wijze kust. Joop Biermans hoeft me wel eens een zoen gegeven op mijn verjaardag en ik hem. En Gicp mijn zwager. Maar deze man kust anders. Intenser. Waardoor inwendig iets in je gaal branden. Pas laat keerden zc terug in Nieuwpoorl. Zonder dal er over ge sproken was. ging Truus met hem moe naar binnen Hel daglicht was al lang in het wcslcn vergleden. In de halfduistere kamer vonden hun lippen elkander opnieuw. Maar Hoen ze zijn hand aan haar jurk voelde, weerde zc hem af ..I)oe het niel. Toon", zei ze zacht. „Het wordt voor jou onkel een teleurslelling, want jk ben lelijk Je schrikt, als je me zonder kleren aan zou zien. Laten we het houden, zoals het nu is. Als je tien jaar eerder in mijn leven go- komen was. zou ik misschien heb ben toegegeven. Maar nu...." Hij had niet meer aangedrongen. Tien minuten later stond ze buiten. Ik wil hot zelf ook. wist ze met kla re zekerhied. toen ze wegreed. Maar ik durf het niet, als de mogelijkheid geschapen is. Iets weerhoudt me. Wal? Nu zat ze met zijn brief in de han den. Ze wist: als ik opnieuw naar hem tocga. zal hij dit beschouwen als mijn toestemming. En wil ik dit nu dan wel? Als ik eenmaal in zijn woning ben? Alleen met hem? Ze was besluiteloos. Dc rest van de post interesseerde haar opeens niel meer Ze dacht enkel aan dc zachte, rustige man in het Belgische Nieuwpoorl- Die hunkerde naar liefde en genegenheid, naar haar lichaam En ik? Hoe is het met mil gesteld? Voor ze een beslissing kon nemen ivclde Nclio haar op. „Zeg. Giep is hel weekeind weg. Als je geen be paalde plannen hebt, waarom kom je niet een paar dagen bij ons? Bi.i mij en Kathv? Vrijdagavond is er een modeshow; ik kan nog wel kaartjes krijgen, als ik wil. We zou den daarna nog de stad in kunnen gaan. Voor Kathy heb ik altijd een oppas. Wat denk je ervan?" Zc had er wel oren naar. Boven dien beschouwde zo het als een vin gerwijzing: niel naar Nieuwpoorl gaan Want hel begin is misschien wol moeilijk, maar als je eenmaal aan dc gang bent, waar is dan hel einde? En houden we er niet een nare nasmaak van over.? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4