Vijfde deel watersporters wil uitwijken naar Oosterschelde Regering bereid tot zelfstandigen aftrek tot inkomen 30 mille KAMER SPREEKT ZICH UIT VOOR UITGAVENBEPERKING Oude bestuur Reinigingsdienst werd herkozen Aktiegroep wijst kanaal Ooster- Westerschelde af Inbraak in woning te Sirjansland 2 AGENDA Wilson winnaar Britse verkiezingen Zwaluw-luchtbrug naar het zuiden Onderzoek recreatie Veerse meer MIDDELBURG, 12—10. Eenvijfde deel van de Ha tersporters die momenteel een vaste ligplaats hebben aan het Veerseineer zijn van plan 0111 na de afsluitings- werkzaamheden van de Oosterschelde voorgoed naar «lit toekomstige Zeeuwse meer uit te wijken. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Recreatieschap het Veerse Meer heeft ingesteld onder de houders van de vaste lig plaatsen. Het Vecrsemecr heeft op dit moment 2425 vaste ligplaatsen. Het onderzoek had tot doel om nadere gegevens te verzamelen over de huidige gebruiken van het Veersemeer en om op die manier te komen tot een herziening van het oude basisplan dat in 1967 werd opgesteld en dat nog uit ging van 6000 ligplaatsen. De Zeeuwse recreatie gedeputeer de A. L. van Geesbergen zei vrijdag morgen tijdens de presentatie van het rapport dat de inzichten hierover sindsdien zodanig veranderd zijn dat dit basisplan dringend herzien moet worden. Het recreatieschap het Veer se meer wilde hierbij de gebruikers een stuk inspraak geven. Er werd daarom een enquête ge houden waarin aan de vaste water sporters onder andere werd ge vraagd waar zij vandaan kwamen, waar hun vorige ligplaats zich be vond en wat de motieven waren voor de keuze van een vaste lig plaats aan het Veerse meer. Daar naast werden er gegevens verzameld over de bepaalde typen boten. De on dervraagden konden ook hun mening geven over de akkommodatie en de uitbreiding daarvan. Buitenlanders Opvallend is het aantal vaste lig plaatsen dat door buitenlanders wordt ingenomen, namelijk 46 pro cent van het totale aantal. Van dit percentage bestaat 39 procent uit Belgen en slechts 36 procent van de ligplaatsen wordt ingenomen door de watersporters uit de aangrenzende gebieden zoals Walcheren en Zuid en Noord-Beveland. LONDEN, 12-10. Met slechts drie zetels meer dan de andere partijen samen is premier Wilson uit de ver kiezingen tevoorschijn gekomen. Hij heeft verklaard dat zijn Labour-re- gering door zal gaan met haar pro gramma. „Deze parlementaire situa tie is niet alleen uitdagend en in teressant, maar ook leefbaar. Zij kan blijven voortbestaan tot deze rege ring het werk heeft verricht waar voor zij gekozen is. De andere par tijen en groeperingen zijn niet eens gezind genoeg om enig gevaar te kunnen opleveren", zei de premier. Konijnen gaan begraafplaats te lijf WAGENINGEN, 12-10. Een be- graafplaats in Wageningen wordt momenteel geteisterd door een ware konijnenplaag. Bloemen op graven worden afgeknaagd en de beplanting wordt dikwijls volkomen vernield. De vraatzucht van de dieren gaat b. en w. Alle perken te buiten en daar om zal de gemeenteraad in 1975 een krediet worden gevraagd voor o.a. het aanbrengen van een afrastering van konijnengras rond hel kerkhof. BRUINISSE. Bruinisse heeft eenza me, solitair staande dijkhuisjes, die voor verschillende doeleinden wor den gebruikt. Dit is een van meer dergelijke huisjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op 64 procent van de ligplaatsen liggen zeilboten, op 28 procent mo torboten en op 4 procent speedboten. De overige 4 procent is niet bekend. De vaste zeilers aan het Veerse meer vinden het meer wel geschikt om er een weekend op door te bren gen namelijk 61 procent. Maar een hele vakantie valt minder in de smaak. Tweeënvijftig procent van de Veerse meer watersporters wenst geen uitbreiding van het aantal lig plaatsen. Ze willen wel een betere akkommodatie op de wal, zoals dou ches, toiletten, wasserettes en derge lijke. School sluit na vlooien-plaag AALTEN, 13-10. De enige openba re basisschool in Aallen is vrijdag middag voor onbepaalde tijd geslo ten in verband met een vlooienplaag die het lesgeven nagenoeg onmoge lijk maakt. Enkele weken geleden is de gemeentedienst al in aktie ge weest om de vlooien die veroor zaakt worden door katten die onder de school huizen te verwijderen. Het resultaat leek gunstig maar eind de ze week waren er plotseling weer duizenden vlooien. Na telefonisch overleg met de In specties volksgezondheid en onder wijs besloot het gemeentebestuur daarom vrijdagmiddag de school te sluiten en de leerlingen na de herfst vakantie voorlopig in andere lokali teiten onder te brengen. Het ge meentebestuur heeft deskundigen uit Wageningen ingeschakeld om de vlooien nu voorgoed uit te schake len. Volgens de Zeeuwse recreatie-ge deputeerde wordt dit onderzoek niet alleen nuttig geacht voor de inrich ting van het Veerse meer maar kun nen de resultaten ook van grote be tekenis zijn voor de planning van de Delta-wateren in het algemeen. Fietstocht „Amsterdam autovrij" AMSTERDAM. 14-10. Een dui zendtal wielrijders zijn zaterdagmid dag door de Amsterdamse binnen stad getrokken in oen fietstocht die door de gezamenlijke actiegroepen „Amsterdam autovrij" was georgani seerd. Vertrokken van het beursplein werd de lange stoet voorafgegaan door een indrukwekkend escorte van de gemotoriseerde verkeerspolitie met o.a. een achttal motoren met zij span, die de weg voor de fietsers vrij maakten. DEN HAAG, 12-10. De regering is bereid mei ingang Van 1 Januari a.s. een zelfstandigenaftrek'in te voeren voor zelfstandigen met een inkomen tot 1' 30.000 per jaar. Minister Duisenberg van financiën deelde dit vrijdagavond mee tijdens de laatste ronde van de algemene po litieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Hij noemde het verantwoord de suggestie in de motie-Notenboom (KVP, mede-ondertekent door ARP en CHU) over te nemen. Notenboom had gevraagd voor de inkomensgroep tussen f 30.000 en f 50.000 een zelf standigenaftrek toe te passen die niet lager zou mogen zijn dan f 1.200. Voor de benodigde 100 miljoen gul den die deze regeling gaat kosten zal de compensatie eerst gevonden moe ten worden ten tijde van de indie ning der voorjaarsnota 1975. Het des betreffende wetsontwerp zal voor het volle jaar 1975 gelden. Voorts kwam de minister van fi nanciën een stukje tegemoet aan de socialistische fraktie die ook om en kele honderden miljoenen had ge vraagd ter bestrijding van de werk loosheid voor de versnelde uitvoe ring van werken ter verbetering van woon- en werkmilieu in een aantal plaatsen van ons land. DEN HAAG, 12-10. Aan het slot van de algemene politieke en finan ciële beschouwingen heeft de Tweede Kamer in de nacht van vrijdag op za terdag de motie-Schouten aangeno men, waarin de regering wordt ge vraagd in de begroting-1975 uitga venbeperkingen van enige honderden miljoenen op te nemen. Dit bedrag moet worden besteed aan een zelf standigenaftrek en aan een bedrage aan het algemeen kinderbijslagfonds. Deze motie werd aanvaard met de stemmen vóór van de frakties van KVP, ARP, CHU, VVD, SGP, BP, GPV, RKPN en DS'70. DS'70-fraktievoorzitter Drees wil de van de regering horen, wat de aanvaarding van deze motie in con- creto betekent. Premier Den Uyl zei, dat hij niets had toe te voegen aan de eei'der op de avond afgelegde verklaring van minister Duisenberg (financiën). Deze had aanvaarding van de motie ontraden, maar wel ge zegd aanvullende stimulering van de werkgelegenheid niet uitgesloten te achten op het moment dat de nadere Op korte termijn zal honderd mil joen worden uilgetrokken om de in derdaad aanwezige achterstand in de. uitvoering van werken ter hand te kunnen nemen. Dit geld. dal niet aan de begroting zal worden onttrokken, maar op de kapitaalmarkt gevonden zal moeten worden, zal in het rijksgarantiefonds voor nieuwe werken terecht komen. Het zal voorlopig werken tot begin volgend jaar, als de nadere nota werkgelegenheidspolitiek wordt uit gebracht. Duisenberg kwam niet tegemoet aan de wens van de christen-demo cratische fracties in de motie-Schou ten (ARP) tot bezuiniging van enkele honderden miljoenen op de begro tingsuitgaven en dat bedrag te be stemmen voor een zelfstandigenaf trek. Na schorsing van de vergadering trok drs. Notenboom zijn motie in zake de zelfstandigenaftrek in. De minister van financiën heeft onze verlangens volledig gehonoreerd, liet hij weten. Ook PvdA-woord voerder Dolman deelde mee dat zijn motie op voldoende wijze door de regering ge honoreerd was. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vil6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. V erf fabriek mogelijk failliet ZAANDAM, 12-10. Vcrffabriek Jan Visser bv. in Zaandam (45 mede werkers) zal waarschijnlijk een fail- lisemcnt niet kunnen ontgaan. Het bedrijf heeft besprekingen gevoerd om te worden overgenomen door de yerffabriek Sabel-Paulus- sen bv, eveneens in Zaandam. Dit bedrijf zag echter van de overne ming af toen bleek, dat de schul denlast van Jan Visser belangrijk hoger zou uitvallen dan eerder was aangenomen. Dit werd meegedeeld in een ver gadering van de vakbonden met het personeel van Jan Visser. Spaanse Philipsarbeiders in staking EINDHOVEN, 14-10. De onge- veer 350 Spaanse arbeiders bij Phi lips in Eindhoven die eind vorige week in slaking gingen hebben be sloten hun akite maandag voort te zetten. Dit is zondagavond meege deeld doof het steuncomité Spaanse Philipsarbeiders. Dinsdagavond zullen de stakers in Eindhoven een demonstratie houden om kracht bij te zetten aan hun ei sen. Zij hebben hun buitenlandse en Nederlandse collega's opgeroepen hun solidariteit te betuigen door aan deze demonstratie deel te nemen. Vergadering Brouwershaven nota over de werkgelegenheidssitua tie zal worden uitgebracht. Dan kan opnieuw aan belastingverlichting worden gedacht, zei de minister. De Kamer ging voorts akkoord met de motie-Kruisinga, waarin de rege ring gevraagd wordt haast te maken met de milieuwetgeving. De fraktics van PvdA, D'66, PPR en CPN en PSP spraken zich tegen aanvaarding van deze motie uit. Aangenomen werd ook de motie- Terlouw (D'66), die stelt dat de raad van overleg voor mediaal en hoger personeel zo mogelijk alsnog wordt betrokken bij het overleg tussen de regering en de Slichting van de Ar beid over een centraal akkoord 1975. Tegen de motie sprak zich uit de fraktie van de PPR. Met vrijwel algemene stemmen werd eveneens aangenomen de motie. Andriessen (KVP), waarin de rege ring gevraagd wordt te komen tol een Europese Unie uiterlijk in 1980. De motie, die mede werd onderte kend door de fraktievoorzittei's van PvdA, VVD, ARP, PPR, CHU, D'66 en DS'70, verkreeg in de Kamer niet de steun van de frakties van BP, RKPN, GPV, SGP, CPN en PSP. BROUWERSHAVEN, 11-10. - De vrijdagmorgen in het gemeentehuis van Brouwershaven gehouden verga dering van de Raad van bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- vcland, stond onder leiding van bur gemeester E. Baerends van Midden- schouwen, wegens ziekte van de heer A. P. Schouwenaar (voorzitter) van Brouwershaven. Een bijzonder wooi'd van welkom •kregen de nieuwe leden van de Raad van bestuur: C. J. Nelisse (Brou wershaven) en L. Meerman (Duive- land). De andere leden waren i-eeds eerder door de diverse gemeenten af gevaardigd. Deze vergadering was hoofdzake lijk belegd om de leden van het da gelijks bestuur te kiezen, iets waar- mee men geen moeite bleek te heb ben, omdat het oude bestuur met al gemene stemmen werd herkozen. De stemverhouding van de diverse ge meenten is: Zierikzee 9 stemmen; Duiveland en Westerschouwen elk 5 stemmen; Brouwershaven 4 stem men en Bruinisse en Middenschou- wen elk 3 stemmen. Het bestuur Herkozen werden: A. P. Schouwe- naai', voorzitter; E. Baerends, vice- vooi-zitter; J. D. de Kam, secretaris penningmeester; H. P. Everwijn, plv. secretaris-penningmeester en G. Hok ken en C. Bij de Vaate, leden. Ingekorven stukken waren: de goedkeui'ing van de Pachtovereen- komst 1973 door de Grondkamer van Zeeland, van de pachtovereenkomst met D. van den Hoek en het besluit tot het aangaan van een vaste geld lening van f 250.000,met de Bank van Ned. Gemeenten (goedgekeurd door Ged. Staten. De rondvraag Bij de rondvraag werd nog ge sproken over de beplanting x-ond de vuilnisbelt, die op sommige plaatsen nog niet aanslaat zoals men dat graag zou zien. Ovei'wogen wordt of in sommige gevallen nog andere teel- aai'de moet worden aangebracht. De administrateur deed mededeling van een aanrijding van een particu liere auto met de vuilnisafvoerauto, op de hoek Kloosterweg-Haneweg te Schuddebeurs, waax-bij geen der be trokken personen letsel opliep, maar waai'bij de pai*ticuliere auto bescha digd werd. STUTTGART, 12-10. Uit Stuttgart is zaterdag een door de Westduitse vereniging voor bescherming van die ren betaald vliegtuig met 80.000 door een te vroeg ingevallen winter be trapte zwaluwen, naar het zuiden vertrokken. In de komende weken volgen andere chartervluchten. Ook hét Duitse leger is in de red dingsactie ingeschakeld. Zaterdag landde een vliegtuig met 1.000 zwa luwen op Corsica, zodat de vogels meteen op hun bestemhiing zijn. Een vliegtuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij bracht in Duits land gevonden zwaluwen naar het zuiden van Frankrijk. Inbrekersbende stal voor tonnen AMSTERDAM, 12-10. De Amster- damse kinderpolitie heeft in samen werking met de recherche van de Koninklijke Marechaussee een in brekersbende opgerold, die voor ton nen in de hoofdstad heeft gestolen. In totaal wei'den zeven Amsterdam mers aangehouden, in leeftijden va- riëerend van 17 tot 30 jaar, die allen bekenden voor de politie waren. Zij pleegden minstens veertien inbraken in alle delen van de stad, waarbij vaak gi-ote pai'tijen hoi'loges, di-ank, sigaretten, radio-apparatuur en leren jasjes buil werden gemaakt. De waarde bedraagt volgens de politie enkele tonnen. Maandag 14 oktober Ouwcrkerk Openbare school, 19.30 uui\ ouder avond. Concordia. U.V.V.-bejaardenbijeeh- komsl, 19.30 uui'. Dinsdag 15 oktober Haamstede Ger. Verenigingsgebouw. Bejaarden- ,v sociëteit. 14.30 uur. Reki'caliezaal Ger. Kerk, 19.45 uur, N.C.V.B.-afdeling. Rcnesse „De Bai-jton", 19.30 uur, gez. avond Plattelandsvrouwen-afdelingen. „Het Trefpunt", 20.00 uur, familie avond Chr Besturenbond. Zaal open: 19.30 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, cabaiei Fons Jansen („Kwai-tetten"). Vei'.gebouw, 20.00 uur, N.C.V.B.- afdeling. Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Winter- zaal herv. kerk, 14.30 uur. Kerkwcrve Vei-enigingsgebouw, 7.45 uur, vei'ga- dering N.C.V.B. Donderdag 17 oktober Zierikzee Hexw. Ver.-gebouw, Vrouwengroep „W.E.Z.", 20.00 uur. Renesse Openbare basisschool, 20.00 uur, ou- dei'avod. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, afd. Chi'. Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 7 november Goes „De Prins van Oranje". Studiemid dag Afd. Plattelandsvi'ouwenbond, 13.15 üur. Twee mannen aangehouden DUIVELAND. 12-10. In de nacht van woensdag 9 op donderdag 10 ok tober j.l. werd een inbraak gepleegd in een, op dit ogenblik onbewoonde rckrcatic-woning tc Sirjansland. Door verbleking van een ruil in de achterdeur had men kans gezien de woning binnen te dringen en alles overhoop te halen, ofschoon er wei nig was vernield. Gestolen worden twee bonijasjes, een filmprojector, een viewei', een transistor- en een klokxadio, ccn bandrecoider, een padvindersdolk en vier antieke vuurwapens, ccn geweer en drie pis tolen. die echter niet meer bruikbaar waren als wapen. YERSEKK, 12-10. Dc aktiegroep „Oosterschelde Open" heeft in een open brief aan regering en parlement met nadruk het kanaal b{j waarde van de Westerschelde naar de Oosterschelde afgewezen, omdat daarmee toen nog 700 van de 33.000 ha natuurgebied, die momenteel de Oosterschelde vormen, dreigen verloren te gaan. De aktiegroep doel de suggcslic om te onderzoeken of mei dc 111 miljoen kubieke meter per getijde waterbe weging schone energie kan worden opgewekt in de toekomst. Een Duits onderzoek heeft volgens de aklie- groep aangetoond dat op deze manier in de Duitse Wadden bij Willemsha- fen 1600 megawatt elektriciteit per jaar zou kunnen worden opgewekt. Daarom is hot van belang dal er bij de Oosterschelde ccn zo groot moge lijk getijdegebied blijft. Men raadt dc aktiegroep daaroiïi af om nu. al een beslissing te nemen over dc te leggen dammen in dc Oosterschelde. Nogmaals pleit tie aktiegroep voor een open Oosterschelde met op delta hoogte gebrachte dijken, omdat deze bestand ztyn legen supcrvlocden en dus voldoende veiligheid garanderen en omdat geen geldverslindende dammen worden aangelegd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Arrestatie Op verdenking van diefstal wer den door de gemeentepolitie te Ca- pelle aan den IJssel aangehouden dc 19-jarige H. V. en de 17-jarige W. C. B. J. O., beiden wonende tc Rotter dam. Ofschoon ze met de diefstal, waarvoor ze werden gearresteerd te Capelle a/d IJssel, niets van doen bleken te hebben, bleek na onder- vraging, gevolgd door huiszoeking, dat ze debet waren aan de kraak in Sirjansland. Op verzoek van dc rijks politie wei'den dc beide daders naar Zierikzee gebracht en duchtig aan dc tand gevoeld. Ze legden al spoedig een bekentenis af. De gestolen goe deren werden alle teruggevonden. DODELIJKE ONGELUKKEN HOLTEN. De 79-jarige Theunis Stokker uit Holten (Ov.) is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij verleende met zijn auto op een kruising geen voori-ang aan een vrachtauto met aanhanger. Zijn auto kwam terecht onder de wielen van de aanhanger. ALPHEN (N.Br.). De 66-jarige mevrouw A. J. Marinus-Hermes uit Gilze is om het leven gekomen, toen de auto waarin zij met haar man zat, tegen een truck met oplegger reed. Haar echtgenoot is met een bekken- fraktuur opgenomen in het Eliza- bethziekenhuis te Tilburg. Ambulance botst op auto: twee doden en drie gewonden ARNHEM, 13-10. Op de provin ciale weg in Doesburg is zaterdag morgen een personenauto aangere den door een ambulance. De perso nenauto kwam van een oprit af en werd op de provinciale weg aange reden. Dc twee inzittenden van dc personenauto kwamen ter plaatse om het leven. De drie inzittenden van dé ambulance, die op de terug weg was van een rit naar het zie kenhuis, werden gewond. Bij het on geval kwamen om dc 79-jarige H. D. Mfrtser uit Velp. en de 73-jarige A. Vreeman uit Ajtgcrlo. Drie doden bij botsing' HAZERSWOUDE, 12-10. Zaterdag avond zijn bij ccn verkeersongeluk op rijksweg IJ in het Zuidhollandse Hazerswonde dc 65-jarige P. G. M. van der Zon uit Voorschoten, dc 24- jarige H. B. van Wijk uit Leiden en de 21-jarige A. Dragan uit Belgradjo (Joegoslavië) om het leven gekomen. Zij zaten in twee auto's die door on bekende oorzaak op elkaar botsten op een plaats waar reparaties aan '1 wegdek werden uitgevoerd. Dc slachtoffers overleden ter plaatse. Dief stuurde postwissel ROTTERDAM. 12-10. De dief. die in dc tweede helft van september jl. uit de hamer van de dircktriec van een bejaardencentrum in Rotterdam een geldkistje met f 1.000 wegnam, heeft spijl gekregen van zijn daad. Een dezer dagen ontving dc dircktri ec van de dader een postwissel met j 675.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2