BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP perikelen Om vermogens- aanwasdeling Doden in Ulster 1 ^Iolty* iijode De parfum-test Den Uyl: „Niet volgens boekje" REGERING GAAT LASTEN KLEINE ZELFSTANDIGEN VERLICHTEN 4 PULLONDER* V Adolf van Kleef, geboren 28 juni 1425, als zoon van Adolf I van Kleef en Maria van Bourgondië, trouwde te Rijssel oj> 13 mei 1453 met Beatrix van Portugal. Philips de Goede gaf hun als huwelijkscadeau de heer lijkheid Dreischor, zodat Adolf van Kleef de nieuwe ambachtsheer werd. Na het overlijden van zijn vrouw, hertrouwde Adolf van Kleef te Brugge op 21 juni 1470 met Anna van Bourgondië, een natuurlijke dochter van Phi lips de Goede. Hij regelde op 19 februari I486 de bedijking van het poldertje Maarland in het Dijkwater. Lettaerde, ook als Vlettaerde vermeld, gelegen tussen Dreï- sehor en Sir Jansland, werd in 1489 ingedijkt. Adolf van Kleef werd heer van Ravestein, Herpen, Uden, Wijnendale en Dreischor. Xa zijn overlijden op 18 september 1492 vererfde de heerlijkheid Dreischor op zijn zoon Philips, die tot de Hoekse partij behoorde. JrGLSckor DREISCHOR. De heer J. L. Braber te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zijn his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan wij de beschikking kregen. In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij de geschiedenis van Dreischor hier publiceren. Heer Philips van Kleef overleed kinderloos in 1528, zodat Dreischor weer in de boezem van de grafelijk heid van Zeeland terugkeerde, wat betekende dat Karei V. als palts graaf van Zeeland, eigenaar van Dreischor werd. Hij b:ieef dit tot 1555 toen hij ten gunste van zijn zoon Philips II, afstand deed. De keizer oefende als ambachtsheer van „het land en de heerlijkheid Dreischor met zijn toebehoren", zoals dat of ficieel heette, direkt invloed uit te Dreischor. In de praktijk gebeurde dat door zijn rentmeester Beoosten- schelde (over Schouwen, Duiveland. Tholen, Sint Philipsland 'en Srim- melsdijk). In 1532 was dat Hendrik.van de VVerve, ridder, wonend in de Zeeuw se hoofdstad Middelburg, die als bal juw van Dreischor, de belangen van de keizer behartigde. Op 22 april 1532 was hij in deze funktie te Brus sel beëdigd. Omdat de rentmeester altijd te Middelburg woonde, stelde deze op zijn beurt een gecomitteerde (plaats- Een 1908-plaatje van het Zierik- zee.se hart: het Havenplein met Gasthniskerk. Men lette op de royale bomen op de voorgrond. vervangende) baljuw aan, die in het Dreischorse slot- woonde en ter plaat se de voorkomende zaken afhandel de. De ernstige vergrijpen op Schou wen en Duiveland werden door de vierschaar van Zierikzee in 's Gra vensteen behandeld. Bommeneede en Dreischor maakten daarop een uit zondering, omdat dit hoge heerlijk heden waren. Te Dreischor berecht ten de schepenen dus ook moorden en doodslagen. In 1532 was - Joos Aliaenszoon plaatsvervangend baljuw. Hij be rechtte in die tijd met 'zijn vier schaar alle delicten „Verbrant In het oudste actaboek (dat is no tulenboek) .van de kerkeraad te Drei schor. staat zonder verdere toelich ting de simpele zin: „Den 1 may 1634 is alhier Joris Pieterse om bloet- schande verbrant". Ook J. J. Klom- pe vermeldt dit-in zijn in 1949 ver schenen. verdienstelijk boekje „Drei schor, historische bijzonderheden". Deze doodstraf maakte ongetwijfeld grote indruk op de bevolking. Het was het laatste doodvonnis dat hier werd voltrokken. Maar in de vporgaande eeuw was dat allerminst een uitzondering, zo- als. verder blijken zal. De nog be staande grafelijke rekeningen van 1532-1570; bevatten" betreffende de berechtingen in' deze periode te Drei schor, uitvoerige gegevens. Men zou uit het grote aantal' berechtingen dé conclusie kunnen trekken dat in Dreischor d'e criminaliteit groter was .dan .elders. Dat is allerminst het ge-, val. Talloze delinquenten uit nabu rige dorpen zochten juist hier hun toevlucht Gewijde grond Er bestaat een hardnekkige over levering dat Dreischor een vrijplaats was, zodat misdadigers er dus niet berecht zouden worden. Zeker is dat vóór 1530 de berechting erg soepel was. althans volgens de toen heer sende opvattingen. Bovendien blijkt duidclpk dat tot het eind van de middeleeuwen, een Uit Breischors verleden In de middeleeuwen gedoogde men in de kerk dus geen wereldlijke in menging', zelfs niet als het personen betrof die gewelddaden hadden ge- gepleegd. De baljuw mocht de gewijde omgeving', kerk en kerkhof - dus be grensd door de kerkgracht niet ont wijden, door daar iemand die er asyl had gezocht in hechtenis te ne men. Soortgelijke voorvallen vemieldt de Bijbel. Soms vluchtte een delin quent in de tempel, greep daar de hoornen van het altaar vast en meende dan gevrijwaard te zijn van gevangenneming. Tot ver in de 16e eeuw berechtte men nog geheel volgens Oud-testa- mentische en later middeleeuwse normen: oog om oog en tand om tand Iemand die een moord had gepleegd werd dan in het merendeel van de gevallen tot de doodstraf veroor deeld Plet oudste, nog bestaande gebouw in Dreischor. Het koor, als oudste gedeelte, werd omstreeks 1340 ge bouwd. Oudste huis Het oudste huis is Ring 5\°de tim-' merwinkel van de familie Padmos;, waarvan helaas de trapgevel is ver wijderd. Aan de balkconstructie is te zien dat het huis omstreeks 1520 is gebouwd. De zogenaamde kazerne, Ring 3, werd volgens de schouw- steen in 1537 gebouwd. De bevolking gaf in de vorige eeuw deze naam aan de woning omdat er toen vier en soms vijf gezinnen in woonden, met in totaal ongeveer 25 personen. Het er naast staande raadhuis, is een eeuw jonger. Volgens de muuran kers werd het in 1637 geb'ouwd. Be halve wapenstenen van Zeeland en Dreischor en een gevelsteen met justitia, ziet men de standaard-el, waaraan de winkeliers hun maatlat ten moesten ijken. Het slot raakte in. de vorige eeuw onbewoond, werd verwaarloosd, zo dat men spoedig tot afbraak over ging. De fundering, ontgraven na de ramp van 1 februari 1953, werd ge bruikt om daarop - zonder dat ge heid behoefde te worden - een bur gemeesterswoning te bouwen, in de stijl van het Haase HofwijCk. Dit huis, waarin de 18e eeuwse gevel steen van het slot Winden burg werd geplaatst,,kwam in partikulier bezit, na de samenvoeging van Dreischor, Noordgouwe, Zonnemaire en Brou wershaven, tot de nieuwe gemeente Brouwershaven. Enige 17e en 18e eeuwse gevels en een overdekte „stravalje" geven ca chet aan de vrij gave dorpsring. Sedert 26 januari 1973 valt het ge hele dorp onder het begrip „be schermd dorpsgezicht", zodat er een redelijke garantie bestaat, dat geen afbreuk zal worden gedaan aan het dorpsschoon van het mooiste dorp van Zeeland. DEN HAAG, 10-10. 0|> korte termijn zal (le regering maatregelen treffen 0111 de lasten van de kleine zelf standigen - niet van de gehele groep zelfstandigen - te verlichten. Dit heeft minister Dnisenberg van finan ciën donderdagmiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het algemene financiële dehat. De concrete plannen staan nog niet vast. Er wordt niet gedacht aan de vervroegde volledige invoering van de regeling voor de fiscale oudedags voorziening voor zelfstandigen. Hiervan zouden de zelfstandigen met een hoog inkomen in het bijzonder profiteren. DEX HAAG, 10-10. Een wette lijke regeling van de vermogens- aanwasdeling moet de regering de oplossing brengen van de problema tiek van de uiteenlopende rendemen ten in het bedrijfsleven, een en an der mede in het kader van het over leg over het arbeids voorvvaarden- beleid in 1975. Dit heeft minister Duisenberg van financiën donderdag gezegd tijdens het voortgezette algemene financiële debat in de tweede kamer, als aan vulling op hetgeen premier Den Uyl eerder op de dag over die regeling zei. D'66-fraktievoorzitter Terlouw had woensdag, sprekende over de behandeling van de enevenredige winsten, het begrip „progressieve vennootschapsbelasting" gehanteerd. „De regering denkt voor deze pro blematiek niet aan het fiscale in strumentarium", aldus minister Dui senberg. Brandweer in gewestverband EINDHOVEN. 10-10. De Commis- sarsi van de koningin in Noord-Bra bant, de heer J. van der Harten, heeft op een tweedaags congres van brandweercommandanten aange drongen op gewestvorming en sa menvoeging van hulpkorpsen als brandweer, ambulancevervoer en geneeskundige diensten onder één noemer. De Commissaris sprak bij de opening van het kongres. dat door de Nederlandse Vereniging van brandweercommandanten was geor ganiseerd op het Eurostrand in Wes terhoven. BELFAST. 11-9. Vrijdagochtend is in hel noorden van de Noordierse hoofdstad een man doodgeschoten, die te voel naar zijn werk ging. Vol gens de politie is er drie keer op hom geschoten. Een protestantse extremistische groepering heeft vrijdag bekendge maakt, dat zij verantwoordelijk is voor het doodschieten van een ka tholiek op donderdag. In de afgelopen vijf jaar van ge weldpleging in Ulster zijn er voor zover bekend tot dusver in het ge heel 1085 mensen om het leven ge bracht. Minister Duisenberg zei in het bij zonder te zullen nadenken over her invoering van de zelfstandigenaftrek bij de heffing van de inkomstenbe lasting. Deze aftrek werd enkèle ja ren geleden tijdelijk toegepast voor afgaande aan de nieuwe wettelijke regeling inzake de oudedagsvoorzie ning. Er gaat een ambtelijke werkgroep aan de slag om te studeren op de proble.rna.tiek. v§n de. fiscale behan deling van winsten, gezien in hét licht yan de inflatie. De oud-minis ter van finapX'iën, prof Hofstra. thans nog hoogleraar in het belas tingrecht te Leiden, zal een de'el van zijn lijd. en volgend jaar na zijn emeritering nog meer tijd, aan de studie wijden. De problematiek speelt ook bij de zelfstandigen een rol. Het resultaat van de studie zal voor hen van belang zijn, aldus mi nister Duisenbex-g. Een strak afkledend, makkelijk te combineren truitje. Heerlijk onder een blouse, op '11 rok of pantalon. Zachte soepele banlon of acryl, makkelijk zelf te wassen. In vele modieuze kleuren o.a. zwart, bruin, roest, bottle, écru. Maten 38—44. In een heel plezierig prijsje Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Tweede Kanier DEN HAAG, 10-10. De KVP- fraktie heeft grote bezwaren tegen een uitgavenontwikkeling die al in 1976 weer noopt tot stijging van de belastingdruk, zoals in de miljoe nennota wordt aangekondigd. Financieel-economisch deskundige Notenboom ontwikkelde deze be zwaren waarbij hij zich afvroeg of dit nu de meest juiste aanwending van de extra aardgasopbrengst is. waaraan ook de volksgemeenschap moet bijdragen. Het voorstelvan de i*egerïng om volgend jaar bij de belastingheffing de inflatiecorrectie voor 80 procent doorgang te doen vinden is bij de tweede-kamerfractie van de PPR niet in goede aarde gevallen. „Het voorstel levert geen bijdrage aan het eerlijk delen", aldus dr. Jansen woordvoerder van de fractie. VOOR DE VROUW DEN HAAG, 10-10. Volgens pre mier Den Uyl gaat de werkloosheids ontwikkeling niet meer volgens bet boekje, een louter conjuncturele verklaring is niet meer te geven. Voor een groot deel is de werkloos heid van structurele aard. Veel uit eenlopende factoren, die deze ont wikkeling veroorzaken, zijn aan het werk. Drs. Den Uyl vroeg zich tijdens de algemene beschouwingen, donder dagmiddag, af of wel snel genoog is gereageerd op de werkloosheidsont wikkeling en op de veranderende aard van de werkloosheid. Zo is bij voorbeeld nu wel duidelijk geworden dal de overheid in 1973 een te gerin ge stijging van de bestedingen heeft verwezenlijkt in vergelijking met Wal nodig was om de teruggang in de bestedingen te compenseren. Parfums zijn onder te verdelen in vier groepen nl. de bloemen, vruch ten, kruiden en hout-geuren. Denk na welke het beste bij u past en pro beer hem dan uit. Dit proberen is de enige manier om de juiste geur te vinden. Spuit een beetje op uw pols en wacht enige seconden met ruiken totdat de geur aangenomen is. wacht dan weer twee minuten en ruik op nieuw. Als de geur nog steeds aangenaam is dan kunt u ervan opaan dat iede reen uw parfum zal bewonderen. Test nooit een geur door alleen maar aan het flesje te ruiken en ruik nooit meer dan twee geuren in één keer anders gaan de geuren mixen en dan raakt uw neus helemaal in de war. Vindt ii het parfum van uw vrien din zo Jekker, probeer Dot dan eerst bij uzelf, voordat u tot aankoop overgaat, omdat de geur bij uw vriendin goed kan zijn. maar bij u heel anders kan ruiken. Iedere huid verschilt in zijn reaklie op parfums Draag parfum dagelijks op die plaatsen van uw lichaam die de geur het beste tot zijn recht doen komen zoals polsen, knieholten, nek en armen. Voor dagelijks gebruik is uiteraard oen Eau de Toilc'.te beter omdat deze goedkoper is c«i toen do pnrfumgcur bevat. Zorg voor uw parfum, hitte en sterk licht zijn de vijanden van de parfum, /.ij kunnen ervoor 2oigen dat de parfum ver vliegt en zijn geur vei Bost. Van Max Factor zijn /.ojuisl drie nieuwe par fums verschenen Hypotique. Aqua- rus en Miss Factor, die /inh goed aanpassen, zowel bij de blonde als de donkore types. verdachte niet mocht worden gegre pen als hy zich op gewijde grond be vond. Dat was in de kerk. of op het kerkhof (het hof rond de kerk, bin nen de kerkgracht gelegen). Dit terrein vormde een immuni teit en was onttrokken aan het ge zag van de landsheer. Ook de Mid delburgse abdij was zo'n vrijplaats. Later vormde zo'n door de bisschop gewijd gebied een twistpunt tussen geestelijke en wereldlijke macht. De landsheer won uiteindelijk. Dat het kerkhof gewijde grond was, blijkt onder meer uit de nog aanwezige lavabo of piscina, in de muur van de sacristie. In deze piscina wasten de priesters hun handen, waaraan kruimels van de heilige hostie kleef den, en het kerkelijke vaatwerk. Dit waswater mocht alleen op gewijde grond komen en dat was het kerk hof. De afvoer van deze wasgele genheid loopt daarom dwars door de buitenmuur. Volgens de keur van Jan Blois van 1366, mocht in „geestelijke saecken, nyemant voirder, dan voir den out- aer in de kereke" worden gedaagd. Deze bij de bedijking gestelde voor waarde, toonde het stadsbestuur van Tholen in 1438 als „advies" weer eens aan „die van Dreyschor". Geen wereldlijke inmenging DEN HAAG. Premier Den' Uyl aan hef woord tijdens het antwoord van de regering aan de sprekers in de Tweede Kamer, die deelnamen aan de politieke en financiële beschou wingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4