Nu al voorstellen voor prijzen 1M0NDRflG0N in 1975-1976 Europese landbouw beschikt juist nu over te weinig grond I LUS DE FINES 1 flpbbf Jacob DEBAT België heeft eerste sneeuw Plannen van bejaardensoos te Renesse AGENDA ^ÊiL De avonturen van EMIGRANT 2 Landbouw in E.E.G. Advertentie lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (2) Meer clan in het verleden wel eens het geval is geweest, kreeg het politiek en financieel debat in de Tweede Kamer, deze week een principieel karakter. Dit vloeit voort uit de meervormige samenstelling van het kabinet. Er is destijds een vrij ingewikkelde konstruktie ontstaan, onder in- loed van de noodzaak het land te besturen: de combinatie „links" en „rechts". Socialistische partijen met voorop uiteraard de PvdA samen met confessionele ministers die in het C.A.D. echter weer de oppositie-partij C.II.U. ontmoeten. Men kan bij wijze van spreken geen zin zeggen, of er komt wel een principieel puntje aan de or de. Toch zijn allerlei standpunten wel wat naar elkaar toegevloeid, maar niemand zou een eenheicls- brei willen, als juist ook in cle ui tingen en uitlatingen die plurifor miteit (meervormigheid) mogelijk is, zoucler dat er dadelijk cle groot- stebrokken komen. Zonder hier politiek te bedrijven, is wel duide lijk dat .b.v. het pure winstprin cipe bijna -een wetenschappelijk vast te stellen onzekerheid in zich heeft, dat de gemeenschap hier van niet optimaal de profijten heeft of hoeft te hebben. Anderzijds wie alles op de kaart van de gemeenschap gooit, ont dekt snel dat deze „slokopal te zeer verwijderd raakt van de bron nen, waaruit tenslotte het langza merhand rijk geschakeerde pa troon van gemeenschapsvoorzie ningen, moet worden betaald. Deze elementen waren over vloedig terug te v inden in zowel de algemene beschouwingen in de Kamer, als in cle antwoorden van de regering. Er moet een ontwik keling van de economie komen, waarin de faktoren arbeid en ka pitaal werkelijk beschikbaar zijn om een maatschappelijk zo aan vaardbare economie op te bou wen. De laatste opmerking is van de uiinister-presiclent. Zelfs al zou iedereen het in theorie met deze visie eens zijn, dan zal iedere par tij toch weer ander vlees op dit skelet willen brengen. Er is ech ter niet veel keus in een gecom pliceerd maatschappijtje als het onze. Het blijft altijd balanceren op de rand van een diepe kuil. Het partikuliere initiatief en de vrije ondernemingen mogen niet in de knel komen en anderzijds moet gestreefd naar oplossingen,* die maatschappelijk zo gunstig moge lijk zijn voor allen. Tegen de ach tergrond van zo n wezenlijk dilem ma, moet politiek gesproken een v olk leren leven met compromis sen. Dat woord is clan ook deze week aan het Binnenhof vaak ge bruikt. Bestrijding hoofdluis AMSTERDAM. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst in Amsterdam gaat de bestrijding van de hoofdluis in de hoofdstad aanpakken. In de gehele stad wordt huis-aan-huis in een oplage van 350.000 exemplaren een folder be zorgd, waarin wordt aangegeven hoe deze plaag bestreden kan worden. BIELEFELD (W est-Duitsland). Brandweerlieden doorzoeken hier de rokende puinhopen van een huis in het Westduitse Bielefeld, waarop een Amerikaanse Phantomstraal jager neerstortte. Een 42-jarige bewoon ster van het huis, haar 18 maanden oude dochter -en de twee piloten kwamen bij het ongeluk om het le ven. S nrPQpntfiRri UTRECHT, 10-10. Dal Europese Commissie, in op dracht van de EG-uiiuislerraad, voor de lente van vol gend jaar een inventarisatie moet maken van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, betekent niet dal in die tussentijd de werking en verdere ontwikkeling van dat beleid wordt afgeremd. Het zal zeker niet hij het afhandelen van lopende zaken blijven. Ir. P. J. Lardinois, lid van dc Europese Commissie voor landbouwzaken, zei dit donderdagmorgen in Utrecht, waar hjj dc „Internotional Animal Pro duction Conference", een tweedaagse internationale conferentie over dc intensieve veehouderij, opende. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GELEEN. De 26-jarige C. P. uil Gelecn heeft bekend vorige week de 24-jarige krantenbezorgster B. Schmeitz-Jenissen in een flat in Ge leen met een mes te hebben gesto ken. De krantenbezorgster werd door vier messteken ernstig gewond. UTRECHT. De raad van over leg voor mediaal en hoger personeel waarin meer dan 120.00 beambten en ambtenaren zijn vertegenwoor digd, wijst in een brief aan de twee de kamer de voorstellen met betrek king tot de „afroming" van hoge winsten en de daraan te geven be stemming af. DEN HAAG. De raad van advies voor de ruimtelijke ordening heeft" grote waardering voor de oriënte ringsnota ruimtelijke ordening, de eerste die onderdeel zal zijn van de toekomstige derde nota, al zijn er op een aantal punten verschillen met wat de regering stelt. VLISSINGEN. Het havenschap Vlissingen heeft over het boekjaar 1973 een tekort van ruim zeven ton. Voor 1974 verwacht het schap een tekort van iets meer dan één mil joen gulden. HOOFDDORP. Van de nieuwe in woners in de gemeente Haarlemmer meer komt twaalf procent binnen een jaar naar sociale zaken om bij stand. Dit staat in een rapport dat de direkteur van de sociale dienst van de gemeente de heer J. F. Beem- ster, heeft uitgebracht. DEN HELDER. Om het probleem om tot een verantwoord milieubeleid ten opzichte van het Waddenzeege bied te komen zo duidelijk mogelijk te kunnen doorlichten, hebben de gemeente Den Helder en de Vereni ging tot behoud van de Waddenzee samen het initiatief genomen tot het houden van twee studiedagen in Den Helder op vrijdag 8 november en gaterdag 9 november. In november, kondigde de com missaris aan, komt de commissie met een pakket voorstellen. Daarin worden niet alleen de landbouwprij zen voor het jaar 1975-'76 opgeno men, maar ook een aantal maatre gelen die aansluiten op het memo randum, waarin de commissie reeds in oktober vorig jaar voorstellen ter vebetering van het landbouwbeleid aan de raad had voorgelegd. Van de nu door de commissie voor te stel len maatregelen zal een deel betrek king hebben op de monetaire pro blemen waar het landbouwbeleid mee te maken heeft. Zorgen maakte ir. Lardinois zich over de krappe graan- en sojabo nenpositie van de wereld en over de produktie-uitbreiding in varkens- en pluimveehouderij, vooral in de oude zes EEG-landen. Voor 1974-'75 verwachtte hij een wereld tekort aan granen van 50 a 60 miljoen tpn. De gemeenschap hoeft een invoerbehoofte van 16 mil joen ton ma is, gerst en tarwe, ter wijl zij een overschot aan eigen tar we heeft van 8 miljoen ton. Dat be tekent dus een netto-invoerbehoefte voor granen van 8 miljoen ton, maar daar dient dan nog invoerbehoefle van 11 miljoen ton sojabonen bij op geteld te worden. BRUSSEL, 10-10., België heeft zijn eerste sneeuw. Bij het zogehe ten „Signal de Bot range", in de ho ge venen, het hoogste deel van het land valt, voornamelijk nog natte, sneeuw. Verder is sneeuwval gesig naleerd b'ij Sourbrodt, Elsenborn en Bullange. Hier en daar blijft de sneeuw liggen. Geheel Europa, en dan uiteraard de hoge gebieden, is dit jaar over vallen door een uiterst vroege sneeuwval. België heelt daar in zijn hoge gebieden nu ook een staartje van meegekregen. SITTARD. Onbekende vogelvan gers hebben in de Sporadische na- tuurgébHeden van Sittard op be roepsmatige wijze huisgehouden on der de vogelstand. Eerste seizoensbijeenkomst RENESSE, 10-10, Woensdagmiddag 9 oktober werd voor de eerste keer in het nieuwe seizoen bejaardenso ciëteit gehouden in Renesse. Onge veer 50 bejaarden kwamen naar het „Trefpunt" om deze middag bij te wonen. De bijeenkomst werd ge opend door ds. L. de Wit, die eider- een van harte verwelkomde. In de loop van de middag kwam ook de echtgenote van de burgemeester, mevr. Ever wijn een kijkje nemen. Vervolgens werd het programma voor de komende winter besproken. O.a. werd beslist dat men dinsdag middag 15 oktober een bezoek zal brengen aan de soos van Haamstede. Men zal dan met een bus om twee uur vanaf het dorpshuis vertrekken. Een groot aantal bejaarden gaf zich direkt op voor dit uitje. Verder wer den er twee door mevr. v. d. Werf op bekende melodieën gedichte club- De honger in de wereld LAUSANNE, 10-10. De Europese landbouw beschikt over te weinig grond juist nu er op hem een beroep wordt gedaan meer te produceren om honger in de rest van de wereld te voorkomen en nu de prijzen van kunstmest en landbouwmachines sterk stijgen. Dat is dc conclusie die te voorschyn is gekomen bij het uitwisselen van standpunten van afgevaardigden van 26 landen van het Europese vasteland die sinds maandag in Launsannc bijeen zijn voor dc Europese conferentie van de FAO, dc voedsel- en landbouworganisatie van dc Verenigde Naties. Dc conferentie die zaterdag eindigt heeft nog geen enkel besluit genomen. presenteert: BIOSCOOP I DE CONCERTZAAL E A.s. zaterdag- en zondagavond E H 20.00 uur in een film van GERARD OURY E liederen zeer enthousiast meegezon gen. Uit de uit twee dames cn een heer bestaande commissie was de heer W. Lemson regelmentair aftredend en niet herkiesbaar. Voor hem werd de heer v. d. Linde gekozen. Mevr. Schaleven bracht versjag uit van de vakantieweek, die acht be jaarden van de Renessese-soos sa men met een groep uit Goes, hadden meegemaakt in Noord wij kerhout. De heer v. d. Maas voegde daar nog een verslag op rijm aan toe. De heer Lemsom bracht, eveneens op rijm, verslag uit van het bezoek aan de eerste soosbijeenkomst van de bejaardensociëteit van Goes. De ze bijeenkomst werd bezocht door een kleine groep van de soos van Renesse, met daaronder vanzelfspre kend de acht deelnemers aan de va kantieweek in Noord wij kerhout. Omstreeks vijf uur kregen de aan wezigen een uitstekend verzorgde broodmaaltijd aangeboden. Om streeks half zeven kwam een eind aan déze gezellige eerste soosmiddag. Niet alleen beschikt Europa over te weinig landbouwgrond, ook dc boeren vragen zich af of vergroting van de produktie economisch wel de moeite waard is. Steeds meer schrik ken de onzekerheden over afzet markten en de vrees voor een econo mische crises mogelijke investeer ders af. Enkele afgevaardigden stel den derhalve voor dat Europ zijn landbouw concentreert op een paar produkten en de arme landen helpt bij de produktie van de andere en dat hij die koopt tegen voor deze landen lonende prijzen. Prijspolitiek onvoldoende Dc afgevaardigden willen dat dc landbouw, de industrie, hot. ver voer en zelfs het milieu onderling afhankelijk zijn en zij zijn van me ning dat prijspolitiek niet voldoen de is om de moeilijkheden op te los sen. Zelfs deskundigen geven toe dat zij niet meer in staat zijn alleen dc problemen op te lossen zelfs niet met hulp van dc desbetreffende mi nisters, en dat de regeringen dc landbouwproblemen op het hoogste niveau moeten aanpakken, bij voor keur door middel van continentaal overleg. De moord op 15-jarige Wil Vervat ROTTERDAM. 10-10. Dc Rotter damse politie heeft een nieuw initia tief ontplooid om dc moord op de 15-jarige scholiere Wil Vervat tot een oplossing te brengen. Huis aan huis zullen in Rotter dam-Zuid en aangrenzende gemeen ten 85.000 folders worden verspreid. Hierin vertelt de politie hoe, waar, wanneer on waar het meisje dc dood vond. en steil oen aantal vragen. Zij werd ill tie nacht van 7 op 8 septem ber omstreeks 1 uur gewurgd ge vonden in de omgeving van het Me tro-slation Slingc. met. SU2Y DEUAIR D ALIO CLAUDE GIRAUD Eastmoncolor I rf-a-B-.-.cM Kg Oy Mm d-Jpr st-i/nj CO.' fikn- lur' E Toegang alle leeftijden In ons restaurant voorafgaande aan de 5 E filmvoorstelling weer ons E I CINEMA-MENU a 17,50 E (inclusief bioscoop) E Cocktail Mille Coufeurs E id (gemengde vruchten) E E Kop groentesoep E Halve gebraden kip E E „Bonne Femme" E IJs met perzik Melba VINOTHEEK DON CRISTOBAL E (onder de Concertzaal) E Geopend: zaterdagavond 9.00- 02.00 uur E E Dans- en sfeermuziek E E (geen beat) fniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiïï WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 12 en zondag 13 oktober '74 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokier Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. .01116) 1280; neemt waar voor dokter Steniger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse. tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. De artsendienst Bruinisse Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur lot maandag morgen 7.00 uur. Zr W. C. Sleutel, Haamstede, telef. (01115)-1226. neemt waar voor geheel Schouwen Zuster Doogc, Oosterland, telefoon (01114)-1876, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth. Brouwers haven, tel. (01119) 666, neemt waar voor dierenarts Bcrgsma APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur on van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Baby gestikt Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12 Vfe26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, Hoofdstad Operette, GrSfin Mariza (ZVU). Haamstede Hotel Vliegveld. Natuur- en Vogel wacht, 20.00 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur film „De avonturen van Rabbi Jacob". Zondag 13 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.0(J uur, film „De avonturen van Rabbi Jacob". Maandag 14 oktober Ouwefkerk Openbare school, 19.30 uur, ouder avond. Concordia. U.V.V.-bejaardenbijeen- komsl, 19.30 uur. Dinsdag 15 oktober Haamstede Ger. Verenigingsgebouw. Bejaarden sociëteit, 14.30 uur. Rekreatiezaal Gér. Kerk, 19.45 uur, N.C.V.B.-afdeling. Renesse „De Bariton1.9.30 uur, gez. avond Plattelandsvrouwen-afdelingen. „Het Trefpunt", 20.00 uur, familie avond Chr. Besturenbond. Zaal open: 19.30 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, cabaret Fons Jansen („Kwartetten"). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 'T ZANDT, 11-10. Donderdagmid dag is in dc gemeente 't Zandt in Groningen de bijna zes maanden oti tic baby W. Abma gestikt. Hel kind lag in zijn wieg cn is waarschijnlijk gestikt door het in zijn mond stoken van een rammelaar. Een voorbeeld is maar één voor beeld, maar is dat nu allemaal wel zoveel weelde met die Nederlandse emigranten in Amerika en Canada? Nou die weelde komt voor, maar met name in Canada moet je het heel goed hebben gedaan, anders was het beter geweest gewoon maar thuis te blijven. In een stadje in Ontario sprak ik met een bakker uit Zwijn- drecht, die het tegen het einde van de veertiger jaren in Nederland „niet meer zag zittenzoals dat te genwoordig overluid heet. De man verkocht zijn zaakje en bullen, pakte vrouw en kinderen en het avontuur ging beginnen. Eerst de bekende aanloopperiode met hel knechtschap bij (ditmaal) zen Cana dese bakker, maar dat zijn heel an dere mensen met heel andere baksels: harde koeken en suiker in het brood in plaats van zout en dat soort din gen. Zo iets went echter welmaar onze bakker wilde op de Hollandse toer" en hij wist een bakkerijtje op de kop te tikken. Daarin werkte hij zich zo'n twintig jaar. samen met echtgenote en later met inzet van een dochter (winkel) werkelijk „rot", om het maar eens onparlementair te zeggen. Nu heeft hij wel het een en ander: een redelijk huis, met stukjes en beetjes verbeterd, leder jaar wat: dan de woonkamer en dan boven de zaak een beetje fatsoeneren. Er is een leuke tuin met een enorme plas tic tobbe aan de zijkant als zwem bad. Best lollig allemaal, maar net niet met die „overdrive" om van een groot succes ie kunnen spreken. In dc winkel zag ik een plank met ge bak. preeies zoals het in Zierikzee of waar ook wordt gemaakt. Dan nog enkele dozen verpakte spullen cn voor de rest een kale ruimte, met overigens een beeldige dochter ach ter de toonbank. Dal is al een indi- kaiie. Bij een sigaartje en een borrel in de tuin deed de bakker zijn ver haal. Best boeiendmaar de goede man had ook al (te lang en teveel gewerkt) een bijna dodelijke hart aanval achter de rug en nu was hij - voorzichtig zei de dokter - toch weer maar begonnen. Zijn vrouw (uiter aard middelbare leeftijdstaat 's morgens al om rijf uur in dc bakke rij om wat zwaar u-erk uit handen te nemen. Ze is nu zo nerveus en moe, dat .ze het eigenlijk zegt de dokier - heel kalm zou moeten aan doen, maar wat iril je: ook Canadese dollars zijn duur. Als je er zo tegen aankijkt zijn het geslaagde mensen, maar misschien is de prijs toch te hoog geweest. Zeker ook in Nederland hebben kleine bakkers een zwaar bestaan en hoe- velen z[in al niet weggesaneerd door dr Hjd. Maar die kans hebben ze dan toch gekregen en de over blijvers doen het zeker efficiënter, met toch iets minder zorgen, on danks dc fikale nood der tijden. De bakker is een er uitgelichte emi grant. Een geslaagde man, maar toch niet helemaal. Is het zo'n offer nu nffrmaal waard geweest. Torn dc hakker hartelijk afscheid nam, wist ik het antwoord niet cn nog niet. SC/IIEREI LANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2