HET LAATSTE HOUVAST Tot 11% rente op rente én gunstige condities? Tërmijn-sparen bij de RPS! liMiiiPÉH Italië, van chaos tot groter chaos Vroege Sint in Brussel Gesprek tussen landbouw en middenstand 7 psj uw nationale spaarinstelling BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Om een centraal akkoord voor 1975 Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 oktober 1971 Nr. 21570 Wilt u f iooo,- of meer 3 maanden of langer opzij leggen maarniet vastzetten En daarvoor hóge rente op hoge rente krijgen? Kies dan het Termijn sparen van de RPS Alle verdere inlichtingen: Bel gratis 0017 of Haal de folders in het postkantoor of Stuur de coupon naar de RPS. COUPON (zonder postzegel zenden aan Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Naam Straat Woonplaats wenst informatie te ontvangen over het Termijn sparen bij de RPS. z.N De zesendertigste regeringskrisis die Italië sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog meemaakt heeft een aantal onaangenamere as- pekten dan alle vorige. De aanlei ding is tamelijk duidelijk en niet onverwacht. Binnen de centrum linkse koalitie die grofwjeg in dezelf de vorm zo'n tien, twaalf jaar re geert, botert het niet tussen de so- ciaal-demokraten en de socialisten, voornamelijk omdai deze laatsten de mening huldigen dat de nood hoog is en dat het niet verantwoord is geen regering van vrijwel nationale een heid te stichten, waarin dus ook de kommunisten vertegenwoordigd zijn. Deze partij, met 179 zetels in het 630 leden tellende parlement, is sinds 1947 uit de regering geweerd. Ze vormt wel een machtig oppositieblok als men in aanmerking neemt dat premier Rumor op niet meer dan 357 kon rekenen met in de praktijk de vijftien republikeinen er dan nog bij. Een moeilijkheid overigens om de kommunisten in de regering te halen is dat deze partij op twee belangrij ke punten een beleid wenst dat pre cies tegengesteld is aan dat van de christendemokraat Rumor, wiens partij altijd in de koalitie de sterkste is. Het ene is de methode van de in- flatiebestrijding waarbij Rumor het meer zoekt in bestedingsbeperking en dergelijke maatregelen, terwijl de CPI meer een koers voorstaat waar bij de overheid drastisch ingrijpt met prijsbeheersing en dergelijke. Het andere is dat de CPI juist de laatste tijd met nog meer klem aan dringt op het verdwijnen van de Amerikanen uit de Middellandse Zee en op het verlaten van de NA TO. Juist die twee punten maken het in deze tijd, waarin de Ameri kaanse geheime dienst CIA zo in op spraak is, op 2'n minst niet onaan- nemelijk dat voor de regeringskrisis in Rome bijzonder veel belangstel ling leeft in de Verenigde Staten. Amerikaanse hulp? Premier Rumor, die al geholpen werd door een fors Westduits kre diet, zou van de VS een nog veel grotere financiële hulp kunnen krij gen mits het land politiek en ekono- misch stabiel zou worden. Nu, een regering met kommunisten erin is niet de Amerikaanse idee van poli tieke stabiliteit, wat Kissinger ook in Rome kenbaar gemaakt zou heb ben. Dit is een probleem dat des te meer speelt omdat Italië de enige NATO-staat is die grenst aan Joego slavië waar men enige aktiviteiten kan verwachten als Tito overlijdt. Kommunisten in de regering te. Ro me zouden dan wel eens doeltref fend een Moskous ingrijpen in Joe goslavië in de rug kunnen dekken. En zelfs zonder dit is het voor (ie Amerikanen en trouwens voor de hele NATO van belang in de Mid dellandse Zee tenminste op Italië te kunnen rekenen. Door het althans uit de militaire samenwerking weg lopen van de Grieken is de toestand al niet meer zo behaaglijk voor de Amerikaanse vloot en hoe de relatie ten aanzien van Turkije zich zal ont wikkelen is op dit ogenblik ook iets waarover lang niet iedereen optimis tische voorspellingen durft te doen. Aan de andere kant is het een lo gisch gegeven dat de VS zich haast ook niet kunnen permitteren werke lijk al te drastische druk op Italië uit te oefenen. Zulke inmenging zou hen niet populairder maken. Het is daarom ook heel goed mogelijk dat allerlei berichten hierover, zelfs al vindt men ze in vooraanstaande Amerikaanse kranten als de New York Times, best kunnen komen uit de koker van de rechtervleugel van de christen-demokratische partij. Die is al jaren ontevreden doordat ze voortdurend uitgemanoeuvreerd is. Om dit te veranderen zou ze niet al te gauw kijken wie haar bondge noot werd, al moesten het de neo fascisten zijn. Een aspekt dat in het ekonomisch uiterst gammele Italië al evenmin geruststellend is. Grote postzegeltentoonstelling te Terneuzen TERNEUZEN, 9-10. Ter gelegen heid van de dag van de postzegel en ter illustratie van het honderd jarig bestaan van de wereldpostorganisa tie op zaterdag 12 oktober a.s., or ganiseren de Zeeuwsch Vlaamse postzegelverenigingen op elf, twaalf en dertien oktober in de sporthal te Terneuzen een grote postzegelten toonstelling. Deze tentoonstelling omvat 450 expositieramen met onge veer tachtig duizend postzegels. Buiten de inzendingen van ver schillende landen zullen er ook de z.g. thematische kollekties te zien zijn: land- en tuinbouw, voetbal, Olympische Spelen, transport en ruimtevaart. BRUSSEL, 9-10. Kennelijk met de bedoeling zich terdege voor te be reiden op de viering van zijn ver jaardag zal Sinterklaas al op 12 ok tober naar Brussel komen. De goed heiligman zal arriveren in een ou derwetse paardentram die een rit zal maken door de Brusselse binnen stad. Die tram zal omstuwd worden door 450 leden van allerlei folklo ristische en carnavalsverenigingen. DEN HAAG, 9-10. Een gesprek heeft plaatsgevonden tussen de over legorganen van het midden- en kleinbedrijf en van de land- en tuinbouw. Men is tot de conclusie gekomen dat vooral de fiscale en so ciale verlangens, zoals deze aan de regering en het parlement zijn voor gelegd, parallel lopen. Naar aanlei ding hiervan werd het volgende te legram aan het parlement gezonden: „De centrale organisaties in het midden- en kleinbedrijf en in de land- en tuinbouw, tezamen circa driekwart miljoen zelfstandigen, vestigen opnieuw uw aandacht op de zeer ongunstige inkomensontwikke ling in de beide sectoren. Zij dringen er gezamenlijk met klem op aan wezenlijke verbeteringen aan te brengen in het zelfstandigenbeleid door het nemen van de maatregelen die zjj reeds eerder bij u hebben bepleit. Besloten is het overleg op korte termijn voort te zetten". VRIJDAG 11 OKTOBER NED. I: Het amusement over heerst vanavond op beide zenders. Eerst gaat tussen zeven en acht de nationale hitparade van de AVRO over het scherm. Na het journaal staat het tv-publiek een hernieuw de kennismaking te wachten met de Wie kent kwis. Er is wel een en an der geschaafd aan het programma. Het spel eenentwintigen is veran- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Stichting Am sterdam City heeft burgemeester en wethouders een rapport over de af brokkeling van de ekonomische funktie van de Amsterdamse bin nenstad aangeboden met de titel „Amsterdam denk om je hart". DEN HAAG. De Surinaamse en Antilliaanse sekties hebben de Ne derlanders in de koninkrijkscommis sie aangeraden, een amendement over een advies betreffende onder meer de grondwet van Suriname in te trekken. De Nederlandse delega tie heeft daarin uiteindelijk toege stemd. DEN HAAG. De Haagse recherche heeft in het huis van de 22-jarige barkeeper A. M. F. een schilderijtje (20 x 30 cm) van de schilder Schelf hout ter waarde van f 45.000 aange troffen. Het schilderij was gestolen. MIDWOLDA. De 65-jarige mevr. G. Lour-Tuin uit het Groningse Midwolda is in haar woonplaats ver ongelukt. De vrouw stak voor haar woning plotseling de hoofdweg over en werd gegrepen door een perso nenauto. Met zwaar hersenletsel werd zij overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis in Groningen, waar zij enkele uren na aankomst is overleden. DEN HAAG, 9-10. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is woens dagmorgen in het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag bijeengekomen om zich te be raden over een centraal akkoord voor 1975. De vergadering van het stichtingsbestuur, waarin vertegen woordigers van de centrale organi saties van werkgevers, ondernemers in middenstand en landbouw, en van de drie vakcentrales zitting hebben, volgt op een inleidende bespreking tussen een kabinetsdelegatie en dat bestuur. Het stichtingsbestuur zal vandaag proberen of er mogelijkheden zijn voor een overleg op centraal niveau over een centraal akkoord voor 1975. Advertentie DOOR 52 HENK VAN HEESWIJK „Mijn vrouw is al meer dan tien jaar dood. We hadden een redelijk goed huwelijk. Ook zij heeft me wat geld nagelaten. Ik heb dus geen fi nanciële zorgen, integendeel. Hier wonen vind ik fijn, zowel zomers als 's winters. De zee is vlakbij. Zij is mijn meerdere; het is tenige, waar aan ik verslaafd ben, mevrouw". Maandags wierp Truus zich weer verwoed op haar taak. Maar 's avonds, na het avondeten nam ze de hond mee op de avondwandeling naar zee. Het huisje van Toon Kieft passerend. Pas drie dagen later zag ze hem weer. Ditmaal was ze zon-, der hond, want die was met zijn baas mee in de auto. Toon Kieft nodigde haar uit. „Drink een kop koffie bij me, als u wilt. En rook een sigaretje." Ze deed het. Op onverklaarbare wijze voelde ze zich tot hem aange trokken. Die avond kwam ze ook zijn leeftijd te weten: vijf en vijftig. Ze had hem ouder geschat. Op het eerste gezicht leek hij inderdaad ou der, maar als hij lachte en Toon Kieft lachte vaak, had hij een jon gensachtig gezicht. Na die avond tutoyeerden ze el kaar. Truus vertelde van de taak, die ze in deze weken moest afron den. „Dagelijks' werk ik er een uur of acht aan. Soms langer. Naar ma te ik al of niet inspiratie heb. Ideeën Ik moet namelijk ook mijn eigen vi sie over deze materie ten beste ge ven. Die zijn niet altijd gemakkelijk te definiëren. De man adviseerde: „Neem 't eens mee. Per slot van rekening ben ik ook jaren bij het onderwijs ge weest, nietwaar? Misschien kan ik je een paar suggesties aan de hand doen". Op een mooie, warme zaterdag nam ze mee, wat ze al klaar had. Toon zat in zijn hemdsmouwen bui ten, door scherm en schut beschermd voor de felle zon. Hij had een minia tuur ijskastje naast hem staan. Naar een gemakkelijke stoel wijzend, zei hij: „Bedien jezelf. Flesjes bier staan er ook in. Heerlijk koel". Ze bleef de hele dag bij hem, kookte eten, maakte koffie en thee klaar en zaten samen aan de maal tijd. Ze had haar pension opgebeld en gezegd, dat ze deze dag verder wegbleef. Na het eten rookten ze een sigaret en dronken nog een koel glas. Die middag had hij het concept doorgenomen. „Op een vel papier heb ik enkele aantekeningen en een paar aanmerkingen gemaakt. Verder ideetjes. Misschien heb je er wat aan. Voor het vorige is het een knap en helder betoog. Je zult er succes mee hebben. Geen wonder, dat je hoofd werd van een MMS. Je woe kert met de talenten, die je gekre gen hebt, Truus. Waarschijnlijk heb ik de mijne in een zweetdoek begra ven". Ze keek hem verrast aan, omdat ze wist, dat hij onderwijzer was ge weest op een openbare school. „Ben je gelovig?" „Niet in de zin, zoals jij het bent. Maar daarom ken ik de bijbel wel." „Dus je vindt mijn suggesties niet gek?" „Vast niet. Ik zei je al, dat ik het een gedegen stuk werk vindt. Ik meen het. En ik beken, dat ik razend jaloers op je ben. Want je zult door dit rapport in de publiciteit komen." Het laatste van zijn verklaring hoorde ze nauwelijks. Het enige, wat goed tot haar doordrong was: ik ben razend jaloers op je. En daarop ant woordde ze: „Je weet niet, wat je zegt met dat jalores zijn. Jij bent gelukkig geweest in je leven. En wat heb ik?" De man legde de stapels papieren opzij en knikte. „Ik begrijp je. Naar wat je uit je leven hebt verteld, weet ik, wat jou ontbreekt. Je hebt veel tegen omdat de meeste mensen eerst en doorgaans enkel naar het uiter lijk afgaan. Maar ik zie dwars door je heen; ik ken je al als mezelf. Om dat ik dezelfde verlangens heb als jij. Dat is helemaal geen schande. Ik kan zeggen: trouw met me en kom hier wonen. Dan lossen we het éne probleem op, maar voor jou wordt er dan een nieuw geschapen, want dat zou het einde betekenen van je carrière, die je zo zorgvul dig opbouwt." Hij wees naar de sta pel papieren. „Dat is het bewijs van je kapaciteiten. Als Nederland nog eens een vrouwelijke minister gaat benoemen, moeten ze jou nemen voor de portefeuille van het Onder wijs. Je zou er geknipt voor zijn. Daarom mag ik je dat niet aandoen. Want ik wil niet meer in Nederland wonen. Hier ben ik gelukkig. Het is erg fijn, dat ik jou in mijn leven ont moet. Ik mag je en voel veel sym pathie en vriendsohap voor je. Dat kan uitgroeien tot liefde, wie zal het zeggen? Maar ik ben ergens een egoïst, want ik wil dit niet loslaten. Nergens voor". Hij zwaaide in het rond. „Dit is mijn kleine paleis en hier wil ik sterven". Hij keek dc vrouw tegenover hem onderzoekend aan. „Al zou ik graag met jou naast me hier wonen. Overdag en 's nachts. Volledig als man en vrouw. Voor wat mij betreft, zou je niet meer behoeven te werken, want ik heb geld genoeg". (wordt vervolgd) ALKMAAR. Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van het ontzet van Alkmaar, werden op het Waagplein in de Kaasstad door 1250 kinderen evenzovele ballonnen op gelaten, tijdens een ballonnenwed strijd. derd en er is een letterspel in de plaats van het telefoonspel geko men. Tot vijf over half tien hebben de uitgenodigde trouwlustige stel letjes de tijd een macht prijzen in de wacht te slepen. Op dat tijdstip begint namelijk deel twee van de nieuwe serie The Brothers. Het re laas van een zakenfamïlie. De sfeer zakt beneden peil tussen de broers die van hun overleden vader diens zaak hebben geërfd. Ook diens vroe gere sekretaresse heeft aandelen ge- ëerfd en dat zit geen van de broers lekker. Haatgevoelens komen naar boven bij de hoofdfiguren in dit dra ma. Omstreeks half elf breekt het moment aan waarop Televizier Ma gazine met aktualiteiten op de buis komt. Ook de sportliefhebbers ko men weer aan hun trekken, om elf uur komt nl. Sportpanorama. Voor de politiek geïnteresseerden: vrij dagmorgen vroeg is het net ook in de lucht met als onderwerp de in Engeland gehouden parlementsver kiezingen. NED. II: Tussen zeven en acht uur kan het kijkersvolkje zich amuseren met Swiep, de zwerver. Bromsnor heeft van de burgemeester de op dracht gekregen Swiebertje te gaan zoeken, die plotseling verdwenen is. Met een list probeert Bromsnor hem te strikken. Na het journaal neemt de NCRV de kijkers mee in de we reld der misdaad via een aflevering uit de Amerikaanse serie Kojak. Vanavond moet Kojak in korte tijd een moordzaak, waarbij een kollega het leven liet oplossen. De kollega wordt verdacht bij misdadige prak tijken betrokken te zijn geweest. De spanning van Kojak wordt om tien over negen gevolgd door de humor van Johnny en Tonny. Na lange tijd is Johnny Kraaikamp weer terug op de beeldbuis. Dit keer echter niet met de andere helft van het paar apart, Rijk de Gooyer maar met Tonny Huurdeman. In hun tv-revue is veel ruimte ingeruimd voor zang en muziek en ballet. Medewerken den zijn o.a. Rito Hovink, Andy Star en Wim Wama. Dan mag de kijker ook de entree zien van Farce Ma jeure. In het laatste onderdeel van de NCRV-avond, de rubriek Ander Nieuws, wordt een ontmoeting tot stand gebracht met Dr. Aurelio Peccei, oprichter van de Club van Rome. Deze organisatie streeft naar een betere samenleving dan die waarin de mens van vandaag leeft. Na de NCRV komt de NOS op de buis, allereerst voor het wekelijkse praatje met Den Uyl en vervolgens met een uitzending van Den Haag Vandaag over de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer. VRIJDAG 11 OKTOBER NED. I: 7.30 Panoramiek extra; 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Wie kent kwis; 21.35 The Brothers; 22.25 Televizier; 23.05 Sportpanorama; 23.25 Journaal. NED. II: 18.15 Leiding bij de sport; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Johnny en Tonny; 22.10 Farce Majeure; 22.40 Ander nieuws; 23.15 Praten met de minister-president; 23.25 Journaal; 23.30 Den Haag vandaag extra. Vrijdag 11 oktober, 20.20, Nederland 1: Wie kent kwis. Presentator Fred Oster. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7