BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP 10% Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Causerie over protestantisme in Hongarije voor N.C.V.B. Suikerfabrieken krijgen onvoldoende bieten Het Rotterdams Gijzelaars in Santo Domingo vrij STREEKNIEUWS Planttijd voor hagen Zendingskrans-verkoping Oosterland: f 14.000.- per jaar Jongenskoor zingt te Oosterland Geeft loon naar spaten. Hoog spoortarief voor goudvissen Ford kondigt belastingverhoging aan Uit Dreischors verleden Advertentie Spaarwinstbiljet^^^ A met vaste looptijd. HH VfrL Rentetot 11/2/0 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vastmet een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io1/2%.Berekendopbasisvanrente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt 865,33 f 4.326,66 f 549*32 f 2.746,6l 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 71/2% 71/2% I01/2% I0V2% f i.ooo,- f 5.000,- f I.OOO,- f5.000,- Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm.Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U sfortnu fl.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal- rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 20,- f 70,- f 150,- f 270,- f 1.143,60 f 1.261,02 f 1.412,48 f 1.608,23 7% 8% 9% 10% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK *De percentages vermeld onder „totaal rente' 'zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 100,-na 2 jaar, tot f 1350,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Moeilijke campagne (V) Jan van Blois stond bekend als een onrustig, ntaar goed „Frans heer''. Hij hield er niet van alleen te zijn. Be- hlve dat hij een liefhebber was van reizen en een goede (gastreren), was hij een fanatiek danser en jager. Hij had con medelijdend en inschikkelijk karakter. Steeds trachtte hij de vrede te bewaren en partijen die met elkaar overhoop lagen tot verzoening te brengen. Hoewel Jan van Blois veel grondbezit had, was zijn hofhouding dermate duur dat hij regelmatig in geldnood geraakte. De adel van Hene gouwen, Holland en Zeeland, vond bij hem steeds een „open huys en taefcl". |||j T)rGiscAor DREISCHOR. De heer J. L. Braber te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zijn his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan wij de beschikking kregen, In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij de geschiedenis van Dreischor hier publiceren. Ook na 1378, toen hij de bezittin gen van zijn overleden broer Lode- wijk erfde, waren zijn inkomsten nog onvoldoende. Jans boekhouder klaagde dan ook „over de grote cost van de mannen dagelicx, die mit si- nen heer spise omboden Jan van Blois bleef lang onge trouwd. Hij huwde op oudere leef tijd .Machteld van Gelre, welk hu welijk kinderloos bleef. Hij stierf in 1380. op de dag van de heilige Drie vuldigheid. in zijn kasteel te Schoon hoven. Evenals zijn grootvader Jan van Beaumont, werd hij begraven te Valenciennes, in de'kerk der cor deliers. Laat huwelijk Hoewel heer Jan van Blois zonder wettige kinderen overleed, wilde dat niet zeggen dat hij geen nageslacht had. Hij had talloze „natuurlijke" kinderen. De bekendste zijn een on wettige zoon Jan bij Sophia van Da lem, en twee zoons, waarvan de ene Guy en de andere ook Jan heette, bij Lijs'heth Aechtendochter. Lijsbeth trouwde later met Jan van Catten- borch. de kok van Heer Jan. ROME, 9-10. Een 30-jarige secre taresse uit Rome heeft ondervonden dat voor goudvissen het reizen met de Italiaanse staatsspoorwegen een prijzige zaak is. Toen zij van Rome naar Cassino reisde met in een jampot twee goudvissen, moest zij van de con- ducteur voor de twee dieren een toeslag van 6.600 lire (ongeveer 26,50) betalen, terwijl haar eigen kaartje 1.100 lire (f 4,60) had gekost. Zij weigerde te betalen. De spoor wegen stelden haar echter in het on gelijk, op grond van de bepaling dat voor dieren tot 25 kg een toeslag van 3.300 lire per stuk verschuldigd is. OOSTERLAND, 9-10. De avond dienst in de Herv. Kerk op zondag 13 november a.s. zal een bijzondere jeugddienst vtijn georganiseerd door de Herv, JeugdkapeJ, die ecu bij zonder karakter zal dragen. Voor ganger in deze dienst is ds. J. de Olde uit Rotterdam, die het thema: „Je moet maar durven" zal behan delen. De muzikale medewerking zal worden verleend door het be kende Rotterdamse Jongenskoor, onder leiding van de dirigent, de heer Fr. Velders. en als organist de heer Theo Kloeg. Hoewel deze zoons ook van hun vader erfden, ging het merendeel van de goederen van heer Jan, in 1380 naar zijn broer Guy van Blois, die toen vrijwel alle bezittingen van zijn grootvader Jan van Beaumont in eigendom had. Guy van Blois woonde op het kas teel Beaumont in Frankrijk en liet zich weinig in zijn andere bezittin gen zien. Hij had maar één wettig kind. Lodewijk, die echter op 14-ja- rige leeftijd overleed. BRUINISSE, 9-10. Dinsdagavond 8 oktober vergaderde de 'Hervormde Vrouwenver- in het Ned. Herv. Ver. Gebouw. Nadat de vegadering, door mevr. Schraver-Kesteloo was ge opend werd een inleiding gehouden over Johannes de Dooper, door mevr. De Ronde-Hoogerhuis. Daartoe werd eerst gelezen Lucas 3:3-8 en Lucas 7:9-23. Na.de pauze hield rnej. Zeegers uit Gouda (haar moeder is te Bruinisse geboren), een causerie over het le ven van de protestanten in Honga rije, een communistische staat, waar het leven aan strenge orders van bo ven af. gebonden is. Ook de- Hongaarse protestantse, of liever Gereformeerde Kerken, moe ten die regels en verordeningen eer biedigen. De staat heeft een vergrote inbreng c.q. een beroep aannemen zonder goedkeuring van de staat.. De Hongaarse predikanten leven onder zeer armoedige omstandigheden, maar zij hebben een rotsvast geloof en een kinderlijk vertrouwen, naast een blijmoedig geloofsleven. Mejuffr. Zeegers, die jaarlijks haar vakantie in Hongarije doorbrengt wist daarvan boeiend te vertellen. Standbeeld Het is werkelijk een wonder., dat nog jonge mensen gevonden worden om de kerken in hun land als predi kant te dienen. Maar onlangs nog ruilde een jong echtpaar een goede baan. voor het onzekere bestaan van predikant. Dia's ook van dit jonge, maar blijmoedige gezin verhelder den de sistuatie, waarvan mej. Zee gers vertelde. Het prostestantisme in Hongarije dateert al van uit de 17e eeuw, was het niet de Nederlandse zeeheld M. A. de Ruijter, die een veertigtal pre dikanten van de geleien bevrijdde. Het standbeeld dat daaraan herin nert staat nog steeds in Boedapest. Jaarlijks neemt mej. Zeegers pp haar vakantiereizen veel mee, voor de dapper stand houdende protes- stantse gemeenschap. Alles wordt als een Godsgeschenk aanvaard. Spreek ster benadrukte hoe nodig het is, dat voortdurend voort/ede wordt ge daan, voor de Hongaren. Een gehou den kollekte bracht f 200,- op, een Dit koor dat optreed voor Radio en Televisie heeft een permanente bezetting van 40 jongens in de leef tijd, variërend van 10 tot 19 jaar en beschikt in Rotterdam over een ei gen repetitie-lokaal waarin men twee- tot driemaal in de week re peteert en waar men de beschikking heeft over een tweeklaviers-pijpor- gel. Jaarlijks worden ongeveer zo'n 40 uitvoeringen gegeven in kerk diensten, concerten en ook in zie kenhuizen en bejaardentehuizen. Drie- of viermaal per jaar gaan de jongens op reis, met Pasen en Pink- Guy van felois overleed in 1397 op zijn hof Ncsves in Henegouwen en werd ook te Valenciennes begraven. Zijn goederen, waaronder vermoe delijk ook Dreischor, vervielen aan de grafelijkheid. Hij had tijdens zijn leven zo veel schulden gemaakt, dat hij verschillende eigendommen had moeten verkopen. Albrechl van Beieren In elk geval werd hertog Albrechl van Beieren, als vorst, ambachtsheer van Dreischor. Toen hij overleed op 13 december 1404, kreeg zijn weduwe Margaretha van Kleef, Dreischor als leeftocht, dat wil zeggen, toegewezen Voor haar levensonderhoud. Zij was een dochter van Adolf van Kleef en Margaretha van Gulik. Na het over lijden van Margaretha van Kleef op 14 mei 1411, kwam Dreischor op nieuw aan de grafelijkheid van Zeeland. Graaf Willem VI verkocht Drei schor toen aan Catharina van Kleef. Na haar dood kwam Dreischor aan Philips de Goede (1396-1467), hertog van Bourgondië en vorst van de meeste Nederlandse gewesten. ■bejirag, waarvoor mej. Zeegei*s ontroerd bedankte. Mevr. Verspoor- Stoel sloot de vergadering met dank gebed. SANTO DOMINGO. 10-10. De ze ven gijzelaars die 13 dagen in het Venezolaanse consulaat in Santo Do mingo z'n vastgehouden, zfjn woens dag vrijgelaten. De overvallers heb ben asiel gekregen in Panama en zfjn direct na de vrijlating van het vlieg veld Las Americas naar dat land vertrokken. De zeven gijzelaars leken in goede gezondheid te verkeren. Het zijn de Amerikaanse diplomate Barbara Hutchison, de consul en de vice-con sul van Venezuëla, twee dominicaan se secretaresses, een Spaanse pries ter en een jonge Dominicaan. WASHINGTON, 9-10. - President Ford heeft het Amerikaanse Congres gevraagd in te stemmen met een be lastingtoeslag van vijf procent voor ondernemingen en voor de middel matige en hogere inkomensgroepen, ter bestrijding van de inflatie in de Verenigde Staten. De toeslag zou op 1 januari voor één. jaar moeten in gaan. Hij stelde bovendien voor de olie- invoer tot het einde van het komende jaar met een miljoen vaten (a 159 liter) te beperken, om de Verenigde Staten minder afhankelijk te maken van dure en onzekere buitenlandse leveranties. steren blijft men in het binnenland, maar met de zomer- en kerstvakan tie worden reizen naar het buiten land georganiseerd. Zo maakte men in 1972 een bijzonder succesvol toer- nee door Denemarken. Vooral voor zangliefhebbers zal het de moeite waard zijn om dit jongenskoor te gaan horen, hel is echt iets bijzon ders. Bij de uitgang van de dienst, die om 6 uur bcgiht, zal een kollek te gehouden worden ter bestrijding van do onkosten die uiteraard niet gering zijn. Op de foto: Het volledige jongenskoor met dirigent en organist i DINTEEOORD. 9-10. Als gevolg van de grote regenval de laatste we ken kunnen de suikerfabrieken in ons land ten lange na niet op topca paciteit werken. De campagne kan niet echt van de grond komen, omdat de boeren de suikerbieten moeilijk kunnen rooien. Op de zware klei gronden blijkt dat zelfs helemaal on mogelijk. De suikerfa'b'riek in Breda bijvoor beeld draait maar op 60 procent ver mogen. De aanvoer van bieten in Zeeuws-Vlaanderen ligt zelfs onder de 50 procent. Voor boeren op de Flitsen" uit het buitenland ATHENE. De staat van beleg die op 17 november vorig jaar na de on geregeldheden op de technische ho geschool in Athene van kracht werd, is opgeheven. Dit is woensdag in een officieel communique in de Griekse hoofstad bekendgemaakt. WASHINGTON. De Amerikaanse president, Gerald Ford, en de Sow- jetrussischc partijleider, Leonid Breznjcw. overwegen elkaar eind november te ontmoeten. Dit is woensdag van officiële zjjde in Washington vernomen. CAIRO. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" zijn 12 Amerikaan se en 6 Egyptische oliczoekers in de Golf van Suez om het leven geko men bij het vergaan van het boor eiland „Gemini 21". Het ongeluk is dinsdag gebeurd. Er is één overle vende. SANTO DOMINGO. De gnerrilla- sl ryders die elf dagen lang zeven g'Üzclaars vastgehouden hebben in het Venezolaanse consulaat in Santo Domingo, hebben dinsdag hun eisen laten vallen en liet aanbod van een vrijgeleide uit het land aanvaard. OOSTERLAND, 9-10. De gewone jaarlijkse verkoping door dc Zcn- dlngskrans „Bidt en Werkt" van dc Ger. Gemeente, die op dinsdag 8 oktober plaats voiul is weer een on verdeeld succes geworden. Zoals be kend zijn de netto opbrengsten be stemd voor de zending van dc Ger. Gemeenten. De plaatselijke predikant ds. W. Hagc opende do verkoopdag op do gebruikelijke wijze, cn nadien is het een druk komen en gaan geworden van het publick. Er was veel ge- lichtere gronden is een extra premie van 2 gulden per ton suikerbieten beschikbaar gesteld om de aanvoer te stimuleren. Het effect hiervan is echter gering. De bieten die nog aan gevoerd moeten worden bezorgen de fabrieken nogal wat extra werk, om dat er erg veel klei en zand aan vast zit. ZIERIKZEE UVV-bejaarden- ontspanningsmiddag De aangekondigde ontspannings middag voor bejaarden op 14 okto ber in Concordia, is op vrijdag 11 oktober. (Red.). NIEUWERKERK Opbrengst Prinses Beatrixfonds De collecte voor het Prinses Bea trixfonds heeft opgebracht f 262,51. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. Op donderdag 17 oktober zal de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Brui nisse weer haar maandelijkse ver gadering houden. Spreker voor die avond is ds. Homburg uit Middel burg, met als onderwerp: Dc bood schap van de Bijbel in een tijd van milieu verwoesting. Zeeuwse kollekte De te Bruinisse gehouden z.g. Zeeuwse collecte bracht het mooie bedrag van f 691.94 op. Collectanten cn anderen, die hun medewerking gaven worden hartelijk bedankt. maakt en veel verkocht van brci- haak- en borduurwerk, poppen in oude klederdracht etc. De opbrengst van deze koopdag beloopt rond de f 3000 cn over het hole jaar geno men wordt dit wel in totaal f 14.000. Zodat, de ijver van dc dames van de zendingskrans, onder leiding van mevr. E. van 't Hoff-Blaak, weer wel beloond is. Ook de middenstanders die iets wilden geven voor dit nut tige doel, cn do kopers komen dank woorden toe. Al met al een geslaagde verkoopdag. 1 Het najaar: Het najaar is een goede tijd voor het planten van hagen. Voor ver schillende doeleinden kan een haag nuttig zijn, zoals b.v. voor afschei ding, als windkering maar ook als achtergrond voor een border. Het is noodzakelijk een flinke voorraad stalmest (verteerde) aan te brengen, naderhand kan men er niet zo goed meer bijkomen om bij te mesten. Voor een siertuin zijn geschikt: de beuk, de haagbeuk, de ligustrum (een der meest gebruikte soorten), de meidoorn (deze is niet geschikt voor fruittuinen), de boksdoorn (zeer ge schikt voor zeewind), de hulst (de bessen gaan door de kippen even tueel verloren). Heel fraai is ook een brede haag van rode berberis. Per 10 meter heben we nodig resp. 35 stuks, 35 stuks, 35 stuks, 25 stuks30 stuks. Dit zijn voor de siertuinen wel de meest geschikte soorten. Het ver dient aanbeveling jonge exemplaren aan te planten, deze zetten zich be ter. Het knippen Om de dichtheid te bevorderen, moeten we regelmatig knippen. Goed letten op een strakke lijn. Het beste kan men hiervoor nemen een goede scherpe heggeschaar. De dikke takken van oude, uit de kracht ge groeide hagen, worden afgezaagd, waarbij we er vooral om moeten denken, dat de wonden dichtge smeerd moeten worden met carboli- neum. Dit om inwateren te voorko men. Nieuw aangeplante hagen moeten van het begin af bijgehouden wor den. In mei-april is het tijd met knip pen te beginnen. Houdt ran onderen de haag iets breder dan van boven, dit met het oog op de goede vorm en het voorkomen ran uitzakken. Stelt u pr\js op een diehte haag, dan ie dere maand bijknippen doch verder minstens 4 keer per zomer. Noord-zuid Conifeerhagen knippen we niet met een heggeschaar, maar met het mes of snoeischaar. Wilt u deze ha gen aan beide zijden groen houden dan zullen ze geplant dienen te ioor den in de richting noord-zuid, an ders zullen ze aan de schaduwzijde spoedig kaal worden. Hei kan nuttig zijn vroeg in het voorjaar een greppel te graven en op voldoende afstand van dc haag de wortels wat af te steken, dit komt de vorming van haarivortels ten goede en stimuleert de groei. U kunt ook de groei stimuleren door be mesten met kunstmestkorrels. Bij eventuele zware sneeuwval tikt u bij conijeerhapen de sneeuw vracht af om uitzakken te voorko men. Eventuele grote terreinen wor den. voor breking van de wind kracht, beschut door hagen van po pulieren of van gemengde sinpelbe- plantlng, zoals berken, populieren, elzen, wilgen; ook voor fruittuinen zijn ze zeer doelmatig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4