lurbttaf EXTRA „BROEDNUMMER" VAN „STERNA" flEMJSj? LEDENVERGADERING A.R.P. AFDELING ZIERIKZEE ,,'t Kleuterbosje" OPTREDEN ENGELSE GROEP IN JEUGDSOOS „ZENITH" BROUWERSHAVEN Bejaardensoos Brouwershaven begon de winterbijeenkomsten Openbare les door kleuterschool Zelfs nog een kreeft gezien in het Grevelingenmeer STREEKNIEUWS ZIEU1KZEESC1IE NIEUWSBODE Donderdag II) oklubrr 1974 Nr. 21570 Gunstig broedseizoen 1974 ZIER1KZEE, 9-10. Hel broedseizoen 1974 is in hel algemeen gunstig verlopen. Er is een liehte verbete ring te konstateren in bet roofvogel- en uilenbestand. Torenvalk, bruine kiekendief, ransuil en steenuil zijn tot broeden gekomen. Aan de totstandkoming van het overzicht van het afgelopen broedseizoen op Seliou- wen-Duivelaud, heeft een groot aantal inventarisa- toren medewerking verleend. ZIERIKZEE. Nog een foto van Fons Jansen, die zijn programma „Kwartet ten" woensdag 16 oktober in de Concertzaal te Zierikzee brengt. Weinig animo voor „zware federatie" Dit wordt meegedeeld in het pas verschenen extra nummer van „Sterna", van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, dat speciaal in het teken staat van het broedseizoen '74. Uit de verstrekte gegevens blijkt dat in de bos wachter ij Westenschou- wen (voorheen Domeinen) op 20 fe bruari de eerste zilvermeeuwen in hun broedgebied terug waren. Deze vogels zijn in aantal dit jaar weer enorm toegenomen, zodat er beper kende maatregelen -moesten worden genomen. De wulp nam echter weer in aantal af, „winst" is dat er enkele nesten van de holenduif gevonden werden. In dit gebied werd o.a. een jonge en een oude ransuil waarge nomen. Van het Zeepe-gebied zijn ook dit jaar niet veel gegevens bekend ge worden. In de Verklikkerduinen bleef de vogelstand nagenoeg kon- stant. De stormmeeuwen gingen in aantal iets vooruit. In het bos Re- nesse werd voor het eerst sinds ja ren weer een broedgeval van de steenuil vastgesteld. Ook de grote bonte specht werd broedend aange troffen. Medegedeeld wordt verder dat de bemaling ten behoeve van de bouw van de zuiveringsinstallatie veel water heeft onttrokken aan o.m. de Koudekerkse inlagen. Voornamelijk hierdoor bleef het aantal kluten aan de lage kant en verminderde het aantal kokmeeuwen drastisch. De 103 kluten van vorig jaar waren met 40 verminderd, terwijl het aantal kokmeeuwen met 88 procent terug liep. Andere inlagen In de Wevers was weer de grote stern als broedvogel aanwezig. Van de zes paar kwamen er vier tot broe den. twee bleven doorbloeden en één is hiex-van uitgekomen. In de Flaauwers waren drie „kolonies" kokmeeuwen, (80, 200 en 300). Van de twee kleinste kolonies werden alle meeuwen verjaard door de zil vermeeuwen. die van de nieuwe vuilnisbelt afkomstig waren. De ko lonie van 300 en die van 1000 in de Wevers konden zich handhaven, al dus meldt „Sterna". Het verdwijnen van de zilvcr- BROUWERSHAVEN, 9-10. De jeugdsoos „Zenith" te Brouwersha ven heeft het programma voor de komende wintermaanden weer ge reed. Het nieuwe programma krijgt enige vermeldenswaardige hoogte punten. In dit verband kan in de eerste plaats worden vermeld het optreden van de Engelse hardrock groep „Slow Bone The Wonder boys". Brouwershaven krijgt met dit op treden op vrijdag 11 oktober a.s. een jeugdsozenprimeur voor Schouwen- Duiveland, omdat het de eerste keer is dat er een buitenlandse groep op treedt. De groep heeft reeds enige singels gemaakt op het Rare Earth label, voor veel jongeren bekend in meeuwen door sluiting van de vuil nisbelt te Zierikzee heeft zyn weer slag gehad op het broedbestand der BROUWERSHAVEN, 9-10. De be jaardensociëteit te Brouwershaven is dinsdagmiddag in het verenigings gebouw haar aktiviteiten weer be gonnen. In haar openingswoord ver welkomde de presidente mevrouw Schouwenaar-Lindenbergh de 55 aanwezigen en het deed haar deugd dat zovelen, waaronder diverse nieu we gezichten, waren gekomen. De presidente verzocht ter nage dachtenis aan hen, die ons ontvielen even te herdenken met een korte stilte. Het comité heeft tijdens de zomer vakantie diverse bezoeken gebracht aan enkele zieken en bij kroonjaar of huwelijksfeesten. Vandaar dat er deze middag zo heerlijk werd getrac- teerd door de families Tanis-Reedert en Clarisse-Klaasse. De presidente ging nog even terug met het noemen van enkele gebeur tenissen en hoogtepunten in het vo rige verenigingsjaar en noemde o.a. het bezoek dat de echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw van Aartsen-Stap heeft gebracht aan de gezamenlijke Brouwse sozen te Zonnemaire. Ook een hoogtepunt, was de middagreis georganiseerd door de afd. oud-papier. Tenslotte sprak de presidente een persoonlijk dankwoord voor de vele ontvangen kaarten uit diverse va kantieplaatsen van de soosleden. Winterprogramma Voor wat het winterprogramma betreft deelde mevrouw Schouwe- naar mede, dat de club van „Beter Bewegen" onder leiding van me vrouw de Bruin weer iedere dins dagmorgen oefent. Het is een leuke groep en een bezoek eraan tenstel- ligste waard. Het dameszangkoor volgt ook weer trouw de repetities om de soos deze winter van hun zang te laten genie ten. Het plan bestaat in november a.s. een verloting te organiseren ten bate van een plan, dat nog een ver- de oren klinkend. Het waren be scheiden hitjes op de Engelse hitlad ders. Niettemin werd de groep ge kozen tot een van de tien beste Lon- dense „live"-groepen, Vrijdag 11 ok tober:: „Slow Bone The Wonder- boijs" in jeugdsoos „Zenith" te Brou wershaven. Film en muziek Zaterdag 26 oktober wordt in „Ze nith" vertoond de bekende teken- en lachfilm „Kuifje en de Zonnetem pel", over Kuifjés' reis naar het land van de Incah's Op zaterdag 9 november wordt een avond georga niseerd voor iedereen die van gezel lige dansmuziek houdt, deze avond is toegankelijk voor donateurs. Mu- kokmeeuwen in de Cauwersinlaag. Hun aantal is in vergelijking met vorig jaar met 600 gestegen. Gelijktijdig met het extra „broed- nummer" van „Sterna" verscheen het septembernummer van „Sterna" met vele interessante bijdragen, o.a. van de heer F. Beekman over „Wal- lenonderzoek te Westerschouwen". Dr. P. J. Koets leverde een bijdrage over broedperikelen van een merel, de heer A. Kou wen beschrijft,, een mooie zomermorgen in de Verklik kerduinen" en mevr. E. C. van Dal- sen-v. d. Graaf geeft verslag van de naar „Schraphage" gehouden inven tarisatie-excursie. Al met al weer een interessant „Sterna"-nummer, de „moeite" van lezen en bewaren meer dan waard. rassing moet blijven. Ook zal weer traditioneel het Sinterklaasfeest en Kerstfeest worden gevierd. De gehouden collecte inclusief de giften bracht f 88,10 op. De volgende soosbijeenkomst heeft plaats dinsdag 22 oktober. Het bestuur verwacht, dan de bejaarden die verhinderd wa ren de openingsmiddag bij te wonen ook te kunnen begroeten. Ook de nieuwe bewoners, welke in de be jaardenwoningen zijn komen wonen wox-den graag verwacht. ZIERIKZEE Inbraak in kantine op sportterrein opgelost Door de x-ijkspolitie te Zierikzee kon wox-den aangehouden E. C. P. K., woonachtig te Den Haag, die wordt verdacht op 29 april van dit jaar te hebben ingebroken in de cantine op het spoi-tpax-k „Bannink" alhier. Bij deze inbraak werd een gx-ote x-avage aangex-ichl, maar geen geld ont- vx-eemd. De dief had wel naar geld gezocht maar zich tevi-eden moeten stellen met snoepei-ijen. De Hage naar heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Banden- en verlichtingscontrole Veilig Verkeer De afdeling Zierikzee van Veilig Verkeer Nederland organiseert weer een (gx-atis) banden- en verlichtings- contx*ole. Deze bijzonder nuttige con trole voor alle automobilisten vindt als gewoonlijk plaats in garage Le- gemaate aan de Calandweg en wel op 25 oktober aanstaande. ziek: Duo Jaap en Kees. Zatei-dag 30 november: The Barnebey Bi-o- thers muziek van Flying Burribos, Dilland en Clark enz. en veel eigen wei-k. Dit trio kreeg landelijk faam en won een t.v.-programma voor jong talent. Ze heetten toen nog Butch Sprong en komen uit Goes. Als klap op de vuurpijl komt eind van dit jaar Robert Long naar Ze nith op een nog nader vast te stellen datum. De soos is elke vrijdag, zaterdag en zondag open. In de vakanties zelfs elke avond. De „helft" van „Slowbone" De NCVB-bejaardenmiddagen De bejaaidenmiddagen van de N.C.V.B. zijn gisteren (woensdag) weer van start gegaan in het Herv. Verenigingsgebouw aan het Vrije. De de komende tijd - steeds op woens dagmiddagen - plaatsvinden op de volgende data: 23 okto'b'er, 13 no vember, 27 novembei-, 11 december, 18 december (kerstmis). Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond a.s, wordt in de Zierikzeese Concertzaal vei'toond de humoristische Franse film „Les aventures de Rabbi Ja cob", („De avontux-en van Rabbi Ja cob" - keuring a.l. - met de be faamde komiek Louis de Funes in de hoofdrol en vex-der met sterren als Suzy Delair en Max-cel Dalio. In deze vx-olijke, in fraaie kleuren ge filmde geschiedenis, dx-aait het om een persoonsverwisseling en dat betekent dat de hoofdfiguur (Victor), onverwacht als „Rabbi" door het leven moet. Al met al een vrolijke, kleuxrijke en ook spannende ont spanningsfilm. WESTERSCHOUWEN Aanbesteding voetpad Dinsdagmorgen had in het ge meentehuis te Haamstede namens de gemeente Westerschouwen de open bare aanbesteding plaats van het aanleggen van een voetpad langs de Jan van Renesseweg te Renesse. Voor deze aanbesteding waren elf inschrijvingen. De laagste drie in- schrijvers waren: L. C. v. d. Cingel te Nieuwerkerk f 33.176,aanne mersbedrijf P. van Dongen en Zn. te Haamstede f 48.952,aannemex-s- bedx-ijf G. Roest te Feijnaart f 49.764. De gunning is aangehouden. HAAMSTEDE Jeugdsoos organiseert filmvoorstellingen Zaterdag 12 oktober a.s. gaat de jeugdsociëteit „Big S" in de soos aan de Sluispad te Haamstede een aan tal filmvertoningen organxsex-en. Te 10.00 uur zal er 's morgens een film wox-den vex-toond van Wald Disney voor kindex-en tot en met de 2e klas van de basisscholen, 's Middags te 14.00 uur zal er o.m. een film wor den vertoond van Winnetoe voor de .kindex-en vanaf de 3e klas van de basisschool tot en met 16 jaar. 's Avonds te 20.00 uur zal voor de .leden een western film, met een aantal bekende hoofdrol spelers, worden vertoond. Bejaardensoos Van de zijde van het bestuur van de bejaax-densocieteit te Haamstede deelt men ons mee dat voor de a.s. dinsdag 15 oktober in het gex-efox-- meerd verenigingsgebouw geox-gani- seei-de bijeenkomst, de bejaarden die minder goed te voet zijn zoals ge bruikelijk zullen worden afgehaald. MIDDENSCHOUWEN De Zeeuwse koilekte De Zeeuwse koilekte heeft in de gemeente in totaal opgebracht f 548,64, gesplitst als volgt: Kerk- werve f 266.62, Schax-endijke en om geving f 187,96 en Ellemeetf 94,06. Een bijzonder woord van dank aan de dames en hei-en, die zich voor deze koilekte hebben ingezet, is op zijn plaats. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Woensdagavond 16 oktober aan staande komt de afdeling Kex-kwer- .ve van de N.C.V.B. bijeen in het ver enigingsgebouw alhier. Op het pro gramma voor deze bijeenkomst staat een praatje te houden door de heer E. Abspoel uit Goes over de doeleinden van een L.O.M.-school. SCHARENDIJKE Zangavond in Herv. Kerk Woensdag 16 oktober a.s. zal des avonds in de Hervormde kex-k te Scharendijke een zangavond woi-den georganiseex-d, die weer op hoog peil belooft te staan. Aan deze avond .werken mee: de Chr. Gemengde Zangvei-eniging „Hart en Stem", en het Chr. Jeugdkoor „Van Knop tot Bloem", beide uit Ouddorp, dirigent de heer J. H. Kleefman; de Chr. Gem. Zangvereniging Kapelle-Bie* zelinge, dirigente mevr. Schipper- Roose de Chr. Gem Zangvei-eniging „Sursum Corda" uit Scharendijke, dirigent de heer Jac. Schouls. Orgel spel de heer Jac. Schouls, trompet begeleiding de heer P. Izeboud. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over september Geboren: 6. Hendrik Gerardus z.v. G. H. Wijnvcldt en J. M. K. Heijboer; 10. Ronald Cornelis z.v. J. Slager en C. A. Nelissc (Brouwers haven),- 12. Annemarie Laurina d.v. A. Geelhoed en M. M. van der Klugt (tc Zierikzee); 12. Dirk René z.v. L. J. Ganzeman en L. Berman (te Goes); 20. Anlhonic, z.v. P. M. Berrevoets en E. M. Duinhouwcr (Brouwersha ven); 22. Richax-d Job Jan z.v. B. J. van der Meer en P. G. de Munnik (Bi'ouwershaven). Gehuwd: 13. Wijnand Pieter aan de Wiel (Brouwershaven) en Lena Johanna Marina von der Werf (Brouwershaven); 20. Cornelis Ma- rinus Zeijlcr (Duiveland) en Jozina Leeuntje Cornelia Quist (Brouwers haven). NIEUWERKERK Zeeuwse koilekte De Zeeirwse collecte heeft in N euwerkerk liet mooie bedrag van I la.).-!» opgebracht. ZIERIKZEE, 9-10. Dinsdagavond kwam de A. R. kiesvereniging „Ne derland en Oranje" te Zierikzee in ledenvergadering byeen. Voorzitter P. G. Rotte opende met schriftlezing en gebed. Vanuit dit Bijbelgedeelte werden de christclyk politieke-par- tij-aktiviteiten bezien. Na enkele kleinere zaken werden de „ontwex-p-statuten" C.D.A. be- spi-oken. De vei-gadei-ing stemde in met het standpunt van het bestuur van de kiesvereniging dat het thans niet vei-standig zou zijn een zware fedei-atie tussen ARP, CHU en KVP door te drukken, als thans vooi-ge- steld woi-dt met name gezien de ver schillen tussen de confessionele par tijen. Zou men dit thans toch doen. dan is het gevaar- van opslitsing niet denkbeeldig. De kiesvex-eniging is voor samenwerking met de andere confessionelepartijen, doch de voox-gestelde zware federatie met als doel een fusie, waarbij de eigen identiteit van de A.R.-partij verlo- Voor eerste maal HAAMSTEDE, 9-10. Woensdag avond werd door de openbare kleu terschool 't Kleuterbosje" voor de eerste maal openbare les gegeven. Verheugend voor de initiatief ne mers was, dat ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, een groot aantal ouders op deze avond OOSTERLAND Sportvereniging Duiveland Vanaf woensdag 9 en dondex-dag 10 oktober a.s. begint de afdeling „Voetbal" van de sportvei-eniging Duiveland weer met de zaaltrainin gen in de sportzaal aan de Dokter Schuttersstraat. Op woensdagen ko men de C-junioren aan bod van 18.30-19.45 (half zeven tot kwart voor acht), onder leiding van P. Roks en C. Zwager en de B-junio- ren op dezelfde avonden van 19.45- 21.00 uur (kwart voor acht tot negen uur) onder leiding van P. van den Berge Mz. Op donderdagen de D- junioren van 16.00-17.00 uur (vier tot vijf uur) onder leiding van P. Rotte, en op dezelfde dagen het tweede en derde elftal van 19.00 tol 20.30 uur (van zeven uur lot half negen) -en het eerste elftal van 20.30-22.00 uur (van half negen tol tien uur). Deze laatsten onder leiding van H, A. van der Werf. ZIERIKZEE. 9-10. De Urccfl was vroeger in de Grcvclingen geen on bekende verschijning vooral in de omgeving van Drcischor, maar ook elders kon men zc in slccnbcstortin- gen c.q. de zinkstukkcri aantreffen. Wie meer wil weten over de kreef ten. kan het vinden in: „De Kreeften in Zeeland" van mr. A. J. F. Fokker die dc nog niet zo heel ouderen ge kend hebben als burgemeester van Zierikzee en voorzitter van bet be stuur van het Waterschap Schouwen. De strenge winter van 1963 was' ook fataal voor de kreeften in Zee land, maar zoals bekend niet voor ren gaat, daartegen bleken gi-ote be- zwax-en. Schrijven Inzondei-heid tegen de vage en on duidelijke grondslag van de C.D.A. had de vei*gadering grote bezwaren omdat men hiermee „immers alle kanten uitkan, die het mogelijk maakt tot „open-partir-vox-ming, die de déconfessionalisering sterk in de hand zal wex-ken. Besloten werd een schrijven te richten tot het pro vinciaal comité en de partijraad om dit als nog te voox-komen, waarin dan tevens aangedrongen zal woi-den om wijzigingen aan te brengen in het ontwerp van de statuten C.D.A. Wethouder C. Bij de Vaate gaf een overzicht van de gebeurtenissen rond de wethoudersverkiezingen in de gemeentex-aad van Zierikzee, waar bij de fractievoox-zitter van de P.C.F. de heer W. den Boer enkele feiten memoreei'de. De vergadering kon zich in zijn geheel voegen in de ge volgde beleidslijn. De heer V. Bij de Vaate besloot deze goed bezochte vergadering met dankgebed. acte dc présence gaven. Aan dc kin deren van de drie klassen die de kleuterschool telt werden op deze avond drie lesuren (van ongeveer 30 nxin.) gegeven. De oudex-s konden hierbij kennis nemen van de leerstof welke aan hun kinderen wox-dt gegeven en de wijze waarop dit wox-dt overgebracht Bij de gymnastiek les werd in dc gegeven stof o.m. aandacht geschon ken aan de intelegentie van de kin deren bij de uit te voex-en oefeningen Ook aan het bij brengen van ge meenschapzin wex-d aandacht ge schonken door elkaar behulpzaam te laten zijn bij het uit- en aankleden. Vernocmkaart De opdx-acht voor de kinderen bij de volgende les was van een gx-otc kaart met een bos er op geprojec teerd de hierop voorkomende perso nen en dieren te noemen waarbij ook nader op de details werd ingegaan zoals de funktie van de dieren en hun lichaamsbouw. Aan de hand van deze les werd hiei'op in het volgen de lesuur nog verder geborduurd met tekenen, kleien, plakken en schildeien waax*bij hetgeen wat was behandelt tot uitbeelding weid ge bracht. Het geheel werd afgesloten met het zingen van enige vex-sjes waarbij de kinderen een ritme-stok je kregen om hen met behulp hier van maatgevoel bij te brengen. dc kreeften alleen, ook voor de oes ters, de krabben en andci-e zoutwa ter bewoners. Toch zijn er altijd weer exempla ren die een katastrofe ovex-leven. maar dat ook in dc Grcvclingen. na de afsluiting nog kreeften zouden leven was toch wel het laatste dat men had verwacht, vooral omdat ooi; de sportduikers een kreeftenslaatje wel weten te vvaai-dercn. Toch werd eind september door beroepsvissers in het heldere water nog een volwassen exemplaar van as'acus-atacus, zoals dc officiële naam luidt, gezien. Winterprogramma met hoogtepunten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3