A.R.P. EN K.V.P. WILLEN MATIGING OVERHEIDSUITGAVEN C.H.U. wil geen 23-procent verhoging van uitgaven België kampt met suikerprobleem Nog geen besluit Oosterschelde Amsterdam werklozenstad Ford: „geen recessie" De „Moetsoe" drijft maar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wiegel wil kabinet weg Gegijzelde boer ontsnapt aan zijn belager Donderdag 10 oktober 1974- 131ste jaargang Nr. 21570 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) In dit nummer: Regio-broedseizoeii 1974 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. DEN HAAG. Fraktievoorzitter Van Thijn aan het woord tijdens de politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. Tweede Kamer DEN HAAG, 9-10. Aan het slot van zijn betoog heeft KVP-woordvoerder Notenboom, evenals ARP-woord- voerder Schouten dit na hem zou doen, de regering verzocht de voorgenomen uitgavenstijging wat terug te brengen. Het gaat om f 150 miljoen, plus enkele honderden miljoenen, samen een orde van groote van f 400 a f 500 miljoen. Daaruit zou enerzijds een tijde lijke zelfstandigenaftrek gefinancierd moeten worden en anderzijds verlichting gebracht moeten worden in de premielasten van het bedrijfsleven, ter beteugeling van inflatie en werkloosheid. Van de drie moties, welke het liberale Tweede-Kamerlid Van Ardenne woensdagmiddag indiende tijdens het algemene financiële debat in de Twee de Kamer, is er een door kamervoorzitter Vondeling buiten de orde ver klaard. Het betrof de motie, waarmee de VVD-fractie haar verlangen over een verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor de middengroepen, aan een oordeel van de kamer wilde onderwerpen. „Dit onderwerp", aldus de kamer voorzitter, „gaat over een reeds bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp met betrekking tot het dek kingsplan. Het is beter om een ka meruitspraak te vragen als dat on derwerp in openbare behandeling komt. Er kan dan een amendement worden ingediend". De twee andere liberale moties, die wel in behandeling genomen werden gaan over de verlaging in 1975 van de overheidsuitgaven met f 1.400 miljoen en het volledig door voeren van de inflatiecorrectie (in plaats van met 80 procent, zoals de regering wil). „Beier verdwijnen" „De positie van het kabinet is zo aangetast, dat het maar beter kan verdwijnen". Met deze woorden be sloot VVD-Tweede-Kamerfraktie- voorzitter Wiegel zijn rede bij het algemeen politieke en financiële de bat in de Tweede Kamer. „Het kabinet-Den Uyl staat tegen over de werkloosheid met de handen in de lucht. Het misbruikt de aard gasopbrengsten om de overheidsuit gaven schrikbarend te doen stijgen. Het doet alles om het ondernemers klimaat in ons land te verslechteren. Het verruimt de vrije bestedingsmo gelijkheden voor alle burgers onvol doende. Het gaat door met zijn ni- velleringspolitiek en brengt daar door de middengroepen verder in de knel. Het biedt volstrekt onvoldoen de soulaas voor middenstanders, boeren en tuinders". De liberale fraktievoorzitter Wie gel zei niet op zij te gaan voor een dreigement, als geuit door NVV- voorzitter Kok. „De vakbeweging vroeg de kamer zich positief uit te spreken over het tot stand komen in 1975 van een wettelijke regeling om onevenredige winsten van onderne mingen af te romen. P.v.d.A.-fraktievoorzitter drs. Van Thijn vroeg zich af of dit ogenblik wel de politieke wil aanwezig is om de spreiding van macht voldoende dp gang te brengen. Machtsverhoudingen Tijdens de algemene politieke be schouwingen konstateerde hij dat het Kabinet-Den Uyl veel goeds tot stand heeft gebracht, maar dat de machtsverhoudingen in ons land niet wezenlijk veranderd zijn. De P.v.d.A. fx-aktie zal onder geen beding accep teren dat na de voltooiing van deze regeringsperiode ten derde male na de oorlog zou moeten worden gecon stateerd dat het onmogelijk is de waardestijging van de gx-ond aan de gemeenschap te doen toekomen. De P.v.d.A.-fraktie juicht het toe dat de exportprijzen van het aard gas wox-den aangepast. Het is onver mijdelijk dat de binnenlandse tax-ie- ven meegaan, al „kunnen we de nu voox-gestelde kleinverbruikstaiieven niet zonder meer aanvaax-den". Wat de P.v.d.A.-fraktie in het geheel niet kan aanvaarden is dat de oliemaat schappijen nog verdienen aan de meeropbrengst waar geen enkele te genprestatie voor geleverd is. Van Thijn vroeg de regering de 95/5 af spraak (die alleen voor Slochteren geldt) om te zetten in een honderd- procents opbrèngst voor de staat. BRUSSEL, 10-10. België kampt met suikerproblemen. Woensdag hebben de suikerwarenfabrieken in Lokeren en een koekjesfabriek in OostAkker, hun deuren moeten slui ten omdat ze zonder suiker zitten. 500 arbeiders zjjn daardoor op straat ge komen. Ook in andere suikerverwer kende bedrjjven kampt men met een tekort aan deze grondstof, zodat bin nen enkele dagen nog een veel gro ter technische werkloosheid in deze sector te verwachten valt. De oorzaak van de moeilijkheden is een blokkade die Belgische bieten telers ingesteld hebben by de rafina- derijen. Uit de suikerfabrieken komt geen korrel suiker naar buiten. De boeren, willen, voordat ze dcblokkade opheffen, eerst de verzekering, dat de prijs die zy ontvangen, opgetrok ken wordt van ruim 60 tot ruim 90 gulden per ton bieten. DEN HAAG, 8-10. Het kabinet heeft tijdens het beraad van dinsdag nog geen besluit genomen ten aan zien van het afsluiten van de Oos terschelde. De regering handhaaft haar eei-dere toezegging dat in de loop van oktober een definitieve be slissing op dit punt zal woiden ge nomen. Prinses Margriet in verwachting DEN HAAG, 9-10. Prinses Mar- griet is in verwachting. De baby wox-dt midden maart verwacht. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst namens de prinses en mr. Pieter van Vollenhoven meegedeeld. De prinses zal in het Sint-Rad boud ziekenhuis te Nijmegen beval len. Het medisch team zal bestaan uit prof. dr. J. L. Mastboom, vrou wenarts, prof. dr. E. D. A. M. Schretlen, kinderarts, en prof. dr. J. F. Cral en dr. G. G. M. Nijhuis van de afdeling anesthesiologie. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven hebben reeds drie kin deren. Dit zijn do prinsen Maurits (geboren J968), Bomhard (geboren 1969) en Pieter-Christiaan (geboren 1972). DEN HAAG, 8-10. De C.H.U.-frac- tie in de Tweede Kamer zal het ka binet niet volgen wat betreft de voor 1975 voorgestelde verhoging van de overheidsuitgaven met 23 procent. Al veel eerder in Amerika LOS ANGELES, 9-10. In het Californische schiereiland in Mexico zijn 60 miljoen jaar oude fossielen gevonden, waaronder die van mensen die daar al 50.000 jaar geleden ge woond moeten hebben. Dat betekent dat de mens veel eerder naar Amerika is ge gaan dan tot dusver werd aangenomen. Volgens de gangbare opvatting zouden de eerste mensen 25.000 jaar ge leden in Amerika zijn aange komen. De vondsten zijn gedaan in de droge punt van het schier eiland langs de Baai van Cali- fornië. Er zijn 18 plaatsen aan- getroffen waar mensen heb ben vertoefd. De aardlagen bevatten er ook de resten van reuzen- schildpadden, de voorouders van de paarden, uitgestorven haaien en ivalvissoorten en van kamelen en mastodonten. AMSTERDAM, 9-10. „Als het zo doorgaat zal in januari 1975 tegen de vijf pet. van de mannelijke beroeps bevolking in Amsterdam werkloos zijn". De/o sombere toekomstvoor spelling deed drs. E. F. J. Luijff, di recteur van het gewestelijk arbeids bureau in de hoofdstad, op zijn maandelijkse persconf ex-ent ie. Op het ogenblik zijn er 9.388 werkloze man nen (4,2 pet.) in Amstei-dam. Bij de vrouwen is nu al een i-ccox-d geboekt met een aantal van 2.658 wei'klozen. „Het Christen-Democratisch pro gram heeft een ombuiging van de lijn van de stijging van de overheidsuit gaven bepleit", aldus de Christelijk- Historische fractievoorzitter dr. Krui- singa in zijn bijdrage aan het alge meen politiek debat. „De thans voor gestelde uitgaven-uitbarsting zal in de komende jaren onvermijdelijk tot nog hogere uitgavenclaims leiden". De A.R.-fractie heeft zorgen over de zeer forse stijging van het niveau van overheidsuitgaven en over de wex-kgelegenheidssituatie. Fractie voorzitter Aantjes plaatste deze zox-g woensdagochtend naast de waax-de- ring voor een aantal ondex-delen van het beleid: buitenlands beleid, wijk vernieuwing en ontwikkelingssamen werking. WASHINGTON, 9-10. President Fox-d van de Verenigde Staten heeft woensdag gezegd dat Amerika een x-ecessie doox-maakt maar dat de inflatie en andere economische problemen van tijdelijke aard zijn. „Wij hebben problemen maar het is een zeer gemengde situatie", zo zei hij op een perconferentie. Prins Bernhard naar Borsele BORSELE, 9-10. Prins Bernhard zal vx-ijdag 18 oktober de officiële opening verrichten van de x-affinade- rij, die Total Raffinaderij NedexTand B.V. bij Boi'sele op Zuid-Beveland heeft gebouwd, aldus de x-ijksvoor- lichtingsdienst. METZ. Edmond Aubry, de boer uit Lamorville bij Metz in hte oosten .van Frankrijk die maandag was ge gijzeld door een vroegere knecht, heeft, bij Briey aan zijn belager we ten te ontsnappen. Hij is gezond en wel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Voorbeeld is tienmaal nuttiger a a dan voorschrift. a a James Fox WAT UQT Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk buien; over-wegend matige wind tus sen west en noord; minxmumtempe- ratux-en van 8 graden vlak aan zee tot omstreeks 3 graden in het bin nenland, maxima morgen ongeveer 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperatux*en: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de tempex-aturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.56 Maan op 1.35, onder 15.47 Nieuwe maan: 15 okt. (13.25) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 11 okt. 10.57 23.46 4.19 17.02 Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich nog steeds in een noordelijke stroming, die koude en onstabiele luchtmassa's aanvoert. Deze stroming wordt ener zijds in stand gehouden door een gor del van hogedruk, die zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Ierland tot over noox-d-Scandinavië en een actieve stormdepressie op de Oostzee anderzijds. De temperaturen in west- en midden-Europa bevinden zich als gevolg van deze drukverde- ling op een niveau dat verscheidene graden te laag is voor de tijd van het jaax\ Ook vrijdag zal het weer in ons land zich niet veel anders laten aan zien dan de afgelopen dagen het ge val was. Advertentie [Risi halve literfles mits afgehaald /A9 TOKIO, 9-10. Het eerste Japanse schip met kernaandrijving, de „Moetsoe", die al zes weken in de Stille Oceaan di-ijft mcl een lekkende kernreactor, dx-eigt nu helemaal aan zijn lot te worden ovex-gclaten. De Japanse vakbond van zeevarenden heeft de onmiddellijke evacuatie van de bemanning gecisl omdat de opvarenden de uitputting na Wij zou den zijn. Maandag zouden 43 zeelie den van boord worden gehaald, cn dinsdag nog 19. De bemanning telt in totaal 65 man. ZIERIKZEE. Het kon een Zxerikzees raadplaat je zijn. Het is een deel van één der zijmuren van de Ger. Kerk aan de St. Domustraatdie zich - gelijk bekend - van de straatzijde af, geheel aan hel oog ontrekt. We publiceren de foto i.v.m. het tweede deel van het artikel nver het protestantisme, dat wij in de komende Z.N.-Extra hopen te publiceren. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1