Gedeputeerde Staten Zeeland reageren op struktuurschema watervoorziening Het gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten i De dreigende hongersnood Prins Bernhardt bezoek aan Polen Zeeuwse werklozen vooral afkomstig uit kantoorsector DE ZIERIKZEESCHE COURANT Werkloosheid weer toegenomen in september ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Dinsdag 8 oktober 1974 0131ste jaargang Nr. 21569 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) In dit nummer: Plan „Buitengebied" Brouwershaven Aanduiding' regionale projekten nodig nadere regionale detaillering in de aangekondigde basisplannen beslist aanbeveling. MIDDELBURG, 7-10. In een brief aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben G. S. van Zeeland gereageerd op het ontwerp structuurschema drink- en industriewatervoorziening 1972. Opge merkt wordt o.a. dat dit struktuurschema slechts een prognose geeft voor het toekomstig waterverbruik voor Nederland als geheel. G.S. achten het zinvol om ook ramngen - hoe globaal ook - voor de ver schillende landsleden en regio's te geven, zodat bij vergelijking met de infra structurele werken duidelijk wordt waar de knelpunten liggen. Op deze wijze wordt ook een indruk verkregen waar transportleidingen nodig zijn. Het structuurschema merkt nu slechts op. dat de ruimtelijke gevol gen van aanleg van grote transport leidingen nog niet aan de orde kon den worden gesteld, maar G.S. zou den het toch wel van belang vinden dit aspect zo mogelijk nog voor de vaststelling van het structuurschema op te nemen. In elk geval zouden de b'estaande transportleidingen of die, waarvan de aanleg vast staat, kunnen worden aangegeven. Voor wat Zeeland be treft denken zij hierbij aan de Bies- bosch-leiding. Daarbij kan dan wor den vermeld, dat door de grote leng te van deze leiding de aanleg van LAUSANNE (Zwitserland), 7-10. - De directeur-generaal van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome, ir. A. Boerma, heeft maandag gewaar schuwd dat voedseltekort tot honger snood op grote schaal in enkele ont wikkelingslanden, waaronder India, dreigt te leiden. In een rede tot de Europese gewes telijke conferentie van de F.A.O. in Lausanne, zei Boerma ook dat er geen garantie is dat nog dit of vol gend jaar op effectieve wijze zou kunnen worden afgerekend met een omvangrijke voedselnood. een bekken noodzakelijk is om inge wikkelde leidingbreuken te kunnen opvangen. Bundeling van transportleidingen achten G.S. in het algemeen een goe de zaak, maar het opnemen van een waterleidingbuis in een leidingstrook of -straat moet kritisch worden be oordeeld. Bescherming grondwater G.S. vinden het terecht, dat het structuurschema sterk de nadruk legt op de bescherming van het grondwater. Een voorkeur wordt ook uitgesproken voor gesloten vooraad voming waar dat mogelijk is. In verband daarmee, zo schrijven zij, zou kunnen worden overwogen om in het structuurschema te noe men de winning van grondwater uit de duinen van Walcheren en Schou wen. Voor de laatste is bovendien een plan tot infiltratie van water uit het Haringvliet in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het aanduiden van deze regionale projecten zal de planologische dui delijkheid bevorderen: vanuit het nationale 'b'elang van een goede drinkwatervoorziening wordt een duidelijke claim gelegd, die planolo gische consequenties heeft, zodat een stringent beleid met betrekking tot deze waterwingebieden dan beter mogelijk wordt. Als het structuur schema strikt de bedoeling heeft glo baal en indikatief te blijven, ver dient naar het oordeel van G.S. een i: w- V De Deltawerken Over de mogelijke winning van oppervlaktewater op de Delta wate ren kon naar de mening van G.S. nog weinig worden gezegd als ge volg van de onzekerheid over het antwoord op de vraag welke Delta wateren zoet zullen worden en wel ke zout zullen blijven. Deze kwestie speelt ook enigszins een rol bij het spaarbekken in het Grevelingenmeer Daarbij rijst de vraag, of een zoet spaarbekken in een eventueel zout Grevelingenmeer wenselijk is, ge zien het bezwaar, dat ter plaatse de ondergrond geen afsluitende lagen van betekenis heeft. Verder moet ook worden betwijfeld, of de stelling dat de toenemende waterbehoefte van Zeeland een spaarbekkencom plex in deze provincie noodzakelijk maakt, juist is. Een extra behoefte van 250 miljoen kubieke meter per jaar lijkt ook in de zeer verre toe komst voor Zeeland rijkelijk hoog. Daarom vinden G.S. de discussie over een spaarbekken in de Greve- lingen op dit moment weinig zinvol. Er moet eerst klaarheid komen in de Oosterscheldeproblematiek c.q. in de kwesitie van „zout of zoet" van de Deltawateren. Gunstiger beoordelen G.S. de lig ging van het spaarbekken Sint Phi- lipsland: geen ligging in de open Midden Delta, dichter bij mogelijke centra van verbruikers dan Wel grote watertransportleidingen, aan wezigheid van afsluitende lagen, grotere inhoud bij geringere ter reinoppervlakte. Wèl wijst het colle ge op de noodzaak van een onder zoek naar de invloed van een even tuele tweede nationale luchthaven bij Dinteloord op het oppervlakte water van een spaarbekken. DEN HAAG, 8-10. - Het aantal werkloze mannen en vrouwen is in september opnieuw gestegen, zo blijkt uit de maandag bekendgemaakte ge gevens van het ministerie van sociale zaken. Met inbegrip van degenen die op aanvullende werken zijn tewerkge steld en van degenen die op sociale werkvoorzienings - objecten werken, bedroeg de geregistreerde arbeidsre serve eind september 137.980, dat is 3.010 meer dan eind augustus Jh Voor seizoen gecorrigeerd bedroeg de arbeidsreserve 158.600, wat 2.300 meer was dan eind augustus jl. De geregistreerde vraag naar personeel, eveneens voor seizoen gecorrigeerd, vertoonde een daling en wel met 3.700 tot 70.700. KRAKOW, 7-10. Prins Bernhard heeft maandag, de eerste dag van zijn bezoek aan Polen, benut voor de bezichtiging van oude cultuurmonu menten in Krakow, en een bezoek aan de zoutmijn in Wieliczka. Krakow, nu een stad van 700.000 inwoners, met alle daaraan verbon den problemen, zoals tamelijk ern stige luchtvervuiling en een aantal woningzoekenden van 50.000, was vroeger de zetel van de Poolse ko ningen. Het is de enige van de oude Poolse steden, die de tweede wereld oorlog vrijwel ongeschonden is door gekomen. In het Wawelpaleis, in een deel waarvan prins Bernhard logeert hadden de Poolse koningen hun re sidentie. Het oudste deel van het Wawelcomplex is 1000 jaar oud. Prins Bernhard bezocht eerst het Wawelmuseum, waar hij o.m. het kroningszwaard van de Poolse ko ningen bekeek, en daarna C-ng hij naar de kathedraal, waar bijna alle Poolse koningen begraven liggen. Sterke toename arbeidsreserve MIDDELBURG, 7-10. De werkeloosheid bij de vrouwen in Zeeland is nog nooit zo hoog geweest als in september van dit jaar, terwijl de arbeidsreser ve bij de mannen in de afgelopen maand september sinds 1955 met uitzon dering van 1972 niet meer zp groot is geweest. Vooral in de kantoorsector loopt het aanbod zowel by de mannen als bij de vrouwen enorm op. De vraag bij het bedrijfsleven naar kantoorpersoneel vertoont duidelijk een teruglopende tendens in Zeeland. De directeur van de Arbeidsvoorzie ning in deze provincie, de heer G. J. van der Gyp, zei dinsdagmiddag tij dens een persconferentie in Middel burg dat er in Zeeland dan ook be slist behoefte bestaat aan een bedrijf in de administratieve sector, omdat ruim 15 procent van de werklozen uit kantoorpersoneel bestaat. Onderwijs De werkeloosheid onder het on- Zwemmen in „Onderdak" ZIERIKZEE, 7-10. De gehandicapte mensen op Sclion- wen-Duiveland - jongeren en ouderen - krijgen een nieuwe therapeutische kans door het - onder deskun dige leiding - beoefenen van het zwemmen in het zwembad „Onderdak". Het is een initiatief van de Oudervereniging v/h Gccstelyk Gehandicapte Kind, met andere - gelijk bekend - georganiseerd in fcdcraticvorm. Er wordt gezwommen op dc zaterdagen van 8.30-9.00 uur 's morgens. De gehandicapten blijken enorm veel genoegen te beleven aan het zwem men en deze publikatie is mede bedoeld, dc aandacht op dc mogelijkheid te vestigen. Er kan nog op groter schaal van gebruik worden gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze en andere aktiviteiten betaalt de federate uit de opbrengst van de landelijke kollektc, waarvan - voor zover Schouwen-Duiveland betreft - 45 procent aan dit gebied en dus aan de hier bestaande Oudervereniging ten goede komt. Geld zal blijvend nodig zijn, ook al wordt het werk mede gefinancierd door C.R.M. Gezinsvervangend tehuis Er is het dagverblijf aan het indu strieterrein en een groot projekt wordt het gezinsvervangend tehuis, waarvoor de Nederlands hervormde pastorie aan de Touwbaan werd aangekocht. DEN HAAG. Wie veilig rijdt in Ne derland kan het tot Ridder van de weg" sturen. Zilveren insignes kre gen beroepschauffeurs, tijdens een plechtigheid in Den Haag. Op de fo to: v.l.n.r.: J. W. Bakker, D. Vogel zang, B. W. Quist, waarnemend di- rekteur van de diréktie Verkeers veiligheid, die de insignes uitreikte en de heren W. Michels, J. Edelaa en D. Herder. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De grootste vergissing van de f demokratie is te menen, dat a het onderwijs de mensen ge- i lijk maakt. i Gustave Le Bom i derwijzend personeel neemt ook aanzienlijk toe. Het betreft hier vooral de kleuterleidsters en de le raressen naaldvakken. Bij het lager en voortgezet onderwijs kan het on derwijzend personeel nog wel be hoorlijk aan de slag komen met uit zondering van de mannelijke onder wijzers, die nog in dienst moeten. De situatie in de bouw ziet er ook voor Zeeland niet zo erg rooskleurig uit. Dit houdt mede verband met het gereed komen van diverse gro te bomvobjecten in deze provincie. Dc mogelijkheid steekt er in dat met dc verbouw van het pand wordt begonnen kort na dc jaarwisseling en dc hoop bestaat dan, dat het ge bouw in 1975 kan worden betrokken door 22 pupillen. Er komen 3-persoons- en 1-per- soons kamers en uiteraard verschil lende dienstruimten, w.o. een keu ken. Wensen Wat verder de zwemmerij betreft, het is allemaal begonnen in januari, maar het publiek moet nog wat ge motiveerd worden, zodat zoveel mo gelijk mensen van de gelegenheid ge bruik maken. Twee excellente leer krachten - de heren Ensing en Roks - staan ter beschikking als coaches bij het zwemmen. Wensen van de Oudervereniging betreffen vooral een badlift en een loopkat, waardoor het in- en uitgaan van het water voor betrokkenen wordt ver gemakkelijkt. In ieder geval zal duidelijk zijn. dat op verschillende fronten aktivi teiten worden ontplooid, die ten goede komen aan de gehandicapte medemens. Tc hopen Is dan ook, dat de komende kollektc weer een „lief" bedrag opbrengt. Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Hier en daar een bui, maar ook op klaringen; matige, aan de kust krachtige wind uit noord tot noord oost; minimumtemperaturen rond 3, maximumtemperaturen omstreeks 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 6.53, onder 18.00 Maan op onder 14.52 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.58 Maan op 0.13, onder 15.22 Laatste kwartier: 8 okt. (20.46) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 9 okt. 8.02 20.44 1.43 14.19 10 akt. 9.18 22.16 2.50 15.32 Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag bevindt ons land zich even ten noorden van het centrum van een opvullend lagedrukgebied. De zwakke tot matige wind is tenge volge van deze ontwikkeling in de noordooslhoek terecht gekomen. De nabijheid van het lagedrukgebied is er tevens de oorzaak van dat er over het algemeene veel bewolking voor komt. Ook de temperaturen zijn nog voortdurend tc laag voor de tijd van het jaar. Veranderingen in de luchtdrukver deling boven west-Europa vinden op het ogenblik maar uiterst langzaam plaats, zodat ook woensdag het weer beeld in ons land niet zoveel van dat van dinsdag zal verschillen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1