President Ford verbiedt voorlopig levering Officiële opening buiten-plaats „Schouwen Doden bij ontploffing in pubs Om burgemeester van Rotterdam en commissaris in Zeeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoge werkloosheid in Ver. Staten Heath wil alle partijen bijeen Parades in Cairo en Damascus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 oktober 1974 131ste jaargang Nr. 21568 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half 2es; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Hippisch slreekconcours te Burgh GRAANORDER VAN MOSKOU WASHINGTON, 4-10. De Amerikaanse president Ford beeft de uitvoering van een grote Russische graan- order voorlopig verboden, om te voorkomen dat de binnenlandse graanprijzen in de Verenigde Staten te scherp oplopen. Als de volledige oogstcijfers binnen zijn, zal de regering bezien in hoeverre de Russische opdracht kan worden uitgevoerd. Graancontractcn van andere landen met de Verenigde Staten blijven en worden door deze maatregel niet aangetast, aldus een mededeling van de Amerikaanse minister van landbouw Earl Butz. De Sowjet-Unie had afgelopen week een enorme order geplaatst: drie miljoen ton graan en mais, ter waarde van ruim 500 miljoen dollar. De Amerikaanse regering was vervolgens op de hoogte gesteld van deze order. Dat is wettelijk veiplcht sinds 1972 toen enorme graankopen van de Russen leidden tot een stijging van de broodprijzen in de Verenigde Sta ten. WASHINGTON. 5-10. De werk loosheid in de Verenigde Staten is de vorige maand toegenomen tot het hoogste niveau sinds twee jaar. Op het ogenblik is 5.8 pet. of 5,3 miljoen man zonder werk. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van arbeid vrijdag bekendge maakt. Deze sombere cijfers komen juist op het tijdstip dat president Ford probeert een plan op te stellen ter bestrijding van de inflatie. Dat plan zal het besteedbare inkomen van de Amerikanen ernstig aantas ten. LONDEN, 5-10. De Britse opposi tieleider Edward Heath heeft gezegd dat hij een coalitie-regering van alle partijen wil vormen als zijn partij aanstaande donderdag de verkiezin gen wint. Een dergelijke coalitie is nodig om de huidige economische krisis waarin het land verkeert te boven te komen. Het pleidooi van Heath wordt door politieke tegenstanders gezien als een laatste wanhopige poging van een gokker die zijn nederlaag voelt aankomen. De opiniepeilingen heb ben tot nu toe een overwinning voorspeld voor de Labourpartij van Harold Wilson. Met andere graanafnemers hebben de Verenigde Staten een „gentle men's akkoord dat ze geen grote be stellingen zullen doen omdat de Amerikaanse regering kennelijk ver een drievoudige bedreiging: over stromingen, droogte en vroeg inval lende vorst. De Sowjet-Unie doet niet mee aan dat akkoord en de Amerikaanse regerng, kennelijk ver rast door de omvangrijke bestelling van Moskou, heeft daarom tot deze maatregel besloten. De maatregel is uitdrukkelijk niet bedoeld als een economische stap te gen de Sowjet-Unie, maar ingegeven door de vrees voor binnenlandse prijsstijgingen, die de inflatie verder zouden aanwakkeren. Minister Butz zei dat de graanex- porteurs hun medewerking hebben toegezegd. President Ford ontving zaterdag in het Witte Huis directeu ren van de „Continental Grain Com pany", de grootste van de Verenigde Staten, en van Cook Industries uit Tennessee. Tegen export-controle Butz beklemtoonde dat zowel pre sident Ford als hijzelf tegen export controle zijn, en van mening zijn dal een dergelijke controle niet nodig zal blijken. De president is verzekerd van de vrijwillige medewerking van de graanexporteurs. Hoewel de Sow jet-Unie zich niet bij het „gentle mens' akkoord heeft aangesloten hadden de Verenigde Staten toch liever gezien dat de Russen hun be stelling niet geplaatst hadden", we zouden graag een aanwijzing hebben gekregen omtrent de omvang van hun order", aldus Butz op een pers conferentie. De Verenigde Staten zijn van plan hun overige verplichtingen na te komen en verwachten dat ook de Sowjet-Unie een regelmatige klant zal blijven, zo zei Butz. De kwestie zal besproken worden tijdens het bezoek dat de Ameri kaanse minister van financiën eind komende week brengt aan Moskou. Dit bezoek was al eerder afgespro ken. CAIRO, 5-10. Met grootscheepse parades hebben Egypte en Syrië zondag de eerste jaardag van de ok- toberoorlog gevierd. In Israël was het een gewone dag, al waren er bij zondere veiligheidsmaatregelen ge troffen met het oog op eventuele Pa lestijnse aanslagen. In Jeruzalem de monstreerden ongeveer 100 dissiden ten voor de woning van premier Jitzjak Rabin, omdat naar hun me ning nog niets gedaan zou zijn om de vorig jaar ontdekte gebreken in de Israëlische defensie te verhelpen. Drama in Engeland GUILDFORD (Engeland), 5-10. - De politic in het 58.000 inwoners tel lende Guildford, op 45 km ten zuiden van Londen, waar zaterdag kort na elkaar bommen ontploften in twee pubs, heeft zondagochtend meege deeld dat er twee soldaten zijn onder de vijf doden en dertien vrouwelijke soldaten onder de 68 gewonden. De andere doden zijn twee vrouwen en een burger. Vijftien gewonden zijn er ernstig aan toe. Rondom Guildford liggen militaire taire bases en kazernes en op zater dagavond zitten de pubs in de stad dan ook vol soldaten, onder wie er zijn die in Noord-Ierland hebben dienst gedaan. Premier Harold Wilson sprak in een telegram aan de burgemeester van de stad zijn afschuw over de aanslag uit. De politie helt over naar de th>.»rie dat de aanslag het werk is van het Ierse Republikeinse leger. Terwijl de politie en de brandweer slachtoffers haalden uit de ene pub waar een bom was ontploft, ont plofte een tweede in een honderd meter verder gelegen pub. Vakantiehuizen in Westhoek HAAMSTEDE! BURGH. Een kijkje in een „straatje" van de buiten plaats. Opvallende is de bijzondere architektuur. Men moet het be bouwde gedeelte overigens wel zien in de totaalconceptie van het terrein, met windsingels en ge spaarde fruitbomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH, 5-10. - Zaterdagmiddag vond door burge meester H. P. Everwijn van Westerschouwen de offi ciële opening plaats van de aan de Kraayesteinweg door Buiten-Stee B.V. gebouwde buitenplaats „Schou wen" plaats. In zijn welkomstwoord richtte de heer D. H. Blaisse, die tot 1 oktober j.l. direkteur van Buitenstee B.V. was, zich speciaal tot burgemeester Everwyn cn zjjn echtgenote. In korte trekken liet de heer Blaisse de voorgeschiedenis van de bouw van deze buitenplaats nog eens de revue passeren. Voor met het realiseren van het plan een aanvang kon worden gemaakt zijn er met het gemeentebestuur van Westerschouwen talrijke gesprekken gevoerd cn vonden vele briefwssclingen plaats. Zeer, zeer veel papier is er ge bruikt voor het nodige kontakt met de gemeente Westerschouwen voor het geheel kon worden gerealiseerd. Als symbool hiervan bood de heer Blaisse burgemeester Everwijn aan de gemeente Westerschouwen een door jvr. A. C. van Citters te Burgh vervaardigd schilderij aan waarop een vel papier is geschilderd. De heer Blaisse vestigde er de aandacht op dat er in een prettige verstandhouding door zeer velen is samengewerkt om het geheel tot stand te brengen. Aan de voorzitter van de coöperatieve vereniging de heer ir. D. A. Visser bood hij voor het nog te 'bouwen PTT-gebouwtje een elektrische buitenklok aan. Burgemeester Everwijn feliciteer de Buiten-Stee B.V. met het gereed komen van deze buitenplaats en sprak woorden van dank voor het fraaie schilderij dat hij in ontvangst mocht nemen. „Veel kritiek" De burgemeester herinnerde er aan dat er vooral op de eerste bouw fase van verschillende zijde bijzon der veel kritiek is geweest door de snelle beslissingen welke toen zijn genomen. Ondanks deze kritiek zei burge meester Everwijn toch blij te zijn met deze eerste fase. DEN IIAAG, 5-10. Minister-presi dent Den Uyl heeft vrijdagavond - tijdens een onderbreking van dc ver gadering van dc ministcraad - dc op vatting bestreden dat dc kwestie van de burgemeestersbenoeming in Rot terdam hem geen kabinetscrisis waard zou z(jn. „Ik zeg niet dat hel mij geen ka binetscrisis waard zou zijn", aldus dc premier. Hij deelde mee, dat deze be noeming titans nog onderwerp van HAAMSTEDE/BURGH. De gemeen te Westerschouwen ontving bij gele genheid van de officiële opening van de buitenplaats „Schouwen" een schilderij van de Burghse schilderes beeldhouwster Miems van Citters. Burgemeester H. P. Everwijn nam het schilderij in ontvangst. Men zie ook het voorpagina-artikel over deze openingsplechtigheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De ondankbaarheid is het graf der goedheid. Musset Met het realiseren van de tweede fase is Buiten-Stee B.V. er in zijn totaliteit in geslaagd iets moois te scheppen waarin vooral de architekt de heer Hondius een byzonder groot aandeel heeft gehad. In zijn totaliteit mag er gesproken worden van een geslaagde opzet waarmee de burgemeester de voor zitter van de coöperatieve vereniging de heer Visser veel geluk wenste. De heer Visser gaf tenslotte nog een korte terugblik op het tot stand komen van de buitenplaats waar het voor de bewoners hiervan in deze fraaie streek van Westerschouwen goed toeven is. Voor een geslaagde muzikale om lijsting droeg het Kon. muziekgezel schap „Witte van Haemstede" zorg met ondanks de minder gunstige weersomstandigheden vrolijke mars muziek en het optreden van de drumb'and. Op dc buitenplaats Schouwen zyn nu 135 buitenhuizen gebouwd in het voormalige fruittelersbedryf van de familie De Ridder, die nu het beheer verzorgt. Architekt Hondius uit Alk maar heeft met Buiten-Stee een ge avanceerd plan gemaakt van eens deels vrijstaande buitenhuizen, ver der huizen die aaneengesloten zyn gesitueerd. Door het ontwerpen van veertien verschillende woningtypen, opge trokken uit steen en hout, is een afwisselend beeld ontstaan. De buitenplaats beoogt een oase van rust te zijn, door het handhaven van alle windsingels en het grootste gedeelte van de appelbomen. Een compleet zwembad met zonne terrassen, een spartelvijver, een kunststof tennisbaan voor alle sei zoenen en een uitgebreide Zweedse speelhoek completeren deze Wuiiten- plaats. VSAT W PEt &lU beraad in de ministerraad is, evenals de benoemingen van nieuwe com missarissen der koningin in de pro vincies Drenthe en Zeeland. De premier noemde het voor de hand liggend dat in het kabinets- overleg verder over deze benoemin gen wordt gesproken, gezien de re- cen'te reacties van dc fractievoorzit- lers Aantjes (A.R.P.) en Andriessen (K.V.P.) op een eventuele benoeming van P.v.d.A.-voorzitter Van der Louw lot burgemeester van Rotterdam. Verwachting tot dinsdagavond: Zelfde weertype Veel bewolking met nu en dan regen: matige tot krachtige wind, eerst uit uiteenlopende richtingen, later tus sen west en noord; minimumtempe raturen rond 4 graden, maxima om streeks 11 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.03 Maan op 22.55, onder 14.15 Laatste kwartier: 8 okt. (20.46) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 8 okt. 7.10 19.41 0.42 13.12 Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de nacht van zon dag op maandag verplaatste zich een lagedrukgebied van de Engelse oost kust naar de omgeving van onze Waddeneilanden. Ook in de hogere delen van de atmosfeer is deze de pressie vertegenwoordigd. De lucht is dan ook tot op grote hoogte zeer koud. Dit komt ondermeer tot uiting in de talrijke buien, de boven het re latief warme water van de Noordzee tot ontwikkeling kunnen komen en een cindweegs het land binnen drij ven. Hel is gezien deze bijzonderheden niet verwonderlijk, dat de middag- temparturen zich met waarden van zo'n elf graden op een niveau bèvin- den, dat eigenlijk bij begin novem ber past. Normaal behoren in deze tijd maxima van omstreeks 16 gra den bereikt tc worden. Ook dinsdag nog wienig verandering in dit weer type. i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1