G.S. dringen aan op spoed Vakbeweging wil wettelijke regeling „afroming winsten" AUTOVERHUUR Begrafenis oud-lid Raad van State Smallenbroek Kissinger wil internationale beperking van olie-verbruik Boeren en middenstanders ^C^eela^V DE ZIERIKZEESCHE COURANT WERELDDIERENDAG 1974 1USTIN MORRIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 oktober 1974 131ste jaargang Nr. 215C7 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17.00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Boek te Scharendijke geschreven nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Aktiecomité blij met vijf proc. voor landbouw DEN HAAG. Klaas Olieman, voor zitter van het landelijk actiecomité voor b'oeren en tuinders, heeft don derdag verklaard er blij mee te zijn dat de EEG-landbouwministers als nog hun goedkeuring hebben ge hecht aan een prijsverhoging met vijf procent van de landbouwprodukten. „Wij hopen nu dait er voor de boe ren nu ook werkelijk een 5-pro- centsverhoging uitkomt", aldus Klaas Olieman in zijn reactie op de uit komsten van het beraad in Luxem burg. ZIERIKZEE, 3-10. „Onze in de geleidebrief van de provinciale begroting voor 1974 uitgesproken ver wachtingen ten aanzien van het Grevelingenhekken, bleken te optimistisch te zijn. Op dit moment zijn de voor de inrichting van dit unieke gebied voor natuur behoud en openluchtrecreatie onmisbare bouwstenen, nog steeds in een stadium van ambtelijke voorberei ding". Dit constateren Gcd. Staten van Zeeland in de geleidebrief van de deze week verschenen provinciale begroting voor 1975. Het betreft, al dus somt het college op: de opstel ling van een ontwerp-gcmeenschap- peljjkc regeling (ten behoeve van de vorming van een recreatieschap waarin het rijk. de provincies Zuid- Ilolland en Zeeland en de aan liet Grevelingenhekken gelegen gemeen ten deelnemen; de aanpassing van het van 1967 daterende inrichtings plan van de commissie inrichting deltawerken; de totstandkoming van een kosten-baten analyse. Het college deelt mee dat via de vertegenwoordiger van G.S. in de voor deze werkzaamheden verant woordelijke stuurgroep met klem zal worden aangedrongen op spoed, zodat uiterlijk omstreeks de jaar wisseling 1974/1975 de werkstukken G.S. De stuurgroep zal zich vooral moeten buigen over de bestuurlijke kunnen worden voorgelegd aan de bel rokken overheden. In de stuurgroep dienen zitting te hebben vertegenwoordigers van het rijk, de betrokken gemeenten en van opzet (bijvoorbeeld de vorming van een recreatieschap, waarin het rijk, de provincie Zeeland en de betrok ken gemeenten deelnemen). Zolang er geen recreatieschap is zal de stuurgroep als samenwerkingsorgaan kunnen optreden. Zodra over de wa terstaatkundige aspecten voldoende duidelijkheid bestaat, zal de voor bereiding van een inrichtingsplan ter hand kunnen worden genomen. „Draagkracht" De „draagkracht" van de Zeeuwse rekreatiegebieden moet een centrale plaats in het provinciale recreatie- beleid hebben. Ged. Staten achten het van groot belang dat zo spoedig mogelijk berekeningen beschikbaar komen over die „draagkracht". Dit geldt vooral voor de kuststrook. Aan de hand van deze gegevens èn die over dc huidige druk op dc recreatiegebieden kan worden aan gegeven waar nog mogelijkheden tot verzwaring van de recreatieve druk aanwezig zijn dan wel het verzadi gingspunt is bereikt. Gebaseerd op deze gegevens zullen per streek ba sisplannen voor dc openluchtrecrcate en planologische maatregelen kun nen worden ontworpen, waarbij de belangen van de eigen bevolking - ook dc toekomstige - voorrang moe ten krijgen op aanspraken van dc verb] i jfs recrea tic. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (011141 1494 LUXEMBURG. De Europese mi nisterraad heeft donderdag in Luxemburg een principe-akkoord bereikt over het ter beschikking stel len van een bedrag van 150 miljoen dollar voor de armste landen in de wereld, de het meeste te lijden heb ben van de gestegen energie- en grondstoffenprijzen. AMSTERDAM. Dikke vriendendat belooft vandaag, vrijdag 4 oktober een extra feestelijke Werelddierendag 1974 te worden. «Tijd rijp" Mede als gevolg van de ervaringen met het Grevelingenhekken achten G.S. de tijd thans rijp om dc tot standkoming van een bestuurlijke organisatie voor de te verwachten recreatieve ontwikkelingen in het toekomstige Zeeuwse Meer voor te bereiden. „Wjj streven ernaar, dal nog dit jaar een zg. stuurgroep In liet leven wordt geroepen ter behartiging van de belangen van zowel het natuurbe houd als de openluchtrecreatie', al dus het college. WASSENAAR, 3-10 In zijn woon plaats Wassenaar is donderdagmid dag het stoffelijk overschot van het vroegere lid van dc Raad van State en oud-minister van binnenlandse zaken Jan Smallenbroek ter aarde besteld. Er bestond voor deze uit vaart bijzonder grote belangstelling. Aan de begrafenis was een rouw dienst voorafgegaan in dc gerefor meerde Bloemcampkerk in Wasse naar. Voorganger was de plaatselijk predikant ds. L. Bech, die zijn ge hoor bepaalde bij Psalm 90. De rouwdienst werd bijgewoond door premier Den Uyl en zijn echt genote, door de oud-premiers De Jong en Biesheuvel en door minister De Gaay Fortman en diens staatsse cretaris Polak van binnenlandse za ken. Urgentieprogramma 1975 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t Tevredenheid is de grondslag van onafhankelijkheid. Limburgse hageltuinders krijgen niets DEN HAAG, 3-10. Het Nationaal Rampenfonds heeft de hagelschade van bij benadering vijftien tot twin tig miljoen gulden, welke boeren en tuinders in noord-Limburg in augus tus opliepen, niet tot nationale ramp verklaard. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft dit geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede - Kamerleden Hutschemae- kers en Notenboom (beiden KVP). Zij hadden gevraagd een uitkering aan de getroffenen uit het Rampen fonds te bevorderen. Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook buien Opklaringen maar plaatselijk ook buien; meest matige wind draaiend naar noordelijke richtingen; mini mumtemperaturen van 8 tot 3 gra den, maxima morgen ongeveer 12 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temeraturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 cent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 okt. Zon op 6.47, onder 18.09 Maan op 19.50, onder 11.30 6 okt. Zon op 6.48, onder 18.07 Maan op 20.41, onder 12.34 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.05 Maan op 21.43, onder 13.29 Laatste kwartier: 8 okt. (20.46) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 5 okt. 6 okt. 7 okt. 5.19 5.49 6.28 17.32 18.09 18.50 10.45 11.24 12.15 23.10 23.51 Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-10. Het K.N.M.I. deelt mee: de kern van een depressie die donderdagmorgen boven Zuid-Zwe den lag volgde een iets zuiderlij kei- koers dan verwacht was en kwam vrijdagmorgen boven de Wadden eilanden aan. De depressie ging ver gezeld van een vrij intensieve re genzone die donderdagavond de noordelijke provincies bereikte. Vrij dagmorgen werden met uitzondering van het zuiden van het land al flin ke neerslaghoeveelheden afgetapt. De Bildt meldde 22 millimeter, het vliegveld Valkenburg 28 mm. Ver wacht wordt dat het regengebied in de loop van de avond het gehele land gepasseerd zal zijn. Zaterdag wordt drogere lucht aangevoerd, waarin opklaringen zullen voorkomen, daar bij zal er nog wel een enkele bui vallen. De temperaturen blijven aan de lage kant. in internationaal verband wordt af gesproken het olieverbruik met vijf tien procent te beperken met als doel een daling van de olieprijzen te bewerkstelligen. DEN HAAG, 4-10. „Er dient in 1975 een wettelijke regeling tot stand te komen terzake van de afroming van over dat jaar gerealiseerde onevenredige winsten van ondernemingen. Daarnaast dient de regering con crete voorstellen te doen 0111 met ingang van 1976 de werknemers een aandeel te verschaffen in het natio nale produktieve vermogen". Dit staat in het urgentieprogram ma 1S75 dat NVV, NKV en CNV don derdagavond hebben gepresenteerd. Het is een van de zeer weinige pun ten die nog niet voorkwamen (al thans in deze vorm) in het concept- urgentieprogram dat al in juni van dit jaar is gepubliceerd en waardoor sindsdien binnen de bij de vakcen trales aangesloten organisaties is ge discussieerd. In het urgentieprogramma zijn de wensen van de vakbeweging met betrekking tot het beleid van rege ring en parlement neergelegd. De concrete inhoud van het arbeids voorwaardenbeleid dat zij gaat voe ren, zal mede afhangen van de mate waarin regering en parlement aan deze verlangens tegemoet komen. Nadere uitwerking In de donderdag eveneens gepu bliceerde definitieve nota arbeids voorwaardenbeleid 1975 van de vak centrales is het afromen van on evenredige winsten iets nader uitge werkt. Het afromen zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren via een progres sief tarief in de vennootschapsbelas ting. De hogere belastingopbrengst die daarvan het gevolg is zou in een centraal fonds moeten vloeien. Hoe de middelen moeten worden gebruikt zal in nader overleg moeten worden bepaald. De gedachten van de vak centrales gaan voorhands uit naar stimulering en behoud van de werk gelegenheid in bedreigde sectoren en gebieden en verbetering van de in dividuele werknemerspensioenen. Bij het beheer van het fonds moet de vakbeweging een centrale plaats in nemen, aldus de nota. In de aangekondigde interimnota over het inkomensbeleid, zal de re gering met concrete voorstellen moe ten komen over de mogelijkheden om de werknemers met ingang van 1976 een aandeel te geven in het na tionale produktieve vermogen. De vakbeweging is bereid mee te werken aan de uitwerking van zul ke voorstellen. Ze meent, dat het streven naar een rechtvaardiger ver deling van inkomen, kennis en macht moet worden doorgetrokken tot in de vermogenssfeer. De vakcentrales blijven bereid, met de werkgevers een centrale overeenkomst af te sluiten voor 1975 Als dat niet lukt, zal de vakbewe ging een intern gecoördineerd be leid gaan voeren, met andere woor den: bij alle Cao-onderhandelingen zullen dan in grote lijnen dezelfde, vooraf vastgestelde eisen op tafel worden gelegd. Een van de uitgangspunten van NVV, NKV en CNV is, dat er een zoveel mogelijk in omvang uniforme verbetering van de arbeidsvoorwaar den tot stand moet komen. WASHINGTON, 3-10. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, wil dat er GRONINGEN, 3-10. De centrale landbouworganisaties zullen volgen de week met het overlegorgaan van de drie centrale middenstandsbon den (K.V.O., N.C.O.V. en N.K.O.V.) om de tafel gaan zitten om gezamen lijk de problemen van de kleine zelf standige ondernemers te bespreken Tjjdens dit gesprek zal vooral wor den ingegaan op de problemen in de sociale - en fiscale sfeer die bij beide organisaties leven. Dit heeft de heer H. Pors voorzitter van het overleg orgaan van de drie middenstands bonden, verklaard in Groningen tij dens een bijeenkomst van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons. De verwachtingen ten aanzien van het Grevelingenhekken Dit is donderdag onthuld door het dagblad „The New York Times". Kissinger ontvouwde deze strategie het afgelopen weekeinde in Washing ton op een uiterst geheime minis tersconferentie van de V.S., Japan, West-Duitsland, Frankrijk en Enge land. Kissinger beschouwt een interna tionaal bezuinigingsprogramma als de enige mogelijkheid om aan een economische catastrofe te ontkomen. Hij gebruikte in zijn hartstochtelijke pleidooi voor de verbruiksbeperking argumenten als dreigende hel en verdoemenis. LEIDEN. Te Leiden werd Leidens Ontzetgevierd in aanwezigheid van o.m. H.M. de Koningin, die zich donderdagmorgen in de Lankenhal het Hol landse zeebanket goed liet smaken. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1