X zet maandelijks automatisch een bedragje 'vakantiegeld' opzij. Rabobank Q HET LAATSTE HOUVAST 1 Arabieren kopen wolkenkrabber Twijfel aan Portugals kansen op demokratie intermeubel Geïntegreerde opleiding leerkrachten nieuwe basisschool BLIK DOOR HET WERELD Blijf bij de tij Gemeentebestuur Rome stapt op Z1ERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 11)74 Nr. 215U0 Advertentie Het heeft even gespannen in Por tugal maar toch zet het land onon derbroken de opmars naar een nieu we demokratie voort. Zo wordt het in Lissabon graag optimistisch voor gesteld. Maar de werkelijkheid is toch wel wat bedenkelijker. Voor het eerst is het bijna gekomen tot een rechtstreekse konfrontatie tussen links en rechts en het feit dat leger en linkse betogers eendrachtig sa menwerkten om een rechtse beto ging te voorkomen laat tivijfels rij zen of demokratie nu echt wel zo'n kans maakt. Blijkbaar heeft uiterst rechts een poging willen wagen tot een tegencoup die keurig in de kiem is gesmoord. Maar of de overwin naars van de spannende zaterdag nu zelf zulke voortreffelijke bescher mers der demokratie zijn staat nog te bezien. Eind april leek het allemaal vrij simpel: de strijdkrachten waren de diktatuur van Caetano naar het mo- del-Salazar zat en eisten terugkeer naar de demokratie, hoe moeilijk dit zou gaan na bijna een halve eeuw diktatuur. Het naar voren schuiven van de Spinola bezorgde de vernieu wers een vertrouwen wekkende vlag om alle weldenkende Portugezen on der te verzamelen. Hij immers had nog onder Caetano al een boek ge schreven waarin hij de heilige kolo niale oorlog van het regime aanviel en het was duidelijk dat Portugal eerst van die beklemmende last in Afrika bevrijd moest worden voor orde op zaken kon worden gesteld. Het heeft er nu veel van dat de jon ge officieren - van de beweging der strijdkrachten - de Spinola gebruikt hebben voor hun doel en dat ze hem zo langzamerhand overbodig achten. De kommunisten Feit is dat illegaal onder Salazar en Caetano de kommunistische par tij het best kans heeft gezien haar organisatie intakt en sterk te hou den. Van haar ook is grote invloed uitgegaan op de strijdkrachten, al thans de kringen van de jonge offi cieren. Sinds april hebben de kom munistische organisaties, hoewel be paald niet opvallend vertegenwoor digd in de regering, zich stevig ge nesteld in sleutelposities daarbij ge holpen door de jonge officieren. En de Portugees CP is een zeer Mos- kougetrouwe met slechts een zeer geringe hang naar werkelijke demo kratie. Een Franse toestand waarin de mogelijkheden van een kommu- nistisch-socialistisch volksfront reëel zijn, bestaat in Portugal niet; dit komt niet doordat de socialisti sche partij dit uit afkeer weigert maar omdat deze daarvoor bij de kommunisten de bereidheid mist. Vraag de nieuwe intermeubelkatalogus gratis meelstraat 31 zierikzee ALKMAARDe laatste etappe van de wereldreis van het echtpaar Hoekmeijer van Zaandam naar Alk maar, werd een ware triomftocht. Vele plezierscheepjes begeleidden de „Elizabeth" op de laatste kilometers. Hier een overzicht tijdens de vaart in het Noordhollands Kanaal. Hiertegenover staat ter rechter zijde niet veel. Wel heeft zich om de figuur van de Spinola iets gekris talliseerd van liberaal-konservatief karakter maar het mist elke organi satie. Wat wel historisch meer sa menhang vertoont zijn die groepen die een terugkeer naar de oude Sa- lazaristische tijd verkiezen, zeker nu zij met angst in het hart de verlink sing van het bewind gadeslaan. Wankele demokratie Vermoedelijk hebben deze Salaza- risten om taktische redenen de gro te demonstratie ten gunste van de Spinola op zijn minst gestimuleerd om zich daarachter te kunnen ver schuiven voor het beramen van een o-mwenteling - de wapenvondsten en voorbereidingen om zowel premier Gonsalvez als president de Spinola te vermoorden wijzen erop. De Spi nola die dit niet doorzag in tegen stelling tot uiterst links en de offi cieren, heeft onder druk van de be weging van de strijdkrachten deze rechtse demonstratie nog afgelast. Waarbij hij een nieuwe deuk in zijn aanzien opliep. Uiterlijk is alles weer als vóór za terdag. Maar wat de vooruitzichten op terugkeer naar demokratie toch wel ernstig tempert is dat die dag ook is gebleken dat de twee krach tigste en best-georganiseerde groe peringen van het moment de kom munistische is met legersteun en de Salazaristische. En geen van beide zijn het soort groeperingen bij wie men de demokratie echt veilig mag achten. ROME, 2-10. Het gemeentebestuur van Rome is afgetreden. De coalitie van centrum-links - naar het pa troon van de Italiaanse regering - besloot hiertoe naar aanleiding van de wens van de socialisten om ook de communisten bij het bestuur van de hoofdstad te betrekken. De chris ten-democraten onder leiding van burgemeester Celio Darida willen daar niet van weten. De communistische partij van Ita lië is de grootste van Westeuropa. Het al dan niet betrekken van deze partij bij het bestuur is ook op na- tonaal plan een omstreden zaak. Jongen dood door trein LOCHEM, 2-10. De zesjarige Jan- Arend Koops uit Bathem bij Lochem is om het leven gekomen toen hij op een met knipperlichten geveiligde overweg in Bathem onder de trein uit Hengelo liep. De jongen was met vriendjes bij de overweg aan het spelen. Voorzover valt na te gaan holde hij de overweg op toen er een trein gepasseerd was zonder daarbij te letten op de trein die uit tegen overgestelde richting kwam. PARIJS, 2-10. Een machtige fi nanciële groep uit de Arabische olie wereld wil in Parijs en omgeving onroerend goed kopen. Onderhande lingen over een wolkenkrabber in het nieuwe zakencentrum aan de westkant van Parijs bij het ver keersknooppunt Rond-Point de la Defense (waarde bijna 275 miljoen gulden) zijn „in een vergevorderd stadium", zo heeft de eigenaresse van het bouwwerk - dat bekend staat als Manhattan-toren - maan dag bekendgemaakt. Er zijn al veel goede helmen DEN HAAG, 2-10. De bromfietser, die nog geen helm heeft, doet er goed aan, niet te wachten tot 1 fe bruari 1975, de nieuwe datum, waarop de draagplicht wordt inge voerd, maar nu reeds een helm te kopen. Dit zegt de Consumenten bond in een nabeschouwing over zijn valhelmonderzoek. Het is de bond eerst thans gebleken, dat er een grote spreiding bestaat in de kwa liteit van vele merken en men heeft dus kans een goede helm te kopen. In de Consumentengids noemt de bond een aantal merken, waarvan hij zegt, dat men de grootste kans op een goede helm heeft, als men deze merken aanschaft. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WAGENINGEN. De antiekdief- stallen aan de Zuid-Veluwezoom gaan onverminderd voort. Bij een inbraak in een' woning in Wagenin- gen-Hoog (de villawijk van de Landbouwhogeschoolstad) verdwe nen diverse antiquiteiten ter waarde van bijna f 30.000, SCHIPHOL. Met de overhandi ging van een cheque ter waarde van f 100.000,- aan de voor zitter van het bestuur van de stichting „Terre des Hommes", de heer C. J. Hoogendijk, heeft de president van Lions Inter national de heer J. Balbo, dinsdag middag op Schiphol de aktie van Lions International ten behoeve van de hongerende bevolking in Ethio pië besloten. STAVEREN. De veerdiensten Sta veren-Enkhuizen werden in 1973 door drie veerboten onderhouden. Totaal werden ruim 105.000 passa giers vervoerd. De derde boot lever de verlies op. Daarom werd in 1974 met twee boten gevaren. UTRECHT. „Een lapmiddel" en „een handenbinder voor het streven naar democratisering". Deze mening over een centraal (loon) akkoord geeft de heer P. Spijker in „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. AMSTERDAM. Een delegatie van 53p ersonen van de City of Toronto onder leiding van burgemeester Da vid Crombie is op Schiphol aange komen voor een bezoek aan Amster dam. Toronto en Amsterdam zijn een zusterstadrelatie aangegaan en dit is het eerste bezoek van de Ca nadezen. Conclusie in eindrapport werkgroep: DEN HAAG, 30-9. Er dient een geïntegreerde opleiding te komen voor onderwijzenden voor de vier- tot twaalfjarigen: een initiële oplei ding - met een eerste jaar dat een propedeutische functie heeft - en een voortgezette opleiding - voor bijvoor beeld taakonderwijzers, hoofden van scholen, leerkrachten bij het buiten gewoon onderwijs. De ongedeelde opleiding voor één bevoegdheid is hierbij als uitgangs punt te kiezen, zodat de structuur van de opleiding aansluit op de eisen die het basisonderwijs stelt. Dit zal komen in het eindrapport van de Lochemse werkgroep voor de opleidingen van onderwijzers en kleuterleidsters. De problematiek is actueel nu er experimenten op han den zijn voor integratie van kleuter en lagere scholen. De vertegenwoor digster van de Verenigde Bijzon dere Scholen, mw. J. F. Hagemans, in V.B.S.-post. De reacties op het eerste rapport van de werkgroep zijn bekeken. Men is thans bezig het eindadvies voor de bewindsman op te stellen. Hierin zal ingegaan worden op de wense lijkheid van het samengaan van op leidingen voor onderwijsgevenden in het algemeen en de relatie van op leiding met het wetenschappelijk on derwijs. de bank voor iedereen WAGENINGEN. Het weekblad Prinses, uitgegeven door Zomer en Keuning in Wageningen (Kluwer) zaj dit jaar ophouden te verschijnen Besloten is de uitgave per 21 decem ber te staken. De directie zegt dat- het blad onvoldoende weerklank vindt en dat men in de zware con currentiestrijd de slag heeft verlo ren. DEN HAAG. Volgens het KVP-ka- merlid Van Zeil moet ons land bij de komende besprekingen met Amerika over de burgerluchtvaart blijven uitgaan van het begnsel van de vrije lucht, waaraan overigens nu al van Amerikaanse zijde in verhou ding tot Nederland niet wordt vol daan". DEN HAAG. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering thans over onvoldoende gegevens beschikt om een gefun deerd oordeel te geven over de vraag, in hoeverre minister Kissin ger betrokken is geweest bij de Amerikaanse maatregelen als reak- tie op de nationalisering van Ameri kaanse belangen in Chili. DEN HAAG. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft met een positief gereageerd op Russische voorstellen om met Nederland sa men te werken op het gebied van olie- en gaswinning in Russische zeeën. De voorstellen, die gedaan werden door premier Kosygin tij dens het bezoek van Van der Stoel aan Moskou in april van dit jaar, waren overigens van zeer algemene aard. TILBURG. Onbekenden hebben in Tilburg uit een garage van het ex peditiebedrijf Verhoeven een vrachtwagen gestolen met 18.000 flessen wijn van de firma Kerstens uit die plaats. De waarde van de buit wordt geschat op ongeveer 70.000 gulden. Volgens de politie was de garage aan de Ledeboerstraat vermoedelijk niet afgesloten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Reserveren per computer UTRECHT, 30-9. Vanaj van- daag (dinsdag 1 oktober) kun nen reizigers op vier NS-sta- tions (Amsterdam CS, Rotter dam CS, Utrecht CS en Den Haag Centraal) via de compu ter een zit-, lig- of slaaplaats reserveren in een uit ons land vertrekkende internationale trein. Binnen enkele minuten weten zij of er plaats is in de trein, waarmee zij willen rei zen. Vroeger kreeg men pas na enkele dagen een reserve- ringskaart thuisgestuurd. Op bovengenoemde stations wordt 60 procent van alle re serveringen voor internationa le treinen, ook de tee, ver werkt. EINDHOVEN. Mevrouw R. de Backer, Belgisch minister voor Ne derlandse cultuur en Vlaamse aan gelegenheden in Eindhoven heeft een Belgiëmaand geopend. Zij deed dit tijdens een uitgebreide Vlaamse maaltijd in de Eindhovense stads schouwburg. DEN HAAG. Een parlementaire delegatie uit beide Kamers der Sta- ten-Generaal is naar Tokio vertrok ken om deel te nemen aan een kon- refentie van de Inter Parlementaire Unie. DEN HAAG. Vandaag (donder dag 3 oktober) zal de KLM een tus senlanding in Bangla Desj maken om hulpzendingen van Rode Kruis en Leger des Heils af te leveren. De stichting Simavi stelde medicamen ten voor een bedrag van f 44.000,- ter beschikking van het Leger des Heils en in het bqzonder van de daar werkzame Eva den Hartog. BORGER. Het dagelijks bestuur van de streekraad Oostgroningen heeft de minister van sociale zaken laten weten bezorgd te zijn over be richten als zou het werkgelegen heidsprogramma 1975 nog geringer van omvang zijn dan het al geredu ceerde programma van 1974. UTRECHT. De 30-jarige Amers- foortse portier D. P. D. tegen wie de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht veertien dagen geleden wegens doodslag op zijn echtgenote de maximale straf van 15 jaar had geëist, is op vrije voeten gesteld. De rechtbank achtte de doodslag niet bewezen en sprak hem vrij. 48 De man haalde zijn schouders op. „Deze examinator staat bekend als iemand, die er niets mee op heeft, als vrouwen achter het stuur plaats nerfien. In dit opzicht loopt hij twintig jaar achter". „Maar dat is dan een vorm van discriminatie," meende Truus. „Inderdaad. Maar wat kunnen we er aan doen? Ik vraag onmiddellijk weer examen aan voor u. Dat is het enige, wat ik kan doen. Want ik weet zelf, dat u kunt rijden. En goed ook" Een schrale troost, want nu moest ze weer enkele weken wachten. In juni 1952 deed ze voor de twee de maal examen. Ook ditmaal zakte ze. Ze had moeilijkheden gehad met het invoegen op een autoweg en het oversteken van een kruispunt. Wel iswaar had ze een andere, jongere examinator, maar ook deze was on verbiddelijk: „Het spijt me voor u, maar u bent nog niet zeker genoeg. Neemt u \iog een aantal lessen en vraagt u dan weer opnieuw aan." Omdat ze ditmaal dubbel teleur gesteld was, zei ze tegen haar in structeur, dat ze er voorlopig verder van af zag. Hoewel de man heftig protesteerde, hield ze voet bij stuk Een paar weken later nam ze een andere instructeur in de arm. Ie mand, die door haar collega's op het stadhuis was aanbevolen en zette hem uiteen, wat haar was overko men. De man had zwijgend gelui- terd en wees toen naar een auto. „Gaat u eens rijden. Ik kom naast u. Nee, dit kost niets. Ik wil eerst zelf zien, hoe u rijdt. Ik zeg niets., u moet zelf uw wegen bepalen." FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Truus deed het. zocht gemakkelijke en moeilijke straten in de stad, reed op een buitenweg en doorkruiste een paar pleinen, tot de man zei: „Ik weet het nu wel, mevrouw. Wilt u terugrijden naar de garage? Gaan we samen praten." Terug in de garage, liep hij met de vrouw naar zijn kantoortje, wees haar een stoel en gaf een sigaret. Toen ze tegenover elkaar gezeten waren, verklaarde de man op kalme toon: „U moet meer rijden. Vooral in de spitsuren. En 'savonds, over smalle wegen bijvoorbeeld. U rijdt niet. slecht, maar wel slordig. Uw rijstijl moet gepolijst worden. Zulke dingen ziet een examinator terstond en onwillekeurig vormt hij dan de eerste paar minuten al een oordeel over de kandidaat. U moet dus leren eleganter te rijden. Laat ik het. zo mogen noemen. U begrijpt dit. En dat krijgen we voor elkaar, als we onder alle omstandigheden kunnen rijden. Het is geen kunst om hon derd te rijden op een autoweg met dubbele rijbanen. De kunst is: de wagen op een smalle, gladde weg in het rechte spoor te houden. En in de avondspits geen botsing te veroor zaken. En in het pikkedonker te rij den. Dat is mijn voorstel. Als u soms denkt, dat ik dit alles zeg om eens fijn aan u te kunnen verdienen word ik kwaad. Want ik doe mijn best voor mijn leerlingen. Dat, wil ik ook voor u doen. Intussen kan ik opnieuw examen voor u aanvragen. Wat denkt u daarvan?" Truus was geïmponeerd door de besliste stem van de instructeur. Enigszins weifelend antwoordde ze met een weervrag: „En als ik brok ken maak met uw wagen? Of in een berm wegzak?" De man begon te lachen. „Ik ben tegen dergelijke dingen verzekerd. Maar ik heb voldoende vertrouwen in u, want u kunt rijden. Alleen de manier waarop deugt niet." De derde maal slaagde Truus met vlag en wimpel. Ze kreeg van de examinator zelfs een compliment. „Ik voelde me sinds weken weer eens rustig naast, een candidaat." Ze kocht meteen een kleine Cit roen, nadat ze haar rijbewijs had thuisgekregen. En op het stadhuis werd ze gelukgewenst en liet men doorschemeren, dat ze haar kilome ters kon declareren. In hot. najaar van 1952 raakte Ne- lie opnieuw in verwachting. Ditmaal luisterde ze naar haar man en ging ze niet meer mee op zijn reizen. Zo dat ze wat meer vrije tijd kreeg en die benutte door af entoe eens met de trein naar Pui-merend te reizen of naar haar zuster in Haarlem. Die intussen haar kamers had verwisseld voor een bovenhuis in een buiten wijk van de stad. Daar zaten dc zus ters gezellig met elkaar te babbelen en vertelde Truus over haar werk. Soms bleef Nelie in Haarlem slapen, maar als ze terug wilde nam- Am sterdam. reed Truus haar in haar auto naar de Slotermeer, want dat was een kwestie van ruim twintig minuten. Intussen verhuisden Freerk en Trijnie Ranzijn naar een tehuis voor ouden van dagen, nadat het meeste van hun inboedel was verkocht,. Want alle kamers in het lehuis wa ren gestoffeerd en gemeubileerd. (wordt vervolgd) k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7