BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP a I Vij J© TeebBiek Rabobank 4 Zeeuwse bietencampagne stagneert door vele regens STREEKNIEUWS Toekomst autoindustrie somber xx: ^X'x^'^Nxxx-Cx' xcx' X -'$■ 'X Vlicbforg X XX X- XX :i)ze&scfajtra< X XXX XX.vXXx XX^XXX tv X C\ Maijzt:,;.vv-X'XXAyx S XX X:X^XXxX-:-bx /ttuvclatit xJ}|II- tekuté- x *.x IhrvawmmtjM W J305 dj Sedert liet begin van onze jaartelling is de geogra fische toestand van ons land nergens zó ingrijpend ver anderd, als in het Zeeuws-Hollandse deltagebied. Het grondgebied van de landsheer werd daar niet door oorlogsgeweld vergroot, maar door aanslibbing. Be staande eilanden verdwenen soms tijdens hoge water vloeden; nieuwe verrezen als opwas in de brede stromen. Eerst ontstonden kleiplaten, waarvan een aantal zo ver boven de zeespiegel kwam te liggen, dat ze bij normale hoogwaterstand droog bleven. Ondanks getijdenwerking, ontstond er begroeiing met grassen en 'andere planten, zodat in de zoute zeearmen schorren ontstonden. In het noordelijke en oos telijke gedeelte van dit waterrijke gebied was het water brak. Onbedijkte en buitendijkse weiden heetten daar gorzingen of gorzen. Niemand twijfelt er aan dat de tweede lettergreep van de naam Dreischor aan zo'n schor is ontleend, maar de betekenis van de eerste lettergreep is minder duidelijk. Dat het drie zou betekenen, zoals algemeen wordt aangenomen, is niet waar schijnlijk, omdat de drie schorren waaruit Dreischor zou zijn ontstaan, slechts geforceerd aantoonbaar zijn. Uit Droiscliors verleden Waarschijnlijker is, dat de eerste lettergreep is afgeleid van het woord Dries, Dries wil zeggen, grond die beweid wordt. In de middeleeuwen schreef men veelal Driesschyere, dus met dubbel S. De beweiding gebeur de hier vrijwel uitsluitend met scha pen. Dat is ook symbolisch weerge geven in het dorpswapen. Dat in dat wapen drie schapen elk op een schor zouden staan, waaraan de naam Dreischor zou zijn ontleend (drie schorren), is beslist geen bewijs. Deze opstelling van de wapenfi guren dient alleen, om het schild, volgens de regels van de heraldiek, zo veel mogelijk op te vullen. Vóór de bedijking kwamen de schorren bij een springtij onder wa ter te staan en uiteraard ook bij stormvloeden. Bij normale water stand en weersomstandigheden, weidden herders hun schapen op de schorren. Vliedbergen Op Schouwen, Duiveland en ook te Dreischor, had men vliedbergen aangelegd, waarop herders met hun kudden, bij hoge watervloeden een veilige schuilplaats vonden. Met vele andere polders, vloeide tijdens de 9tormpramp op 1 februari 1953, ook de polder Dreischor in. Met de dijkdichting werd spoedig begon nen en in april van het zelfde jaar was men daarmede zo ver gevorderd dat de bevolking langzamerhand kon terug keren. In het volgende jaar begon de ega lisatie en de ruilverkaveling van het polderland. De werklieden legden toen de voet van een eeuwen tevoren afgegraven vliedberg bloot. Deze vliedberg lag in een tiendblok, die „Den hoogen hil" heette". Een vlak bij gelegen tiendblok werd ..Het ou de kerkhof" genoemd. In de vlied berg vond men scherven uit de Ka rolingische tijd, te meer een bewijs van bewoning van het nog onbedijk te grondgebied. Omstreeks 1100 De eerste inpoldering zal om streeks het jaar 1100 hebben plaats gehad en omvatte zowel het huidige Dreischor als Sir-Jansland. Het vormde een zogenaamde ambachts heerlijkheid, waarvan de eigenaar recht had op tienden van de op brengst van veeteelt en landbouw De polder was daar voor in tiend- blokken verdeeld. Jaarlijks werd het tiende (of elfde) deel van de op brengst te velde ten gunste van de ambachtsheer, in het publiek ver kocht. De dijkjes van de oudste polder waren laag. Een belangrijke bron van inkomsten was de veenwinning Zowel buiten- als binnendijks groef men het veen of „moer" vanonder een meer of minder dikke kleilaag. Deze „darinck" zoals het veen ook wel genoemd werd, werd nadat het gedroogd was, als brandstof gebruikt Hout schaars Er was weinig boomgroei, zodat hout schaars was. Uit de darinck, of derrie, won men na verbranding en toevoeging van zeewater zout. Deze zeinering, was een lucratief bedrijf, want zout was destijds van grote be tekenis als conserveringsmiddel van vis. Zo woonde nabij Beldert om streeks 1400 Simon Willemszoon, die deze zeinering b'eoefende. Hij ver trok naar Zierikzce, waar hij op 12 februari 1418 in het poorterboek werd ingeschreven. Van hem stam men de regentengeslachten Stave- nisse en Cromstrijen af. Onder het bestuur van zfón nazaat Jan Stavcnfsse, als baljuw van Drei- DREISCHOR. De heer J. L. Braber te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zijn his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan vvy de beschikking kregen. In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij de geschiedenis van Dreischor hier publiceren. schor, werd in 1637 het nog bestaan de „plae'sen'uus" gebouwd. Links boven het toegangspoortje is zijn familiewapen aangebracht. Het vertoont twee golvende dwars balken (water), vergezeld boven van drie en onder van twee zwarte tur ven. Dit duidt op de moernering, waarmede zijn voorouders te Drei schor fortuin maakten. De geringe hoogte van de water kering en het ondermijnen van de dijken door het uitgraven van het voor de zeinering benodigde veen, had noodlottige gevolgen. Sintaaglenvloed Door de Sintaagtenvloed op 14 december 1287 (1288), vloeide de gro te polder in. Er ontstond een brede en diepe stroomgeul, waardoor de polder in tweeën werd gesplitst. La ter- ver'bVeedde deze .geul zich. tot hef noordelijk gedeëlite -v.an .het Dijkwa^ ter, zodat Dreischoren' Sirjansland. hun eigen léven gingen leiden.. Eerst in 1496 werd' het darinckdelven bihr neridijks verboden; tot op 30 roeden afstand van- de dijken. Later/werd' het veendélven voor. turf als brand stof weer toegestaan, omdat op zou te grond geen bomen groeien. In 1515 verbood Karei- V "het da rinckdelven geheel. Iedereen mocht toen voor de benodigde brandstof houtgewas planten aan de zijkanten van de wegen tegenover zijn erf. Sir Jansland ontleent zijn naam aan de herbedijker Jan van Beaumont. Dreischor parva of Klein-Dreischor zoals het ook wel werd genoemd werd in 1305 opnieuw ingepolderd. Het bleef een miniatuurdorp met een hechte dorpsgemeenschap en een eigen karakter. Jaren „drijvende" Na de overstroming in 1287 bleef het latere, eigenlijke Dreischor, tal loze- jaren „drijvende", dat is onbe- dijkt. Geruime tijd na 1300, vond aanleg plaats van de tegenwoordige dijk, die in de loop der eeuwen enige malen werd opgehoogd. Vermoede lijk in het eerste kwaz*t van de 14e eeuw, gaf Pieler Kervincxzoon, rent meester van Jan van Henegouwen, aan de vier gebroeders Willem, Huge Hallinc en Storm Oemszonen, ver gunning om de poldér Dreischor op nieuw te bedijken. De vorm vari de polder 'bleef in de loop der eeuwen vrijwel ongewijzigd. Overstromingen worden vermeld in de jaren 1343, 1367 en 1570. In dit laatste jaar vloeiden vele polders in, waarbij in geheel Zeeland ongeveer 3000 per sonen verdronken. Daarna duurde het tot 1953, voor dat het zoute zeewater weer binnen dijks kwam. Na de herbedijking was Dreischor een klein eiland, in het noorden omspoeld door de Greve- Ingen, westelijk door de Golde (Gou we) en Sunnemaire en oostelijk en zuidelijk door het in 1287 onstane Dijkwater. Het vormde met de om gevende schorren een gebied dat in grote mate zelfstandig was en zijn eigen rechtspraak had. Door de inpoldering van Noord- gouwe in 1374, feitelijk slechts het leggen van twee dammen door de Gouwe, tussen de dijken van Drei schor en Schouwen, kreeg Dreischor aansluiting met dc tien maal grotere polder Schouwen. In 1504 werd door de indijking van Zonnemaire, deze verbinding nog hechter. In het Dijkwater, de grens lussen Schouwen en Duiveland, werd in 104(1, onder de rook van Schuddebeurs. een dam mat keer sluis gelegd. In 1671 werd nabij Zie rikzce ook een dergelijke sluis ge maakt. Tot 1843, loeri het noordelijk sas werd afgesloten, bleef door dit kanaal scheepvaart mogelijk. Het noordelijk gedeelte van het resteren de opengebleven Dijkwater, ver kleinde men in 1872, door inpolde ring Van de Adriana Johannapolder Het overblijvende deel, uitmondend in de Grevelingen, inet inbegrip van de haarspeldvormige haven van Dreischor, sloot men in 1954 af van de zee. Hoge heerlijkheid Dreischor was een hoge heerlijk heid. Daartoe behoorde hef halsrecht de doodstraf kon in al zijn varianten worden uitgesproken en ter plaatse worden voltrokken. Ook verminken de straffen konden worden opgelegd Het slot verrees ongetwijfeld kort na de inpoldering. Het lag veilig binnen de slotgracht, heette aan vankelijk „stenen huys", maar werd in latere eeuwen omgedoopt tot „Windenburg" Daar woonde de baljuw, als ver tegenwoordiger van de ambachts heer. Hij presideerde de „vierschaar" de uit de dorpsbevolking gekozen schepenen die de rechtbank vormden De ambachtsheer had de jurisdictie, regelde bestuur, wetgeving en recht spraak. Hij had ook heerlijke rech ten, de ambachtsgevolgen. Deze be stonden uit; rechit van tolheffen, windrecht (voor de korenmolens), veer (in 1347 pachtte Hallinc Claes- zoon het veer van 'Dreischor op Schouwen), jacht, visserij, vogelarij, duiventil, eendenkooi, zwaandrift, plantrecht langs openbare wegen en het recht van aanwas van buiten dijkse slikken en gorzen. Heel be langrijk was het reeds genoemde tiendrecht. Aan de heer vervielen ook nagelaten goederen van bastaar den, onbeheerde goederen en bezit tingen van personen zonder erfge namen. OOSTERLAND Twee rijdende winkels Met ingang van 3 oktober (van daag) zijn de beide, plaatselijke melkboeren, de heren H. M. Beije en J. Bolle, er toe overgegaan om iii- plaais van met het bekende melk- wagentje met een rijdende S.R.V.- winkel de klanten langs te gaan. En dat betekent dat niet alleen de ge wone zuivelprodukten, maar het ge hele levensmiddelenpakket in de twee rijdende winkels aanwezig is, zodat het sjouwen met zxvare bood schappentassen voor een groot deel tot het verleden kan worden gere kend. Gisteren (woensdagmiddag) maak ten de rijdende winkels hun op wachting bij het publiek in het dorp en werden van huis tot huis kleuri ge feestfolders aangeboden. Boven dien kreeg ieder een bloeiend plan tje. Afscheid wijkzuster Op vrijdagavond 4 oktober a.s. zal in een speciale daarvoor belegde avond dooi* het afdelingsbestuur van het Groene Kruis alhier (Ooster- en Sirjansland) afscheid genomen wor den van wijkzuster J. Compagge, die na een diensttijd van bijna 24 jaar bij de afdeling, Oosterland gaat verlaten. Deze avond wox*dt gehou den in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Sint Joostdijk, en vangt aan om half acht. Aankondiging verkoopdag zendingskrans „Bid en Werk" Op dinsdag 8 oktober a.s. zal hier ter plaatse weer de jaarlijkse verko ping plaats hebben van goederen die ten bate van de Zending der Ger. Gemeenten vervaardigd werd dooi de Zendingskrans: „Bidt en Werkt" alhier, presidente mevr. E. van 't Hoff-Blaak. Zoals naar gewoonte weer in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. Wanneer men de enorme grote voorraad goederen bekijkt die in het afgelopen jaar weer door de dames van de Zendingkrans zijn vervaar digd kan worden geconcludeerd dat men weer niet stil gezeten heeft. Al lerlei soorten haak-brei-en borduur werk en veel kledingstukken ook voor kinderen en vooral niet te ver geten de bekende poppen in oud- Oosterlandse klederdracht, compleet met haakmuts, die wel een speciali teit van deze zendingskrans kan worden genoemd en die er al bui tengewoon veel zijn gemaakt en ver kocht. Het aantal loopt al tegen de 1200 en ze zijn nog zeer i n trek vooral nu de klederdracht van vroe ger meer en meer tot het verleden gaat behoren. BRUINtSSE Gat in toegang Grevefingensluis In de toegang tot de Grevelingcn- sluis bij Bruinisse is in de bodem oen gat ontstaan van plm. 5 meter diep. Dit is een gevolg van het spui en. dat regelmatig gebeurt, waarbij water uit het Grevelingonmeer, dooi de open sluisdeuren naar buiten wordt gelaten om het Grevelingen- water op het gewenst peil te houden. Zincon, de aannemers mij van Zink werken, is (hans bezig bagger in het gat te deponeren, terwijl nadat het provisorisch gedicht is, verder zal worden afgewerkt, ter voorkoming van verdere beschadiging zal ter plaatse een klein zinkstukje worden neergelaten. Portefeuille-verdeling college In het college van B. en W. van Bruinisse zijn dc portefeuilles ver deeld als volgt: Burgemeester G. Hokken: onderwijs, openbare veilig- MIDDELBUKG, 2-10. De suikcr- biclcncampagne 1971-1975 (lie ver leden week tijdens mooi weer van start is gegaan, is thans ten gevolge van de zware en langdurige regen buien van de laatste dagen aan liet stagneren. Vooral op de zware kleigronden, die minder doorlatend zijn dan lichte zandige grond, staan plaatselijk gro te plassen water, waardoor de land bouwers met hun rooimaehines niet meer op het land kunnen komen. Volgens een woordvoerder van de coöperatieve vereniging suikeruni, heid, planologie en brandweerwezen. Wethouder Jumelet werd opnieuw loco burgemeester, en kreeg de por tefeuilles van woonruimte en van visserij, terwijl wethouder Van Glist sociale zaken en openbare werken voor zijn rekening nam. Lekke (fiets)banden J BRUINISSE/ZIERIKZEE, 3-10. De gemalen heilaag in de f fijne steenslag die als deklaag dient op de parallelweg langs f Rijksweg 18 heeft tot verdriet van velen duidelijk aange- i toond te scherpe bestanddeel- ijes te bevatten. De klachten over lekke fietsbanden waren legio en die klachten kwamen vooral van degenen die dage- f lijks de route Bruinisse-Zie- f rikzee moeten maken, dus vooral de naar school rijdende jongens en meisjes. Sommigen 4 hadden drie tot vier maal per f week een lekke band en dat betekende dus hoge kosten. Door een speciaal daarvoor f uit het oosten van het land ge- f komen machine worden nu de scherpe losliggende deeltjes J opgezogen. De machine was 4 drie weken geleden al „be- steld", maar loen niet direkl i beschikbaar. i die de fabrieken Dinteloord, Gronin gen, Puttershoek. Roosendaal en Ze- venbergen omvat en een woordvoer der N.V. Centrale Suikermaatschap pij. die de fabrieken Breda, Halfweg Steenbergen, Vierveriaten en Sas van Gent vertegenwoordigt, draait men thans gemiddeld op slechts 80 pet. van de capaciteit. Wanneer de regens aanhouden komt men vooral in het zuid-westen van ons land in moeilijkheden, daar er nog grote hoeveelheid aardappe len in de grond zitten, die voorlopig nog niet geoogst kunnen worden. PARIJS. Pierre Dreyfus, presi- dent-direkteur van Frankrijks grootste industriële onderneming La Regie Renault, heeft zich woensdag in Parijs somber uitgelaten over de vooruitzichten voor de Europese au tomobielindustrie op korte termijn. „Ik verwacht dat vooral 1975 een erg moeilijk jaar zal worden. De huidige konjunkturele recessie in Europa na de oliekrisis zal zeker 12 tot 16 maanden duren", zo voorspelde de nu 66-jarige topman van dit Franse staatsbedrijf. Grote order voor Schokbeton ZWIJNDRECHT, 2-10. N.V. Schok- beton heeft van de Rijksgebouwen dienst de definitieve opdracht ont vangen voor de levering en de mon tage van de geprefabriceerde ele menten voor het nieuwe Huis van Bewaring in Amsterdam. De op dracht, die zal worden uitgevoerd in samenwerking met Kemper Beton b.v. in Tilburg, heeft een waarde van bijna f 20 min. De werkzaamheden zullen 'ongeveer 3 jaar duren, aldus Schokbeton. of 0 LJjz#ysschyereYyK v 'N>>s: v^teischo\:'- X Advertentie 5e internationale jeugdprijsvraag De vijfde internationale jeugdprijsvraag voor jongens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 6 t/m 12 en 13 t/m 18 jaar staat dit jaar in het teken van de techniek. Met tekenen, boetseren, bouwen, schilderen of vertellen zijn weer geweldige prijzen te winnen! Wat is er allemaal te winnen? Veertiendaagse vliegreizen naar Japan en met je ouders zeven dagen naar Oostenrijk. Reizen naar België en Duitsland, filmcamera's en fototoestellen. Dat allemaal en nog veel meer! Als je meedoet krijg je in ieder geval al een prachtige poster kado. Vlug een wedstrijdformulier halen bij de Rabobank! de bank voor iedereen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4