HOOFDSTAD OPERETTE BRENGT „GRAFIN MARIZA" IN ZIERIKZEESE CONCERTZAAL LERAAR G. HUURLING IN ZILVEREN ZONNETJE DE T0L0PBRENGSTEN VAN ZEELANDBRUG Peuterspeelzaal in Haamstede loopt op rolletjes CAUSERIE OVER JEUGD MET SPRAAKMOEILIJKHEDEN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1974 Nr. 21566 3 Jubileum aan L.T.S. ZIERIKZEE, 1-10. Op dinsdag 1 oktober was het 25 jaar geleden dat dc heer G. Huurling, leraar motorvoertuigentechniek, werd benoemd tot leraar aan de Technische School „Schouwcn-Duiveland". In het gezellig ingerichte overblijflokaal werd dc jubilaris met echtgenote en kinderen eens geducht in het ponnetje gezet. Dat was gezien de inhoud van de speeches kennelijk wel verdiend. De voorzitter, ir. J. L. v. Sloten filoso feerde over het wezenlijke van zo'n jubileum en gaf vervolgens een schets van loopbaan, behaalde akten en „uitbesteding" van dc heer Huurling tijdens de watersnood aan een school in Deventer. ZIERIKZEE, 3-10. Op vrijdag 11 oktober a.s. wordt onder auspiciën van de Z.V.U. in de Zierikzeese Con certzaal door de (dertigjarige) Hoofdstad Operette een jubileum opvoering gegeven van de feestelijke operette „Grafin Mariza" van de Hongaarse componist Emmerich Kalman. De succesvolle première van „Gra fin Mariza" vond op 31 augustus jl. plaats in de Amsterdamse Schouw burg en dat betekende tevens het operettedebuut van de veelzijdige artiest Jacco van Renesse. Een be langrijke rol in „Grafin Mariza' ver vult verder de tenor Jan Handerson; de overige hoofdrollen worden ver vuld door o.a. de geroutineerde ope rette-vedette Lizzy Schöfmann, de in solistisch optreden debuterende so praan Marga de Boer en verder Li ly Loerkens. Antoni Wink, Anita Heins, Aad Jans, Leonard Horn en Rob Snitslaar. „Grafin Mariza'' wordt geregistreerd door de bekende regisseur Alexander Pichler van de Weense Staatsopera. Subsidiëring Waterschappen Voor het jaar 1974 ontving Zee land als subsidie van het rijk in de kosten van de hoofdwaterkeringen der waterschappen een bedrag van f 2.130.000,Aldus delen G.S. mee in de geleidebrief bij de provinciale begroting 1975. Sedert 1966 vertoont de tolop- brengst het volgende beeld: 1966: f 2.948.404,50; 1967: f 3.286.802,50; 1968: f 3.541.784,50: 1969: f 3.877.804,-; 1970: f 4.546.356.-; 1971: f 4.824.596,85; 1972: f 5.073.321,15; 1973: f 5.608.200,90 Herstel brugklap Voor 1974 is in de exploitatie-opzet uitgegaan van een tolopbrengst voor dit jaar van f 5.845.000,G.S. delen mee dat bij een beoordeling van de werkelijke opbrengst over 1974 ten opzichte van de raming er rekening mee zal moeten worden gehouden dat gedurende het tijdvak 10 tot en HAAMSTEDE. 2-10. Begin augus tus is de peuterspeelzaal in Haam stede verhuisd naar de voormalige Reatrixschool aan de Burghseweg, waarin door de gemeente Wester- schouwen twee lokalen ter beschik king gesteld zijn. Deze ruimte wordt volop benut, er komen nog meer kin deren dan vorig jaar naar dc speel zaal. Het was dan ook nodig een tweede huipleidstcr aan te stellen. Het werk heeft nu een stevige financiële basis gekregen: de ge meente geeft subsidie voor de huur. verlichting, verwarming en water De toegekende subsidie van het Koningin Juliana Fonds voor aan- De Hoofdstad Operette heeft zich de laatste jaren duidelijk verjongd. Men beschikt over voortreffelijk stemmenmateriaal en het orkest van John Kapper is van 14 naar 22 musi ci gegroeid. Evenals in „Die Csar- dasfürstin" in „Die Zirkusprinsessin" vindt men in deze produktie de men- In de rijksbegroting van het minis terie van verkeer en waterstaat voor 1974 werd een bedrag van f 21 mil joen opgenomen teneinde de water schappen in hun financiële moei lijkheden tegemoet te komen. Hier van is een bedrag van f 12 miljoen f 14 miljoen bestemd voor bijdragen in de directiekosten van beheer en onderhoud van de hoofdwaterkerin gen; een bedrag van f7 a f9 miljoen zal worde besteed aan bijdragen in de kosten van de waterhuishouding van de waterschappen en aan de overdracht van „oneigenlijke water- schapstaken". Ten aanzien van de rijkssubsidie in de kosten van de waterhuishou ding der waterschappen werd voor het jaar 1974 aan Zeeland een voor schot van f 240.000 beschikbaar ge steld, aldus G.S. Studiemiddag Plattelandsvrouwen Op dondèrdag 7 november wordt in „Prins van Oranje" te Goes een studiemiddag gehouden van de afde ling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandvrouwen. Als spreekster treedt op mevr. V. G. H. A. Hamm- Rijsdijk te Geleen, presidente van het Ned. Vrouwencomité met 18 mei 1974 geen verkeer over de brug kon plaatsvinden als gevolg van de door een drijvende bok van Smit en Tak te Rotterdam (Taklift I) veroorzaakte schade aan de brug klap. Ook tijdens het monteren van de herstelde brugklap zal geen ver keer kunnen plaatsvinden. „Wij vertrouwen dat deze montage in de tweede helft van november van dit jaar zal kunnen gebeuren", aldus Ged. Staten. Verder deelt het college mee dat de casco-schade aan de brug door verzekering is gedekt. De vordering wegens bedrijfsschade is in behandeling. schaf van materiaal en dc kontribu- tic van de ouders voor de salarissen on overige kosten zorgen er verder voor. dat dc speelzaal kan blijven draaien. Dat dit gewaardeerd wordt is elke maadng- dinsdag, donderdag en vrijdagmorgen te zien. Ouders en verdere belangstellen- den kunnen meer over het werk in de^pouterspeelzaal horen op' maan dag 7 oktober a.s. in do Beatrix- school. Dia's zullen laten zien hoe de kindo ren in de Haamstecdse speelzaal be zig zijn. De leidster, mevr. Speelman zorgt voor toelichting, waarna er samen nog over doorgcpra.il kan worden. Lizzi Schröffmann en Jan Hander son in „Grafin Mariza". geling van Hongaars vuur en Weense charme, sterke troeven in de operet tes van Emmerich Kélman. ZIERIKZEE Filmvoorstellingen in de Concertzaal Vrijdag-, zaterdag- en zondag avond a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond „Jesus Christ Superstar". Deze film met in de hoofdrollen Ted Neely, Carl Ander son en Yvonne Elliman, geeft op een uitzonderlijke en ongebruikelijke manier een beschrijving van de laat ste zeven dagen van het leven van Christus. De eerste scènes gaan naar Judas die met de song „Heaven oh their minds" zijn leider Jezus Chris tus verwijten doet en zich zorgen maakt over het land. Hoogtepunten uit de film: de.introduktie van Ho gepriester Kajafas, Jezus in de tem pel en het keerpunt in de zeven da gen: Judas verraadt Jezus. Terwijl Maria Magdalena alleen in de woestijn smeekt om alles over te kunnen doen vlucht Judas de rotsen in. Dan volgt het proces tegen Jezus bij Pilatus. In een aangrijpende sce ne wordt Christus gekruisigd. Algemene ledenvergadering A.R.P. Op dinsdag 8 oktober wordt in de zaal van het Hervormd Verenigings gebouw een algemene ledenvergade ring gehouden van de A.R.-partij. Aan de orde komen: de standpunt bepaling tegenover het C.D.A. en een uiteenzetting over de wethouders verkiezing te Zierikzee. Gevaarlijke tabletten verloren Een inwoner van Wcsterschou- wen heeft een 100-tal rode in plas tic buisjes verpakte tabletten verlo ren. Betrokkene haalde de tabletten af aan de apotheek aan de Dam, liep hierna naar het stadhuis en vandaar naar op het Havenplein geparkeerde auto. Daarna reed hij naar Haam stede, waar hij de medicijnen miste. De tabletten zijn vooral bü gebruik door kinderen gevaarlijk. De vinder wordt derhalve gevraagd zich met het politicbureau te Zierikzee of met de apotheek in verbinding te stellen. Ouders wordt gevraagd hun kinde ren op het gevaar te attenderen. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Het bejaardenwerk van de NCVB afd. Zierikzee, organiseert de eerste bejaardenmiddag in dit seizoen op woensdag 9 oktober, in het Her vormd Verenigingsgebouw te Zierik zee, aan het Vrije. Aanvang half drie. Wie 60 jaar is of ouder is har telijk welkom. WESTERSCHOUWEN Aanbestedingen rioleringsplan In het kader van het groot riolc- ringsplan van dc gemeente Westcr- schouwen hebben dinsdag j.l. in het gemeentehuis te Haamstede weer een drietal aanbestedingen plaats ge vonden. Negentien inschrijvingen waren er voor het leggen van rioleringen en bijkomende werken in het gebied van de Stichting Renesse en de om geving van de Moermondseweg te Renesse. De laagste inschrijvingen hiervoor waren: Meeuwisscn en Van Bracht te Made met f 39H.000.-; P. Vermeer te Hoofddorp met f 412.000 Schapers en Zoon te Raamsdonks- veer met f 415.00.-. De tweede aanbesteding was hel uitvoeren van de rioleringswerk zaamheden in hel gebied van de Hoogenboomlaan te Renesse waar voor dertien inschrijvingen waren De laagste inschrijvingen hiervoor waren: W. Mooyaard te Oude Tongc met f 575.000.-; I'. van Dongen te Haamstede met f 580.000.- en Duin houwer B V. te Goes met f 589.681.- De derde aanbesteding was de aanleg van riolering en bijkomende werken in de omgeving van Nieuw- Hanmstede waarvoor ook dertien In schrijvingen waren. De laagste in schrijvers waren hierbij; P. Vermeer en V.iti Vloed te Oude Tonge mot te Hoofddorp 1' 884.000.-; Ossewaycr f 888.800; en Van Dijk Petit te Ber gen op Zoom met f 892.000,- Wapenvondst Door de groep Westerschouwcn van de Rijkspolitie zijn een drietal weken geleden enige huiszoekingen in haar gebied verricht waarbij en kele geweren en ruim 100 patronen in beslag werden genomen. Tegen de bezitters hiervan werd procesver baal opgemaakt. Naar wij van de zijde van de rijks politie vernamen bestaat er tuseen deze wapenvondst geen enkel ver band met de recente wapenvondsten op Goeree-Overflakkee. HAAMSTEDE Afd. Ned. Vereniging van Huisvrouwen De afdeling Westelijk Schouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen komt bijeen op dinsdag 8 oktober voor een morgenkoffie in het R.T.M.- hotel. Gesproken wordt over Welfa re-werk. Op woensdag 16 oktober vindt een bijeenkomst plaats in de winterzaal van de Ned. Hervormde Kerk. Een lezing wordt gehouden over het on derwerp: „De Vrouw". UW Vlissingen op bezoek bij bejaardensociëteiten Op dinsdag 15 oktober a.s. komt in het Gereformeerde verenigings gebouw te Haamstede de U.V.V. uit Vlissingen op 'bezoek bij de bejaar den scociëteit te Haamstede. Voor deze bijeenkomst zijn eveneens uit genodigd de bejaarden sociëteiten van Burgh, Renesse, Noordwelle en Serooskerke. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over september Geboren 9. Mariska Johanna Maria, d.v. A. de Vlieger en A. van de Vaate (Scha- rendijke). 12. Johannes Cornells, z.v. I. Dorreman en W. B. Kloet (Scha- rendijke). 14. Christiaan Adriaan, z.v. A. C. Bil en G. van der Wekken (Kerkwerve). 20. Matthijs, z.v. A. Letteboer en A. B. Kuiper (Scharen- dijke). Gehuwd 6. K. Uijl, 24 jr. te Zierikzee en J. K. Verjaal. 21. jr. te Middenschou- wen. Overleden 11. van de Panne, Wilhelmina (e.v. Ph. de Jonge) 83 jr. (overleden te Zierikzee). 23. van der Have, Wille- mina Adriana (e.v. J. L. de Meul- meester), 65 jr. (overleden te Zierik zee). BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 7 oktober a.s. verga dert de gemeenteraad van Brou wershaven in het stadhuis. Vastge steld moet worden het bestemmings plan Buitengebied waarop een 6-ital bezwaarschriften zijn binnengeko men. Idem vaststelling bestemmings plan Landelijke bebouwingsconcen traties. Ook staat een 7-tal begro tingswijzigingen op de agenda en het verlenen van eervol ontslag aan de heer G. J. v. d. Waarden als gemeen tearts en benoeming van de heer L. Lodiers tot gemeentearts. Begin bejaardensociëteit Op dinsdag 8 oktober zal de be jaardensociëteit te Brouwershaven het winterseizoen weer beginnen in het verenigingsgebouw, Nieuwstad. Alle bejaarden van 65 jaar en ouder zijn weer van harte welkom. SCHOUW EN-DU IV EL AND. Met aardappelen en uien, sluiten de bie ten het landbouwjaar af. De tijd van het rooien met de hand is lang voor bij. De machine (foto) moet het doen. Als straks de oogst binnen is, moet weer maar afgewacht wal de zomer - ook financieel - opleverde. Hope lijk valt het allemaal nog ivat mee, zodat niet weer „de trekkers de straat" op moeten. Naast de gebruikelijke enveloppe ontving de heer Huurling een film viewer van het bestuur met daarbij de hartelijke dank voor zijn inzet voor de school. De voorzitter kon door het indertijd volgen van een cursus „Pech Onderweg" daarbij uit eigen ervaring spreken. De direkleur, de heer F. G. Scher- jon, feliciteerde de heer Huurling namens het gehele personeel. Naast enkele humoristische markante in terne sChoolbelevenissen, werd de grote collegialiteit van de jubilaris geprezen. Zeer gezien bij de leer lingen, die precies weten hoever de grenzen liggen, weet hij met hen vooral ook theoretisch zeer goede resultaten te behalen. Namens het personeel, waarbij ook de oud-collega, de heer B. v. Droffe- laar aanwezig was, bood de heer Scherjon een filmprojektor aan, die vervolgens door de heer Stam met de eerste produkten van de heer Huur ling werd gedemonstreerd. De leidster mejuffrouw Quinten gaf een uitvoerig jaaroverzicht, waarin* de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar nog eens in her innering werden gebracht. Hierna verkreeg mevrouw E. M. J. van Donk-Geschiere, logopediste te Zierikzee het woord om iets te ver tellen over taal- en spraakmoeilijk heden bij kinderen. De vraag of deze stoornissen erfelijk zijn kon spreek ster ontkennend beantwoorden. Het stotteren komt meestal door te vlug praten. Mevrouw Van Donk had ver schillende stotterende kinderen op de band opgenomen. Naarmate het kind leerde kon men via de band horen dat, na de behandeling, een grote vooruitgang was geboekt. Er wordt speciaal gelet op het langzaam spreken en op de adem halingstechniek. Meestal durven de kinderen met deze handicap niet in het openbaar te spreken of te tele foneren, daar ze zich erg onzeker voelen. Rustig en ontspannen Ze moeten rustig en ontspannen zijn waarbij het zelfrespekt een gro te rol speel. Meestal gebruiken de kinderen kleine woorden en spreken ze te vlug. Een factor kan ook zyn dat het gehoor slecht is. Er zijn ook kinde ren met een verhemeftesplect. waar van zij kunnen worden geopereerd. Meestal hebben ze dan een spraak gebrek en kunnen hiervan worden geholpen, met o.a. blaasoefeningen enz. Het betreft een organisch ge brek". Op een gestelde vraag of dit meer voorkomt bij jongens dan bij meisjes deelde mevrouw van Donk mede. dat hiervan bij de statistiek niets be kend is. Veel voorlezen en klasse- gespiekjes kunnen veel tot verbete ring bijdragen. De presidente dankte mevrouw Van Donk voor haar boei ende lezing en overhandigde haar een bos bloemen. Na verdere afhandeling der agen da bleek bij het financieel verslag door mevrouw J. Jonker-Kooman, dat de kas met een batig saldo van Geschenk personeel Daarna voerde collega J. W. Ros kam het woord, die nog enkele pol letjes niet-weggemaaid gras ontdek te. Het grote gevoel voor humor en de grote behulpzaamheid werden gestaafd. Daarnaast uitte de heer Roskam zijn bewondering voor de werkzaamheid van de leerlingen in het autolokaal, waar hij graag eens komt „buurten". De woorden van de heer Roskam gingen vergezeld van een kado namens het personeel, n.l. een filmlasapparaat. Uiteraard was het laatste woord aan de jubilaris. Hij haakte daarbij in op een bord- schets van de beginperiode en trok de ontwikkeling door tot het heden. Naast dank voor de sprekers en de hem aangeboden geschenken ging vooral zijn dank uit naar de grote kollegialileit onder elkaar. Hij wees op het feit dat mutaties nagenoeg niet voorkomen en was erg blij deel uit te maken van zo'n team. De bijeenkomst, die door leerlin gen van de consumptieve afdeling was versierd met lekkere hapjes, werd hierna beëindigd. f 221.11 sloot. Bij de bestuursverkie zing werd in de plaats van mevrouw v. d. Hoek-van Beveren gekozen me vrouw v. d. Weele-Bakker. Eerstge noemde ontving uit handen van me vrouw De OudeStoel een fraai op gemaakt bloemstukje. Onderwys-integratie De hoofdleidster mejuffrouw E. Quant vroeg de ouders of ze het prettig zouden vinden door middel van een briefje met de opdrachten in de klas geconfronteerd te worden, omdat de kleuters hier enthousiast mee bezig zijn en b.v. woorden met een letter R. op blijven zoeken. De reakties hierop waren erg positief. Mejuffrouw Quant sprak hierna nog over de integratie tussen het kleu ter- en basisonderwijs. De samen werking daarbij is erg belangrijk voor het kind. N.a.v. een vraag betreffende de samenwerking met de chr. basis school was het verheugend te kun ne constateren dat daar ook plan nen zijn aan deze integratie mee te werken. Verschillend materiaal wordt nu reeds uitgewisseld, terwijl de leerkrachten af en toe een be zoek brengen aan de wederzijdse scholen. Wethouder Van Ast ging hierna in op de plannen voor de bouw van een tweede lokaal omdat de depen dance een noodoplossing is. In ver band met de integratie kleuter lage re school moet echter een plan op tafel worden gelegd waar ook het complex van lagere scholen in be grepen is. In verband met de uitbreidings plannen van Brouwershaven is het echter de vraag of de plaats van de huidige kleutex-school geschikt is en zo ja of de lagere scholen dan ook in de omgeving gebouwd kunnen worden of dat beter naar een geheel nieuwe plaats moet worden gezocht. Met een dankwoord door de pre sidente, waarbij ze de hoop uitsprak dat de samenwerking gecontinueerd zal worden, sloot ze deze geanimeer de ouderavond. ZIERIKZEE, 3-10. In de geleidebrief by de begroting van de provincie Zeeland van de provinciale inkomsten en uitgaven voor 1975 delen Ged. Staten inzake de N.V. Prov. Zeeuwse Brug Maatschappij mee, dat de tolop brengst 1973, die geraamd was op f 5.400.000,in werkelykhed f 5.608.200, bedroeg, zodat de raming werd overschreden met f 208.000, Advertentie Kleuterschool Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 2-10. De kleuterschool „De Blokkendoos" te Brou wershaven hield in het schoolgebouw de jaarlijkse ouderavond, waarvoor een grote belangstelling bestond. In haar openingswoord begroette de pre sidente, mevrouw S. Hanse-Verburg de ouders en genodigden, inzonderheid mevrouw SchouwenaarLindenbergh, die haar man vertegenwoordigde, wet houder Ph. van Ast, het onderwijzend personeel der lagere scholen en de leidsters der kleuterscholen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3