Beleidspunten Provinciaal Bestuur provincie Zeeland NMB BENDE OP GOEREE-OVERFLAKKEE BOUWDE GASALARM-WAPENS OM TOT VUUR WAPENS Of Bonus-Sparen voor u een gunstige Spaarvorm is, is een kwestie van Plussen en Minnen. Kamer van Koophandel Zeeland wil speciale kostenregeling voor het midden- en kleinbedrijf Rekreatief Perspektief AGENDA Bonus-Sparen bij de NMB. Alleen voor constante Spaarden. MONDRAGON Emancipatie via schoolbanken 2 Op het to Noorclwijkerhout ge houden congres „Volksgezond heid en rekreatie" zijn nogal wat stellingen op tafel gelegd, die de nodige aandacht vragen of verdie nen, maar dat hangt in dit geval wel sterk af, san de persoonlijke visie. Het punt is aktueel door de toenemende rekreatie en feitelijk alles wat met die rekreatie heeft te maken, krijgt geheel of partieel zijn weerslag op een rekreatie- streek. zoals de onze: Schomven- Dniveland. Op dit congres dan een heel duidelijk - en zelfs verbazingwek kend - vooruitgrijpen op de toe komst, in dier voege dat gespro ken werd ov er een tijdperk waarin niet meer werken centraal staat, maar zich ontspannen. Velen zul len moeite hebben met deze ge dachte en terecht. Een stelling op dit aspekt van de rekreatie betrek king hebbend, is san de zenuw arts J. van Londen, die het be treurt „dat zoveel energie en mid delen gestoken worden in het ver schaffen van arbeid en het vormen van arbeidsplaatsen, zonder de be volking er op voor te bereiden, dat in een hoog-geindustrlaliseerde gemeenschap, arbeid schaars wordt, met uitzondering van de clienstensektor". Onbesproken liet de arts het punt dat werk in hoge mate vol doening schenke kan zijn. waar door juist - ook ol door de tot nu toe absoluut gestelde noodzaak - deze arbeid gezondheidsbes or derend kan zijn, vooral geestelijk. Het zal in de toekoinst dus een zaak van voorlichting en program mering svorden de steeds minder werkend mens „niet ten onder te laten, gaan in een zee van vrije tijd", waarin hij verdrinkt zonder zich op gepaste wijze bezig te houden. Er komen - hoe ook intussen - in de toekomst varianten op het the ma: wie niet werkt, zal niet eten, d.vv.z. wie schuldloos niet werkt, als gevolg van de maatschappij- stmktuur of wat men als oorzaak verder zou willen aanwijzen Een ander opvallende zaak op dit dooi de Stichting Rekreatie georgani seerde congres is een pre-advies van dr. R. Vos van het ministerie van volksgezondheid, die pleit voor een zo dicht mogelijk zich ontspannen van de mens bij eigen huis, met zo weinig mogelijk ge bruikmaking van de auto. Dr. Vos (zov er is het al gekomen) verdeelt de rekreanten in beschermde (hij rijdt, vaart of vliegt langs be schermde banen) en de onbe schermde, die op andere wijze aan het verkeer deelneemt (wan delaars b.v.). Vooral de fietser krijgt in dit ad vies een hoge prioriteit. Fietspa den dienen altijd gescheiden te zijn van het overige verkeer en er dient een royale mogelijkheid te worden geschapen om de fiets per trein - gelijktijdig met de bezitter - te vervoeren. Men ziet de bezin ning is ingetreden. Het blijkt n.l. dat het auto-vervoer en de tot nu toe bereikte meer vrijetijd, hele maal niet heeft geleid tot verho ging van de volksgezondheid. In tegendeel; vaak wordt in de week einden zoveel, afgerost, dat de be drijvers 's maandags verre van fit hun vveek-werk-taak moeten aan vatten. om nog maar te zwijgen van de kinderen, die vermoeid op school komen. Zinvolle vrije tijdsbesteding, beperking vervoer, ombuigen naar krachtsinspannende voortbewe ging (wandelen, fietsen), zullen - wil men dit congres als uitgangs punt nemen - de slogans van de toekomst en meer dan dat, moeten worden. Provinciale begroting 1975 Advertentie llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BUENOS AIRES. Argentijnse po litieke moordenaars hebben woens dag hun honderdste slachtoffer ge maakt. ZIERIKZEE, 3-10. Hel provinciaal bestuur dient er toe bij le dragen dat er in Zeeland voldoende werk gelegenheid is en dal in de provincie beschikt kan worden over sociaal-culturele voorzieningen, die vol doen aan de daaraan te stellen eisen. Het gaat er bij liet beleid van bet provineiaal bestuur 0111 het leven, wonen en werken in Zeeland zo goed mogelijk te doen zijn. Aldus schrijven Ged. Staten van Zeeland in de geleide brief bij de be groting: van de prov. inkomsten en uitgaven voor 1975. G.S. zyn van mening dat wat de werkgelegenheid betreft, men dcae zal dienen te zoe ken in de richting van verdere in dustrialisatie en in uitbreiding van de dienstensektor. De plannen tot uitbreiding van Dow-Chemical bij Terneuzen en van Hoechst en Pechiney bij Vlissingen acht het college in dit verband zeer belangrijk. „Uiteraard zal daarbij bijzonder aandacht worden geschon ken aan de in het kader van een ver antwoord milieubeleid te stellen ei sen". Met betrekking tot de soc.- culturele voorzieningen zal een meerjarenplan worden opgesteld. „Men zal echter dienen te beseffen dat de geringe bevolkingsdichtheid in de verschillende delen van de provincie beperkingen oplegt", al dus het college. Verantwoord beleid Ged. Staten wijzen er op dat het voeren van een verantwoord beleid door verschillende omstandigheden wordt bemoeilijkt, onder meer door de omstandigheid, dat. omtrent een aantal voor het beleid belangrijke zaken een beslissing van de centrale overheid op zich laat wachten. Kant en klaar failliet UTRECHT, 2-10. Het meubel- pakkettenbedrijf „Kant en Klaar" zal volgens de bouwbond NVV eind deze week zijn faillissement aanvra gen. Het bedrijf staat bij twee ban ken in het krijt voor 7 min, aldus de bond, terwijl de afgelopen twee jaar een verlies is geleden van f 4.5 min. Er werken 96 mensen. Huis explodeert MIDDELHARNIS, 2-10. Van middag kwart voor een heeft zich in een woonhuis in Ooltgensplaat een gasexplosie voorgedaan, waardoor de woning geheel werd opgeblazen. In dit verband noemt het college de vaste verbinding tussen de bei de oevers van de Westerscheldc, de vestigingsplaats van een 2e nationale luchthaven en het rapport van dc commissie Klaasesz betreffende de Oosterschelde. Als een andere omstandigheid waardoor het voeren van een verant woord beleid wordt bemoeilijkt noe men G.S. de toenemende neiging eenmaal genomen besluiten op het moment, dat de voorbereiding voor dc uitvoering vrijwel is voltooid, op nieuw iter diskussie te stellen. Dit zou uitzondering dienen te zijn. G.S. merken de financiële toestand van dc provincie als rcdelyk aan. Een voorzichtig financieel beleid blijft echter ook voor de toekomst geboden. „Dit klemt te meer nu de regering voor 1975 een aantal maat regelen in het vooruitzicht stelt, die nadelige gevolgen zullen hebben voor de uitkering uil het provincie fonds. Deze uitkering vormt plm. 75u/o van de totale inkomsten van de provincie" aldus G.S. W erktijdverkorting bfj Enka ARNHEM, 2-10. ENKA-Glanz- stoff, de textiéiafdeling vah het AKZO-cóncern, gaat een tijdelijke werktijdverkorting invoeren, omdat de afzet bij vooral tektielgaren en -vezels én t'apijtgarens stagneert. ENKA onderzoekt, momenteel welke vorm en omvang de werktijdverkor ting zal krijgen. Nog niet direkt verplichte autokeuring DEN HAAG, 2-10. De invoering van de verplichte autokeuring zal worden vertraagd. Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) heeft dit in een brief aan de tweede kamer meegedeeld. De indiening van het wetsontwerp tot invoering van de verplichte au tokeuringen was in het algemeen met instemming in de tweede kamer ontvangen, maar ten aanzien van de wijze van uitvoering werden kriti sche vragen gesteld. Met name werd er bezwaar tegen gemaakt dat de keuringen uitsluitend door de ANWB zouden worden uitgevoerd Negen mannen gearresteerd ROTTERDAM, 2-10. De Rotterdamse recherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie van Goeree-Over- flakkee een bende vuurwapenhandelaren opgerold. Tot nu toe zijn negen mannen gearresteerd en werden 130 vuurwapens met 10.000 stuks munitie in beslag genomen. De Rotterdamse politie kwam de bende op het spoor via de 22-jarige Rotterdammer J. J. S. (zonder be roep) die voor een klein vergrijp door de recherche werd gehoord. By hem werd een vuurwapen aange troffen. Via J. J. S. kwam dc politie te recht bij de 24-jarige assuradeur E. A. I. T. uit Rotterdam. In zijn wo ning werden 32 vuurwapens, omge bouwde gasalnrmrevolvers en een partij punt-22 munitie in beslag ge nomen. Omhouw in Sommelsdijk Verder speurwerk leidde op 17 september tot de arrestatie van de 25-jarigo kraanmachinist W. P. uit Sommelsdijk, de 24-jarige havenar beider B. G. uit Melissant en de 27- jarige havenarbeider J. het J. uit Dirksland. Dit drietal voerde de gas- alarmwapens in uit België om deze in de schuur van P. in Sommelsdijk om le bouwen tot vuurwapens. Ver volgens werden de wapens doorver kocht aan handelaren in Rotterdam. Op 20 september sloeg de politie haar grootste slag. Op die dag wer den in een woning in Oude-Tonge ruim 100 revolvers, pistolen, gewe ren en ontstekingsmiddelen met 10.000 stuks munitie gevonden. Afgelopen maandag arresteerde de Rotterdamse politie vier mannen, die de wapens afnamen en doorver kochten. Het zijn de 33-jarige opper man M. S„ de 22-jarige W. J. H. G. zonder beroep, de 29-jarige autobe vrachter H. P. de H. en de 30-jarige W. H. T. zonder beroep. Het onder zoek in deze zaak is nog in volle gang. Advertentie Normaal is het zo: als u uw spaargeld naar de bank brengt en u wilt er dagelijks over kunnen beschikken, dan krijgt u - ook al staat liet zo'n 4 of 5 jaar - een rente van 51/4%. Maar als u het meteen voor 5 jaar vastzet, krijgt u n% per jaar. Het vervelende is alleen, dat je vaak van te voren niet weet of je je geld eerder nodig hebt. Bij de NMB kunt u nu Bonus- Sparen. Dat levert geen 51/4%, maar 71/4% renteop.2% meer, datspaart wel even vlugger. Een hoge rente en toch geen opzegtermijn. Dat is duidelijk plus. Alleen, als je je geld opneemt, wordt i% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Dat staat er tegenover. Over het saldo blijft die 71/4% gewoon doorlopen. Laten we wel wezen: het Bonus- Sparen is alleen voordelig als je niet elke paar maanden geld van de bank haalt. Want dan kun je beter een gewone spaarrekening hebben. Bonus-Sparen, gunstig voor u of niet? Kom eens langs bij een van de NMB kantoren. Wij kunnen het dan eens voor u uitrekenen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK, E presenteert: E BIOSCOOP 1 DE CONCERTZAAL Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond - 8.00 uur E MIDDELBURG, 2-10. De Kamer van Koophandel in Midden- en Noord- Zeeland heeft aan de gemeentebesturen in haar gebied voorgesteld een rege ling in het leven te roepen, welke voorziet in het uitkeren van schadevergoe dingen aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die als gevolg van onrechtmatige overheidshandelingen schade hebben geleden. Jf u [.rftü' V JESUS CHRIST SUPERSTAR Met dit soort handelingen bedoelt de Kamer van Koophandel het uit voeren en voorbereiden van open bare werken. Als gevolg hiervan leidt het midden- en kleinbedrijf vaak ernstig schade doordat de om zet daalt in verband met de onbe reikbaarheid van de panden. Op dit soort schaden is niet één van de in Nederland bestaande vergoedingsre gels van toepassing. De Kamer van Koophandel in Midden- en Noord- Zeeland vindt de instelling van een dergelijke x-egeling van groot belang voor een economisch gezond midden- en klieinbedrijf. )n ons MONDRAGON - RESTAURANT serveren wij voorafgaande, vanaf 17.00 uur, weer ons CINEMA-MENU a 17,50 Kaffsvleespastei Twee zeetongfilets „Picasso" (vruchten, salade, geb. aard.) Mokaijs slagroom KELDERBAR-VINOTHEEK E E DON CRISTOBAL E (onder de Concertzaal) E E Diskotheek met dans- en E E sfeermuziek Bistrohapjes E E Geopend: zaterdagavond E 9.00-02.00 uur lïiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Geschenk voor koningin SOESTDIJK, 2-10. Koningin Ju liana heeft woensdagmorgen op pa leis Soestdijk een deputatie van het gemeentebestuur van Tilburg ont vangen voor de aanbieding van het geschenk ter gelegenheid van het 25- jarig regeringsjubileum van de ko ningin. Het geschenk bestond uit een da mast tafellaken van 240x430 cm en 18 servetten van 70x70 cm in de kleur zilvergrijs op licht fond van grijs. In het midden zijn het wapen van Nederland plus oranjebloesem geweven. PARIJS, 2-10. De Franse staatsse- kretaris voor vrouwenzaken, me vrouw Francoise -Giroud, heeft woensdag voorstellen gedaan om de emancipatie van de vrouw in Frank rijk te bevorderen. Een van de pro grammapunten is een verzoek aan het ministerie van onderwijs om schoolboeken te herschrijven die de indruk wekken dat vrouwen zich al leen maar met het huishouden be zighouden. „Een schoolboek dat ik las heeft het over „mama maakt hel eten klaar, mama bakt een koek. pappa koopt een nieuwe auto", aldus mevrouw Giroud op een pevskonfe- rentie. „In de herschreven versie zal ma ma uit de keuken gaan en pappa er in, en ze zullen samen de auto ko pen". Knipkrant van een stad DEVENTER, 2-10. De gemeente Deventer, bekend om zijn fraaie ge restaureerde monumenten, krijgt jaarlijks vele duizenden aanvragen voor fotomateriaal van kinderen uit heel Nederland. De VW in deze stad heeft met medewerking van diverse onderwijsinstellingen het initiatief genomen om een knipblad met foto's uit te geven. Dit eerste blad geeft een doorsnede te zien van de stad Deventer. Het ligt in de be doeling binnenkort een tweede knip blad te laten verschijnen. Melkprijs toch omhoog- DEN HAAG, 2-10. Omdat het prijs beleid van de Nederlandse regering doorkruist zou worden door de ver hoging van de minimumprijs voor de verpakte melk met zeven cent per liter tot 84 cent per liter, heeft de minister van landbouw na overleg met de minister van economische zaken nan het Produktschap voor Zuivel laten weten met een derge lijke verhoging niet akkoord te kun nen gaan. Woensdag is het bestuur van het Produktschap voor Zuivel over deze ministeriële beslissing in Wassenaar in openbare vergadering bijeen ge weest. Daar is besloten om tegen dc wens van de minister in de mini mumprijs 'alsnog met zes cent le ver hogen tot 83 cent per liter. Personeel steelt twee keer zoveel als klanten UTRECHT, 3-10. Bit „lekkase" in dc detailhandel-verliezen door dief stal. fouten, breuk, bederf, enz, - wordt altyd het eerst gedacht aan stelende klanten. Maar uit de eyfers blijkt, dat criminele handelingen van personeelsleden en leveranciers sa men tweemaal zoveel lekkage ver oorzaken. als winkeldiefstallen door klanten. Verder overtreffen allo niet-kri- minele vormen van lekkage ruim schoots het aandeel van de klanton- diefstallen. De heer H. C. Weitje, hoofdredok- teur van dc vakbladen „Het levcns- middclenbedrijf" en „Supermarkt", vertelde dit woensdag in Utrecht op een studiedag over lekkage van do uitgeverij Misset voor ondernemers in do detailhandel. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; 6. Donderdag: 7 9. Maandag en E zondag gesloten. Donderdag 3 oktober Zferikzee Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur. Herv. 2 Vrouwengroep. E Huishoudschool Cvaehlweg. Consu- E mentenvoorlichting, 14.00-16,00 uur. S Oosterland 5 Herv, Ver.-gebouw. 14.00 uur, be- s jaarden soos. Vrijdag 4 oktober Zferikzee E Concertzaal. 20.00 uur. Jesus Christ E Superstar. Zaterdag 5 oktober E Zferikzee E Sporthal Onderdak. 13.30-17.00 uur instuif' voor schooljeugd van de Bad- mintonclub Zierikzee. r Concertzaal, 20.00 uur. Jesus Christ E Superstar. Zondag 6 oktober E Zierikzee E Concertzaal, 20.00 uur. Jesus Christ E Superstar. E Maandag 7 oktober Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. E Dinsdag 8 oktober Haamstede E R.T.M.-hotel. Koffie-causerie, 10.00 uur v.m. Renesse Trefpunt. Bejaardensoos, 15.00 uur. Oosterland Herv. Ver.-gebouw. Verkoop goede ren Zendingskrans. 14.30-17.00 en 19.00 tot 21.30 uur. Woensdag 9 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdog 10 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, publieke verkoop onbewoonbaar verklaarde woning. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, Hoofdstad Operette, Griifin Mariza (ZVU). Dinsdag 15 oktober Haamstede Ger. Verenigingsgebouw. Bejaarden sociëteit. 13.30 uur. „De Bariton". Gez. bijeenkomst Plat telandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, cabaret Fons Jansen („Kwartetten"). Haamstede Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Winter- zaal herv. kerk, 14.30 uur. Donderdag 7 november Goes „De Prins van Oranje". Studiemid dag Afd. Plattelandsvrouwenbond, 13.15 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Dode te Koudekerke KOUDEKERKE, 2-10. Woensdag morgen is in Koudekerke op Wal cheren een auto met twee broers uit Middelburg in een slip geraakt en tegen oen boom terecht gekomen. Dc naast de bestuurder zittende der tienjarige Isaac Bassie overleed ter plaatse, zijn broer, dc 19-jarige Si mon raakte zwaar gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Let op kleine vogeltjes UTRECHT, 2-10. De Nederlandse Vereniging lot bescherming van vo gels heeft de automobilisten opge roepen om dit najaar voorzichtig te rijden op wegen waarlangs beuken, eiken en elzen staan. Deze bomen dragen dit jaar na melijk weer veel vruchten en zaden ca de wegen en bermen liggen de eerstvolgende maanden dan ook dicht bezaaid met benkenootjes, ei kels en andere zaden. Ze worden platgereden door het verkeer, waar door een brciigc massa ontstaat die niet alleen het slipgevaar vergroot, maar waarop ook enorme aantallen {(jdens dc najaarstrek uitgehongerde kleine zaadelende vogels als vinken, kepen, mezen en sijsjes afkomen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2