DRUK BEZOCHTE AFSCHEIDSRECEPTIE DOKTER G. J. v. d. WAARDEN, N00RDG0UWE Cijfers Rabo-bank le Bruinisse Oud-minister Smallenbroek na ernstige ziekte overleden Jaarlijkse excursie Afdeling Zeeland Heidemij TREK HARMONISATIEWET BRUGKLASSEN IN" 3 STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 september 1974 Nr. 2156-1 Patiënten boden geschenken aan NOORDGOUWE, 27-9. Tijdens een drukbezochte re ceptie heeft vrijdagmiddag dokter G. J. van der Waar den in hotel Van der Weyde afscheid genomen van zijn patiënten uit Noordgouwe, Dreischor, Zonnemairc, Iverkwerve en Zierikzee. Tydens deze bijeenkomst kon men ook kennis maken met de opvolger van de scheidende arts, de heer Lo- diers en echtgenote. Namens de pa tiënten vertolkte de heer J. L. Le- gemaate uit Zierikzee de dankge- voelens jegens dokter Van der Waar den. „De patiënten, zijn u dankbaar voor de ondervonden geneeskundige hulp. Gezien de grote belangstelling mag u concluderen dat u na het zaaien van vriendschap hebt ge oogst, daar men allerwege betreurt dat u Noordgouwe gaat verlaten. Niettemin kunnen we uw standpunt billijken" aldus de heer Legemaate. Grote waardering heeft dokter v. d. Waarden gekregen voor zijn werk hetgeen o.a. 'blijkt uit de opbrengst van een door een damescommitê ge houden inzameling onder de inwo ners met als doel hem een blijvende herinnering mee te geven aan deze periode op Schouwen. Fraaie geschenken Dokter Van der Waarden mocht een fraai kleurcntelevisietoestcl met bübehorendc tafel en antenne in ontvangst nemen. Mevrouw v. d. Waarden kreeg een damesfiets aan geboden. Ook de assistente van dok ter v. d. Waarden deelde in dc hul de en mocht, ontroerd, een mooie gouden ring in ontvangst nemen. Dokter Van der Waarden ging nog eens even terug op zijn twaalfjarige loopbaan met enige humoristische voorvallen. Zo herinnerde hij zich nog dat toen hij pas te Noordgouwe was in de zeer strenge winter 1962- 1963 werd geroepen voor een pa tient in Schutje. Hoewel hij uiterst nauwkeurig de plattegrond, die zijn voorganger had gegeven, bestudeer- de kon hij nergens Schutje vinden, daar dit als Nieuwerke op de kaart stond. Na veel gevraag was hij er toch gekomen. De scheidende arts zei hel hart verwarmend te vinden dat de pa tiënten hem node zullen missen „maar mijn opvolger zal het zeker Dokter Van der Waarden (geheel rechts) en echtgenote drukten vele handen tijdens de receptie bij gele genheid van hun afscheid van Noordgouwe e.o. Bij dit druk bezochte afscheid was er tevens ge legenheid tot kennismaking met de nieuwe arts, dokter Lodiers en echt genote (beiden links op de foto), (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) net zo goed of nog beter doen dan ik". Tenslotte dankte hij de inwoners voor de fraaie geschenken en voor de samenwerking met o.a. de bur gemeesters van Zierikzee en Brou wershaven, de predikanten, de twee wijkverpleegsters, de stichting maat schappelijk werk en tenslotte zijn vrouw, van wie hij steeds veel steun en inspiratie ontving. De wapensmokkel op Flakkee De Flakkeese politie is - als gemeld - een naar het schijnt uitgebreid wapensmokkel complot op het spoor gekomen, in verband waarmee en kele arrestaties werden verricht. In arrest worden in Rottedam ge houden J. J. uit Dirksland. B. G. uit Melisant, B. P. uit Stellendam en W. P. uit Sommelsdijk. Het zou gaan om revolvers, pisto len en andere wapens als vuurbuk- sen enz. In Oude Tonge is op een zolder een aantal kisten en dozen in beslag genomen verband houdende met de ze zaak, de bewoonsters van hel huis. waar een en ander was opge slagen had men wijs gemaakt dat het om gereedschappen ging. In werkelijkheid waren het alarmpi stolen, gemakkelijk om te bouwen tot echte vuurwapens, een grote hoeveelheid minutie en een aantal explosieven. DUIVELAND, 26-9. Op de jongste vergadering van dc Rabo-bank Oost- Duivcland zyn nog enkele cyfers en bijzonderheden bekend gemaakt, die wij hieronder publiceren. Het aantal spaarrekeningen .steeg met 97, lot een totaal van 4069 (een rekeningsdichthcid van 88'2nn van het werkgebied). Dc tc verwerken boekingsposten bedroegen ruim 20.000 meer dan in het voorgaande jaar en overschreden de 2J0.000. Verzekcrings- en reisafdeling boekten een aanzienlijke vooruit gang. Het personeelsverloop gaf in te genstelling met alle andere cijfers een under beeld tc zien. Eind 1973 waren er drie personeelsleden min der dan 1972. het afvloeiende per soneel (wegens huwelijk of over plaatsing). behoefde als gevolg van een verder doorgevoerde mechani sering niet tc worden vervangen. Vele inwoners lieten hun dank je gens de dokter vergezeld gaan van een bloemstukje of een geschenkje W.P. uit Sommelsdijk was voor nemens vrijdag 2U september in het huwelijk te treden, uiteraard ging dit nu niet door. zijn bruid werd eveneens gearresteerd, doch na ver hoor weer vrij gelaten. De Flakkeese politic werkt in deze zaak nauw samen met een speciaal politieteam uit Rotterdam. zierikzee In memoriam J. M. I. Lokker Na een ernstige ziekte overleed in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis op 59-jarige leeftijd, de heer J. M. J. Lokkei', assistent bij het stadsarchief van Zierikzee. Oorspronkelijk koop man, ging dc heer Lokker in zijn le ven steeds duidelijker de kant op van de lokaal-historikus en wist in deze hoedanigheid een reputatie van kennis en betrouwbaarheid op te bouwen. Hij behoorde tot de top laag van oud-Zierikzee-kenners en het was voor hem een verademing dat hij uiteindelijk zijn werkkracht en gaven in dienst kon stellen van het gemeentearchief en het gemeen temuseum van Zierikzee. De heer Lokker was een beschei den man, die niet prat ging op zijn kennis, maar wel zeer velen op gulle wijze liet profiteren van die kennis. Bepaald indrukwekkend is de stads en regio-dokumentatie, die hij in de loop van vele jaren wist te verzame len. Het materiaal was beschikbaar voor lezingen, publikaties en allerlei andere doeleinden. Geen moeite was hem teveel om anderen, met name ook de stadsarchivaris, van zijn pri- vé-dokumentatie te laten profiteren. Zijn kwaliteiten kwamen ook tot uitdrukking in de wijze, waarop hij 'het sekretariaat van de Vereniging Stad en Lande voerde. Niet alleen zorgde hij voor een technische per- fekte notulering van de vaak zeer ingewikkelde historische lezingen voor deze vereniging, maar was or ganisator en wegbereider van de jaarlijkse exkursie naar historische steden in Nederland en België. Te jong naar menselijke maatstaf, is aan dit rijke leven een einde ge komen. Woorden mogen al niet waardeloos zijn, ze zijn wèl ontoe reikend om de vriendelijke en zeer bescheiden persoonlijkheid van de heer Lokker te schetsen. Hij zal in wijde kring, maar met name in het stadhuis, op het gemeentearchief en in het museum, bijzonder worden gemist. De teraardebestelling vindt plaats op dinsdag 1 oktober op de algeme ne begraafplaats te Zierikzee. Publieke verkoop Op donderdagmiddag 10 oktober a.s. zal in het Huis van Nassau alhier door notaris D. Karsten in het open baar worden verkocht de onbewoon baar verklaai'de woning aan het Rode Dorp 44 te Zierikzee. westerschouwen De Zeeuwse Kollekte In de week van 30 september t/m 5 oktober zal in de gemeente Wester- schouwen, dus de kernen Burgh, Haamstede, Renesse, Nooi-dwelle en Serooskerke, de jaarlijkse Zeeuwse kollekte worden gehouden. De opbrengst van deze kollekte be droeg in 1973 f 48.062,17, dit jaar hoopt men met medewerking van de gehele Zeeuwse bevolking boven de f 50.000 te komen. Van deze kollekte komt 18 van de opbrengst voor plaatselijke maat schappelijke doeleinden. Ook dit jaar hoopt men, door mid del van de kollekte, voor ongeveer 200 personen vakantie mogelijk te maken. Dit zijn personen die geen andere vakanlicmogclijkheid hebben en voor gehandicapten, waaronder dc Zeeuw se blinden, die niet zelfstandig op reis kunnen. Een gedeelte van dc Zeeuwse kol lekte gaal naar het Anjerfonds Zee land en wordt aangevuld met een percentage der landelijke fondswer ving door het Prins Bernhardfonds. Er worden onder meer bijdragen verleend aan harmonie-, fanfare- en jeugdkorpsen, zangverenigingen, jeugdvormingswerk, amateui-toneel en bibliotheken. Hierbij wordt steeds gestreefd naar een zo groot mogelijke spreiding. SCHARENDIJKE Goedkeuring: rekening De winst- en verliesrekening werd mei algemene stemmen goedgekeurd de heer I,. A. Jonker werd herbe noemd als bestuurslid en de heren I-I. J. van de Zandc en J. Flohll als loden van dc Raad van Toezicht. Er waren onder punt 8 „mededelingen", gezien de uitvoerige toelichting on der de punten 1 en 4, geen medede lingen möer tc doen. De heer H. J. van cle Zrfindc had in zijn 48-jarig lidmaatschap van het bestuur, heel wat veranderingen gezien en een enorme groei van dc bank meegemaakt. De heer P. L. Krepel, die eveneens vele jaren in het bankwezen bestuurslid was ge weest sloot zich daarbij aan. In zijn openingswoord had dc voorzitter met genoegen hel cre- burgerschap van de heer Krepel ge memoreerd. waarbij ook het bestuur van de bank akte do presence had gegeven. Na de ontvangst in hotel Vijver berg (een zoon van de oudste inwo ner) bracht de muziekvereniging „Nieuw Leven" een serenade. Spre kers waren de voorzitter en de ere voorzitter. Laatstgenoemde bracht in herinnering de langjarige periode, dat de jubilaris hoogst gewaardeerd lid en penningmeester van het mu ziekgezelschap was. Een zoon dankte voor de gelukwensen. Hierna schoven allen langs de tafel van de familie voor persoonlijke fe licitaties en werden de muzikanten, die immers altijd dorstig zijn, gul onthaald. Wij willen zeker niet vergeten te vermelden, dat de heer Vijverberg reeds veel langer dan 50 jaar admi nistrerend diaken en scriba van de kerkeraad der hervormde gemeente is en daarvoor destijds koninklijk wei'd onderscheiden. nieuwerkerk Najaarstocht bejaaiden De najaars-regiotocht van cle be jaarden georganiseerd door de afde ling van de Algemene Bond, vond vorige week plaats en werd niet ge stoord door regenval: iets bijzonders yoor de afgelopen week. De route langs de noordkant van Schouwen-Duiveland, leidde naar Haamstede. Behalve een grote bus, reden nog drie partikuliere auto's mee, om alle declnemers(sters) te vervoeren. In totaal rond de zeventig mensen. Te Haamstede werd de groep ontvangen op slot Haamslede dooi- jhr. Laman Trip, die de gasten vertelde over het slot en de recente omvangrijke restauratie. Onder zijn leiding en met assistentie van me vrouw Van Dalsen, werd aansluitend een interessante boswandeling ge maakt, waarna in hotel Bom een konsumptie werd gebruikt. Met toestemming van Rijkswater staat, werd op de terugreis een rond rit gemaakt over de grote opgespoten inlaag, aanzet aan de Schouwse zij de van de Scheldedam, hoe die dan ook worden gaat. Langs de zuidkant en dc inlagen werd gereden naar „De Vier Ban nen" te Ouwerkerk. waar een goed verzorgde koffietafel werd geser veerd. Dit onderdeel liep wat de tijd betreft, wat uit, maar niemand tilde daar zwaar aan. Nog juist voor don ker ging hel op huis aan. De tweede voorzitter dankte de chauffeur, de heer Van Aken voor de fijne rit, on der aanbieding van een presentje. Het bestuur kreeg de nodige dank woorden voor de perfekt georgani seerde tocht. Opbrengst collecte voor de reclassering De huis-aan-huis kollekte t.b.v. Nationale Reclasseringsaktie 15-21 september jl.) heeft te Nieuwerkerk f 163,10 opgebracht. OOSTERLAND Vertrek wijkzuster Na een diensttijd van bijna 24 jaar - ze werd benoemd per 1 januari 1950 - gaat de wijkzuster van de af deling „Ooster- en Sir Jansland", van het Groene Kruis, zuster J. Compagne, binnenkort Oosterland verlaten. In deze bijna kwart eeuw heeft de zuster heel wat zieken en lijdenden, die haar hulp inriepen, ge holpen. Om gezondheidsredenen heeft zij per 1 oktober a.s. eervol ontslag ontvangen uit haar funktie. De laatste tijden kon zij met veel onderbrekingen door ziekte etc. haar werk niet. of slechts ten deele, ver vullen. Opbrengst collecte Prinses Beatrix Fonds De huis-aan-huiskollekte ten bate van het Prinses Beatrix Fonds, die hier ter plaatse werd gehouden door de dames mevr. Van der Maas, mevr Rotte en mevr. Zeijler, en door de jongedames Ab'erdien Beije en Lea Rotte, onder leiding van mevr. A. Bal-Rotte, bracht op de som van f 310,-. Een dankwoord aan hen die dit werk met een gift wilden geden ken, en aan de leiding en de dames- kollektanten is wel op z'n plaats. De Zeeuwse Collecte Vanaf maandag 30 september tot WASSENAAR, 29-9. Zondag is op 65-jarige leeftijd overleden het lid van de dc Raad van State, oud-mi nister J. Smallenbroek. De heer Smal lenbroek was ernstig ziek. Hy is op 21 februari 1909 geboren in Assen. Als lid van gedeputeerde staten van Drenthe zette hij zich in voor de belangen van het noorden. Hij be kleedde verschillende openbare func ties: voorzitter Stichting 1940-1945, lid van de Buitengewone Pensioen raad, lid van de Adviescommissie verzetsdaden. In 1945 kreeg hij zit ting in het noodparlement, dat tot 3 juni 1946 optrad. Bij de uitbreiding van de Staten-Generaal in 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer, sinds 1.964 als fractievoorzitter. Hij was lid 1964 als fractievoorzitter. Hij was voorzitter van de A.R. partij. Kabinet Cals In het kabinet Cals in 1965 trad hij op als minister van binnenlandse za ken. Zijn beleid in de affaire van de Amsterdamse politie (het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen) ontmoette veel kritiek. Op 13 juli 1966 veroorzaakte de heer Smallen broek een aanrijding. Er ontstond nogal wat rumoer toen bleek dat hij was doorgereden, hoewel hij de vol gende morgen contact opnam met de eigenaar van de auto. Naar aanlei- en met 5 oktober a.s. wordt ook hier ter plaatse de jaarlijkse z.g. Zeeuw- sche kollekte gehouden. De op brengst is bestemd voor gehandicap ten en voor anderen die nooit van een vakantie kunnen genieten. bruinisse Brandwacht In de vacature ontstaan wegens het vertrek van de heer l. Okkerse uit de Vrijwillige Brandweer Brui nisse is als brandwacht aangesteld de heer Sj. Steketee. Aquadelta-rekreatieprojekt Op woensdag 16 oktober wordt uitgaande van de BV Jachthaven Bruinisse, in aanwezigheid van het college van b. en w., door de heer A. L. van Geesbergen, lid van G.S. op feestelijke wyzc de „kiel gelegd" voor dc bouw van het Aquadelta-re- kreatie-projekt. Gouden huwelijksfeest Op donderdag 3 oktober is het echtpaar Jacobus Bal en Anna Bal van der Bijl te Bruinisse 50 jaar ge trouwd. Een ouderraad Nu de jeugdraad, haar mandaat ten opzichte van de jeugdaktivitei- ten in Bnxinisse haar mandaat heeft terug gegeven, is (op aanraden van genoemde jeugdraad) voor de bege leiding van de jeugdsociteit een ou derraad gevormd. Deze ouderraad bestaat uit zeven personen, die vrijdagavond werden gekozen. Honing- en bijenmarkt EERBEEK. 28-9. De UGsle honing- en bijenmarkt in Eer beek heeft zaterdag enkele duizenden bezoekers naar hel Veluwse Eerbeek getrokken. Er iverd 1300 pond raathoning aangevoerd, alsmede 2800 flacons. Het aantal volken be droeg 75, waarvan 37 korven en 3S kasten. Voor het eerst werd een beker 'uitgereikt voor 10 kg heidehoning van superkwaliteit. Deze kwam in het bezit van de firma Schwieters uit Dedemsvaari. Er was een levendige handel. Publieke verkoop Op woensdagmiddag 2 oktober a.s. zal door notaris D. Kuisten in hotel- rest. molen „Dc Lcly" publiek worden verkocht het. woon- en winkelhuis met magazijn, garage en verdere op stallen gelegen aan de Putmeetweg l le Scharcndijke. ouwerkerk Veel belangstelling voor gouden bruidspaar Vrydag j.l. heeft het echtpaar P. Vijverberg-Bnlijn het 50-jarg huwe lijksfeest gevierd. Dc echtelieden genieten nog een vry rcdclykc ge zondheid cn behoren tot een sterk geslacht. Een broer van dc heer V. is dc oudste inwoner van liet dorp. (Van een medewerker) zierikzee. 27-9. dc jaarlijkse excursie van dc Ncd. Heide My afde ling Zeeland is eigenlijk meer een reünie van hen die jaarlijks elkaar op de altijd interessante reizen, die men op het kantoor Zeeland van dc Ned. Heide My weet tc organiseren. Dit keer waren het dc Bcckse Bergen met het Safaripark cn het slot Loc vest ei n als hoogtepunten. De verschillende dieren in het Safaripark lieten de regen even ge laten over zich komen, als dc men sen, die aan de tocht deelnamen, (meer dan 100 personen) zij het dan dat de mensen geriefelijk* in een autobus zaten. Hoewel het onaange naam weer was, werd daarvan wei nig hinder ondervonden. De koffie in Breda, de lunch in Drunen. de (hce op Loeveslein, het was alles buitengewoon goed verzorgd. De vrouwelijke gids wist de ge schiedenis van Loevestein, met zijn .kemenade" (is vrouwenverblijf), zijn ridderzaal en andere kamers en zolders uitstekend en humoristisch te brengen. Een bijkomende bijzonderheid was, de voorbereiding van een imposant diner voor de direktie van een be kende lampenfabrek in het zuiden des lands, waaraan naar het z.ich liet aanzien, verschillende personen zou den aanzitten in dc oude ridderzaal van Loef van Hoorne en zijn opvol gers. als bewoners van het oude slot. Er werd onder meer een complete os aan het spit gebraden. Het diner, alweer in Breda, was als altijd smakelijk bereid op hel kenmerkende van de excursies is. dat men bij het afscheid elkander al tijd een tot weerziens toegewenst en men nooit hoort „ik ga nooit meer mee." ding van deze zaak nam hij het be sluit ontslag aan te vragen als mi nister. In 1967 volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State. DODELIJKE ONGELUKKEN MAARSBERGEN. Bij een frontale botsing .lussen een vrachtauto en een personenauto is de 31-jarige be stuurder van de personenauto A. H. J. Smaak uit Eist om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde op de Woudenbergseweg in Maarsbergen. Het slachtoffer moest met behulp van snijbranders uit zijn auto be vrijd worden. EMMEN. In het ziekenhuis in Em- men is aan de gevolgen van een ver keersongeluk overleden de 23-jarige B. Krikke uit Wezuperbrug. Hij zat in een taxi, die in een flauwe bocht in de Brugstraat in de gemeente Zwee- loo moest uitwijken voor een tege moetkomende vrachtwagen, en te gen een boom botste. ROTTERDAM. De 22-jarige auto mobilist J. B. G. uit Alblasserdam heeft op de Schiedamseweg in Rot terdam op een oversteekplaats drie voetgangers aangereden. Een van hen, de 68-jarige J. Vonk. werd zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. OUD-BEIJERLAND. De 40-jarige fruitteler K. van der Linden uit Oud- Beijerland is om het leven gekomen. Toen hij in zijn woonplaats op een tractor reed, werd hij van achteren aangereden door een auto. Hij viel van de tractor af en is overleden. BORGER. In Hoogezand is de 77- jarige wielrijder J. van Veen uit Hoogezand dodelijk verongelukt. De man verleende op een kruising geen voorrang aan een personenauto. Het slachtoffer sloeg tegen het wegdek en werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Groningen, waar hij aan zijn ver wondingen is overleden. ROERMOND. De 22-jarige C. Jeja- nan uit Echt is in Linne om het le ven gekomen toen hij met zijn motor achterop een auto botste. De automo bilist was juist met zijn voertuig van een erf linksaf de weg opgereden. WESTERBORK. Zondagavond is de 19-jarige J. Dolfing uit het Drentse Wijster bij een verkeerson geluk in Westerbork om het leven gekomen. De jongeman vloog met zijn auto uit de bocht en botste te gen een boom. Op weg naar het zie kenhuis is hij overleden. BLOKKER. De 79-jarige Hendrik Koeman uit Schellinkhout (N.-H.) is zondagavond in Blokker om het le ven gekomen toen hij met zijn fiets de Provinciale weg wilde oversteken. Hij werd door een auto geschept en overleed ter plaatse. MEPPEL. Bij een verkeersonge luk in het Drentse Havelte zijn de 22-jarige J. Hamer uit Meppel en de 19-jarige K. Mennink uit Havelte om het leven gekomen. Zij werden door voorbijgangers levenloos naast hun brommers gevonden op het fietspad langs de Drentse hoofdvaart nabij de boskampbrug vermoed wordt dat de jongens, die beiden op een brommer reden, frontaal met elkaar in botsing zijn gekomen. ALKMAAR. Op een brug in het Noordhollandse Callantsoog is in de nacht een bromfietser verongelukt. Het slachtoffer, de 16-jarige F. J. van der Heide uit Julianadorp, reed tegen een uitstekend deel van de kapotte brugleuning en bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen. De brugleuning was beschadigd doordat er eerder een auto tegenaan was ge reden. GILZE RIJEN. De 63-jarige C. A. L. G. van Gilst uit het Brabantse Gilze Rijen is bij een verkeersonge luk in haar woonplaats om het le ven gekomen. De vrouw stak zon der te kijken een weg over en werd geschept door een bestelauto. Zij was op slag dood. Man vermoord in Rijswijk RIJSWIJK, 27-9. Dc :i9-jariBc J. J. van Nobclen is dood in zijn woning Clavccimbelstraat 471 te Rijswijk (Z.H.) gevonden. De man was met enkele messteken om het leven ge bracht. De politic vanRyswyk is een buurtonderzoek begonnen. De heer Van Nobelen was bedrijfs leider bij een plasticbedrijf. Hij was in twee dagen niet op zijn werk ver schenen. Zijn werkgever beeft toen de politie gevraagd een onderzoek naar hem in te stellen. Zij vond hel slachtoffer, dat gescheiden was en alleen woonde, in zijn woning. Leraren: DEN HAAG, 29-9. Er ligt maar ccn oplossing voor dc hand: trek het wetsontwerp voor harmonisatie van dc brugklassen In cn open reëel overleg tussen alle betrokkenen om te komen tot garanties voor ccn zo goed mogelijke doorstroming by het voortgezet onderwijs. Tot deze slotsom zijn dc Algemene Vcrenigng van Schoolleiders, het MAVO-verbond cn hel Nederlands Genootschap van Leraren gekomen. Hun conclusie hebben zij als reactie op het wetsvoorstel thans de leden van de Tweede Kamer toegestuurd. In een uitvoerig schrijven komen de drie organisaties bij de volksver tegenwoordiging aan met vijf over wegende bezwaren tegen het wets voorstel. Zij hadden die al eerder mondeling bij staatssecretaris Veer man van onderwijs en weienschap pen naar voren gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3