Afscheid van de commissaris van de Koningin in Zeeland Drie Duitsers bekennen moord op inwoner van Muiden WEST-DUITSLAND VERZACHT STANDPUNT „VERZOEK UITLEVERING JAPANNERS ZIT ER NIET IN" HULPVERLENING VIA DE VERENIGDE NATIES Positief bulletin over gezondheid van mevrouw Ford Abstracte expositie in Moskou Belg reed in op toeristen: 10 gewonden AGENDA LAATSTE NIEUWS 2 Zeeuwse Staten voor belangrijke beslissingen MIDDELBURG, 28-9. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aarlscn, heeft vrijdagmiddag afscheid genomen van de staten van Zeeland en van vertegenwoordigers van de rijks- en provinciale dien sten. De heer Van Aarlscn is bijna tien jaar commis saris van de koningin in Zeeland geweest. Daarvoor was hij onder meer twee maal minister: van verkeer en wa terstaat en later minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. „Zeeland heeft in die tien jaar een geleidelijke industriële ontwikkeling doorgemaakt. Niet zo stormachtig als aanvankelijk werd gedacht, maar wel zodanig dat deze ontwikkeling vol strekt verantwoord genoemd mag worden, waarbij van de zijde van de provincie steeds grote aandacht werd geschonken aan de milieuhygiënische aspecten". Zo zei de heer Aartsen in zijn afscheidsrede. „Ik pleit voor wat Zeeland aangaat bepaald niet voor een zodanige uitbreiding van de in dustriële bedrijvigheid, dat deze pro vincie zo vol zou worden, dat het ei genlijke en landelijke karakter bijna verloren zou gaan. Maar ik zou het wel betreuren, indien het provinciaal bestuur elke verdere industriële groei zou afwijzen". De heer Van Aartsen zei van me ning te zijn, dat ondanks de nieuwe gematigde tendenzen aan de geves tigde bedrijven in Zeeland de moge lijkheid tot uitbreiding niet mag wor den onthouden. „Dit is men niet al leen juridisch en moreel verplicht, maar die uitbreiding is ook nodig uit een oogpunt van werkgelegenheid en voor een verdere ontwikkeling in de sociaal-culturele sector. 125.000 gulden voor slachtoffers „Fifi" DEN HAAG. 27-9. Uit alle delen van de wereld is deze week de hulp verlening aan het door de orkaan „Fifi" getroffen Honduras op gang gekomen. Op het door het Neder landse Rode Kruis opengestelde giro nummer 22000 ten name van „Hon duras" is inmiddels al ruim 125.000 gulden binnengekomen. Wonen in Nederland ROTTERDAM, 27-9. Minister Gruljters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening opent op 2 ok tober in het museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam de foto-ten toonstelling „Wonen in Nederland", die er tot 3 november te zien is en daarna een reis door ons land maakt en volgend jaar op toernee gaat door het buitenland. De expositie is ontstaan in samen werking met het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk en de Stichting Nieuwe Woon vormen in Amersfoort. Bij de ope ning wordt ook de film „Gewoon wo nen" van Jan Wiegel vertoond, en wordt tevens het boek „Wonen in Nederland" gepresenteerd. Eerste ronde benoeming commissarissen der Koningin DEN HAAG, 27-9. De regering heeft vrijdag een begin gemaakt met de eerste ronde van het gesprek over een aantal benoemingen. Het zijn de vakatures van commissarissen der koningin in de provincies Drenthe en Zeeland en het burgemeesterschap van Roterdam. Na afloop van de kabinetszitting zei premier Den Uyl dat de ronde deze week wordt vervolgd. HAPERT. De 89-jarige A. Lemmens en zijn 87-jarige echtgenote J. C. Lemmens-Claes uit het Brabantse Hapert, vierden vrijdag hun 70-ja- rig huwelijksfeest. De Oostersehehle Over de Oosterschelde merkte de heer Van Aartsen op, dat alle alter natieve oplossingen er niet toe mo gen leiden, dat de veiligheid van de bevolking van Zeeland niet die hoogste prioriteit krijgt, waarvan men bij de oorspronkelijke opstelling van het Deltaplan is uitgegaan. Zeeland heeft op dit gebied te veel meegemaakt, zei hij. Volgens de scheidende commissaris zullen de staten van Zeeland binnen kort belangrijke beslissingen moeten nemen met betrekking tot de ener gievoorziening in Nederland. Een fu sie van de drie zuidelijke energie bedrijven staat voor de deur, even als de bouw van drie nieuwe kern centrales in Nederland. Plannen, waarbij Zeeland ongetwijfeld ten nauwste betrokken zal zijn. MUIDEN, 29-9. Drie Duitsers, die vrijdag in Amsterdam zijn aange houden, hebben bekend de 54-jarige A.E.G.-employé Karei J. L. Andries- sen in zijn woning in Muiden om het leven te hebben gebracht. Het zijn de 26-jarige Wilhelm S. uit Hennen, de 22-jarige Werner Von der M. uit Schwemmingen en de 22-jarige Ingó W. uit Bochum. Auto botst op trein: vier doden WINTERSWIJK. 28-9. Een auto uit het Duitse plaatsje Herne is za terdagmiddag half één op een niet- beveiligde overweg bij Miste (gem. Winterswijk) onder een trein terecht gekomen. De vier inzittende, drie vrouwen en een man, kwamen om hetleven. Zij behoorden tot één fa milie. Het ongeluk gebeurde op een' overweg in een zandweg tussen Winterswijk en Aalten. De bestuur ster van de auto is de overweg op gereden toen uit de richting Aalten de trein naar Winterswijk naderde. De auto werd in de flank geramd en 300 meter meegevoerd. Om het leven zijn gekomen: de heer en mevrouw Ruschner, resp. 21 en 25 jaar, mevrouw Böhle, 46 jaar, die de auto bestuurde, en mevrouw Knabe, 32 jaar. Deur open: geld weg UTRECHT. Ruim f 15.000,— is de Utrechter M. van Muijden vrijdag avond armer geworden omdat hij tijdens afwezigheid de achterdeur van zijn woning niet had afgesloten. De inbreker die zijn huis doorzocht vond onder het matras van een bed een portefeuille met f 15.000,en in de woonkamer een portefeuille met nog eens f 300, Zij waren dc woning van dc heer Andricssen donderdagavond binnen gedrongen, hadden hun slachtoffer er eerst mishandeld en vervolgens naai de slaapkamer gesleept en daar vast gebonden. Toen de heer Andriessen zich bleef verzetten, werd hij door het drietal met behulp van een das en een riem gewurgd. Het motief van de drie Duitsers was volgens de districtsrecherche van de rijkspolitie roof. Zij stalen uit de woning kostbare geluidsapparatuur, een geluidsprojector en een aantal antieke voorwerpen. Ook zouden zij de auto van de heer Andriessen heb ben meegenomen. Waar die is geble ven was ook na het eerste uitge breide verhoor nog een raadsel voor de politie. Wel werden bij een van de drie de sleutels van de Opel Com modore van het slachtoffer gevon den. Twee nachtclubs in Den Haag uitgebrand DEN HAAG, 30-9. In de Haag- se binnenstad zijn zondagmiddag twee nachtclubs in vlammen opge gaan. De brandweer had ruim drie uur nodig om de uiterst moeilijk be reikbare vuurhaard onder controle te krijgen. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De voorlopige schade wordt geschal op ruim een half miljoen gulden. Voor twee ton aan antiek gestolen MALDEN, 29-9. Tijdens afwezig heid van de bewoonsters is in de nacht van donderdag op vrijdag in gebroken in een woning te Malden (bij Nijmegen), waarbij een grote partij antiek werd gestolen. Aange zien de bewoonster in België ver bleef kon zondag pas een raming gemaakt worden van het gestolene. Dit bedraagt na voorzichtige schat ting ongeveer f 200.000, De Europese landbouwprijzen BONN, 28-9. De Westduitsc rege ringswoordvoerder, Klaus Boelling, heeft vrijdag ogenschijnlijk de scher pe kantjes van het Westduitse stand punt inzake de Europese landbouw prijzen afgeslepen. Op een persconferentie ontkende hij namelijk dat Bonn zijn acht EEG-partners voorwaarden had ge steld. Woensdag schokte West-Duits- land de Europese Gemeenschap door zijn veto uit te spreken over een ver hoging van vijf procent van de land bouwprijzen na slechts vijf dagen eerder daarmee in principe akkoord te zijn gegaan. Bonn maakte zijn medeleden dui delijk dat het de verhoging alleen toestaat als het er voldoende garan ties voor krijgt dat de nationale prijsondersteuningsmaatregelen die in strijd zijn met het verdrag van Rome worden afgeschaft. Ook laat het zijn goedkeuring afhangen van een herziening van het landbouwbe leid van de gemeenschap. Boelling verklaarde echter dat dit niet moet worden gezien als absolute voorwaarden maar als basis van het op gang brengen van de discussie over een verandering van het hui dige systeem. ROME. Mooi en slecht blijkt helaas te kunnen samengaan. De knappe Is raëlische Hanna Blettner (27) en Isaac Nathantel (47) werden in Rome ge arresteerd op verdenking van smokkel. De politie heeft juwelen, cheques en bankbiljetten ter waarde van 1 V-i miljoen gulden in beslag genomen. De po litie heeft van tipgevers vernomen, dal zij tot een grote bende behoren. De twee verdachten hebben Amsterdam, Milaan en Brussel bezocht alvorens naar Rome te gaan. Premier Den Uyl: DEN HAAG, 27-9. Premier Den Uyl ziet nogal wat bezwaren tegen een verzoek om uitlevering van de Japanse terroristen die na de gijze ling in de Franse ambassade naar Syrië werden overgebracht. Gelet op de houding van de Syri- Grote kleinigheden ARNHEM, 26-9. Grote foto's van zeer kleine kleinigheden zijn zaterdag 28 september voor het eerst te zien in het Arnhems museum. De foto's, die nog niet eerder in ons land werden getoond, zijn ge maakt van beelden, die wer den verkregen met een nieuw ontwikkeld instrument, de rasler-elektronenmicroscoop. Met vergrotingen lot ruim 200.000 maal onthult, het ap paraat aan planten, dieren en mineralen bijzonderheden van bouw en struktuur, die op geen andere wijze zo ruimte lijk zichtbaar kunnen worden gemaakt. Zelfs vervormingen door de wind. aan één korrel zand verschijnen met grote scherpte. De expositie „Nu pas te zien" is tol en met 3 novem ber gratis toegankelijk. WASHINGTON, 30-9. - Mevrouw Betty Ford heeft 'n „redelijk goede" nacht gehad, nadat zaterdag in een drie uur durende operatie haar rech terborst was afgezet, waarin een kan kergezwel was ontdekt. Dit is zondag bekendgemaakt door het marinchos- pitaal te Bethesda in Maryland. Volgens het bulletin hebben zich geen ongewone problemen voorge daan. Verwacht wordt dat dc 56-ja- rigc presidentsvrouw tien dagen in het hospitaal zal moeten blijven. President Ford. dit- zondagochtend zijn vrouw bezocht, verklaarde dat „alles zeer goed verlopen is". „Wij hebben geluk gehad dal het kanker gezwel bijtijds is ontdekt". sche regering zou een dex-gelijk ver zoek weinig succes opleveren en bo vendien is er' geen uitleverings ver drag met dat land. „De betrekkingen met Damascus zijn wel normaal, maar wij zijn er niet helemaal kind aan huis", aldus de bewindsman aan het slot van de wekelijkse kabinets zitting. Volgens zijn laatste informa tie bevinden de vier Japanners zich nog in de Syrische hoofdstad, maar het is niet uitgesloten dat de Syrische regering van plan is de terroristen naar een ander land door te schuiven MOSKOU, 29-9. Duizenden be langstellenden hebben zondag in het Ismailov-park van Moskou een ex positie van abstrakte schilderijen bezocht, waarvoor het gemeentebe stuur na een week touwtrekken ken nelijk op last van de regering toe stemming had gegeven. Twee weken geleden werden 24 kunstenaars met bulldozers, vrachtauto's en water kanonnen verdreven van een gazon, waar zij hun werk ten toon wilden stellen. Bij stralende zonneschijn namen op een grasveled van 500 bij 200 me ter circa 65 kunstenaars met 160 schilderijen aan de manifestatie deel. In dc eerste twee uren werden 3.000 tot 4.000 belangstellenden ge teld. BRUSSEL, 29-9. Tien Britse toe risten zijn zaterdagmiddag in Oos tende gewond geraakt toen een Belg met zyn auto op hen inreed. De Belg, René Deldvckc, wonend in Oostende, reed op dc groep Brit ten in toen ze uil een bus stapten en dc straat overstaken naar hun hotel. Alle tien wc rden opgenomen ineen ziekenhuis in Ooslende. Eén van hen, die een dubbele schedelbreuk had opgelopen, werd later naar een ge specialiseerde kliniek in Brugge ge bracht. De Belg, die na het ongeluk was doorgereden, is later door dc po litie opgepakt. Hij is opgesloten in dc gevangenis in Brugge. GENEVE, 27-9. In Honduras heeft men met spoed levensmiddelen ter waarde van een miljoen dollar (f 2.7 min.) en voor een waarde van 800.000 dollar (ongeveer f 2,15 min.) aan me dicamenten nodig voor de slachtof fers van de orkaan „Fifi". Dit heeft een woordvoerder van het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Na ties is Geneve bekendgemaakt. Volgens hem hebben de ruim 100.000 van buis en haard verdreven Ilondurezen rijst, inais, tarwe, spijs olie en gedroogde vis nodig. Bangla Desj dat eerder dit jaar door overstromingen werd geteisterd, heeft voor de rest van dit jaar 600.000 ton graan nodig, wil men daar een hongersnood voorkomen, aldus de woordvoerder. Intussen is via de Verenigde Naties voor een waarde van ruim zes mil joen dollar (circa f 16,3 min.) aan hulp gezonden naar Cyprus De groot ste bijdrage in geld werd tot dusver door Engeland geleverd - een half miljoen dollar (f 1,35 min.). Begin van deze maand liet de V.N. weten dat er 22 miljoen dollar nodig is om de naar schatting 225.000 daklozen op Cyprus tot het eind Aan dit jaar te helpen. Zierikzee I Lange Uus. Kunstexpositie. 9—12. 'Aj2 6 Donderdag' 7 -9. Maandag en zondag gesloten Maandag 30 september Göes Rrins van Oranje. 14.00 uur, buiten gewone algemene vergadering ZLM. Dinsdag 1 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Groentetelers Or ganisatie, 20.00 uur. Woensdag 2 oktober Scharcndijkc Restaurant molen „De Lelie", 14.30 uur, publieke verkoop woon- en winkelhuis. Ouwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, vergadering be jaarden. Donderdag 3 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Oostcrland Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, be- jaardensoos. Donderdog 10 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, publieke verkoop onbewoonbaar verklaarde woning. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WAT UQT Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering' Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; in de nacht en ochtend hier en daar mistbanken; zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen; minimumtemperaturen van 7 graden aan zee tot 2 graden plaatse lijk in het binnenland, maxima mor gen omstreeks 12 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.19 Maan op 17.51, onder 6.47 Volle maan: 1 okt. (11.38) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 1 okt. 3.15 15.23 8.40 21.03 Springtij: 3 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-9. Het K.N.M.I. deelt mee: er komt dinsdag niet veel ver andering in hel weer in ons land. Dc temperaturen blijven ver beneden normaal voor de tijd van het jaar en er zullen plaatselijk buien vallen, het weer blijft dan ook nog onder invloed staan van een depressie, waarvan de kern zich boven Scan dinavië bevindt. Alleen in dc nacht komen flinke opklaringen voor, waardoor dc temperaturen tot even b'oven hel vriespunt kunnen dalen. In dc nacht van zondag op maandag werd op het vliegveld Volkcl een minimumtemperatuur van 2 graden gemeten. In dc ons omringende lan den is het weerbeeld al niet veel be ter men moet naar Zuid-Italië. Joe goslavië of Griekenland gaan om middaglemperalurcn van 25 graden of hoger te treffen. Hel is daar te vens zonnig. President De Spinola treedt af LISSABON. 30-9. Dc president van Portugal, generaal Antonn dr Spint» la. heeft maandagochtend in een toe spraak meegedeeld dat hij zijn func tie neerlegt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2