Rabobank Q De Spinola worstelt greep op het land te om behouden maandelijks automatisch een bedragje laten overmaken van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen, Veel lof voor de jubilaresse op receptie Zierikzee Twee doden in Portugal Grote brand in Antwerpen Straaljager op huis NEDERLANDSE HULP NAAR BANGLA DESH Gijzelaars in Santo Domingo vrezen voor hun leven DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 september 1974 131ste jaargang Nr. 215G4 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B,V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17.00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W. In dit nummer: Af scheid arts te Noord gouwe Poging tot rechtse staatsgreep? LISSABON, 29-9. Da linksgeoriënteerde beweging van de strijdkrachten in Portugal heeft zondag haar vertegenwoordigers naar pesident Antonio de Spinola gestuurd om de „logische politieke consequenties" van de situatie te bespreken. Dat gebeurde na een dag van troepenbewegingen, arrestaties en verklaringen dat een rechtse staatsgreep was verijdeld. Kringen die in nauw contact met de regering in Lissabon staan zeggen dat de politiek gematigde De Spinola momenteel worstelt om zjjn greep te behouden op het land, dat zich zo plotseling geplaatst ziet voor verdeeldheid en geschokt is door berichten dat „reactionairen" plannen hebben gesmeed om de nieuwe leiders te vermoorden. De Spinola sprak zondag met de raad van state, het hoogste advise rende «college in Portugal, en had vervolgens een onderhoud met de vertegenwoordigers van de beweging van de strijdkrachten, de groep of ficieren die vijf maanden geleden een einde maakte aan het rechtse re gime van premier Marcelo Caetano en De Spinola als voorlopig presi dent installeerde. Over de uitslag van de tegen het eind van de middag beëindigde ver gadering is niets bekendgemaakt. LISSABON, 28-9. Bij de strub belingen van zaterdag in Portugal zijn twee personen gedood, zo is uit goede bron vernomen. Zij hadden gepoogd wegversperringen <te door breken - een b'ij de brug over de Taag in Almada en een in Vila Fanca de Xira, niet ver van Lissa bon. Deze mensen hadden naar ver luidt wapens bij zich. Betoging afgelast Zaterdag moest De Spinola een naar wat in politieke kringen ge noemd wordt gevoelige nederlaag incasseren toen hij op het laatste moment een betoging afgelastte die door een zich „de zwijgende meer derheid" noemende beweging ten gunste van hem was georganiseerd. Linkse partijen, vakbonden en stu dentengroeperingen kwamen met de beschuldiging dat de betoging op touw was gezet door aanhangers van het bewind van Caetano. De bewe ging van de strijdkrachten en pre mier Vasco dos Santos Goncalves, de leider van de staatsgreep van 25 april, zouden hevige druk op de pre sident hebben uitgeoefend de beto ging af te lasten. De Spinola hield echter aanvanke lijk het been stijf en vrijdag gaf hij er officieel toestemming voor. Binnen enkele uren stond links Por tugal op de achterste benen. Socia listen en communisten wierpen op de toegangswezen tot Lissabon bar ricaden op en doorzochten naar de stad rijdende auto's op wapens. De regering sloot de kranten en de radio, behalve de onder staatstoe zicht staande en maakte bekend dat zijn all? maatregelen zou nemen om te verzekeren dat de betoging vredig gehouden kon worden. Leger in actie Op dat moment kwam de bewe ging van de strijdkrachten in aktie en nam de officiële radiozender on der haar controle om een veroorde ling uit te spreken over de „groeien de aktiviteit van personen die rela ties onderhouden met de meest reac tionaire kringen". Zij maakte de ar restatie van 238 personen bekend en troepen kwamen de burgers op de controleposten bij de invalswegen assisteren. Na een ochtend van spoedverga deringen bleek De Spinola door de knieën gegaan te zijn en deelde hg mee dat de betoging was verboden „teneinde confrontaties te voorko men".. BRUSSEL, 29-9. In Hoboken (Ant werpen) heeft zondagavond een gro te brand gewoed in een fabriek van metaal- en plastic verpakkingsma teriaal. Twee mensen liepen ver wondingen op. Rond acht uur in de avond had de brandweer het vuur onder kontrole, hoewel toen de vlammen nog huizenhoog oplaaiden. CARACAS, 28-9. Minstens zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen toen in de Venezulaanse stad Caracas een Phantom-jacht- bommenwerper van de luchtmacht op een blok woonhuizen van vier verdiepingen stortte. Tot de omgeko menen behoren de twee vliegers. Advertentie de bank voor iedereen SCHIPHOL, 30-9. Een zending Nederlands zaai- en pootgoed, ter waarde van 230.000 gulden, is zon dagavond van Schiphol naar Bangla Desj overgevlogen. Het geld voor de ze zending van veertien ton Neder landse zaden is bijeen gebracht door de interkerkelijke actie Bangla Desj In het door zware overstromingen getroffen Bangla Desj, bestaat grote behoefte aan dit soort hulpgoederen Omdat de oogsten grotendeels door het water zijn vernietigd, trekken vele inwoners van het land naar de hoofdstad Dacca in de hoop daar wat voedsel te kunnen krijgen. Het Nederlandse zaaigoed, worte len, itomaten, Meten en kool, dat van Schiphol met een DC-8 van Marti nair naar de hoofdstad Dacca werd. gevlogen, zal zo snel mogelijk naar het platteland worden overgebracht. De gelden voor deze hulpgoederen, die in Dacca zullen worden overge-- dragen aan de Christian organisa tion for releaf and rehabilitation Bangla Desh, zijn tijdens acties van de actualiteitenrubriek van de NCRV, Hier en Nu, bijeengebracht. Een zending pootaardappelen, waarvoor de gelden eveneens tijdens deze akties zijn bijeengebracht zal binnenkort per schip naar Bangla Desj worden vervoerd. SEROOSKERKE. Niet onopgemerkt ging voorbij het huwelijk van het bruidspaar F. de Vrieze-Straayer, dat vrijdag werd voltrokken. Bij het verlaten van de kerk te Serooskerke, moest het bruidspaar onder een koepel van versierde bogen heen, enthousiast opgestoken door kinde ren van de zondagsschool. Tien jaar lang trad de bruid op als gewaar deerd leidster van de zondagsschool; vandaar, dit feestelijk huldeblijk. Het echtpaar vestigt zich te Kerk- werve, waardoor mevrouw Straayer afscheid moet nemen van het zon dagsschoolwerk te Serooskerke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onder beschaafde mensen is een nuance een afgrond. Paul Courty SANTO DOMINGO, 29-9. De ze ven gijzelaars die sinds vrijdag door 23 stadsguerrillastrijders in het con sulaat van Venezuela in Santo Do mingo worden vastgehouden worden gekweld door honger en dorst en zij vrezen voor hun leven. Een van de gijzelaars, de consu laatsecretaresse Ambrosina Ares slaagde er zaterdagavond in een te lefoongesprek met haar vader te voeren. Ze zei daarin dat de gijze laars voor hun leven vrezen. Deze hadden maar mondjesmaat te eten en te drinken gekregen. Doordat de Dominicaanse autoriteiten de stroom- en watertoevoer hebben af gesneden zit het consulaat zonder elektriciteit en water Niets wijst erop dat de Domini caanse regering zal ingaan op de eisen van de bezetters, een losprijs van een miljoen dollar en de vrij lating van 37 politiek gevangenen. Dr. Meinsma bepleit stopzetting van reclame voor shag AMSTERDAM, 28-9. „Jonge men sen beginnen in toenemende mate shag te roken, waarbij de mode-in vloed onmiskenbaar is, De jeugd van Nederland dient tegen het nico- tinegevaar van roken beschermd te worden. Ee reklamestop daartoe is een eerste stap," aldus schrijft dr. Meinsma van het Koningin Wilhel- minafonds in een brief aan de ze ven grootste shag-fabrikanten van ons land. HSV „Oosterschelde" 20 jaar ZIERIKZEE, 29-9. Te gelegenheid van de viering van het 20-jarig bestaan hield de Zierikzeese hengelsport- vereniging „Oosterschelde" zaterdagmiddag in liet „Huis van Nassau" een receptie, waarop o.m. liet woord werd gevoerd door de wethouder van sport zaken van Zierikzee, de heer M. C. Doeleman. Hoewel de H.S.V. Oosterschelde in de afgelopen twintig jaar tal van akti- viteiten heeft ontplooid zei dc wethouder, tot ieders verbazing, bijzonder slecht met het wel cn wee van dc vereniging op de hoogte te zijn. De heer Doeleman zag als oorzaak het feit dat de vereniging niet op dc lijst van subsidies voorkomt. Met een getal van rond de 1700 le den dacht de wethouder dat het één van de grootste verenigingen (zo niet de grootste) van Schouwen-Duive- land is. Gezien de groei van de ver eniging in de loop der jaren zag de heer Doeleman wel een bevestiging in het gezegde: „als men iets wil be ginnen dit met water moet doen'? Als blijk van waardering bood hij namens het gemeentebestuur een zil veren beker met de versierselen van de stad aan. De oud-voorzitter, de heer P. v. d. Welle liet hierna in korte trekken het wel en wee van de vereniging in de afgelopen 20- jaar de revue pas seren. Van het eerste bestuur, de vereniging werd op 23 juli 1954 opge richt, zijn drie leden: P. Vermont, J. Schiettekatte en C. J. Schot overle den. In de aanvangperiode was de deel name aan de verenigingswedstrijden nog zeer gering. Bijzonder veel last werd onder vonden van het stropen in het door de vereniging gepachte viswater, waarbij vooral „de kreken van Ou- werkerk' bij de stropers in trek wa ren. Fuikenvangst Een betrekkelijk groot succes kon op 23 augustus 1963 met medewer king van een tiental leden worden geboekt toen uit de kreken niet min der dan 54 fuiken werden verwijderd en aan de Rijkspolitie te Nieuwer- kerk werden overgedragen. Door de Oosterschelde werden ook aktivitei- ten ontplooid om tot oprchting van de Deltafederatie te komen. In de aanvangs-periode moest er door het bestuur aan tal van zaken veel aandacht worden besteed om alles in goede handen te leiden. Bonds- en districtsvergadcringen werden regelmatig bezocht dc kwes tie ten aanzien van de looprechtcn moest met de Waterschappen wor den geregeld, alsmede het doclmatg bevissen van dc kreken van Ouwcr- kerk. De heer v. d. Welle sprak de hoop uit dat de vereniging ook in de toe komst nog zal mogen groeien en bloeien waardoor zeer velen in de gelegenheid zullen zijn om van deze mooie en gezonde sport te genieten. Op deze receptie mocht het be stuur van de jubilerende vereniging verder vele gelukwensen, welke ge paard gingen met het aanbieden van geschenken en bloemstukken, in ont vangst nemen. De voorzitter, de heer A. P. Kort, sprak een woord van dank tot hen die van hun belangstelling op deze dag blijk hadden gegeven. In zijn dankwoord tot het gemeen tebestuur herinnerde de heer Kort er aan dat men reeds met de vorige wethouder van sportzaken, de heer H. Asma, goede relaties had. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1