Spaarrentetot HET LAATSTE HOUVAST Namibië ziet de vrijheid gloren BLIK DOOR HET WERELD Afperser voor rechter „FZitsen" uit het buitenland China wordt belangrijke olieproducent Wat biedt de BEELDBUIS? C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 27 september 15)74 Nr. 21563 7 Niet officieel verluidt in Zuid- Afrika dat de regering-V orster voornemens is Namibië onafhanke- lijkhied te gunnen - althans de Zuidafrikaanse aanwezigheid daar te beëindigen. Het gebied is een vroegere Duitse kolonie die inder tijd nis mandaatsgdbied vanuit Pre toria is bestuurd, op cte duur tot misnoegen van de VN waarna een juridische strijd begon over de vraag wie rechtens de macht kon uitoefenen in dit stttk Zuidwest- Afrika. Deze touwtrekkerij voor de rech ter had ouerigens weinig zin door dat Zuid-Afrika eenvoudig stelde dat het de toestand liet zoals die was en daartoe ook de macht had. Dat Vorster kennelijk nu een proefballon heeft opgelaten om te zien hoe de wereld reageert op deze late ge hoorzaamheid aan een VN-besluit, heeft stellig te maken met de ont wikkelingen in de vroegere Portuge se kolonies Angola en Mozambique. Waarbij vooral de praktische over weging de doorslag geeft dat het be lang van Namibië voor de republiek niet zo groot is, maar dat het gebied wel een onevenredig grote belasting vormt voor het Zuidafrikaanse leger. Die strijdkrachten zijn daar gebon den en ze zijn doelmatiger te ge bruiken als een mobiele eenheid die eventueel in kan grijpen waar het nodig is. Nog daargelaten dat Zuid- Afrika moeilijk kan verhinderen dat het zonder meer in Namibië zo zal gaan als in Mozambique, waarvan men de historie maar al te goed kent. De eerste schoten vielen in Mo zambique nagenoeg precies tien jaar geleden: een onbenullig schietpartij- Advertentie KOUWENBERG Voor alle doe hef zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. LONDEN. Het Britse Hogerhuislid lord St. Davids heeft bekendge maakt dat hij de Labourpartij de rug heeft toegedraaid. Hij is de tweede lord die ruim twee weken voor de verkiezingen uit de partij van Harold Wilson is getreden. tje bij een politiepost in het uiterste noorden waaraan niemand veel aan dacht besteedde en dat trouwens door de censuur nauwelijks tot de buitenwereld doordrong. In de tien jaar sindsdien heeft de guerrilla strijdmacht van Frelimo langzaam maar zeker bereikt dat de Portuge zen er genoeg van hebben hun leger af te laten matten. En de toestand nu is dat tot de onafhankelijkheid van juni volgend jaar een gemengd Portugees-Frelimoregering de macht uitoefent. Met op de achter grond de logische eerste president, Frelimoleider Samora Machel die zelf ontbrak bij de installatie van de tijdelijke regering maar wel een re devoering van anderhalf uur liet uitspreken door een vertegenwoor diger. En daaruit blijkt dat Frelimo. niet op zyn lauweren wenst te rus ten maar de strijd voortzet, nu niet meer militair maar op sociaal ge bied. Geen innige vriendschap De richting die hij wijst is een mengsel van Maxistische, Maoïs tische en Castro-achtige principes om in een éénpartij staat zo snel mo gelijk sociaal en ekonomisch kracht te ontwikkelen. De konsekwentie van deze principes is uiteraard een militante vijandigheid tegenover buur Zuid-Afrika, maar daarover zegt Machel niet veel. Men zou hier uit kunnen proeven dat hij de for mele verantwoordelijkheid van Por tugal voor buitenlandse zaken (tot juni) eerbiedigt, maar het lijkt waar schijnlijker dat Machel het zinniger acht de realiteit te erkennen en de verwerkelijking van zijn principes daaraan aan te passen. Natuurlijk kan hij zowel Rhodesië als Zuid-Afrika ekonomisch last be zorgen door spoor- en havenfacili teiten te weigeren. Maar zal hij het doen? Hij weet niet alleen dat Zuid- Afrika inderdaad de militaire macht heeft om in te grijpen, wat dan na tuurlijk fel veroordeeld zou worden in de VN maar tevens een eind maakt aan de ontwikkeling van zijn land. Al was het maar omdat de po sitie van de blanke deskundigen in Mozambique onhoudbaar wordt - nu al willen velen vertrekken, doen het ook en de voorlopige regering doet al zijn best hen ervan te weerhou den. Maar bovendien kan men zeg gen dat de transportfaciliteiten, de toeristen uit Rhodesië en Zuid- Afrika, de inkomsten van de Mo- zambikaanse mijnwerkers in Zuid- Afrika bij elkaar zorgen voor meer dan de helft van het nationale inko men en dat is iets wat men niet lichtvaardig verspeelt. Bovendien is er de Cabora Bassa-dam die volgend jaar energie gaat produceren met maar één mogelijke betalende afne mer: Zuid-Afrika Innige vriendschap voor Zuid- Afrika kan Machel niet koesteren voor de apartheidsbuur maar hij maakt de indruk de vijandschap tol woorden te willen beperken en de zaken er liever buiten te houden - althans tot Mozambique ekonomisch sterk genoeg is. Een toestand waar mee Pretoria vrede kan hebben en die verkieslijker is in ieder geval dan regelrechte vijandschap. En als een dergelijke situatie behalve hier in het noordoosten van de republiek ook in het noordwesten bereikt kan worden mag Zuid-Afrika tevreden zijn. Dat men in Namibië en elders in Afrika ook niet al te ontevreden hoeft te zijn is verder een prettige bijgedachte. AMSTERDAM. De Amsterdamse mode-ontwerper Frans Molenaar presen teerde zijn winterkollektie. Op de foto links Tania in een witte wollen tail leur met een vierbaans klokrok en een jasje met witte nertskraag. Rechts Patricia in een witte wollen jas met gekruiste ceintuur;, de shawl eveneens tuin witte nerts. LONDEN, 26-9. Een afperser heeft gedreigd vergiftigde flessen Coca Cola op de markt te brengen tenzij de grote Amerikaanse onderneming hem een bedrag zou doen toekomen van 70.000 pond sterling (ongeveer 441.000 gulden). Voor de Londense rechtbank Old Bailey heeft de Engelsman Arthur Dutton woensdag bekend een dreig brief aan de Coca Cola-onderneming gezonden te hebben. Daarin schreef Dutton, 200 flessen Coca Cola ge kocht te hebben, waarin hij een on kruidverdelgend middel zou doen. Deze flessen zou hij op de Engelse markt brengen. Coca Cola heeft evenwel de poli tie op de hoogte gesteld en de 53- jarige Dutton werd gearresteerd toen hij zijn losgeld op een algesproken plaats op het vliegveld van Man chester kwam ophalen. CAIRO. De nieuwe Egyptische premier, Abdel Aziz Higazi, heeft een regering van 38 man gevormd, waarvan de meerderheid al aan de vorige regering deelnamen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft scherpe kritiek geuit op het besluit van hetf Huis van Af gevaardigden, voortzetting van de militaire hulp aan Turkije te laten afhangen van vorderingen bij de op lossing van de kwestie Cyprus. COLUMBUS. Een Amerikaanse federale rechter heeft het vonnis vernietigd waarmee oud-luitenant William Calley drie jaar geleden werd bestraft voor zijn aandeel in de massamoord van My Lai. Een van de overwegingen die de rechter, Ro bert Elliot uit Columbus (Georgia), tot zijn uitspraak bracht is de mas sale publiciteit die aan het proces te gen Calley voorafging en het niet doen horen van getuigen. BRUSSEL. Het besluit van de Duitse regering om nief, akkoord te gaan met het vorige week door de landbouw-ministers besloten „pak ket" van maatregelen om de Euro pese boeren tegemoet te komen, heeft in Brussel grote beroering ver wekt. TEGUCIGALPA. Hoeveel mensen levens het overtrekken van de or kaan Fifi en de daarmee gepaard gaande overstromingen in Honduras hebben geëist is bij lange na nog niet bekend. Het is de vraag of men het ooit precies te weten zal komen. De onofficiële schattingen lopen een kleine week na de ramp die het land bijna onherstelbaar heeft getroffen uiteen van 9 tot 15.090. Minimum-melkprijs binnenkort 7 cent hoger RIJSWIJK, 25-9. De minimumprijs voor verpakte volle melk gaat bin nenkort met zeven cent 'per liter omhoog, van 77 tot 84 cent. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft hiertoe woensdag besloten. Dit besluit behoeft nog wel dé goedkeuring van de ministers van ekonomische zaken en van land bouw. Wie ontheffing van de minimum prijs wil zal moeten aantonen dat de som van zijn inkoopprijs, zijn distri - butiekosten plus nog een bedrag van 3 cent per liter beneden die mini mumprijs blijft. Op deze wijze hoopt men de konkurrentiepositie van de melkslijters en melk winkeliers te genover supermarkten, grootwinkel bedrijven e.d. te verbeteren. PEKING, 26-9. China zal rond 1980 wellicht een van de voornaam ste olieproducenten van de wereld zijn. Buitenlandse deskundigen, die onlangs in de gelegenheid verkeer den zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de olieproduktie in di verse delen van de volksrepubliek, achten het geenszins verbazingwek kend als China tegen het eind van de jaren zevntig jaarlijks honderd miljoen ton olie ter warade van cir ca één miljard dollar zou produce ren. Op het ogenblik vertegenwoor digt de totale buitenlandse handel van China een waarde van 8,5 mil jard dollar. Paspoorten nog' duurder DEN HAAG, 26-9. De rijksleges voor paspoorten moet volgend jaar met 15 procent omhoog, zo blijkt uit de toelichting, die minister Duisen- berg van financiën aan de Tweede Kamer gegeven heeft bij het voor stel de inkomsten voor het rijk in 1975 te regelen. Ook de leges voor identiteitskaarten zullen met het zelfde percentage stijgen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER NED. I: Om vier uur wordt voor de jeugd door de KRO Dc rode auto uitgezonden. Een verhaaltje van vijftien minuten over een droef hondje, oftewel Droef de hond, die met allerlei vriendjes vrolijke avon turen beleefd. De volgende vijf kwartier worden doorgebracht met Tarzan, in de wildernis. Johnny Weismuller, ooit een uitmuntend zwemmer, speelt de hoofdrol van de natuurmens Tarzan. In zijn kostuum van tijgervel beleeft hij met de ama zones een spannend avontuur. Om Advertentie JL De rente die wij vergoeden op spaargelden; loopt van 5 "4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot ii% voor onxe Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onge kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat,afhankelijk van de gekozen looptijd, .een rente geeft van 7-10)4%, NEDEHLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK zeven uur 's avonds komt de KRO opnieuw in de lucht. Allereerst met het programma Van Alpen tot de zee, een historisch reisje langs de Rijn met een helikopter. Na het journaal van acht uur moeten de kij kers afscheid nemen van de Wre kers. In deze laatste aflevering hou den Emma Peel en John Steed zich bezig met een kollega die aan ge heugenstoornis lijdt. Peel ontfermt zich over de man, terwijl Steed een bezoek brengt aan Mother voor na dere instruktiesOmstreeks tien over negen gaat het doek op voor Jas-perina's Ego Trip. Op het festival in Montreux was deze show goed voor een persprijs. Zij brengt een se rie sketches en liedjes, zoals Ego trip, De bezetting, Sex-object en De Anderen. Hierna is het tijd voor een ernstige noot. Drie kwartier zijn er beschikbaar voor Brandpunt, dat aandacht schenkt aan aktualiteiten en andere belangwekkende zaken. De KRO verlaat de buis met de Epi- lóóg, die uitgesproken wordt door bisschop Simonis van Rotterdam. NED. II: Om zeven uur komt de VARA op de buis met Het spook huis, een Engelse avonturenfilm voor de jeugd. Men kan kennis maken met een groep kinderen die van een sloophuis een klubhuis willen ma ken. Zij krijgen toestemming van de burgemeester, maar diéns ambtena ren zijn een andere mening toege daan. Op het journaal van acht uur volgt een aflevering van de Engelse serie Landleven. Het verhaal gaal over drie meisjes, zusjes, wier moe der een café drijft. Alle drie zijn ze verliefd op een leerling-verslagge ver, die deze kans ook benut om met allen uit te gaan. Vanzelfsprekend kan dit niet zo doorgaan. Er moet op een gegeven moment een stuk ja loezie naar 'boven komen bij de meisjes. Na Landleven staat in het VARA-programma Een groot uur U van Kees Postema te wachten. Pos- tema heeft de zomermaanden ge bruikt om zich te bezinnen over zijn programma. Tussen tien over negen en tien voor half elf ontvangt hij mensen die iets te zeggen hebben. Een en ander wordt omlijst met zang van The Pointer Sisters en het trio van pianist Louis van Dijk. Het laat- Adverteniie Citroën-agent voor Schoawen-Duivel&od GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 ste journaal is tegen half elf te ver wachten. ZATERDAG 28 SEPTEMBER NED. 1: 11.Q0 Hoe word ik de computer de baas; 16.00 Nieuws; 16.02 De rode autobus; 16.17 Tarzan en de amazones; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Van de Alpen tot de zee; 20.00 Journaal; 20.20 De Wre kers; 21.10 Jasperina's grote egotrip; 21.55 Brandpunt; 22.40 Epiloog; 22.45 Journaal. NED. 11; 18.15 Natuurkunde is overal; 18.45 Brigadier Dog18.55 Nieuws; 19.05 Het spookhuis; 20.00 Journaal; 20.20 Landleven; 21.10 Een groot uur U; 22.20 Journaal; 22.25 Studio Sport. ZONDAG 29 SEPTEMBER NED. I: In de middaguren zit de NOS op de zender. Eerst komt er dan een tekenfilm van Supermuis en daarna een aflevering van The Par tridge family,' waarin Reuben een nieuw talent ontdekt, te weten een zingende tweeling. Vervolgens aan dacht voor de natuur in een afleve ring van De ongerepte natuur. De beelden verplaatsen de kijkers dit maal naar oerwouden, waarin spe ciaal aandacht wordt besteed aan de daar levende vissen, apen, beren en insecten. De volgende 45 minuten zyn gereserveerd voor het tweede deel van het programma Gastoptre den. Hierin wordt een indruk gege ven van het feest dat in mei in de Doelen in Rotterdam werd gegeven voor de in ons land verblijvende gastarbeiders. Na de voetbaluitsla gen van Frits van Turenhout neemt het IKOR de zender over voor de muzikale zondagmiddagoverpeinzing Vesper, 's Avonds om vijf voor ze ven kan men kijken naar het eerste deel van Paulus de boskabouter. Het volgende half uur kan men geeste lijke liederen beluisteren, in de ru briek Kom nu met zang. Er wordt gezongen in de St. Maartenskerk in Tiel. Om half acht gaat de NCRV verder met de serie Als de dag van gisteren. Een Frans dokument over de wereldgeschiedenis sinds 1945. De kijkers worden ditmaal gekonfron- teerd met de tweede helft van dé vijftiger jaren. Een kleine twee uur zijn daarna weggelegd voor het tli spel De hond was esxecuteur, dat vanaf half negen wordt uitgezonden. Het is een detektive verhaal. Een hond moet de enige getuige zijn van de moord op een zekere Blaudop. In het laatste programma voor deze avond wisselen jonge predikanten hun ervaringen tijdens hun eerste praktijkjaren uit. NED. II: Het aanvanglijdstip van Studio Sport is met ingang van van daag vervroegd naar vijf over ze ven. Na Studio Sport, om tien voor half negen, gaat het doek op voor de dertiendelige serie De Wolvenman. Een serie met akteurs en aktrices als Piet Hendriks, Rudi Falkenhagen, Karin Hage, Chiem van Houwelin- gen, Bernard Droog en Carol van Herwijnen. Hoofdpersonen in het Zaterdag 28 september, 21.10, Ne derland I: Jasperina's egotrip. Een show rond Jasperina de Jong. verhaal is een gepensioneerde wol- venoppasser, die vindt dat het ouder worden hem door de maatschappij moeilijk wordt gemaakt. Hij maakt n proces van vervreemding door. Na de kennismaking met De Wolven man moeten de kijkers afscheid ne men van De jonge Garibaldi. In de ze slot-aflevering trekt Garibaldi ten strijde om de belangen van de burgerij in Montevideo te beharti gen. Als hij na de strijd thuis komt is zijn dochtertje Rosita overleden. Klokslag tien begint deel 12 van De mens in wording. Het laatste pro gramma heet Een gat in de tijd en is een film van John Severijn. Het is een rekonstruktie van een speur tocht van de* kunsthislorikus John Sillevis naar de weduwe van de eertijds befaamde taliaanse portret schilder en vrouwenliefhebber Gio- nanni Boldini. ZONDAG 29 SEPTEMBER NED. I: 14.30 Natuurkunde is overal; 15.15 Nieuws; 15.17 The Par tridge family; 15.47 De ongerepte natuur; 16.10 Gastoptreden; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.55 Pjiulus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Kom nu met zang; 19.35 Als de dag van gisteren; 20.30 De hond was executeur; 22.20 Sst, de dominee komt eraan; 22.45 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Paulus de boskabouter 19.00 Nieuws; 19.05 Studio sport; 20.20 De Wolvenman; 20.55 De jonge Garibaldi; 22.00 De mens in wor ding; 22.50 Een gat in de tijd; 23.30 Journaal. 45 Als ik u benoem, mevrouw - ik voel wel iets voor een vrouw voor wat deze taak betreft; vrouwen zien vaak scherper bepaalde aspecten dan een man - gaat u in eerste in stantie alle scholen in onze stad be kijken. Vanaf de kleuterscholen tot de M.T.S. U krijgt daartoe alle be nodigde bevoegdheden. Aannemende dat we dus tot een akkoord komen, licht ik de pers in en middels dit media kan elke belanghebbende we ten, dat u te enigertijd op bezoek komt. U doet dit kalmaan want ik wil «te zijner tijd een uitgebreid rap port van u hebben. U krijgt een lijst van alle scholen. Met naam en toe naam der hoofden, directies etcetera. U neemt bovendien kontakt op met de diverse inspecties, zowel van het L.O. als het M.O. Wij hebben er al ambtelijk kontakt mee gehad en toen ik mijn plan voorlegde - nog heel summier, omdat ik het nog verder moest uitwerken - was men redelijk geïnteresseerd. Van die kant hebt u derhalve de nodige medewerking Het onderhoud duurde de gehele morgen, waarna men uit elkaar ging Wethouder Van Liemden nam met een hartelijke handdruk van de vrouw afscheid. Haar vriendelijk toeknikkend besloot hij: „U hoort van ons, mevrouw; zo spoedig als mogelijk is." Binnen een week had ze een aan getekend schrijven, waarin haar be noeming stond. „Adviseur in onder wijszaken, toegevoegd aan de wet houder", zo heette haar funktie, ter wijl ze pro forma een rang aangeme ten kreeg, om haar positie duidelijk te accentueren. Maar wat voor Truus heel belangrijk was: het salaris, dat een stuk hoger werd dan ze tot nog toe had verdiend. Het afscheid van de school was wel hartelijk, want nu Truus Ran- zijn vertrok, werden haar kwalitei- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK ten nog eens duidelijk naar voren gebracht. Voor de school was haar vertrek ongetwijfeld een verlies. Zo doende kreeg het afscheid een ge mengd karakter: enerzijds lovend en vol waardering, anderzijds weemoe dig en toch opluchtend. Want sinds de gedaanteverandering van de „dirk" was er een gedwongen ver standhouding ontstaan. Er was nog geen nieuwe directeur benoemd, zodat Joop Biermans voor lopig met de leiding werd belast. Er was nog een gezellig samenzijn, waarna Joop een kort woord sprak tot de scheidende directrice en de avond 'besloot met dankgebed, want het was tenslotte een christelijke school. In Purmerend kon Truus het haar moeder niet gemakkelijk duidelijk maken, dat ze niet meer op een school was, maar ambtenaar werd. Moeder Ranzijn schudde bedenkelijk 't hoofd. „Now, me kind, je hadde 't toch goed als skooljuffer, niet? Weerom ben je dan weggegaan? En ne, wat is dat? Ambtenaar?" Het valt niet mee zoiets duidelijk te maken, zodat Truus maar geen verdere pogingen in het werk stelde. Moeder zou het toch niet begrijpen, omdat het wereldje, waarin zij leef de. steeds enger werd. Ze kende en kel nog haar naaste verwanten: Freerk, haar man, de beide dochters en af en toe haar schoonzoon Giep. De keren, dat Nelie en haar man in Purmerend kwamen waren weinig, want Giep kreeg het steeds drukker en was vaker en langer op reis, door gaans vergezeld van zijn vrouw. Dus bleef er niet zoveel vrije tijd over, die dan nog verdeeld moest worden over Aalten en Purmerend. Zo kon het gebeuren, dat Nelie moest begin nen met uiteen te zetten wie Giep was en in welke verhouding hij stond tot haarzelf, vader en moeder. Waarop vrijwel iedere keer zo onge veer hetzelfde antwoord kwam: „Now, dus jai b'enne m'n skoonzoon? Prettig kennis te maken met u, me neer. Hoe zei je, dat je man heette, Nelie?. Ergens was het zielig, maar de kinderen raakten er aan gewend. Freerk zelf wist al niet beter, of het hoorde zo. Hij had Trijnie immers dagelijks om zich heen? Ja, dat wereldje van Trijnie werd geleidelijk aan kleiner. Alle schok kende gebeurtenissen gingen langs haar heen. Ze was een vroeg oud vrouwtje geworden. En ook vader Ranzijn werd er niet jonger op, al bleek hij veel vitaler te zijn. Truus zag het allemaal met toenemende zorg aan, iedere keer als ze een dag of middag in Purmerend was. Daarom nam ze kontakt op met de gezinsverzorging in dc stad. En het Groene Kruis. Een zuster zou een paar maal in de week het vrouwtje wassen en verschonen, terwijl een gezinsverzorgster dagelijks een uur of twee, drie zou komen om het no dige werk te doen, waartoe Trijnie niet meer in staat was. Truus stelde zich garant voor de financiële kon- sekwenties, die deze regelingen met zich mee brachten. In deze weken kwam Truus er ook achter, dat de financiële toestand van haar vader zorgwekkend was geworden. Want vader Freerk was snel aan het interen. Het geld, dat hij ver voor de oorlog had ontvangen als koopsom voor de zaak in Zuid- Scharwoude, was in die tijd een be hoorlijk kapitaaltje, maar betekende in deze jaren steeds minder. Op een vrijdagavond, toen ze wist dat Giep en Nelie thuis waren, reed Truus naar Amsterdam, waar ze hartelijk door haar zuster en zwager werd verwelkomd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7