Slagers verzorgden Plattelandsvrouwen-avond Shell-tanker vlot Afd. Wester schouwen Huis vrouwen vereniging trok naar „Vroönlande" (Dirksland) Rotterdamse gehandicapten te Bruinisse Mevrouw T. Hondsmerk-van Driel maakt eeuw vol 4 'Holt>rii|pde Mosselboomgaard in raad Jagers afgehouden van de jacht... Een bijzondere trip STREEKNIEUWS Afd. Noordwelle e.o. mantcl-modc-lijncn Zc zijn weer terug de vrouwelijke mantellijnen. Grote brede kragen. Wijde mouwen. Goed uitkomende schouders. Vloeiende lijnen. Heerlijke wollen jmA stoffen. Trench is troef. Met de hand op 't hart: ons w modcnicuws is uw moeite waard. Dam 19 Zierikztfc Tcl.01 110-281 b OOSTERLAND Hervormde leesbibliotheek Met ingang van dinsdagavond 1 oktober a.s. zal de bibliotheek, uit gaande van de Ned. Hervormde Ge meente alhier, weer een aanvang ne men met het uitlenen van boekwer ken, zoals elk winterseizoen, in de consistorie van de kerk. Iedere dins dagavond van half 8 tot half 9 kun nen weer boeken ter lening worden afgehaald. Ook ditmaal zijn er weer vele nieuwe werken aan de be staande voorraad toegevoegd, zodat weer jong en oud aan hun trekken kunnen komen. Dat deze bibliotheek hel dorp in een behoefte voorziet moge blijken uit het feit dat in het vorige leesseizoen 1973-1974 niet minder dan 1880 romans en andere verhalen zijn uitgeleend, benevens 1539 jeugdboeken. Aanleg nieuwe trottoirs Op verschillende plaatsen in het dorp. o.m. een gedeelte van de Lan ge Achterweg, de westelijke straat met trottoir langs het Koninginne- plein, en op nog meerdere plaatsen worden de straten c.q. de trottoirs opnieuw gelegd. Het werk wordt uit gevoerd door het aannemers- en s f raa t ma kers bed rij f M. A. van der Cingel uit N'ieuwerkerk. Deze hoog nodige renovatie zal vooral het ver keer ten goede komen, omdat dit, vooral bij veel nat weer, hinder on dervindt van de vele putten en laag ten in het wegdek, die dan vol wa ter staan. BRUINISSE De Zeeuwse Collecte Van 30 september tot 8 oktober a.s. wordt in alle Zeeuwse gemeen ten weer de Zeeuwse Collecte ge houden. Deze specifiek Zeeuwse collecte gaat uit van de Zeeuwse Vrouwenraad en wordt gesteund door de vrouwenbonden en vereni gingen van alle gezindten. De collec te heeft ten doel daadwerkelijke hulp te verlenen onder de Zeeuwse- bevolking waar dit nodig is. Uit de opbrengst van de collecte worden ook elk jaar vormingsweken georga niseerd in het Van Eeghenhuis te Aardenburg en Oost-Kapelle voor invaliden, gehandicapten en minder valide 'bejaarden. In 1973 namen 200 Zeeuwse dames en heren en 60 kin deren aan deze prachtige en zeer gewaardeerde weken deel. Vercfer wordrl op aanvraag ook steun ver leend aan bijv. leesbibliotheken, verenigingen en muziekkorpsen. Een gift aan de Zeeuwse Collecte is dan ook bepaald geen weggegooid geld. De collecte wordt van harte aanbevolen. Prinses Margriet gebruikte de thee in restaurant „Grevelingen" Prinses Margriet' heeft dinsdag middag de nieuwbouw van het zie kenhuis Bethesda-St. Joseph in Vlissingen officieel geopend. Op weg naar Vlissingen passeerde de prin ses de Grevelingendam en daar on- KENESSE, 23-9. Maandagavond hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord welle e.o. voor het eerst in het nieuwe winterseizoen een bijeen komst in ..De Bariton" te Renesse. Deze avond werd aangeboden door de slagers van Renesse. de heren De Hamer en Gssewaarde, de verzorging was in handen van dc speccrijeniir- ina Verstegen uit Rotterdam. De avond werd geopend door de presidente mevrouw Gilijamse-Meij- er, die de ongeveer 55 aanwezigen van harte verwelkomde. Een bijzon der welkomstwoord richtte zij tot de heren Looze en Wegman van de firma Verslegen uit Rotterdam. Na de openingswoorden van de presidente werd door de beide heren een instant soep en een instant ra gout bereid. Op vlotte wijze gaven zij de nodige uitleg bij hun bezighe den en verder gaven zij diverse sug gesties hoe het mogelijk is door toe voeging van verschillende soorten vlees en dergelijke de soep en ra gout nog smakelijker en aantrekke lijker te maken. Ook toonden zij ver- derbrak zij met haar gevolg - twee auto's - de reis voor een rustpauze in het bekende caférestaurant Gre velingen op de Oostkop van de dam. In het restaurant van mevrouw Van 't Hooff, gebruikte de prinses met haar gezelschap thee met ge bak. Eerste paal Op 16 oktober a.s.. zal door dhr. A. L. van Geesbergen, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, de eerste paal wor den geslagen voor de bebouwing bij de (nieuwe) jachthaven. Bouw clubgcboüy Met de werkzaamheden voor de bouw van het klubgebouw voor de padvinderij (ter vervanging van hel oude) tevens klubgebouw voor dc ténnisklub te Bruinisse is een begin gemaakt. ROTTERDAM, 25-9. Bij een twee de poging is de Shell-tanker, die in dc Straat van Magelhaen was vast gelopen, woensdagmorgen half acht Nederlandse tijd vlot getrokken. Het schip is naar een ankerplaats 10 mijl verderop gesleept. schillende vormen ragoutbakjes. Toen zij klaar waren met de berei ding mochten de aanwezige dames gerechten proeven, een gelegenheid waarvan ruimschoot gebruik werd gemaakt. Nasi De pauze werd door dc beide he ren gebruikt om nasi klaar te ma ken. De presidente gebruikte de pauze om het huishoudelijk gedeelte van de avond af te handelen. Vervolgens mocht de nasi en daar bij ook saté met een sausje, die dooi de heren werd bereid, worden ge proefd. Er werden verder onder hel toeziend oog van de dames nog ko teletten gebraden en ook daarbij werd een smakelijk sausje bereid. Aan het slot van de avond bood dc. presidente mevrouw De Hamer een boeket aan, mevrouw Ossewaardc was wegens vakantie niet aanwezig. De heren Looze en Wegman ontvin gen naast een bedankje een fles wijn. Deze avond was een zeer geslaagd begin van het nieuwe seizoen. DODELIJKE ONGELUKKEN SNEEK. De 56rjarige mevrouw A. Kei-stma-de Boer en de 57-jarige mevrouw H. Frankes-Boersma, bei den uit Ter Wispel. zijn in Donia- werstal bij Sneek om het leven ge komen. De auto waarin zij zaten is vermoedelijk geslipt en daarna te gen een boom gevlogen. ZIJPE. Woensdagmiddag is de 16-jarige R. H. J. van Rijn uit Anna Paulovvna bij een verkeersongeluk in hel Noord-Hollandse Zijpe om het leven gekomen. Dc jongeman sloeg met zijn bromfiets linksaf en werd overreden door een hem ach teropkomende vrachtauto. Hij was op slag dood. Platina bruiloft j EINDHOVEN, 25-9. Van- f daag (donderdag) vieren Ja- f f nus en Fien Lemmens uit Ha- r f pert (N.B.) hun platina brui- f t loft. t f Uit dit zeventig jaar gele- J f den gesloten huwelijk werden f f vier kinderen geborenwaar- J f van er nu nog drie in leven f f zijn. Inmiddels heeft het echt- f f paar vijftien kleinkinderen, f f 44 achterkleinkinderen en f f twee achter-achterkleinkin- f f deren. f f De 89-jarige Janus Lem- f if mens hoopt over enkele maan- f den nog een jubileum te vie- f ren. Dan is het namelijk 25 J jaar geleden, dat hij werd ge- f pensioneerd. f Tot laat in de middag is men in Vroönlande bijeen geweest: noch de dames, noch de kok werden de bij eenkomst en het serveren moe. BRUINISSE, 24-9 Een Kroep van 40 gehandicapten uit Rotterdam en omgeving maakte deze week bus tochten door Zee/and. (daartoe on der andere in staat gesteld door dia- konale fondsen van de kerken) als een soort vakantieweek. Op het pro gramma stond ook een bezoek aan Bruinisse, waar b. en w. de Rotter dammers in het ..Durps'uus". een kop koffie aanboden, waarbij dc gasten hun zelf meegebrachte lunch gebruikten. Burgemeester G. Hokken Ir Brui nisse heotte hen welkom en nam dc gelegenheid te baal, één en ander te vertellen Over hel dorp Natuurlijk vormde daarvan ook de geschiedenis van de laatste 10 jaar, die van zo eminent belang waren voor Bruinisse, de afsluiting van de Grevelingen uit een oogpunt van veiligheid. Maar de gevolgen daar van voor Bruinisse waren, het ver loren gaan van de mossclgronden c.q. het verloren gaan van de bron nen van bestaan. Nieuwe bronnen moesten worden gezocht, die men meende te vinden in rekreatie en industrialisatie. Burgemeester Hok ken bracht zijn causerie op onder houdende wijze en zijn gehoor stelde interessante vragen. Van II uur lot 2 uur duurde het Oponthoud te Bruinisse. waaraan men ongetwijfeld en dat werd ook verzekerd aardige herinneringen zal Ook een monument De heer Verschelling zei zich gron dig in de materie verdiept te hebben. Hij vond een open stuk grond net zo goed een monument als een gebouw. I)ut hangt er maar van af, hoe je er tegen aan kijkl. Hij zag geen heil in alsmaar parkeerterreinen aanleggen, want men groeit naar een verzadi gingspunt en over enkele jaren zil men met hetzelfde probleem. De keus is dun ook: wel of geen auto's, waarop de voorzitter repliceerde dal het gaat om het kiezen van dc minst kwade van twee kwaden. Dc heer Den Boer wees er op dat tic parkecrakkomodatie beslist niet louter voor dc toeristen is. Zierikzec moet bereikbaar blijven; dc afstand buiten dc wallen is te groot en der halve wordt gekozen voor terreinen binnen dc stad. Bovendien meende hij dat sommige mensen „totaal geen inzicht" hebben in deze materie. Tenslotte wees hij er op hoe heel vaak gelijktijdig met parkeerruimte speclgelegcnheid voor de kinderen wordt geschapen. Het voorstel van dr heer Ororn «Ie /aak ren maaml uit te stellen, kreeg ondersteuning, werd in stem ming gebracht en daarop verworpen met 10-3 stemmen. (Vervolg van pag. 1) De Westbrag De heer Asma was het niet eens niet een opmerking over het niet willen parkeren in de Zuidhoek; z.i. kreeg het 's Heer Lauwendorp juist veel belangstelling van parkeerders. De heer Asma bracht de „Mossel- boomgaard" in verbinding met de Wéstbrug en was zeer verbaasd, dat over de brug twee-richtingsverkeer door het college is toegestaan, Dit gaat in tegen de teneur van het to tale verkeersplan. Hij drong er sterk op aan dat de raad in nieuwe sa menstelling zich nog eens beraadt over dit verkeersplan. Feitelijk zou een hele vergadering hieraan moeten worden gewijd. ,,De nieuwe raad moet er heel grondig op ingaan". „Nooit ideaal" De voorzitter zei dal voor uitvoe ring van het totaalplan een fasering nodig is en een voorzichtige benade ring. Het college meent dat gelet op de tijd van het jaar twec-richtings- verkeer over de Westbrug ge-oor- loofd is; bovendien zou het voor de plan West-bewoners psychologisch bijzonder slecht vallen als zij geen gebruik mochten maken van de ver brede brug. Algemeen intussen kan gezegd dat iets planologisch nooit ideaal wordt; er moet in onderdelen altijd worden bcgeschaafd. Zo wordt uit het totaalplan ook wel iets weg gelaten; parkeerterrein in de Hem b.v. De voorzitter onderschreef het voorstel van de heer Asma, de raad nader te informeren over het ver keersplan. De heer Asma was m.b.t. de Weststraat niet overtuigd. Hij vond met name de situatie bij de Varreput „een toestand". „Niet misleidend" De heer Groen kwam terug op het Aktiecomité „Mosselboomgaard", op merkend de aktie niet misleidend voor het publiek te vinden. In de binnenstad - zo merkte hij op - is er voor parkeren geen alternatief, en daarom wordt de Zuidhoek genoemd als mogelijkheid (Put van Geelhoed). Hij wilde een maand respijt met het plan in dier voege, dat in die maand de zaak niet wordt aange pakt, maar eerst de aktie wordt af gewacht. Hij wilde rekening gehou den zien met de opvattng van „veel inwoners". De voorzitter zei dat Nederland nu eenmaal niet de figuur van een volksreferendum kent. De gekozen vertegenwoordigers van de politie ke partijen nemen de beslissingen. Hij had ook ernstige kritiek op vorm eri inhoud van het rekwest van het Aktiecomité Havenkwartier. Daarin wordt gesproken over „be tonplaten en muurdoorbraken" 'en dat soort zaken. „Op zo'n manier geef ik heel weinig voor dergelijke aktiecomité's". De heer Groen wees op de moge lijkheid van divergerende standpun ten en haalde er zelfs het bekende Oosterschelde-debat bij, waarin de voorzitter zich enigermate apart op stelde. Wat dé enquetering betreft wilde hij zich niet vast leggen op een bepaald anatal ondertekenaars, maar spreken van „een behoorlijk aantal" mensen. De voorzitter vond het parkeren buiten de wallen geen oplossing. Het rijdend publiek probeert hel toch eerst op het Havenplein en lukt dat niet, dan zoekt men een zo dicht mo gelijk gelegen parkeerplaats. Wethouder Bij de Vaate zei zoveel mogelijk auto's weg te willen hebben uit de binnenstad, maar dan moeten er parkeerterreinen zijn. De voorzit ter vond dat het gaat om de vraag: auto's langs de gevels of op parkeer terreinen. Als de vraagstelling zó door het Aktiecomité wordt gesteld, krijgt het publick een duidelijker beeld. Honderdjarige te Bruinisse Werknemers Ford Nederland voorlopig naar huis AMSTERDAM, 26-9. In dc assem blagefabriek van Ford Nederland in Amsterdam zijn ernstige produktie- moeilijkheden ontstaan als gevolg van een staking in Engeland. Dc aanvoer van onderdelen voor dc as semblage van de Cortina-personen- auto blijkt zodanig te stagneren, dat de produkfio-afdolingen voorlo pig moeten worden stilgezet. Dit heeft dc dircktic van Ford Neder land besloten na uitvoerig overleg met dc ondernemingsraad, de vak bonden en de overheidsinstanties. In totaal zijn bij dc Cortina-produktie 700 werknemers betrokken. Jongdieren- tentoonstelling te Utrecht UTRECHT. 25-9. Dc dric-en- twintigste Jongdicrententoonstelling „Ornithophilia" wordt van donder dag 10 lol en mei zondag 13 oktober a.s. gehouden in de Ircncha] op hel Croeselaanlerrcin te Utrecht. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de Koninklijke Vereniging „Ornithophilia". (Foto: Zieiikzeesche Nieuwsbode) De presidente biedt mevrouw Van Waveren een bloeiende plant aan. DIRKSLAND, 23-9. üc afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is het winterprogramma begonnen met een bezoek aan het buureiland Goeree- Overflakkee. Dit op uitnodiging van mevrouw Van Waveren-van Egmond oud-bestuurslid van de afdeling, die thans in het serviceflat Vroönlande te Dirksland woont. Zij had van haar afdeling een uit nodiging ontvangen voor de viering van het 45-jarige bestaan van de af deling en op haar beurt wilde ze MASSA, 23-9. Italiaanse jagers die zondag voor de opening van het jachtseizoen in Toscane naar dit ge bied kwamen, zijn onverrichterzake moeten terugkeren. Onbekenden hadden honderden kopspijkers op de wegen gestrooid. Het duurde uren voordat alle ge strande voertuigen waren wegge sleept. Volgens de politie zijn of te genstanders van de jacht aan het werk geweest of jagers uit Toscane zelf, die de komst van konkurrenten uit andere delen van Italië wilden verijdelen. graag de Westerschouwse vriendin nen ontvangen. Dat gebeurde in de rekreatiezaal van de flat, waar de dames uitgebreid thee werd geser veerd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Haringvlietsluizen bij Stel lendam, waar de expositie bezocht werd en waar de dames gelegenheid kregen het inwendige van de sluizen te zien. Eén wandeling over het gi gantische werk werd er aan verbon den, waarna men weer in Vroönlan de terecht kwam, waar de kok wachtte met verversingen, zoete- en hartige hapjes. De dames kregen volop gelegenheid het gebouw te be zichtigen en allen zijn even bij me vrouw Van Waveren binnen geweest. De kok, een artiest in zijn vak, kreeg tevens de dames op bezoek, zodat men de keuken in werking kon zien. „Prettig begin" De presidente van de afdeling, mevrouw G. Behrend-Sevenhuijsen, zei het een prettig b!egin te vinden van het nieuwe seizoen. „Ik ben verwonderd over de ruimte in ieder;e flat en over de kookkunst van de kok, die zo welwillend was ons de moderne keuken te laten zien. Bij zonder aangenaam is het, dat u, van uit de flat, er voor heeft gezorgd, dat we een bezoek aan de sluizen konden brengen," aldus mevrouuw Behrend, die de direktrice van Vroönlande een luxe doos bonbons aan kon bieden namens de afdeling. Mevrouw Van Waveren werd blij verrast met een prachtige plant. Felicitaties Direktie en personeel zullen op bescheiden wijze aandacht besteden aan dit persoonlijke eeuwfeest. Het is ook iets dat een bewoonster haar honderdste jaardag mag vieren in het rusthuis, samen met de familie, die ook de gehele dag „In "t Opper" zullen vertoeven. Mevr. Hondsmerk verloor in haar leven haar man en Vanmorgen om 10 uur was er voor alle bewoners, gelegenheid de hon derdjarige te feliciteren. Ook het college van b. en w. gaf blijk van belangstelling. Hedenmiddag komen vrienden en kennissen aan de beurt mevr. Hondsmerk de hand te druk ken. BRUINISSE 25-9. Bruinisse heeft een honderdjarige. Vandaag (donderdag 26 september) maakt de bewoonster van het bejaardenverzorgingstehuis „In 't Opper", mevrouw T. Hondsmerk-Van Driel de eeuw vol. De 100-jarige is afkomstig uit Zierikzee en verkeert nog in redelijke gezondheid. Advertentie Zij is hardhorend, maar voor de rest gaat het nog uitstekend en ze geniet met smaak van hetgeen de kok van het tehuis de bewoners da gelijks voorzet. Mevr. Hondsmerk is vooral nog helder van geest en is dan ook geregelde bezoekster van het koffie-uurtje in de rekreatiezaal. een zoon; haar oudste dochter ver toeft gehuwd in Australië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4