VAN DER STOEL HOOPVOL OVER MBFR-BESPREKING Sherry „Mosselboomgaard" in vuur van raads-diskussie Pedro Ornella DRIE NEDERLANDERS IN ISRAËL VASTGEHOUDEN M0NDRAG0N DE ZIERIKZEESCHE COURANT de bekende M ZE£^^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1974 131ste jaargang Nr. 21562 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Andere lichtopstand Burghsluis Antwoord defensiedebat DEN HAAG, 25-9. Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) heeft woensdagavond in de Tweede Ka mer gewaarschuwd tegen een gevoel van moedeloos heid over de afloop van de M B F R - besprekingen in Wenen. De onderhandelingen over een wederzijdse troepenvermindering zei liij hoopvol tegemoet te zien, waarbij hij stelde niet uit te sluiten dat de bespre kingen in een stroomversnelling zullen komen. De minister sprak de verwachting uit, dat in de komende maanden voor uitgang zal worden geboekt en waarschuwde tegen de opvatting van „we komen er niet uit". Hü zei zyn opvattingen mede te baseren op het feit, dat wederzijds groot belang wordt gehecht aan het welslagen van de onderhandelingen. Een over eenkomst zal, naar zijn mening, nieuwe perspectieven openen voor het terug dringen van de wederzijdse nucleaire bewapeningsrace. Minister Van der Stoel benadrukte dat de Nederlandse defensieplannen voldoen aan de voorwaarden om een redelijke en evenwichtige bijdra ge te leveren aan het Atlantisch Bondgenootschap. Hij bestreed de opvatting, als zou er sprake zijn van Advertentie rr fles 0,7 liter medium dry een „afbraak" van de Nederlandse Navo-bijdrage. „We behoeven ons voor de bijdrage niet te schamen", aldus de bewindsman, die er aan toe voegde dat er „geen enkele reden" is voor die schaamte. Het oordeel van de Navo over de Nederlandse defensie-plannen doet - naar zijn mening - geen recht aan die plan nen. Europese kernmacht De minister van buitenlandse za ken stelde zich opnieuw afwijzend op tegenover een Europese kern macht. Een onmiddellijke afschaf fing van die „vervloekte" wapens is niet mogelijk. De enige mogelijkheid is het enigszins terugdringen van de nucleaire wapens en daarin - aldus minister Van der Stoel - „ligt onze hoop in het tot stand brengen van wat veiliger wereld". Primair voor het terugdringen van het nucleaire gevaar is, naar zijn mening, het bouwen van bruggen van samenwerking tussen de machtsblokken. In zijn betoog zei minister Van der Stoel dat de moge lijkheid tot het slaan van deze brug gen van samenwerking aanwezig lij ken te zijn. Minister Vredeling (defensie) heeft woensdagavond in de Tweede Ka mer verklaard, dat het tot nu toe bij de onderhandelingen .inzake weder zijdse militaire reducties in centraal Europa uitsluitend ging om de land strijdkrachten. Hij sloot evenwel de mogelijkheid niet uit dat in de toe komst ook de luchtstrijdkrachten hierbij betrokken zullen worden. Volgens hem zal Nederland hiervoor sterk pleiten, Oorlogsvoorkoining Overigens merkte hij op, dat het hele proces in Wenen erg moeizaam verloopt. „Zelfs nu is er geen zeker heid of de tweede fase het volgend jaar kan worden gehaald" zo zei hij. De bewindsman zei het onbehagen over de bewapening begrijpelijk te vinden. Zijns inziens moet de defen sie-inspanning van ons land nog slechts gericht zijn op oorlogsvoor koming en niet op oorlosgvoering. Onze doeltreffendheid van de krijgsmacht dient zodanig te zijn, dat als gevolg van militaire zwakte niet tot nucleaire wapens behoeft te wor den overgegaan, „Vandaar dat ik de structuur van de hele defensienota structureel niet ingrijpend heb ge wijzigd, maar dit apparaat dient wel flexibel te zjjn". Minister Vredeling begon zijn rede met een woord van dank aan de mi litairen, die vorige week het gijze lingsdrama mede tot een gelukkig einde hebben gebracht. „Ik heb waardering voor het personeel van de krijgsmacht dat het nooit laat af weten als het gaat om risico's lopen", aldus de minster, die ook waardering had voor alle militairen en ambte naren die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de defensie nota. Samenwerking Met betrekking tot het materieel beleid zei de minister, dat de steeds stijgende kosten voor wapensyste men het steeds moeilijker maken de wapens op peil te houden. Daarom is grote samenwerking op internatio naal gebied nodig bij de ontwikke ling, produktie en aanschaffing van wapensystemen, waarbij specialisatie en taakverdeling moeten samengaan, zo oordeelde minister Vredeling. Toch acht hij een grotere samenwer king binnen Europa noodzakelijk om zodoende niet volledig afhankelijk te zijn van de Amerikaanse wapen industrie. TEL AVIV, 25-9. In Israël worden sinds vorige week drie Nederlanders vastgehouden, die ervan worden ver dacht de veiligheidsbepalingen van het land te hebben overtreden. Advertentie Op het weekend gezellig uit in Zierikzee? biedt u weer vele mogelijkheden! Zie onze advertentie naast de Agenda! Van officiële zijde konden woens dag nog geen verdere bijzonderhe den worden verstrekt. De advocate mevrouw Felicia Langer, die op ver zoek van de Nederlandse ambassade namens de familie de belangen van de drie Nederlanders behartigt, heeft aan het Britse persbureau Re,.ter, meegedeeld dat het drietal van Jor danië uit over de Allenbybrug het door Israël bezette gebied is bin nengekomen. Als namen van de drie Nederlan ders heeft de advocate opgegeven: Paula Witkam, Margaretha Heyns- broek en Willem Thierens. Zij zijn allen afkomstig uit Leiden en 27 jaar oud. W, Thierens, die in Leiden studeert, zou van. plan zijn met een Arabisch meisje te trouwen dat af komstig is uit het dorpje Beth Jala bij Jeruzalem. BUENOS AIRES. Twee officieren van het Argentijnse leger zijn woensdag doodgeschoten-, vermoede lijk door Marxistische guerrilla strijders. Verkeersplan (weer) aan de orde ZIERIKZEE, 25-9. Als het woorcl „Mosselboomgaard" een werkwoord was, kon gezegd dat het op de woens dagavond gehonden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, in alle tijden is vervoegd. Aanleiding dat de aktualitcit van deze zaak - Mosselboomgaard al of niet parkeerterrein - zich ook in de raad manifesteerde, was een aantal vragen gericht aan de gemeenteraad door de heer J. Groen (PvdA), zulks naar aan leiding van een „ingezonden" in dit blad van dc Aktiegroep „Mosselboom gaard". De beer Groen vroeg de raad of het gezien de door een aantal gevarieerde ondertekenaars van een door het publiek aangeboden stuk m.b.t. deze ma terie geen aanbeveling verdient het verdere verloop van de aktie af te wachten en mitsdien eventuele werkzaamheden aan de Mosselboomgaard een maand uit te stellen. BURGHSLUIS. In één dag ia het oude havenlicht te Burghsluis vervangen door de ex-Den Osse-havenplicht, dat overbodig iverd. De foto toont de oude lichtopstand in de tekels. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Indien - zo wilde vraagsteller ver der weten - „veel volwassen inwo ners" van Zierikzee de aktie steunen, is de raad dan genegen na te gaan of er redenen zijn op een eerder ge nomen standpunt terug te komen. Het college van b. en w. had nog tijd gevonden uitvoerig het stand punt schriftelijk vast te leggen. De voorzitter las het betreffende stuk voor, waarin werd herinnerd aan het raadsbesluit van 12 december 1973, waarbij een krediet werd ver leend van f 530.000 voor de aanleg van het parkeerterrein „Mossel boomgaard". Het besluit viel z.h.s. met de aantekening van de heer Groen tegen te z.ijn. Het raadsbesluit kreeg het fiat van G.S. Eerder al werd het werk aangemeld voor uit voering in D.A.C.W.-verband, impli ciet inhoudend een royale subsidie van overheidswege. Het (totaal) plan - onderbroken met groen en rand- voorzieningen - zou 250 parkeer plaatsen omvatten. De Vrije bewo ners zouden gelegenheid krijgen tot garagebouw achter hun panden. Alternatieve mogelijkheden Intussen blijkt, een uitvoering in D.A.C.W.-verband een kwestie van afwachten en bovendien is de vraag gerezen of het wel noodzakelijk is het. gehele parkeerterrein direkt aan te leggen. Zo is het college gekomen op' een twee alternatieve mogelijk heden t.w. het scheppen van 140 par keerplaatsen (f 348.500) of 98 par keerplaatsen (f 326.700). Het college wil derhalve - zulks ook in correlatie met een eventueel parkeerterrein bij de Westbrug - niet verder gaan dan een verkleind plan „Mosselboom gaard" en opteert hierbij voor de 140-plaatsenoplossing. Het college Wijst overlast voor de bevolking van de hand: ook gevaar voor kinderen daar de dichtbij gele gen school alleen een uitgang heeft aan de kant van 't Vrge. Bewoners en leerlingen van twee andere scholen zullen van het par keerterrein minder last onder-vin den, dan van straten vol geparkeerde auto's. De in het „ingezonden" geda ne suggestie auto's te verwijzen naar 't terrein van „Onderdak" wordt als- onbruikbaar van de hand gewezen en het college heeft derhalve geen behoefte aan uitstel, maar wil spoe dig overgaan tot uitvoering van het klein plan in D.A.C.W.-verband. Niet: „Groen of blik" Aanvullend deelde de voorzitter nog mede dat jaren aan het plan ge dokterd is. Hij had ernstige beden kingen tegen de wijze waarop zo'n (een) aktiegroep de zaken pousseert bij het publiek en keerde zich fel te gen het onredelijke alternatief „groen of blik", zoals het wel wordt gesteld. Het gaat er juist om dat het „blik" uit de stad wordt geweerd. „Dat be-ogen wü juist met het ver keersplan en gaan daarbü af op des kundige adviezen en praktijkerva ringen elders (Delft)", aldus dc voor zitter. Hij geloofde niet in het nut Zie rikzee tot een dode museumstad te maken. Parkeerterreinen zijn er ook niet enkel voor de toeristen, maar voor alle stads- en regiobewoners, die Zierikzee moeten kunnen bezoe ken. „Wilt u een levende stad of Ma- durodam?" aldus de heer De Mees ter die meende dat het publick dooi de Aktiegroep onjuist wordt voorge licht en daaruit wordt dan een me ning gedestilleerd. (Vervolg pag. 4) SAN PEDRO SULA. Een vernielde spoorweg en ontwortelde bomen in het kolkende water, een beeld uit Noord-Honduras. Een radiostation in Honduras, dat geteisterd is door de orkaan Fifi, heeft de wereld een smeekbede om hulp gedaan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ontwijk een uitvragerhij is een uitflapper. J Horatius f Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Wisselend bewolkt met enkele buien, maar vooral in de nacht en ochtend ook opklaringen en hier en daar nachtvorst; meest matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid; mi nimumtemperaturen van 10 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland, maxima omstreeks 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.28 Maan op 16.38, onder 2.17 Volle maan: 1 okt. (11.38) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 27 sept. 0.16 12.47 6.22 18.51 Springtij: 3 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, dat woensdag over het midden van het land naar het oosten trok, lag don derdagmorgen in de omgeving van Frankfort. De langdurige regenval en het feit, dat de lucht waarin wc ons bevonden, van vrij noordelijke breedten afkomstig was, waren er de oorzaak van, dat de middagtem- peraturen bij waarden van ongeveer 10 graden bleven steken. Dat bete kent. dat het gemiddeld zo'n 8 gra den kouder is gebleven dan voor de tijd van het jaar gebruikelijk zou zijn geweest. Een zwakke rug van hoge luchtdruk zal donderdag en vrijdag voor een tijdelijke weersver- betering zorgen, minder buien en meer zon. Wel zal het in de nacht van donderdag op vrijdag in het binnenland flink koud kunnen wor den, waarbij de kans op nachtvorst niet uitgesloten is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1