LO „DIRKSLAND IN OUDE ANSICHTEN Van zitschooltjes via be waar naar kleuterscholen Boekje voor iedereen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZEELA^ September 1974 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 Oktober, november, december Ja, de drukke maanden zijn weer in aantocht. Bekijk nu reeds uw voorraad drukwerk of reclames. Tijdig bestellen! Tijdig leveren! Wij bezoeken u gaarne voor eventuele adviezen! DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN POSTBUS 1 ZIERIKZEE 01110-2255 boekdruk offset 55 DIRKSLAND, september - „Dirksland in oude an sichten" is de titel van een bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel verschenen boekwerkje, samengesteld en van tekst voorzien door de heer Th. de Waal, oud- hoofdredakteur van het bekende Flaltkeese blad „Eilandennieuws". In een gedegen inleiding blijkt dat (heel vroeg lijntje naar Schouwen) zekere Heer Diderik van Zierikzee (en de zijnen) de eerste bedijker(s) is (zijn) ge weest van de polder Dirksland. In chronologische volgorde wordt hierna in dit historisch overzicht de geschiedenis van Dirksland genoteerd. Uiteraard is ..Dirkslandeen kjjkboekje, dat velen - niet zonder enige weemoed - ter hand zullen ne men. Veel bleef nog wel ook in deze plaats, maar in de loop der jaren is meer nog veranderd. Meer dan een bijkomstigheid is verder dat velen zich op deze „ansichten" zullen her kennen of er vrienden, bekenden of Kerksingel, Paardenmarktstraat en Zomerstraat in het Dirksland van vóór 1914. familieleden op ontdekken. Belangrijk was vroeger de entree van het dorp: het Korteweegje, op oude platen met de charme van stilte en landelijke gemoedelijkheid. Het zelfde geldt voor het Schulpenpad rond 1900. Veel aandacht verder voor de haven van Dirksland, een brok vergane glorie door de afsluiting van het Haringvliet. Vanouds is Flakkee een boeren land, vandaar ook „agrarische plaat jes", met een waardevolle foto uit de „peetied". Kostelijke „old timers" zijn te zien op een plaatje uit 1927 van het nauwe passagepunt de Frekwent te zien in verschillende perioden van de jongste geschiedenis, is in het boekje de Voorstraat pre sent. „Trechter". Een zeldzame foto heeft betrekking op het dorpslogement en koffiehuis „Brooshooft". Interessant is een verhaaltje bij de Voorstraat over een vroegere ge meentebode, die van de stoep van het gemeentehuis af, afkondigingen van huwelijken deed. Hervormde kerk Verder: een huifwagen uit het be- gen van deze eeuw, voor het raad huis; de gemeenteraad in 1938 en uiteraard de prachtige hervormde kerk (eerste steen 1488), één der mooiste van Goeree-Overflakkee. Een aparte gschiedenis heeft het orgel in de kerk, ingebouwd in 1803. Heel anders - zo leert een oude foto - is de situatie op Kralingen ge worden. Dirksland heeft een fraaie kerk- gracht, nog waardevol, en heel in tiem „overkomend" op een ansicht van 1927. Fotografische curiosa zijn: Zomer straat en Winterstraat, Paarden marktstraat en Straatdijk. Een zeld zame foto verder van „Het Hof" en een klompenmaker aan het werk. Een foto van het huis „Even Buiten" bewijst de lommerrijke charme van weleer in deze omgeving. Hoe jam mer de huidige status is van de af geknotte watermolen aan de Boezem, toont een nog fraaie plaat van 1915; de korenmolen aan de Vroonweg is ook aan restauratie toe. De tram Ook hier de tram in aktie; hij kwam in 1909 op Goeree-Overflakkee. Veel mensen op oude foto's bij de bouw van het ziekenhuispaviljoen en bij gelegenheid van de opening van het badhuis (1937); plaatjes om mensen al of niet op te herkennen. Merk waardig - ook al door latere veran deringen - is een foto „Aan 't Gooi", met de Gooie, waarop 's winters ge schaatst werd. Iets voor kunstschil ders was het „Boschje", ooit één der mooiste wandelwegen van Dirksland. Mensen verder bij de eerste steen- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedere maand verschijnt een Zierikzeesche Nieuwsbode-Extra op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland in een totaaloplaag van ruim 22.000. De verschijningsdata voor 1974 zjjn: 23 oktober 20 november 18 december. Voor ADVERTENTIES kunt u kontakt opnemen met de heer J. van Loon, drukkerij Lakenman Ochtman B.V., Jannewekken 11, Zie rikzee; telefoon 01110 - 2255; privé-telefoon 01110 - 4188. Voor RED AKTIEZ AKEN: Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee. Telefoon 01110-2255. Voor Goeree-Overflakkee in de middag- en avonduren: Mejuffrouw B. v. d. Weide, Zandpad 28. MIDDELHARNIS. Telefoon 01870-2014. legging van de gasfabriek (1911); om der wille van de Flakkeese kleder dracht en dan natuurlijk op foto's van scholen en de muziekvereniging „Amicitia". Aanvullend komen de landbouw, antieke stijl en de februari-ramp van 1953 aan de orde en dan heeft men in vogelvlucht wel een idee van „Dirksland in oude ansichten", een waardevol boekje met een - naar het ons voorkomt - betrouwbare tekst. Een „heimweeboekje" uit eigen streek voor de ouderen, maar niet voor hen alleen. Uit de stadshistorie ZIERIKZEE, september - In het rijkgeschakeerde oiulerwijspatroon, neemt liet kleuteronderwijs een aparte plaats in. Het komt in allerlei verhanden „op draven" en het is wel eens moeilijk te geloven dat dit alles zich eigenlijk - althans in die mate nog maar uitstrekt over een periode van tien, zeg vijftien jaar. Een interessante vraag tegen deze achtergrond is: hoe stond het vroeger met de zorg voor het prilste kind? De naam kleuterschool was er nog niet, wel de naam bewaarschool en van elders hoorde men wel de naam - wat later in de ontwikkeling - het woord „Fröbelschool". Laten we echter dicht bjj huis blijven en iets meedelen over hoe het alle maal was (of niet was) te Zierikzee. Vóór 1840 waren er te Zierikzee zelfs nog geen bewaarscholen. Een akelig woord eigenlijk, want het duidt al aan dat het met dergelijke schooltjes, vooral in de begintijd, nog maar pover gesteld was. Het jaar 1840 is genoemd. In dat jaar begon het dan toch, want in een per ceel aan de Sint Domusstraat werd de eerste Zierikzeese bewaarschool - genaamd de Burgerbewaarschool - gesticht. Voorlopers van de bewaar schooltjes waren de zgn. „zitschool tjes", waar een matres" de scepter zwaaide, die op de kinderen paste als de moeders uit werken gingen of thuis onvoldoende aandacht aan het kroost konden bestede. Een-en-twintig zitschooltjes Zo waren er te Zierikzee in 1812 - in de Franse tijd dus - wel 21 van der gelijke zitschooljes. De inrichting moet wel abominabel slecht zijn geweest, want slechts drie van de een-en-twintig waren voorzien van eenplanken vloer. Het waren doorgaans duffe, dompige en veel te kleine ruimten, waarin een veel te groot aantal kinderen werd samen gepakt. De grote kindersterfte in die tijd wil men dan ook wel in verband brengen met het verblijf in deze on mogelijke optrekjes. „Hier bleekt men" Ruim honderd jaar geleden was in één van dergelijke - toen niet meer gebruikte schooltjes - nog het op schrift te lezen, dat een werkvrouw er eens moet hebben aangebracht: „Hier bleekt men" en dat sloeg op de kleintjes die er moesten vertoeven en er terecht een grondige hekel aan hadden. Het laatste zitschooltje vond men in 1885 in de Verrenieuwstraat. De reeds genoemde Burgerbewaar school werd op 1 april 1840 geopend. Een commissie bemoeide zich met de aankoop en inrichting van het ge bouw en de school bleek goed te vol doen. Van 2 tot 6 jaar Kinderen van twee (wie praat daar tegenwoordig over drie jaar?) tot zes jaar mochten er naar toe en waren van 9.00 tot 12.00 uur en van 2.00 tot 6.00 uur (in de winter van 2.00 tot 4.30 uur) onder de pannen. Het schoolgeld bedroeg zestig cent per maand. In totaal zijn er zes „school hoofden" geweest. In 1912 was het aantal kinderen geslonken tot 28 (de school begon met honderd kinderen) cn op 5 oktober van dat jaar besloot men de school op te heffen. „Armen"- school Behalve de Burgerbewaarschool was er ook nog een bewaarschool voor kinderen van „armen en onvermo- genden", een splitsing die de negen tiende eeuw altijd met een specifieke fijngevoeligheid doorvoerde. Dat schooltje dateerde uit 1842 en was ZIERIKZEE. Iets anders dan de „zitschooltjes" van toen. Een moder ne kleuterschool. „De Speeldoos" te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ondergebracht in een pand aan de Koraalstraat. In grote lijnen was de school precies eender ingericht als de Burgerbewaarschool. Eerste hoofd was mejuffrouw A. Th. Ribbe; het laatste hoofd mejuffrouw Z. F. Pa- peveld, die ouderen zich nog zullen herinneren. Tijdens Wereldoorlog I werd in het schoolgebouwtje een garnizoen mili tairen ingekwartierd en vond de jeugd aan de zuidzijde van het Kerk plein een onderkomen. In 1916 kreeg deze school de naam Algemene en nog iets later de naam Neutrale be waarschool. Andere scholen Sedert 1879 was er in het Sint Cor nelia Liefdehuis een bewaarschool voor R.K. kinderen en een Christe lijke bewaarschool werd (1868) on dergebracht in de benedenlokalen van de toenmalige christelijke school aan hét Havenplein. Ook dit onder komen voor de jeugd was slecht, maar er kwam verbetering in 1911, toen op 21 augustus - onder enorme hitte - een nieuwe school werd be trokken door de vereniging „Reho- both", op de hoek Manhuisstraat-Pie- tcrseliestraat (thans leegstaand B.B.- gebouw). Het hoofd van deze be waarschool vierde in mei 1931 haar vijftigjairg jubileum. Het was me juffrouw L. G. A. Verheijen. die op bijzonder liefdevolle wijze met de jeugd wist om te gaan. Na 1953 Het slot van de kleuterscholen-his torie mag bekend verondersteld. Na de stormramp van 1953 verrezen, met gelden van de Slavenkas, een twee tal nieuwe kleuterscholen: de Nuts- kleuterschool en de Christelijke kleu terschool. Deze kregen aanvullingen met scholen in Malta en plan-West en daarbij - dat staat wel vast - zal het In de toekomst niet blijven. Van een „zitschooltje" naar een moderne kleuterschool is op papier maar één stap, maar in werkelijk heid ligt er een wereld tussen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9