Ilolty* nqode Jj HET LAATSTE HOUVAST Langdurig arbeidsverzuim: ziek of niet ziek? intermeubel 4 VAN HET VADERLANDSE ERF Olieprijs omhoog per 1 januari? mantel-mode-lijnen vraag de nieuwe intermeubel- katalogus gratis Langdurig ziekteverzuim wordt in ons land meer en meer een normaal verschynsel. Jaarlijks komen ongeveer 50.000 nieuwe patiënten in de WAO, de wet die een langdurig zieke werknemer een uitkering garandeert welke by maximale arbeidsongeschiktheid 80 procent van het laatstverdiende loon bedraagt. Het gaat hier om mensen, die reeds langer dan één jaar ziek zyn. Het eerste jaar vallen zy immers onder de ziektewet. De WAO is één van onze duurste sociale verzekeringen geworden, waar voor steeds hogere premies moeten worden betaald. Geen wonder dat in ons land het onderzoek naar de oorzakelyke faktoren by langdurig arbeidsver zuim thans snel op gang komt. Uit enkele publikaties in het vaktijdschrift „Sociaal Maandblad Arbeid" kan worden afgeleid dat de medische kontrole en begeleidingsapparaten van de bedrijfsverenigingen, die de WAO moeten uitvoeren, thans overvoerd worden met gevallen van arbeidsverzuim t.g.v. niet-medische doch primair „maatschappelijke" stoornissen. Advertentie Ziek en toch geen medische afwijking Het zijn heus niet allemaal long- of hartpatiënten, die in de WAO te rechtkomen. Bij zulke patiënten is de diagnose meestal op vrij eenvou dige wijze te stellen en kan de kon- trolerend medikus zonder veel moeite aantonen dat hier sprake is van ziekte in de zin van de wet. In het „Maandblad Sociale Arbeid" wordt aan de hand van een analyse van ruim 300 keuringsgevallen ech ter aangetoond, dat talrijke mensen zich ziek melden, zonder dat er een duidelijke organische afwijking ge vonden kan worden. Nog ingewik kelder wordt het wanneer ook geen duidelijke psychiatrische afwijkin gen bij deze gevallen worden aan getroffen. In liefst 32 procent van de onder zochte gevallen bleek noch van een duidelijk organisch noch van een duidelijk psychiatrische afwijking sprake, zo bracht dit onderzoek aan het licht. In liefst 20 procent van de gevallen was er zelfs sprake van on eigenlijk gebruik, c.q. misbruik van de sociale verzekeringswetten tegen ziekte en invaliditeit (ziektewet of WAO). In 10 procent van de geval len was reeds bij de aanvang van de werkzaamheden te voorzien geweest dat deze vroeg of laat tot lichame lijke of geestelijke overbelasting zouden moeten leiden. De indruk bestaat, dat heel wat patiënten verzeild zijn geraakt in so ciale konfliktsituaties en daardoor hun werk gaan verzuimen. „De ver- zekeringsgeneeskunde komt in een LONDEN, 21-9. De voornaamste olie-producerende landen zullen tij dens hun volgende vergadering (in december) besluiten de olieprijzen per 1 januari 1975 met 12 procent te verhogen. Dat heeft de secretaris-generaal van de Organisatie van olie-expor terende landen (OPEC), de Algerijn Rachman Khene, gezegd in een vraaggesprek met het Libanese dag blad „Al-Bayraq". Volgens Khene zal de OPEC reke ning moeten houden met het infla tiepercentage, wanneer zy de prij zen voor volgend jaar vaststelt. Stille tocht langs cellen DEN HAAG, 21-9. In de cellenba rakken in Scheveningen hebben en kele honderden mensen deelgenomen aan de jaarlijkse stille tocht langs dodencel 601. In de cel lagen de boe ken opengeslagen met de namen van hen die in de bezettingsjaren om hun overtuiging door de Duitsers gevan gen waren gezet in dit als „Oranje hotel" aangeduide cellencomplex in Scheveningen. Velen zaten er de laatste uren van hun leven voor zij door de Duitsers op de Waalsdorper- vlakte werden gefusilleerd. Advertentie Ze zijn weer terug de vrouwelijke mantellijnen. Grove ruitdessins. In wol. En in tweed. Tn warme volle kleuren. Perfekt passend bij de lijn van dit najaar. Grote brede kragen. Wijde mouwen. Veel raglan. Goed uitkomende schouders. Vloeiende lijnen. Trench is troef. Heerlijke stoffen. Prachtige kleuren en dessins. Voor warmte in de winter. Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard. Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816. steeds groter aantal gevallen te ver keren in de positie van scheidsrech ter in sociale konfliktsituaties, de behandelende en adviserende spe cialisten gaan zich steeds meer mis bruikt voelen omdat zij hun kennis en kunde voornamelijk moeten aan wenden om aan te tonen dat er geen sprake is van ziekte in de zin van de wet", aldus het „Maandblad So ciale Arbeid". Een goede opvang Een probleem van de eerste orde is dus dat zich talloze mensen ziek melden bij wie geen duidelijk medi sche afwijkingen kunnen worden vastgesteld. Dat wil niet zeggen dat deze mensen stuk voor stuk dan maar arbeidsongeschikt worden verklaard. Bij een voorlopige ana lyse van 272 keuringsrapporten, vervaardigd door de Raad van Be roep te Haarlem, bleek bijvoorbeeld dat in het grootste deel van de be roepsprocedures het beroep onge grond werd verklaard en betrokke ne arbeidsgeschikt werd geacht. Desondanks bleek bij een enquête onder de huisartsen van de betrok kenen dat circa Vs ook na deze uit spraak nog veel verzuimde. Niet aan te nemen valt, dat al die goedgekeurde maar nochtans gere geld „zieke" werknemers aanstellers of werkschuwen zijn, al is die kate- gorie hier zeker vertegenwoordigd. Wat moet er nu met deze mensen gebeuren? In het „Maandblad Socia le Arbeid" wordt gekonstateerd dat het huidige systeem van verzekering tegen inkomstenderving door ziekte en invaliditeit vanuit het oogpunt van het streven naar beperking van het arbeidsverzuim geen opvang biedt (in 62 procent van de gevallen niet!). Konstatering Andere konstateringen: uitsluitend financiële kompensatie bij langdu rende ziekte of invaliditeit werkt meestal invaliderend inplaats van revaliderend. Dit geldt speciaal ten aanzien van de gevallen waarin de oorzaak tot ziekmelding voor het belangrijkste deel is gelegen in psy chosociale faktoren (32 procent van de gevallen in het genoemde onder zoek). Helaas beschikken noch de bedrijfsverenigingen noch het me disch adviserend apparaat van de Raden van Beroep over voldoende hulpmogelijkheden om de noodzake lijke revaliderende of resocialiseren de opvang en begeleiding van deze gevallen te realiseren. Omdat -^eze hulpmogelijkheden ontbreken, kan het gezond funktioneren van de pa tiënt niet worden bevorderd. Een probleem is ook nog dat er een groot aantal bedrijfsverenigin gen zijn die onderling verschillende opvattingen hebben over een kon- trolerende, c.q. begeleidende taak bij het arbeidsverzuim. In het „Maandblad Sociale Arbeid" wordt tenslotte gekonstateerd dat door de bestaande srtuktuur van de sociale verzekeringswetten tegen ziekte en blijvende arbeidsongeschiktheid en de daarbij behorende beoordelings procedure een ondoelmatig gebruik wordt gemaakt van de schaarse middelen en mankracht op het ge bied van de gezondheidszorg. Daar om wordt het de hoogste tijd dat in deze struktuur en procedure veran dering wordt gebracht. blijf bij de tijd! meelstraat 31 zierikzee „Flitsen" uit het buitenland LISSABON. De Portugese politie heeft 33 leden van de Pide, de voor malige geheime politie, gearresteerd toen ze twee dagen geleden probeer den ongemerkt Lissabon binnen te komen. Ze arriveerden met een vliegtuig uit Mozambique. BELFAST. Een 56-jarige Noord- ierse protestant is doodgeschoten toen hij naar de voordeur van zijn woning in Belfast ging om te kijken wie er geklopt had. Hij werd door het glazen ruitje in de deur neergeschoten. Zijn vrouw kreeg een kogel in een, been. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft volgens in Cairo verschijnende bladen de censuur op het internationale telefoonverkeer van een naar Egypte opgeheven. CAIRO. Egypte en Syrië hebben officieel verklaard dat zij de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie als „de enige wettige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk" beschou wen. FRANKFORT. Verscheidene West- duitse christendemocratische politici, alsmede journalisten, zijn bij een ru moerige verkiezingsbijeenkomst van de CDU in Hessen met eieren en verf besmeurd, die hun doel, Franz Josef jStrauss, misten. SAIGON. In zware gevechten bij de stad Hué in het noorden van Zuid-Vietnam zijn meer dan 250 sol daten van de Vietkong en Noord- Vietnam gedood, zo heeft het Zuid- vietnamese opperbevel in Saigon zondag bekendgemaakt. ROME. Als gevolg van een wolk breuk hebben zich bij Napels over stromingen voorgedaan, die aan vijf mensen het leven hebben gekost. Een zesde werd dodelijk getroffen door de bliksem. MOSKOU. De ingrijpende werk zaamheden aan het Moskouse Rode Plein zullen op 1 november zijn vol tooid. Volgens loco-burgemeester Jasjin zijn sinds 10 mei jl. dagelijks 1.100 arbeiders aan het werk op het plein dat bijna 70.000 vierkante me ter groot is. NIEUW DELHI. Van de Indiërs die in de eerste helft van dit jaar hun land verlieten om zich in het buitenland te vestigen vormen inge nieurs en wetenschapsmensen met 40 procent de grootste groep. Daarna komen artsen en verpleegsters, sa men rond 20 procent van het totaal aantal emigranten. Dat blykt uit maandag gepubliceerde officiële cy- fers. TOKIO. Een van de drie Japanse terroristen die een week geleden de Franse ambassade in Den Haag be zetten en elf mensen gijzelden, zou volgens de Japanse politie een jon gere broer kunnen zijn geweest van een van de drie Japanners die in mei 1972 de luchthaven Lod van Tel Aviv aanvielen. BELGRADO. In Joegoslavië zijn onlangs 32 leden van een illegale pro-Russische groep wegens „het deelnemen aan een samenzwering tegen staat en volk" veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 1 tot 14 jaar. Dit heeft het bureau van de officier van justitie in Belgrado bekendgemaakt. BUENOS AIRES. Een gewapende bende heeft uit een hinderlaag een auto overvallen, waarin enkele voor aanstaande Argentijnse zakenlieden zaïten. Twee hunner werden gedood en twee ontvoerd, aldus is van de zijde van de politie in de Argen tijnse hoofdstad meegedeeld. BONN. Ex-bbndskanselier Willy Brandt heeft de Duitse veiligheids diensten ervan beschuldigd dat zij hem tien maanden lang niet op de hoogte hadden gesteld dat een on derzoek wegens spionage gaande was tegen zijn politieke assistent Günter Guillaume. WASHINGTON. Volgens welinge lichte kringen in Washington heeft de Amerikaanse regering besloten tanks van het type M-60 en raket helikopters te leveren aan Israël. NEW YORK. Frankrijk zal de kernproeven in de atmosfeer beëin digen en met ingang van volgend jaar geen ondergrondse kernproeven meer uitvoeren. Dit zei maandag de Franse minister van buitenlandse za ken, Jcan Sauvagnarqucs. in een toespraak tot de Algemene Verga dering der Ver. Naties in New York. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 25 SEPTEMBER NED. I: Het kinderprogramma om vijf uur komt voor rekening van de VARA, die de kinderen ongetwij feld zal weten le vermaken met de Film van Ome Willem. Daarop aan sluitend is er nog een Fins teken filmpje over een jongetje dat de sterkste man van de wereld zou wil len zijn. De NOS begint om zeven uur uit te zenden. Eerst komt dan Van gewest tot gewest en dat bete kent 45 minuten informatie uit de regio. Voor het journaal is er voorts een filmpje van de Stichting Socu- tera over het Prinses Beatrixfonds. Een uitzending van D'66 en een overzicht van de programma's die de NOS de komende winter denkt te gaan brengen, gaan nog over de buis voordat om tien over half ne gen het startsein klinkt voor de Tsjechische film Die nacht liep al les uit de hand. Deze film was het hoogtepunt op het filmfestival van Cannes in het voorjaar van 1968. Men ziet de ontwikkelingen voor en tijdens het jaarlijkse feest van de plaatselijke brandweer in een pro vinciestadje. Het feest kent een aan tal hoogtepunten: de verkiezing van Miss Brandweer, de uitreiking van een gouden bijl aan een oud com mandant en de trekking van de tom bola. De feestvreugde wordt echter verstoord dóór een brandalarm. Ne derland I is vanavond tot elf uur in de lucht. Na deze rolprent kan men nog kijken naar Panoramiek, Studio Sport en Den Haag Vandaag. NED. II: In de vooravond komt op dit net het programma voor de pop minnaars onder de tv-kijkers: Ne- derpopzien. Op een heel andere toer is de VARA na het journaal met het programma „Edwin alleen". Edwin Rutten ditmaal niet als presentator van Zomaar een zomeravond maar Edwin Rutten in een muzikaal showtjeIn een tijdsbestek van veertig minuten zingt hij liedjes als Vos, Goeie ouwe tijd, Hé pap en Ouwe trouwe makkers. Tot zijn gas ten behoort de pianist Louis van Dijk. Vervolgens ruimt de VARA drie kwartier in voor de dokumen- taire Mozambique, september 1974. Toen de jnakers van deze film een paar weken geleden naar Mozam bique reisden, konden zij niet ver moed hebben dat een paar dagei\ na hun vertrek een overeenkomst zou worden gesloten, waarbij Portugal per volgend jaar aan Mozambique onafhankelijkheid verleent. Doel van de reis naar het land was het feit dat vandaag, precies tien jaar gele den, de bevrijdingsbeweging in Mo zambique, Frelimo, de strijd begon tegen de Portugese overheersing. Om kwart voor tien komt nog het IKOR met de rubriek Kenmerk over kerk en samenleving. WOENSDAG 25 SEPTEMBER NED. I: 9.15 Schooltelevisie; 17.00 De film van ome Willem; 17.30 Een heel gewone mats; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 De NOS-programma's in hel komend winterseizoen; 20.40 Die nacht liep alles uit de hand; 21.50 Panoramiek22.15 Studio Sport; 22.40 Den Haag vandaag; 22.55 Jour naal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 Edwin alleen; CANNES. Europa en de Verenigde Staten hebben besloten extra geld beschikbaar te stellen voor de in ternationale politie-organisatie In terpol om de strijd tegen de handel in verdovende middelen op te voeren zo hebben functionarissen van Inter pol in Cannes meegedeeld. Donderdag 26 september, 21.40, Nederland 1: De moord op Trolski. Richard Burton in de rol van Trotzki. 21.00 Mozambique september 1974; 21.45 Kenmerk; 22.10 Journaal; 22.15 Hoe word ik de computer de baas? DONDERDAG 26 SEPTEMBER NED. I: De VPRO verschijnt om zeven uur op de buis met een mix ture van kindervertier en rockmu ziek. Eerst een filmpje van Beertje Colargol, daarna een aflevering van Don Kirshners Rock Concerts en tenslotte voor acht uur een teken film van Popeye. In de serie Rock- concerten wordt ditmaal het tweede deel uitgezonden van de show van The Eafles. Venijnige humor kan men na het journaal aanhoren van All in the family. Er doet zich een merkwaardig voorval voor in hel huis van Archie Bunker. Zijn vrouw krijgt plotseling ongevraagd een partij pruimen toegestuurd. Het blijkt een fout van de computer te zijn. Ad 's Gravensande, voormalige redakteur van Het gat van Neder land is degene die verantwoordelijk is voor de dokumentaire De Ver nieuwers die de volgende veertig minuten wordt uitgezonden. De ver nieuwer houdt zich bezig met D'66. De partij waarvSn de afgang waar schijnlijk nog sneller is verlopen dan de opkomst in het midden van de zestiger jaren. De resterende zend tijd- is voor de speelfilm De moord op Trotsky. Naast Romy Schneider spelen hierin o.a. ook Alain Delon en Richard Burton mee. In de zomer van 1940 werd de Russische idealist Leon Trotski het slachtoffer van een moordaanslag. Hij had een voor naam aandeel in de revolutie van 1905. Na een politiek konflikt met Stalin werd hij in 1927 uit de com munistische partij gestoten en moest hij twee jaar later de Sowjet-JJnie verlaten NED. II: Het EO-programma gaat om zeven Uur van start met de Zo- merkrant/waarin o.m. een avontuur van Davey en zijn hond Bruno. Daarna volgt een aflevering uit de serie Vergane Glorie, die de kijkers mheneemt op een kasteeltochl in Engeland. Na de AVRO en de TROS en VARA is het muzikale echtpaar Gert en Hermien Timmerman bij de Evangelische Omroep terecht geko men. Voor Gert en Hermien bete kent hun medewerking aan de eer ste aflevering van hei nieuwe EO- programma „Muziek-motief" een nieuw begin en een nieuw leven. Onlangs hebben zij zich bij een evangelische orde aangesloten. Hun doopplechtigheid was in menige krant een bericht waard. In dit pro gramma treedt o.a. ook op het zan geresje Evi Tornquist en de zanger/ piloot Pelle Carlsson. Om tien voor half tien volgen dertig minuten ak- tualïteiten in de rubriek Nader be keken. Onder de titel Liefde was het, wordt vervolgens een vraagge sprek uitgezonden met de 83-jarige dominee A. W. F. Waardenburg. De ze dokumentaire is al eerder op de buis geweest. In het vraaggesprek laat de dominee zich uit over het eeuwig leven, wedergeboorte en be kering. Het laatste programma draagt de titel „En Harry ging". DU programma gaat over het Bantoe thuisland Trankei in Zuid-Afrika, dat in 1963 als eerste zelfbestuur kreeg. Aan het laatst van de avond verschijnt de NOS nog even met de rubriek Den Haag vandaag. DONDERDAG 26 SEPTEMBER NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Don Kirsh- ner's Rock concert; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 All in the fa mily; 21.00 De vernieuwers; 21.40 De moord op Trolski; 23.20 Journaal. NED. II: 18.15 Flexibele school: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Zomerkrant; 19.30 Vergane glorie; 20.00 Journaal; 20.20 Muziek- motief; 21.20 Nader bekeken; 21.50 Liefde ivas het; 22.30 ....en Harry ging; 23.15 Den Haag vandaag; 23.30 Journaal. 43 Zwijgend had Truus Ranzijn ge luisterd. Maar in haar hart zat de wrok reeds te hoog, dat de woorden van haar vriend Joop Biermans eni ge uitwerking zouden hebben. „Ze hebben altijd een hekel aan me ge had," zei ze. „Maar duldde me, om dat ik hier de leiding heb. O, ze zul len zich heus wel behoorlijk gedra gen tegenover mij. Uit angst, dat ik ze het leven zuur kan maken, als ik dat wil. Wat ik helemaal niet van plan ben. Nee, vandaag zijn mijn ogen opengegaan. Ik zal daarnaar mijn maatregelen nemen. Voor wat mijn toekomst betreft." Biermans begreep haar bitterheid. En wist, dat hij op dit moment zijn invloed om haar milder te stemmen, niet kon laten resulteren. Daarom antwoordde hij enkel, een diepe zucht slakend: „Haal geen gekke dingen in je hoofd. Truus. Als het er werkelijk op aankomt, mogen we je allemaal, hoe je er ook uitziet. Want we hebben respekt voor je kapaci- teiten en we weten, dat je een goeie baas voor ons bent. Vooral als het gaat om onze gemeenschappelijke belangen. Dus Ze knikte. „Dank je wel. In ieder geval voel ik jouw sympathie als weldadig aandoende. Maar ik heb vandaag mijn besluit al genomen. Je merkt het te zijner tijd wel. Ergens heb ik mijn trots. Joop. dat moet je kunnen begrijpen. Als ik deze funk- tie niet had gehad, zouden ze me de goot ingetrapt hebbenleraren en kinderen. Niet letterlijk, maar wel figuurlijk. Zoiets voelt een vrouw. Daarom zal ik doen, wat me nu helder voor ogen staat. Ga nu naar huis. Joop. En dank je wel. Je bent altijd een vriend voor mc ge weest. Ik zal het niet vergeten". In hel voorjaar van 1951 deelde FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK mevrouw Ranzijn het schoolbestuur schriftelijk mee. dat ze. met inacht neming van de opzegtermijn van drie maanden, per 1 augustus aan staande haar ontslag nam als direk- trice èn lerares van de school. Om dat ze per 1 september een over- heidsfunktie zou gaan bekleden. 10 Het huwelijk van Nelie Ranzijn en Giep van der Poorten ^kon als ge slaagd worden beschouwd. Na haar mislukking met Wim Koster en de misgok met de Duitse officier, welk laatste haar enige maanden vrij heidsberoving betekende, bleek ze nu de veilige haven bereikt te heb ben. Hoewel ze een leuke flat had den bemachtigd in het Amsterdam se Nieuw-West. nabij het Slotermeer met een mooi uitzicht over het wa ter, ging Nelie dikwijls met* haar man mee op zijn reizen. Voorname lijk als hij ver weg moest en enkele dagen werk had. In zo'n geval pakte ze een koffer vol kleren en reden ze' vroeg weg. Om beurten achter het stuur. Onderweg zorgde ze er dan voor. dat ze beiden zoveel mogelijk op tijd aten en dronken en er tijdig een onderkomen voor de nacht werd gezocht, zodat dc man zijn rust kreeg. Giep voelde zich gelukkig, omdat hij het heerlijk vond, als zijn vrouw meereed en zij hem met al lerlei kleine attenties verwende. Want waar ze ook waren, in dc stille beslotenheid van hun slaapkamer vonden ze elkaar en waren blij. el kander te kunnen liefhebben on die liefde te kunnen beleven. Telkens opnieuw. In de zomer van 1951 raakte Nelie in verwachting. Giep cn zijn vrouw waren dol gelukkig omdat ze al zo lang getrouwd waren en langzaam een stille vrees lwgon te groeien over een zich manifesterende kin derloosheid-. Hoewel Giep van mening was, dat ze nu thuis moest bdijvcn, wees Ne lie dit resoluut van de hand. ..Nor maal verder leven, heeft de dokter gezegd. Enkel niets zwaars tillen, maar voor de rest mag ik alles doen en hebben." Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem innig. ..Zelfs jou," voegde ze er fluisterend aan toe. Maar in hetzelfde najaar moest ze in Zwitserland halsoverkop naar een kliniek gebracht worden, waar ze een miskraam had. Als gevolg waarschijnlijk van de schrik, toen Giep in Bern plotseling voor een on voorzichtige voetganger op de rem moest gaan staan. Giep belde zijn baas en stuurde een telegram naar Purmerend, ter wijl hij zijn eigen ouders telefonisch op de hoogte stelde. In de stad bleef Giep enkele dagen in een ho tel. bezocht twee keer 's daags de kliniek, waar hij alles deed om zijn vrouw te troosten. Maar in deze dagen hadden Gieps woorden niet het minste resultaat. „Ik wil zo graag een kindje van jou cn me zelf... en nu... Waarom moest dat nu? Waarom liep die lamme ke rel nu juist voor onze wagen? Ter wijl er dagelijks misschien duizen den daar passeren?" Welk antwoord kun jc daarop ge ven? Giep sprak met dc dokter, maar deze zag het niet al te somber in. „We geven haar momenteel een kalmerend middel. Als gevolg van het bloedverlies is ze wat zwak. maar we proberen haar op te knap pen. Hebt u een weekje geduld, dan zal zc wel in staat zijn naar huis te rug te keren." (wordt vervolgd'»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4