Grote brand in Europoort Hongerend Bangla Desh Daklozen in Mexico Hulp voor Honduras Vijf ton voor Honduras CENTRALE P.T.T.-DIREKTIE WIL NIET WEG UIT DEN HAAG Duizenden arrestaties in Egypte Vervuiling grondwater neemt onrustbarende omvang aan 2 Honderdtal doden en vermisten in Mexico Oudste gevangene in V.S. 99 jaar Goede drugvangst in 1973 AGENDA CAOWb DAM' Cursus Nederlands tegen inbrekers LAND Tien miljoen schade bij AKZO ROTTERDAM, 24-9. Een felle brand in de l.ulanol- fabriek op het complex van AUzo-Zolit-Chemie in Rot terdam Europoort, heeft maandagavond tussen negen en elf uur een sehade van tegen de tien miljoen gulden aangerieht. De speetaeulaire brand, die lot ver in de omtrek te zien was, heeft geen slaehtoffers geëist. De butanol-fabriek, (lie vrijwel geheel werd verwoest, zal geruime tu'd buiten bedrijf zijn. De bedrijfsschade die daaruit Akzo-Zout-Chemie voort vloeit is nog moeilijk te becijferen, maar zal ook zeker in de vele miljoenen lopen. DACCA. 23-9. In het in de greep van de honger verkerend Bangla Dcsj zullen heden (dinsdag) ongeveer 4300 centra worden geopend waar aan de bevolking voedsel, bestaande uit een waterige pap waaraan rijst is toegevoegd, zal worden uitgereikt. Dit heeft premier sjeik Moedjiboer Rachman maandag meegedeeld kort voordat hij naar New York voor het bijwonen van de Algemene Vergade ring der Ver. Naties vertrok. De minister voor de voedselvoor ziening, Abdoel Momim, voegde hier aan toe dat als er niet op zeer korte termijn voedsel uit het buitenland komt, de opslagplaatsen van de re gering voor het einde van deze maand helemaal leeg zullen zijn. De prijs van rijst is in Bangla Desj sinds vorige week gestegen van on geveer 95 tot 145 gulden per kilo. Tegen kwart voor negen toen bij politie en brandweer de eerste mel ding over de brand bij Akzo-Zout- Chemie binnenkwam, heeft geruime tijd onzekerheid geheerst over de vraag ol' de brand op dit chemische complex gevaren op zou kunnen le veren voor de bevolking. Deskundigen van de milieudienst van het openbaar lichaam Rijnmond stelden later vast dat de gassen, die een vlammen van tientallen meters hoog ontbrandden, niet gevaarlijk waren. De brand in de butanol-fabriek werd in eerste instantie bestreden door de bedrijfsbrandweer. Brand weerkorpsen uit Rozenburg en Rot terdam waren toen al met 15 wagens onderweg naar het fabriekscomplex om assistentie te verlenen. Later MEXICO, 24-9. Na tien dagen zware regenval zijn in drie Mexi caanse bondsstaten ongeveer 30.000 mensen dakloos geworden. De toestand is het ergst in de zui delijke staat Chiapas.. Daar zouden 180.000 mensen in kleine dorpen van de buitenwereld afgesneden zijn. In de noordelijke staat Chihuahua is de rivier Rio Bravo op. de grens met de V.S. overstroomd. Vier mensen zijn in Cchiapas ver dronken. MEXICO, 24-9. Volgens een voor lopige balans van de slachtoffers en schade aangericht door de orkaan „Fifi' in Mexico, zijn er in dat land een honderdtal doden en vermisten. Het persbureau DPA meldde eer der, dat in drie Mexicaanse staten 30.000 mensen dakloos zijn. In de staat Chiapas zouden 180.000 mensen in dorpen van de buitenwereld af gesneden zijn. De regen valt reeds elf dagen lang in Mexico en een nieuwe orkaan, „Orlene" is in aantocht aan de Stille Oceaankust. richtten ook de waterkanonnen van twee blusboten hun stralen vanuit het Calandkanaal op de vuurhaard. Na ruim vijf kwartier blussen had den de ongeveer 100 brandweerman nen het vuur onder controle, maar het sein „brand meester" kon nog niet worden gegeven omdat nog steeds gevaar voor opnieuw oplaaien van het vuur bestond. Ont ell uur was de brand wel definitief bedwon gen. Over de oorzaak van de brand valt nog niets met zekerheid te zeggen. Vermoed wordt dat er sprake is ge weest van het springen van gaslei ding in het butanol-complex, maar een uitgebreid onderzoek door des kundigen van Akzo en van de Ar beidsinspectie zal pas zekerheid brengen. COLUMBUS, 23-9. De ouclste ge vangene in de Verenigde Staten ivordt dinsdag 99 jaar. Hel is John V/eber, een man van Hongaarse af komst die in 1926 lot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeldna- dat hij had verklaard zijn dochtertje van anderhalf jaar te hebben ge dood. De man die bijna blind is, ligt op de ziekenzaal van de gevangenis van Ohio. „Er was een tijd dat ik wel graag op vrije voelen zoii zijn geko men, maar nu ben ik te oud en te moe. Ik zou trouwens niet weten waar ik naar toe zou moeten gaan", aldus Weber. Sinds jaren heeft hij bezoek noch post ontvangen. In 1972 had hij op erewoord vrijgelaten kunnen worden, maar zijn gezond heid was zo slecht dat hij er de voorkeur aan gaf in het gevangenis hospitaal te blijven ivaar hij al vrij wel de helft van zijn leven had doorgebracht. DEN HAAG, 23-9. Het Nederland se Rode Kruis heeft maandag - voor uitlopend op bijdragen van de Ne derlandse bevolking - f 25.000 over gemaakt naar hét Rode Kruis in Genève voor hulp aan de slachtof fers van de overstromingsramp in Honduras. Het gironummer 22000 van het Rode Kruis staat open voor giften bestemd voor Honduras. DEN HAAG, 23-9. Vooruitlopend op officiële verzoeken om Neder landse hulp heeft de minister voor ontwikkelingssamenwerking drs. J. P. Pronk een bedrag van f 500.000 ter beschikking gesteld voor hulp- verleningsaktiviteiten in Honduras. De helft van dit bedrag wordt via het Nederlandse Rode Kruis besteed. De resterende f 250.000 komen ten goede aan de hulpaktiviteiten van de rampenhulporganisatie van de V.N., aldus het ministerie van buitenland se zaken. DEN HAAG, 23-9. De directieraad van de PTT heeft in een rapport aan staatssecretaris Van Hultcn (verkeer en waterstaat) spreiding van de hele centrale direktie uit Den Haag naar Groningen en Leeuwarden afgewe zen. „Verplaatsing zou de bestuurbaar heid en de bedrijfsvoering ernstig in gevaar brengen. Slechts 40 a 45 pro cent van het personeel van de cen trale direktie zou meeverhuizen, en de gevolgen hiervan zouden voor personeel en bedrijf onoverkomelijk zijn. Het zou een niet verantwoord risico zijn de centrale direlotie als bestuurscentrum van een landelijk bedrijf van vitaal belang in zijn geheel te verplaatsen", aldus conclu deert de PTT-bedrijfsleiding in het rapport. Zij stelt dat spreiding de continuïteit van het bedrijf op on verantwoorde wijze zou schaden. Spreidingsgezindheid DE PTT-leiding vindt dat zij al vele malen blijk gegeven heeft van haar spreidingsgezindheid, o.m. door vestiging van 4000 arbeidsplaatsen buiten de randstad in de afgelopen acht jaar, en door het recent stich ten van een 600 arbeidsplaatsen tel lend girokantoor in Leeuwarden. In plaats van het plan van het kabinet ziet de PTT-leiding meer in uilvoering van de al vorig jaar. aan de PTT gegeven opdracht 1300 ar beidsplaatsen naar het noorden over tc brengen. MONTPELLIER. 23-9. Minder spectaculair en minder zichtbaar dan de vervuiling van rivieren en zeecn is de vervuiling van het grondwater, die niettemin onrustbarend toeneemt. Op lange termijn zyn de gevolgen ervan echter zeker even ernstig, als men bijvoor beeld bedenkt dat ruwweg de helft van het drinkwater afkomstig is van grondwaterbronnen. De vervuiling en de bescherming van de grondwaterbronncn was het hoofdthema van het tiende congres van dc internationale ver eniging van waterdeskundigen, dat de afgelopen weck is gehouden in de Franse stad Montpellicr. Zo'n 240 afgevaardigden uit 28 lan den namen aan dc werkzaamheden van het congres deel. „I)e oorzaken van dc vervuiling worden steeds talrüker". zo verklaarde Gilbert Castany. voorzitter van het Franse comité voor hydrogcologie en tevens voorzitter van het congres in Montpellicr. Dc ergste vervuiling is afkomstig van zware metalen, peslclden en koolwaterstoffen, die moeilijk te zuiveren zijn. Vooral de opeen hoping van deze stoffen Is zorgwekkend. f CAIRO, 23-9. De Egyptische poli tie heeft de afgelopen dagen onge veer drieduizend verdachten en ont snapte gevangenen gearresteerd. De reusachtige operatie droeg de code naam „Vuistslag", zo meldt het Egyptische blad „Al Achbar". Een dergelijk aantal arrestaties is vorige maand eveneens verricht. Volgens de Egyptische kranten y.ijn tot dusver circa twaalf duizend arrestaties verricht. CANNES, 24-9. 53,5 ton hasjiesj, 36 ton opium, 542 kilo heroine, 405 kilo cocaine en 376 kilo morfine: de hoeveelheid verdovende middelen die autoriteiten over de hele wereld in 1973 buitmaakten. Dit blijkt uit de statistieken van de internationale politie-organisatic Interpol. die maandagavond aan een conferentie van deze organisatie in hot Franse Cannes werden overgelegd. Verder werden 7064 handelaren in verdo vende middelen gearresteerd tegen 6217 in het voorgaande jaar. De TROS start met „Aktua TV" HILVERSUM. 23-9. Do Tros-tele- visie gaat vanaf 1 oktober voor het eerst in haar bestaan een aktualitei- tenrubriek uitzenden. De leiding van ..Aktua TV" zal berusten bij drs. C. J. Baay, adjunct-directeur televisie van de Tros. De presentatie zal wor den verzorgd door Wibo van dei- Linde. „Aktua TV" zal wekelijks op maandagavond (vanaf 22.00 uur) worden uitgezonden en veertig mi nuten duren. INDIA. Een jong meisje zit voor haar onderkomen hier een hoopje wortels, olbemen, gras en bladeren door te zoeken op wat eetbaars voor haarzelf en drie broertjes. Honderdduizenden zullen moeten worden voorzien van voed sel, zeggen regeringswoordvoerders van .India, anders zullen zij de honger dood vinden. Hasj-vondst bij verkeerscontrole 'S HERTOGENBOSCH, 23-9. Bij een verkeerscontrole hield de ge meentepolitie van 's Hèrtogcnbosch op de rijksweg 's Hertogenbosch- Utrecht de 46-jarige mevrouw Jo- hartna A. aan. Haar wagen bleek technisch, in prde, maar de controle rende agent ontdekte in de koffer ruimte 12 kilo hasjiesj. Omdat de vrouw weigerde vöor de aanwezig heid 'daarvan een verklaring te ge ven is zij ingesloten en zal zij wor den voorgeleid aan de officier van justitie. Gewapende overval op sexshop SITTARD, 23-9. In het centrum van Sittard hebben maandagavond even na sluitingstijd twee mannen een. gewapénde roofoverval gepleegd op 'een sexshop. Onder bedreiging van een .pistool, werd daarbij onge veer" f 500,buitgemaakt. Na de oyer val gingen de mannen er, voor zover bekend, te voet vandoor. Brandweer feest brandweer spuit Amsterdam. 23-9. Terwijl de helft van ai het brandweerpresoneel in Krasnapolsky te Amsterdam bij een was op een uitbundige viering van het 100-jarig bestaan, moest een groot deel van de andere helft, die de kazernes bemande, uitrukken om in Amsterdam-Noord een felle brand te bestrijden. Achter het Centraal Station brand de aan de overkant van het IJ in Amsterdam-Noord aan de Valken- weg een al jarenlang leegstaand fa briekspand ai', waarin destijds tex tiel van Hollandia-Kattenburg werd vervaardigd. Oude nederzetting- in Drente blootgelegd BORGER, 23-9. In het Drentse Buincn, gemeente Borger, zijn tij dens graafwerkzaamheden voor het bouwrijp maken van een bestem mingsplan resten blootgelegd van een nederzetting van 1500 jaar voor Christus. Er zijn overblijfselen gevonden van verschillende culturen en een groot aantal scherven van Merovin- gisch glasaardewerk daterende uit uit 450 tot 750. Ook zijn er duidelijk sporen gevonden van paalgaten en verbrandingsplaatsen. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren LENGKECK LEDERWAREN ZIERIKZEE NIJMEGEN, 23-9. Dc eigenaar van een Chinees restaurant aan de Haterstseweg te Nijmegen over weegt voor zijn personeel een cur sus Nederlands aan le schaffen. Toen de man in het weekend met zijn ge zin van vakantie terug keerde werd hem verteld dat tijdens zijn afwe zigheid een inbreker was binnenge drongen. De onbekende was er mei ruim f 6.000 vandoor gegaan. Het personeel had bij dc politie geen aangifte gedaan omdat het geen woord Nederlands spreekt. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHINVELD. De 69-jarige A. E. Rademakers te Schinveld is bij het oversteken van de provincialeweg Schinveld-Kerkrade door een perso nenauto aangereden en in de loop van de avond ih het ziekenhuis te Bru'nssüm overleden aan 'de daarbij opgelopen verwondingen. BORGERCOMPAGNIE. In Borger- compagnie (gemeente Hoogezand) is om hall' zes de 34-jarige W. O. T. Kerstholt uit Sappemeer met zijn auto te water geraakt en verdronken De toedracht van het ongeluk is nog onbekend. Het slachtoffer zat. alleen in de auto. RIDDERKERK. Het 7-jarig jonge tje J. T. van Asselt is bij een ver keersongeval óm het leven gekomen. Hij gaf met zijn fietsje geen voor rang aan een auto en werd door de ze frontaal geschept. 'Hij overleed kort na zijn aankomst in het zieken huis te Rotterdam. WOUW. In de-nacht van maandag op dinsdag is de 26-jarige in Neder land wonende Portugees H. A. Le- mos de Sousa Brabosa bij een ver keersongeval om het -leven gekomen. De man raakte met zijn auto door nog onbekende oorzaak van de pro vinciale weg bij Wouw (N.Br.) en be landde in een sloot. Het slachtoffer woonde in Dordrecht. DEN HAAG. In het ziekenhuis in Naa2'den is zaterdagavond de 26-ja rige A. Portengen uit Weesp overle den aan hersenletsel, dat hij die middag bij een verkeersongeval in zijn gemeente had opgelopen. Vol gens de politie had hij als bromfiet ser op een kruispunt geen voorrang gegeven aan een van rechts komen de personenauto. NISTELRODE. De 17-jarige L. C. R. van Gogh uit het Brabantse Nis- telrode is bij een verkeersongeluk op de Udenseweg in zijn woonplaats om hei leven gekomen. De jongeman die op een bromfiets reed werd geschept door een hem tegemoetkomende au to. Hij was op slag dood. Een vriend die naast hem reed werd met zware verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Nijmegen. ZWOLLE. De achttienjarige Aric van Pijkeren uit Heerde ('b!ij Zwolle) is vrij kort na een verkeersongeluk in zijn woonplaats in een ziekenhuis in Zwolle overleden. Hij is op een kruising tegen een vrachtauto gere den, die geen voorrang verleende. SCHINVELD. In Schinveld bij Sittard is mevr. J. C. Janssen- Schu.vrene (47) uit Blerick om het leven gekomen. De personenauto waarin zij meereed kreeg op een kruising geen voorrang van een an dere auto. Zij overleed ter plaatse. PUTTEN. De Negentienjarige A. van Asselt uit Putten (Gld.) is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De heer Van Asselt viel toen hij op de Hellerweg een hem tegemoetkomen de vrachtauto bij het passeren raak. te. Hij droeg geen valhelm. HOOFDDORP. De 83-jarige mevr. F. E. Stip uit Amsterdam is in de Haarlemmermeer om het leven ge komen toen de auto bestuurd door haar schoonzoon op de Aalsmeerder- dijk van de weg raakte cn in een vaart terechtkwam. RIDDERKERK. Bij een verkeers ongeval in Ridderkerk is maandag avond de 15-jarige N. van der Spoel om hel leven gekomen. De jongen verleende met zijn bromfiets geen voorrang aan een bus. Hij word op slag gedood. Man valt in bassin ROTTERDAM. 23-9. Op het terrein van de drinkwaterleiding aan dc Ho- ningerdijk te Rotterdam is maandag ochtend vroeg de 61-jarige filter- wachter N. P. dc Toom uit Nieuwer- kerk a.d. I.Tssel door verdrinking om het leven gekomen. Door tot nu toe onbekende oorzaak raakte hij met zijn fiets in één van dc filterbassins. Zierlkzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vè26. Donderdag: 7- 9. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 24 september Zierikzec Herv. Ver.-gebouw. Chr. Platte landsvrouwen bond. Modeshow, 19.30 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering" Streekfederatie Sehouvven- Duiveland P.v.d.A. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Afd. Platte- landsvi-ouwenbond, 20.00 uur. Woensdag 25 september Zierikzec Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Bejaardenmiddag N.C.V.B.-Kerk- werve. Vertrek bus Watermolen. 14.00 uur. Donderdag 26 september Zierikzec Huis vnn Nassau. Snijmaiskern. 19.30 Vrijdag 27 september Ren esse „De Wig" Vergadering Distrikt K.N.B.B. Nieuwerkerk Vergaderzaal Ger. Gem. Studiever eniging, 19.30 uur. Zondag 29 september Ouwerkerk Rit M.A.C. „Sparta". Garage Re- meeus. 14.00 uur. Dinsdag 15 oktober Renesse „De Bariton". Gez. bijeenkomst Plat telandsvrouwen. 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Feitelijk zou men hier alleen op wekkende dingen cursief de wereld - ons wereldje - in moeten sturen, maar dat kan ook wel eens huichel achtig worden. Kijk, zo'n overstro mingsramp, dat raak je toch meer dan wat anders, want we kennen het nog van „toen". Duizenden haddep het toen heel erg moeilijk, maar er kwam - zij het laat - hulp; redden de hulp. Nu zitten duizenden in Honduras ook op daken en hangen in bomen en er komt geen hulp 'of de hulp komt te laat. Dat is om te tandeknarsen. Zo'n ellendig arm land, is altijd slechter af dan een hoog onticikkeld land. Honduras, wat is dat voor een land. In ieder geval arm en slecht ont wikkeld, met erbarmelijke wegen en niet eens een economisch instrumen tarium om hel maatschappijtje nor maal een beetje aardig te laten mar cheren en bij zo'n ramp is het hele maal waardeloos. Dan krijgt men toch - ivat cynisch wordt genoemd - de natuurlijke selektie, een biolo gisch „de zaak in evenwicht bren gen", zoals dat later in de beschou wende boekjes heet. Dal kost dan duizenden het leven. Maar die kant mag het niet op. Ook Honduras hoort er bij; de wereldbevolking is één familie en xvaarom zouden de mensen in Bangla Desh, de Sahel- landen en Honduras niet dezelfde kansen moeten krijgegn om te leven en te overleven. Maar je vraagt je wel af; hel zou best wat beter kunnen zijn in Hon duras, los gezien even van deze af schuwelijke ramp. Zo'n land is groot en de natuur is er best weelderig en heeft de regering ginds ivel stok- voorraden gemaakt voor rampen en weet het van „stand by" van hulp- verleningsvliegluigen. want - dat is bekend - elke dag kan daar een gie rende orkaan komen aanzeilen, alles wegzuigend, kapot rammend, ver nielend. verpulverend. Zijn er befon- nen schuilbunkers en platbodem - vaartuigen in ieder dorp en al dat soort zaken? Welnee, dal is er in Honduras al lemaal beslist niet bij geweest en wat moet men met zo'n povere si tuatie tegenover een ramp, veroor zaakt door vrijwel niet te breidelen oerkrachten. En we zien het allemaal weer bij hel buisnieuws; waden door het wa ter, zwaaien van daken af. zeulen met wat mogelijk nog geredde spul letjes; wervelende ivatervallen. modderstromen en al die arme don ders daarin en daarbij en met nul komma nul uitzicht op verlossing. De wereld zal toch een beetje an ders geslruklureerd moeten worden, zodat broeder Hondurees ook aan zijn trekken komt. En van hieruit is er nog een ander aspekt. belicht door die bellende man: „ze kunnen honderd gulden krijgen, maar ze moeten het niet laten zien cn er niet over schrijven, want ik wordt er zo beroerd van". Straks moei zo'n man naar de dokter, want hij is er „één van 1933" en een mens kan veel, maar niet alles tillen. schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2