Grotere verlichting van lasten is nodig Wind maakte „happening" van sluitings-wedstrijden Massagraf op Cyprus NIEUW BUURTONDERZOEK ROTTERDAMSE MOORDZAAK Nixon in ziekenhuis Groots welkom in V.N. voor Soares Smeekbede om hulp SER-advies aan regering: DE ZIERIKZEESCHE COURANT Situatie op arbeidsmarkt niet rooskleurig Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Natuurlijke dingen zijn niet schandelijk REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Samenvoeging Zeeuwse Kruisverenigingen ZIERIKZEESCH NIEUWSBODE Ongemeten B-klasse De ongemeten B-klasse had als winnaars „Banjuwangi" van Witzel en de „Aquarius" van De Vriese. De Waal uit Bruinisse leverde ook een goede prestatie door zijn „Vuilbaard" eenmaal als derde en eenmaal als vierde door de finish te jagen. De prijs van de gemeente Zierik zee ging naar de grootste doorzetter, Snijders van Zierikzee, die zijn meer dan dertig jaar oude scheepje op kundige wijze door de woeste Oos- terschelde-golven wist te sturen, en zonder schade de wedstrijd binnen de limiet uitzeilde. Ook Den Boer met zijn „Isis" zeil de op zondag een zeer goede wed strijd, en wist dicht achter de kop groep te finishen. Onder deze zware omstandigheden bleken diverse schepen toch wel onderbemand, met name die schepen welke door hun eigenaar samen met hun echtgenote werden gezeild, zoals de .\Humpty-Dumpty" van Visser. ..Windjammer" van De Bruin en de „Hipstaert" van Quartel. Er zijn vermoedelijk 10.000 doden, van wie er nu bijna 6.000 zijn ver brand om epidemieën te voorkomen. De schatting van het dodental is waarschijnlijk te laag omdat nog niets vernomen is van de vele plaats jes langs de kust. Ooggetuigen heb- "bcn van hcfschrocfvliegtuigen uit honderden lükcn in de rivieren en daarnaast gezien. NICOSIA, 24-9. De Grieks-Cypri sche regering heeft de V.N. en het Internationale Rode Kruis verzocht een onderzoek in te stellen naar een massagraf dat maandag door leden van de Grieks-Cyprische nationale garde zou zijn ontdekt nabij de door de Turken bezette stad Famagusta. WASHINGTON. President Ford van de V.S. en de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromy- ko, zetten hun gesprek tot het laat ste moment voort toen Ford zijn gast na besprekingen in het Witte Huis, naar de auto bracht. Dinsdag 24 september 1974 131ste jaargang Nr. 21561 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) DEN HAAG, 24-9. - De commissie van economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad kan het door het kabinet voorgestelde macro-economische beleid onderschrijven, met dien verstande dat de com missie voor 1975 een grotere verlichting van lasten voor het bedrijfsleven voorstelt dan het kabinet. Bovendien acht de commissie een verschuiving wenselijk en verantwoord binnen de overheidsuitgaven, ten behoeve van het scheppen van blijvende werkgelegenheid. Aldus een samenvatting van het rapport dat de commissie dinsdag voor publikatie heeft vrijgegeven. LONG BEACH, 23-9. Oud-presi dent Nixon van de V.S. is maandag in een ziekenhuis in Long Beach, Californië, opgenomen om te wor den behandeld aan een aderontste king in een been. NEW YORK, 24-9. De Portugese minster van buitenlandse zaken Ma rio Soares, een van de architecten van Portugals dekolonisatiepolitiek, heeft een groots welkom ontvangen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De zitting werd voor een half uur geschorst terwijl de gedelegeerden hem omstuwden nadat hij zijn toe spraak had gehouden. Ze kwamen vanuit alle hoeken van de grote zaal om hem schouderklopjes te geven of de hand te schudden. Het was één van de opmerkelijkste demonstraties van goodwill die ooit in de V.N. zijn tentoongespreid en contrasteerde duidelijk met de gereserveerde ont vangst van vertegenwoordigers van de Portugese regiems van Salazar en Caetano. ZIERIKZEE. Bij de tijdens het weekeinde gehouden zeilwedstrijden werd het Zierikzee jacht „Fram" - eigenaar de heer G. - aangevaren door een ander jacht, met als gevolg dat de „Fram" ernstig aan de zijkant werd beschadigd. Foto: het geschon den jacht aan de steiger. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hef rapport ziet het licht negen uur voordat een delegatie uit het ka binet in het gebouw van Rijkswater staat in Den Haag een informatief gesprek gaat voeren met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over een Centraal Akkoord voor 1975. De commissie heeft met haar aan bevelingen het oog op de bestrijding van werkloosheid en inflatie en op de onevenwichtige internationale economische situatie als gevolg van de oliecrisis. De sociaal-economische politiek beslaag ren breed terrein, zo maakt de commissie onder meer in haar rapport op. Juist in een situatie die wordt gekenmerkt door een aantal structurele onevenwichtigheden, zijn gerichte maatregelen van grote be tekenis. Zierikzee zeilstad Hel succes van deze wedstrijden is zeker voor een niet gering deel ook toe te schrijven aan de entourage, zoals de drukbezochte zeilersmaaltijd op de RTM rondvaartboot en de ge- Dit geldt vooral voor de structu rele werkloosheid. Het kabinet heeft aangekondigd nog nader te zullen ingaan op het meest geschikte in strumentarium voor het aanpakken van dit probleem. De raad voor de arbeidsmarkt zal zich te zijner tijd daarover uitspreken. Loon- en prijsbeleid De commissie van economische deskundigen beperkt zich in haar rapport tot een belangrijk onderdeel van het sociaal-economische beleid, nl. het door het kabinet voor 1975 voorgestane loon-, prijs- en budget beleid. Bij de beoordeling daarvan moet, volgens de commissie, voorop staan de vraag in hoeverre dit beleid een bijdrage levert tot het scheppen van voorwaarden waaronder de pro blemen van structurele werkgelegen heid en inflatie-gegeven onze beta lingsbalanspositie - kunnen worden opgelost. De externe positie van ons land blijft in 1974 sterk, te weten bijna 3,5 procent van het nationaal inko- komen. Dat percentage ligt ruim schoots boven de norm van ongeveer 2,5 procent. Deze ontwikkeling in aanmerking genomen, is de commissie van me ning dat het in 1974 door het kabi net in gang gezette beleid, gericht op bestedingsverruiming en lasten verlichting,' in 1975 in elk geval dient te worden voortgezet. De com missie acht dit te meer wenselijk omdat zo'n beleid in internationaal verband - waar de gevolgen van de oliecrisis nog altijd sterk doorwer ken - aangewezen blijft. zellige prijsuitreiking in Auberge Maritieme waarbij burgemeester Th. H. de Meester weer zijn traditionele en zeer gewaardeerde rol van „prijs- uitreiker" met verve vervulde. In dit ROTTERDAM, 24-9. Ongeveer 80 Rotterdamse politiemannen zullen heden (dinsdag) ongeveer 1300 wo ningen in Rotterdam-Zuid bezoeken in verband met de moord op het 15- jarige schoolmeisje Wil vervat, die zondagmorgen 8 september jl. bij het Metrostation Slinge werd vermoord. De politie zoekt naar mensen, die na het tijdstip van de moord (rond 1 uur 's nachts) zijn thuisgekomen. Tot nu toe heeft de politie al 1500 tips geanalyseerd en vandaag zal zij 15.000 woningen hebben bezocht. verband mag zeker ook nog gewag gemaakt worden van de geste van de gemeente Zierikzee. die de deelne mers voor de beide wedstrijddagen vrije ligplaats aanbood en boven dien een fraaie prijs beschikbaar stelde. Zoals gezegd werden de wedstrij den een spektakulaire aangelegen heid, onder het motto „vakmanschap is meesterschap". In de klasse der grote gemeten jachten toonde Kesteloo met Polka- Mara dit meesterschap door zijn eeuwige rivaal van dit seizoen, v. d. Zande met Anne-Mazurka afgete kend te kloppen. Tussen deze twee giganten wist zich beide dagen de Comet of Reimerswaal te nestelen op een goede tweede plaats. Bij de ongemeten grote klasse werd de winnaar van de Mosselrace, Jacomien van Zuidweg uit Yerseke, eerste, met als derde Molenaar van Zierikzee met het schip „De Ruimte". Laatstgenoemde werd in de tweede race ook prijswinnaar (tweede) ach ter mede verenigingslid De Bruin met de „Windjammer". In de B-klas- se gemeten was het de bekende Yer- sekse zeiler v. d. Have die zijn „Fu rie" als eerste over de meet bracht. Op zaterdag en zondag was dat de „Tiana" van De Groot uit Veere. Het heeft nog geen resultaat opge leverd. Commissaris J. A. Blaauw, die het onderzoek leidt, is bijzonder geïn teresseerd in de identiteit van drie mensen die op het tijdstip van de moord in de buurt waren. Deze men sen, die mogelijk belangrijke infor matie kunnen verschaffen, nebben zich niet bij de politie gemeld. TILBURG, 23-9. De regering voor ziet dat het lang kan duren voordat paal en perk kan worden gesteld aan de stijgende werkloosheid in ons land. De economische situatie in de westerse wereld wordt steeds slech ter. Oook in ons land ziet het er som ber uit. „De werkloosheid is een sombere zaak. Ze is niet onoplosbaar Maar de toestand is bepaald niet rooskleurig". Dat vertelde de staatssecretaris van sociale zaken de heer J. Mertens, maandag in Tilburg. Hij opende er het nieuwe kantoor van het gewes telijk arbeidsbureau. MEXICO, 24-9. Een radiostation in Tegucigalpa in Honduras, het land dat geteisterd is door de or kaan Fifi, heeft maandag de inter nationale persbureaus gevraagd aan alle landen te verzoeken hefschroef- vliegtuigen te sturen om bü de red ding te helpen „want de toestand is wanhopig". Er zfyn slechts vier Ame rikaanse hefschrocfvliegtuigen van de Panamakanaal zone in het ver woeste gebied bezig. „We hebben hulp nodig alsjeblieft, zeg het tegen de wereld", zei een man van het radiostation. ZIERIKZEE, 22-9. De vierde editie van de sluitings- zeilwedstrijden op de Oosterschelde, zijn door de harde wind en door de grote deelname uitgegroeid tot en spectaculaire „zeilhappening". Niet minder dan 70 schepen hadden voor dit najaarsevencment ingeschre ven, waaronder deelnemers uit Willemstad, Den Briel, Antwerpen, Yerseke, Wolphaartsdijk en Veere, cn natuurlijk een flink contingent van de beide wedstrijdgevende verenigingen, waaronder weer achttien schepen van de watersportvereniging „Zierikzee". Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend onbestendig In het algemeen veel bewolking met nu en dan buien; matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest; mini mumtemperaturen circa 8 graden, maxima ongeveer 13 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.33 Maan op 15.54, onder 0.06 26 sept. Zon op 6.32, onder 18.30 Maan op 16.18, onder 1.11 Volle maan: 1 okt. (11.38) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 sept. 10.05 22.55 3.35 16.24 26 sept. 11.37 5.08 17.50 Doodtij: 25 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een levendige depressieakti- viteit op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan zorgt ervoor dat het, weer bij ons zijn onbestendige karakter behoudt. Aan de achterzij de van een depressie, die dinsdag van het zuidwesten uit over ons land trok wezen forse drukstijgingon op het snel naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk. Dc weersverbe- tering die met deze rug samenhangt zal echter maar van korte duur zijn. Een volgende oceaandepressie zal woensdag in de loop van de dag al weer vat krijgen op ons weer. zodat de bewolking snel zal toenemen en er op veel plaatsen opnieuw regen zal vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1