m BSl Rijkspostspaarbank HET LAATSTE HOUVAST Russisch gewroet in Joegoslavië ltML Tot 11% rente op rente én gunstige condities? Termijn-sparen bij de RPS! KLEUTERS BAKTEN HUN „EIGEN BROODJES" 7 BLIK DOOR HET WERELD kz» M Wmm i- uw nationale spaarinstellina ''M\ Wat biedt de BEELDBIJ IS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1074 Nr. 21562 Advertentie Een vreemd kontrast in Joegosla vië. Daar reist de Russische vice- minister van defensie, generaal Ko- leikow, rond die na inspektie loven de woorden uit over de paraatheid van Tito's leger en de kwaliteit van de in dit land vervaardigde vlieg tuigen. Tezelfdertijd worden daar processen gevoerd tegen lieden die plannen beraamden om direkt na Tito's laatste snik Joegoslavië weer terug te brengen in de invloedssfeer van de Soivjet-Unie. En daarbij blijkt dat de Sowjet-Unie en trou we vazal Tsjechoslowakije rijkelijk hulp hebben geboden bij het (com plot. En terwijl de generaals elkaar vriendelijk begroeten ter gelegen heid van de visite, versterkt men wederzijds de troepen maar aan de Hongaarse grens. Het vertrouwen van Belgrado in de bedoelingen van Moskou - hoe vriendelijk het zich ook voordoet - kan niet erg groot zijn. De dreiging van de Russische troe pen aan de Hongaarse grens schijnt ook bedoeld te zijn om de Joegosla- ven te intimideren zodat ze niet te voortvarende Moskou-vrienden voor de rechter slepen en al te veel ont hullen over de rol van het Kremlin achter deze poging het bewind in Joegoslavië omver te werpen. Ten dele is deze intimidatie trouïuens ook geslaagd, ivant om te voorko men dat het allemaal te anti-Rus- Minder doden in het verkeer DEN HAAG, 25-9. Er komen nu minder mensen om in het verkeer dan vorig jaar. Het aantal doden, in de eerste zes maanden van 1973 be droeg nog 1519, was in de eerste helft van dit jaar: 1245. Dit betekent een daling van ruim 16 procent. In het eerste kwartaal dit jaar was het aantal doden 134 lager en in het tweede kwartaal 140 lager dan vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft sinds de invoering van de maximumsnelheid een ver mindering van het aantal doden ge registreerd op de autosnelwegen. Ook op andere wegen in ons land was het dodental lager. Huis en hypotheek ROTTERDAM, 25-9. Wanneer het ontbrekende geld voor de aankoop van een huis niet kan worden aan gezuiverd met een hypothecaire le ning is het woningaanbod volstrekt zinloos. Dit heeft het hoofd van de afdeling bouwprogrammering van het bouwfonds Nederlandse Ge meenten, de heer K. van der Vlies, in Rotterdam opgemerkt op het con gres van Marketing bouwgroep van het Nederlands instituut voor Mar keting. In de regel kan de aanschaf van een woning pas volledig binnen het bereik komen als tevens een hypo thecaire lening wordt aangeboden. Het bouwfonds ziet de hypotheek als een complementair produkt naast de woning. sisch ging lijken zijn tegelijkertijd ook maar wat Tsjetniks voor de rechtbank gebracht - restanten van vroegere uiterst rechtse groepen die aanvankelijk tegen de Duitsers stre den maar later met deze samen te gen de kommunisten van Tito. Het gaat om een paar hoogbejaarde lie den die al eens veroordeeld waren maar vervroegd vrijgelaten - hun misdaad van nu zou eruit bestaan dat ze geschriften hebben verspreid en korrespondentie gevoerd met uit het land gevluchte geestverwanten. Star kommunisme De figuren die wegens het Mos- kou-kcrmplot in de verdachtenbank zitten zijn echter van een ander slag. Het zijn figuren van middelbare leeftijd of jonger die aktief deelna men aan het openbare leven als hoogleraar, journalist en in andere intellektuele beroepen. Ook zij had den hun kontakten met bannelingen namelijk de in 1948 - toen Tito met Moskou brak - uit het land gevluch te orthodoxe kommunisten, haast nog van de Stalinistische stempel. Als zij Russen waren gefeest had den zij er vrede mee gehad moeten hebben dat zij door de anti-Stalinis tische golven onder Chroesjtsjow en ook nog onder diens opvolgers ver wijderd waren van zelfs maar de on- betekenendste post. Maar om der wille van het aanwakkeren van verzet in Joegoslavië mochten deze veteranen doorgaan een stug en star kommunisme te belijden dat overal elders in de praktijk al lang is afgeschaft. Het ging de geheime politie KGB, die de onderneming fi nanciert, minder om de politieke ge zindheid dan om het nut dat men van hen kon hebben om Joegoslavië terug te brengen binnen het Russi sche kamp. Strategisch belangrijk Die ijver is niet onbegrijpelijk. Het gébied van de Middellandse Zee is in de wereldpolitiek van belang en de enige toegang die de Russen er toe hebben loopt via de Bosporus die beheerst wordt door een NATO-lid. En intussen is Rusland de bases in Egypte ook al weer kwijtgeraakt. Graag zou men op Joegoslavisch ge bied iets bouwen dat direkt over land vanuit Rusland te bereiken is en bovendien strategisch nog onaan genamer in de zwakste NATO-flank prikt. Enerzijds probeert Moskou daarom Tito te lijmen, die daarvoor zijn tegen het neutralisme aan han gende zelfstandigheid overigens nooit prijs zal geven. Dit in de hoop dat degenen die hem mogelijk in zijn geest opvolgen wellicht wat schap- pelijker-zijn^als het om bases gaat, desnoods alleen maar om de wille van de betaling. Aan de andere kant kan Moskou zich ook niet permitteren de kans gewoon op te geven dat het ook goedkoper kan en met grotere ze kerheid als men het klaarspeelt het Titoisme samen met zijn grondleg ger ten grave te dragen. Het Joe goslavisch verweer ertegen is moei lijk: zich helemaal afzetten tegen over Oost-Europa dat tenslotte ook al lang niet meer Stalinistisch is - het twistpunt van 1948 - is ideolo gisch moeilijk verkoopbaar ook bij de eigen bevolking terwijl het eko- nomisch ook schadelijk zou zijn. En dus moet Tito er maar vrede mee hebben dat de Russen in zijn land blijven wroeten - onofficieel natuur lijk, want officieel lopen ze over van de vriendschap. l*%8* 7 >2>" \'*S' fi MS» 9' >s« Wilt u iooo,- of meer 3 maanden of langer opzij leggen maar nietvastzetten? En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen? Kies dan het Termijn sparen van de RPS! ^.lle verdere inlichtingen 0 Bel gratis 0017 of 0 Haal de folders in het postkantoor of Stuur de coupon naar dè RPS. COUPON (zonder postzegel zenden aan Rijkspostspaarbank Amsterdam) j Naam I Straat I j Woonplaats I wenst informatie te ontvangen over het Termijn- j^sparen bij de RPS. ***/j 1 r*«A\ Ontslagen in Nijmegen NIJMEGEN, 25-9. De directie van ISfös en Vale te Nijmegen heeft 85 werknemers, ruim de helft van het totale personeelsbestand ontslag aangezegd. In. het bedrijf waar metalen- en kunststoffen deuren en ramen wor den geproduceerd, was prake van overcapaciteit, direot gevolg van de ongunstige situatie op de bouwmarkt Begin dit jaar werden reeds elf personen ontslagen, daarna volgde een periode van arbeidstijdverköi-' ting, doch met het nemen van deze maatregelen is men bij Nijs en Vale de problemen niet te boven gekomen. Tweede slachtoffer ontploffing centrale HENGELO, 24-9. De ontploffing in een schakelstation van de IJsselcen- trale in Hengelo op 13 september heeft een tweede slachtoffer geëist. In het brandwondencentrum in Be verwijk is dit weekeinde de 38-jari- ge monteur N. P. Bruinink uit Zwol le overleden aan de verwondingen die hij bij de explosie had opgelopen. Een andere monteur werd bij de explosie op slag gpdood. Twintig procent van de beroepsbevolking niet in arbeidsproces TILBURG, 23-9. Zo'n 20 procent va nde afhankelijke beroepsbevol king in ons land - 800.000 mensen dus - neemt niet deel aan het ar beidsproces. 150.000 van die werkne mers zijn bij de arbeidsbureaus als werklozen geregistreerd. Maar er zijn ook nog zo'n 300.000 mensen op genomen in de w.a.o.-egeling. Niet omdat ze niet willen of kunnen wer ken, maar omdat er voor hen geen passend werk te vinden is. Het be drijfsleven is op hen en hun handi caps niet afgestemd. Bovendien zijn 350.000 werknemers in ons land lan ger of kerter ziek, omdat zij niet meer bestand zijn tegen de maat schappelijke situatie. Zij verkeren in een toestand die we aanduiden met „ziekteverzuim". Dat vertelde de staatssecretaris van sociale zaken, de heer J. Mertens maandagavond aan een grote groep werkende jongeren in Tilburg met wie hij een gedachtenwisseling had. VRIJDAG 27 SEPTEMBER NED. I: Om zeven uur komt de TROS in de lucht met De Waltons. De Waltons krijgen bezoek van een man met wie John Walton in de oorlogsjaren dikke vrienden is ge worden. De man schijnt echter ook een paar nare trekjes te hebben. Na het journaal worden alle registers opengetrokken voor het Nederlandse lied. Tot tien over half tien presen teert Chiel Montague Op losse groe ven. Er is wat geschaafd aan het programma zodat de kijkers nieuwe onderdelen kunnen verwachten. Tussen de bedrijven door wordt er ook iets verteld over de program ma's die de TROS het komend sei zoen op het scherm gaat brengen. Vervolgens kan men zich weer amu seren met een aflevering-- van de FBI. Op het beeldscherm verschijnt een zekere Michael Lacy, die na 27 jaar uit de gevangenis weet te ont snappen. Samen met degene die hem daarbij hielp, wil hij een overval gaan uitvoeren. Maar de slechte ge zondheid van de vluchteling en het feit dat hij de kneepjes van het vak heeft verleerd brengen de politie al ras op het spoor. Hierna volgt een uitzending waarin het menselijk hart centraal staat, getiteld: Uw hart, uw leven. Omdat het parle mentaire wereldje in Den Haag weer op volle toeren draait van avond ook weer de rubriek Inter view met de minister-president. Vanaf kwart over elf heeft het IKOR daarna drie kwartier zend tijd die besteed wordt aan de Zweedse film Stervende Savanna. De film bepaalt zich tot de Sahel- landen in Afrika, die enkele jaren ontzettend te lijden hebben gehad van de droogte. NED. II: Om zeven uur begint de AVRO met een dokumentaire over Sir Winston Churchill. De titel: De mens Churchill. Honderd jaar gele den werd de latere Sir Winston ge boren, om precies te zijn op 30 no vember. Vanavond schetst zijn dochter openhartig haar vader, waarbij deze naar voren komt als een egocentrisch humaan mens. Churchill heeft in zijn leven een rijke carrière opgebouwd: hij was soldaat, schrijver, journalist, politi- kus, minister, eerste minister en oorlogsleider. Na het journaal gaat het doek op voor een aflevering van Cannon. Ditmaal wordt hij gevraagd de schuld te bewijzen van een jonge dokter, die van moord verdacht wordt. Hierna volgt de show Liza met een „Z", vanaf tien over negen. Centraal in deze show staat de ar tieste Liza Minelli, die schitterde in de met veel Oscars bekroonde film Cabaret. VRIJDAG 27 SEPTEMBER NED. 1: 10.45 Schoaltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De Waltons; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.40 De F.B.I.; 22.30 Uw hartuw leven; 23.00 Interview met de minister-presi dent; 23.10 Journaal; 23.15 Sterven de savanna. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De mens Churchill; 20.00 Journaal; 20.20 Cannon; 21.10 Liza met een „Z"; 22.00 M.A.S.H. 22.25 Journaal. ZIERIKZEE. De afgelopen week stond de Nutskleuterschool in het teken van de bakker en de bakkerij. In de klassen hingen toepasselijke platen en kleuterwerkjes over alles wat met het bakken te maken heeft. De leidsters vertelden verhaaltjes en de kleuters leerden liedjes over de bakker. Zelfs werden koekjes en pannekoeken gebakken en natuurlijk ook beslag gemaakt. Dinsdagmiddag vond de afsluiting van deze „bakkersweek" plaats en dat was voor de kleuters ongetwij feld het hoogtepunt: met de hele school naar Bakkerij Bolt in de St. Domusstraat. De kleuters genoten hier volop en dat is geen wonder, want er mocht naar hartelust wor den gekneed. Er werden tarlijke vormen broodjes gemaakt en ook andere bakkerswerkzaamheden wer den onder goede leiding uitgevoerd. Bovendien werd alles nog gebakken ook, zodat heel wat kleutertjes ten slotte met een „koekje van eigen deeg" naar huis vertrokken. De kleuters en leidsters werden in de bakkerij gastvrij ontvangen. Het was ook een leerzame middag, want uiteraard had de bakker de leiding - nadat de kleuters liedjes hadden gezongen over de bakkerij - en hij liet zien wat er zo allemaal in het brood gaat. De kleuters kregen een krentêbol en limonade voorgescho teld. Bovendien maakte de bakker een grote taart, versierd met slag room en vruchtjes. En toen kregen de kleuters een klein taartje wat zij zelf met slagroomspruit mochten opmaken en vervolgens opeten. Tot slot zong de jeugd een liedje waar in zij de bakker bedankten en hem en zijn vrouw een fles wijn aanbo den. Vermoeid, maar blij en voor zien van petje, boekje en zelfgebak ken broodje ging het hierna huis waarts. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 44 Giep had nog een week vakantie tegoed, dus bleef hij, nadat hij zijn vrouw en zichzelf gerepatrieerd had, die week thuis, vertroetelde Nelie en bedacht attenties, waardoor hij haar aandacht kon afleiden, wat geleide lijk aan gelukte. „We zijn nog jong, schatje krijgt heus nog wel eens een wolk van een zoon of doch ter in je armen; let maar op mijn woorden!" Na een week was Nelie weer enigszins de oude. Ze moest het nog kalm aan doen en op Gieps advies besloot ze een poosje naar Purme- rend te gaan, waar ze door vader en moeder Ranzijn verwend werd en alle gelegenheid had weer op kracht te komen. Terug in Amsterdam stelde ze zelf voor opnieuw met hem mee te gaan op zijn reizen. „Wat moet ik alleen in huis? Elke dag zitten koekeloeren naar buiten? Naar lijn dertien op zijn eindpunt? Of naar de jongens, die met geïmproviseerde vaartuigjes hun hals wagen op het Slotermeer? Dank je, Giep, dat 's niks voor mij. Als je thuis bent, vind ik het fijn, maar als je een paar dagen weg blijft, ga ik weer mee. Kan ik rij den en ben jij fit, als je op je plaats van bestemming bent aangekomen." Daar was niet veel tegen in te brengen. Giep belde dc arts en vroeg, of het verantwoord was. Hij kreeg een geruststellend antwoord: „Ze is bijna weer geheel hersteld, dus ik zie niet 't minste bezwaar, meneer Van der Poorten". Soms gingen ze een lang weekeind naar Aalten bij Gieps ouders, bij wie Nelie hoog in aanzien stond, want door Nelie's toedoen ging Giep weer naar de kerk. Niet regelmatig, maar Nelie ambieerde hem op gezette tij den en dikwijls ging hij toch met haar mee. Doch in Aalten sprak het FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK vanzelf, dat ze tweemaal per zondag kerkten, wat Giep maar onzin vond. Dit verkondigde hij openlijk in de huiselijke kring, als voorbeeld ge vende landen als Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk, waar in alle protestantse kerken maar éénmaal op een zondag dienst was. Daarom repliceerde vader Van der Poorten heel logisch: „We leven hier niet in Duitsland of Zwitserland, maar in Nederland. En hier gaan we zondags nog twee keer naar de kerk. Omdat het Gods dag is, die we willen hei ligen. Ook door onze kerkgang in de namiddag". Een weerwoord, waar tegen niet veel ingebracht kon worden. En om dat de eerbied voor zijn ouders nog diep ingeworteld was, zweeg Giep dan maar. Ja, in Aalten was men bijzonder verguld met deze schoondochter en liet dat dan ook terdege blijken. Omdat door Nelie's toedoen Giep in ieder geval weer kerkganger was ge worden. Het was in deze weken en maan den, dat Truus Ranzijn ontdekte, dat haar moeder hard achteruit ging. Doorgaans zat ze met de handen over elkaar voor het raam te kij ken, de vitrage een eindje opzij ge schoven, zodat ze wat beter kon zien. Want vooral haar ogen werden slechter. Hoewel ze al een paar ma len naar een oogspecialist was ge weest en zelfs een week in obser vatie had gelogen in het stadszie kenhuis. bleek er weinig of niets aan te doen te zijn. Dit alles wist Truus wel, zogoed als haar vader hiermee bekend was. Nu ze niet meer gebonden was aan vaste schooltijden, kwam ze wel eens zo maar een dag of een middag naar Purmerend. De nieuwe funktie. welke ze bekleedde bij de gemeente Haarlem, was tamelijk zelfstandig. Haar beroep als direktrice van een Middelbare Meisjesschool was de beste aanbeveling geweest, toen ze solliciteerde. Want de wethouder van onderwijszaken wilde een specialist bij zich hebben en wie zou dat beter kunnen zijn dan iemand, die een aantal jaren lerares en zelfs direktrice was geweest bij het M.O.? Dus de praktijk van het on derwijs kende? Misschien was de betrokken wet houder enigszins geschrokken, toen Truus Ranzijn na de oproep per soonlijk verscheen voor een onder houd. Maar er ontspon zich een ge animeerd gesprek over haar werk zaamheden in het algemeen en het onderwijs zelf in het bijzonder. De man maakte haar tijdens dit on derhoud duidelijk, wat hij van haar verwachtte en wat haar taak zou ^ijn. „Er is de laatste tijd veel kri tiek over onze scholen. Niet enkel de openbare, maar ook de bijzondere. En zo ongeveer over alles: lokalitei ten, de methodes, het verouderde leermateriaal, de accommodatie.... ik bedoel: de ouderwetse schoolban ken in plaats van een stoel en tafel tje. En zo voort. Dat is een bron van grote zorg voor mij geworden, maar wat wil men van mij? Moet ik al die scholen in de stad bezoeken en bekijken? Ik zou het werkelijk graag willen, mevrouw, heel graag, maar het ontbreekt mo ten enemale aan tijd. Wethouder zijn in een stad als dc onze vergt een volledige dagtaak. En als ik zeg: volledig, dan houdt dit in: meer dan 48 uren per week, zoals mijn ambtenaren hebben. Ik kan het er eenvoudig niet meer bij nemen. Vandaar, dat ik een expert wil. een man of vrouw van het vakMag ik dat zo noemen? (wordt vervolgd;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 15