mt KIJK OP MIDDELHARNIS Historie van vijf eeuwen oude kolos HOTEL JACOBI Kerkconcert tc Oude ïonge Wapenbezit op Flakkee ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE SEPTEMBER 1974 Advertentie Middelharnis Eten in ons restaurant is altijd een beetje feestelijk. En het wordt extra feestelijk als de vrouw des huizes in het weekeinde niet zelf hoeft te koken. Duur? Heel zeker niet. Wij bieden u al een menu van nog geen tien gulden, wij hebben er ook één van dertien gulden en één van zeventien gulden vijfenzeventig. De kinderen? Kindermenu's kosten 7,50 (08170) 2004 en 2704 OUDE TONGE, september - Op 28 september wordt in de Ned. Her vormde kerk te Oude Tonge een kerkconcert gegeven. Het orgel wordt de avond bespeeld door Ber nard Bartelink, terwijl verder mede werking wordt verleend door Kora van Dijk-Kruis (viool), L.vdia Sehijve (viool) en Mieke Sehijve (cello). De te beluisteren organist Bernard Bartelink, werd in 1.929 geboren te Enschede. Hij bezocht het Amster dam's conservatorium, waar hij in 1954 de Prix d'Excellence voor orgel haalde. Zijn leraren voor orgel en improvisatie waren Albert de Klerk en Anton van der Horst. Bovendien van Cor Kee; voor interpretatie van volgde hij voor improvisatie lessen Gaston Litaize en voor compositie van Leon Orthel. In 1961 werd hij winnaar van het internationaal improvisatie-concours te Haarlem. Bernard Bartelink gaf reeds vele concerten in binnen- en buitenland en ook voor de radio. Om enkele te noemen: in 1971 concer teerde hij in Canada en de V.S.; in 1972 in Engeland, Noorwegen, Duits land en Zwitserland. Vorig jaar (fe bruari) gaf hij een orgelconcert in de Royal Festival Hall in Londen.. Kort geleden is een plaat van hem uitgekomen, waarop enkele grote or gelwerken van Bach te beluisteren zijn. Deze werken werden gespeeld op het orgel van de Lieve Vrouwe basiliek te Maastricht. Momenteel is de organist Ieraar voor orgel aan het Instituut voor Kath. Kerkmuziek in Utrecht en voor continuo spel aan het conser vatorium „Muzieklyeeum" te Am sterdam. Thans is Bartelink organist van do Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem. Bacli-vertolker Hoewel zijn programma's de orgel literatuur van alle periode's bestrij ken, is hij in Nederland vooral be kend door zijn Bach-vertolkingen. Hij was dan ook de eerste Neder landse organist die uitvoeringen gaf op het orgel van het Wohltemperirte Clavier (beide delen) en van de „Kunst der Fuge". Maar op 28 september speelt Ber nard Bartelink een aantal werken van Mozart. De organisatie van dit concert is in handen van de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Het Mozart-programma (1756-1791), dat voor liefhebbers van klassieke muziek zeker de moeite, waard is om gaan beluisteren, ziet er nis volgt u t 1 Inlrada en Fuga in C - KV 399; Andante in F - KV 616; 3. Fuga in g - KV 401: 4. Kerksonate in Bes - KV 68 (41 I); Kerksonate in F - KV 224 - (241 A); 5. Adagio - allegro - ■■dfgio - KV 594: 6 Gigue (in GV - KV 574: 7. Der Strahover Improvi sation - KV 528 A; 8. Kerksonate in C - KV 336; 9. Fantasie in f - KV 608. De nummers 4 en 8 worden uit gevoerd door twee violen, orgel en cello. Vier inwoners van Goeree-Over- flakkee zijn gearresteerd omdat zij in het bezit waren van revolvers, vuurbukscn en munitie. Momenteel verblijven zij in Rotterdam voor na der onderz.oek. Het zijn: J. J. uit Dirksland, B. G. uit Melissant. B. P. uit Stellendam en de Sommelsdijker W. P., die vrij dag jl. in het huwelijk zou treden. De vier mannen werden reeds eer der gearresteerd, als gevolg van een huiszoeking die de politie dinsdag morgen in alle vroegte op een zeven tal adressen instelde. De huiszoeking gebeurde in samen werking met het „vuurwapenteam" van de Rotterdamse politie en de districtsrecherche. De herkomst van de genoemde voorwerpen en ook van de gevonden goederen wordt nagetrokken. Volgens de politie te Rotterdam moeten er nog diverse arrestaties verricht worden. „DE MONSTERTOREN" De aanlegsteigers in de buitenhaven van Middelharnis. Het haventje van Middelharnis. Het writer is niet meer zo fris. maar zelf tegen het einde van het seizoen liy- tjen er in dit haventje nog heel wat scheepjes afgemeerd. Ze „open" poed if? deif sfeervolle omgeving. De verlaten parkeerplaatsen, waar vroeger de auto's in dikke rijen op gesteld stonden, wachtende op de pont, de ..Haringvliet" die zo'n zes tig auto's tegelijk over kon zetten nirar Hellevoetslüis. Met de komst ZIERIKZEE, augustus - Op gevaar af ecu le grote „dosis St. Lievensmonstertoren" toe te dienen, wagen we het toeli nog op deze plaats enkele historische bij zonderheden le releveren van de torenkolos, die in hel afgelopen zomerseizoen weer hevig in de belangstel ling van het toeristisch publiek stond. De historie van de toren is rijk. „Al naar de tijd het meebracht" - zo merkte de historieschrijver op - „heeft zijn holle ruimte weergalmd van het klok gelui, dal vreugde, rouw of oproer aankondigde. Verzengende zomers, telle winters, bliksemvuur en stortregens, trokken over zijn spits. Tijden, van weelde en dagen van verval kwamen en gingen met de geslachten, van wier werkzaamheden hij de stille getuige- was". In de eerste helft der 16e eeuw was zelfs de toren nog zonder kap. hetgeen blijkt uit een schilderij in hel stadhuis, waarop een afbeelding van Zierikz.ee. In 1535 werden zelfs nog enkele werklieden aangenomen, om de werkzaamheden aan de toren te vervolgen en in datzelfde jaar werden de kerkmeesters gemachtigd om lijfrenten en erfpachten te ver kopen ten voordeel van de bouw. Tot 1807 hebben nog vijf klokken in de toren gehangen, waarvan de oud ste „Levinus" stamde uit 1411. De laatste klok werd verkocht in 1872 ten bate van de stadskas. Tot 1798 behoorde de toren lot de kerkelijke bezitting. In 1799 behoorde de toren aan de stad. maar Zierikzee poogde al snel van dc onderhoudslast af (e komen. Onder koning Willem I kreeg de stad een jaarlijkse bijdrage in de onderhoudskosten. In de Franse tijd stond een soort telegraaf op dc toren aangebracht door de bezetters. De apparatuur bleef op de toren tot aan dc omwenteling. In 1815 was de toestand van dc toren zo slecht, dat het stadsbestuur de ingezetenen erbood in dc butirl van het gevaar te te komen. Bovendien werd een schutting geplaatst. Het duurde tot 1836 voordat met de zeer dringende restauratie kon worden begonnen. In dal jaar kwam voor herstel f 10.000.vrij. De hou ten kap. die voorheen het torenli chaam afsloot, werd verkocht en een nieuwe kap met ballustrade werd aangebracht. In 1840 was dit werk klaar. Het kostte f 18.000. Een stukje beschermd natuurgebied van Goeree-Overflakkee. te vinden tussen Middelharnis en Dirksland. (Foto's: Ziet ikzeesehc Nieuwsbode) Gelijk bekend werd de toren „ge- fondert" in 1454. maar aangenomen mag worden dat de tegenwoordige hoogte eerst werd bereikt in 1519. De kosten beliepen destijds 15761 pond Vlaams, hetgeen neei-komt op een bedrag van i' 94.566. Vroeger was de toren vastgebouwd aan de toen malige St. Lievensmonsterkerk, maar een „onstichtelijke brandt" woedde in 1466. Een derde deel der stad werd in de as gelegd, waarbij ook hel westelijk eind van de kerk verloren ging en aldus de verbinding met de toren werd ver broken. Door onheilen (voornamelijk stormen en overstromingen) in de tweede helft van de 15e eeuw ver armde de stad en als gevolg daarvan moest de torenbouw worden ge staakt. Het werk door Anthonie Kelder mans begonnen en voortgezet door anderen uit dc roemruchte Vlaamse bouwmeestersfamilie, zou nooit worden voltooid. Jaren duurde het nog voordat men besloot de toren met een kap af te sluiten. Men miste de middelen hiertoe en wellicht heeft men nog lange ijd hoop gekoesterd, dat de bouw zou kunnen worden voortgezet Eerste helft zestiende eeuw Precaire toestand In 1855 werd de toestand weer pre cair voor de toren. Twee mogelijk heden waren, óf de toren te doen' omrasteren en langzaam laten ver vallen of geheel afbreken. Zowel in de raad als onder de burgerij gin gen hier en daar stemmen tegenop. Het verval zette nog door, maar in 1878 kwam de toren op de lijst van gebouwen, ten behoeve waarvan uit de staatskas gelden werden be schikbaar gesteld. De regering toonde iets over te hebben voor de toren en toen liet ook Zierikzee zich niet onbetuigd. Staat en stad kwa men overeen ieder te betalen f -19.222,50. In 1881 ging de toren over aan het rijk en de restauratie begon in het voorjaar van 1883. Ook dit moest nog maar een restauratie van betrekkelijke beperkte omvang blij ven. Men bepaalde zich tot herstel len van het fraaie portiek aan de westkant, de hoofdingang, het af hakken en opmetselen van het z.w. contrefort, het afdekken van con- treforten. De ballustrade werd toen geheel vernieuwd en wat verlaagd, waardoor de kap - zij het geen sie raad - wel beter uitkwam. Twee jaar geleden werd een alles omvattende restauratie, die 15 jaar duurde, afgesloten tot vreugde van de stad en het genoegen van duizen den. van de brugverbindingen van (het vroegere eiland) Goeree-Overflakkee verdween deze pont. Terwijl men op de rfieéste plaatsen kampt met een tekort aan parkeergelegenheid, ligt dit terrein hier, 2 kilometer builen Middelharnis, er nu verlaten bij. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 11