Orkaan eist vele duizenden mensenlevens Ook Stad en Lande wil variant op plan Havenkwartier Rode Kruis Honduras helpt YAMANI TEGEN VERHOGING VAN DE PRIJZEN Terreur in Italië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Honger bedreigt Westbengalen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v ,a Maandag 23 september 1974 ]31ste jaargang Nr. 2I5C0 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. id dit nummer: Moeizame verkiezing Bruinisse Katastrofe in Honduras ZIERIKZEE. De tuinder de heer C. Boot te Zierikzee, plukte op zijn be drijf aan de Minderbroederstraat, veel zeer grote aardbeien. De late oogst was uitzonderlijk; ook de aan slag op de planten is groot, maar vele vruchten zullen niet meer tot rijpheid komen, vooral nu het weer is omgeslagen. De geplukte aardbei en echter waren groter dan tijdens de zomeroogst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's TEGUCIGALPA, 22-9. De orkaan Fifi, die donderdag een spoor van dood en vernieling trok door Midden- Amerika, heeft met name in Honduras duizenden men senlevens geëist. Buurlanden, het Internationale Rode Kruis en V.N.- organisaties, zijn bezig met noodhulp voor de zeker 50.000 daklozen. In de eerste plaats moet worden voorkomen dat epidemieën uitbreken. Het gevaar daarvoor is groot omdat er in Honduras geen drink water beschikbaar is. In de rivieren en de over stroomde gebieden drijven lijken van mensen en ka davers van vee. In opdracht van de autoriteiten is in Honduras op grote schaal begonnen met het verbranden van lijken ter voorkoming van epidimieën. De lij ken liggen al sinds donderdag in de open lucht en in het water en daar om is een normale begrafenis on doenlijk. De lijken worden zoveel mogelijk ter plaatse verbrand, zo liet een zegsman van de regeringsvoor- lichtingdienst weten. Zaterdag is een begin gemaakt met massale crema ties in Choloma, San Pedro Sula en andere plaatsen. De orkaan Fifi heeft bovendien ongeveer 90 procent van de land bouwgewassen in Hoduraf vernie tigd. Volgens de minister van finan ciën is de schade slechts te vergelij ken met de ellende die in 1972 door een aardbeving werd aangericht in Managua, de hoofdstad van Nicara gua. De orkaan, die met een snelheid van 230 km per uur over Midden- Amerika trok, heeft behalve in Hon duras ook verwoestingen aangericht in Nicaragua, Guatemala, El Salva dor en Belize. De stem der nutuur laat zich niet overschreeuwen. Wieland Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan buien In het algemeen veel bewolking met nu en dan buien; krachtige tot harde aan de kust tijdelijk stormachtige wind, draaiend van zuidwest naar noordwest en later iets afnemend; minimumtemperaturen omstreeks 8 graden, maxima 14 graden. Voor woensdag: Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.35 Maan op 15.25, onder Eerste kwartier: 23 sept. (8.08) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 24 sept. 8.42 21.24 2.22 14.59 Doodtij: 25 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de hogere luchtlagen heeft zich het afgelopen etmaal boven do Atlantische Oceaan een krachtige westelijke stroming ingesteld. In de stroming trekken depressies mee naar het oosten. Een dergelijke depressie, afkom stig van het zeegebied bij IJsland, trok zondag via Schotland naar dc oorse westkust. Een volgende nam een zuidelijker koers en kwam maandagmorgen bij Ierland aan. De depressie die de wind bij ons flink deed aanwakkeren, zal dinsdag ons land gepasseerd zijn. Aan de ach terzijde stroomt onstabiele en vrij koude lucht naar onze omgevng waarin buien gemakkelijk tot ont wikkeling zulten komen. De schattingen van het aantal doden in Honduras lopen nog ver uiteen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft vernomen dat er 1.200 doden zyn, de regeringsvoorlichtingsdienst in de hoofdstad Teguci galpa spreekt van zeker 3.700 doden en een zegsman van het nationaal rampen-comité van Honduras schat 4.000 doden. Het Franse persbureau AFP heeft uit officiële bron in Tegucigalpa vernomen dat er meer dan 8.000 doden zijn en bovendien nog 15.000 vermisten. DEN HAAG, 22-9. Het Nederland se Rode Kruis zal op zeer korte ter mijn 3000 dekens en een vliegtuig naar Honduras zenden voor hulp verlening aan de slachtoffers van de orkaan Fifi. Eén en ander geschiedt in afwachting van meer concrete ver zoeken om bystand via de liga van Rode Kruis-verenigingen te Genève. Aangenomen mag worden dat voor de hulpverlening ook voorraden uit het Rode Kruis-rampendcpot by Wilemstad op Curacao zullen wor den gebruikt, aldus een mededeling van het Rode Kruis. NEW DELHI, 21-9. In de Indiase deelstaat West-Bengalen worden 15 miljoen mensen door honger bedreigt zo meldt de „Times of India" vrijdag Na de overstromingen van de af gelopen weken is vooral gebrek aan kindervoeding en melkpoeder ont staan, zo zei een officiële woordvoer der in Calcutta. Ook uit de staten Orissa en Radjastan komen meldin gen over dreigende hongersnood. ZIERIKZEE. Een delegatie van de G.B. (Groep Bezwaarden), die - zo als gemeld - zich richt tegen de plannen van het Havenkwartier en bepaalde wijzigingen wil, bood bur gemeester Th. H. de Meester een petitie aan, voorzien van handteke ningen van sympathisanten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze bron verwacht dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk zal stij gen. De liga van Rode Kruis-vereni- gingen in Genève heeft van haar verbindingsman in Honduras verno men dat er volgens de eerste berich ten 650 doden, 1.200 vermisten en 40.000 daklozen zijn. Het juiste aantal slachtoffers zal waarschijnlijk nooit bekend worden. Ook elders In de stad Choloma, in het zwaar geteisterde noorden van Honduras, waren zondag al 2.700 lijken geteld en in La Ceiba meer dan duizend. Van de 1.200 huizen van Choloma staan er nog slechts enkele tiental len, die op een heuvel lagen, over eind. De meeste mensen werden in hun slaap door het natuurgeweld verrast. Pas zondag, toen het water begon te zakken, was de omvang van de ramp enigszins te overzien. Het reddingswerk wordt echter ern stig bemoeilijkt doordat .wegen en spoorlijnen door het water zijn weg gespoeld, bruggen zijn meegesleurd en landingsbanen van vliegvelden^ onbruikbaar zijn geworden. Olie en economie PARIJS, 21-9. „Ik geloof dat elke wijziging in de wereldolieprijzen zal leiden tot een ineenstorting van de wereldeconomie. Daarom zal ik mij Nog een bezwaarschrift ZIERIKZEE, 21-9. Ook tie Vereniging „Stail en Lande van „Schouwen-Diiiveland" heeft enkele bezwaren te gen het bestemmingsplan Havenkwartier en heeft zich mitsdien met een schrijven gericht tot de gemeente raad van Zierikzee. De vereniging Iaat het intussen niet hij bezwaren, maar doet ook enkele suggesties, die als varianten op liet ontwerp-hestemmingsplan zouden zijn te ge bruiken. Hel doortrekken van het Korte Groendal tot aan de Nieuwe Haven, i.e. de aanleg van het Verlengde Groendal en het verdwijnen van het Lange Groendal als straat voor het verkeer tussen de St. Domusstraat en de Nieuwe Haven, verstoren in hoge mate de historische struktuur van het straten- patroon. Verder: De afbraak van twee, uit een oogpunt van monumentaliteit, toch wel interessante panden aan de Nieuwe Haven is een te grove' in breuk op de bestaande gevelwand. Om tegemoet te komen aan deze bezwaren wordt het volgende ge suggereerd. Het bestaande stratenplan in elk geval handhaven. Het geplande par keerterrein tussen de Kapellestraat en het Verlengde Groendal kan dan worden aangelegd tussen de Kapel lestraat en het Lange Groendal. De opening in de gevelwand van de St. Domusstraat, tegenover het Korte Groendal kan worden benut als toegang tot de parkeerplaats. Het is wenselijk dit parkeerterrein te versmallen tot een parkeerstrook, van waaruit de omliggende wonin gen via de achterzijde bereikbaar zullen zijn. De beide andere parkeerterreinen zullen, bij de handhaving van het Lange Groendal als straat, moeten vervallen. Speelruimte De bebouwing van het gebied tus sen het (te handhaven) Lange Groen dal en de Molenstraat kan, gezien de gerige breedte van dit terren, het beste uitsluitend geschieden aan de Molenstraat. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om aan de achterzijde va deze be bouwing de, toch wel gewenste, speelruimte voor kinderen te maken. Ten behoeve van de in het „Haven kwartier' wonende bejaarden kun nen bij de speelruimte banken wor den geplaatst. Het bestuur van de vereniging wenst, naast de bovenomschreven bedenkingen, dudelijk kenbaar te maken dat geen bezwaren bestaan tegen de volgende gedeelten van het plan: het gebied omsloten door de Nieuwe Haven, de Pallestraat cn het Karsteil en hel gebied omsloten dooi de Nieuwe Haven, de Molenstraat, de St. Domusstraat en de Nieuwe Bogerdstraat, tegen elke pogig in die richting ver zetten.,, aldus de Saoedi-Arabische minister voor oliezaken, Sjeik Ach- med Zaki Yamani in een zondag ge publiceerd vraaggesprek met het Franse weekblad „Paris Match". Mijn land behoort, aldus Yamani, tot de internationale gemeenschap. De enorme rijkdom die is ontstaan door de olieroyalties geven mijn land en mij een gevoel van onveiligheid. Daarom zal ik met alle krachten vechten tegen pogingen de prijzen nog verder op te voeren. Hij zei zich terdege bewust te zijn van de geva ren die kunnen vast zitten aan toenemingen van de ontvangsten uit de olie voor de monetaire stelsels in de wereld. Maar dit probleem is vol gens hem niet door Saoedi-Arabië veroorzaakt. Wij vermijden plotse linge kaptaalbewegingen, aldus de minster. Nieuw stelsel Hij ze dat er een nieuw internatio naal monetair stelsel tot stand zou moeten komen, waarvoor „overleg dient te worden gepleegd met de genen die over het meeste geld be schikken". „Wij willen," aldus minister Yama ni, „alle vrije landen helpen omdat wij weten dat economisch niet ge dekte risico's vroeg of laat de com munisten aan de macht zullen bren gen en dat willen wij niet". SAN GIOVANNI IN FIORE, 22-9. Vier gemaskerde en gewapende mannen zijn dc villa binnengedron gen van de zakenman Leonardo Cri bari. Zy maakten zich meester van geld cn juwelen en namen teslottc ook nog de jongste zoon des huizes mee, zo heeft dc politie zaterdag meegedeeld. Cribari, zijn vrouw en vijf kinde ren werden aan tafels en stoelen vastgebonden voordat de mannen aan hun operatie begonnen. Zij gin gen er tenslotte met de tienjarige Francesco Cribari in een auto van door, die eigendom is van een tante van de jongen. Cribari is directeur van een fa briek en president van de Vei-eniging van Houtindustrieën in de provincie Cosenza. D'66 trekt zich niet terug AMSTERDAM, 21-9. Voorzitter Ten Brink van D'66 heeft zich zaterdag ochtend, tydens het congres van zyn partij in Amsterdam, uitgesproken tegen het verdwijnen van D'66 uit dc Nederlandse politiek. LOURENCO MARQUES. Byne een derde deel van dc Europese bevol king van Lourenco Marques - 20.000 mannen, vrouwen en kinderen - heeft dc afgelopen twee weken Mo zambique verlaten. Dit is zondag van officiële zyde in dc hoofdstad meegedeeld. In zijn openingsrede zei hij dat de partij zich nu niet vredig kan terug trekken in het politieke hiernamaals „zonder het belangrijkste op te geven wat we landelijk hebben kunnen be reiken". Ten Brink wees daarbij op het ri sico dat een verdwijnen van de partij op dit ogenblik zou inhouden voor de positie van de kamerfractie, maar vooral van de bewindslieden cn mis schien wel van het hele kabinet. I 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1