HET LAATSTE HOUVAST Washington opent een nieuwe affaire: Chili en Kissinger Interesse in meubelen intermeubel BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrytlag 20 september 1974 Nr. 21559 De ondergang van de Chileense demokratie is een jaar na de dood van president Allende aktueler dan ooit. De staatsgreep van generaal Pi nochet en de zijnen is gevolgd door een genadeloze terreur en dit alleen al is genoeg om in de overige we reld een gevoel van spijt op te wek ken. Dit zou zo al zijn als het om verwerpen van het socialistische be wind van Allende een min of meer gewone coup naar Zuidamerikaans model was geweest. Maar het is van begin af aan duidelijk geweest dat Pinochets junta op alle mogelijke manieren geholpen is door dat het Allende zo goed als onmogelijk iverd gemaakt de Chileense staat behoor lijk te laten draaien: er ivas geen spat krediet in het buitenland te krijgen, intern waren er diverse sta kingen van artsen, van middenstan ders, van busondernemingen enz. De Amerikaanse geheime dienst CIA werd er al ten tijde van de staatsgreep van verdacht een flink handje geholpen te hebben Allende ten val te brengen, wat de reputatie vnn Washington niet erg veel goed deed. Maar onthullingen in Washington duiden er nu op dat de man die het strategisch plan ont wikkelde om Allende ten val te brengen niemand anders is dan Hen ry Kissinger, winnaar van de No belprijs voor de vrede en nu minis ter van buitenlandse zaken. Ten tij de van de Chileense staatsgreep was hij alleen maar adviseur voor vei ligheidszaken van president Nixon en uit dien hoofde ook lid van de kommissie die de geheime geldbron nen van de CIA kontroleert. De ge heime sfeer van alles wat enige ja ren oud is pleegt zeker in de VS te verdampen en allerlei getuigenissen zijn losgewoeld nadat een zo aan zienlijke krant als de New York Ti mes de eerste aanwijzingen van Kis singers aktiviteiten opperde. Wantrouwen wegnemen Terwijl officieel Nixons ministerie van buitenlandse zaken elke be schuldiging afwees als zouden de VS Allende proberen te nekken, zorgde - buiten het ministerie om - Nixons adviseur Kissinger ervoor dat Chili nergens een dollar los kreeg. Allende zelf vestigde hierop de aandacht in een rede voor de VN, zonder daarbij overigens uit drukkelijk de VS te beschuldigen maar voor de goede luisteraar was wel duidelijk wie hij bedoelde. Maar Washington verklaarde nuchter dat het Allende echt niet tegenwerkte maar dat het land eenvoudig alge- Advertentie x Vraag dan het nieuwe meubelboek van Intermeubel meelstraat 31 zierikzee ZIERIKZEE. Deze week was Boe- reuweek. Nog een plaatje van de demonstratie. Een demonstrerende landbouwer vertelde het even leus- gewijs. Zijn trekker kost f 30.000, en: „Boeren in noodNederland zon der brood!" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode; meen niet kredietwaardig werd ge vonden en dat daarom geen bank er geld in stak. Bij voorbeeld ook niet de wereldbank, waarbij men overi gens in het oog moet houden dat daarin de VS praktisch een veto hebben als grootste „aandeelhou der". Wat nu uitlekt stempelt al de ze verklaringen als schijnheiligheid of erger. Een nieuwe beerput lijkt in de VS opengetrokken. Wie zeer geschokt zijn dat zijn vrij wat parlementsleden die - los van sympathie of antipathie voor Allende - menen dat de reputatie van de VS door dit soort zaken wordt geschaad en die menen dat de VS door al dan niet werkelijke CIA- komplotten al zoveel aanzien in de wereld hebben verloren dat deze dienst tegen de demokratisch geko zen Allende niet in aktie gebracht had mogen worden. De klap komt des te harder aan als de minister van buitenlandse zaken, die in zijn ster-rol zo langzamerhand het para depaardje voor het toch wel fatsoen lijke Amerika xoas geworden, ach terbaks dergelijke rollen gespeeld blijkt te hebben. En juist op dit mo ment komen de onthullingen extra- onaangenaam omdat dezelfde CIA - volgens sommigen weer op aandrin gen van Kissinger - de hand gehad zouden hebben in de staatsgreep op Cyprus tegen aartsbisschop Maka- rios. Vooral omdat deze affaire zo katastrofaal is uitgepakt zou Washington liefst iedere verdenking zo gauw mogelijk wegnemen. Wat nu gepubliceerd wordt maakt het niet alleen makkelijker om geloof te hechten dat Cyprus weer eens een kwalijke CIA-affaire is geweest, maar de gelogenstrafte ontkennin gen van vroeger maken het de VS bovendien vrijwel onmogelijk om deze aantijgingen te ontzenuwen. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. President Ford van de Verenigde Staten heeft uitb'rei- ding van de Amerikaanse voedsel hulp aan hongerende landen beloofd en gezegd bereid te zijn mee te wer ken aan een wereldomvattende in spanning om een internationaal sy steem van voedselreserves in te stel len. SAIGON. Een man van 49 jaar heeft zich woensdagavond in Sai- gons tweelingstad Tsjolon met ben zine overgoten en in brand gestoken. Hij overleed later in een ziekenhuis. De politie zei dat hij een brief had achtergelaten waarin hij schreef dat zijn daad een protest was tegen „communistische agressie". SANTIAGO. De rooms-katholieke primaat van Chili heeft de militai re machthebbers in Santiago woens dag gewaarschuwd dat pogingen een systeem op te leggen dat geen reke ning houdt met individuele vrijhe den, gedoemd zijn te mislukken. MARACAIBO, VENEZUELA. Het west-Venezolaanse oliecentrum Ma- racaibo zit op een kruitvat door mas sale lekken in het verouderde gas leidingsysteem van de stad, zo is van de kant van het gemeentebe stuur meegedeeld. TOKIO. De Japanse politie meent één van de drie commando's die de Franse ambassade in Den Haag heb ben overvallen, te hebben geïdenti ficeerd. Hij zou de 31-jarige Toshio Omura zijn, een voormalige student die begin juli met een vals paspoort naar West-Duitsland vertrok. BEIROET. De regering van Liba non heeft besloten alle inwoners van het land het dragen van wapens te verbieden. Dit betekent dat de Pa lestijnse guerrillastrijders niet meer gewapend mogen rondlopen. WASHINGTON. De Amerikaanse president Ford heeft van zijn raads lieden het advies gekregen de in vloed van zijn minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, te b'eperken. Dit is in kringen van het Witte Huis vernomen. LOURENCO MARQUES. Een ge meenschappelijke strijdmacht van Portugese en Frelimo-militairen is in allerijl naar het platteland rond om Lourenco Marques gebracht om plundering door Afrikaanse dorpe lingen tegen te gaan. RABAT. Marokko heeft Spanje voorgesteld het geschil om de poli tieke toekomst van de Spaanse Sa hara, voor te leggen aan het interna tionaal gerechtshof in Den Haag. Advertentie KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen S op sanitair gebied b Poststraat 48 8 tegenover het postkantoor x Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. seooscososcccoosoooosc Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 21 SEPTEMBER NED. I: Een verheugende medede ling voor de kleuters: om vier uur begint een nieuwe serie avonturen van Slingertje, gespeeld door het poppentheater Merlijn. Vervolgens keert het tv-publiek in de myste rieuze wereld van de vliegende schotels, Vliegende schotels, bestaan die nou? Dit is de titel van een film, die zich bezig houdt met de vraag of alle gepraat over die vreemde voertuigen in de lucht nu onzin is of niet. Ook wordt een bezoek ge bracht aan de UFO-tentoonstelling in Den Haag en aan de plaats Gor- redijk waar veel UFO's (vliegende schotels) zouden zijn waargenomen. Hierna volgt een aflevering van De Schone Heks, waarin de lieftallige Samantha meubels tevoorschijn pro- beert te toveren. Het middag- en avondprogramma wordt verzorgd door de AVRO. Om zeven uur be gint deze omroep met de ralleycross, een reportage van de op 1 septem ber -gehouden wedstrijden in Val- kenswaard. Na het geronk van de motoren en na het journaal kan men gedurende tivee uur genieten van het blijspel Hartenvrouw, geschreven door William Douglas Home. Hoofd persoon in dit stuk is een zekere Liz Walford, gespeeld door Mar ja Ha- braken, die getrouwd is maar niet temin valt op een wat jongere man. Haar ware echtgenoot verzet zich tegen deze romance, die zelfs het ge vaar van een scheiding in zich draagt. Vijf minuten voor half elf begint vervolgens AVRO's jaarver gadering en het laatste woord op deze zender is voor de mannen van AVRO's sportpanorama. NED. II: In de vooravond kan de Nederlandse jeugd genieten van de avonturen van Swiebertje. Na een vakantie van enige maanden is de mallerd weer terug op de buis. En meteen gaat het er wild aan toe. Swiebertje heeft te kampen met een lekke paraplu en kapotte schoenen en dat terwijl het regent van jewel ste. Maar liefst 140 minuten duurt de speelfilm Kojak, waarvoor na het journaal van acht uur het doek op gaat. De film garandeert een flink brok spanning. De kijkers maken kennis met de politieman Kojak, een wat plomp figuur die zijn speurderswerk verricht in de we reldstad New York. Als de eerste film goed aanslaat zal de NCRV waarschijnlijk meer afleveringen op de buis brengen. Vanavond krijgt Kojak te maken met de moord op twee jonge vrouwen. Na deze span ningsvolle minuten is het tijd voor aktualiteiten in de rubriek Hier en Nu en de NCRV gaat daarna de lucht uit met de Dagsluiting, die ge houden wordt door de Amsterdamse studentenpredikant ds. S. E. Hoff. ZATERDAG 21 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Hoe word ik de computer de baas?; 16.00 Nieuws; 10.02 De avonturen van Slingertje; 16.20 Vliegende schotels, bestaan die nou echt?; 16.50 De schone heks; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Rallycross; 20.00 Journaal; 20.20 Hartenvrouw; 22.25 AVRO jaarver gadering; 22.35 Sportpanorama; 23.25 Journaal NED. II: 18.15 Natuurkunde is overal; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Zwerven met Swie bertje; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 22.40 Hier en Nu; 23.20 Dagsluiting; 23.25 Journaal. ZONDAG 22 SEPTEMBER NED. 1: De middaguitzending op deze zondag wordt als gebruikelijk door de NOS verzorgd. Bovendien is er 's morgens om elf uur een repor tage van een R.K. kerkdienst vanuit de St.* Adrianuskerk in Naaldwijk, 's Middags is eerst om half vier Ti- ta-tovenaar te zien en daarna volgt een aflevering van De ongerepte natuur, met ditmaal aandacht voor de grote Barrière Rif aan de noord oost kust van Aitstralië, een koraal van meer dan een miljoen jaar oud. Daarnp, volgt een direkte reportage van speedbootraces op het IJ. Na de voetbaluitslagen van Frits van Turenhout rè het tijd voor de muzi kale zondagmiddagoverpeinzing Ves per, die gehouden wordt in de Domkerk te Utrecht. Om zeven uur start de KRO met de rubriek Diri gentenportret, waarin ditmaal de Amerikaan Georg Solti centraal staat. Vanaf acht uur wordt er een aflevering uit de westernserie Gun- sinoke op het scherm gebracht. Een oude man wordt door revolverscho ten zwaar gewond. Hij weet dat hij moet sterven en vraagt een vriend zijn dochter op te sporen die hij in zes jaar niet meer gezien heeft. Die dochter blijkt echter kort geleden vermoord te zijn. Vrolijkheid kent geen tijd als vervolgens Citroentje met Suiker komt. Het wordt een terugblik op het afgelopen seizoen en daarbij gaat het voornamelijk om de liedjes. Hierna volgt het pro gramma Bloed, met als onderwerp de kweekreaktor in Kalkar. NED. II: Een half uurtje humor levert het kijken naar The Partridge family op, om zeven uur. Moeder heeft besloten tekenlessen te nemen en haar leraar vind zowaar dat zij talent heeft. In het begin kunnen de kinderen haar schilderijen niet waarderen, maar zij is niet van het plan af te brengen een expositie te geven. Vijf kwartier sport staat de kijkers tegen half acht te wachten in Studio Sport. Vervolgens breekt het moment aan waarop De jonge Garibaldi de lucht in moet. De kij kers zien hem en zijn zwangere vriendin Anita op een barre terug tocht-van de strijd om Rio Grando. In een dorpje schenkt Anita het le ven aan een zoon, die genoemd wordt naar een Italiaanse vrij heidsstrijder. De laatste vijftig mi nuten op deze zender zijn voor de serie De mens in wording. Het gaat opschieten met deze serie. Na van avond resteren nog maar twee afle veringen van het werkstuk van de onlangs overleden Jacob Bronowski over de culturele ontwikkeling van de mens. In aflevering elf worden hulpmiddelen getoond waarmee de mens zaken kan waarnemen die hij met het blote oog niet kan aanschou wen. Klokslag half elf kan men het laatste nieuws verwachten. ZONDAG 22 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Natuurkunde is overal; 15.30 Nieuws; 15.42 Ti-ta-tovenaar; 15.57 De ongerepte natuur; 16.22 3 uren van Amsterdam; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 ATLANTIC CITY. En dut is dan Miss Texas, die gekozen werd tot Miss Amerika 1975. Het zou moeders mooiste zijn, maar ze is natuurlijk de mooiste niet. Nieuws; 19.05 Dirigentenportret; 20.00 Gunsmoke; 20.50 Liedjes uit Citroentje met Suiker; 21.40 Bloed; 22.45 Humanistisch Verbond; 22.55 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 The Partridge family; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 De jonge Garibaldi; 21.40 De mens in wor ding; 22.30 Journaal. MAANDAG 23 SEPTEMBER NED. I: Over het programma dat de AVRO vanavond op de buis zet kan men kort zijn. Voor achten laat Ad Visser de dertig beste hitjes pas seren in de Nationale Hitparade. Na het journaal kan men nog eens kij ken naar de slotaflevering van De Stille Kracht en het laatste woord is vanavond voor de rubriek Tele- vizier Magazine. Tot kwart voor tien duurt de Stille Kracht, waarvan die genen die het voor de tweede keer zullen zien, zullen kunnen getuigen dat een herhaling hiervan zeer op zijn plaats wasVooral het acteer werk heeft opnieuw bewondering afgedwongen. Zo prachtig als Pleuni Touw was als de overspelige echtge note, Bob de Lange als de hardnek kige resident en Indria Kamadjojo als de regent van Ngadjiwi. En zo zijn er nog meer namen te noemen. Na De Stille Kracht zijn er nog vijf tig minuten voor Televizier Magazi- Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 ne. Nederland 1 verlaat de buis na dat de NOS lezer om half elf het laatste nieuws aan de kijkers heeft doorgegeven. NED. 11: De serie Emil opent om zeven uur de rij programma's van de NCRV. De kijkers zien hoe Emil en Alfred gaan vissen en hoe Emils va der zich daar druk over maakt. Voor de klok van acht uur wordt boven dien ruim baan gemaakt voor het Topshow Concours 1974, dat het afgelopen weekeind in Franeker is gehouden. Vanavond worden de drie hoogst geplaatste korpsen van dit concours getoond. Het journaal wordt om tien voor half negen ge volgd door Zo vader zo zoon. De te kenaar Rien Poortvliet, Tanja Koen en de Belgische Regine Clauwaert vormen o.a. het panel. De NCRV blijft daarna op de vrolijke toer met een aflevering uit de serie van Doris Day. Er is sprake van flinke op schudding als de journaliste een man van aanzien bestempelt als een paardendief. Haar krant dreigt fi nancieel ten onder te gaan als de betreffende man zegt nooit meer ad vertenties te zullen plaatsen. Om tien over negen volgt de laatste af levering van Doc Elliot. Deze wordt vanavond gekonfronteerd met een echtpaar, waarvan een zoon aan een geheimzinnige ziekte is overleden. Gevreesd wordt dat het dochtertje aan dezelfde ziekte lijdt. De vol gende dertig minuten worden ook in de medische sfeer, zij het op een ge heel andere wijze, doorgebracht. De NCRV toont namelijk een doku- mentaire over de heer A. van Em- den, die er dertig jaar direkteur- schap bij het Rode Kruis op heeft zitten. Een kwartier zang in de ru briek Geestelijke Liederen besluit de NCRV-avond. MAANDAG 23 SEPTEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 De Stille kracht; 21.45 Televizier; 22.35 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Emil; 19.30 Topshow concours 1974; 20.00 Journaal; 20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 Doris Day; 21.10 Doc Elliot; 22.00 Het (rode) kruis van de direkteur; 22.30 Geestelijke liederen; 22.45 Journaal. 41 Het wordt hoog tijd, dat ik de oudjes weer eens opzoek. Desnoods blijf ik een paar dagen. Even naar huis een koffertje pakken en dan met de bus naar het station. Freerk Ranzijn, die weer in zijn tuin bezig was, zette grote ogen op, toen hij zijn oudste dochter het erf zag betreden. „Wel, wel.ik ben kom pleet beduusd.... wel, wel Glimlachend begroette ze haar vader. „Hoe vind je, dat ik er uit zie?" „Fantastisch! Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? En vooral je haarhet ziet er uit als als een droom. Ja, als een droom." „Dank je, vader, dat is lief gezegd. Mam thuis?" „Ja kind, die komt tegenwoordig niet ver meer. En Nelie is er ook". Hij wees naar de weg. „Daar staat haar wagen." In huis keek Nelie van der Poor ten verbaasd op, toen ze haar zuster voor zich zag. „Jeetje, meid, wat ben jij opgeknapt, zeg! Machtig, vooral dat haar hoe heb je dit allemaal voor elkaar gekregen? En dat mantelpakje staat je zeldzaam. Maatwerk?" Truus genoot van haar triomfan telijke entree. „O, een specialiste heeft met haar staf me onderhanden genomen. Het resultaat is tamelijk geslaagd, vind je niet?" „Tamelijk geslaagd?" herhaalde haar zuster, „je bent gewoon een an der, niet moeder? Hoe vindt u Truus zo?" Moeder Trijnie moest eerst haar stalen brilletje opzetten om haar dochter beter te kunnen bekijken. „Nou, me kind, wat ben je veran derd? Je benne een hele aarsc. Wat hew we ze met je gedaan? Je haren lijkent zo malof ligt dat aan FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK m'n ogen? Die zien niet zo best meer tegenwoordig." „Ik ben het toch echt, mam, maar m'n haar is een beetje veranderd. Het lijkt wat beter en ik vind het leuker, begrijpt u?" „Nou. 't zei wel, me kind. Zal ik een koppie voor je inschenken? Hoe is het op skool?" „Ze heeft vakantie," lichtte Nelie toe. „Vakantie? Dat treft je dan met 't mooie weer, heej?" „Ze is een beetje in de war tegen woordig," fluisterde Nelie haar zus ter toe. „Vader zegt, dat ze zich sommige mensen niet meer herin nert." Truus dronk nadenkend haar kop je thee en knabbelde aan een koek je, waarna ze zei: „Efkes naar bui ten, mam." Op het erf greep ze haar vader bij de arm en vroeg: „Wat is er met moeder aan de hand? Ze ziet er maar slecht uit. En hoe komt ze zo afwezig?" Freerk, die een bedje zomerwor- tels had gerooid, kwam met een pijnlijk gezicht overeind, zijn handen afvegend aan zijn broek. „Wat moet ik daarop antwoorden? Ik ben een paar weken geleden naar de dokter geweest en verteld, wat er aan de hand is. Moeder kent af en toe de leveranciers niet eens meer. Het is een soort aderverkalking en er is niet veel aan te doen. Ik heb capsu les meegekregen, die moet ze drie keer per dag innemen, maar ze wil het niet. Ik ben niet ziek, zegt ze. En in zekere zin heeft ze natuurlijk ge lijk. Nu probeer ik het in 't eten te doen, begrijp je?" „Maar zo oud is moeder toch niet?" „Twee en zestig, me kind. En de een is vroeger oud dan de ander, wat kun je er aan doen?" Truus Ranzijn bleef de zondag over. Ging tussentijds even heen en weer naar Haarlem, zoals afgespro ken, om haar uiterlijk nog eens te laten kontroleren. Zat weer een morgen in de stoel en liet zich op nieuw behandelen. Doch ging 's mid dags tevreden terug naar Pui-me rend. Genoot zondags van de ver wonderende blikken der stedelingen, van wie ze er nog verscheidenen kende en had zodoende niet alle aandacht bij de preek. Op de terug weg naar huis dacht ze: God zal het me ditmaal vergeven. Hij zal kun nen begrijpen, wat deze gedaante verandering voor mij betekent. Niet meer de figuurlijke Assepoes van weleer te zijn, maar iemand, naar wie een man kijkt, omdat het aan zien opeens de moeite wel waard is. Na de vakantie, de eerste school dag van het nieuwe leersemester, was voor de direktrice Ranzijn een grote desillusie en teleurstelling. Wel was het zo, dat de leraren en lera ressen zich inhielden, zij het met moeite, toen ze de veranderde di rektrice zagen. Tenslotte was ze hun baas. Maar de kinderen namen minder dc égards in acht en giechel den openlijk, proestten het uit, na eerst verwonderd naar de „dirk" ge keken te hebben. „O, jongens, heb ben jullie „dirk azijn" gezien? Om te gillen! Die is nu zoetzuur gewor den. ha ha Wat heeft die met zich zelf uitgespookt? Loopt die even voor schut met dat geverfde haar. En dan dat gezicht.Ze heeft niet de minste smaak om zich op te ma ken! O, ik lach me kapot. (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9