„Plukjes" uit de begrotingen van de departementen Of Bonus-Sparen voor u een gunstige Spaarvorm is, is een kwestie van Plussen en Minnen. Bonus-Sparen bij de NMB. Alleen voor constante Spaarders. tamboer Scheepsongeluk Puntjes op een rijtje Edward Kennedy over chappaquidick Douceurtje voor Doris Day Voor 35 jaar 5 Advertentie Normaal is het zo: Als u uw spaargeld naar de bank brengt en u wilt er dagelijks over kunnen beschikken, dan krijgt u - ook al staat het zo'n 4 of 5 jaar - een rente van 51/4%. Maar als u het meteen voor 5 jaar vastzet, krijgt u 11% per jaar. Het vervelende is alleen, dat je vaak van te voren niet weet of je je geld eerder nodig hebt. Bij de NMB kunt u nu Bonus-Sparen. 8 s Dat levert geen 51A%, maar 71/4% rente op. 2% meer, dat spaart wel even vlugger. Een hoge rente en toch geen opzegtermijn. Dat is duidelijk plus. Alleen, als je je geld opneemt, wordt 1% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Dat staat er tegenover. Over het saldo blijft die 71/4% gewoon doorlopen. Laten we wel wezen: het Bonus-Sparen is alleen voordelig als je niet elke paar maanden geld van de bank haalt.Want dan kun je beter een gewone spaarrekening hebben. Bonus-Sparen, gunstig voor u of niet? Kom eens langs bij een van de NMB kantoren, Wij kunnen het dan eens voor u uitrekenen- nederlandsche v u middenstandsbank (Slot) DEN HAAG, 17-9. I11 een kompakt overzicht brengen wij verder enkele belangrijke punten uit de begro tingen der verschillende departementen, die inhoud geven aan de Miljoenennota, het zware stuk van Prins jesdag, waarover het een parlementair jaar weer zal baa te stellen in de tekorten van spoorwegen, het streekvervoer en - het stadsvervoer. In de verkeersbe- groting-1975 wordt hiervoor in to taal 841,7 miljoen gulden uitgetrok ken. Binnen een jaar wordt bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp inzake de oprichting van een instelling voor wetenschappelijk onderwijs te Maastricht. Tien scholen voor kleuter- en la ger onderwijs, die zijn uitgenodigd om in het komend schooljaar mee te werken aan de verdere vormge ving van de integratie van het kleu teronderwijs en het lager onderwijs, zullen extra faciliteiten krijgen. Voor 1975 zullen de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs aan zienlijk beperkt worden ten gunste van andere onderwijssectoren. Minister Van Kemenade is van plan in de komende jaren de school-, cursus- en examengelden fasegewijs af te schaffen. Dit blijkt uit een notitie, welke de bewindsman bij de begrotingsstukken gevoegd heeft. Bij algehele doorvoering van het plan zal het rijk een bedrag van f 98,1 miljoen aan inkomsten derven. Herstructuerering industrie Binnenkort wordt een ontwerp voor ccn nieuwe regeling voor hel cadeaustelsel ingediend. Dit wordt meegedeeld in de begroting 1975 van economische zaken. Volgens minister Lubbers (econo mische zaken) zal de centrale over heid beleidsmaatregelen moeten nemen om het herstructurerings proces van de industrie in goede ba nen te houden. Dit is nodig om on nodige verliezen aan industriële werkgelegenheid te voorkomen. De bestaande regionale stimule ringsinstrumenten zullen worden versterkt. Belangrijke elementen daarbij zijn de verhoging van de uitbreidingspremie voor reeds ge vestigde industriële bedrijven en het verruimen van de selectieve toepas sing van de premieregelingen voor vestigingen buiten de stimulerings gebieden. De kosten van de bestrijding van de milieuverontreiniging zullen niet tot „onvaardbare" gevolgen leiden In de toelichting op zijn begroting zegt minister Lubbers (economische zaken) namelijk, dat de prijsverho gende werking van milieumaatrege len in het algemeen bescheiden lijkt te zullen blijven. Volgéns minister Lubbers (econo mische zaken) is het te betreuren dat het systeem van informatieve etikettering zo weinig toepassing heeft gevonden. In de begroting 1975 van zijn departement deelt hij mee. dat thans gezocht wordt naar een mogelijkheid van produktinformdiié Hij deelt in zijn begroting mee, dal uitbreiding van de leveringsver plichtingen van aardgas aan elektri sche centrales en buitenlandse afne mers achterwege zal blijven. Midden- en kleinbedrijf De financiële steun aan het Mid den- en kleinbedrijf zal worden uit gebreid. Ook zullen verzachtingen worden aangebracht in het fiscale regiem voor zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf. In de begroting 1975 van econo mische zaken worden drie wettelijke regelingen aangekondigd voor een slagvaardig mededingingsbeleid. De ze regelingen betreffen horizontale prijsregelingen, vertikale prijsbin ding en de invoering van een open baar kartelregister. Buitenlandse zaken Ook al zijn er in de wereld een aantal bemoedigende ontwikkelin gen, de internationale situatie wordt gekenmerkt door „een hoge graad van onrust", mert kansen op plotse linge fricties, spanningen en crises. Dit zeggen minister Van der Stoel, en de staatssecretarissen Kooijmans en Brinkhorst, in hun toelichting op de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken. In de passage over het Midden Oosten wordt ditmaal nadrukkelijk gesproken over „het grote staats manschap en de wijsheid" van de presidenten van Egypte en Syrië, Sadat en Assad, en worden terroris tische acties en wat Israël pleegt aan te duiden als „represailles" in een adem genoemd. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de regering er voorstander van is dat de dekolonisatie langs vreedzame weg wordt verwezenlijkt. „De voor stemmen die Nederland heeft uitge bracht m.b'.t. koloniale situaties be tekenen niet dat Nederland gepor teerd zou zijn voor het gebruik van wapengeweld als middel om dekolo nisatie te bewerkstelligen", Nederland overweegt financiële steun te verlenen aan het instituut van de VN-eommissaris voor Na mibië (Zuidwest-Afrika) waar het administratieve kader wordt opge leid dat t.z.t., na het onafhankelijk worden van Namibië, het bestuur in dit land zal overnemen. De regering wil het non-prolifera tieverdrag (dat uitbreiding van het aantal kernmogendheden beoogt te gen te gaan) zo snel mogelijk be krachtigen, zo wordt in de toelich ting op de begroting opgemerkt. Maximumsnelheid De regering beraadt zich over de vraag of een geringe verhoging van de maximum-snelheid op autosnel wegen kan worden /toegestaan. In de begroting 1975 van verkeer en wa terstaat deelt minister Westerterp mee, dat een definitief besluit geno men zal worden op grond van me tingen, waarnemingen en ervaringen in de afgelopen maanden. Aan de aanleg van een ringweg om Amsterdam wordt hoge priori teit gegeven. In de begroting rijks wegenfonds wordt meegedeeld, dat volgend jaar 57 kilometer autosnel weg gereed komen. In totaal zal 10,5 km autosnelweg verbreed en gere construeerd worden, terwijl 5,5 km enkelbaansweg wordt gebouwd. In de begroting PTT wordt gesteld dat voor het wegwerken van het be staande exploitatietekort bij de post tariefsverhogingen nodig blijven. Geleidelijk aan wil men proberen tot een sluitende exploitatie te ko men. Volgens minister Westerterp is het verantwoord rijksbijdragen beschik- HOBART, INDIANA, 19-9. De democratische senator Edward M. Kennedy heeft woensdag in Hobart in Indiana gezegd dat hij .als hij zou besluiten zich in 1976 verkiesbaar te stellen als president, antwoord zal geven op alle vragen over „Chappa quidick". Op dit eilandje reed Kennedy in juni 1969 van een brug af het water in waarbij zijn passagier, Mary Jo Kopechne, verdronk. Rond het dra ma zijn veel onbeantwoorde vragen. Kennedy sprak in Hobart over oen „grote persoonlijke tragedie" waarvoor hij de volledige verant woordelijkheid had aanvaard en diepe spijt had betuigd. Wip-water molen weer in bedrijf GOUDA, 19-9. De uit 1529 daterende Oukoopse wip-wa- termolen, gelegen aan de rand van het Reeuwijkse piassen- gebieddie sinds 1961 buiten bedrijf is geweest, draait weer. De Goudse verzekeringen, die dit jaar honderd jaar be staan, hebben in 1970 de molen gekocht. Op advies van de vereniging „De Holland- sche Molen" heeft restaura teur-molenbouwer De Gelder uit Valkenburg De Mol opge knapt en bedrijfsklaar ge maakt. De molen, die onder Monu mentenzorg ressorteert, heeft volgens overlevering de be maling van de polders OiLkoop en Negenviertal verzorgd, tot dat in 1961 de kosten van on derhoud te hoog waren ge worden om nog langer door het polderbestuur te kunnen worden gedragen. DODELIJKE ONGELUKKEN SLOCHTEREN. In het Groningse Kolham (gem. Slochteren) is de 29- jarige mevr. A. Schoolland-Albrecht om het leven gekomen. Zij verleende in haar personenauto geen voorrang aan een andere auto. Zij was op slag dood. Van de drie kinderen bij haar in de auto werden er twee ernstig en een licht gewond. BEVERWIJK. De 20-jarige U. Ph. Jost uit IJmuiden is op het terrein van de Hoogovens verongelukt toen hij, door nog onbekende ooi-zaak, op zijn bromfiets in botsing kwam mei een vrachtauto. Hij is in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk aan zijn verwondingen overleden. DEN HAAG. De 80-jarige me vrouw J. H. Riksma-Ti 1 burgs is in een ziekenhuis in haar woonplaats Den Haag overleden, nadat zij in de Naaldwijksestraat bij het oversteken door een auto was aangereden VALKENSWAARD. De 2-jarige Martij Cuyk is in de rivier de Dom mel te Valkenswaord verdronken. Het kind is bij het spelen in de rivier terechtgekomen. Accountants- en assurantiekantoor advies bij aankoop onroerend goed of bedrijf Lindenlaan 3 Telefoon 01*70-3477 Middelharnis DEN HAAG. De 66-jarige me vrouw J. Peterse uit Den Haag is om het leven gekomen, toen zij op de Volendamlaan in de residentie werd aangereden door een vrachtwagen. ROTTERDAM. De 78-jarige me vrouw N. C. van der Hoest-van Leeuwen is in haar huis aan de Her- kingenstraat in Rotterdam als ge volg van koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. LOSDORP. In het Groningse Los dorp (gem. Bierum) is de 16-jarige jongen J. J. Zewuster uit Zijldijk om het leven gekomen. De jongen reed op zijn bromfiets op de weg Holwielde-Spijk een stilstaande landbouwtrekker voorbij en kwam frontaal in botsing met een tege-* moetkomende personenauto. SLUISKIL. De 6-jarige Mark Termote uit Sluiskil is vlakbij zijn ouderlijke woning bij het oversteken van de rijweg dodelijk verongelukt. Het kind liep achterom de school bus en werd gegrepen door een personenauto. Het kind overleed bij aankomst in een ziekenhuis. DEN HAAG. Op de Haagse Seg- broeklaan is de 36-jarige taxi chauffeur J. Pronk uit Den Haag om het leven gekomen, toen een bestelauto frontaal op zijn taxi bot ste. HOEVELAKEN. De 23-jarige G. H. van der Akker uit Nijkerk is om het leven gekomen toen hij in de Nij- kerkerstraat in Hoevelaken met zijn auto door onbekende oorzaak uit de bocht vloog en tegen een boom reed. LOS ANGELES, 19-9. De actrice Doris Day heeft ruim 60 miljoen gulden aan schadevergoeding en in terest toegewezen gekregen die zij in een gerechtelijke atotie tegen haar voormalige advocaat, Jerome Rosen thal, had geëist. Zij had hem be schuldigd van oneerlijkheid en mis bruik van vertrouwen. Rosenthal had als financieel advi seur en vertrouwensman het geld van zijn cliënte geïnvesteerd in be drijven waarvan hij de enige begun stigde was. Het onderzoek in deze zaak en de verschillende processen en tegen- piocessen hebben vijf jaar in beslag genomen. Piet Smit en Vos gaan fusie aan ROTTERDAM. 19-9. Twee Rotter damse sleepboot rederij en hebben besloten met elkaar een fusie aan te gaan. Het zijn Piet Smit Sleep dienst B.V. en Vereenigde Onafhan kelijke Sleepdienst Independent B.V. Per 1 januari zullen zij hun belan gen bundelen onder de naam Smit- Vos B.V. Volgens de directies van beide bedrijven biedt de fusie de mo gelijkheid tot een efficiëntere dienst verlening aan de wederzijdse clien tele. Voor het bij Piet Smit en Vos werkzame personeel zal dc fusie geen nadelige gevolgen hebben, al dus de directies. De vakbonden en de ondernemingsraden zijn over het samenvoegen van de twee rederijen ingelicht. Kostbare schilderijen gestolen AMSTERDAM, 19-9. Uit een wo ning aan de Dicpenbroekstraat in Amsterdam zijn woensdagnacht vier kostbare schilderijen met een totale waarde van f 70.000 door middel van inbraak gestolen. Het kostbaarste doek is een schilderij van Andreas Schelfhout ter waarde van f 45.000. Voorts zijn doeken van Jan van der Vinne, Westerbeek en een onbeken de meester verdwenen. De dieven namen ook oen aantal antieke voor werpen mee. DACCA, 19-8. Bij een scheepson geluk dat zich in de Golf van Ben galen heeft voorgedaan zouden 250 mensen zijn verdronken. Een plaatselijk blad meldde dat van de 252 opvarenden van een bark slechts twee zijn gered. Het schip kapseisde tijdens de oversteek van het eiland Char Jabber naar Sand- wip. Congres van gemeenteambtenaren VLISSINGEN, 19-9. De Neder- landse Bond van Gemeente-ambte naren houdt dit jaar zijn algemene vergadering in Vlissingen. Het con gres zal plaats vinden op 26 en 27 september a.s. Aan de orde zullen onder meer worden gesteld de reor ganisatie, de medezeggenschap, het stakingsrecht, de positie van de ou dere werknemer, en veranderingen in de opleiding. OUWERKERK. De verbouwing van de openbare school is klaar. Het gebouw heeft een ware gedaantever wisseling ondergaan. Van een on ooglijke pop is het een fraaie vlin der geworden. Zij, die aan deze ver andering hebben medegewerkt, kun nen met voldoening op hun arbeid terugzien. Zoowel van buiten als van binnen maakt de school thans een aangenamer, gezelliger indruk. Wel is de vacantie met een paar weken verlengd moeten wordendoch dit euvel schijnt niet al te veel zorgen te hebben gebaard. KERKWERVE. In een Maandag avond gehouden vergadering werd onder flinke belangstelling besloten tot oprichting van de pluimveehou der sv ere eniging „Kippenbelang". Een 36-lal leden kon worden ge boekt. De heer v. d. C. werd tot voor zitter gekozen en de heer H. tot se cretaris-penningmeester. OUWERKERK. Maandagavond hield de varkenshoudersvereeniging „Elkaar lot steun" een buitengewone algemene vergadering bij dhr. A. V. De agenda vermeldde: bespreking verhoging contributie nez. Het be stuur stelde voor de contributie te verhogen van 30 op 50 cent per maand en uitkering te geven van 90 pet, volgens de Rotterdam - sche markt. Dit gaat in deze maand september en geldt zoolang het Be stuur zulks noodig oordeelt. Dit werd aangenomen. NOÖRDWELLE. Zaterdag wordt in .een der lokalen van de O.L School de tentoonstelling van plan ten geopend, die gekweekt teerden door de leerlingen van de hoogerr klassen der scholen van Ren esse en Noordvielle. ELKERZEE. Naar wij vernemen heeft de collecte voor het bekende opvoedingsgesticht Hoenderloo gehouden in de gemeenten Eikerzee en E Hem eet in tolanl opgebracht f 14.-. NOORDGOUWE, Terwijl de vrouw van K. aan het melken was, werd door het stoeien van een an der dier, de koe welke door haar werd gemolken zoodanig onrustig dat het dier de vrouw omverliep. Deze kon zich niet bijtijds in velUp- heid stellen. Omwonenden hielpen haar naar huis, waarna geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Het bleek dat de vrouw ernstige inwen dige ribkwetsuren had opgelopen. BROUWERSHAVEN. Doordat het verboden is in het zeegat van Brou wershaven te visschen, gaan de gar- nalenvisschers, die hun vangsten te Brouwershaven afleveren, thans vanuit Zierikzee in de Oosterschelde visschen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5