„GIJZELINGS - BOEING" TERUG OP SCHIPHOL Hoge onderscheidingen voor bij gijzeling betrokkenen AKTIES Turkije laat gevangenen vrij Diefstal van wandtapijten Bankoverval Rode Leger Rockefeller erg rijk Superbordeel te Rotterdam? „Klusje" opgeknapt AGENDA LAATSTE NIEUWS HERFST 2 Istanbul, 19-9. In de nacht van, donderdag op vrijdag zijn in de Turkse havenstad Mersin 387 Griek se Cyprioten die tijdens de invasie van Turkse troepen op Cyprus ge vangen genomen waren, scheepge- gaan voor hun vaderland. Turkije besloot ze vrij te laten. Volgens de Tui'kse radio zijn on der de vrijgelaten Griekse Cyprio ten studenten, leerkrachten, religi euzen, zieken, bejaarden en jonge ren van onder de achttien jaar. Ze hebben vastgezeten in Kampen in Adana, Amassya en Adiyaman. VIENNE, 19-9. Uit de Sint Mauri- tiuskerk in Vienne, in de Rhóne-val- lei in Frankrijk, zijn woensdagnacht vijf wandtapijten uit de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw gestolen. De tapijten meten vier en vijf bij drie meter en beelden het le ven van de kerkpatroon uit. De dieven moeten zich hebben la ten insluiten, want er was geen spoor van inbraak. De waarde van de ta pijten is niet te schatten. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9 i i' Vz2—6. Donderdag: 79. Maandag p> zondag gesloten. Zaterdag Zf september Zierikzee Concertzaal. 20.ÜU uur, filmvoorstel ling. Zondag 22 september Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 23 september Rcnesse ,.De Bariton". Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. Dinsdag 24 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Chr. Platte landsvrouwenbond. Modeshow, 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Afd. Platte landsvrouwenbond, 20.00 uur. Woensdag 25 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Bejaardenmiddag N.C.V.B.-Kerk- werve. Vertrek bus Watermolen, 14.00 uur. SCHIPHOL, 19-9. Mot liundcu in de hoogte en een erg hartelijk gejuich begroetten vele honderden, zowel op de pieren als op het platform, de bemanning van de Boeing van Air France, die donderdagmiddagom tien voor twee op de luchthaven was geland. Eerst nadat mensen van de GG en GD naar boven waren gegaan, omdat het ook hier een quarantainemachinc betrof, gingen minister Westerterp van verkeer en waterstaat en minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, vergezeld door directeur J. Block, directeur van Transavia, de vliegtuigtrap op om in het toestel de bemanning te begroeten. Misschien als specima van een lichtvoetige buitenparlementaire" aktie zijn in Zierikzee twee dingen gaande, t.w. een in georganiseerde vorm gegoten aktie i.v.m. het be stemmingsplan Havenkwartier en een vergelijkbare aktie met be trekking tot de z.g.n. „Mossel boomgaard", een mooi brok rulle aarde in de buurt van de Touw- baan. In het eigen voorlichtings blad spreekt de gemeente over dit stuk grond als over een akker, een wat plechtstatig woord, dat het echter in dit kader best doet. Wat het Havenkwartier betreft komt er - zo blijkt uit de stukken van de op 25 september a.s. te houden raadsvergadering - een samenspreking met de bezwaar den, maar van een echte „hearing" wil het college van b. en w. niet horen. Zij het niet uitputtend, maar toch wel zinvol is deze Ha venkwartier-kwestie besproken op de jongste raadsvergadering, toen bleek dat het gemeentebestuur erg bang is voor opnieuw vertra ging van een projekt, dat al zolang slepende is. Nu uiteindelijk toch -be-argu menteerde bezwaren naar voren komen, ware te wensen dat „de partijen" in een samenspraak tot elkaar komen, zodat iedereen t.z.t. de broodnodige „uplift" van het Havenkwartier ook echt waarde ren kan. Minstens zo ingewikkeld ligt de zaak met de Mosselboomgaard. Wat de gemeente doet of wil doen is konsekwentie van een ooit bij meerderheid van stemmen vastge legd principe, n.l. het scheppen van parkeergelegenheid aan de flanken - zo men wil - van het stadscentrum, teneinde het parke ren in de straten zo effektief mo gelijk te bestrijden. Dat is partieel ook reeds gelukt, maar - zo gaat het altijd bij de sprong van tekentafel naar werke lijkheid - nu overal kleine(re) „blikconcentraties" ontstaan, gaat het meelevend deel van de burge rij de zaak eens testen op zijn es- tetische merites en dan blijkt deze bestuurlijke filosofie, toegepast in de prijktijk toch ook bezwaren te hebben. Overal hoekjes, open ter- reintjes, pleintjes „dus" en overal bij alkaar gereden auto's. Het is de konsekwentie van een soort halfslachtigheid. Men wil - met uitzondering van het dienst verlenend verkeer - de auto niet definitief uit de stad weren en dan zit er niet veel meer op dan een compromis. Vrijwillig - dat staat wel vast - wil de automobilist niet buiten de stad. In de topmaanden ziet men allerlei parkeergeschutter, terwijl een fraai parkeerterrein aan de Zuidhoek vrijwel leeg staat. Dat zijn feitelijkheden waarmede ook rekening dient gehouden Het is intussen begrijpelijk dat velen met name voor de Mossel boomgaard op de bres springen. Het is zowat de enige plaats in Zierikzee, waar nog eens charmant zou kunnen worden gespeeld met een unieke ruimte die - ook geen bijkomstigheid - een zeer hoog waardige ondergrond heeft. Wat daar allemaal zou kunnen groeien en bloeien. We zien in gedachten al een rustiek „filiaal' van het Slin- gerbos en dat lijkt beter dan zo'n terrein straks opgepropt met auto's Auto's van wie?; van de toeristen waarschijnlijk want voor normaal gebruik betekent de Mosselboom gaard wellicht een overcapaciteit. Al deze overwegingen voor zo ver ze uitgaan van de groep uit de bevolking, die thans in het geweer komt, komen echter laat. Hier wreekt zich ons inziens het gebrek aan voorstellingsvermogen bij dc mens, bij ieder mens. Een plan wordt gepousseerd, maar niemand kan zich een duidelijk futuristisch beeld maken van hoe het allemaal zal gaan. De gemeente echter gaat met zo'n plan aan het werk en volgt dc ge-eigende procedures. Dat zijn de keiharde konsekwen- ties in dit tijdperk van planologie. Het kan ook niet anders, maar laat behoeft niet te laat te zijn. Als er een samenspreking kan zijn over het Havenkwartier in een zeker heel laat stadium, kan dc Mosselboomgaard ook wel aan dc orde komen. We hopen het eerlijk gezegd, want deze hoek van charmant Zierikzee is feitelijk te mooi om ook weer vol te gieten met het sublimaat van de autoindustrie, zulks nog te meer daar de Mossel- boomgaard heel ingewikkeld ligt ingeklemd tussen allerlei bouwpa- tronen cn hoe dat dan allemaal zal moeten met de kommunikaticlij- nen? UTRECHT. Prins Bcrnharr! beeft in Utrecht het tweedaagse jubileum congres van staatsbosbeheer ..Leven met wortel cn tak" geopend. Nadat de drie bemanningsleden onder luide toejuichingen van de vliegtuigtrap waren afgestapt, volgde een zeer hartelijke ontmoeting met vrouwen, ouders en kinderen. Tus sen het enorme gedrang rond de vliegtuigtrap, waar vele autoriteiten, onder wie de burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, de heer C. van Stam, was het voor vier ste wardessen van Transavia, de maat schappij bij wie de twee vliegers en de ene boordwerktuigkundige in dienst waren, moeilijk boeketten bloemen te overhandigen. „Chaos" Onder haast chaotische omstandig heden volgde de tocht naar een apart gelegen kamer, waar de be manning eerst sprak met funktiona- rissen van de Rijkspolitiedienst Luchtvaart alvorens de persconfe rentie op Schiphol begon. In de eivolle perskamer stelde één "van de vele verslaggevers aan de la- konieke 42-jarige Britse boordwerk tuigkundige Bernard Knight de vraag of de vier Japanners hem tij dens de vlucht constant met de re volvers hadden bedreigd. Dit bleek niet het geval te zijn. Zijn er tijdens de vlucht momen ten geweest waarop u zich bedreigd voelde?, zo ging de verslaggever voort. Het antwoord van Knight luidde: „van begin tot het einde". Dankwoorden Aan het begin van de persconfe rentie heette minister Van der Stoel namens de Nederlandse regering de drie bemanningsleden van harte wel kom. „Ik wil hun dankzeggen voor de wijze waarop zij dit klusje heb- TOKIO, 19-8. Twee mannen die beweerden lid van het extreem linkse Japanse Rode Leger je zijn heb'b'en donderdag een bank in To kio van twee miljoen yen (ruim 18 duizend gulden) beroofd. Ze zeiden dat het geld bestemd is voor een fonds voor de bevrijding van Pales tina. Het tweetal dreigde in het bank gebouw met een bom en eisten twin tig miljoen yen. Toen zij van de bank niet meer dan twee miljoen yen kregen namen ze er genoegen mee en verdwenen. ben opgeknapt, want daarop kan heel Nederland trots zijn", zo zei de bewindsman. „Zij hebben voor een ongelooflijk moeilijke taak gestaan, die grote vliegvaardigheid vereiste en ook veel menselijk inzicht. Hun riskante tocht is thans goed geëin digd". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het aantal gemeen ten met een niet sluitende begro ting over 1974 is toegenomen. Deze stijging is voornamelijk een gevolg van de toeneming van het nadelige saldo op onderwijs-paragratcn in die begroting. MARSSUM. Donderdagmorgen is op rijksweg 9 bij Marssun een in aanbouw zijnd viaduct in elkaar ge stort. Twee arbeiders raakten hierbij licht gewond Toevallig passeerden op het moment van de instorting geen auto's onder het viaduct door. DEN HAAG. Oud-premier P. J. S. de Jong zal in januari 1975 voorzit ter worden van de industriële raad voor de oceanologie. Hij volgt dan mr. C. L. W. Fock, oud commissaris van de koningin in de provincie Groningen, op die te kennen heeft gegeven dan te willen aftreden. DEN HAAG. Confrontatie van de verwachte ontwikkelingen van de kosten met de opbrengsten in de landbouw leidt tot de conclusie dat ook in het jaar 1974/75 de opbrengst ontwikkeling duidelijk zal achter blijven bij de kostenontwikkeling. SCHIPHOL. De Boeing 707 van Air France, waarin de Japanners naar Damascus zijn gevlogen, is don derdagavond enkele uren na zijn te rugkomst op Schiphol door een be manning van Air France terugge vlogen naar Parijs. Premier Den Uyl, vice-premier Van Agt, en de ministers De Gaay Fortman en Van der Stoel ontvingen uit handen van de koningin een zeer hoge onderscheiding, namelijk de eremedaille voor voortvarendheid en vernuft van de huisorde van Oranje. Voorts bedankte de koningin per soonlijk de Egyptische ambassadeur en drie Egyptische diplomaten voor de belangrijke hulp die deze heb ben geboden bij de oplossing van de gijzeling. De Egyptische ambassadeur kreeg het Grootkruis in de Orde van Oran je Nassau en de heer Mohammed Nabil Hamdy, eveneens van de Egyptische ambassade, werd be noemd lot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Alle overige on derscheidenen zijn benoemd lot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Agente kreeg onderscheiding op bed DEN HAAG, 19-9. Minister mr W. F. de Gaay Fortman van binnen landse zaken heeft donderdagavond in het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag agente J. M. Remmers waal van de Haagse politie de ver sierselen behorende bij de haar door de koningin verleende onderschei ding van Ridder in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. De agente kroeg vrijdagmiddag j.l. een schot wond toen een dor drie Jappanncrs op haar cn haar mannelijke collega schoot terwijl zij in het gebouw van de Franse ambassade kwam. Koninklijke felicitaties DEN HAAG, 19-9. Koningin Ju liana en prins Bcrnhard hebben de elf personen die op de Franse am bassade gegijzeld waren gelukge wenst met hun bevrijding. De feli citatie ging vergezeld van een boeket bloemen. SHV-dochter contracten kerncentrales ROTTERDAM. 19-9. Wambesco International B.V. in Rotterdam. dochtermaatschappij van S.H.V., heeft namens Eldorado Nuclear Ltd. uit Canada, producenten van ura- niumconcentraat (U308) en uranium- hexajQuoride (UFfl), dit jaar con tracten afgesloten met kerncentra les in Europa Ier waarde van 30f) miljoen dollar. Dc verrijking van Het uranium vindt voor een belangrijk deel plaats in rle Sowjel-Unic. aldus Wambesco International. WASHINGTON, 19-9. De toekom stige Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller bezit een prive- vermogen van 182,5 miljoen dollar, waarvan 20 miljoen in de vorm van kunst en land, die hij na zijn dood aan het Amerikaanse volk wil na laten. Rockefeller heeft opening van zaken gegeven op verzoek van het Amerikaanse congres, de senaat moet zijn benoeming door president Ford nog bekrachtigen. ROTTERDAM, 19-9. De kans be staat dat er binnen afzienbare tijd in Rotterdam een eroscentrum (su perbordeel onder gemeentelijk toe zicht) verrijst. De gemeenteraad van Rotterdam, waarin de PvdA sinds kort een absolute meerderheid heeft, nam donderdagavond een motie aan, waarin aan b'. en w. wordt gevraagd nu al besprekingen met eventuele exploitanten van zo'n: centrum te openen en voor 1 januari 1975 een geschikte bouwplaats aan te wijzen. Brand bij Mars VEGHEL, 19-9. Een felle brand heeft donderdagavond laat een loods va nde Mars-chocoladefabriek in Veghel (N.B.) verwoest. Bij de brand ging voor 200.000 gulden aan meet- en regelapparatuur verloren. De oor zaak was vermoedelijk kortsluiting. Persoonlijke ongelukken hebbén zich niet voorgedaan. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 september Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van der Waarden. Spreekuren dokter Van Geer (alleen voor dringende gevallen): zaterdag mórgen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visites, 's morgens tussen 10.00-10.30 uur. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Rencsse tel. ,01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Bvitcndyk, Bruinlsse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND P.RUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. II. Richard, Nicuwcrkcrk, tel. (01114) 1810. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster mevr. v. d. Haven, Haamste de. tel. (01115)-1423. neemt waar voor geheel Schouwen Zuster Waasdorp, Oostrrland, tolef. (01114) 1707. heeft dienst te Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Tjcbhes. Middclharnis tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland cn Goeree-Overflakkce. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 nur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 27 september Rcnesse „De Wig". Vergadering Dislrikt K.N.B.B. Zondag 29 september O uwer kerk Rit M.A.C. „Sparta". Garage Re- meeus, 14.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 NIJMEGEN. Deskundigen van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodem onderzoek hebben in Nijmegen de sporen gevonden van een gebouw uit de Romeinse tijd van 155 bjj 75 meter, vermoedelijk een markthal. De enige plaats in Europa waar een soortgelijke ontdekking is gedaan ligt te noosten van Wenen: Petronell (in de Romeinse tijd: Carnuntum). Viadukt ingestort PURMEREND, 20-9. In Purmercnd is vrijdagochtend een viadukt in aanbouw in de Va nder Lekstraat ingestort. Volgens de eerste berich ten, afkomstig van de Rijkspolitie, zouden er tien mensen bedolven zijn onder de brokstukken. HCinrHOL. Nog een foto pan dc bemanning ran het Atr France-toestel, dal - met alle risiko's - de Japanncse terroristen naar Damascus vloog en veilig terugkeerde. V.l.n.r.: co-piloot Ruud van der Zwaai, gezagvoerder Pim Sierks cn boordwerktuigkundige Berrxy Knight. Blijdschap na drama DEN HAAG, 19-9. De koningin heeft een aantal men sen die zicli hebben ingezet voor een goede afloop van de gijzeling in de Franse ambassade, donderdagmiddag koninklijk onderscheiden. Zij deed dat tijdens een ont vangst in de zonovergoten tuin van Huis ten Bosch. Zij overhandigde onderscheidingen aan de Egj'ptische ambassadeur en drie Egyptische diplomaten, aan de bemanning van dc Franse Boeing waarmee de vier Japanse terroristen van Schiphol naar Damascus zijn gevlogen, aan de twee mannelijke agenten die by de overval op dc ambassade betrokken waren cn aan drie rijkspolitiemannen. „Ja, de natuur verandert" zeggen dc geleerden, „het wordt oneven wichtiger en kouder", zeggen ze en als de afgelopen zomer maatstaf moet zijn, klopt het aardig, want we hebben we nergens recht op, manr wat hebben uw nu eigenlijk gehad? Nou, dat was dan nioi erg veel. Een heleboel mensen voelden zich niet „happy" met het weer en het staat op de kalender gescreven, morgen begint de herfst. Enfin het is bekend, hoe het dan gaat: ochtendnevel, vochtige paden in het bos. kale landerijen, vogel zwermen, spinnewebben en hier en daar op hel veld nog ouderwetse hopen „organische meststof". Dat is gord en van zo'n hoop straalt een stuk geur en innigheid af, ivant dit behoort bij het land: spullen van de mestvaoll over het land. maar de kunstmest zal het wel winnen. Verder dan dc doffe plofjes van rijpe kastanjes in het gekleurde bla derbed en dc vrome struiken spruit en bocrekool in stille, pretentieloze tuintjes. Dc herfst maalt niet om een „slechfc" zomer maar komt: de vruchten hangen glanzend tussen het verkleurend groen cn de zonne bloemen neigen naar de grond, on der het gewicht van hun zaadkop- ]>cn. Straks komt de ijlheid in de lucht, die kinderstemmen zover draagt,.dat je verbaast bent en even ontroerd. Herfst „dus": misschien komen we aan de versfilfinp foe, die dit jaarge tijde met zich brengt, maar mogelijk lost het allemaal op in regen en storm van binnen en van buiten. De wereld - helaas - zal er niet rustiger op worden: honger cn pestillentie. koudr. overstromingen, oorlog, op stand en rumoer, geweld en bruut heid. Het gaat er echter om .dat we het blijvend „zien zitten"; toch maar doorgaan; lasten tillen, krakeel be slechten. moed honden cn grloven rn hopen. Deze wereld heeft vief veel an dere alternatieven! SC11IE R 1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2