HET LAATSTE HOUVAST Rabobank Q Mozambiques inheemsen leerden van andermans fouten 2% extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Met het Spaar-Premie -Boekje maaktde Rabobank wéér wat ze belooft DERTIG JAAR GELEDEN SLAG OM ARNHEM 4 BLIK DOOR HET WERELD Consumenten onvoldoende voor Lardinois Terwijl Guinee-Bissao zonder eni ge ophef haast onafhankelijk werd, heeft het akkoord over de aanstaan de zelfstandigheid van Mozambique geleid tot onlusten, waarbij vooral een poging van blanken opvalt om de ontwikkeling tegen te houden.- Naar men mag aannemen zonder veel resultaat. En naar men mag ho pen ook zonder veel schade. Veel omstandigheden lijken het vrij mak kelijk te maken in Mozambique toe standen te laten ontstaan die herin neren aan die in Kongo nadat de Belgen hier een eind maakten aan hun koloniaal bewind. Het kompli- ment aan de onverzettelijkheid van Salazar en Cuetano om Portugals Afrikaanse provinciesvast te hou den - dat 'zowel in Guinee-Bissao als in Mozambique de bevrijdings bewegingen de tijd hebben gehad zich te ontwikkelen tot degelijk ge organiseerde organisaties wier den ken zich niet beperkte tot het ver jagen van de overheerser maar ver der ging tot de manier om de eigen staat te zijner tijd in te richten en op te bouwen. Voor Guinee-Bissao was dit - door de geringe omvang van hel gebied - waarschijnlijk ook makkelijkermen moest op het ter rein waaruit men de Portugezen had verdreven iets gaan opbouwen scholen, handelskoöperaties, zieken- BRTJSSÈL, 14-9. De consumenten in de EEG zijn de huidige Europrese landbouwpolitiek beu. Ze hebben de man die voor die politiek verant woordelijk is, Europees commissaris ir. Pierre Lardinois, om een heron- entering van de landbouwpolitiek gevraagd. De consumenten willen niet langer een kunstmatige onder steuning van de markt en de prijzen. Ze eisen verder een drastische ver betering van de ..kanalen" van de handel in landbouwprodukten. Het verzoek van de consumenten komt aan de vooravond van belang rijke debatten over de Europese landbouw in zowel het Europees parlement (Luxemburg) als de Eu ropese ministerraad (Brussel). Het is neergelegd in een brief van de voor zitter van het Europese Bureau van de Unie van Consumentenorganisa ties, de heer Castelain. Nederland drinkt wijn AMSTERDAM, 12-9. Het wijnge bruik stijgt gestaag in Nederland. Volgens de heer Th. Hooy, voorzit ter van het bedrijfschap voor de de tailhandel in alcoholhoudende dran ken, mag worden verwacht, dat dit jaar per hoofd van de bevolking 10 liter wijn door het keelgat zal ver dwijnen. Hij zei dit woensdag in kasteel Radboud te Medemblik op een informatieve bijeenkomst over de komende manifestatie „oktober wijnmaand". Daarbij somde hij de volgende sta tistiek op over het stijgende wijn- verbruik per hoofd van de bevolking 1970 5,06 liter, 1971 6,15 liter, 1972 7,74 liter, 1973 8,87 liter. huizen enzovoort. Daaruit sproot een merkwaardige eigen vorm van so cialisme voort die men nu wil uit breiden tot het hele land, al is men niet zo doctrinair om bijvoorbeeld de staat net als cle verzetssamenle- ving zonder geld te laten fungeren. Frelimo in Mozambique blijkt eveneens geleid te worden door lieden die zich wel degelijk een beeld hebben gevormd van wat ze willen bereiken in hun zelfstandig heid. De grote overwinning op de Portugezen behaalden Frelimo (en trouwens ook PAICG in Guinee)niet door militaire akties en sabotage, maar doordat ze de Portugezen het inzicht hebben verschaft dat ze de koloniale idee moesten opgeven. Een beïnvloeding die zo sterk was dat in Portugal zelf de staatsgreep niet zo zeer ontstond uit protest tegen de onvrijheid van de diktatuur als ivel om af te raken van regeerders die niet wilden aan de idee van onaf hankelijkheid van de koloniën. In zoverre hebben Frelimo en PAICG de april revolutie teweeggebracht. Blanken nog nodig Dit alles is geen garantie dat ver der alles gesmeerd zal gaan in Mo zambique. Maar de episode van het rebelleren van de blanken heeft wel aangetoond dat Frelimo geen be hoefte heeft zo scherp mogelijk stel ling te nemen in alle kwesties. Er zijn geen oproepen gedaan om de massa's in verzet te brengen, er is geen verandering gekomen in de of ficiële opvatting dat in het nieuwe Mozambique pldats moet zijn voor allen, blank en zwart. Dit laatste duidt aan dat overwegingen van nuchter zakelijk inzicht de overhand hebben op de emoties, want voor het gevoel van vélen móet de hele blan ke minderheid toch min of meer aansprakelijk gesteld zijn voor bij voorbeeld de bloedbaden bij het uit roeien van dorpen. Maar Frelimo aksepteert dat de Portugezen een scheiding maken tussen een aantal lieden die men misdadigers acht en de rest die voor de daden van die anderen niet ver antwoordelijk gesteld kunnen wor den. Men kan zeggen dat praktische overwegingen daarbij de doorslag geven: Frelimo weet dat voor het funktioneren van Mozambique, wil het niet tot chaos en armoe verval len, de blanke deskundigen voorlo pig niet gemist kunnen worden. Of op de duur niet hier als bijvoorbeeld in Tanzania en Kenya de neiging de overhand zal krijgen dat slechts blanken mogen werken op die pos ten waarvoor geeri bekwame Afri kaan te vinden is, kan niemand, zeg gen maar waarschijnlijk is het wel. Al is er het verschil dat. in die ex- Britse gebieden de blanken aanzien lijk minder geïntegreerd waren in de samenleving dan in de Portugese gebieden, waar menige blanke zich meer Mozambikaan voelt dan Por tugees. Zo zijn er nog meer raadsels waar op de toekomst pas een antwoord zal brengen. Maar de eerste aanzet tot de zelfstandigheid vertoont aspekten dat de Portugese kolonies dan wel laat hun vrijheid krijgen, maar daarvan althans het voordeel heb ben geplukt dat ze de overgang ele ganter en effektiever kunnen ma ken - dat er geleerd is van de fou ten elders. DEDEMSVAART. Over grote en hoge zonnebloemen gesproken. De St. Ag- nes-kleuterschool te Dedemsvaart is misschien wel rekordhouders met zon nebloemen van 4 tot 5*/i meter. „Juffrouw" Henny en de kinderen zijn er wat trots op. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. V;m IC tot en mol 19 september wordt in het hoofdge bouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam een internationaal con gres over Calvijn gehouden. De veer tig deelnemers komen uit diverse landen in Europa, o.n. uit Hongarije en Oost-Duitsland. UTRECHT. De vervoersfederatie NVV-NKV heeft zijn leden opgeroe pen om op 18 en 19 septembei- de Chileense transportmiddelen te boy cotten. De aangesloten bonden willen hiermee hun afschuw uitdrukken over het bewind-Pinochet, dat pre cies een jaar geleden een militaire machtsgreep in Chili uitvoerde. UTRECHT. Het door de kerken bijeengebrachte bedrag voor Bangla Desh is opgelopen tot ruim f 2,3 mil joen, aldus een mededeling. AMSTERDAM. De Nederlandse Spoorwegen hebben in tegenstelling tot veel andere reisorganisaties niet te klagen over het voorbije toeris tenseizoen. De resultaten zijn zeer bevredigend geweest. Zowel voor het dagtoerisme als voor de meerdaagse reizen was de belangstelling weer groter dan vorig jaar, behalve dan voor het strandvervoer. ROTTERDAM. De Damco Scheep vaart Maatschappij in Rotterdam die gespecialiseerd is op de Rijn- en binnenvaart gaat 40 man ontslaan. Het betreft hier zowel kapiteins als walpersoneel. Het ontslag is het ge volg van een reorganisatie. DEN HAAG. De afdeling verdo vende middelen van de Haagse re cherche heeft bij gelijktijdige inval len in twee panden aan de Prins Hendrikstraat vijf Hagenaars gear resteerd die in het bezit waren van in totaal 140 gram hasj, 140 gram marihuana en 12 gram pervetine. DEN HAAG. Geleidelijke vermin dering van de ster-tijd via radio en tv is ongewenst. Een dusdanige ver mindering zou uiteindelijk leiden tot een. aanzienlijke verhoging van de omroepbijdrage. Het is de mening van minister Van Doorn. WAGENINGEN. De minister van landbouw en visserij heeft zijn fiat gegeven aan het programma van ei sen voor het veeteeltgebouw van de Landbouwhogeschool' in Wagenin- gen. In het bouwprogramma van 1973 van de Hogeschool staat dit ge bouw als nummer 1 op de. prioritei tenlijst. In dat jaar raamde men' de bouwkosten op ongeveer 9 miljoen gulden. EINDHOVEN. Philips Nederland gaat in opdracht van het Neder lands directoraal-generaal van het loodswezen een bepex;kte radarketen in het oostelijk deel van de Wester- schelde bouwen. DOORN. De antiekroof uit Huize Doorn, het voormalig verblijf yan de Duitse keizer Wilhelm II, waarbij op 31 juli voor miljoenen guldens uit het kasteeltje is verdwenen, is opge lost. De politie heeft in Bussum en in Amsterdam het grootste deel van de buit teruggevonden. De vermoedelij ke daders zijn gearresteerd. AMSTERDAM. Met de arrestatie van een viertal verdachten meent de Amsterdamse recherche een komplot te hebben opgerold, waarbij voor ve le honderdduizenden guldens co caïne, verborgen in belastingvrije jeneverkruiken, uit Bolivia via Schiphol ons land werd binnenge smokkeld. DEN HAAG. Het contingent vluch telingen dat in Nederland asiel zal vinden is met 150 personen uitge breid. Hiermee willigt het kabinet een verzoek in van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. DEN HAAG. Wat er ook over Ne derlands politici en kamerleden te zeggen valt, omkoopbaar zijn zij niet. Dit was het kommentaar van pre mier Den Uyl op de persberichten over pogingen van buitenlandse vliegtuigfabrikanten om Nederland se parlementariërs middels geldbe dragen en luxe reizen „warm" te maken voor hun produkten. ENSCHEDE. Het bestuur van de Technische Hogeschool Twente wil aan acht Chileense vluchtelingen een jaar de mogelijkheid bieden weten schappelijk onderzoek te verrichten aan één van de afdelingen van de school. DEN HAAG. Dr. Th. L. M. Thur- lings is, bij Koninklijk Besluit, op nieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Deze benoeming geldt voor de zitting, welke dinsdag 17 september aanvangt. APELDOORN. Na een wilde ach tervolging door Apeldoornse en Arn hemse politiemannen is in do nacht de 32-jarige Duitser Karl Hülsmann met en, naar later bleek, gestolen auto tegen de gevel van een woning aan de Arnhemseweg in Apeldoorn gereden en op slag gedood. DEN HAAG. De rijksplanologische commissie (RPD) is van mening dat het Bergen-gasveld spoedig in ex ploitatie moet worden genomen. De commissie heeft minister Gruyters (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) geadviseerd een spoedige ex ploitatie van dit veld mogelijk te ma ken. DEN HAAG. Aan het einde van driedaagse besprekingen die, aldus buitenlandse zaken, „in een sfeer van goede onderlinge verstandhou ding" zijn verlopen, is vrijdagmiddag in Den Haag het protocol van het uitvoeringsprogramma voor de jaren 1975 en 1976 van de kulturele over eenkomst tussen Nederland en Tsjechoslowakije getekend. DELFZIJL. De bouwbond NVV, distrikt Groningen, heeft in en open brief aan de direktie van Bredero Price b.v. in Delfzijl zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de veiligheid voor de werknemers in dit t bedrijf. Advertentie Als U spaart óp een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van TlU%. Daar staat tegen over dat U1% aan de bank betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening èfhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaanier best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekjë zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent. •Utamt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tot 11* Opheffing N.V.V.-sociale fondsen UTRECHT, 14-9. De verbondsver gadering van het NVV, die vrijdag a.s. in Utrecht wordt gehouden, zal een beslissing nemen over de ophef fing van drie sociale fondsen van het NVV, te weten het NW-fonds voor uitkering 'bij huwelijk en overlijden, het NV V-fonds gezondheidszorg en het NVV-TBC-£onds „Zonnestraal". Het ligt in de bedoeling deze fond sen per 1 januari a.s. op te heffen. De fondsen hadden in het verleden een duidelijke dienstverlenende funktie ten behoeve van de leden. De betekenis is verminderd door de ontwikkeling van de sociale wetge ving. Dreigende sluiting te Deurne EINDHOVEN, 14-9. Martin Nees- sen, distriktsbestuurder van het NKV, zegt te vrezen dat de carbura- torenfabriek Encarwi in Deurne (N.Br.) gesloten zal worden. Bij deze fabriek werken tachtig man. Encar wi maakt deel uit van de Maiana Holding uit Zwitserland. De aandelen daarvan zijn voor honderd procent in handen van de Pierburg groep uit Duitsland die ook een meerderheidspakket bezit in het Duitse DVG-concern. Hierin werken een aantal carburatorenfabrieken samen. Massale herdenking AMSTERDAM, 14-9. Met een 18-tal Amerikaanse, Britse,- Canadese en Poolse hoge militail-e lèiders dit de historische „slag om Arnhem" zal ook prins Bern- hard officieel deelnemen aaiv de herdenking van deze grootste uit de lucht geleide aanval, die de wereldge schiedenis ooit heeft gekend. Dinsdag zal het 30 jaar geleden zijn zijn, dat op 17 september 1944 de reusachtige Iuchtarmada met zyn 35.000 parachutisten, aange voerd uit Zuid-Engeland. rondom Arnhem neerdaalde. Was deze vermetele onderneming gelukt, dan zou ons land de honger winter bespaard zijn gebleven. „Ope ration Market Garden", zoals de militaire codenaam luidde, eindigde na 10 dagen echter in een desastreu ze nederlaag met circa 17.000 geal lieerde slachtoffers aan doden, ge wonden en vermisten. Het ziet er naar uit, dat deze grootste geallieerde luchtlanding- operatie 30 jaar later wordt gevolgd door de grootste internationale mili taire herdenking uit de geschiedenis. Want behalve de 18 militaire leiders zullen uit de westelijke geallieerde landen 100 vooraanstaande interna tionale correspondenten naar ons land komen om de historische slag velden van „Operation Market Gar den" in ogenschouw te nemen. De herdenking duurt drie volle dagen. Prins Bernhard zal op de laatste dag, woensdag 18 september, enkele ceremonieën bijwonen, nl. in Veghel en in Eindhoven. 38 Jij bent nu de belangrijkste persoon in mijn leven. Maar of ik wel zoveel van je houdt, dat ik met je wil trou wen, weet ik nog niet.. Ik wil het risico van een tweede mislukking niet graag lopen, Giep.„ „Daar is natuurlijk wel wat op te vinden, denk ik." Ze kwam half overeind. „Hoezo? Wat bedoel je?" „Een proefhuwelijk. We spreken een bepaalde termijn af: twee, drie maanden desnoods. Of langer. We gaan als man on vrouw samenwo nen. Als we ondanks na bijvoorbeeld drie maanden nog problemen zien, gaan we als goede vrienden van el kander en er is niets overboord, nietwaar? Willen we evenwel na die drie maanden ons samenzijn besten digen, wel, dan legaliseren we het middelijk een huwelijk. Wat denk je ervan? Je kunt tot zolang natuurlijk je baan aanhouden: Het enige ver schil is, dat je na je werk niet naar jo kamer gaat, maar hierheen komt." „Samen hokken dus," begreep Ne- lie. Hij trok een vies gezicht. „Ouder wets rotwoord," detineerde hij. „Steeds meer jonge mensen begin nen zo. Dat weet ik. Niet enkel hier, in Duitsland eveneens. En in Oos tenrijk. ja zelfs in het puriteinse Zwitserland. In al die landen kom ik vrij regelmatig. Persoonlijk vind ik het helemaal geen gek idee." Ze zat nog half overeind. Toen ze zijn hand weer voelde, sloeg ze die terug. „Laat dat. Je bent gister avond wel aan je trekken gekomen, denk ik. Het is nu mooi genoeg ge weest. Apropos, wat ben je eigenlijk van je geloof, Gicp?" FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Hij begon te grinniken. „Ik geloof, dat vlees beter is dan de benen. Ik geloof, dat jij een fijne meid bent, want je was geweldig. En daarom wil ik met je trouwen, want ik ge loof, dat we samen een goed huwe lijk zullen hebben. Ik geloof boven dien, dat jij het diep in je hart 't best met me aandurft. En tenslotte geloof ik, dat jij en ik een moord dadige toekomst tegemoet gaan. Als man en vrouw. AI of niet met een trouwboekje. Dat is mijn geloof." Ze antwoordde niet, maar begreep dat hij uit zichzelf geen kerkelijk huwelijk zou voorstellen. En hoe zou den vader en moeder dan haar aan staande man beoordelen? In aan merking nemende, dat Wim Koster gereformeerd was en ze kerkelijk waren getrouwd, ontpopte hij zich later helemaal niet als een christen, integendeel. Dat zou ze als argu ment kunnen aanvoeren, als vader en moeder aanmerking zouden ma ken op Giep-zonder-echt-geloof. Omdat ze niet antwoordde, vroeg hij op zijn beurt: „Waf ben jij? Ka tholiek? Hervormd?" „Gereformeerd," antwoordde ze stug. „En als ik met je trouw, wil ik ook een kerkelijk huwelijk." „O. daar heb ik niet 't minst be zwaar tegen. Van huis uit. ben ik ook Gereformeerd. Achteraf bekeken ben ik veel te streng opgevoed. Toen ik in dienst ging. vond ik hel welletjes. Daarna ben ik nog maar heel spo radisch naar de kerk geweest." „Leven je ouders nog?" „Wis en drie. Ik Uen de jongste van vijf. En de enige, die nog onge trouwd is. Vader cn moeder wonen in Aaltnn. In de Achterhoek." „Kom je daar vandaan?" „Ja. Ik was in Amsterdam in mi litaire dienst. Daarna ben ik hier blijven hangen. Toen kwam de oor log, die een spaak in het wiel stak. Ik ben er goed van af gekomen; en kel een paar bomscherven." Hij gooide het dek van zich af en wees naar de littekens. „Souvenirs de la guerre", lachte hij, toen ze hem op zijn lichaam kuste. „Hou' op. 't Kie telt. Ik mag niet meer aan jou ko men, dus blijf jc ook van mij af." „Ik wil eens met je naar Aalten. Kennis maken met je ouders." De man knikte. „Daar zit wat in; doon we. Eerstvolgende weekeind, als jc tenminste één volle dag vrij hebt. En daarna naar Purmerend. Naar de jouwe." Ze keek hem verbaasd aan. „Hoe weet je, dat ik uit Purmerend kom?,, „Heb jc me zelf een keer verteld. In het restaurant." In Aalten viel Nclie meteen bij de oudjes in de smaak. Vooral toen ze besliste: „Morgenochtend gaan we samen naar de kerk; dat ben ik thuis zo gewend." En daardoor steeg ze aanmerkelijk in achting bij vader en moeder Van der Poorten. In het voorjaar van 1949 trouwden Gicp on Nelic. In Purmerend. In de kerk zat ze trots naast hem. wetend, dat vele bewonderende blikken ge worpen werden op de knappe brui degom. Die Nelie van Frecrk Ranzijn had het toch maar weer goed getroffen met zo'n knappe man. En hij moet een goeie baan hebben, he? Wel. wel. je hebt apostelen en martelaren, zal ik maar zeggen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4