üE Meevaller komt ten goede aan de haven intermeubel Toestand Nixon zou kritiek zijn Moskou en Belgrado TROS GROOTSTE OMROEP Blijf bij de tijd Om de armste landen Europese dialoog- in Parijs Oliemaatschappij en moeten meer betalen AGENDA Verklaring minister-president over gijzeling LAATSTE NIEUWS 2 Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 14-9. Een bescheiden agenda van slechts 12 punten, wordt de gemeenteraad van Bruinisse voor de op 20 september te houden ge meenteraadsvergadering aangeboden Voorzieningen in besturen en com missies, nieuwe zittingstijdvak ge meenteraad. zal echter wel een be hoorlijke tijd vergen, er zijn een 25- tal verschillende commissies, waar over schriftelijk moet worden ge stemd. De Chr. Gem. Zangver. „Zingt met Aandacht" oefende lot dusver bij een elektronisch orgel; de nieuwe dirigent prefereert echter een piano en b. en w. stellen de raad voor, f 600 aan de vereniging te schenken voor de aanschaf van dit onmisbaar (2e hands) instrument. De meevaller, die de gemeente, heeft kunnen boeken, uit op korte termijn belegde gelden, zal voor een groot deel ten goede komen aan de havenverbetering. Gevraagd wordt namelijk een kre diet voor het herstel van het weg dek rond de gemeentehaven, (ver nieuwing asfalt bedekking), een kre diet voor de weg van de haven naai de machinefabrieken en ten derde het plaatsen van een ducdalf in die haven b'ij het watertappunt en het oliebunkerstation. Vraag de nieuwe intermeubelkatalogus gratis meelstraat 31 zierikzee Aktie voor de „zegenbede" DEN HAAG, 14-9. Bij het sekreta- riaat van de Christelijk Historische fraktie in de Tweede Kamer zijn de afgelopen weken tienduizenden handtekeningen binnengekomen in het kader van de aktie „Zegenbede troonrede". Deze aktie was een ini tiatief van de Christelijk-Historische kiesvereniging te Schelle-Ittersum. BRUSSEL, 14-9. De Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen, heeft de ministerraad van de EEG voorgesteld een eerste deel vrjj te maken van de EEG-bijdrage aan het noodfonds van de V.N. Uit dat nood fonds moeten de armste landen in de wereld, die het meest te lijden hebben van de sterk gestegen ener gie- en grondstoffenpryzen, gehol pen worden. De sekretaris-generaal van de V.N., Waldheim, heeft voor gesteld voor dit doel drie miljard dollar bijeen te brengen. CIUASSO (ZW.). „Sic transit...." Splinternieuwe taliaanse automobie len passeren het Zwitserse station Chiasso op weg naar nieuwe kopers. Uit tegenovergestelde richting komt een goederentrein met schroot van afgedankte auto's, bestemd voor de smeltauto's. De verlenging van de overeen komst met de D.O.A., het Diensten Centrum Overheids Administratie, te Alphenj aan de Rijn, dat voor de gemeenteonder meer de salaris administratie verzorgd, is het laat ste belangrijke punt, waarover dooi de raad een beslissing zal moeten worden genomen. NEW YORK. 15-9. Het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" heeft zondag geschreven dat de toestand van ex-president Richard Nixon zo kritiek is, dat zijn arts het een won der z.ou vinden als hij zou genezen. Volgens „Newsweek" heeft dokter Walter Tkach, die lijfarts was van Nixon tijdens zijn presidentschap, in een interview gezegd dat hij me vrouw Nixon niets over de toestand van haar man durft zeggen. BELGRADO, 14-9. De betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Joego- salvië zijn verslechterd na een niet mis te verstane veroordeling door president Tito van een groep pro- Russische communisten. Deze groep, van 27 man, staat in Joegoslavië te recht op beschuldiging van pogingen zijn regering omver te werpen. Volgens kringen in Belgrado heb ben de Russen al tweemaal ontkend iets met de groep van doen te heb ben, maar desondanks zijn de betrek kingen verkoeld. BRUSSEL, 15-9. De Belgische premier, Leo Tindemans heeft zon dag bij zijn terugkeer in Brussel verklaard dat er zaterdag, tijdens het Europese topoverleg in Parijs, geen concrete besluiten zijn geno men.. Dat was ook niet de bedoeling al dus de Belgische eerste minister. Een 'van de suggesties die in Parijs werden gedaan was dat tot oprich ting van een politiek secretariaat. Maar hoe een dergelijke instelling er uit moei zien staat nog lang niet vast, aldus Tindemans. De Belgische eerste minister zei dat er in Parijs wel een algemeen gevoelen was dat contacten zoals de ze -vaker moeten plaatsvinden en „dat de dialoog moet worden voort gezet". WENEN, 14-9. De grote olie-expor terende landen hebben besloten tot verhoging van de royalties en belas tingen die door de internationale oliemaatschappijen betaald worden met drie-en-een-half procent. Het besluit werd bekendgemaakt door de Perzische minister van bin nenlandse zaken Jamsjid Amoezegar na een bijeenkomst van zes uur van de 13 leden van de organisatie van olieproducerende en exporterende landen. „Flifsen" uit het buitenland BELGRADO. President Tito heeft bevestigd.dat in zijn land een groep mensen terecht staat die een nieu we Stalinistische partij" wilden vor men. in een rede in Josenice eiste Tito dat de naar zijn zeggen 30 be klaagden „voorbeeldig worden ge straft". LONDEN. Een gezelschap land bouwers uit Nederland dat op het ogenblik een bezoek brengt aan boe- uenbedrijven in de Engelse Midlands is- van mening dat dit bezoek zal hel pen wederzijds begrip en verdere goede betrekkingen in de EEG tot stand te brengen. WASHINGTON. Rechter John Si rica heeft de verzoeken van drie be klaagden in de Watergate-affaire om ontslag van rechtsvervolging van de hand gewezen. SAIDA (ZUID-1-IBANON). Twee schoepjes van de Palestijnse ver zetsbeweging zijn in de haven van Saida door explosies verwoest, al dus is uil welingelichte bron verno men. Een dezer boten was van de guerrillaorganisatie Al Fatach. PRAAG. Acht mijnwerkers zijn om het leven gekomen en een onbe kend aantal gewond bij een onge luk in de „President Gottwald"-ko- lenmijn in het oosten van Txjecho- slowakije bij de Poolse grens. ATLANTA. Een rechtbank in At lanta, hoofdstad van de Amerikaan se staat Georgia, heeft de 23-jarige Marcus Wayne Chenault ter dood veroordeeld nadat een gemengde jury hem schuldig had bevonden aan de dood op mevrouw Martin Luther King sr. en een diaken in de Baptist ische Ebenozer-kerk op 30 juni. PARAMARIBO. Ongeveer 160 van de 200 werknemers bij het gar- nalenbedrijf „Bumblee Bee" in Pa ramaribo hebben het werk neerge legd. Zij protesteren tegen de schor sing van één van de arbeiders. ROME. De 18-jarige Paul Getty III, kleizoon van de Amerikaanse olie-miljardair is in Sovicille, bij Siena, in het huwelijk getreden met de 25-jarige Duitse ex-Covergirl Martine Zacher. LOURENCO MARQUES. Het le ven in de hoofdstad van Mozambi que begint weer normale vormen aan le nemen na de botsingen van de afgelopen dagen. Portugese mili tairen begonnen in de arme wijken van de zwarte bevolking met het uitdelen van brood teneinde plunde ringen van de hongerenden te voor komen. NEW YORK. Drieënveertig landen hebben verzocht de Palestijnse kwes tie te plaatsen op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Natfes, die- dinsdag begint. MOSKOU. De. Russische geschie denisleraar en schrijver Mikhail Hei- fitz is vrijdag in Leningrad veroor deeld 'tót vier jaar dwangarbèid en twee jaar verbanning. Héifitz werd door de rechtbank schuldig bevon den aan antirussische aktiviteit en staatsvijandige propaganda. LISSABON. Bij de ongeregeldhe den van de afgelopen week in Lou- renco Marques zijn 87 doden geval len en werden 300 mensen gewond,1 zo heeft het Portugese ministerie van overzeese gebiedsdelen vrijdagavond bekend gemaakt. LONDEN. Premier Liam Gosgrave heeft van het Verenigd Koninkrijk de verzekering gekregen dat dat land elke nieuwe politieke opzet in Noord-Ierland van de hand zal wijzen die niet zal zijn gebaseerd op gedeelde macht tussen de Rooms- Katholieke minderheid en de protes tantse meerderheid. LONDEN. De leider van de Britse conservatieven, Edward Heath, heeft verklaard bereid te zijn tot een rege ring van nationale eenheid met leden van andere partijen, wanneer de conservatieven bij de komende alge mene verkiezingen weer aan de zouden komen. NICOSIA. De regering van Cyprus heeft verklaard nieuwe bewijzen te hebben dat de Turkse invasiemacht tot 21 augustus in totaal 179 Grieks- Cyprioten heeft gedood. De verkla ring heeft geen bijzondex-heden over de bewijzen. WASHINGTON. David Eisenho wer, schoonzoon van Nixon, heeft gezegd dat Nixons been door de aderontsteking tweemaal zo dik is als normaal en dat zijn gezondheid niet in orde is. MADRID. BU een bomontploffing in het centrum van Madrid zijn vrij dag 12 mensen omgekomen en meer dan 40 gewond. De explosie verniel de een restaurant op het Puerta del Sol-plein in de omgeving van het hoofdbureau van politie waar 300 mensen tijdens het lunchuur aanwe zig waren. Als gekozen was... UTRECHT, 14-9, Als er op 29 mei - de dóg van de gemeenteraadsver kiezingen - ook omroepverkiezingen zouden zijn gehouden - zou de TROS tfiet 25,3 procent van de stemmen als grootste omroep uit de bus zijn ge- kómen. De VARA zou met 18,1 procent Jwe.édè iZijn geworden, AVRO en NC RV hidden rnet 14,8 'procent de derde plaats, moetqn delen en de KRO. (12,6 -pro.cent), VPRO- (ll;2..procent) en de EO \{-3,13 procent)' waren gevolgd. s.'gèjDlfken uit een in' opdracht Van .het 'bestuur; van dé Partij van de -Arbeid én' mét subsidie van het ministerie van C.R.M., .door hét- bur- réaus.y.oöri markt- en öpiriie-onder- Oude „kisten" komen Loc contra koe DEN HAAG, 14-9. Donderdag 19 september a.s. zal een ongeveer der tig jaar oude „Lancaster-bommen werper van de Britse Royal Air For ce een korte rondvlucht maken bo ven een deel van het zuidwesten van ons lapd. De bommenwei'per zal, zoals al eerder gemeld, die dag aan het einde van de herdenkingsplechtighied op het R.K. kerkhof in Steenbergen uit de lucht een groet brengen aan de laatste rustplaatsen van Dam Buster- commandant Guy Gibson en zijn waarnemer Warwick. Beide mannen kwamen in de nacht van 18 op 19 september 1944 nabij Steenbergen om het leven toen hun „Mosquito"- vliegtuig verongelukte. De „Lancaster"-bommenwerper zal in formatie met twee „Harvard-op- leidingsvliegtuigen van de RAF te gen half vier die donderdag over 'de bgraafplaats vliegen en worden ge volgd door een „Vulcan"-straalbom- men werper. Velen zullen zich uit de oorlog het indringend geluid van de vier Rolls Royce zuigermotoren herinneren. Maastricht was eerst bevrijde stad MAASSTRICHT, 14-9. Maastricht heeft vrijdag het. dertigjarig jubi leum gevied als eerstbevrijdc stad in Nederland. Tijdens een officiële plechtigheid werd bij 't bevrijdings monument in de Limburgs hoofdstad een bevrijdingsvuur ontstoken dat Maastrichtse estafettelopers uil Caen. de eerst bevrijde stad van Frankrijk, hadden gehaald. De plechtigheid werd bijgewoond dooi de Amerikaans ambassadeur in ons land en enkele honderden voorma lige bevrijders van Maastricht, al de leden van de Old Hickory Division. Burgemeester Boeten van Maas tricht heeft do Amerikaanse bevrij ders onderscheiden met de gouden ere-medaille van dc stad. Om behoud natuurgebied DEN HAAG, 14-9. Een akticgrocp tot behoud van het natuurgebied Oosterdel te Broek op Langedijk in de gemeente Langedijk, heeft in het gebouw van de Tweede Kamer een grote doos met handtekeningen aan geboden aan de staatssekretaris van c.r.m., W. Meijer. Ongeveer 85 pro cent van de bewoners van de ge meente Langedijk heeft zich door middel van zijn handtekening te plaatsen, uitgesproken tot behoud van dit 270 hectare grote landgebied. Zierikzee 't Lange Uns. Kunstexpositie, 912, ¥/26. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Maandag 16 september Zierikzee Mondragon. Philatelica, 20.00 uur. Parochiecentrum. Bejaardensoos. 14,00 uur. Dinsdag 17 september Mondragon. Afd. Schouwen Platle- landsvrouwenbond 14.15 uur. Haamstede Rokreatiezaal Ger. Kerk. 19.45 uur, N.C.V.B.-afdeling. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergaderig raad Middenschouwen. Woensdag 18 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. N.C.V.B-afdeling. Donderdag 19 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep. „Stoofpolder", 20.00 uur, algemene vergadering Coop. Raiffeisenbank „Oosl-Duiveland" W.A. Woensdag 20 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, NCVB Woensdag 25 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. AMSTERDAM. We zien dat hier allemaal nog niet zo vlot gedragen worden, ■maar deze kniebroek met wijde cape en sjaül, werden in ieder geval getoond op de herfst, winterkollektie van Max Heymaxis te Amsterdam. Man in Goes verdronken GOES. 14-9. De politie van Goes heeft hot lichaam van een 65-jarige man uit Middelburg uil de haven van Goes gehaald. Ondanks het feit dat hij maar kort in het water heeft gelegen bleek hij te zijn overleden. Hoe do man, Gérrit Westveor, te wa ter is geraakt is de politie niet be kend. Duikster verdronken BERGEN (noord-Limburg), 15-9. Een 27-jarige vrouw is zondagmid dag in het grintgat „Het Leuke", bij Bergen in noord-Limburg, verdron ken. liet slachtoffer, mevrouw M. Lim- pers-Sijmers uil Oostrum bij Ven- ray, gehuwd en moeder van twee kinderen, was met drie andere leden van het duikteam Najade met vol ledige uitrusting in „Het Leuke" gaan zwemmen. Op een bepaald ogenblik werd zij vermist en haar drie team genoten vonden haar op negen meter diepte toen zij haar gingen zoeken. Zij leefde nog toen zij naar de op pervlakte werd gehaald, doch on danks meteen toegepaste kunstma tige ademhaling overleed zij korl na dien. I zoek „Inter/View" B.V. in Amster dam op de dag van de gemeente raadsverkiezingen ingesteld ondei*- zoek. Boerderij in $e as HASKERLAND, li-9. Een fellé brand heeft zondagïniddag de boer derij van de heer W. Akkerman in het Friese Oudehaske (gemeente Haskerland) in de as gelegd. Alleen het. woonhuis bleef gespaard. Over de oorzaak van de brand is 'niets be kend. De bewoners waren afwezig. Het schadebedrag .wordt op meer dan een ton geschat. De brandweren van Heerenveen en Jq,ure hebben (3e brand geblust. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 PAPENDRECHT. Op de rijksweg- 15 in de gemeente Papendrecht heb ben zich maarxdagmox-gerx op beide rijbanen kettingbotsingen voorge daan ten gevolge van het plotseling erg dik worden van de mist. Het verkeer op de weg is lange tijd ge stagneerd. UTRECHT, 14-9. Een locomotief van een bg. buurlandtrein die op weg was van Utrecht naar Duitsland is bij Veenendaal in botsing gekomen met een loslopende koe. De locomotief werd flink beschadigd en moest in Arnhem worden vervangen door een reservelocomotief. Het treinverkeer kreeg circa 20 minuten vertraging. De koe overleefde de botsing niet. Echtpaar omgekomen SMALLINGERLAND, 14-9. Bij oen ernstig ongeluk in het Friese Drachlstercompagnie (gemeente Smallingerland) is een echtpaar uit Euitenpost om het leven gekomen. De auto van het echtpaar - de heer H. de Haan (56) en mevr. H. de Haan-Bijma (54) - kwam op een kruising in botsing met een andere auto. Het echtpaar werd uit de auto geslingerd en sloeg met het hoofd tegen de rails van de oude spoor- weglijn Drachten-Groningen. De heer De Haan overleed terplaatse. Zijn vrouw bezweek korte tijd latei- in een ziekenhuis aan haar verwon dingen. Het echtpaar had negen kinderen. DE NHAAG, 15-9. Minister-pre sident Den Uyl heeft zondagavond de volgende verklaring afgelegd: „Sinds de gijzeling van elf personen in de Franse ambassade plaatsvond is de regering erop uit de ongedeer de vrijlating van alle gijzelaars te verkrijgen met inachtneming van daarvoor aanvaardbare regels. Dc Franse regering heeft zich bereid verklaard de terrorist Yoctata Foe- roeya, die zich in handen van de Franse politie bevindt, ter uitwisse ling aan te bieden. In de gegeven si tuatie houdt dit in dat over deze te gen de Franse regering ondernomen aktie met de Japanse terroristen be sprekingen moeten worden gevoerd over de mogelijkheden van een der gelijke uitwisseling en de daarmee samenhangende vraagstukken. De regering begrijpt dal grote behoefte bestaat aan nadere informatie over de toestand van de gegijzelden, de kansen op hun vrijlating, de houding van dc terroristen, de verantwoor delijkheden en maatregelen van zo wel de Franse als van de Nederland se regering. Mededelingen daarover, die ongetwijfeld alle betrokken par tijen bereiken zouden op dit ogenblik echter de besprekingen doorkruisen. Ik vraag er daarom begrip voor dat deze mededelingen worden opgehou den tot dc positie van de gijzelaars dat toelaat", aldus dc verklaring van minister-president Den Uyl. Regering doet beroep op Transavia SCHIPHOL. 16-9. Dc regering heeft aan de directie van Transavia Holland gevraagd een bemanning beschikbaar te stellen voor de Franse Boeing-707, waarin dc Ja- panse bezetters van de Franse am bassade kunnen worden afgevoerd. Naar bekend is Transavia de enige Nederlandse maatschappij, die met dit type vliegt. Directeur John Block, liet maan dagochtend weten dat bij dit verzoek in overweging heeft genomen. Htf was in vergadering met andere le den van de directie om over het voorstel een definitieve beslissing te nemen. Transavia beschikt zelf over één Boeing-707 en heeft daarvoor in to taal vijf bemanningen in dienst. De Franse regering wil volgens dc be schikbare inlichtingen niet nog meer risico lopen en weigert daarom met vFranse vliegers dc Japanse bezetters uit Nederland te evacueren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2