Twee vrouwen vrij uit Franse ambassade Aanbeveling gezworenen na maraton-stemming Japanse Rode Leger dreigt met wraakoefeningen De cholera DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste ontwikkeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: WEÊtHÊÊM Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00: per jaar 65,00. Losse Redakteur M°Jd B^de'vaate "Age"da nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Maandag 16 september 1974 131ste jaargang Nr. 21556 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in ait nummer: Goede ontivikkelhig mosselarij Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 13-9. Met een niaraton-stemming lieeft de algemene vergadering van liet Waterschap Scliou- wen-Dniveland, vrijdagmiddag, onder voorzitterschap van Dijkgraaf A. M. Geluk, de aanbevelingen opge maakt voor de benoeming van zes gezworenen. De ver gadering vergde ettelijke uren. De gedane aanbeveling voor de betreffende funktionarissen vertegenwoordi gen, de ongebouwde en de gebouwde eigendom en - wat nieuw is - de waterkwaliteit. De definitieve benoe ming zo deelde de voorzitter mede - geschiedt op aan beveling van drie personen, die door G.S. voor elk te vervullen plaats aan de Kroon worden ingezonden. De potentiële kandidaten ter vergadering aanwezig, vernamen hoe dc „oude vergadering" nog verantwoordelijk is tot 1 januari 1975. Zo zal die vergadering nog dc begroting behandelen en de geloofsbrieven onderzoeken van de nieuw benoemden. Een algemene vergadering, in nieuwe samen stelling, vindt plaats in januari 1975. Daarin zullen ook dc beëdiging en dc installatie plaats vinden. Wel ligt het in dc bedoeling nog voor de jaarwisse ling informeel kontakt op te nemen met de nieuwe hoofdingelanden. De stemming De praktijk van de stemming im pliceerde dat door elk distrikt een kandidaat werd genoemd voor de verschillende kategorieën. Het stem bureau werd gevormd door de heren mr. A. Gast, M. v. d. Wekken en M. K. Krepel. Ondanks de door de dis- trikten voorgedragen kandidaten, was de stemming vrij, al bleek de vergadering in het algemeen zich bij dc stemming aan dc aanbevelingen te houden. Genoemd ter aanbeveling, voor on gebouwd, werden voor Distrikt I, de heren C. D. Gast, W. P. de Vrieze en M. J. Steur. Voor het 2e distrikt werden voor ongebouwd, ter aanbeveling genoemd de heren: J. der Weduwen. K. A. van Langeraad en S. v. d. Wekken. Voor het 3e distrikt werden voor ongebouwd, ter aanbeveling genoemd de heren J. M. Goemans, J. R. P. Berman en A. C. Dalebout. Voor het 4e distrikt werden voor ongebouwd, ter aanbeveling genoemd de heren: J. Kwaak, J. v. d. Stolpe en J. v. d. Zande. De eersten van de aanbevelings lijsten werden gekozen. Gebouwde eigendom Voor de gebouwde eigendom werd door de vier distrikten aanbevolen de heer P. M. Vis, die m.a.s. gekozen werd. Voor de volgende plaatsen moesten herstemmingen plaats vin den. Gekozen werden de heren: F. K. Vos en M. K. Krepel. Door de vier distrikten werden aanbevolen voor de vertegenwoordi ging waterkwaliteit, in respektieve- lijke volgorde, de heren A. P. Schou- wenaar, H. J. Doeleman, A. P. Schou- wenaar en G. Hokken. Gekozen werd - na 2e vrije stemming - de heer H. J. Doeleman en de andere kandidaten: de heren A. P. Schou- wenaar (na 3e stemming) en M. P. Moelker bij eerste stemming. Onder de voorgestelde kandidaten bevon den zich de dames mevr. A. F. v. d. Zande-Vleugels Schutter en mevr. mr. M. J. Keuning-Istha. Dankwoorden Na de stemmingen dankten de ge kozenen voor het in hen door de al gemene vergadering gestelde ver trouwen. De voorzitter dankte de vergadering en betrok hierin in het bijzonder dc leden van het stembu reau. die een druk tel- en schrijf- middagje hadden. TEL AVIV. De Israëlische religi- cus-conservatcve ..Natonalc Reli gieuze Partij" (N.R.P.) is bereid weer aan de regering deel te nemen. Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist; morgen overdag zon nige perioden; vannacht weinig wind, morgen overdag zwakke tot matige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen ongeveer 13 graden, ma xima rond 19 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 2. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51 Maan op 8.12, onder 18.55 Nieuwe maan: 16 sept. (3.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 17 sept. 3.53 16.07 9.04 21.39 Springtij: 18 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogeluchtdruk trek van Engeland naar onze omge ving. Hierdoor zal er ook in het ko mende etmaal niet veel wind zijn. De buiigheid zal geleidelijk minder wor den. In de nacht en ochtend kan ech ter weer mist voorkomen. Een over de oceaan naar het oos ten trekkende frontale storing zal dinsdag de Britse eilanden bereiken, maar tot de avond op hel weer in ons land geen directe invloed hebben. Afgelopen zondag bereikten in ons land de temperaturen waarden van 20 lot 24 graden. Samenhangend hier mee kwamen boven enkele delen van ons land flinke buien tot ontwikke ling. In De Bilt viel zondagmiddag uit een onweersbui in korte tijd 18 mm. Op het vliegveld van zuid-Lim burg viel na middernacht een on weersbui, die maar liefst 24 mm re genwater opleverde. DEN HAAG, 16-9. De vrijlating van tie twee vrouwen en de aankomst van de Franse Boeing zijn de eerste zichtbare ontwikkelingen in het gijzelingsdrama sinds zaterdag. Op het moment van de vrijlating sleepte het gijzelingsdrama zich al zestig uur voort. De toestand van de vrouwen is volgens de Haagse politie „naar omstandigheden redelijk goed". Het zijn de 22-jarige telefoniste B. J. Geerling en de even oude Joyce Fleur. Zij zijn niet naar een ziekenhuis over gebracht, maar naar een plaats die om veiligheids redenen geheim wordt gehouden. Het is niet bekend of de Japanners (die nog negen gijzelaars in de Franse ambassade vast houden) aan de vrijlating voorwaarden hebben verbonden. De vrijlating was het gevolg van rechtstreekse onderhandelingen tussen de Japanners en het ministerie van justitie. Terwijl de vrouwen uit het am bassadegebouw kwamen, richtte één van de Japanners uit het raam van de ambassadeurskamer een geweer naar buiten. De loop verdween weer, toen de vrouwen en de politiemannen, die zich onmiddellijk over hen hadden ontfermd, uit het gezicht waren verdwenen. De vrouwen zijn daarna de Ameri- Op Schiphol is de DC-8 „Vasco da kaanse ambassade binnengebracht Gama", die de KLM voor een even- om te worden onderzocht door een tuële aftocht had klaargezet, weg- arts Daar was ook een psychiater gesleept, nadat de Franse Boeing aanwezig voor psychische bijstand. 707 was gearriveerd. Het is nog niet De vrouwen vertelden tijdens een bekend of er al een bemanning be- eerste korte verhoor dat de Japan- schikbaar is voor de Boeing De ners zich niet agressief gedragen. Franse bemanning is teruggevlogen Volgens hen is er geen sprake ge- naar Parijs en de KLM vliegt niet weest van mishandelingen. met dit type toestel. In Nederland heeft alleen Transavia een Boeing Boeing 707 707 Zondagavond dirigeerde de Franse Twee Mysteres regering een Boeing 707 van de Franse luchtvaartmaatschappij Air q ^et 0genblik staan er nog France naar Schiphol. Het toestel steeds twee Mysteres op Schiphol. In dat tegen middernacht op Schiphol van j-wee bevindt zich de Ja- aankwam, moet de Japanners een panner Foeroeya. Het andere toestel vrije aftocht garanderen. De beman- is afgei0pen nacht alleen even weg ning, die de Boeing naar Nederland geweest om de bemanning van de heeft gevlogen is in de loop van de Franse Boeing terug te vliegen, nacht in een mystere weer naar Parijs gevlogen. ^an het begin van ^e nacht heeft Rond vjjf uur takelden de terroris- de havendienst van Schiphol alle 35 ,!SlVrarboe™ "zThlare" AVIO-brugge„ „in de hoogste par- daar eerder om gevraagd. keerstand gezet. Dat gebeurde uit DAMASCUS, 14-9. Het Japanse Rode Leger, waarvan leden elf men sen gijzelen in de Franse ambassade in Den Haag, heeft zondag met nieu we wraakakties gedreigd als leden van de extreme groep gevangen worden gezet. In een in slecht Engels gestelde verklaring die zondag bij het kan toor van het Britse persagentschap Reuter in de Syrische hoofdstad Da mascus werd afgeleverd, staat dat de bezetting van de ambassade deel uit maakt van de „compromisloze revo lutionaire strijd" van het Rode Le ger. „Wij, het Japanse Rode Leger, zijn gereed de revolutionaire strijd.... voort te zetten met onze onderdrukte kamaraden in de hele wereld op elk tijdstip en overal. Wij verklaren opnieuw op te trek ken tegen dezelfde vijdand, de impe rialist, ononderbroken op alle slag velden van de wereld tot de wereld revolutie bereikt zal zijn. De Franse en de Japanse imperia listen, in samenwerking met de Zionisten, die vooraan lopen in de imperialistische wereldstructuur teneinde het Arabische volk de hulpbronnen te beroven, u dient het volgende te weten: Als u onze kamaraden gevangen zet, zullen wij hen zeker van u af nemen. Zelfs als u tien of honderd van onze kameraden gevangen zet, zullen wij met tien en honderdvou dig effect wraak nemen. Zolang u de vuile onderdrukking van onze kameraden en vrienden voortzet, zullen wij meer vergelding tegen u organiseren. Dit is onze wet voor strijd en moreel van de revolu tie." GENEVE, 14-9. De cholera schijnt zich de laatste jaren uit te breiden. Tot deze konklusie komt de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) in een vrijdag gepubliceerd overzicht. In 1970 bedroeg het aantal cholera gevallen 9.204. Dit aantal steeg in de daaropvolgende jaren tot 40.561 in 1973. In het eerste halfjaar van 1974 zijn intussen al 36.380 gevallen gere gistreerd. ZIERIKZEE. Nog een plaatje van dc Westbrug-opening. Burgemeester Th. ff. de Meester dankt - staande op de brug - de heer P. Bakker, die het lint doorknipte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) I veiligheidsoverwegingen. Niemand kan daardoor meer op het platform, waar de vliegtuigen aankomen. Auto weggehaald In Den Haag heeft de politie maandagmorgen rond acht pur de politie-auto, die nog in het schoots veld van de Japanners bij het am bassadegebouw stond weggehaald. Eén agent ging achter het stuur zit ten, terwijl twee anderen de wagen wegduwden. De hele operatie werd in alle rust uitgevoerd. Volgens de politie waren de Japanners van te voren telefonisch op de hoogte ge steld van het weghalen van de auto. De agenten die de wagen weghaal den droegen helmen en kogelvrije vesten. Het was de laatste van de twee auto's die de politie vrijdag bij de ambassade had moeten achterla ten. Ambulances Bij de Amerikaanse ambassade staan voortdurend twee ambulances van de GG en GD en één van de landmacht klaar. De ambulances van de GG en GD zijn voor deze gelegen heid toegerust met gasmaskers. Ver tegenwoordigers van de politie en de GG en GD hebben een plan opge steld voor het vervoer van de behan deling van eventuele gewonden bij de afloop van de gijzelingsactieDe Haagse ziekenhuizen zijn erop voor- breid. De Haagse hoofdcommissaris Peijs- ter heeft namens burgemeester Ma- rijnen aan de journalisten in het NOS-gebouw - schuin tegenover de ambassade - laten weten, dat zij daar voor eigen risico verblijven. De hoofdcommissaris verzocht de jour nalisten vooral binnen de ramen te blijven. De afsluiting van het stadsgedeel te rond de Franse ambassade heeft maandagmorgen in de ochtendspit» grote stagnatie in het verkeer ver oorzaakt. Dc bedrijven en kantoren die binnen dat gedeelte liggen zyn overigens gesloten. Alleen bewoners kunnen naar hun woningen. ZIERIKZEE. Bouwburo Delta BV te Midelburg, bouwt zestien ruime wo ningen van een bijzonder type in plan West, zulks in opdracht van Beheersmaatschappij Zeeland te Re- nesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voorkom het moeilijke door het gemakkelijke goed te doen. Lao Tze Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk mist

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1