HET LAATSTE HOUVAST Fords eerste misslag: te vroege amnestie voor Nixon intermeubel I BLIK DOOR HET WERELD VENSTER gratis verkrijgbaar Flitsen uit het buitenland Minder Duitse kinderen gedood in het verkeer Wat biedt de BEELDBUIS 9 C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 september 1974 Nr. 21555 7 KOUWENBERG j Voor allo doe het zelf artikelen J op sanitair gebied i Poststraat 48 J tegenover het postkantoor J Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. J President Ford heeft zijn eerste grote misslag begaan door zijn voor ganger Nixon al amnestie te verle nen voor zelfs maar een aanklacht tegen hem was ingediend - die moei te kan de speciale officier van jus titie Jaworski zich dan ook verder besparen. Nu gaat het er niet om dat zoveel Amerikanen Nixon zo graag in de cel zienwat waarschijnlijk niet het geval is. En een amnestie na een eventuele veroordeling zou zeer ze ker maar gering protest oproepen. Tenslotte is de afgang van Nixon en de vernieling van zijn reputatie zeer wel als een straf te beschouwen. Die konsekwentie van de amnestie is dus niet zo ernstig, wel de andere dat nu ook niet in een openbare rechtzitting aan het licht komt ivat nu precies Nixons rol is geweest, tenzij daarvan genoeg zal blijken als de ex-president getuigen moet in za ken tegen zijn medewerkers. Ook die gang van zaken is alleronbevre- digendst: de man die de orders gaf kan rustig getuigen om zijn onderge schikten te laten veroordelen ter- ujijl hemzelf niets dergelijks be dreigt. Wat Ford nu bevordert is dat openlijk een ongelijkheid voor het recht wordt gedemonstreerd: een president is niet gelijk aan alle an deren voor de justitie - onderge schikten worden gestraft maar hij gaat vrijuit. Waarmee Ford juist van Nixon imiteert wat in principe juist diens grote fout was: dat hij zichzelf en het Witte Huis boven de wet plaatsen wilde. De hele kam- pagne werd niet tegen Nixon ge voerd om hem persoonlijk te treffen, maar in de eerste plaats om te be reiken dat deze rechtsongelijkheid geen vaste voet kon krijgen in de V.S. Verkeken kans op vertrouwen Door dit overijlde amnestiebesluit heeft Ford de kans verspeeld, die hij eerst zo gretig scheen te grijpen, namelijk om door openheid en eer lijkheid het zwaar geschokte ver trouwen van de Amerikaan in de be ginselen van recht en orde weer te herstellen. Maar niet alleen torpe deert Ford nu de enige mogelijkheid Advertentie het nieuwe meubelboek is uit meelstraat 31 zierikzee dat ooit precies bekend wordt wat zich tegen de achtergrond van Wa tergate allemaal heeft afgespeeld, hij bederft ook de kansen van zijn eigen partij om los te komen van de Watergate-smet. De manier waarop de nieuwe pre sident zijn ambtsperiode begon was in alle opzichten bijzonder geschikt om de burger aan de stembus te la ten bedenken dat er wel eens een twijfelachtige figuur in Washington terecht kan komen maar dat er dan toch weer fatsoenlijke politici ko men om de zaak recht te trekken. De idee die nu groeit is dat zelfs een op het eerste gezicht zo achtens waardige man als Ford in laatste in stantie toch maar weer partij trekt voor het politieke establishment en liever de kwalijke zaken achter een rookgordijn verbergt dan ze prijs te geven aan de blikken van de burge rij. Een vertoon van solidariteit met zijn voorganger waarmee hij zichzelf omlaag stort naar diens niveau. Dit laatste kan dan speciaal slaan op de Republikeinsp partij, die juist zo blij was met Fords hulp aan een haast zeker lijkende nederlaag in november te ontkomen. Of de De- mokraten hiervan voordeel zullen hebben hangt ervan af af de gewone Amerikaan nog onderscheid maakt tussen de twee partijen of deze be schouwt als één pot nat, de één niet betrouwbaarder dan de ander. MOSKOU. De Russische autoritei ten hebben een proces geopend te gen de in Leningrad wonende schrij ver Mikhail Heifitz, die wordt be schuldigd van anti-Russische oprui ing en tegen de staat gerichte pro paganda. WASHINGTON. President Gerald Ford zal in november een officieel bezoek van drie dagen aan Japan 'brengen, zo heeft het Witte Huis dinsdag ibekendgemaakt. BONN. West-Duitsland zal Grie kenland 180 miljoen mark aan ont wikkelingshulp ter beschikking stel len en steunt de wens van de Griek se regering, al binnen de komende vijf jaren volwaardig lid van de E.E.G. te worden. LOESAKA. Zesentwintig mensen, onder wie een lid van het parlement van Zambia, zijn om het leven ge komen toen een bus van een veer boot in de rivier de Zamb'esi reed. NEW DELHI. Volgens Indiase krantenberichten van woensdag heeft een hongerlijdende moeder in de deelstaat West-Bengalen haar eigen kind opgegeten. PARIJS. Voor het eersit in de ge schiedenis van de Franse Republiek in vredestijd is de wekelijkse verga dering van het Franse kabinet niet in Parijs gehouden, maar in een pro vinciehoofdstad Lyon. DRAGUIGNAN. Ongeveer twee honderd Franse dienstplichtigen heb ben in de Zuidfranse stad Draguig- nan een betoging gehouden voor verzachting van de discipline in de kazerne. In de stijl van de linkse militanten liepen de militairen met geheven en gebalde vuisten door de stad. DOOR 37 HENK VAN HEESWIJK Per brief liet Truus Ranzijn aan haar zuster in Amsterdam weten, hoe de financiële toestand thuis was. „Ik stuur voortaan iedere maand vijftig gulden naar de oudjes; als jij dat ook doet? Mij dunkt, dat dit toch wel onze plicht is. Of niet soms?" Nelie las de brief en mopperde. Vijftig gulden Elke maand twee briefjes van vijf en twintig! Dat is een rib uit m'n lijf en ik ben aan 't sparen voor een wagentje. Ik stuur voorlopig de helft, hoor; meer kan ik niet missen. Zo vaak kom ik ook niet thuis. In deze tijd reed ze twee keer per week een uur in de leswagen van een zakenrelatie van Giep van Poor ten, waarin ze al spoedig een zekere vaardigheid eigen werd. En toen Nelie op een avond met Giep een tochtje maakte in de omgeving van de stad, stopte hij opeens aan de kant van de weg en stapte uit, een uitnodigend gebaar makend naar het stuur. „Nou jij. Ik wil eens zien, of je vorderingen hebt gemaakt." Nelie keek geschrokken naar het stuur van de grote Mercedes. „Dat dat durf ik niet, hoor! Die dure wa gen! Als ik nou 's een ongeluk krijg?" Hij duwde haar naar de andere zitplaats en nam naast haar plaats, het portier dichttrekkend. „Onzin, je kunt rijden, dat weet ik van mijn vriend Kees. Hij lest je. Je hebt het in je vingers, zegt hij". Langzaam trok ze op en omdat de man haar prees, kreeg ze al gauw haar zelfvertrouwen terug. Na een poosje reed ze rustig en secuur, geen enkel risico nemend. Giep knikte te vreden. „Kees heeft gelijk," beaam de hij; „je hebt er feeling voor. Ik ben niet gek op vrouwen achter !t stuur, maar naast jou zit ik rustig. Hij moet je examenpapieren maar in orde maken." In het voorjaar van 1948 deed Ne lie examen en slaagde onmiddellijk voor theorie en praktijk. Waarna ze opgetogen Giep telefonisch probeer de te bereiken, maar hij gaf geen ge hoor, dus was hij waarschijnlijk op reis. Pas in het weekeinde kon ze hem het heugelijke nieuws meede len. Hij feliciteerde haar en nodigde Nelie uit het ergens te gaan vieren. Maar dat was niet mogelijk. „Ik heb vanavond en morgenavond late dienst, meneertje; dat moeten we daarom maar uitstellen." Pas twee weken later waren ze in de gelegenheid te profiteren van een mooie voorjaarsdag. „Feitelijk moet ik vandaag even heen en weer naar het Ruhrgebied," zei hij, „maar ik heb 't afgebeld; kom volgende week wel in orde. Nu gaan we samen ge nieten en je rijbewijs vieren. Enne jij rijdt. Ik wil me ook wel eens ont spannen." Ze voelde zich trots, omdat ze in zijn mooie wagon achter het stuur mocht zitten. En omdat er een fijne middag en avond volgde. Ze aten ergens, waarna ze de hei opzochten. Daar dolden cn stoeiden ze, lagen hijgend tegen elkaar aan, kuste el kaar en liepen hand in hand terug naar de wagen. Tegen middernacht waren ze weer in dc stad. „Moet ik je bij je kamer afzetten?" vroeg hij. „Of ga je nog een uurtje met mc mee naar bin nen?" Ze besloot lot het laatste. Morgen heb ik toch late dienst, dacht ze, dus kan ik uitslapen. In zijn woning maakte Nelie in de keuken koffie klaar, want ze raakte al aardig bij hem thuis. In de grote kamer dronken ze het en rookten nog een sigaret. Giep had de radio zacht aangezet en in het vertrek brandde een enkel schemerlamp. Toen hij bij haar kwam en het meis je in zijn armen nam, liet ze ook toe, dat hij haar streelde, Ze vond het fijn en toen hij haar opnam en naar de slaapkamer bracht, sloot ze haar ogen. Hij is altijd lief voor me ge weest, wist ze. Waarom zal ik nu dan niet lief voor hem zijn? De volgende morgen werd ze on danks de late thuiskomst vroeg wakker en ontdekte, dat ze in zijn armen lag. Ook hij was wakker en keek het meisje lachend aan. „We moesten maar gaan trouwen," stelde hij voor. „Een huis is voor ons geen probleem; je kunt zo bij me intrek ken. Zeg je baan maar op. Als we eenmaal getrouwd zijn, ga je af en toe met mc mee op reis. Kunnen we om beurten rijden; dat is minder vermoeiend." Ze streek met haar hand over zijn behaarde borst. „Lopen we niet een beetje te hard van stapel, Giep? Ik heb al eens een grote teleurstelling te verwerken gehad." „Zo? Daar heb je me nooit wat van van verteld. Biecht es op." In het kort verhaalde ze over haar mislukte huwelijk. „Daarom ben ik voorzichtiger geworden, denk ik." „Zo? En als die Franz daar in Tei- ne nog niet hertrouwd was en hij had je geaccepteerd? Wat dan? Zou je immers met hem getrouwd zijn!" ..Sssst!" Ze legde haar vinger op zijn lippen. ..Daar wil ik nooit meer wal over horen. (wordt vervolgd) AMSTERDAM. Deze week presenteerde Lev Daniels zijn mode voor het ko mend seizoen. Model Judith toont hier een witte avondmantel met capuchon van geschoren konijn. Erg chique, maar tre zien er nog geen duizenden mee lopen. ZATERDAG 14 SEPTEMBER NED. I: Het wordt een vrolijke zaterdagmiddag als men om vier uur afstemt op het eerste net, want opnieuw stelt de VARA haar publiek in de gelegenheid te kijken naar een van de verrukkelijke speelfilms van de Britse humorist George Formby. Laat George maar schuiven is de ti tel van de uit 1940 daterende rol prent, waar Formby, met zijn onaf scheidelijke ukelele, een artiest speelt, die bij spionage-aktiviteiten wordt betrokken. Om zeven uur 's avonds komt de VARA met de film Santiago's Ark, die over een Porto- ricaanse jongen gaat die met zijn fa milie in een achterbuurt van New York woont. De zendtijd na het journaal van acht uur, om precies te zijn 140 minuten is helemaal inge ruimd voor het blijspel Hotel Het Paradijs van de Franse kluchtschrij ver Feydeau, een stuk met talloze verwikkelingen en veel komische si tuaties. Hotel Het Paradijs betekent ruim twee uur onbekommert plezier rond Monsieur Pingiet en zijn vrouw Angélique en hun vrienden. Mon sieur is bepaald niet vies van een slippertje en ook zijn buurvrouw niet. Bij een ontmoeting in een ho tel in Parijs doen zich opwindende gebeurtenissen voor. Voor de zater dagavond op een erg vroeg tijdstip, om half elf gaat het eerste net de lucht uit. NED. II: Met een half uurtje cir cus van wereldklasse schiet de KRO om zeven uur op deze zender uit. de startblokken. Verder op het KRO-programma staan de Mel- chiors,* eveneens voor de klok van acht uur, maakt een vreemdeling zijn opwachting. Een en ander heeft te maken met de dood van Knut Melchior, welke dood zijn zonen dwingt zich snel over de toekomst van het bedrijf te beraden. De eer ste dertig minuten na het journaal zyn voor de zanger Euson, die bin nenkort zijn eerste gouden plaat zal ontvangen voor de elpee Life is on my side. Gasten in zijn show zijn de zangeres Letty de Jong en de fluit speler Thijs van Leer. Na deze mu zikale show wordt overgeschakeld naar Engeland voor een rechtstreek se reportage van de traditionele Last night of the proms. In de Royal Al- bert Hall geeft het BBC Symphonie Orchestra onder leiding van Sir Charles Groves het laatste prome nadeconcert van dit seizoen. En de traditie wil dat dit altijd op een grootse wijze wordt aangepakt. Om streeks kwart voor tien, komt Brandpunt met vijftig minuten ak- tualiteiten. Daarna is tenslotte bis schip Zwartkruis van Haarlem te zien en te horen in de Epiloog. ZATERDAG 14 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Hoe word ik de com puter de baas16.00 Nieuws; 16.02 Laat George maar schuiven; 18.46 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Santiago's ark; 20.00 Journaal; 20.20 Hotel het paradijs: 22.30 Journaal. NED. II: 18.15 Natuurkunde is overal; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Het Boedapest circus; 19.30 De Melchiors; 20.00 Journaal; 20.20 De gouden zeezwaluw; 20.50 The last night of the proms; 22.15 Brandpunt; 23.05 Epiloog; 23.10 Journaal. ZONDAG 15 SEPTEMBER NED. 1: De NOS is er 's middags met een afwisselende uitzending. De kleuters kunnen zich amuseren met een nieuw verhaal van Ti-ta-tove- naar en vervolgens komt er een af levering uit de serie De ongerepte natuur op het scherm, waarin de kangeroe de hoofdrol speelt. Onder de titel Gastoptreden maakte de NOS twee programma's naar aan leiding van een bijeenkomst op 5 mei in Rotterdam van Spanjaar den, Turken, Portugezen, Joegosla- ven, Italianen, Grieken, Marokka nen en vele Nederlanders. Vanmid dag om vier uur de eerste uitzen ding met o.m. het Trio Pollis et les Helleniques, de fado-zanger Luis ,de zanger Mimo Marinelli en de groep Bautista y sus Flamincos. Vervol gens worden de voetbal- en toto uitslagen bekend gemaakt mei daar op volgend een 1 KOR-uitzending Vesper, vanuit de Domkerk te Utrecht. De TROS begint om zeven uur haar uitzending met de Duitse tv-film. Het yoghurtmysterie. De kij kers maken kennis met een onder betaalde vice commissaris van po litie, die, terwijl hij op het punt staat om met vakantie te gaan, van zijn baas de opdracht krijgt zich met een moordzaak bezig te houden. Vervolgens toont Theo Koomen op de buis, de leukste onderdelen van het programma 'n Gulden de man, dat in het vorige seizoen werd ge bracht. Om negen uur worden de kijkers uitgenodigd voor Een feeste lijke soiree. Gastvrouwe is de Duitse zangeres Anneliese Rothenberger, die terzijde wordt gestaan door haar vakbroeder Herman Prey. Het laatste dat de TROS te bieden heeft is een herhaling van het eerste deel van de gedramatiseerde dokumen- taire Uw hart uw leven. NED. II: Om zeven uur zet de NOS, die het tweede' net bedient, de verdere gebeurtenissen van The Partridge Family op de buis, waarin Keith en Laurie hun best doen om van hun vriend Allan een echte ko miek te maken. Vervolgens is het woord aan Studio Sport, dat aan dacht schenkt aan de gebeurtenissen op de voetbalvelden en andere be langrijke sportaktiviteiten. Het vol gende onderwerp van de NOS is deel vier van de serie De jonge Ga ribaldi. In het Braziliaanse Laguna vecht Garibaldi tegen de keizerlijke troepen, maar hij moet zijn idealen opnieuw in rook zien opgaan. De volgende vijftig minuten zijn voor aflevering tien van Jacob Bronows- ki's ontdekkingsreis naar de kultu- Zondag 15 september, 16.05, Neder land 1: Gastoptreden. Met o.a. de fa- do-zanger Luis. LONDEN. Een sterfscene, die vele harten zal breken. De B.B.C. is bezig met de opnamen van de laatste epi sodes voor de serie „The Pallisers", die uit 26 delen zal beslaan. rele evolutie van de mens, Mens in wording. Tot huif twaalf is de NOS daarna op de buis met de produktie Off-off-Leidseplein. Oftewel een te levisiever slag over experimenteel theater van Mickery's Workshop IV. ZONDAG 15 SEPTEMBER NED. I: 14.30 Natuurkunde is overal; 15.15 Nieuws; 15.17 Ti-ta-to- venaar; 15.42 De ongerepte natuur; 16.05 Gastoptreden16.45 CHIO in Aken; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 17.43 CHIO in Aken; 18.40 Leiding bij sport; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Nieuws; 19.Q5 Het joghurt-mysterie; 20.35 De leukste uit 'n gulden de man; 21.00 Een feestelijke soiree; 21.40 Uw hart uw leven; 22.20 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 The Partridge family; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 De jonge Garibaldi; 21.35 De mens in wor ding; 22.24 Off-off-Leidseplein; 23.25 Journaal. puzzelen met Zo vader, zo zoon. Gaste in het panel is de zangeres Conny Vink. De volgende 25 minu ten zijn voor Doris Day, die als Ame rikaanse journaliste van het ene avontuur in het andere terechtkomt. Met een vriendin bezoekt ze een tentoonstelling waarover ze een verhaal wil schrijven. Op de expo sitie doen ze een buitengewone ont dekking en Doris vermoedt dan, dat met het verhaal dat ze daarover wil schrijven, haar baas die haar ontsla gen heeft haar weer wel aan wil ne men. Hierna volgt een aflevering uit de serie Doc Elliot. In het verhaal van vanavond is sprake van een vergissing bij het samenstellen van medicijnen. De vergissing wordt toe geschreven aan een oude drogist, waarvan men denkt dat hij aan ou derdomskwalen lijdt. De rubriek Ander Nieuws besluit het program ma van de NCRV. Tot omstreeks half elf wordt hierin een film ge toond over dr. C. Rijnsdorp die over drie dagen zijn tachtigste verjaar dag viert. MAANDAG 16 SEPTEMBER Advertentie HANNOVER, 12-9. Voor het eerst in tientallen jaren zijn vorig jaar in West-Duitsland minder kinderen het slachtoffer geworden van het ver keer. De evangelische commissie voor verkeersvraagstukken deelde Woens dag in Hannover mee dat vorig jaar 1.781 kinderen onder de 15 jaar ge dood werden en 6.117 gewond. In november 1973 waren wegens de internationale oliecrisis snelheids beperkingen en weekendverbod voor de Westduitse automobilist ingesteld. Ringen gestolen DEN HAAG, 12-9. Bij een juwelier aan de Haagse Driebergenstraat is een la uit een kastje verdwenen met 94 gouden herenringen. De ringen vertegenwoordigen een waarde van f 14.000.- De la moet tussen 7 en 10 september zijn verdwenen, maar de juwelier heeft de verdwijning pas woensdag opgemerkt. De verdwij ning is voorlopig nog een raadsel, er zijn geen sporen van inbraak gevon den. MAANDAG 16 SEPTEMBER NED. I: In een dynamische aan pak wordt tussen zeven en acht uur in AVRO's Toppop de ontwikkeling van de nationale hitparade onder de loep genomen. Na het journaal van acht uur volgt De Stille kracht. Een kracht waarin de nuchtere resident van Oudijck niet kan geloven, in te genstelling tot zijn overspelige vrouw Leonie. Televizier Magazine heeft daarna tot rond de klok van half elf de tijd voor aktualiteiten. In deze uitzending wordt ondermeer aandacht besteedt aan een Franse Film over generaal Idi Amin, presi dent van Oeganda. Een man die zichzelf als de beste politicus ter we reld beschouwt, maar zijn land in tussen wel steeds verder ziet afzak ken in de anarchie. Voorts in Tele vizier Magazine een reportage naar aanleiding van het door Cornelis Ryan (van De langste dag) geschre ven boek over de slag bij Arnhem. Voordat het laatste nieuws wordt géibracht is er nog een trekking van de staatsloterij. NED. II: Tussen zeven en acht komt eerst het tweede deel van de serie Emil, over een vijfjarig jonge tje dat in tal van avonturen raakt. Daarna wordt onder de titel Dat kan ik ook, een engels programma ge bracht over kinderen die elkaar op velerlei terrein de loef proberen af te steken. Na het journaal kan men NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 De stille kracht; 21.40 Te levizier magazine; 22.30 Staatsloterij; 22.35 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Emil; 19.30 Dat kan ik ook; 20.00 Journaal; 20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 Doris Day; 21.10 Doc El liot; 22.00 Ander Nieuws; 22.25 'Journaal; 22.30 Voorlichting school televisie. Advertentie m 'f Citroën-agent t t voor Schouwen-Duiveland J GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7