SCHOTLAND WIL NAAR VERGAAND ZELFBESTUUR Vergrote en vernieuwde Westbrug open voor verkeer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Olie veranderde alles De middenschool India heeft zeshonderd miljoen inwoners 0 AUSTIN MORRIS Luxe passagiersschip in brand Geen opium uit Turkse zaaddozen K.L.M.-vloot wordt niet kleiner AUTOVERHUUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 september 1974 131ste jaargang Nr. 21555 /^jlttCIALE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Regio-boeren naar Zierikzee EDINBURGH, 12-9. Factor van betekenis in de ko mende verkiezingen in Groot-Brittannië - verwacht binnen een maand - zal de wijze zijn waarop Schotland stemt. Rijke olievondsten voor de Schotse kust hebben in het dunbevolkte noorden van het Verenigd Koninkrijk Engeland, Schotland, Wales en Noord-ïerland, sluime rende nationalistische gevoelens opgewekt. De olie heeft het klassieke argument ontwricht waarmee pleidooien voor Schotse onafhankelijkheid altijd onder tafel geveegd werden: De Schotten kunnen het zich niet veroorloven. De vraag is plotseling niet meer of Schotland zelfbestuur moet hebben, maar hoe ver het zelfbestuur moet gaan. Engeland zal waarschijnlijk binnen zes jaar exporteur van olie zijn. Het zal veel economische problemen op lossen, maar door de nationalistische kwestie is er voor de politici een doos van pandora opengegaan waaruit de nodige economische vraagstukken te- voox-schijn zijn gekomen. Driehonderdvijftig jaar nadat de kronen van Schotland en Engeland „samensmolten" toen de zoon van Mary, Queen of Scots, James de Eer ste van Schotland, ook James de Zesde van Engeland werd, koesteren de Schotten nog steeds het denk beeld van een eigen natie. De eerste drager van de Schots- Britse kroon koos Londen en niet Edinburgh - als het centrum van waaruit hij het nieuwe, verenigde koninkrijk bestuurde. Ongeveer een eeuw later fuseerden ook belde par lementen en werd de zetel van de gecombineerde volksvertegenwoordi ging westminister in Londen. De economische afhankelijkheid van Schotland van Engeland sinds de unie, deed de nationalisten in Schotland er uit zien als wat onwe zenlijke, romantische dromers. Schotse Nationale Partij Maar nu, nu de economische toe- UTRECHT, 12-9. „Pas als uit de experimenten blijkt dat de een of andere vorm van middenschool een succes is, zal een nieuwe wetgeving worden bevorderd". Dit zei minister dr. J. A. van Ke- menade (onderwijs en wetenschap pen) in Utrecht bij de opening van een discussiedag van 132 vertegen woordigers van 38 zogenaamde con- tactscholen over de voorbereiding van de middenschoolexperimenten. ZIERIKZEE. „Borrendamme"-bewo ner de heer P. Bakker knipt en het Westbrug-lint valt. De brug is open. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) komst van Engeland in grote mate lijkt af te hangen van de Schotse oliebronnen, jaagt de met nieuw le ven bezielde Schotse Nationale Partij (S.N.P.), haar landgenoten op stang met koppen als „Rijke Schotten of arme Britten?" of, om het rechter op de man af te zeggen: „moet de ko mende olierijkdom alleen verdeeld worden onder de 5.500.000 Schotten, of onder de Schotten en hun 50 mil joen mede-Britten?". De Schotten heeft het altijd dwars gezeten dat Westminster 480 kilome ter ten zuiden van de Schotse grens iigt, en zij zeggen het in groter aan tal sir Andrew Gilchrist, voorzitter van een rijkscommissie voor de eco nomische ontsluiting van achterge bleven hoogland en eilanden, na: „het Londen van vandaag is als het Wenen van 1920. Het is nog slechts een overblijfsel en mausoleum van een verdwenen imperium". De vier grote partijen die om de 77 Schotse parlementszetels zullen vechten, hebben zich al aan de nieu we realiteit buiten Engelands noord grens aangepast en hebben verschil lende voorstellen gedaan met betrek king tot de overdracht van bevoegd heden van Westminster aan Schot land. NIEUW DELHI, 2-9. Het aantal inwoners van India heeft de 600 mil joen overschreden. Dit heeft de mi nister van gezondheidszaken, Karan Singh, donderdag meegedeeld. Volgens de minister bestaat in de komende jaren acuut gevaar voor grote hongersnood als men er door geboortebeperking en een „groene revolutie" op het platteland niet in slaagt de bevolkingsgroei af te rem men en voor toereikende voedsel- produktie te zorgen. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 West dichter bij centrum ZIERIKZEE, 12-9. De vergrote en vernieuwde West- brug over de Zoute Gracht te Zierikzee is open. „Ver schrikkelijk" op tijd knipte de bewoner van het lust huis „Borrendamme", de heer P. Bakker (82) donder dagmiddag half vier, een tot dan het brugdek ver sperrend lint door niet een majesteitelijke schaar, gepresenteerd op een groen kussentje, dat weer rustte op een driepoot, zoals vroegere platencamera's die hadden. Een gebeurtenis van belang in aanwezigheid van het gemeentebestuur en vele genodigden, die rijkelijk werden besproeid met een regentje, dat de dag voor dit verheven moment had gereserveerd. Vrijwel onmiddellijk na de opening nam het verkeer bezit van de brug en zo zal het wél blijven in de toekomst, want de vernieuwde brug geeft een royale toegang van plan West naar de Weststraat, lees binnenstad. Het is een technische knap uitgevoer de trait d'union tussen twee stadsdelen en daar de bejaarden van ^Borren damme" de zwaarste last droegen op het punt van de verbinding, tijdens de bouwperiode mocht een „Borrendammer" de brug openen; een grapje van het gemeentebestuur, dat het goed deed. Teneinde te ontsnappen aan totale doorweking, ging na deze officiële knipperij het complete gezelschap in semi-draf op weg naar de behaag lijkheid van Borrendamma's rekrea- tiezaal, waar reeds schalen „hapjens" en edele dranken gereed stonden. Dankwoorden Burgemeester Th. H. de Meëster - duidelijk blij met .,zijn brug" - sprak een hartelijk dankwoord aan het adres van de heer Bakker, aan de adjunkt-direktrice zuster De Haan en de mede-bewoners van het huis voor de in het huis geboden gastvrijheid. De direktrice zuster L. de Kok bleek met vakantie te Deurne maar stuurde een felicitatietelegram, dat op het hoogtepunt van de bijeen komst, arriveerde. „Praktische kant" Een punt vond de burgemeester het voor de bejaarden dat er thans een goed begaanbare brug is, met een trottoir. Het is allemaal beter te be gaan dan voorheen. De heer De Meester erkende dat de brug er niet meer zo romantisch bij ligt als vroeger, maar ook de praktische kant van deze zaak moest in de gaten gehouden. In zijn nopjes was de eerste bur ger met de uitvoering in D.A.C.W.- verband, een uitvoering, die een 95- iprocentige subsidie inhoudt. „Heel plezierig voor gemeenten, die niet in staat zijn dergelijke bouwwerken te financieren, maar de resterende 5% willen we er graag insteken'. Lof- en dankwoorden Veel lof was er voor de aannemer de fa. L. J. Krieckaert te Hengstdijk en dank ging uit naar Monumenten zorg. vertegenwoordigd door de heer Staal, die Zierikzee als monumenten- stad frekwenteert. Van zijn aanwe zigheid is alweer gebruik gemaakt - zo vertelde de burgemeester - met hem te praten over het z.g.n. Tem pelierenhuis en stadhuisuitbreiding. Verder werden vernoemd vertegen woordigers van het architektenbu- reau Wittenveen Bos de uitvoer der, de heer Rodrigoz de D.A.C.W.- vertegenwoordiger, de raadsleden en de oud-raadsleden, de politie, ..Beter Wonen" en de Dienst Gemeentewer ken. (Vervolg pag. 3) KEY WEST, 12-9. Het 8.105 ton metende luxe passagiersschip „Am bassador" van de Cunardlijn, dat in de haven van New Orleans* passa giers wilde halen voor een plezier tocht, is donderdag voor de kust van Florida in brand geraakt. Er waren geen passagiers aan boord. Van de 290 bemanningsleden zijn 250 twee uur na de eerste sos- melding in de reddingboten gegaan. Zij hadden het vuur niet kunnen be dwingen omdat 2Üj door de vlammen de blusinstallaties niet meer konden b'ereiken. De Amerikaanse kustwacht meent dat het schip niet direct zal zinken. ANKARA, 12-9. De Turkse minis terraad heeft donderdag besloten dat de papavertelers voortaan de zaaddozen van deze plant onge schonden afleveren bij de officiële inkoopinstantiese, zonder dat er in kervingen zijn gemaakt om de ruwe opium eruit te halen zoals men dat traditioneel deed. Dit is in Ankara bekendgemaakt. De maatregel is genomen uit „hu manitaire zorg" om te vermijden dat particulieren pogen de ruwe opium op de zwarte markt te verkopen. Al leen de officiële instanties zullen in het vervolg toestemming hebben opium te trekken uit de papaver, waarvan de verbouw begin dit jaar opnieuw in Turkije werd vrijgegeven SCHIPHOL, 12-9. Al gaat de KLM een viertal oude DC-8-50 machines uit de vaart nemen, zoals donderdag door president Orlandini in zijn brief aan de bedrijfssectoren aange kondigd, toch zal de thans 54 ma chines tellende KLM-vloot niet wor den ingekrompen. De maatschappij krijgt namelijk binnenkort enkele destijds aan de PAL in bruikleen gegeven DC-8-63 machines uit de Philippijnen terug. Bovendien wordt de vloot binnen anderhalf jaar tijds nog aangevuld met een DC-10 en met twee Boeing 747 machines. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 ZIERIKZEE. Hier dan de vernieuw de, vergrote en verbrede Westbrug te Zierikzee, die donderdagmiddag voor het verkeer werd opengesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Moed is het bescheiden aan vaarden van onajwendbare smart. Schoenmaeckers Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen; morgen overdag perio den met zon en op de meeste plaat sen droog weer; matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen ongeveer 12 gra den, maxima morgen rond 18 graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperatui-en: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 6.12, onder 18.58 Maan op 3.57, onder 17.46 15 sept. Zon op 6.14, onder 18.56 Maan op 5.23, onder 18.09 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.54 Maan op 6.48, onder 18.31 Nieuwe maan: 16 sept. (3.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 sept. 1.23 13.44 7.08 19.27 15 sept. 2.19 14.35 7.49 20.11 16 sept. 3.09 15.21 8.25 20.53 Springtij: 18 september. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De warme lucht, die donder dag in een deel van ons land nog aanwezig was - in Zuid-Limburg werd het 28 graden - is de afgelopen nacht verdreven. Een koufront trok met regen en onweer over Neder land naar Duitsland en maakte de weg vrij voor volgende oceaansto ringen. Aangezien ook het Azoren- hogedrukgebied zich wat naar het oosten gaat uitbreiden zal het met de regen waarschijnlijk nog wel meevallen. Wel komen de tempera turen weer op het voor de tijd nor male niveau van 18 a 19 graden te rug. In Midden- en Zuid-Europa zal hel warme weer zich nog welen te handhaven, waarbij de buienkansen geleidelijk iets toenemen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1