JU KORTGENE, IN OUDE ANSICHTEN HET LAATSTE HOUVAST Verkiezingskoorts in Engeland Interesse in meubelen? intermeubel BLIK DOOR HET WERELD Weer „heimwee"-boekje Verwondingen militairen ernstig Hogere prijzen ruwe olie Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 september 1074 Nr. 21554 7 Advertentie Engeland, is weer bevangen door een verkiezingskoorts. Of eigenlijk al van te voren van de verkiezings kater, want de verwachtingen zijn zelden zo skeptisch geweest als nu. Dat premier Wilson voor dit najaar verkiezingen zou uitschrijven komt niet als een verrassing: het kon aangekondigd worden zodra hij zijn intrek nam in Downingstreet 10. Hij moet werken met een minderheid in het Lagerhuis waarin Konservatie- ven, Liberalen en enige kleinere groepen samen een oppositionele meerderheid bezitten. Voor de uit voering van zijn plannen is hij dus afhankelijk van vooral de welwil lendheid van de Liberalen. De vraag is echter of bjj een nieuwe verkiezing Labour wel een meerderheid haalt. Evenals het dubieus is of de Konser- vatieven, als die de grootste partij worden, echt een meerderheid ver werven. Veel hangt daarbij af van het stemmental dat de Liberalen verwerven. Maar ten aanzien van alle drie is er sprake van een grote lusteloosheid bij de kiezers. De Liberalen maken een grote op- leving door: bij de vorige verkiezin gen behaalden ze zes miljoen stem men, wat zeer aanzienlijk is als men het vergelijkt met de 11,2 miljoen die de socialisten konden boeken. Maar deze kregen met nog geen twee keer het stemmenaantal 301 zetels en de Liberalen14. Met die veertien zouden ze aardig op de wip zitten als de twee reuzen, zoals nu, net zo iets tekort komen voor een meer derheidmaar Wilson noch Heath wensen een koalitie. Al was het maar omdat deze een verkiezings stelsel van evenredige vertegenwoor diging zou moeten zien door te voe ren, wat na de Liberale ervaringen niet onredelijk lijkt maar de posi tie van de reuzen ook in de toekomst aantast. De vraag is daarom of de Advertentie Vraag dan het nieuwe meubelboek van Intermeubel. meelstraat 31 zierikzee AMERSFOORT. Te Amersfoort werd het jaarlijkse keifeest ge houden. Het geschenk was ditmaal een 8-tons kei uit het Zwitserse Graubiinden, die met veel man kracht door de stad werd gesleept. geestdrift om Liberaal te stemmen niet zal wegebben als men ziet dat de resultaten ervan mager zijn en waarschijnlijk zullen blijven. Wat overigens de Liberalen wel helpt is dat menige Konservatief en Socia list Liberaal stemt uit misnoegen over zijn eigen partij, omdat dit de enige keus nog is die in rede over blijft. En zowel Labour als Konservatie- ven lijden onder misnoegdheid onder de leden. Wilson heeft het kunnen merken 'bij de vakbonden. Die heb ben dan wel braaf „ja" gezegd tegen het „sociaal kontrakt" wat Wilson wenst, maar bijvoorbeeld de metaal- bond van Scanion - een zeer grote - was tegen en in andere bonden is de meerderheid niet overweldigend. s Steeds meer werklozen. Het sociaal kontrakt houdt in dat geen looneisen gesteld zullen worden die de stijging van de kosten van levensonderhoud te boven gaan, waartegenover de regering dan een strenge prijskontrole en sociale ze kerheid zal stellen. Maar voor vele Britten is de vraag of de leden zich zullen neerleggen bij een dergelijke belofte van de bonden en of die zich dan niet in armoede toch maar achter hun leden zullen stellen om bij hen niet de toch al geringe good will te verliezen. Daar komt bij dat juist uit de vakbondskring 'n menig te eisen komt over nationalisatie van diverse industrieën, het onder be heer van de overheid brengen van alle huurhuizen en opzeggen van de EG-verdragen. En als ooit een land ekonomisch niet in een positie is om dergelijke drastische veranderingen te beginnen, dan is het Engeland wel. Trouwens, de onzekerheid juist op deze punten heeft ervoor gezorgd dat niet alleen de Londense beurs bedroevend lage koersen noteerde maardat ook'wele bedrijven zich be paald niet gestimuleerd voelen driftig uit te breiden en te investe ren. Ook dit draagt er dan weer toe bij dat het aantal werklozen al hard naar het miljoen loopt. De ervarin gen met genationaliseerde indus trieën zijn bovendien in Engeland nu niet van dien aard dat al te velen daarvan het ekonomisch heil van de natie verwachten. Echte linkse socia listen voelen nu al aan dat Wilson dergelijke forse eisen rustig aan hoort maar dat ook hij er niet van droomt ze uit te voeren. En zal links dit slikken? Het lijkt onwaarschijn lijk dat zo rust aan het politieke front ontstaat. Bij de andere grote, de Konserva- tieven, ligt de zaak nauwelijks be moedigender. Kan men Wilsön zien als een politikus die al te veel kan sen heeft gehad waarvan hij niets heeft gemaakt, Heath heeft ongeveer dezelfde reputatie. En hij heeft bin nen eigen gelederen ook last met een vleugel - o.a. de tamelijk rechtse die meer voelt voor een krachtige prater als Enoch Powell die nu voor een Iers distrikt los van de Konser- vatieven een zetel in het Lagerhuis probeert te veroveren. Hoezeer - afgezien van zijn anti-neger- en an ti-EG-ideeën - althans het frisse van Powell gunstig afsteekt tegenover het verbruikte image van de grote twee Wilson en Heath moet men niet on derschatten. De zwakte van de gro ten heeft er trouwens ook toe ge leid dat Schotse nationalisten en dergelijke figuren in Wales met gro tere kansen dingen naar een Lager huiszetel. Allemaal faktoren die niet doen geloven dat de herfstverkie- zingen Engeland het stevige bestuur zullen geven dat het nodig heeft. Bjy elkaar weer een om-te-heb ben-boekje, dat iets vertolkt van de Zeeuwse rijkdom in vroeger jaren. Veel bleef wel, maar ook (te) veel verdween. Wetsontwerp ontslagverbod ZIERIKZEE, 11-9. „Cortgene heeft een bewogen ge schiedenis achter de rug en in verhouding tot de andere dorpen op Noord-Beveland, is van „Kurtjeen" veel meer uit het verleden hekend, omdat het eens een stad was, de „Smalstad Cortgene". Zo begint het historisch overzicht varv het pas verschenen boekwerkje: „Kortgene, in oude ansichten", van de Europese bibliotheek te Zaltbommel. De tekst van de inleiding en bij de foto's is van de heer C. P. Pols te Zie rikzee. Weer een „ansichten"-boekje dus, dat - gevoegd bij andere - het totaal aantal reeds respektabel maakt. Toegevoegd aan het nieuwe werkje is Kats, eveneens "voorzien van een mini-historisch overzicht, met daarin echter pittige dokumentatie die vele geïteresseerden zal aanspreken. Noord-Beveland is tenslotte zo duidelijk „dicht bij huis". Te Kortgene was belangrijk de ha ven, waarvan nogal wat oude plaat jes bestaan, o.m. in de „peetied" van 1908. Opmerkelijk is een foto van ,,'t Hooft" van Kortgene (ook 1908) met de Zierikzeese boot, die de dienst Middelburg-Zierikzee - via Kortgene - onderhield. De gelijkenis tussen de Noord- Bevelandse en de Schouwse muts is te zien op een foto van Kortgene's sigarenhandelaarster Tannetje van Heel, die de „staertmusse" trouw bleef tot haar overladen; ze werd 96 jaar. Twee doden bij botsing' VENLO, 11-9. Bij Venlo zijn bij een botsing tussen een vrachtauto en een personenauto twee mensen ge dood. Een persoon werd ernstig ge wond. De b'estuurder van de perso nenauto. De 34-jarige H. van 't Hek uit Grubbenvorst, en een inzittende de 61-jarige T. Vermazeren uit Wel- lerlooi, waren op slag dood. De echtgenote van het tweede slecht- offer is ernstig gewond naar een zie kenhuis gebracht. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Steiger en veerhuis waren belang rijke elementen in het patroon van Kortgene en draven op in talrijke prentbriefkaarten in verschillende jaren en jaargetuigen (b.v. de veer boot „Zandkreek" in het ijs (1947). „Graaf van Buren" Bekend hotel te Kortgene: „Graaf van Buren" (op fraai 1906-plaatje, compleet met „gerijtje" en „dorps- vate". Na wat trieste plaatjes over de februariramp van 1953, beelden van een vroeger Kortgene: „huisjes bij de kaoivate", de Achterweg, de De Kerkstraat te Kats (Cats) heette in 1902 nog Kerkweg. De foto geeft een beeld van die straat in dat jaar. Nieuwstraat, de Jan Snellenstraajt en het „doktershuis" Dit huis werd in 1911 door de gemeente gebouwd, in de hoop dat zich hier een arts zou vestigen en dat lukte. Iets bijzonders is een foto uit 1880, genomen in de tuin van „De Stads- wijnkelder" van de sociëteit „De Vriendenkring". Daarna komen de verenigingen, klubs en (verderop) de scholen. De oudste „ansicht" van het dorp is uit 1901 (Kaaistraat). In de toren van de hervormde kerk hangt een klok uit 1661. Plaatjes verder van de kermis (vroeger: voor laatste dinsdag in augustus), onaf- hankelijkheidsfeest (1913) oranje feesten, burgemeesterinstallafties, verschillende beroepen en dan Kats, een heel intiem Zeeuws agrarisch dorpje. In de reeks een juweel van een schoolfoto uit 1893, beelden van boerderijen, een boerenbruiloft in 1928 en een plaatje van de hoeve „Vredehof" uit 1632, die werd afge broken in....1952. NEW DELHI. Bij opgravingen in de buurt van de Indiase stad Indore in de deelstaat Madhya Pradesh hebben oudheidkundigen munten, ivoren figuurtjes en potscherven van vierduizend jaar oud gevonden. Bij de Tweede Kamer is aanhan gig een wetsontwerp dat een ontslag verbod bij huwelijk, zwangerschap en bevalling wil invoeren. De minis ters van justitie en van sociale za ken hebben de kamer een memorie van antwoord en een nota van wij zigingen betreffende dat wetsont werp aangeboden. ZWOLLE, 11-9. De tien soldaten die maandagmiddag (tijdens oefenin gen op het artillerieschietkamp Ol- denbroek gewond werden zijn er ernstig aan toe. Enkelen van hen zullen een oog of een oor moeten missen. De anderen hebben welis waar letsel aan ogen of oren, maar zullen het gebruik ervan behouden, aldus dinsdag de legervoorlichtings- dienst. WENEN, 11-9. De ministers van oliezaken van de Opec (organisatie van olie-exporterende landen) zullen donderdag op- hun bijeenkomst in Wenen maatregelen overwegen die er toe kunnen leiden dat de gemid delde prijs van ruwe olie met 1,50 dollar per vat omhoog gaat. Dit heeft secretaris-generaal Abderrachman Khene dinsdag gezegd. De ministers zullen de olieprijs voor het laatste kwartaal van dit jaar vaststellen. Boeren bewaken koeien ARNHEM, 11-9 Een aantal vee houders uit de Gelderse vallei heeft een nachtveiligheidsdienst ingesteld voor de bewaking van weilanden waarop koeien grazen. In ondermeer Amerongen, Woudenberg en Rens- woude zijn al enkele veediefstallen geconstateerd. De veedieven hebben het vooral gemunt op koeien die op afgelegen weilanden verblijven. Vol gens de boeren heeft de rijkspolitie nog weinig succes kunnen boeken bij de voorkoming van de veediefstallen 36 „U weet dit allemaal zeker?', vroeg Nelie nog een keer op indrin gende toon. „Ik bedoel, dat hij her trouwd is?" De vrouw knikte heftig. „We heb ben bericht gehad. Zijn moeder en de mijne waren schoonzusters.... In verre lijn ben ik eigenlijk familie van Franz, Zodoende Enkele minuten later hadden ze het dorp alweer achter zich. Nelie zat bedrukt voor zich uit te kijken. De man legde zijn hand zacht op haar arm. „Vóór ik wegreed, gaf ik je al niet veel kansen, Liebchen. Het wa ren allemaal oorlogsbeloften, maar daarna vergeten ze het. Steek een sigaret op; je hebt hem nodig." Die avond laat, terug in Amster dam, sloeg ze eigener geweging de armen om zijn hals en kuste hem. „Dank je, Giep, voor wat je voor me deed. Heb een beetje geduld met me Ikik wil je te zijner tijd wel be lonen." De man gaf haar op zijn beurt een zoen. „Ik heb geen haast, kind. Ik bel je wel es op. In het restaurant. Oja ik stuur iemand naar je toe, bij wie je rijden kunt leren. Over betalen praten wij later wel, snap je? En leg dat alsjeblieft niet ver keerd uit." Ze kuste hem nog een keer. „Je bent lief. Welterusten en tot ziens." Eind maart was Nelie weer een weekeind thuis. „Ik ben aan 't les sen," verklaarde ze 's middags, toen ze thee zaten te drinken. „Autorijden leren." Trijnie keek haar verbaasd aan. „Maar me kind, je hewwe niet inse een auto!" „O, dat komt later wel. Iedereen kan tegenwoordig autorijden. Het is erg gemakkelijk, als je een rijbewijs FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK hebt, ook al bezit je zelf geen wa gen." Freerk informeerde naar haar werk. „O," antwoordde het meisje, „het is een eerste klas restaurant, waar ik nu serveer. We lopen alle maal in uniform. En we verdienen gelukkig behoorlijk, terwijl de werk tijden gespreid zijn. Dan heb je nog es een dag vrij, begrijpt u?" Zo eens in de zoveel weken kwam Truus ook een weekeind naar huis. En het was haar de laatste keer op gevallen, dat haar vader er ouder en zorgelijker uitzag. Toen ze op een vrijdagmorgen al bijtijds arriveerde - de Pinkstervakantie was die dag begonnen - vroeg ze aan haar moe der: „Waar is vader?" „Op de veiling. Daar werkt hij sinds kort". Truus zette grote ogen op. „De veiling? Welke?" „In de stad, me kind." „Waarom?" „Datdat moet je zelf maar aan je vader vragen, me kind." Terwijl Truus rustig voor het raam zat te kijken, kreeg ze plotse ling een vermoeden. De oudjes zul len toch geen geldgebrek hebben? Stel je voor en ik heb al die tijd niets gemerkt. Gewoon schandalig! Die avond kwam de aap uit de mouw. „We hebben nog wel wat geld, hoor, maar we teren in, kind, verduidelijkte Freerk. „Alles wordt duurder, dus de rente is niet meer toereikend om er redelijk van te le ven. En ik kon die baan krijgen. Het betaalt niet slecht en zodoende kun nen we weer wat sparen." Ze dacht: in feite is het onze schuld Van Nelie en mij. We vallen hier op gezette tijden maar binnen, als of het hier de zoete inval is, waar het niet op kan. En betalen nauwe lijks iets. Nemen hoogstens koek, snoep of een bloemetje mee. En voor vader sigaren. Nelie zal al die tijd dat ze thuis was, nadat ze uit het kamp kwam, ook wel geen cent hebben ge geven. Haar portefeuille voor de dag halend, pakte ze enkele bankbiljet ten er uit en legde die op tafel. „Met dat werken op de veiling houd u op, vader, dat is niks meer voor u op uw leeftijd. En ik stuur u maan delijks wat geld. Ik verdien voldoen de en kan best wat missen." Freerk Ranzijn protesteerde, maar Truus schoof resoluut het geld naar hem toe. „Geef het dan maar aan moeder, die zal 't best kunnen ge bruiken. Verder wil ik er niets meer over horen. Jullie hebben mij in de gelegenheid gesteld te leren; het wordt hoog tijd, dat ik n ueens in klinkende munt mijn dankbaarheid daarvoor betoon." De dag na Pinksteren bracht Freerk Ranzijn zijn oudste dochter naar de trein. On het tochtige perron waar ze stonden te wachten op de stoomtrein uit Hoorn, zei Freerk: „Dank je wel, Truusvoor dat geld. Maar het hoeft niet elke maand hoor!" „U krijgt elke maand wat van me. En hou' maar zo gauw mogelijk op met dat gesjouw op de veiling. Dat is niks voor u. Ga maar weer lekker op uw gemak grasduinen op het erf, in uw tuintje en fijn samen met moeder koffiedrinken, he?" Hij antwoordde niet, maar aan zijn gezicht kon ze wel zien, dat het voor stel van zijn dochter hem bizonder leek. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7