Kon. „Witte van Haemstede" maakt het in Dronten Spaarrentetot 1§IS§?" STREEKNIEUWS Verre muzikale reis HAAMSTEDE, 11-9. In het afgelopen weekeind heeft de koninklijke muziekvereniging „Witte van Haem stede-" een tegenbezoek gehraeht aan de muziekvere niging „Eendracht" in Dronten. Vrijdagmorgen vertrok de fanfare met drumband niet een bus van de firma Van Oeveren te Zierikzee op weg naar de Flevopolder. Na een voorspoedige reis, onderweg werd nog bij de „Lage Vuursehe" gestopt om de koffie te nuttigen, arriveerde het gezelschap te kwart over twaalf in Dronten. Een aantal bestuursleden van de zustervereniging ilit Dronten waren hier aanwezig om het gezelschap uit de Schouwse Westhoek te ontvangen en hen onder te brengen bij de gastgezinnen. 's Middags werd een rondrit ge maakt door 'de Flevo- en Noord- Oostpolder waarbij o.m. een bezoek aan Urk werd gebracht. In deze plaats werden de haven, de visafslag. de vuurtoren en.de ka rakteristieke straatjes bezichtigd. Bij deze rondrit was een deskundige uit deze streek aanwezig om hetgeen wat er te zien was nader toe te lich ten. In de avonduren, werd door de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" een rondgang door Dronten gemaakt waaraan ook dooi de plaatselijke muziekvereniging met drumband haar medewerking ver leende. Na afloop hiervan werd er in het verenigingsgebouw van de „Een dracht" nog een concert verzorgd na afloop waarvan men tot in de kleine uurtjes gezellig bijeen bleef, waarbij een dansorkestje voor de muzikale omlijsting zorg droeg. Zaterdagmorgen was het weer vroeg uit de veren geblazen om nog een rondgang dooi- Dronten te ma ken. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Het hoofd van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst, William Colby, heeft ei-- kend dat miljoenen dollars werden uitgegeven om het bewind van wij len president Salvador Allende van Chili ten val te helpen btengen. BELGRADO. De Britse motorcou reur Bellie Nelson is in een zieken huis te Rijeka overleden aan de ge volgen van de verwondingen, die hij zondag opliep bij een valpartij tijdens de races om de grote prijs van Zuidslavië. Een spoedoperatie mocht niet meer baten. LONDEN. Het Britse blad „The Guardain" schrijft dinsdag, dat Jor danië in het geheim Zuid-Afrika luchtdoelraketten en tanks heeft verkocht, die door Engeland aan Jordanië waren geleverd. Deze ver koop werd mogelijk gemaakt door Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië LONDEN. De Britse conserva tieven zijn woedend over het uitlek ken van hun verkiezingsmanifest waarvan delen dinsdag in de pers verschenen en in sommige politieke kringen spreekt men zelfs van een Engels Watergate. DÜSSELDORF. Een duif heeft woensdag meer dan 1.000 reizigers twee en een half uur oponthoud be zorgd. De vogel had kortsluiting ver oorzaakt in het elektrisch-leidingen- net van het centraal station van Düsseldorf. Klagenfurt. In Klagenfurt is een huis bij een bomaanslag beschadigd. Volgens de Oostenrijkse politie was de bom bedoeld voor een officier van justitie die in dezelfde straat woont. MUI DEN. In een voorbereidingspe riode van drie maanden, is op een werf in Muiden in twee weken dit Romeinse galjoen gebouwd. Het ging voor zijn proefvaart het lJsselmeer op, waar opnamen worden gemaakt voor de aflevering „Periander" in de serie Herodotus-verhalen, die de VPRO-t.v. dit seizoen op het scherm, brengt. Cluhhii is Braassemermeer Te 14.00 uur werd het bezoek aan Dronten afgesloten vanwaar men naar Roelofarendsveen ging waar een bezoek werd gebracht aan het clubhuis van de watersportvereni ging „Braassemermeer" waarvan de huidige voorzitter van „Witte van Haemstede" de heer E. R. Behrend vroeger voorzitter was geweest. CAIRO. Het Egyptische week blad „Rose el Joessof" weet te mel den dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, zich nog voor het eind van dit jaar uit het politieke leven zal terugtrekken en zijn oude funktie van hoogleraar aan de universiteit van Harvard weer zal opnemen. BRUSSEL. De Belfische rijks wacht heeft aan de Frans-Belgische grens bij Hensies eën voertuig aan gehouden waarin zich 637 pakjes met verdovende middelen bevonden. In totaal troffen de, gendarmes 3.700 drugs in de wagen aan, .dat is de grootste drugvondst -ooit in België gedaan. PARAMARIBO. Suriname wil een eigen leger na de onafhankelijk heid eind volgend jaar. Tot nu toe werd in Suriname de indruk gewekt dat Suriname in plaats van naar een eigen leger naar een para-militaire organisatie streefde na de onafhan kelijkheid. TORONTO. De Canadese politie heeft de directeur gearresteerd van een bank in Toronto op verdenking van verduistering van meer dan twee miljoen dollar (ongeveer 5 mil joen gulden) ten nadele van de bank een filiaal van de bank van Mon treal. De verduistering zou in de af gelopen twee jaar gepleegd zijn. JERUZALEM. Aharon Yariv, de Israëlische minister van voorlichting, heeft verklaard, dat' de Arafc'ieren in een nieuwe oorlog in staat zijn 6.000 tanks en 1.500 vliegtuigen in de strijd te werpen, een strijdmacht van dezelfde grootte als die van de NAVO. TOKIO. Volgens de Japanse politie zijn twaalf mensen om het leven ge komen en worden er twee vermist als gevolg van aardverschuivingen die te wijten zijn aan de wervel storm „Shirley". SAIGON. President Nguyen van Thieu van Zuid-vietnam heeft twee topmedewerkers naar Indonesië ge stuurd met de opdracht te proberen tegen eind 1974 tot een „echt" vre desakkoord met Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam te komen, zo is maandag van diplomaitieke zijde in Saigon vernomen. HONG KONG. Uitgezonderd de Vietnamese communisten geven de regeringen in Azië president Gerald Ford de kans zich wat in te werken alvorens hun mening over zijn be leid te geven. WASHINGTON. In de V.S. zün de afgelopen dagen in een actie tegen een internationale bende 98 hande laars in amfetamine gearresteerd. Aan de actie, gezamenl'ük met Mexi co gevoerd, zün acht maanden on derzoek voorafgegaan. Zij wordt een groot succes genoemd. Door do Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" werd in het clubhuis gedurende twee uur een concert verzorgd wat bij de leden van de zeilvereniging de feestelijke stemming aanzienlijk verhoogde. Nadat het diner was genuttigd werd te 20.30 uur de thuisreis aan vaard. Te 22.15 uur arriveerde het gezel schap te Haamstede, vermoeid van het uitgebreide programma dat in deze twee dagen moest worden afge werkt, maar voldaan over deze by- zondcr goed geslaagde weekeindtrip. Dure plas UTRECHT, 11-9. Het plan om in de komende weken een politieman te paard in groot tenue een manifestatie van de IPA, een Internationale vriendschaporganisatie van politiemannen, in hei Utrecht se winkelcentrum Hoog Ca- tharijne te laten opluisteren, gaat niet door. De organisatoren hebben te verstaan gekregen dal iedere plas van het politiepaard op de marmeren vloer van het overdekte winkelcentrum een schade kan opleveren van 5.000,-. Het marmer is niet bestand tegen het indringen de vocht. „Paardevijgen" schij nen minder problemen op te leveren. Het op „scherp stel len" van de hoefijzers tegen het uitglijden kan daarente gen weer wel schade aan brengen aan de kostbare vloer. Wat de .manifestatie „De politieman en zijn vrije tijd" wel te bieden - heeft tot 21 september is onder meer een hobby-tentoonstelling in het warenhuis van Vroom en Dreesmarin, waar inmiddels een aantal zelfgemaakte stoel tjes- en Friese staartklokken van de postcommandant H. Gouderjaan int Kockengen de eerste prijs, een wisselbeker, in de wacht heeft gesleept. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APPINGEDAM. Na een wekenlang durend onderzoek is de Rijkspolitie van Appingedam erin geslaagd in nauwe samenwerking met de Rijks politie te Slochteren en de districts recherche te Groningen een groot aantal inbraken en diefstallen op te lossen. AMSTERDAM. Nederland was in de eerste helft van 1974 de grootste leverancier van fietsen aan West- Duitsland. In deze periode heeft ons land naai- West-Duitsland 53.927 rij wielen uitgevoerd. ZUTFEN. Burgemeester en wet houders van Zutfen hebben besloten de heer G. Liebe, leraar Nederlands aan het stedelijk lyceum en school voor havo, nog een jaar in tijdelijke dienst te nemen voor het geven van 26 lesuren per week. AMSTERDAM. Voor naar schat ting 150.000 buitenlandse werkne mers, die de Islam aanhangen, be gint op 17 september een moeilijke vastenmaand. Zij mogen dan niet eten, drinken of i-oken tussen zons opgang en zonsondergang. DEN HAAG. De Haagse politie heeft deze week vier jongemannen aangehouden, die hebben bekend de afgelopen vier weken in totaal 60 inbraken in de residentie te hebben gepleegd. De jeugdige Hagenaars (leeftijd 15, 16 en 17 jaar) stalen voor 75.000 gulden bij elkaar. DEN HAAG. Zeventien leden van de commissie voor sociale zaken van het Noorse parlement bezoeken woensdag en donderdag ons land in het kader van een Westeuropese rondreis. De commissieleden willen zich vooral oriënteren over de ge zondheidszorg. BREDA. De haan van de St. Mar- tinustoren in Breda, die deze week was gestolen is terecht. Een inwoner van Prinsenbeek meldde de politie dat hij de haan voor f 150 had ge kocht in een café in Ossendrecht. De naam van de verkoper zei hij niet te weten. ROERMOND. Inbrekers hebben voor f 20.00 aan leren kleding gesto len uit het kledingbedrijf Mürmans. Een half jaar geleden was het bedrijf ook doelwit van inbrekers. Toen werd voor f 26.000 aan kleding ont vreemd. DEN HAAG.. Een Tsjechoslowaak- se parlementaire delegatie zal van 12 tot 19 september eën bezoek aan Nederland brengen en ondermeer aanwezig zijn bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar, op 17 september in de Ridderzaal. DEN HAAG. De Kroon heeft een besluit geschorst" van de Amsterdam se Universiteitsraad, waarin het col lege van bestuur werd opgédragen een mogelijke huurverhoging voor bewoners, van studentenhuizen in september uit te stellen. DEN HAAG. De premiers en mi nisters van buitenlandse zaken der drie Beneluxlanden komen woensdag 18 september inDen Haag bijeen voor een „Benelux minitopconferen- tie". .SCHIPHOL. Samen met zijn.colle ges uit Denemarken en Noorwegen is dë minister van defensie, ïr. H. Ifredeling, woensdagmiddag van Schiphol naar Washington vertrok ken om daar met zijn Amerikaanse ambtgenoot Schlesinger opnieuw be sprekingen te voeren over - de ver vanging van de Starfighter. DREISCHOR Koflekte K.W.F. De hier gehouden kollekte voor de kankerbestrijding, heeft een bedrag van f 638,08 opgebracht. Concert muziekvereniging Zaterdag a.s. 14 september 1974 zullen de muziekverenigingen „Cres cendo", Dreischor en „Nieuw Leven", Ouwerkerk, onder leiding van hun dirigent, de heer P. H. J. Everwijn, een populair concert verzorgen op de mobiele tent op de Ring. Het concert begint om half acht, terwijl de drum band van zeven tot half acht een rondgang door het dorp zal maken. NOORDGOUWE Naaikursus Door de Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland wordt bij voldoende deelname te Noordgouwe een naaicursus gegeven bestaande uit 6 lessen op maandag middag, te beginnen op 30 septem ber a.s., aanvang half twee tot plf. kwart voor 4 in het verenigingsge bouw te Noordgouwe. Voor opgave en inlichtingen kan men zich wenden tot mevr. Kuijper-Delst te Zonne- maire. „Schoonheidjavondje" Plattelandsvrouwen Op 10 september j.l. was de afd. „Noordgouwe c.o," van Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bycen in het Mr. De Rooshuis in Noordgouwe. De avond werd verzorgd door mevr. Gudde-van Geloven, schoonheids, specialiste te Zierikzee. Zij vertelde uitvoerig over li chaamsverzorging en wel in het bij zonder over het gezicht en de make up daarvan. Een dame (die bij loting werd aangewezen) werd een masker op gelegd en kreeg het gezicht op gemaakt. In de pauze werd een kleine verloting gehouden. De prijzen waaronder twee schoonheidsbehan delingen waren beschikbaar gesteld door mevr. Gudde. Het was een leerzame en gezellige avond met een goede opkomst. DUIVELAND Kollekte K.W.F. De kollekte ten bate van het K.W.F. (kankerbestrijding) heeft te Nieuwerkerk opgebracht f 1743,35. Voor geheel Duiveland was de op brengst f 4253,34. Een dankwoord voor dit mooie resultaat jegens de burgerij en de kollektrices, is zeker op zijn plaats. OOSTERLAND Bangla Desh kollekte De in de Ned. Herv. kerk alhier op zondag 8 september j.l. gehouden kollekte voor het, door de waters nood zwaar getroffn Bangla Desh, 'bracht op de mooie som van f 1130,25. Een dankwoord aan de milde gevers en geefsters is hier wel op zijn plaats. Koliekte K.W.F. De huis-aan-huis-kollekte ten bate van de kankerbestrijding voor het Koningin Wilhelminafonds, die ge houden werd hier ter plaatse door leden van de Bond van Plattelands vrouwen, onder leiding van me vrouw J. Zeijler-de Vin, bracht op de mooie som van niet minder dan f 1704,Een dankwoord aan de milde gevers en geefsters en aan de leiding en de dames-kollektanten is hier wel verantwoord. Een bijzonder dankwoord aan de beide plaatselijke bakkers, de heren J. Bouwman en L. Knop, die tijdens de broodbezorging in de polder, de zakjes van deze kol lekte met inhoud wilden ontvangen, en ze aan de leiding overdroegen. BRUINISSE Burgerlijke stand over augustus Geboren: 6. Jacobus Willem, z.v. Van den Houten, Pieter Floris en Hanzen, Hendrina. Overleden: 19. Bal, Adriaan- tje, w.v. A. den Boer, 78 jr., overl. te Zierikzee; 28. IJzelenberg, Engel, e.v. N. G. Blgnckaert, 67 jr. overl. te Zierikzee. Gehuwd: 16. van der Werf, Jan Dingeman, 23 jr., te Bruinisse met. Geilings, Catharina Pieternella, 23 jr., te Dinteloord en Prinsenland. Bloemschikkursus en cadeautjeskursus Door de Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland zal. bij voldoende deelname, te Bruinisse een cursus bloemschikken en een cadeautjescursus worden gegeven, elk bestaande uit 6 lessen. Eerstgenoemde cursus zal worden gegeven op dinsdagmiddag, te be ginnen op 1 oktober a.s., aanvang half twee tot plm. kwart voor 4 in de Brandweerkazerne. De cadeautjes cursus zal worden gegeven op maan dagmiddag, te beginnen op 11 no vember a.s. eveneens van half twee tjot kwart voor vier in de Brand weerkazerne. Voor opgave cn nadere inlichtingen kan men terecht b'ij mevr. v. d. Berge, Kerkstraat 9 te Bruinisse. OOSTERLAND. Nog een exemplaar passend in het rijtje van oude gevel stenen. Deze steen - van 1732 - siert cle molen van Oosterland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jachtjes in aanbouw Bij de jachtwerf van de firma D. en Jac. van Duivendijk Lz. .te Brui nisse begint de nieuwbouw een steeds belangrijkere rol te spelen. Wie een kijkje neemt in de boten- loods van deze werf vindt daar een aantal jachtjes in diverse stadia van afwerking. P.T.T.-buitenbussen veilig DEN HAAG, 11-9. De beveiliging van post in de door de PTT geplaat ste buitenbussen ten behoeve van huizen, die niet direct aan de open bare weg zijn gelegen, is optimaal. Dit heeft staatssecretaris Van Hui ten van verkeer en waterstaat woensdag meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA Tweede Kamerlid Meester. De heer Meester vroeg zich af of briefgeheim en privacy in deze brievenbussen wel gewaarborgd waren. De heer Van Huiten stelde dat de kwaliteit van brievenbussen via wet telijke voorzieningen geregeld is. De daarbij gestelde eisen zijn zodanig, dat de beveiliging van de bestelde post optimaal is. Ook de door de PTT versterkte buitenbussen voldoen aan deze wettelijke eisen. Pronk: „Chileense koehandel" HILVERSUM, 11-9. Minister drs. Jan Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft woensdagavond voor de NOS-radio de bereidheid van de Chileense regering veroordeeld om een aantal politieke gevangenen vrij te laten als eenzelfde aantal gevan genen in Rusland en Cuba zou wor den vrijgelaten. „Dat is een vorm van koehandel en daar walg ik van", zo zei drs. Pronk. Hij zei het voor stel overigens wel tekenend te vin den voor het regime in Chili. LANDBOUW EN VEETEELT Varkensprijzen iets hoger UTRECHT, 11-9. Sinds 19 augus tus zijn de varkensprijzen wat hoger geworden, maar toch blüft de hui dige marktprys nog ongeveer een gulden per kilo beneden de kostprijs De heer J. J. Koch van het Secre tariaat van het Produktschap voor vee en vlees vertelde dit woensdag in de bestuursvergadering van dit schap in Utrecht. De bestuursleden S. Homburg en J. G. M. Loefs meenden dat de prij zen op korte termijn nog wel wat kunnen aantrekken, maar achtten het perspektief voor de producenten op wat langere termijn aanzienlijk minder gunstig. De heer Koch was er teleurgesteld over dat de veehandel niet heeft willen meewerken aan een regeling voor het slachten van varkens op la ger gewicht. TEL AVIV. Premier Rabin van Is raël heeft tegen dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gezegd dat zün land bereid is tot verdere gcbiedsconces- sies in Sinai, als Egypte nog een tussentyds akkoord wil sluiten. - pi E De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 514% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 11% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat,afhankelijk van de gekozen looptijd .een rente geeft van 7-10)4% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4