Chili laat op die voorwaarde gevangenen vrij ER ZIT TOCH IETS IN VAT VOOR ZELFSTANDIGEN RELATIE TUSSEN GEMEENTE EN „BETER WONEN" DERDE MAN 2 AGENDA De negende passagier Walter Matthau Bruce Bern Relaas van neergeschoten meisje Vrijlating gevangenen op Cyprus De keuring van auto's LAATSTE NIEUWS Het rumoer road de wethou ders verkiezing is nu wel verstomd, maar er is aanleiding er aanvul lend toch nog een opmerking over te maken. Er is ons inziens een kans blijven liggen óm bepaalde moeilijkheden te omzeilen door te kiezen voor een voor de hand lig gende oplossing, die zowel geldt voor Zierikzee als de gemeente Westersqlv>uwen, n.k toevbeging van een extra wethouder. Een der de wethouder dus. Dat is niet ge beurd en zowel politiek als prak tisch - voorzover deze aanduidin gen te scheiden zijn - is dat spijtig. Ceen pleidooi hier in eerste in stantie, voor een derde wethouder op grond van de politieke (benoe- mings) moeilijkheden, maar vooral op grond van de struktuur van beide gemeenten. Zierikzee be toogt terecht dat de gemeentelijke construktie een heel lastige is, o.m. op grond van toerisme, monumen tenzorg en vooral tie talrijke ge meenschappelijke regelingen. Het zelfde geldt voor W'estersehouwen; bovendien een zeer gelede ge meente met ver uit elkaar liggen de „kernen", een nog steeds aan zwellend toerisme en een pakket v oorzieningen dat in geen v erhou dingen meer staat tot het aantal inwoners. Welk bezwaar zou er zijn in deze situaties, tegen een derde wethouder? Mogelijk ecu politiek bezwaar, maar ook wet houders staan in dienst van de ge meenschap eh een „derde man" kan veel opgeschroefd ov enverk, glad strijken en sleutel zijn tot een evenwichtiger taakverdeling. II ij kan ook frekwenter participeren in de verschillende raadscommis sies, waardoor de raadsleden eni germate kunnen worden ontlast. Een derde wethouder is geen panacee voor alle problemen, maar juist gelet op de struktuur en de samenstelling van beide bovenge noemde gemeenten, lijkt de argu mentatie sterk naar binnen, maar ook naar buiten, om te komen tot zon „derde man". Zierikzee schrijft opwaardering van de gemeentelijke klassifikatie hoog in het vaandel en Wester- schouwen kan op even relevante gronden hier aanspraak op maken; mitsdien is aanstelling van een extra bestuurlijke funktionaris te bepleiten bij de overheid. Het zal er - kennende de verhoudingen - de eerste vier jaar wel niet in zit ten, maar in de toekomst gaat de ontwikkeling er wel naar toe. Het is niet de schuld van de ge meenten, dat de taken steeds inge wikkelder en omvangrijker worden vooral ook op het bestuurlijke vlak. Hiervan uitgaande is het ge wenst dat er nummeriek konse- kwenties aan verbonden worden voor bet wethoudersschap. Het gegeven lijkt ook aardige gespreksstof voor de Ver. van B.W S. Uit die verenigingen zijn al meer goede suggesties en rake voorstellen gekomen. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de jaarlijkse nationale slijters manifestatie „Oktober Wijnmaand" gaan het bedrijfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken en de Verenigde Nederlandse Slijters op 15, 16 en 17 oktober met mede werking van de N.S. een wijntrein op een rondrit door ons land sturen. De Boerenkapel van „Oosterland's Fanfare" o.l.v. dirigent de heer J. Capelle zorgde voor de muzikale omlijsting van de mosselmaaltijd, die door het C.J.V. aan de gasten van het patiëntenschip „Prins Willem Alexander" werd aangeboden. Men zie ook de voorpagina van dit blad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Moskou on Cuba moeten ook Advertentie SANTIAGO, 11-9. Do Chileense militaire leider, gene raal Angiisto Pinochet, is bereid bijna alle politieke gevangenen het land uit le laten gaan als de Sowjet- Unie en Cuba hetzelfde doen met een even groot aantal van hun politieke gevangenen. Pinochet richtte deze opmerkelijke uitdaging tot Moskou en Havanna tij dens een toespraak ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de militaire staatsgreep in Chili. Met deze coup kwam een einde aan het bewind van Salvador Allende. Het Chileense staatshoofd kondigde tevens aan dat de staat van „binnenlandse oorlog" die sinds een jaar van kracht is wordt opgeheven maar dat de staat van beleg en de avondklok (van 01 00 uur tot 05.30 uur) van kracht blijven. „De regering is bereid, zo zei Pi nochet, het definitieve vertrek toe te staan van die politieke gevangenen die het nationaal grondgebied wen sen te verlaten, met uitzondering van enkele uiterst ernstige gevallen" Aan zijn aanbod verbond hij echter de voorwaarde dat Moskou cn Ha vanna eenzelfde daad stellen. Hij zei dat zijn regering „alvorens dit be sluit te activeren" het als haar „morele plicht beschouwt de Sow- jet Unie en Cuba uit te dagen, on der supervisie van het internationale Rode Kruis, het recht toe te staan aan eenzelfde aantal gevangenen die landen te verlaten. Onze wil is nu duidelijk uitgesproken, zei Pinochet. Het woord is nu aan de Russische en Cubaanse regeringen, die we hebben upitgekozen omdat het de twee communistische regeringen wa ren die het lef hadden voor te gaan in de beschuldigingen tegen ons". Beetje schoner water DEN HAAG, 9-9. Het opper vlaktewater in Nederland wordt heel langzaam schoner. Behalve in Groningen. Fries land en Zeeland, hebben de water-, zuiverings- en hoog heemraadschappen en provin ciale waterstaatsdiensten in 1974 verbeteringen gekonsta- teerd vergeleken, met vorig jaar. Oorzaak voor dit langza me herstel van de waterkwali- teit is vpornamelijk de bouw van afvalwaterzuiveringsin stallaties. Hel land uil Pinochet liet er overigens geen twijfel over beslaan dat een even tuele vrijlating slechts geldt voor diegenen die Chili willen verlaten. Voor politieke gevangenen die dat niet willen blijft de situatie waarin zij verkeren gehandhaafd. Over de opheffing van de staat van „binnenlandse oorlog" zei de ge neraal dat „dit niet het einde bete kent van de juridische noodtoestand" De militaire rechtbanken zullen per sonen blijven berechten die worden geacht misdaden te hebben begaan tijdens het bewind van Allende. Ver der blijft de staat van beleg nog zeker zes maanden gehandhaafd. Deze stelt de regering in staat per sonen van de ene plaats naar de an dere in het land over te brengen, huiszoekingen en arrestaties te ver richten, politieke bijeenkomsten te verbieden en de avondklok te laten voortduren. De Chileense regering heeft be sloten de bevolking een eenmalige gratificatie toe te kennen van 15.000 escudo's (ongeveer 40 gulden). Loonsverhogingen In de toekomst kunnen verder loonsverhogingen tegemoet worden gezien. Pinochet gebruikte zijn toe spraak vooral om het militaire in grijpen van een jaar geleden te rechtvaardigen. Hij wees op de re sultaten van het nieuwe economische beleid waardoor bijvoorbeeld voor de armste gezinnen met de bouw van 140.000 provisorische woningen kon worden begonnen. DEN HAAG, 11-9. Volgens staats secretaris Van Rootfen zal de kamer verbaasd staan over de aandacht die de regering zal besteden aan de pro blematiek van de zelfstandigen als straks het belastingplan ter tafel komt. Dit kleine tipje van 'de sluier die nog over de regeringsplannen voor het komende jaar hangt lichtte de bewindsman op tijdens het debatje over de goedkeuring-achteraf van de. sinds maart geldende investe ringsaftrek voor gebouwen en outil- lages. WASHINGTON. Senator Edward Kennedy heeft woensdag de minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, gevraagd een toelichting te geven op de tegenstrijdige berichten over betrokkenheid van de inlichtin gendienst CIA bij de gebeurtenissen in Chili. Raad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 11-9. Op de raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester H. P. Everwijn kwamen - behalve de commissie benoemingen - nog enkele andere zaken aan de orde. Bij de rondvraag informeerde de heer J. C. Hendrikse naar de bevoegdhe den van de raad, welke schriftelijk aan de raadsleden ter hand werden gesteld. ,,Het is de bedoeling, dat onze fraktie het geheel kritisch willen be geleiden en zeker niet zoals onlangs werd gezegd overal tegen aan schoppen", aldus de heer Hendrikse. Verder vroeg de heer Hendrikse naar de wijze waarop woningen van de woningbouwvereniging Beter Wonen worden toe gewezen. Nader beraad In de praktijk wordt elk geval in bovengenoemde advieskommissie be sproken en hebben de leden het recht aanhouding van een geval te vragen voor nader beraad met het bestuur dat hij vertegenwoordigt. Maandelijks wordt ter gemeente- sekretarie spreekuur gehouden voor een ieder. In praktisch alle gevallen wordt verhuurd aan de kandidaat waar allen het over eens zijn. Deze wijze van handelen gaat op .de meest prettige wijze, konflikten zijn er dan ook niet. Met het bestuur van de woning bouwvereniging is overeengekomen dat 75 °/o van de te verhuren wonin gen door dit bestuur zou worden toe gewezen en 25 0door de woning bouwvereniging op voordracht van b. en w. Na de overdracht van het gemeen telijk woniftgwetbezit aan de wo ningbouwvereniging Beter Wonen is een beperkte advieskommissie inge steld bestaande uit: - een vertegen woordiger van „Beter Wonen" - de wethouder van sociale zaken en - de ambtenaar van sociale zaken. „Volgende week zal blijken dat de voortdurende aandacht van de rege ring zal uitmonden in een poging om de strukturele problematiek voor langere jaren op te vangen". DODELIJKE ONGELUKKEN BERKHOUT. Woensdag is de 78- jarige K. Schuts uit het Noord-Hol landse Berkhout bij een verkeers ongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De bejaarde reed zonder te kijken een voorrangsweg op en werd geschept door een per sonenauto. Hij was op slag dood. ARNHEM. De 19-jarige beroepskor poraal A. A. M. Dent-Elzen uit Den Haag is met zijn auto tegen een boom gei-eden en daarbij op slag gedood. De man reed op de rijksweg van Den Bosch naar Utrecht en is ter hoogte van de gemeente Kerk wijk op ónverklaarbare wijze van de weg afgeraakt, aldus de rijkspo litie. BLOKKER. De 17-jarige B. Ger- kes üit het Noord-Hollandse Blokker is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. Het meisje wilde met haar bromfiets linksaf slaan en werd toen aangere den door een haar achteropkomende auto. Zij is ter plaatse overleden. LISSE. De 39-jarige mevrouw C. C. Bleyie uit Den Haag is om hét le ven gekomen toen zij op onverklaar bare wijze met haar auot op de lin kerweghelft van de Herenweg in Lisse terechtkwam en daar frontaal tegen een tegenligger botste. De be stuurder van de tegemoetkomende auto werd licht gewond. BERGEN (N.H.) De 77-jarige wiel rijder K. Bulstrh uit Bergen is om het leven gekomen, toen hij op een kruispunt in die plaats werd aange reden door een vrachtauto. GIETEN. In Gieten is dinsdag morgen de 60-jarige mevrouw Roelf- ke Nuus-Groenewoïd uit Sellingen (gem. Vlagtwedde) dodelijk veronge lukt. Zij zat in een personenauto die werd bestuurd door haar 58-jarige echtgenoot, die geen voorrang ver leende aan een vrachtauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. ROTTERDAM. Een 60-jarige taxichauffeur, de heer H. van Lendl van Erk, is in Rotterdam rijdend in zijn auto onwel geworden en over leden. De chauffeur, die geen pas sagier bij zich had, kon zijn auto nog tijdig aan de kant van de weg zetten. GILZE-RIJEN. In de nacht is de 35-jarige T. Wagemakers uit Gilze- Rijen met zijn auto onder de goede rentrein Breda-Eindhoven gekomen en daarbij om het leven gekomen. AALTEN. Tn Aalten is woensdag avond hel 7-jarige meisje Elly Rad- staak toen het op haar fietsje plot- sel'ng van richting veranderde ge schept door een haar tegemoetko-r mende auto. Hel kind is daarbij zo :.waar gewond, dat het kort na aan komst in het ziekenhuis is overle den. HUIZEN. De 83-jarige L. F. Jan sen u!t Hilversum is woensdagmid dag bij een verkeersongeluk in Hui zen (N.H.) om hel leven gekomen. De man stok zonder op te letten met zijn bromfiets de weg over en werd door een vrachtauto aangereden. Tribune in brand HAARLEM. 12-9. In de nacht van woensdag op donderdag is de over dekte tribune op het terrein van de voetbalclub Koninklijke H.F.C. aan de Spanjaardlaan te Haarlem door brand verwoest. Op vermoeden van brandstichting heeft de Haarlemse politic twee jongemannen nadr het bureau overgebracht. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Zaterdag- en zondagavond 20.00 uur Acht betaalden hun rjt met de dood ✓v (The Laughing Policeman) COLOR BY DE Voor,»thCentury-Fox j uilgtbracht door CFM Filmverhuur Toegang 18 jaar In ons MONDRAGON-restaurant serveren wij weer voorafgaande aan de film vaanf 17.00 uur ons speciale CINEMA-MENU a 17,50 (incl. toegang bioscoop) Mosselen in pikante knoflooksaus Gebonden kervelsoep Osso Bucco (kalfsschenkel in tomatenkruidensaus) Italiaanse casata of gesorteer.de kaasplank Gaarne tafelreservering. U kunt vanaf ons restaurant binnendoor naar de bioscoop. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vfc2—6. Donderdag' 7—9. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 13 september Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, filmvoorstelling „Ziejook". Zaterdag 14 september Haamstede Natuurwandeling Vogelwacht. Ver- klikkerpard, 14.00 uur. Maandag 16 september Zierikzee Mondragon. Philatelica, 20.00 uur. Dinsdag 17 september Zierikzee Mondragon. Afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond 14.15 uur. Donderdag 19 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep. Bruinissc „Stoofpolder", 20.00 uur, algemene vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Oost-Duiveland" W.A. Woensdag 20 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, NCVB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teletoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 APELDOORN, 11-9. De dinsdag avond neergeschoten Heieen Mooren (18) uit Epse (gem. Gorssel) is ern stig gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. De politie heeft haar woensdagmiddag kunnen horen. Volgens het meisje was haar ver krachter een slanke Nederlander van tussen de 25 en 30 jaar, lengte 1,85 meter en reed hij in een rode Ford Taunus met zwarte bekleding. Nadat hij haar verkracht had stuurde hij haar de auto uit en zei haar naar het langs de weg lopende kanaal te gaan. Toen het meisje vlak bij het kanaal was, werd zij neergeschoten. Het meisje hield zich dood, waarop de onbekende snel wegreed. Heieen Mooren wist zich naar de overkant van de weg te slepen, waar zij zich twee uur verborgen hield uit angst dat de man terug zou ko men. Toen werd zij door twee brom fietsers gevonden, die een automo bilist aanhielden, die haar naar de politie in Eerbeek bracht. NICOSIA, 11-9. Alle gevangenen op Cyprus van onder de achttien jaar zullen in de streek waar zich fami- - lies ophouden worden vrijgelaten, zo heeft woensdag in Nicosia een woordvoerder van de Verenigde Na ties bekendgemaakt na een onder houd tussen president Glafkos Kle- rides en viceprosidenl Rauf Donktash van Cyprus. Ook zullen alle studenten die aan buitenlandse universiteiten staan in geschreven en leerkrachten in vrij heid worden gesteld, evenals zieken en gewonden, aldus de woordvoerder Danlon Hin gered SCHIJNDEL, 11-9. Directie on commissarissen van de Koninklijke textielfabrieken M. Jansen de Wit B.V. hebben woensdagavond bekend gemaakt dat zij na overleg met de betrokken werknemersorganisaties en ondernemingsraden alle aandelen van Danlon Hin N.V. le Emmen zul len overnemen en dat daardoor Dan lon Hin een onderdeel zal vormen van do Jansen de Wit groep. Deze overname is mogelijk gemaakt op initiatief van het ministerie van economische zaken, dank zij een be langrijk krediet van de Nederlandse regering om te voorzien in de liqui- dileitsbchoeftcn van Danlon. Ook voor de omscholingskosten is oen regeling getroffen met hef mi nisterie van sociale zaken. FEESTJES GAAN OVER NA 1 NOVEMBER ROTTERDAM, 11-9. De nieuwe wet op het alcoholgebruik voor au tomobilisten, die per 1 november a.s. ingaat, belooft volgens bestuurslid A. Philipsen van Horecaf-Rotterdam voor enkele horecabedrijven ramp zalige gevolgen te hebben. Het gaat met name om de etablis sementen die het moeten hebben van grote personeelsfeesten. Volgens de heer Philipsen, die de wet op zich zelf juist vindt, hebben de laatste weken acht grote Rotterdamse be drijven, die in een horecapand een personeelsfeest hadden gepland, hun reservering geannuleerd. De perso neelsleden zullen nu inplaats van hun jaarlijkse feest extra grote kerstpaketten krijgen. Bus voor cafébezoekers VL1SSINGEN, 11-9. Tien Zeeuws- Vlaamse caféhouders in de buurt van Kloosterzande hebben besloten voor taan op vrijdag, zaterdag en zondag bussen te laten rijden waarmee vas te gasten zich van en naar hun stamcafé kunnen laten vervoeren. Dit met het oog op de inwerkingtre ding per 1 november van de nieuwe wet op het alcoholgebruik door automobilisten. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 11-9. In de tweede kamer is ernstige kritiek naar voren gekomen op het plan van verkeers minister Westerterp om de in te voe ren verplichte periodieke autokeu ring op te dragen aan de ANWB. Bij verschillende kamerfracties is de. vraag gerezen of „een systeem waarbij het leeuwen aandeel dei- keuringen in keuringstations van de ANWB moet plaats vinden en om financiële en om organisatorische redenen wel juist is". Gevraagd wordt of niet een controle-systeem denkbaar is. waarbij ook garagebe drijven bij de keuring van personen auto's worden ingeschakeld. Bemanning' „France" bezet schip PARIJS, 12-9. De door de Franse regering met verkoop of sloop be dreigde oceaanstomer ..France" ligt sinds woensdagavond in de water weg naar de haven van Le Havre, vier kilometer van zijn vaste lig plaats. Do bemanning heeft liet schip „bezet" en heeft daarmee haar bedreiging waargemaakt dat tot overneming zou worden overgegaan als de regering niet van haar besluit zou terugkomen. De „France" kwam via Southamp ton uil New York. Aan boord be vonden zich ongeveer 1.300 passa giers. onder w»e veel Amerikanen. Hel comité dat aan boord gevormd is, heeft donderdagochtend toe slemming gegeven tot het debarke- ren van de passagiers. Een deel hunner, meer in het bij zonder de Amerikanen, sympathi seerde met de bemanning omdat ze het zonde vinden dat een schip als de „Franco" uit de vaart wordt ge nomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2