HAILE SELASSIE AFGEZET Alexander De „Prins Willem in Zierikzeese haven Soepballetjes of Leverpastei PRIJSSTIJGING 6.6 PROCENT Premier Tsjoe treedt af Vliegtuig neergestort Ford contra inflatie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Einde tijdperk Stijgende criminaliteit onder jeugdigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 seplember 1974 131ste jaargang Nr. 21554 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) DEN HAAG, 11-9. De prijzen zijn sinds het begin van dit jaar tot half augustus met 6,6 procent gestegen. Van midden juli tot midden augus tus bedroegen de prijsstijgingen 0,7 procent. Dit blijkt uit het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. LONDEN, 11-9. De Chinese pre mier Tsjoe En-Lai is van plan voor het eind van dit jaar af te treden en zijn macht over te dragen aan een kollektief leiderschap dat dezelfde politieke koers zal blijven volgen. Dit zeggen diplomatieke kringen in Londen. De kringen, behorend tot een regering die nauwe betrekkin gen met Peking onderhoudt, zeggen dat de 76-jarige premier te ziek is om zijn funktie nog langer te blijven vervullen, maar dat hij wel lid zal blijven van het politburo en daarin een rol spelen van politieke nestor. Van de goedereh en diensten, waarvoor het CBS geregeld prijsge gevens verzamelt, gaf in augustus 60 procent een stijging te zien met een invloed op het totaalcijfer van 0,8 procent. Deze toeneming werd mede veroorzaakt doordat het uitverkoop effect voor kleding en schoeisel voor een deel verdween. Voorts deden zich stijgingen voor bij onder meer brood, koek en gebak, aardappelen, fruit, eieren', onderhoud van woningen door derden, woning textiel, kapperstarieven en sigaretten CHARLOTTE (NOORD-CAROLI- NA), 11-9. Een DC-9 van de Eastern Air Lines met 82 mensen aan boord is woensdag neergestort en uitge brand bij een landingspoging in dichte mist op het vliegveld van Charlotte. Er zouden 13 overleven den zijn, die in een groep bomen te recht waren gekomen. Het vliegtuig was op weg naar Chicago. LONDEN. De 21-jarige Anneke Jansen uit Duiven, Nederland, be wondert de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau, opgespeld bij de Brit Jim. Thomson, verbonden aan het Nederlands Zuivelbureau te Londen. Rechts de heer Pim van Haeften, direkteur van het Ned. Zuivelbureau in de Britse hoofdstad, die werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie geen moed heeft, benen hebben. REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. VXaaflt onz® contractprijzen f De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: W ester schouw en heeft zijn commissies In (Ir sfeervolle rekrentieroal genoten tie bewoners van Verpleeghuis „Den Ooiman'' van de echte Zeeuwse mossels. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode,' Er was weer- een programma ZIERIKZEE, 10-9. Het Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee o.l.v. de heer J. K. Joppe heeft er een hele taak aan om steeds weer de gasten van de patiënten- schepen, die Zierikzee aandoen, een aardig program ma voor te zetten. In elk geval zijn ze hier dinsdag avond j.l. in samenwerking met het C.J.V. volledig in geslaagd. Het m.s. Prins Willem Alexander van de Nationale Stichting Varende Rekreatie meerde dinsdagmiddag in de Nieuwe Haven af. Aan boord wa ren zestig bewoners van het Ned. Hervormd Verpleeghuis „Den Ooi man" te Doetinchcm. Het programma dat de gasten werd geboden, ging van start met vrolijke muziek door de familie C. Rossen met het draaiorgel „Neptu- nus". Inmiddels was de recreatiezaal heel sfeervol opgetuigd met kaarsen en lampionnen. Om half zeven kwam de heer G. v. Dam aan boord om een interessante kleurenfilm te vertonen over de Zeeuwse mosselcultuur. Het commentaar bij deze film werd via de band gesproken door de heer B. D. Schot. De gasten aan boord, die nog niet op de hoogte waren van het verdere programma dat hen stond te wachten, kregen bij het kijken naar de film, langzamerhand toch wel door. dat voor hen zelf ook heel wat mosselen klaar stonden. Welkomstgroet Na deze filmvertoning, maakte de Boerenkapel van Oosterlands Fan fare o.l.v. dirigent de heer J. Capel- le zijn opwachting. Voor de muziek inzette, was ook burgemeester Th. H. de Meester in de rekreatiezaal verschenen en heette de gasten na mens de bevolking van heel Schou- wen-Duiveland hartelijk welkom. De burgemeester zei al vaak aan boord van het schip te zijn geweest, maar nog nooit de recreatiezaal zo sfeer vol had gezien. Hij zei trots te zijn op het aktieve Jeugd- en Jongeren Rode Kruis, dat steeds weer een nieuw programma voor de gasten van het patiëntenschip wist te be denken. „Ik hoop dat u bij de aan komst hebt genoten van het silhouet van onze mooie historische stad", sprak de heer De Meester. De burge meester zei verheugd te zijn om tij dens deze avond de mosselmaaltijd samen met de gasten te kunnen ge bruiken. Hij wenste allen een gezel lige avond en een goede verdere reis met veel mooi weer toe. Bijzonder voorrecht Zuster L. E. v. Lochem. direktrice van het Verpleeghuis „Den Ooiman" dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Ze zei te be seffen dat hun gezelschap een bijzon der voorrecht genoot een echte Zeeuwse mosselmaaltijd voorgezet te krijgen Zij dankte de medewer(st)ers van het C.J.V. die de mossels had den aangeboden en mee geholpen hadden in de keuken b'ij het bereiden van de maaltijd. Tenslotte wenste mej. A. Padmos de gasten aan boord namens het C.J.V. een bijzonder smakelijk eten. Veel waardering De Boerenkapel uit Oosterland speelde vervolgens enkele vrolijke liedjes. De heerlijke maaltijd die werd opgediend bestond uit: - Mosselen gestoofd in witte wijn, daarna in ragout en geserveerd met vloerbrood en witte wijn. - Gekookte mosselen uit de schelp met stokbrood, saus en witte wijn. - Mosselen in het zuur. Tot slot werd een kopje koffie ge dronken. De vrees dat de bewoners uit de Achterhoek de Zeeuwse mos sels niet zouden lusten, bleek toen ongegrond te zijn geweest, want ie dereen had de maaltijd grote eer aangedaan. De fysiotherapeut van het ver pleeghuis de heer Jansen dankte ie dereen die aan deze maaltijd, die tot een grandioos feestje was uitge groeid, had medegewerkt. Woensdag j.l. is de Prins Willem Alexander weer vertrokken naar Tcrneuzen om via Hcllcvoetsluis en Gorinehem weer naar huis terug te keren. DEN HAAG. Voor de eerste maal 7al een socialistisch land in Den Haag worden vertegenwoordigd door een vrouwelijke ambassadeur: Hon garije door mevrouw Anna Bebrits. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk een bui Vrij veel bewolking met plaatselijk een bui; meest matige wind, ruimend naar zuid tot zuidwest; minimum temperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen omstreeks 19 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 6.10, onder 19.01 Maan op 2.32, onder 17.21 Nieuwe maan: 16 sept. (3.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 sept. 0.11 12.44 6.05 18.39 Springtij: 18 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied ten zuid westen van Ierland trekt opvullend in noordelijke richting. Een bijbeho rende frontale zone, die zich donder dagochtend van Ierland naar zuid west Frankrijk uitstrekte, veroor zaakte in het Kanaal, zuid en oost- Engcland en het zuidelijke gedeelte van de Noordzee enkele regenbuien. In Bretagne werd onweer waargeno men, dit hield verband mét een uit het zuiden komende warmtestoring. Voor vrijdag ziet het er naar uit. dat de frontale zone zich over ons land zal bevinden, met hier en daar regen of een bui. Daar de aangevoerde lucht van zuidelijke breedten afkom stig zal zijn, blijven de temperaturen op een voor de tijd van het jaar nor maal niveau. ADDIS ABEBA, 12-9. Keizer Haile Selassie van Ethio pië is donderdagochtend afgezet door het militaire coördinatie-comité. Haile Selassie (kracht van de drie eenheid), keizer van Ethiopië, die van zijn troon ver vallen werd verklaard door het Ethiopische militaire coördinatie-comité, werd op 23 juli 1892 in de buurt van de stad Harar geboren. De 225ste afstammeling van de koningin van Seba en van koning Salomon, is de zoon van „Ras" Makkonnen, bevelhebber van het leger van keizer Me- nelik en overwinnaar van de Italianen te Adoea in 1896. Haille Selassie zelf werd in 1916 uitgeroepen tot erfgenaam en regent van het keizerrijk Ethiopië. Een hoge raad van militairen en politie begon in februari 1974 Ingrij pende veranderingen aan te brengen. De keizer moest zich eerst ontdoen van een eerste minister, die sinds dertien jaar zijn vertrouwen genoot en moest vervolgens toestaan, dat het leger rechtstreeks tegen de cor ruptie ten strijde trok. Van absoluut werd het bewind constitutioneel. Tijdens de tweede wereldoorlog keerde Haile Selassie naar Afrika terug. Hij werd op 5 mei 1941 met triomf ingehaald in zijn herverover- de hoofdstad. In 1952 lijfde Haile Selassie Eri trea bij zijn rijk in en stond het vol gend jaar een basis af aan de Ame rikanen in ruil voor belangrijke kre dieten voor de uitrusting van zijn leger. Geen partijvorming In 1955 wijzigde de keizer de grondwet en voerde, althans in theo rie, algemene verkiezingen in. Maar partijvorming- bleef verboden. In 1960 bedreigde een opstand van de keizerlijke garde het bewind tij dens een verblijf van de keizer in Brazilië. Haile Selassie keerde met spoed terug en herstelde de orde binnen drie dagen. Het Ethiopische leger was vanaf 1962 druk bezig met het bestrijden van een separatistische beweging in Eritrea en zag zich in 1964 gesteld tegenover een Somalische poging, Ogaden te heroveren. Terwijl de keizer naar buiten een keizerlijke prestigepolitiek voerde door de keus van Addis Abeba als politieke hoofdstad van Afrika, ver ergerde zich de toestand in het bin nenland vanaf 1973 onder invloed van de oliecrisis en de verschrikke lijke hongersnood, die het noorden van het land teisterde. Na zijn politieke gezag gevestigd te hebben over de elkaar bestrijden de stammen, schafte hij in 1924 de slavernij af en liet zich in 1930 tot keizer kronen. Toen het Italiaanse leger Ethio pië in 1935 binnenviel, week Haile Selassie naar Engeland uit. UTRECHT, 11-9. Criminaliteit wordt steeds meer een zaak van jon geren.. Het is zelfs zo, dat de stelling „de criminaliteit stijgt" vervangen dient te worden door de opvatting dat vrijwel alle typen misdrijven uit het wetboek van strafrecht stijgen onder de 12- tot 20-jarigen. Daarbij gaat het dan speciaal om jongens. Dit zijn feiten, die de heren R. W. Jongeman en P. F. Cats van het cri minologisch instituut in Groningen in een onderzoek naar de ontwikker ling van jeugdcriminaliteit in ons land tussen 1950 en 1970 op een rijtje hebben gezet. WASHINGTON, 11-9. President Ford van de Verenigde Staten heeft woensdag op een bijeenkomst met leiders van vakbonden nieuwe steun toegezegd aan de bestrijding van de werkloosheid. Ook zei hij dat het huidige tempo van de inflatie onaan vaardbaar is. De president heeft opdracht gege ven aan steden die het ergst zijn ge troffen door werkloosheid onmiddel lijk 65 miljoen dollar beschikbaar te stellen en eind deze maand nogmaals 350 miljoen dollar. Het geld zal wor den gebruikt om werkgelegenheid bij de overheid te financieren. De Amerikaanse regering houdt de werkloosheid, die thans 5,4 procent bedraagt, nauwkeurig in het oog, zo zei Ford. Advertentie ■^v blik 120 gram blik 200 gram 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1