Reünie familie Andries de Jonge Noorderlingen hebben ook visserij problemen Komst Prins Willem Alexander NIEUWE ZAAK VAN ZAAK Bescherm uw planten „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel STREEKNIEUWS ZIERIKZELbCHE NIEUWSBODE Maaiulay 9 september UI71 Nr. 21552 3 Dagje gast bij Wieringers 'HILIPS DODELIJKE ONGELUKKEN BAREVELD. In Bareveld (gem. Veendam) is vrijdagavond de 18- jarige Derk Roossien uit Stadska naal verongelukt. De jongeman reed op de K. J. de Vriezestraat met zijn bromfiets tegen een lichtmast. Het slachtoffer overleed ter plaatse. ARNHEM. Vrijdagavond is in een ziekenhuis-overleden de 73-jarige G. J. Sterrenburg uit Haaften, die en kele uren tevoren zwaar werd ge wond bij een botsing met een VW- busje. De oude man reed met zijn bromfiets een voorrangsweg in zijn woonplaats op en gaf daarbij geen voorrang aan het busje. HAVELTE. De 53-jarige M. Mul der uit Darp (gem. Havelte) is za terdag bij een 'verkeersongeluk in Havelte om het leven gekomen. Hij zat in een personenauto, waarvan de jbestuurder de macht over het stuur verloor, enkele bomen ramde en met zijn wagen in een sloot te rechtkwam. De heer Mulder werd uit de auto geslingerd en kwam on der de wagen terecht in de sloot. ZIERIKZEE. In het pand van Saman Deurloo aan de St. Domusstraat 43, werd - als gemeld - een z.g.n. Hubo maak-het-zelf-zaak ingericht. Vrijdag jl. werd deze nieuwe aan winst van het stedelijk bedrijf ge opend. De nieuwe zaak heef een ver zorgd efficient en funktionele in richting gekregen en een uitgebreid assortiment in de maak-het-zelf- branche is aanwezig. De foto geeft een beeld van het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VOOR DE AMATEUR-TUINIER Om behoud oceaan LEEUWARDEN, 7-9. Finan ciële overwegingen verhinde ren een effektieve bescher ming van de bron die voor de toekomstige generaties van essentieel belang is: de oceaan. Er zijn geen tekenen dat de toestand van de Rijn verbe tert, ondanks internationaal overleg. DDT, polycholoorbi- fenylen, lood en olie vormen problenien op wereldschaal. Desondanks vindt geen pro- duktiev er mindering plaats, al dus dr. J. C. Duinker van het Nederlands instituut voor on derzoek der zee op Texel, tij dens de jaarvergadering van de vereniniging Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij. FINANCIËN EN ECONOMIE Spaaroverschot bij R.P.S. In de afgelopen maand heeft de RPS een spaaroverschot van 33 mil joen gulden geboekt. In de maand augustus van het vorige jaar bedroeg het overschot 9 miljoen. Ingelegd werd 245 miljoen (aug. 1973: 217 mil joen) en opgenomen 212 miljoen (aug. 1973: 208 miljoen). Het spaarte goed bedroeg eind augustus 1974 8.500 miljoen gulden tegen 7.851 mil joen ultimo augustus 1973. Milieubewuste bescherming van uw planten is nu onder ieders be reik. Er is thans een plantenspray in de handel gebracht door een fariek welke geheel plantaardige basis is samengesteld, en wel uit pyrethri- nen en rotenon. Pyrethrinen worden b'ereid uit bloemblaadjes van de pyrethrumplant. Rotenon wordt be reid uit de wortel van de tropische boom Derris Elliptica. Deze spray is zelfs zo onschadelijk dat het op kon- sumptiegewassen mag worden toege past. Koude-schade op de bladeren is uitgesloten. Een zeer handige spuitbuis, welke omgekeerd kan worden gehouden vergemakkelijkt het spuiten aan de onderzijde van de bladeren. Met één druk op de knop verstuift de nevel en de insekten hebben geen kans meer om uw planten aan te tasten. Zodra de insekten zijn verdwenen, fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het NVV pleit in zijn orgaan „de vakbeweging" voor een schadevergoeding of inrullmoge- lijkheid voor gedupeerden van de „helmenaffaire". Tenzij contra-proe ven alsnog tot nadere conclusies lei den, moet volgens het NVV worden aangenomen dat geen enkele van de bromfietshelmen ook werkelijk deugt. GRONINGEN. Het bedrijf te Feer- werd (gemeente Ezinge, Gr.) van de B.V. Verenigde Steen-, Pannen- en Draineerbuizenfabriek (Groningen) gaat sluiten. De helft van de dertig werknemers zal worden ontslagen, de andere helft kan op het bedrijf in Middelstum van de B.V. worden ge plaatst. ZIERIKZEE, 6-9. Hieronder vol gen de programma's voor de aange geven data van de komst van de Prins Willem Alexander naar Zie- rikzee. 17 september Eveneenes 60 bewoners komen er uit het bejaardentehuis „De Wilbert" te Katwijk aan den Rijn. Na muziek van het draaiorgel „Neptunes" zal burgemeester Th. H. de Meester een welkomstgroet spreken. Leidsters van de Welfare Afdeling Zierikzee zullen deze avond prentbriefkaarten van Zierikzee uitreiken, o.l.v. de hoofdleidster mevr. A. C. Kouwer- Gagestcin. Neuw in deze boot programma's is ook eon voorstelling van het beken de Zeeuwse Poppentheater „Kar- toen" uit Middelburg. De poppenspe lers (speelsters) Willem Joppc. Saar- t^c Joppe-den Hollander en Caroline Goedhart, bijgestaan door technisch medewerker Daan den Hollander zullen voor drie kwartier vrolijkheid zorgen. De Rode Kruis Afdeling Brou wershaven zal de bejaarden verras sen met een presentje, waarbij ook de Brouwse Welfareleidsters acte de presence zullen geven. Tot besluit concerteert de LTS- muziekgroep van de Lagere Techni sche Schooi ..Schouwen-Duiveland" o.l.v. muziekleraar de heer P. G. Rotte in de samenstelling: de heer P. G. Rotte (dwarsfluit en barok-hobo). i ui capelle, Ousteiiand (solo-bugel); Joop de Feiter, Renesse (alt-bugel); Anton Jacobse, Zonnemaire (klari net); Rien Sluys; Zierikzee (slag werk) en Gert Stoutjesdijk, Ouwer- kerk (trompet). De vaarroute van deze weckboot- tocht is: Utrecht, Puttershoek. Zie rikzee, Middelburg, Hellevoetsluis, Leiderdorp. 25 september Uit Noordwijkerhout komen 60 patiënten van het Psychiatrisch Zie kenhuis „Sancta Maria". Ook deze avond begint bij gunstig weer met draaiorgclmuziek van de familie C. Rossen, gevolgd door een welkomst groet van burgemeester Th. H. de Meester. Prentbriefkaarten van Zierikzee zullen worden uitgedeeld door leden van het Rode Kruis Korps in Zierik zee o.Ia*. de leidster-helpster mevr. L. v. d. Sluis-bij de Vaatc Het Cbr. Gcref. Zangkoor geeft een vokaal concert o.l.v. dirigent de heer C. J. Groenleer. waarna leerlin gen van de Landbouw-huishoud- sehool „Prinses Juliana" een presen tje komen brengen. De avond wordt besloten met een programma van vrolijke muziek en zang verzorgd door de heren W. Kik (accordeon) en P. M. v. d. Velde .slagwerk) oftewel de band „De No va's" uit Bruinissc, De vaarroute van deze weekboot- tochl is: Leiderdorp. Schoonhoven. Gorinchem. Zierikzee. Willemstad, Alphen aan den Rijn. vooi dezelfde stroomkosten Het programma voor het a.s. win terseizoen vermeld een grote ver scheidenheid aan aktiviteiten, zoals film- en diamiddag, een bezoek aan Dolfirodam te Scharendijke en de gebruikelijke middagen bij hoogte tij dagen, zoals Sint Nikolaas, Kerst en Nieuwjaar. De middagen worden gehouden in het verenigingsgèbbuw en a.s. dinsdag vangt de bijeenkomst aan om 14.30 uur Het soos seizoen wordt geopend door ds. J. V. d. Berg OOSTERLAND PIT-kollekte In de week van 9-14 september e.k. zal ook hier ter plaatse weer de jaar lijkse huis-aan-huis kollekte gehou den worden ten bate van het Protes tants Interkerkelijke Thuisfront, de (P.I.T.). Zoals bekend worden deze gelden bestemd voor onze militairen, ongeveer 75 procent gaat naar „Pro Rege" en naar C. B. M. voor Oost en West, de bonden, die de militaire tehuizen beheren, terwijl de overige 25 procent voor de krijgsmachtpredi kanten bestemd is, tot steun voor hun werk. Deze kollekte behoeft geen aanbeveling, want iedereen weet dat het werk onder de militai ren zeer nuttig is. Paarden- jubileumtentoonstelling' in Den Bosch 's-HERTOGENBOSCH, 7-9. Dc be- langstelling voor de grote Nationale Jubileumtentoonstelling op vrijdag 13 en zaterdag 14 september in en rond de Brabanthallen belooft dit jaar enorm te worden. Op deze tentoonstelling zal een groot aantal autoriteiten uit binnen- en buitenland aanwezig zijn, waar onder, voorzover tot nu toe bekend, de vertegenwoordigers van vijftien landen n.l.: België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Italië, Zweden, Denemarken, Engeland, Ierland, Ca nada, Amerika en Zuid-Afrika. Het programma van zaterdag 14 september vermeldt onder meer: De eindstrijd tussen de hoogst be kroonde trekpaarden van de vorige dag om de nationale kampioenschap pen; Een défilé en demonstraties door een honderdtal Dartmoor-kinderrij- ponies en circa tachtig uit Ierland afkomstige Connemara-ponies; Het voorbrengen, met aan het hoofd de nieuwe kampioenen, van plm. tweehonderd Haflingerpaarden gevolgd door caroussel en een drie voudig voltigenummer; De bekendmaking van de uitslag en uitreiking der hoofdprijzen van de hoofdprijzen van de prijsvraag: „Wie wordt kampioen?", uitgeschre ven door de landbouwbladen der drie Centrale Landbouworganisaties. Voorbereiding" op oudejaarsavond? AMSTERDAM. 7-9. Het zou kun- nen zijn dat de betrokken inbrekers geschrokken zijn door de berichten uit andere landen over schaarste van bepaalde voedingsmiddelen. Mis schien hebben zij geen risico willlen nemen voor de komende oudejaars avond met zijn olie- en krentebollen. Uit een pand op het Prinseneiland werden namelijk onmisbare ingredi ënten voor de feestdagen ontvreemd: 41 balen suiker, 50 dozen krenten en 35 dozen rozijnen. Genoeg voor een oudojaarsavondje in een weeshuis. „Winkelen in bet weiland" DEN HAAG. 7-9. Dc vereniging Milieudefensie heeft de strijd aange bonden tegen de winkels in het wei land. de zogeheten superstores, vrij staande ze'fbedien'ngswarenhuizcn aan de rand van verschillende ste den. In een vrijdag verschenen rapport van de vereniging, genaamd „winke len !n het weiland" en geschreven donr ir. J. Astrego cn ir. P. P. van d r Keoy. wordt er onder meer op gewezen, dat het beleid van de rege ring gericht is op het indammen van dc neiging tot deze deconcentratie, maar dal er sterke maatschappelijke krachten zijn. die dit beleid door kruisen. Zij kwam ten val en moest met een gebroken bovenbeen worden op genomen in het Rode Kruis-zieken- huis. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de auto, H. te Zeist, rijdënd richting Zuidhavenpoort, ontdekte in die richting fout te rij den. Hij keerde op de weg, met ais gevolg dat de bromfietsberijdster te gen de achterkant van de auto aan reed. „Ziejook" „Ziejook" begint op vrijdag 13 sep tember het seizoen met de beroemde film van Charly Chaplin „Modern Times'. De voorstellingen worden als Bijeenkomst in „Blauwe Keet" OOSTERLAND, 7-9. Op zaterdag j.l. vond in het café restaurant: „De Blauwe Keet" een uitgebreide fami lie-reünie plaats van de eerlang te Oosterland wonen de familie Adries de Jonge en zijn vrouw Jannetje de Jonge-Smallegange. Vele ouderen uit het dorp herin neren zicli nog wel het grote gezin dat de laatste jaren woonde op de Leugenput alhier. Van de 10 kinderen, waarvan er één zeer jong overleed, is nu alleen maar één meer in leven n.l. ds. C. de Jónge, predikant van de Oud. Ger. Gemeente te Wijk cn Aalburg die met zijn uit Ouwerkerk afkomstige vrouw, wel het middelpunt was van deze familiereünie. Na een kennismaking tussen alle neven en nichten, waarvan er velen elkaar niet meer kenden, en waaronder ook veel aangetrouwde, werd koffie met gebak geserveerd en enige tyd later werd een uitgebreid diner alle eer aangedaan, onder een gezellige kout. Na deze maaltijd nam ds. De Jonge het woord, die sprak naar aanleiding van het bijbelwoord: Prediker 1 :4a „Het ene geslacht gaat en het andere komt" Aan de hand van dit toepas selijk schriftgedeelte ging spreker het geslacht na. en geheel uit het hoofd wist hij onfeilbaar alle ge boorten, huwelijken, overlijden, van al zijn broers en zusters, vader en moeder, en veel nichten en neven naar voren te brengen. De stamvader van het Oosterlandse geslacht, An dries de Jonge, was uit het Thoolse Sint Annaland afkomstig, waar hij op 25 maart 1861 het levenslicht aanschouwde. Zjjn vrouw Jannetje Smalle- gange werd hier ter plaatse geboren op 2 september 1862. Op 16 september 1885 traden ze in het hu welijk, dat gezegend werd met een talrijk kroost, n.l. zoals gezegd 10 kinderen. Verder passeerden alle kinderen de revue, hun geboorte, huwelijk even tueel, en overlijden. Vader Andries overleed op 7 oktober 1922 en zijn vrouw op 6 november 1927. Er ble ven toen in het ouderlijk huis aan de Leugenput een tweetal onge trouwde broers over na de dood van het ouderpaar, n.l. Jacobus de Jonge en ds. C. de Jonge. De vele neven en nichten, en ook wel achterneven en nichten (de allerjongste was 3 maan den en begreep van de hele zaak nog niet veel) hoorden met belangstelling de uiteenzetting van het ontstaan van hun geslacht aan. Na dankge bed door de predikant, dankte de heer Huub de Jonge, een zoon van de alom bekende Willem Govert de Jonge, tal van jaren evangelist en godsdienstleraar, die veel gepreekt heeft in deze omgeving (Ned. Herv. Kerk) zijn oom namens alle familie leden hartelijk voor zijn uiteenzet ting, waarna deze goedgeslaagde fa miliebijeenkomst tot het verleden behoorde. Merkwaardig dat de namen An dries en Willem Govert in deze fa milie domineren. De jongste spruit, is een Andries, van Willem Govert, van Andries, van Willem Govert, van Andries. L. A. C. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het is laai, maar nog niet te laat Maar vangstbeperking is wel nood zakelijk. Diit kan via een warme sa nering van het aantal schepen, maar in de eerste plaats nu door de quo tering. Voor hen die geen perspec tief nastreeft zijn nog mogelijkheden in het buitenland (Perzische golf - Golf van Mexico). Jonge vis We moeten ook zorgen, dat minder jonge vis verloren gaat. Bij het vis sen van de oudere vis. Er komt veel jonge vis in het net, we zullen moe ten zorgen, dart deze jonge vis in le ven blijft en weer over boord kan worden gezet. De voorzitter van de Ned. Vissersbond de heer D. Hoek stra was blij te horen, dat gesproken wordt over een warme sanering en niet over een koude. vanouds gegeven in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman". „Ziejook" houdt de prijs gelijk aan verleden jaar en mikt met deze financiële stunt op nog meer leden, die (voor dit keer mag het erbij) f 3 entree voor het lidmaatschap betalen. Voor de aanvangstijd: zie agenda. HAAMSTEDE Tocht Vogelwacht Op zaterdag 14 september wordt door de Natuur- en Vogelwacht een natuurwandeling gemaakt door het duingebied. Het beginpunt is bij het Verklikkerpad aan de Strandweg. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Geslaagd Aan de economische faculteit van de Erasmus-universiteit te Rotter dam slaagde de heer O. W. Hooger- huis te Renesse voor het doctoraal examen in de economische weten schappen. NOORDWELLE Kollekte K.W.F. De kollekte voor de kankerbestrij ding (K.W.F.) heeft alhier opge bracht f 270,een mooi bedrag en belangrijk hoger dan verleden jaar. Een woord van dank aan de burge rij is zeker op zijn plaats. KERKWERVE Nieuw seizoen bejaardensoos begint Dinsdag 10 september a.s. is er weer een bijeenkomst van de be jaardensociëteit voor de inwoners van Kerkwerve van 60 jaar en ou der. Het comité roept de bejaarden op niet thuis te blijven maar aktief mee te doen. (Van een medewerker) HARLINGEN. Een dagje als gast b\j de Wieringer vissers ter gelegen heid van de 15e Vlaggetjesdag, het visserij feest, leert niet alleen dat ze daar in het noorden goede gastheren zijn, maar dat ze daar ook hun pro blemen hebben. Heeft het zuiden zijn Oosterschel- de-Open, met als een zwaard van Damocles voor de visserij, dat ze toch dicht gaat, de Wieringers wor stelen met de verzanding van hun haven. Een probleem dat hun bestaan be dreigt en dat door vele sprekers voor het voetlicht werd gebracht. Het verhinderde omdat het laag water was, ook de grote kotters deel te ne men aan de vloot show, die wel in drukwekkend was, maar als gezegd de grotere kotters moesten verstek laten gaan. Wieringen is de grootste aanvoer haven voor garnalen Voordien sprak burgemeester K. D. Dorsman, naast de hier in het zuiden ook alom bekende heer J. Bakker, de voorzitter van D.E.T.V. Hij herdacht ook de heer Simon Halfweg, in vissersplaatsen in onze regio eveneens een goede bekende, die enkele weken geleden overleed, midden in de voorbereiding van de Wieringse visserijfeesten, waarin hij altijd een groot aandeel had. Brandstof Maar het grote probleem van de Advertentie vissers om de Noord (Noordelijk van de Waterweg) of om de Zuid (Zijde- lijk van de Waterweg) is toch de duurte van de brandstof en het weg blijven van de tong, gepaard aan de komende contingentering van de vangsten. Deze vangstbeperking ligt de vissers zwaar op de maag, maar de noodzakelijkheid ervan werd door de directeur der Visserijen Ir. Th. J. Tienstra nog eens nadrukkelijk on derstreept, Vele jaren is gewaar schuwd tegen overbevissing. Tegen de steeds zwaardere motoren, die met hun vele p.k.'s de visstand steeds grotere schade toebrengen. ZIERIKZEE Waterschap Schouwen-Duiveland Op vrijdag 13 september wordt in 's Landskamer te Zierikzee een ver gadering gehouden van het Water schap Schouwen-Duiveland. Ge agendeerd is het opmaken van de aanbevelingen voor de benoeming van zes gezworenen. De benoeming van de nieuwe ge zworenen geschiedt op een aanbeve ling van drie personen, welke door Gedeputeerde Staten voor elke te vervullen plaats aan de Kroon wordt ingezonden. De nieuw gekozen c.q. door Gede puteerde Staten benoemde hoofdin gelanden maken daartoe in een hier voor door de dijkgraaf bijeen geroe pen vergadering voor elke benoe ming zo spoedig mogelijk een aan beveling van drie personen op, welke door de dijkgraaf aan Gedeputeerde Staten wordt ingezonden. Ongeluk met bromfiets Heden (maandagmorgen) reed de scholiere, mej. J. D. te Nieuwerkerk op de Julftmaweg, ter hoogte van de graansilo met haar bromfiets tegen een auto op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3