Mozambique onafhankelijk op 25 juni 1975 Eerste buislegging riolering Scharendij ke-We sterschou wen C Bangla Desh: twee miljoen Hulp nodig voor Cyprus ISRAËL WIL EEN VERGELIJK MET EGYPTE Rabin naar Amerika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Turkije zou troepen willen terugtrekken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 september 1974 131ste jaargang Nr. 21552 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bij solidere reünie te Oosterland Ontwikkeling in Afrika LOESAKA, 7-9. Mozambique zal op 25 juni volgend jaar een onafhankelijke staat worden. Dit is officieel in Loesaka bekendgemaakt. Er zal een overgangsregering van het Frelimo (bevrij dingsfront) komen die bet bewind onmiddellijk zal overnemen. De formele overeenkomst werd getekend door Frelimo-leider Samora Machel en de Portugese minister van buitenlandse zaken, Mario Soares, en zijn delegatie om 12.30 uur plaatselijke tijd. Het akkoord werd in het open baar voorgelezen door de 42-jarige Samora Machel voordat h\j en de Por tugese delegatie het historische document tekenden. Machel zei dat „dit een einde maakte aan 500 jaar Portugese overheersing". UTRECHT, 7-9. Bij de participan ten in de interkerkelijke actie „Ban gladesh" is tot op heden een bedrag binnengekomen van 1,8 miljoen gul den. De R.K. kerk beschikt voor de hulpverlening over kanalen via de Christian Mission for Relief and Re habilitation. De Protestantse kerken kunnen over het algemeen de weg bewandelen via de Wereldraad van Kerken in Genève, terwijl aan de Leger des Heilspost in Dacca een be drag van f 100.000 is toegezegd. De R.K. kerk en de Wereldraad van Kerken hebben de beschikking over een team van werkers ter plaatse. Het gironummer 2560 t.n.v. interker kelijke actie „Bangla Desh" staat nog open voor giften. NEW YORK, 7-9. Secretaris-gene raal Kurt Waldheim heeft een be roep op alle leden van de Verenigde Naties gedaan, geld en goederen be schikbaar te stellen voor hulp aan de ruim 225.000 Cyprioten die te lij den hebben van de recente vijande lijkheden op het eiland. Hij zei dat de internationale ge meenschap voor het eind van dit jaar naar schatting 22 miljoen dollar (ongeveer) f 60 min.) voor dit doel bijeen zal moeten brengen. ZIERIKZEE. Onder bijzonder on gunstige weersomstandigheden werd zaterdag de jaarlijkse Lions-wandel- tocht gelopen over afstanden van 8 en 15 km. Er was een goede deelna me zowel uit stad en regio als ver daarbuiten. Hier de wandelklub „Volharding" uit Overschie onder weg, de leden goed verpakt in re genkleren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De dag van de onafhankelijkheid - 25 juni 1975 - zal de 13e verjaardag zijn van de oprichting van het Fre limo De ondertekening betekent ook het einde van een bloedige guerrilla die tien jaar heeft geduurd. BRUSSEL. De Bewakings- en op sporingsdienst (BOB) van de Belgi sche rijkswacht heeft in het afgelo pen weekeinde in Hassel 66 kilo hasj in beslag genomen. De waarde van die partij wordt geschat op ongeveer 180.000 gulden. Na de ondertekening omhelsde Ma chel de Portugese delegatieleider, minister zonder portefeuille Melo Antunes. Einde aan onrecht In een toespraak noemde Machel de bereikte overeenkomst een over winning voor het volk van Mozam bique en het Portugese volk en voor de jonge officieren in het Portugese leger die een einde hadden gemaakt aan het onrecht van het vorige „mis dadige regime dat regeerde door ter reur". Over de duizenden die in de guer- rilla-oorlog zijn gevallen zei Machel: „zoals de mangoboom groeit door de voeding van de aarde, zo groeide on ze overwinning door helfdhaftig ver goten bloed". In Lourenco Marques heerste, kort voor de ondertekening van het on af hankelfjkhcidsakkoord tussen de Portugese regering en de leiding van de vrijheidsbeweging Frelimo in Loesaka, een explosieve situatie. In de nacht van vrijdag op zater dag bekogelden blanke demonstran ten de als een Frelimo-veste bekend staande mensa van de universiteit met een hagel van stenen. Later ex plodeerde in het gebouw van de me dische faculteit een handgranaat. Een student die riep „leve het Fre limo" werd in elkaar geslagen en zwaar gewond. Het kantoor van een pro-Frelimo-organisatie werd in brand gestoken. TEL AVIV, 7-9. Israël moet tot een vergelijk met Egypte komen, overeenstemming met Jordanië be- Na jaren wachten... MIDDENSCHOUWEN, 6-9. Na jarenlange tijd van voorbereiding en afwachten was vrijdagmiddag het moment aangebroken, dat de eerste buislegging van de riolering Scharendijke-Westerschouwen kon plaats vinden. Aan de Kuijerdamseweg, even op het grondgebied van de gemeente Wes- terschouwen, had zich hiertoe een gezelschap opgesteld, bestaande uit het college van b. en vv. van Middenschouwen, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Westerschouwen, vertegenwoordigers van de Rijkswater staat arr. Goes, Waterschap Schouwen-Duiveland, Grontmq, de technische dienst Bruinisse-Middcnschouwen, het Advies- en Ingenieursbureau Witte- veen en Bos (direktie over het werk), de aannemers Fa. Meeuwissen en Van Bragt uit Made en onderaannemers. Burgemeester E. Baerends van Mid denschouwen klom in de graafmachine en liet geholpen door aanwijzingen van de machinist de eerste buis in de sleuf zakken. Hierna begaf het gezel schap zich naar het restaurant „Molen De Lelie" te Scharendgke. Burgemeester Baerends deelde in een korte toespraak mede, dat de riolering,-tot aanleg waarvan het ge meentebestuur van Middenschou wen opdracht had gegeven, omvat 3140 m vrijverval leiding en 1770 m persleiding met bijbehorende werken Veel correspondentie en besprekin gen waren nodig voordat tot aanleg kon worden overgegaan. Voor de verdere ontwikkeling van Scharendijke en Ellemeet en omge ving was deze riolering van groot be lang geworden. Gelet op de geringe bevolkingsdichtheid op Schouwen- Duiveland is het noodzakelijk, dat de Rijksoverheid voor deze werken een forse bijdrage verstrekt. In de allereerste plaats werd dank ge bracht aan het gemeentebestuur van Westerschouwen, dat zich bereid heeft verklaard het afvalwater op haar riool stelstel te ontvangen en te verwerken in de te bouwen zuive- ringsfabriek. Dank werd eveneens gebracht aan de heren Rus en Verwijs van de Rijkswaterstaat, Arr. Goes en Ir. van Dijk van de Prov. Waterstaat (deze was verhinderd aanwezig te zijn) die zich hebben ingezet om tot aanleg van de riolering te kunnen komen. In deze dank werden ook betrokken Ir. Kloosterboer van het waterschap Schouwen-Duiveland en de gemeentesecretaris van Midden- schouwen Veel medewerking en steun werd ook ondervonden van directie en me dewerkers van Witteveen en Bos. De medewerking en steun gingen vaak verder dan een zakelijke relatie. Zuiveringsfabriek Spreker sprak de hoop uit, dat de werkzaamheden een voorspoedig verloop zullen hebban en ook de bouw van de zuiveringsfabriek vol gens plan zal verlopen, zodat om streeks 31 december 1975 geen afval water op de Grevelingen meer be hoeft te worden geloosd. De totale kosten van het werk, die ten laste van Middenschouwen komen bedra gen plm. 1,9 milj. Het onderdeel, dat thans uitgevoerd wordt zal f 600.000 kosten. Uitvoering is mogelijk door toekenning aan de gemeente Mid denschouwen van een aanpassings- bijdrage op grond van de Deltawet en door toekenning van een D.A.C.W.-bijdrage. Voor rekening van de gemeente M. zal f 450.000 blijven. Wethouder Steur van de gemeente Westerschouwen zegde dank voor de uitnodiging. Hij maakte gewag van de goede samenwerking met de ge meente Middenschouwen. Voor uit voering van rioleringswerken en an dere grote werken op Schouwen- Duiveland is een nauwe samenwer king tussen de gemeenten nodig. De heer Rus, vertegenwoordiger van de Rijkswaterstaat arr. Goes maakte gewag van het prettig con tact. dat hij steeds met de gemeen tebesturen op Schouwen heeft. Hij toonde zich verheugd, dat met de aanleg van de riolering gestart kon worden Is. Scherpbier van het bu reau Witteveen en Bos overhandigde met een korte toespraak een toepas selijk boekwerkje aan burgemeester Baerends, reiken en een vastberaden stand punt jegens Syrië innemen. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Sjimon Peres, zaterdag verklaard. In een vraaggesprek ter gelegen heid van het Joodse nieuwjaar met het Israëlische radiostation van de strijdkrachten zei Peres: „daar Egypte geen definitieve vrede wil, moeten wij dat land halverwege te gemoet komen en tot een vergelijk komen zowel wat vrede als wat ge bied betreft". Daar Syrië het woord „vrede" niet zonder „ernstige maagkrampen" kan uitspreken, moet Israël waakzaam, blijven aan dat front. Militaristisch volk Het gaat om een extremistisch, militaristisch volk dat niet ophield ons aan te vallen, niet door onze schuld en zonder uitdaging in de af gelopen 26 jaar. Heit is een volk dat zich blijft uitrusten en bewapenen in een tempo zonder weerga met een keus aan Russisch materiaal. Wij moeten daar sterk, vastberaden en voorbereid staan." Over Jordanië zei hij dat er het probleem was van „de Palestijnse kwestie", daar er twee soorten Pale stij nen zijn degenen die door koning Hoessein vertegenwoordigd worden en degenen die door de Palestijnse bevrijdingsorganisaties worden ver tegenwoordigd. ANKARA, 7-9. Turkije is bereid een voorstel van det V.S. en Groot- Brittannië voor terugtrekking van een aanzienlijk aantal militairen op Cyprus te aanvaarden. Dit hebben kringen uit de omgeving van de re gering in Ankara zaterdag meege deeld. Dit betekent volgens genoem de kringen dat spoedig vredesbe sprekingen tussen Turkije en Grie kenland zouden kunnen beginnen. WASHINGTON. Premier Jitzjak Rabin van Israël zal van 10 tot 13 september een officiëel bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo is in Washington bekendgemaakt. Hij zal daar besprekingen voeren met o.a. president Ford en diens minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer. Drees sr. over Partij van de Arbeid DEN HAAG, 7-9. In dc toekomst is volgens oud-premier dr. W. Drees een botsing binnen de P.v.d.A. on vermijdelijk. „De links-extreme ach terban wil de greep op de partijlei ding versterken. Deze tendens zal eerder toenemen omdat er veel te veel verwachtingen zijn gewekt dan men kan realiseren", aldus dr. Drees in een vraaggesprek, dat verschenen is in het uitgekomen blad „A.O. '74", een uitgave van de Stichting Ivio. RENESSE. De aanzet naar de herfst is niet best, maar als het dan eens even droog is komt er toch wat van de dromerige najaarssfeer aanslui pen, zoals hier op het geheel ver stilde parkeerterrein te Renesse, dicht bij de duinovergang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het misbruik heft het gebruik niet op. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Veel bewolking met in het oosten van het land eerst nog regen; mor gen overdag zonnige perioden en hier en daar een bui; overwegend matige westelijke wind; minimum temperaturen omstreeks 11 graden, maxima ongeveer 19 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.08 Maan op 23.52, onder 15.34 Laatste kwartier: 9 sept. (13.01) Nieuwe maan: 16 sept. (3.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 10 sept. 8.20 20.56 Doodtij: 11 sept. Laagwater 1.52 14.34 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk, dat zich maandagochtend ten westen van de Golf van Biskaye be vond, verplaatst zich oostwaarts en zal dinsdag voor beter weer zorgen. Het regengebied. dat zich maandag ochtend vroeg over ons land uit breidde, zal dan naar het noordoos ten zijn weggetrokken. Deze regen zone hing samen met een golfvormi- ge storing in een koufront boven Frankrijk. Ten zuiden van het front bereiken de temperaturen in de middag waarden van 20 tot 25 gra den, ten noorden van het front komt het kwik nauwelijks tot 17 graden. Bij meer zonneschijn en door de na bijheid van hel hoge drukgebtcd kan de temperatuur in Nederland dinsdag weer hier en daar tot 20 graden komen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1