HET LAATSTE HOUVAST Buurman Moskou regeert zachtzinnig mee in Finland Over werken en ouder worden bij de P.T.T. BLIK DOOR HET WERELD Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? tamboer C. Wandel en Zn en Zn ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 6 september 1974 Nr. 21551 Finland, door staatsbezoeken nu extra in de aandacht, heeft twee oorlogen tegen de Soiojet-Unie ver loren maar zijn zelfstandigheid be houden - iets wat geen ander Oost europees buurland van de Russen met zoveel overtuiging kan bewe ren. Wat niet wegneemt dat deze zelfstandigheid wel degelijk onder kontrole staat en Moskou nauwlet tend erop toeziet wat in Finland gebeurt. Juist nu klemt die nauwe, vooral ekonomische band met de Sowjet-Unie nogal onaangenaam. De oliekrisis treft de Finnen niet zozeer doordat hun importen uit het Nabije Oosten zoveel duurder worden, want dit is slechts een goede dertig pro cent van het totaal. De rest levert Rusland en dit is aanzienlijk duur der, hoewel de Finnen nog niet pre cies weten hoeveel duurder - een stuk ongewisheid dat de ekonomie sterk nadelig beïnvloedt. Aan de betalïngskontrakten met de Russen dankt Finland o.m. dat het een fors uit de kluiten gegroeide metaalindustrie heeft die o.m. de {complete papier/abrieken levert aan de Sowjet-Unie. Een geheel en al bevredigende situatie is dit niet om dat de sterke oriëntatie op één klant de leverancier sterk afhankelijk maakt van de klant. Nodig zou het zijn de Finse industrie wat geva rieerder te maken zodat eventuele klappen niet overdonderend hard hoeven aan te komen. Maar daar voor is kapitaal nodig en dat is een probleem dat moeilijker is op te los sen. Tot dusver heeft Helsinki bui tenlandse investeringen niet al te sterk aangemoedigd en is ook omge keerd de animo niet overdreven groot geweest. W erkgelegenheid De andere pijler van Finland is de papierindustrie, maar daarvan valt voorlopig niet veel meer te verwach ten. De Finnen zijn zo verstandig niet meer bomen te kappen dan er jaarlijks kunnen groeien en impor teren daarom al hout uit Rusland en Zweden waarvandaan echter geen grotere leveranties te verwachten zijn. Een ander probleem bij de uit breiding van de industrie is dat er in het noorden vrij wat werkloos heid heerst terwijl menig bedrijf in het zuiden schreeuwt om arbeids krachten. Het overschot op de ene plek kan het tekort elders niet aan vullen, niet zozeer doordat de Finse werkloze weigert te verhuizen, maar omdat de regering het dunbevolkte noorden niet geheel leeg wenst te la ten worden - de angst dat de Russen graag lege gebieden zouden vullen zal hieraan niet vreemd zijn - zodat er een subsidie op blijven wordt be taald. In theorie zijn er wel genoeg Fin nen om alle fabrieken te bemannen, maar een honderdduizend van hen werken in de beter betalende Zweedse industrie; enerzijds niet zo'n blij begroete situatie, anderzijds weer een bron van waardevol vreemd geld voor het land. En dit laatste is waarschijnlijk belangrij ker - desnoods gaat Finland met te genzin over tot het aanwerven van „gastarbeiders" al stemmen de er varingen hiermee in buurland Zwe den nu niet bepaald opgewekt. De inflatie van zeventien procent in het afgelopen jaar brengt Fin land naar een Europese top waarmee het niet ingenomen kan zijn. De be strijding hiervan heeft ertoe geleid dat het huidige midden-rechtse ka- binet-Sorsa een heffing legde op de overgrote winsten van de naar het westen exporterende houtverwer kende industrie - een idee dat de drie konservatievere koalitiepart- ners niet al te zeer aansprak, de so- ciaaldemokraten wel en trouwens ook de kommunisten, thans buiten de regering. Politieke vernieuwing Het kompromis is dat althans vol gend jaar deze heffing teruggaat naar de fabrikanten op voorwaarde dat ze ervoor in hun bedrijf inves teren waardoor het tekort aan kapi taal althans iets wordt goegemaakt. Het is in die sfeer van nogal zware opgaven - het te verwachten tekort op de betalingsbalans overtreft de deviezenvoorraad, zodat in het bui tenland geleend zal moeten worden - dat de Finnen toch nog denken aan een politieke vernieuwing. Dat zal zijn een verandering in het kies stelsel naar Westduits model waar door het de kleinste partijen moei lijker wordt gemaakt in het parle ment te komen. Door vermindering van het aantal partijen hoopt men de kracht ervan te vergroten zodat men makkelijker tot regeringskoa- lities komt. Regeringen die een extra-slag- vaardigheid behoeven omdat ze niet alleen zomaar een land moetenbe- sturen maar bovendien steeds de re latie met de machtige buur Rusland in het oog moeten houden. Een rela tie die overigens thans vrij hartelijk is: de Russen zijn bijvoorbeeld soe peler dan men van hen gewend is om uitstel van betaling te verlenen - uiteraard, zo beseffen de Finnen maar al te goed, zolang Moskou met welgevallen naar Helsinki kan kij ken en dit bijvoorbeeld niet probeert al te veel op de EEG te gaan leunen. Finse politici moeten akrobatischer zijn dan hun kollega's elders. Advertentie KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. LEIPZIG. Minister Lubbers van economische zaken, die de Leipziger Messe bezoekt, heeft besprekingen gevoerd met de Oostduitse minister van 'buitenlandse handel Horst Soeple. DJAKARTA. President Soeharto heeft de 12 parlementsleden uit Ne derland ontvangen en „een indruk wekkende uiteenzetting gegeven van zijn regeringsjilan voor economische ontwikkeling", zo is officieel verno men. MOSKOU. De 58-jarige schrijver Anatolie Levitin, vechter voor de mensenrechten in de Sowjet-Unie, mag emigreren. Hij heeft maandag een visum voor Israël gekregen en zal op 12 september vertrekken, al dus zijn 'vrienden. WASHINGTON. Generaal Creigh- ton Abrams, stafchef van het Ame rikaanse leger en vroeger bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Vietnam, is woensdag in het Walter Reed hospitaal overleden. Hij is 59 jaar geworden. BEIRA. Op een suikerplantage in het noorden van Mozambique zijn maandag vier Afrikaanse arbeiders gewond door kogels uit een automa tisch pistool van een politie-agent. JERUZALEM. De Grieks-katho lieke aartsbisschop Hilarion Capuccl is dinsdag in Jeruzalem formeel in staat van beschuldiging van wapen smokkel gesteld. Hij zou voor de Pa lestijnse groepen El Fatah en Zwar te September wapens uit Libanon naar Israël hebben gesmokkeld. ADDIS ABEBA. De oud-gouver neur van de Ethiopische provincie Kaffa, D. Tsehayu Enqo Selassie, is dinsdag bij een vuurgevecht met militairen die hem wilden arresteren gedood. Zijn broer is aangehouden. JERUZALEM. Israël zal proberen de erkenning van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie door de Ver enigde Naties te verhinderen. De re gering in Jeruzalem beried zich woensdag over deze kwestie. PARIJS. Het conservatieve Pa- rijse blad L'Aurore weet te melden dat voormalige huurlingen die onder meer in BiaiVa en Jemen gevochten hebben, 150 Griekse Cyprioten oplei den voor de guerrillastrijd tegen de Turkse troepen op Cyprus. MOSKOU. De Sowjetrussischè po litie heeft de 51-jarige dissident Vi- taly Rubin in zijn woning gearres teerd, waardoor hij een hartaanval kreeg en naar een ziekenhuis ge bracht moest worden, aldus zijn echtgenote Ina Rubin. PRAAG. Archeologen hebben bij opgravingen in het gebied van de Praagse burcht de resten ondekt van een vestiging uit de tijd van 4.000 voor Christus. PARIJS. Paniekkopers hebben veel kruideniersbedrijven in Frank-? rijk en vrijwel alle supermarkten in Parijs van hun voorraden suiker „beroofd". De meeste zaken deelden echter mee dat het geen moeite zou kosten zich weer te bevoorraden. ZATERDAG 7 SEPTEMBER NED. I: Voor de jeugd brengt de NCRV vanmiddag tussen vier uur en half zes de informatieve film Tschetan. Het kijkbuisvolkje ont moet daarin een indianenjongen die van veediefstal beschuldigd wordt., Een overtreding waarop een strenge straf staat. Op het nippertje weet een blanke de jongen van de dood straf af te houden. Met een natuur film begint de NCRV om zeven uur haar avondprogramma. Het is de film De dans van de flamingo, waar in de kijkers worden meegenomen naar een groot gebied in het zuid westen van Spanje, waarin talrijke zeldzame dierensoorten leven. De jonge Doc Elliot beleeft na het journaal weer zijn avonturen. Van avond krijgt hij te maken met twee broers die een voorbeeld zijn voor hun omgeving. Een van hen is her stellende van t.b.c. Deze wordt be trokken bij een ernstig motoronge val. Hierna volgt de film die getiteld is De bavianen van de Gombe. Een dokumentaire waaruit ondermeer blijkt hoe fascinerend het observe ren van het dierenleven voor de mens kan zijn. De volgende veertig minuten zijn voor de redaktie van Hier en Nu, die de kijkers met een portie aktualiteiten zal overladen. De NCRV komt aan het eind van haar uitzending met het korte pro gramma De familie Gottschick mu siceert, een ontmoeting met een mu zikale Duitse familie in de Oude kerk van Voorburg. NED. II: In de vooravond twee bekende onderwerpen van de AVRO te weten: Wie van de drie en een af levering van Mash. Wat het laatste betreft: Hawkeye heeft zich voor genomen een nieuwe verpleegster te versieren en er ontstaat een opmer kelijke diskussie over de schutters- kwaliteiten van Frank Burns. Ove rigens komt dit net vanmiddag om vijf uur al in de lucht. Dan wordt een reportage gébracht van de Eu ropese atletiekkampioenschappen in Rome. Kortweg '74- 75 is de titel van het programma dat na het journaal van acht uur ca. 150 minuten de beeldbuis in beslag zal nemen. De AVRO heeft zich voorgenomen om in die tijd vrijwel alles te tonen van wat in het a.s. winterseizoen door deze omroep op de buis gebracht wordt. De presentatie van het win- terprogramma wordt omlijst met veel muziek, waaraan bijgedragen wordt door artiesten als Demis Rousos, Jasperina de Jong en Vader Abraham. Na dit AVRO-voorproefje DEN HAAG, 5-9. De PTT-wcrk- groep „de oudere werknemer" gaat een onderzoek instellen op grond waarvan de bedrijfsleiding geadvi seerd zal worden over eventuele maatregelen, die het werk van ou deren kunnen verlichten of de werk omstandigheden verbeteren. Ruim 4600 PTT-ers van 45 jaar en ouder, mannen zowel als vrouwen, krijgen deze maand de vraag voor gelegd of zij betrokken willen wor den bij dit bedrijfs onderzoek over problemen van het werk in ver band met het ouder worden. Er zijn nl. aanwijzingen dat er op dit gebied allerlei knelpunten be staan. Daarom is de werkgroep in gesteld, aldus het personeelsblad „aangetekend". De groep 45-plussers omvat 23.000 personen in het gehele PTT-verbbnd De 46 vormen een afspiegeling van het totaal. Het onderzoek is niet be doeld om te leiden tot bepaalde in dividuele maatregelen, zoals bijvoor beeld vervroegde pensionering. Het gaat om een algemeen beeld, waarbij het vooral gaat om de vragen welke eisen het werk met de daarbij be horende omstandigheden en of ie mand die ouder wordt nog aan deze eisen kan voldoen of dat sommige eisen te zwaar worden. Advertentie A'rotinfanfsfcanfoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadoiczen, financieringen, hypotheken IAndenlaan 3 Telefoon 0IS70-3t77 Middelharnis is vanaf tien voor elf nog een half uur durende reportage te veriuach] ten van de Exiropese atletiekkam pioenschappen. ZATERDAG 7 SEPTEMBER NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Tsche tan; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De dans van de fla mingo; 20.00 Journaal; 20.20 Doc El liot; 21.10 De bavianen van Gombe; 22.00 Hier en Nu; 22.40 De familie Gottschick musiceert22.50 Jour naal. NED. II: 17.00 E.K.-atletiek; 18.45 Brigadier Dog18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.30 MASH; 20.00 Journaal; 20.20 '74-'75; 22.50 Journaal; 22.55 E.K.-atletiek. ZONDAG 8 SEPTEMBER NED. I: Het middagprogramma wordt om drie uur geopend met Ti- ta-tovenaar, waarna men kan kijken naar een aflevering uit de serie De ongerepte natuur. Hierin kan men kennis maken met de gazellen, die in grote getale in Afrika voorkomen. Onder de titel Sporttroef wordt de sport op de buis gebracht. Tegen vijf uur brengt Frits van Turen- hout de voetbaluitslagen. Hierna is de zender een half uur voor het IKOR welke het programma Kerk dienst over de grenzen brengt. Na dit half uur worden de reportages van roeien en atletiek voortgezet tot kwart voor zeven. Om zeven uur 's avonds is de reportage Op de stok spelen te zien. De VARA wil hier mee de kijkers een indruk geven van een toernee in Italië van het regio naal jeugdorkest Noord-Oost. Dit orkest is samengesteld uit musice rende scholieren en gaststudenten van conservatoria in het noorden en oosten van ons land. Vanaf half acht kan de tv-kijker zich amuseren met Mac Millan en vroxiw. Deze gaan op vakantie in Schotland. De familie Reünie die ze daar willen bijwonen, valt kompleet in het water door de plotselinge verdachte dood van een oom van de politiekommissaris. Een onderzoek toont aan dat de dood iets met een erfeniskwestie te maken heeft. Nadat Simon Carmiggelt een van zijn kronkels verteld heeft zet de VARA de slotaflevering op de buis van het kunstprogramma An ders zien met John Berger. Deze laatste aflevering gaat over de tra ditie van het naakt. De resterende drie kwartier worden besteed aan het programma Yves Montand: de eenzaamheid van de lange afstand zanger. NED. II: Tussen zeven uur en half elf laat de NOS op het tweede net een viertal programma's op de kij kers los. Het spits wordt afgebeten door The Partridge family, waarin Danny al het mogelijke doet om te ontkomen aan het verbod om een maand lang de bioscoop te bezoeken. Zijn moeder organiseert een spel letje in absolute eerlijkheid en de deelnemers daaraan blijken het hiermee alles behalve makkelijk te hebben. Tegen half acht begint Stu dio Sport. Hierna worden 55 minu ten besteed aan deel drie van de boeiende serie De jonge Garibaldi. De vrijheidsstrijder komt in deze af levering voor hete vuren te staan. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duivelaud Nieuwerkerk, tel. (01114) 01114)1487 T Zondag 8 september, 21.30, Nederland I: Yves Montand. Een film portret van de Franse zanger Yves Montand. Hij weet echter te ontsnappen na zijn veroordeling tot de doodstraf voor zijn bijdrage aan de eerste schermutselingen voor een vrij Eu ropa. Om tien voor half tien wordt deel negen van De mens in wording uitgezonden. In deze aflevering hield Bronowski zich vooral bezig met de theorieën van de geleerde Carles Darwin en Alfred Russel Wallace. ZONDAG 8 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Natuurkunde is overal; 15.00 Nieuws; 15.02 Ti-ta-tovenaar; 15.27 De ongerepte natuur; 15.55 Sport troef; 16.55 Toto; 17.00 Kerkdienst over de grenzen; 17.32 Sporttroef; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Nieuws; 19.05 Op de stok spelen; 19.30 Mc Millan en vrouw; 20.40 Simon Car miggelt; 20.50 Anders zien met Jo- han Berger; 21.30 Yves Montand; 22.15 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.47 Vooraf; 18.50 'Woord voor woord; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 The Partridge family; 19.26 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 De jonge Garibaldi; 21.40 De mens in wor ding; 22.30 Journaal; 22.35 Leiding bij sport. MAANDAG 9 SEPTEMBER NED. 1: De zendtijd tussen zeven en acht uur is ook deze week weer weggelegd voor AVRO's Toppop. Na het journaal van acht uur wordt be gonnen met de herhaling van de tv- serie De stille kracht. Opnieuw zien de kijkers Pleuni Touw als de over spelige echtgenote van de resident Van Oudijck (Bob de Lange, Willem Nijholt als de jongen die met zijn moeder een verhouding heeft, Caro van Eyk als de Raden-Ajoe Pangé- ran en Indra Kamadjojo als de scru puleuze regent van Ngadjiwa. Om. tien over half tien maakt De stille kracht plaast voor Télevïzier Ma gazine, dat de kijkers zal bezig hou den met 50 minuten aktualiteiten. Tot slot van de avond volgt er van de Stichting Socutera een filmpje over vrijwilligershulp in ontwikke lingslanden. NED. II: Om zeven uur maakt de NCRV een start met de nieuwe twaalfdelige serie Emil, die geba seerd is op kinderboeken van Astrid Lindgren. Het verhaal gaat over het jongetje Emil, dat met zijn ouders in een dorpje in het zuiden van Zwe den woont. Voor de klok van acht uur brengt de NCRV ook de film „Vanaf een olifant gezien". De beel den nemen de kijkers mee naar As sam ten oosten van Nepal waar een gevarieerde fauna en flora voorko men. In de film ontmoet men onder meer neushoorns, neushoornvogels en tijgers. Na het journaal van acht uur volgt het spelletje Zo moeder, zo zoon, waarin opnieuw geraden dient te worden naar een bepaalde fami lieband. In het panel zitten o.a. de Belgische Regine Clauwaert en Dick Passchier. Hierna volgt een afleve ring van de serie met Doris Day. De lieftallige filmster maakt tijdens een zakenreis kennis met een politie agent en een verdacht kijkende Fransman. Op een gegeven moment is er sprake van diefstal, waarbij Doris Day ook als verdachte wordt gebrandmerkt. Zo'n tachtig minuten zijn ingeruimd voor het vermaarde ballet Romeo en Julia. De opnamen hiervan werden gemaakt in het Na- Nationaal Theater van Praag. De NCRV gaat om half elf de lucht uit met de rubriek Oxnlijst, een dagslui ting met een muzikaal decor. MAANDAG 9 SEPTEMBER NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 De stille kracht; 21.40 Te- levizier; 22.30 Socutera; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Emil; 19.30 Vanaf een olifant gezien; 20.00 Journaal; 20.20 Zo moe der, zo zoon; 20.45 Doris Day; 21.10 Romeo en Julia; 22.30 Omlijst; 22.40 Journaal. 33 Keurig en maagdelijk b'en je weer een jaar ér door gerold. Maatschap pelijk ben je met je negen en twin tig jaren al tamelijk geslaagd, in vergelijking met je collega's bijzon der goed zelfs. Maar dijt is dan ook alles. Als directrice tel ik mee. Als Truus Ranzijn, die op ellendige mo menten hunkert naar een paar ste vige mannenarmen om zich heen en twee lieve lippen op de hare, tel je niet mee. Besta je zelfs niet. Voor uit, mevrouw de dirrek, je hebt olie bollen en warme wijn. Neem nog een glas en steek een sigaret op. Want een beetje verdoving heb je vanavond nodig. Ik kan moeilijk de straait op gaan om een man te zoe ken, die met we wil feesten, want geen man krijg ik zo gek. Zelfs als ik zou zeggen: je mag met me naar bed en voor niksje kunt nog geld toe krijgen, als je maar met me mee wilt gaan en mé liefkozen, kus sen, vertroetelen, dan zal ik deze ou de jaarsavond gelukkig zijn Ze schonk haar glas vol en dronk het opnieuw half leeg. „Alsjeblieft. lieve God; waarom ben ik zo lelijk? Waarom ben ik zo geschapen, dat ik verlang naar een man? En soms in mijn bed lig te hunkeren van ver langen? Iedereen heeft wel een vriend of een man of een verloofde. De nieuwe lerares Engels heeft een vriend om voor te' knielen, zo knap. Waarom zij wel en ik niet?" Ze dronk haar glas leeg en stak 'n sigaret op. Naar het glas kijkend, knikte ze. „Prosit, Truus. Maar waarop ik moet toasten, weet ik niet, want ik bezit niets, waarop ik kan klinken met mezelf. Het kan me ei genlijk heel geen donder schelen. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Ze pakte het glas en dronk het ach ter elkaar leeg, het met een klap te rugplaatsend op de tafel. „Geen éne donder.Voor mijn part krijgen alle mannen vanavond de kouwe koortsIk kan er toch geen krij gen Weer naar de slaapkamer lopend^ begon ze tegen haar spiegelbeeld te lachen. De spelden uit haar haar wa ren los geraakt; de pieken hingen rond haar gezicht. Uit haar losge raakte lingerie zag ze de nieuwe, pas gekochte beha met opgevulde cups Met een ruk trok ze het kledingstuk kapot en smeet het over de vloer. „Zo.... nu ben ik in natura.... en vind je het dan nog gek, dait er geen man naar je omkijkt, Truus Ranzijn? Je telt niet mee.... iedereen heeft vanavond plezier en gijn en wat heb ikVerdomme nog aan toe, wat heb ik?" Toen de klokken in de stad twaalf slagen lieten horen en overal vuur werk werd afgestoken, lag Truus Ranzijn, half ontkleed op haar cana pé, met een vlekkerig gezicht van de tranen, die over haar wangen waren gelopen, haar roes uit te slapen. Tweelmaal had Nelie Ranzijn een brief geschreven naar de heer Franz Schindler in Teine aan de Wupper. Landstrasse 74. Maar een antwoord was uitgebleven. „Best mogelijk, dat ze hem ook opgesloten hébben," veronderstelde Freerk. „Tenslotte was hij een offi cier. En daar zijn de geallieerden erg op gebrand." Nelie keek hem verbaasd aan. „Wat kan-ie voor kwaad gedaan hebben? Hij was een administratieve officier, die elke dag op het bureau zat. Wat kan hij voor kwaad gedaan hebben?" Freerk haalde de schouders op. „Noubevelen ondertekenen, waardoor Joden weggevoerd zijn naar gaskampen." „Dat was zijn werk helemaal niet. Hij had enkel met de legersterkte en zo te maken. Hoeveel voedsel ze moesten hebben en kleren en schoe nen. En als ze met verlof gingen. Franz kon nog geen vlieg kwaad doen, waarom zou-ie?" „Vertel me dan maar eens, waarom hij niet antwoordt." „Ik weet het niet. Weet u, of in Duitsland de post weer normaal funkitioneert?" „Denk van wel. Enfin, ik zou toch maar eens uitkijken naar een baan tje. Je kunt toch niet altijd blijven zitten wachten?" „O, als ik u in de weg zit. zegt u het maar, hoor. Dan smeer ik 'm wel riep het meisje verstoord uit. „Je weet wel beter," antwoordde haar vader rustig. „Maar het is voor jezelf beter, dat je opnieuw aan het werk gaat." Begin fe'bVuari reisde Nelie met de trein naar Amsterdam, 's Avonds keerde ze terug met de mededeling: „Ik heb een baan; ik ga weer serve ren." „O". Freerk keek zijn dochter on derzoekend aan. „Waar?" „Bij Heck in de Reguliersbree- straat. Maandag ga ik beginnen." „Wat verdien je?" (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7