Burgemeester voelt niet meer voor ambtsketen Zestien doden bij brand in Barcelona Massamoorden op Cyprus Tinoccfuo VertoiTs Schoenen Geslaagde jachthondenproef le Ouwerkerk Geslachtsziekte op Bali Ontploffing in Tasmanië Proefvaart van de G.0. I Doden in Zwitserse bergen ONZE PUZZELRUBRIEK Rekreatie-rapport vraag de nieuwe intermeubel- katalogus gratis intermeubel Regen stoort Laplandreis koninklijk paar Etruskisch graf gevonden Mishandeling van kinderen in Engeland COPA-boerenakties Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 3-9. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad heeft burgemeester A. P. Schou- wenaar, zulks in verband met de wethoudersverkie zingen enkele opmerkingen gemaakt over het bnrge- meestersseliap. Zijn opmerkingen mondden uit in het idee de ambtsketen af te schaffen, als zijnde de burge meester de eerste te zijn onder zijn gelijken. De heer Schouwenaav formuleerde zyn ambtsketen-passage aldus: „juist in verband met dit laatste is m.i. de vraag gewettigd of het symbool van de ambtsketen tydens raadsvergaderingen in deze tijd nog wel passend Is. De vraag stellen betekent wat mü betreft tevens het antwoord. Tevoren had de burgemeester uit voerig stil gestaan bij het raadslid maatschap, wijzend op het vrijwillig karakter van het lidmaatschap en op de sterk uiteenlopende belangen ook in de gemeente Brouwershaven. Het raadslid moet derhalve kontakt houden met de mede-burgers en hij dient gemeenschaps- en partikulier belang tegen elkaar af te wegen al vorens te komen tot een besluitvor ming. Door een te dicht kontakt evenwel kan weer de ofc/jektiviteit in de knel komen. De voorzitter geloofde dat juist de relatie kiezers- gekozenen in de ko mende zittingsperiode steeds meer ter diskussie zal komen. Van het stadhuis uit zegde de voorzitter alle benodigde informatie toe. Vooruitziende zei de heer Schou- wenaar met het begrip program-col lege niet de minste moeite te hebben. GENÈVE, 5-9. De Zwitserse bergen hebben vorig jaar 152 mensenlevens geëist. Onder hen waren, zo meldde donderdag het orgaan van de Zwit serse Alpinisten Vereniging, 43 bui tenlanders. Het aantal slachtoffers als gevolg van lawines vertoont een stijgende lijn. Vorig jaar waren dit er 37. In de afgelopen tien jaar, is aldus het alpinistenblad, het aantal skieërs dat door lawines werd verrast verdub beld. Kapitaalswerken. Het zal straks mogelijk zijn een aantal kapitaalswerken te realiseren als gevolg van een overschot op de rekening 1973 ad f 260.000,-. Met kracht zullen maatregelen worden genomen de leefbaarheid in de dor- BARCELONA. Bij een brand in een arme havenwijk van Barcelona zijn donderdag zeker 16 mensen om het leven gekomen en zeven gewond. In Spaanse persberichten werd ge zegd dat het dodental wel tot 60 kan oplopen. Waarschijnlijk als gevolg van kort sluiting ontstond het vuur in het on derste deel van het oude gebouw dat op de nominatie stond om te worden afgebroken. Het vuur verspreidde zich snel via de parterre en de eer ste verdieping waar timmerwerk plaatsen en andere bedrijfjes waren gevestigd, naar de bovenste drie ver diepingen. Daar waren behalve par ticuliere woningen twee logementen ingericht. Hierdoor was het moeilijk vast te stellen hoeveel personen in het gebouw waren. De puzzelrubriek „loopt" als nooit tevoren. Mogelijk ook door de prijs- verdubbeling, die enkele weken ge leden is ingegaan. Bijzonder lastig was de opgave van vorige week niet, er waren derhalve een vrij groot aantal juiste inzendingen. De eerste prijs is bestemd voor: De heer C. H. Kuyper Kruisweg 2 ZONNEMAIRE De tweede prijs gaat naar: Mej. C. W. Berrevoets De Graafstraat 85 GOES De oplossing van de puzzel van de vorige week is als volgt: HORIZONTAAL: 1. acre; 4. Linge 8. keep; 12. ara; 13. b'oa; 14. vlo; 15. rush; 17. mirre; 19. peso; 20. Parijs; 22. divan; 24. lot; 25. wijn; 27. smeer 29. gilde; 32. aria; 34. raket; 36. apso; 38. vijf; 39. til; 40. Ier; 41. epos; 43. menie; 45. wens; 46. nobel'; 48. draak; 50. bal; 51. kat; 53. retig; 55. repel; 58. Amor; 60. sober; 62. Rome; 64. ree; 65. oud; 66. gul; 67. sits; 68. bries; 69. Belg. VERTICAAL: 1. aard; 2. cru; 3. rasp; 5. ibis; 6. nor; 7. gard; 9. even; 10. els; II. Pool; 16 halma; 17. mijter 18. eiwit; 19. panda; 21. roe; 23. vijl; 26. kavel; 27. sifon; 28. ratel; 29 ge lid; 30. epiek; 31. borst; 33. rijp; 35. kin; 37. sen; 42. sober; 43. melis; 44. erker; 45. water; 47. bat; 49. aap; 52. hars; 53. roet; 54. goor; 55. rede; 56. loge; 57. telg; 59. mei; 61. bui; 63. mul. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. konijnenjager; 4. zonder verheffingen; 7. sieilijk dier; 8. brei benodigdheid; 10. punt bij het criketspel; 12. landmaat; 13. specerij; 15. rekenkundig vraagstuk; 17. niet of slechts dun bevroren plek 18. titel na afgelegd doctoraal exa men in de rechten; 20. overdekking v.e. voertuig; 22. persoonlijk voor naamwoord; 23. schaakterm; 24. ge- zifchtseinder; 26. muzieknoot; 27. spa de met gekromd blad; 28. scheeps- vloer; 29. modegek; 31. roofvogel; 35. gering van kracht; 37. ontvoering; 38 dier dat de poolstreken bewoont; 39. gierigaard; 41. niet-deskundige; 43. touw dat ter versterking in de rand v.e. zeil wordt vastgenaaid; 45. afke rig van werk; 46. plechtige verkla ring; 47. voegwoord; 49. kloosterzus ter; 51. tenen mand; 52. muzieknoot; 53. wijnsoort; 55. schrander; 58. dui venhok; 59. wig om hout te klieven; 61. stengel v.e. plant; 62. metaal; 63. wate doorlatende; 65. schoenmakers- priem; 66. meisjesspeelgoed;; 67. bo terton; 68. fluweelachtig weefsel. VERTIKAAL: 1. sprookjesfiguur; 2. muzieknoot; 3. telwoord; 4, plat boomd vaartuig; 5. paardeslee; 6. uiting van genegenheid; 7. kleding stuk; 9. stijloefening waarin een of ander onderwerp wordt behandeld; 11 bovenhoek v.e. zeil; 12. recht stuk v.e. vaarwater tussen twee bochten; 13. hoofddeksel; 14. elasticiteit; 16. dwaas; 17. boom; 18. gedwee; han delbaar; 19. koraalbank; 21. slagin strument; 23. fijn soort korrelig leer; 25. kinderziekte; 27. schijnbaar ge welf boven de aardvlakte; 30. grof weefsel; 32. Europeaan; 33. nacht- roofvogel; 34. boom; 36. vlaktemaat; 39. onsmakelijk; 40. ondergrondse kokervormige weg; 42. klokvormig neteldier; 44. deel v.e. tabakspijp; 46. alvorens; 48. deel van de hals; 50. uitholling in een muur; 51. water blaasje; 52. Europeaan; 54. afzonder lijk vertrek in een gevangenis; 56. voedsel; 57. beproeving; 58. raadge ving; 60. dwaas; 62. hoogste punt; 64. volksnaam van de kauw; 66. kle dingstuk van kloosterlingen. pen te bevorderen, terwijl de rekre- atie een uitbouw dient te krijgen. Hiertoe bestaan reeds vergevorder de plannen. Geen oplossing is er nog voor de onderbezetting van het per soneelsbestand; noodzakelijk is der halve een opwaardering van funk- ties. Hij pleitte tenslotte voor goed samenspel als raad in zijn geheel met behoud van eigen identiteit. NICOSIA, 5-9. De regering op Cyprus heeft donderdag meegedeeld dat Turkse militairen op het eiland zeker 130 Grieks-Cyprische burgers achter hun linies hebben gedood. Turks-Cyprioten van hun kant ver klaarden bericht te hebben ontvan gen over een vijfde massamoord op Turks-Cyprische burgers. De Cyprische regering maakte bekend dat „uit gedocumenteerd bewijsmateriaal, door de politie bij eengebracht, bleek dat tot 17 augus tus ïeker 130 Grieken in koele bloede door Turken werden vermoord. Daartoe behoorden kinderen en vrouwen en mannen tot de leeftijd van 90 jaar". Er werd in de verklaring niet na der ingegaan op het bewijsmate riaal. Wel werd gezegd dat de moor den werden gepleegd in tal van ge bieden die nu onder Turkse con trole staan. Goed en goedkoop DEN HAAG, 6-9. Minister Gruij- ters van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft voor de eerste maal het predikaat „goed en goed koop" verleend voor te bouwen huurwoningen. Het gaat om een complex van 99 woningwetwoningen in 't bestemmingsplan „Rozenprieel" in Haarlem en om 'n komplex van 25 woningwetwoningen die aan de Wit- tenkade in Amsterdam zullen wor den gebouwd, aldus het ministerie. Flitsen uit het buitenland PARIJS. President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk zou het ge bruik van het vetorecht in de Euro pese ministerraad willen beperken teneinde het mechanisme van be sluitvorming te verbeteren, zo meldt donderdag het Franse avondblad „Le Monde". SANTIAGO. De politie in de Chi leense havenstad Valparaiso heeft woensdag 1.500 mensen aangehouden voor ondervraging. Sommigen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, zo melden Chileense dagbla den. NICOSIA. Volgens een woordvoer der van de, Verenigde Naties is er donderdagavond hevig geschoten langs de „Groene Lijn", die de Grieks-Cyprische sektor van de Turks-Cyprische scheidt. De rust in Nicosia was te 10 uur plaatselijke tijd hersteld. BRUSSEL. De politieke kommissie van het Europees parlement wil een spoedige „ontdooiing" van de eco nomische en commerciële aspekten van de associatie tussen de EEG en Griekenland. BRUSSEL. De eerste Belgische di visie houdt van 16 tot 24 september, onder de codenaam „Friedenseiche" grote manoeuvres in de Duitse Bondsrepubliek. Dat gebeurt in de streek van Arolsen. BRUSSEL. De Europese gemeen schappen zullen volgend jaar 1877 miljoen Europese rekeneenheden (6775,97 miljoen gulden meer gaan kosten dan dit jaar. PARIJS/ATHENE. De Griekse minister van buitenlandse zaken George Mavros wil tijdens zijn reis door West-Europa de banden met Europa nauwer aanknopen en de in 1967 bevroren associatie met de EEG ontdooien. PARIJS. Bij een bankoverval in Parijs zijn drie mensen gedood en vijf gewond. BEIROET. Volgens het pro-Iraak- se Libanese blad „Beyrouth" ztfn donderdag de Egyptische strijd krachten in hoogste staat van pa raatheid gebracht, na uitgebreid po litiek en militair overleg over de jongste ontwikkeling in het Midden- Oosten. Advertentie toch héét wat anders! Ga ze nü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee BRUSSEL. Het Europees parle ment zal op 16 september in Luxem burg een extra-zitting houden om voorstellen van de Europese Com missie te bespreken die er op gericht zyn de situatie van de Europese 1 landbouwers te verbeteren. MADRID. Een jongetje van de pasgeboren vijfling in Madrid is overleden. De artsen hopen de vier meisjes in leven te kunnen houden. WASHINGTON. Het vorig jaar is het aantal ernstige misdaden in de V.S. met bijna zes procent toegeno men vergeleken met het jaar daar voor, zo valt te lezen in een rapport van do F.B.I., de Amerikaanse Fe derale recherche, dat donderdag in Washington is gepubliceerd. WASHINGTON. Volgens het Ame rikaanse omroepstation MBS is de gezondheidstoestand van de Chinese premier Tsjoe en Lai verslechterd. Het station had dit vernomen in een telefoongesprek met senator Hubert Humphrey. DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. De 12-jarige Hèlena Venhovens uit Waalre is bij een ver keersongeluk in Eindhoven om het leven gekomen. Zij werd op haar fiets aangereden door een personen auto. AMSTERDAM. De 26-jarige mo torrijder A. van Genderingen uit Duivendreeht is op de Joan Muys- kenweg in Amsterdam bij een bot sing met een geparkeerde aanhang wagen om het leven gekomen. Zijn 25-jarige vrouw, die op de duo zat, werd met bij de politie onbekend letsel in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. STEENBERGEN. In de nacht is de 4I-jarige J. L. Kardux uit Steenber gen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man vloog met zijn auto in zijn woonplaats door nog onbekende oorzaak uit de bocht en botste frontaal tegen een boom. Hij was op slag dood. RHEDEN. Op een met automati sche halve overwegbomen beveilig de overweg in de Parkweg in Rhe- den (Gld.), is de 82-jarige mevrouw A. J. Lagerweij door een goederen trein aangereden en overleden. De dame, die in een bejaardencentrum woonde in De Steeg, wilde als voet ganger de spoorbaan oversteken. NIEUWE TER-AAR. De 17-jarige W. N. Fokker uit Nieuwe Ter-Aar (gem. Breukelen) is bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. ARNHEM. Bij een bedrijfsongeval in een steenfabriek in Lienden (Gld.) is de 24-jarige G. W. Fokkert uit Aalburg om het leven gekomen. De man raakte beklemd tussen een zelf- lader en de achterzijde van de laad bak van een vrachtauto. ASSEN. Op het terrein van de Jo- han Willem Friso kazerne in Assen is een jeep omgeslagen. De bestuur der, de 18-jarige korporaal W. N. Visser uit Waarland (Gr.) werd uit de jeep geslingerd en overleed kort daarop aan zijn verwondingen. VEENENDAAL. In Veenendaal is bij een verkeersongeluk de 68-jarige mevrouw C. van Engeleriburg-Dor- lage bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer stak na van haar bromfiets te zijn gestapt de weg over en werd overreden door een bestelauto. (Vervolg van pag. 1) kersstruktuur weinig gedifferiën- teerd is, zou het verstandig* zijn het gebied in andere streken van Ne derland te „promoten" en te trach ten een breder publiek aan te trek ken. De seizoenrekreatie, die steeds meer opgang vindt, brengt met zich mee dat de mobiliteit van de vakan tiegangers wat lager ligt en' men vooral in de gebieden waar dit het sterkst is een groot pakket integrale voorzieningen weet te brengen. Vooral in de kampeersektor is het aan te b'evelen tot grotere cam pings te komen, met als voordeel dat deze gemakkelijker rendabel te ma ken zijn en aan de eisen van de be tere sanitaire voorzieningen kan worden voldaan. Wat het V.V.V.-we- zen betreft, raadt het N.R.I.T. aan tot een grotere centralisatie te ko men in verband met reservering van logiesakkomodatie. Het V.V.V.-kan- toor zou meer als brug tussen vraag en aanbod moeten optreden. Grevelingenbekkeii Als nieuw rekreatiegebied op Schouwen-Duiveland wordt het Gre- velingen-bekken genoemd. Deze stu die is echter niet voldoende om over dit gebied een volledige visie te kun nen geven. Gedacht wordt dat men hier zal moeten komen, gezien de verwachte gezinsrekreatie, met een kwalitatief hoogstaand voorzienin genpakket. Eén van de vele vragen, die hieromtrent open blijven is of het bedrijfsleven hier aktief zal worden. Taak overheid Er bestaat voldoende belangstel ling om grote investeringen te ver richten. Aan de andere kant valt echter nietite verwachten dat het be drijfsleven bij dit projekl vooruit zal lopen, zolang er van de kant van de overheid geen duidelijke beleidslij nen op tafel worden gelegd. Een der gelijke eindvisie verwacht men pas tegen het eind van het volgend jaar gereed te hebben. Kredietvoorzienin gen zijn tot op heden nog niet aan wezig. De Provinciale Raad voor de rekreatie in Zeeland hoopt tot de in voering van een subsidie-regeling te kunnen komen. Kon. Ned. Jagersvereniging- OUWERKERK. De Zeeuwse Jachthondencommissie van de Kon. Ned. Jagersvereniging heeft de eer ste jachthondenproef georganiseerd te Ouwerkerk. De jachtcombinatie „Nimrod" had het recreatie-centrum „De Vier Bannen" beschikbaar ge steld. Van de 38 deelnemers kwam het me- rend'eel uit Zeeland, maar ook waren er honden uit de rest van Nederland Op deze dag werden niet alleen de proeven volgens het reglement van de Kon. Ned. Jagersvereniging ge houden, maar ook een veldproef voor staande honden. Deze veldproef was alleen voor de Zeeuwse honden, met beoordeling op hun aanleg om een terrein af te zoeken naar wild en dit aan te wijzen zodat de jager dit kan benaderen. Op de K.N.J.V. proeven wordt de hond alleen beoordeeld op het werk na het schot d.w.z. het binnenbren gen van het geschoten wild. Er kun nen drie diploma's worden behaald, het C diploma voor de eenvoudige apporteer- en appèl proeven, het B diploma met zwaardere opgaven en het A diploma wat erg veel eist van jager en hond. De afdeling Zierikzee was de gast- afdeling voor deze jachthonden proef, met een voortreffelijke orga nisator. Na de laatste signalen van het Zeeuwse Jachthoorncorps van de afdeling Tholen, dal voor het eerst in het openbaar optrad, reikte de voorzitter van de afdeling Zierik zee de diploma's uit. Ondanks het feit dat dit de eerste proef was kwa men de meeste honden voor een di ploma in aanmerking. Uitslagen Onder de prijswinnaars van hier bevonden zich in de rubriek „K.N.- J.V.-Proef" de hond Paco (43 pnt), C diploma, eigenaar de heer P. C. J. Kotoun te Zierikzee; Credo 38 pnt) C diploma, eigenaar de heer J. M. van Langeraad te Kerkwerve en Saday (31 pnt) C diploma, eigenaar de heer S. F. Hart te Kerkwerve. Advertentie blijf bij de tijd! meelstraat 31 zierikzee IVOLA, (FINS LAPLAND) 5-9. De reis die koningin Juliana en prins Bernhard naar Lapland hebben ge maakt en die het hoogtepunt zou moeten worden van het staatsbezoek aan Finland is donderdag bijna vol ledig verregend. Kort nadat het koninklijk paar in gezelschap van president Kekkonen per speciaal Finnair machine aan kwam op het vliegveld van Ivalo ging het nog wel met het weer. Het was in ieder geval droog, zodat de kleurrijke ontvangstceremonie nor maal kon doorgaan. Kort daarna begon, het te regenen en de tempe ratuur zakte itot onder de tien gra den. Die weersverslechtering had tot gevolg dat enkele programmapunten waarop de koningin zich vanwege het sportieve karakter ervan had verheugd, niet konden doorgaan. ROME, 5-9. In de omgeving van Cerveteri bij Rome is een Etruskisch graf ontdekt dat opvalt door zijn b'ouw en de bijgevoegde stenen beelden en sieraden. Waarschijnlijk betreft het de laat ste rustplaats van een vorst of een andere hoogwaardigheidsbekleder. Er blijken al grafrovers aan het werk te zijn geweest. Volgens het Romein se blad „II Messagero" is mogelijk de beroemde Euphronios-vaas uit dit graf afkomstig, die volgens de Italiaanse autoriteiten op onwettige wijze in het Metropolitan Museum van New York is beland. JAKARTA, 5-9. Een Indonesi sche arts heeft hippies verantwoor delijk gesteld voor het verspreiden van geslachtsziekten op delen van het toeristeneiland Bali. Dit meldt liet persbureau Antafa. De betrok ken arts, die bij de gezondheids dienst van het eiland werkzaam is, zegt dat de vrije seks die door va kantievierende hippies op Bali wordt bedreven de voornaamste oorzaak is dat gdslachtziekten zich snel over het eiland verspreiden. Zelfs kinderen hebben de ziekten op gelopen. Hij heeft een oproep gedaan snel in actie te komen om te ver hinderen dat Bali een „speelplaats seks" wordt. LONDEN 5-9. In Groot-Brittan- nië worden ieder jaar zo'n 4000 kin deren door een of beide ouders dus danig geslagen, getrapt of op andere wijze mishandeld dat zij 7.ware ver wondingen oplopen. Van deze kinde ren komen er 700 om het leven. Deze cijfers worden genoemd in een woensdag gepubliceerd rapport van een regeringscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de dood van het 7-jarige meisje Maria Colwell. Zij overleed vorig jaar aan ernstige verwondingen die zij had opgelopen na door haar stiefvader bij herhaling te zijn mishandeld. PARIJS, 5-9. De Copa, het samen werkingsorgaan van veertien grote boerenorganisaties in de EEG, heeft maandag 16 september a.s. uitgeroe pen tot een dag van gemeenschap pelijke aktie. Op een buitengewone vergadering van de Copa in Parijs is woensdag het besluit gevallen dal de regeringen van de negen EEG- landen en de openbare mening nog maals door middel van massa-bij eenkomst en vreedzame demonstra ties attent zullen worden gemaakt op de slechte financiële situatie waarin de boeren verkeren. Ook zal dan de noodzaak worden onder streept van prijsverhogingen voor landbouwprodukten. HOBART, 5-9. In een wasserij van een meisjespensionaat in de bui tenwijk Sandy Bay van Hobart is donderdag een wasmachine bij de beproeving ontploft. Het dak vloog er af en de muren van de aangren zende strijkkamer vielen in, aldus de politie. Zes mensen kwamen om het leven een van de 21 gewonden overleed later jn het ziekenhuis. Pools-Bru's schip BRUINISSE, 1-9. Vorige weck had van Stellendam uit de succes volle proefvaart plaats van de nieu we G. O. 1, Catharlna. Deze nieuwe viskottcr van de gebrs. J. W. Melis sant te Stellendam, is de eerste van de zes kotters, die voor rekening van dc firma Maaskant en Zonen te Bminisse in Polen werd gebouwd, by Gdynia Shiprepair Yard. Lengte 36.60 m, breedte 8.02 m, holte 4.31 m De voortstuwingsinstallatie be staat uit een direct omkeerbare schecpsdicselmotor van het fabri kaat Smit/Bolnes, type 307 HD. met een vermogen van 1760 p.k. bij 315 omw. per minuut, met Kuipers re ductie kast. Uniek aan boord de bediening op de brug vanwaar de stuurinrichting op 5 verschillende plaatsen te bedie nen is en ook de nettenrol die zowel vanaf de rol zelf als vanuit de stuur hut behandelbaar zijn. Er werden door de firma Maaskant diverse of ficials uitgenodigd omdat dit vaar tuig als zeer „revolutionair" is be stempeld. De voorzitter de heer W. 't Man netje van Goerees Vissersvereniging bereidde de gebrs. Hans en Wout Melissant voor op de zware last die op hun schouders gaat drukken „Nu alles tegelijk op ons afkomt matige vangsten, lage prijzen en dure olie zullen we donkere jaren tegemoet gaan, denk niet dat jullie het uit de zware motor kunnen halen. God zal jullie moeten helpen", aldus de heer 't Mannetje. In diezelfde geest sprak ook ds. R. van Kooien, hervormd predikant, te Goedereedc, die namens de kerkeraad van Goedereedc een bijttel aanbood. De heer A. Maaskant droeg bet schip officieel over, men had met het schip zoals gebruikelijk al een tech nische proefvaart en een succesvolle vis- en vaarweek achter de rug. Ver der werd o.m. gesproken door één der directeuren van Smit cn Bolnes te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4