Geen herhaling van „hearing inzake Havenkwartier Afscheid Zeelands commissaris op 28 september RAPPORT Konsument kan zich schrap zetten... PREMIER DEN UYL OVER AFFAIRE VREDELING 2 AGENDA LAATSTE NIEUWS Hoe men het rapport Vakantie in Zeeland en op Goeree" ook bin nenste buiten keert, er valt niet anders uit te lezen dan dat de va kantieganger op Schouwen-Duive- land en Goeree Overflakkee rede lijk tevreden is. Hoe het dan weer bestaan kan, dat naar buiten het woord „ontevreden" wordt ge bruikt, behoort tot de geheimzin nigheden van de media. De tele visie - voorop een bezorgde Fred Emmer - stuurde het donderdag die kant uit tijdens een interview met gedeputeerde A. L. van Gees- bergen. Wij weten wel zeker dat dit in terview, althans de aanpak dooi de reporter, meer schade heeft ge daan dan een jaar werken van de Streek V.V.V. kan goedmaken. Noem het woord „ontevreden" voor het scherm en er is geen en kele marge meer om de zaak af te zwakken en te relativeren. Lo gische konklusie van het plannen makend publiek, dat Schouwen- Duiveland ook niet meer hoeft. Dat is dan het resultaat van een studie, die inleiding gaat vormen op een nog omvangrijker rapport. De direkte reaktie van het pu bliek is weer eens onderschat. In tussen betekent het inderdaaa niet dat er geen verlangens meer zou den zijn. Die zijn er misschien ie er nog wel eens geld om ze te reali seren. „Overheidsgeld" moet dat zijn, meende de gedeputeerde. Als de overheid (nog) geld heeft, zou dat kunnen, maar er kan ook best partikulier, eens wat van de grond komen. Men zie het zwembad te Zierik- zee. weliswaar aanvullend met subsidie gebouwd, maar er is heel wat aan voorafgegaan. Rapporten - ook het onderhavige .- ruiken naar de lamp. Wij zijn wel eens wat teleurgestelde ménsen tegen gekomen, dié het met het weer beslist niet troffen. Tegen, veertien dagen of drie weken regen is geen slecht-weer-akkomodatie bestand, maar voor de rest is men gewoon opgetogen over dit land, deze streek met zijn Westhoek, zijn stadjes en dórden. Trouwens waarom die elk jaar weerkerende stroom van z.g.n. „ontevredenen"? Ze blijven niet weg omdat er geen telefooncellen zijn of wasserettes. Het zijn ver worvenheden als die komen, inclu sief hier en daar (op een reuze- camping b.v.) een zwembad, maai de afwezigheid leidt niet tot on tevredenheid. Dat is pure nonsens. Wat de overheid kan doen, zij doe het, ook de provinciale overheid, maar laten we als 't kan ophouden met die het beeld totaal verteken de kreten van ontevreden en dat soort dingen. Het ware beter eens te noemen wat „we' wel hebben en dat is genoeg om een vakantie- Verdrinkingen in 1973 DEN HAAG, 5-9. Bijna driehon derd mensen zijn in 1973 in ons land door verdrinking om het leven ge komen, zo blijkt uit voorlopige cij fers van het centraal bureau voor dé statistiek. Opvallend is het grote aantal mannen en jongens, samen 235. Vrouwen en meisjes komen minder in het water om, in 1973 waren het er 58. Het aantal verdrin- kingsgevallen was iets hoger dan in 1972 (285). HARLINGEN. Een voor Harlingen levensgevaarlijke brand heeft daar gewoed, die in het centrum een snoep fabriek, een meubelzaak, een bar en vijf woningen in de as legde. Op de foto het café, waarvan slechts een ruïne overbleef. De brand is uxiarschijnlijk aangestoken. Raad Zierikzee Advertentie ZIERIKZEE, 3-9. In het kader van de rondvraag kwam op de vergadering van de gemeenteraad, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester het Havenkwartier aan de orde, ter sprake gebracht dooi de heer Groen, die alsnog een hoorzitting wilde, 0111 te voorkomen dal straks bezwaarschriften moeten ingestuurd. Zulks zou moeten geschieden voor de he- stemmiugsplandatum 22 september. Hij maakte hier een voorstel van, dat met 3 tegen 10 stemmen werd ver worpen. Tevoren had de voorzitter het opnieuw organiseren van een „hea ring" sterk ontraden. De voorzitter wees er op hoe tot drie maal toe er bijeenkomsten over dit onderwerp zijn geweest, terwijl er een stroom van informatie via de media hierover is gespuid. Het heeft allemaal al lang geduurd en nu opnieuw een hoorzitting, zou de zaak weer op z|jn kop zetten. De heer Groen wilde het plan niet opnieuw ter diskussie stellen, maar het publiek informeren hoe het uiteindelijk gaat worden. De voorzitter geloofde niet dat nog nieuwe aspck- ten aan de orde kunnen komen. De burgemeester wees er op dat geen enkele bestemmingsplan 100 pet. instemming kan vinden bij het publiek. De heef Den Boer vond in vertraging een levensgroot risiko steken. De heer Verschelling vond het plan toch nog onbekend bij het publiek en nu wil het college het „te vlug afdoen". „Hoe komt U er bij" repliceerde de voorzitter „het is allemaal ouwe koek. Zouden er nu opnieuw wijzigingen moeten komen, laat dan nooit meer iemand zeggen dat het allemaal zo lang duurt". De heer Groen wist dat er toch bezwa ren zijn bij sommigen. Wethouder Bij de Vaate wist dat men de be langrijke mensen op zo korte termijn niet meer bij elkaar krijgt. De heer Asma zei dat er serieus aan het plan is gewerkt. „Het lijkt mij niet juist Advertentie nu paniekvoetbal te gaan spelen". Hel voorstel Groen werd hierna ver worpen, evenwel met de toezegging van b. en w. dat gepolst kan worden wat nog kan gedaan lot de 22ste Slechte ontwikkeling in midden- en kleinbedrijf AMSTERDAM. 5-9. Dc econo- mische deskundige van het Konink lijk Verbond van Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (KVO), drs. L. Vonk, heeft de inkomensont wikkeling in de middenstand desas treus genoemd. „Voor het hele midden- en klein bedrijf wordt in 1974 per midden stander een inkomensgroei van een half procent nominaal verwacht bij een verwachte prijsstijging van 10,5 procent", aldus drs. Vonk die don derdagmiddag in een vergadering van de Amsterdamse kamer van koophandel over de positie van de middenstand sprak. september. De heer Asma maakte van de rondvraag gebruik te danken voor de vriendelijke woorden hem toegevoegd door de voorzitter. Op de zaak De heer Den Boer - teruggrijpend op de wethoudersverkiezing - ver klaarde op de zaak en niet op de persoon te hebben gestemd. Inha kend op de kritiek van de heer Groen verklaarde hij dat er weder zijds wel fouten zijn gemaakt, waar op de heer Groen antwoordde dat in ieder geval tussen de frakties ge- praal had moeten worden. Wat de kritiek op de openbaarheid betreft, zei laatstgenoemde dat de fraktie echt niet van plan is vertrouwelijke stukken, in de openbaarheid te bren gen. DEN HAAG, 5-9. De consument mag zich de volgende maanden weer schrap zetten tegen de prijsverhogin gen. Huisvrouwen moeten er reke ning mee houden dat hun leven aan merkelijk verzuurd zal worden om dat zij weer niet uitkomen, aldus donderdag de Consumentenbond. Melk duurder, electriciteit duur der, de suiker duurder, de post duur der, gas per 1 januari stukken duur der. Wie voor al deze ellende troost wil zoeken in de cultuur zal merken dat musea ook maar liefst de helft duurder worden en wie ten einde raad naar de dokter gaat moet daar ook meer betalen. Btf de Consumen tenbond komen steeds meer vragen van consumenten binnen hoe lang dit nog kan doorgaan. nuuiQrevwMom Hcvenpfelfl 1 Zlorlkzeo TeL (01110) 2443 DEN HAAG, 4-9. Volgens premier Den Uyl is er geen enkel bewijs voorhanden voor de stelling dat het interview van defensieminister Vrc- deling in „Vrij Nederland" tot inter nationale repercussies heeft geleid. Tijdens de woensdagavond gehou den interpellatie over het gevoerde regeringsbeleid vroeg de minister president aan interpellant Tuyn- man (VVD) hiervoor enig bewijs aan te voeren. De bewindsman zei de buitenlandse pers nauwkeurig te hebben gevolgd en naar vermogen inlichtingen te hebben ingewonnen. Hij is echter geen enkel bewijs te gengekomen waaruit zou blijken dat door de uitlatingen van ir. Vrede- ling twijfel binnen de NAVO is ont staan ten aanzien van Nederlands loyale medewerking aan het bondge nootschap. Zo lang er geen bewijzen in die richting zijn aan te voeren is drs. Den Uyl niet in staat en bereid om maatregelen te nemen als door ir. Tuynman gevraagd. Deze had er in zijn betoog bij de minister-president op aangedrongen langs diplomatieke kanalen de indruk weg te nemen dat ons land geen goede NAVO- partner zou zijn. Receptie in Statenzaal MIDDELBURG, 5-9. Het officiële afscheid van de Zeeuwse bevolking van de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, is bepaald op zaterdag 28 september a.s. van 16.00 tot 18.00 uur tijdens een receptie in de Statenzaal aan de Middelburgse Abdij. Een dag daarvoor - vrijdag 27 sep tember - zal de Commissaris (die, zoals bekend, op 1 oktober met pen sioen hoopt te gaan) in een officiële vergadering afscheid nemen van de Zeeuwse stalen, eveneens in de Sta tenzaal. De maandelijkse bijeen komst van de Commissarissen der Koningin in de verschillende provin cies onder leiding van de minister van binnenlandse zaken zal op don derdag 26 september in Middelburg plaats vinden. Ook daarin zal af scheid worden genomen van mr. Van Aaartsen. Het is gewoonte te vergaderen in de hoofdstad van de provincie, waarvan de Commissaris de volgen de maand met pensioen gaat. De echtgenoten van de Commissarissen komen mee. Zij zullen tijdens de vergadering het Middelburgse stad huis bezichtigen. Op de laatste dag van zijn ambt- periode, maandag 30 september, zal de Commissaris des morgens af scheid nemen van het personeel dei- provinciale griffie. Des avonds volgt dan het afscheidsdiner met de leden van het college van gedeputeerde staten. Gaatje van 18 x 30 cm was genoeg... HEERENVEEN. 5-9. Uit een cel in het politiebureau in Hcerenveen is in de nacht van woensdag op don derdag een gevangene ontsnapt door zich via zijn etensblikje (18x30 cm/ naar buiten te wurmen. De man, de 43-jarige Amsterdammer F. H„ ver liet het politiebureau via een dak raam. Hij is voortvluchtig. Volgens de politie heeft hij geen hulp van buitenaf gehad. F. H. zat gevangen wegens het plegen van een inbraak eind augus tus bij een slager in Heerenveen. waarbij f 20.000 werd buitgemaakt. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE KERMISPROGRAMMA (Cinemascope) Zaterdag 7 september - 8.00 uur Zondag 8 september - 8.00 uur Dinsdag 10 september - 8.00 uur U HEBT IN 10 JAAR NIET ZO GELACHEN! Toegang: alle leeftijden lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kelderbar-vinotheek DON CRISTOBAL (onder de Concertzaal) v Diskotheek Bistro hapjes Entree f 1,50 Geopend: zaterdagavond 9.00-02.00 uur Zierikzee t Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vfe2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 6 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Damcliib Zierik zee e.o„ 20.00 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Lions-wandelmars. Start J. W. de Jongeschool, 14.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Zondag 8 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Dinsdag 10 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Parochie-cehtrum U.V.V.-vergade ring, 19.30 uur. Wijkgebouw. Bejaardengymnastiek, 15.30 uur. Dreischor Bejaardensoos, 14.30 uur. Noordgouwc Mr. de Rooshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond, 20.00 uur. Woensdag 11 september Nieuwerkerk Dorpshuis. Bejaardensoos, 14.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zondag 8 september Dokter G. J. v. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Spreekuren zaterdag, zondag: 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostcrland. (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter Buitendijk. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, lel. (01110)-2780. neerrt waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zuster mevr. v. d. l aven. Haamste de. tel. (01115)-1423. neemt waar voor geheel Schouwen Zuster Waasdorp, Oo.sterJand, tolof. (01114) 1707. heeft dienst te Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven. tel. (01119) 666. neemt waar voor dierenarts Bergsma APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. DEN IIAAG. Zondag 8 septem ber staat ons land voor het eerst in het teken van een nationale zieken dag. Aandacht zal worden gevraagd voor de problemen van ziekte en ge zondheid in de samenleving en in tensivering van de contacten niet vaak vergeten medemensen. Een cognacbrand COGNAC, 6-9. Sinds vrijdag ochtend vroeg woedt een zware brand in drie kelders van de onder neming „Martell" in Cognac, waar honderdduizenden liters cognac la gen te rijpen. De vlammen slaan tientallen meters hoog uit en bedrei gen andere kelders. Watervallen Er zijn een heleboel watervallen in het noorden v>an de V.S. In het oorspronkelijk (heel langIndianen- gebied is het meer regel, dan uit zondering, maar de uitspringer is dan geworden cle Niagara-waterval- len, een lawine van neerstortend water, verdeeld over verschillende „vallen", die elk hun eigen bekoring hebben. De Niagara-fallsvallen te be kijken van de Canadese en van de Amerikaanse kant. Hel zijn dikke, ke, stroelende, groenkleurig water massa's, die in een werveling van water en nevel omlaag storten. De commercieheeft de vallen al vroeg ontdekt. Vooral aan de Cana dese kant is er een soort ratjetoe van amusement bij dit honderddui zenden trekkende attraktiepunt te vinden, maar dat hoeft allemaal niet. Niet zo bekend is dat de Niagara- watervallen beheerst kunnen wor- van de mensen, 's Nachts als er geen toeristen meer zijn, kan de hele „on ophoudelijke" stroom worden tegen gehouden, met het oog op de elek triciteitsvoorziening. Het is pure „witte steenkool". Een grapje is wel dat bootjes tot vlak onder de (Amerikaanse) water val varen. Wie mee wil wordt in een grote zeildoeken jas met capu chon verpakt, want er komen grote massa's water over het schip. De mensen zien er uit als monniken en nonnen, allemaal op weg naar de Maid of the mist") „Het meisje van dc mist"), want ireldra verliest het schip zich in de waternevels, die het neerdonderend water teweeg brergt. Veel imponerender nog intussen is de Niagara-rivicr, een wild brui sende rtroom. met kleine vervallen, draaikolken, tegenstromen, zand- verhogingen waaromheen het water wervelt en een slang van steengruis en takken; een onvergetelijk gezicht. Rond de watervallen zelf is een hele cultus omslaan en hoog genoteerd zijn de mensen, die de val hebben bedwongen (o.m. een koorddanser en een man in een ton). Meestal loopt dat slecht af. Ooit echter is een zeilbootje in de greep van de rivier gekomen en met tomeloze snelheid in de richting van de waterval gesleurd. De opvarenden kwamen om, maar één jongetje van elf jaar overleefde de veertig meter diepe dnik in de waterval. Hij werd gered door het bootje van de Maid 'of the mist". Als men daar toch komt, moet men de Niagara-watervallen wel ge- Z'C'i hebben. Het is een toeristische „must" van dc eerste orde. Op dia's intussen doet dc lichtgroene kleur van het water het prachtig; een ef- fekt dal men niet zo zon venvachten SCHIER EI LA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2