X HET LAATSTE HOUVAST Herverkiezing van wethouders ondanks P.C.G.-kritiek Tinoccfuo Olie iets goedkoper Weer massagraf op Cyprus Europese commissie wil vroeg begin landbouwprijzengesprek 7 het nieuwe meubelboek is uit! intermeubel Weer Nederlandse vrachtwagen weg Verton's Schoenen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 september 1974 Nr. 21550 Gemeenteraad Brouwershaven Advertentie BROUWERSHAVEN, 3-9. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Brouwershaven legden de raadsleden de eed c.q. de belofte af in handen van burgemeester A. P. Schouvvenaar. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van de wethouders. De heren P. de Moor en Ph. van Ast werden herkozen. Alvorens hiertoe werd overgegaan legde de heer C. J. de Munnik (PvdA) een stemverklaring af waar in hij stelde dat er de afgelopen 8 jaar een goede samenwerking is ge weest met de VVD, hoewel we het niet altijd met elkaar eens waren. Toch zien we geen gegronde redenen om de VVD af te wijzen en hopen ook de komende zittingsperiode weer in het belang van de gemeente en de gehele bevolking te kunnen samen werken. Als kandidaat voor het wet houderschap stelde de fraktie de heer P. de Moor. De heer J. K. Goemans (VVD) zei dat zijn fraktie graag de samenwer king met de PvdA gecontinueerd zou willen zien. Als kandidaat stelde de fraktie de heer Ph. van Ast. Kritiek oppositie De oppositieleider de heer J. A. v. d. Bijl (PCG) zei, dat, wanneer wordt afgegaan op de uitslag van de gemeenteraadsverkiezing geconsta teerd kan worden dat de PCG als winnaar uit de bus is gekomen. Dit krijgt nog meer gestalte in aanmer king genomen dat het GPV met een eigen lijst is uitgekomen. Algemeen was de gedachte dat de PCG een ze tel zou verliezen, vandaar dat zowel de PvdA als de VVD hoopten op een zetel winst, maar het is anders uitge komen. Wat is de oorzaak hiervan? Spreker riep bij de raadsleden in herinnering de kritiek van zijn frak tie 'b'ij de tussentijdse wethouders- Advertentie gratis verkrijgbaar prieelstraat 31 zierikzee DEN HAAG, 4-9. Met ingang van gisteren (woensdag 4 september) is de maximum-verbruikersprijs van dieselolie (autogasolie), af pomp, met 0,7 cent per liter verlaagd. Hierbij is rekening gehouden met een ver ruiming van de handelsmarge voor de pomphouders van 0,3 cent per li ter, hetgeen in overeenstemming is met de margeverhogingen die in het algemeen aan de handel zijn toege staan. De maximumprijzen voor auto gasolie in Bulk, Huisbrandolie (H.B.O.) I en II en petroleum zullen met ingang van dezelfde datum met 1 cent per liter dalen. DEN HAAG. Leden van de Tweede Kamer hebben in de hoofdstad ge- kollekteerd voor hel Kon. Wilhelmi- nafonds voor de kankerbestrijding. P.v.d.A.-kamerlid Jan van der Doef weet hier van een lieftallige terras- klant een bijdrage los te krijgen. verkiezing van 2 jaar geleden, en de waarschuwing daaraan verbonden, dat het niet goed zou overkomen bij de kiezer wanneer er de heer Van Ast tot wethouder gekozen zou wor den. Ik dacht dat het genoegzaam bekend is waarom wij toen onze bezwaren op tafel hebben gelegd en wij willen hierover nu niet verder uitweiden, maar wel opmerken dat onze kritiek van toen juisit is ge weest. De stemming heeft het uit gewezen. De heer Van Ast heeft bij de ver kiezing van 29 mei j.l. van de VVD- stemmen 57 °/o op zich verkregen, zelfs in een bepaalde kern maar 37 Wij concluderen hieruit, dat de heer Van Ast zelfs uit zijn eigen partij niet het algemeen vertrouwen heeft. Wij hebben met teleurstelling ver nomen dat onze fraktie geen ver trouwen heeft gekregen om in het dagelijks bestuur van de gemeente zitting te nemen, vooral ook als we in aanmerking nemen dat bij de ge meenteraadsverkiezing anno 1974 de PCG als winnaar uiit de bus is geko men. Het brok wantrouwen, dat wij nu tegenkomen doet pijn, niet alleen b'ij onze fraktie, ook bij onze kiezers, ja zelfs bij een deel van de kiezers die op de PvdA of VVD hebben ge stemd." Verdere bezwaren „Wij hebben géén vertrouwen ge kregen. Daarom wordt het voor ons uitermate moeilijk vertrouwen te geven, vooral ook omdat wij bezwa ren hebben tegen de heer De Moor als kanddiaat wethouder van de PvdA. Wij zijn van oordeel, dat de heer De Moor de afgelopen periode blijk heeft gegeven onvoldoende terzake kundig te zijn voor zijn por tefeuille. Het is naar ons gevoel dat de heer De Moor het overlaat aan anderen. Het is voor ons de vraag waar het de heer De Moor om te doen is, de eer, de centen, of zich wezenlijk inzetten voor de gemeen schap? U zult begrijpen dat wij geen me dewerking kunnen geven om de voorgestelde heren tot wethouder mee te helpen verkiezen. Wij zijn van mening dat in de fraktie van de PvdA mensen zitten waar wij ons vertrouwen eventueel wel aan zou den kunnen geven. We willen wel voorspellen dat deze wethoudersver kiezing bij de kiezer niet direkt gunstig zal worden ontvangen, te meer ook daar er gestreefd moet worden, indien mogelijk, naar een spreiding over de kernen van het college van b. en w. Heel het ge beuren van vanavond is een soort toneelspel, waarin onze fraktie de figurantenrol zal spelen. Wij hebben met de gedachte gespeeld om de raadsvergadering voor de stemming te verlaten, maar bij nader inzien kunnen wij dit onze kiezers niet aandoen. Het zal blijken bij de stem ming hoe onze fraktie zich het nieu we college van b. en w. van de ge meente Brouwershaven zou wen sen." Diskussie De heer C. J. de Munnik zei de gevoelens van de hetr v. d. Bijl goed te kunnen begrijpen, maar vond de aanval op de heer De Moor nogal aan de scherpen karnt. De heren De Moor en Van Ast vonden de aantijgingen beneden peil. De heer De Moor: „U moet het maar eens met bewijzen staven dat ik me de laatste acht jaar niet heb' ingezet voor de gemeente. U was het destijds die de wethouder van de PvdA (wijlen de heer Dekker) in de vernieling hebt geholpen en zich met hand en tand tegen het stadhuis van Brouwershaven verzette". De heer v. d. Bijl: „dé heer De Moor heeft nooit de zaken van open bare werken verdedigd maar liet dit door de voorzitter doen. We ver wachten, wanneer u deze portefeuille beheerst, u er ook gestalte aangeeft". De raadsvoorzitter maakte hierna een einde aan de scherpe opmerkin gen over en weer en ging over tot de verkiezing van de wethouders. Bü de eerste stemming behaalde de heer P. de Moor 8 stemmen en de heer W. L. Kloet 3. By de tweede stemming kreeg de heer Ph. v. Ast 8 stemmen en de heer J. A. v. d. Byl 3 stemmen zodat de beide wethou ders werden herkozen. Beide wet houders dankten de leden voor het in hen gestelde vertrouwen. Felicitatie De voorzitter feliciteerde de heren Van Ast en De Moor met hun herbe noeming en ging hierb'ij nog eens dieper in op het werk van b. en w. Er wordt steeds prettig samenge werkt ondanks dat men het niet al tijd eens is maar dat is ook demo cratisch. Iedere week worden er zo'n 25 a 30 agendapunten behandeld. Het college heeft er de laatste jaren hard aan moeten trekken. Helaas worden de wethouders nog onderbetaald, daar niet iedereen vanwege zijn werk een dergelijke funktie kan uit oefenen. Het is een leemte in de democra tie aldus de voorzitter dat de wet houders vooral financieel niet altijd in de gelegenheid gesteld worden dit ambt te vervullen. De positie van de wethouders zal zeker ter diskussie moeten komen en bij de komende portefeuilleverdeling zullen de lijnen strakker aangehaald moeten worden en zal ook meer de stem van de wethouder gehoord moeten worden. Burgemeester Schouwenaar be sloot met de wens dat met de wet houders, de gemeentesecretaris en het ambtenarenkorps weer een goe de tijd tegemoet zal worden gegaan in het belang van de gehele bevol king. Gemeente Goes heeft sluitende begroting GOES, 3-9. B. en w. van Goes hebben de gemeenteraad voor 1975 weer een sluitende begroting aange boden met een totaalbedrag aan in komsten en uitgaven van de gewone diest van ruim 34 miljoen gulden. Wat de uitgaven betreft nemen volkshuisvesting en openbare wer ken het grootste deel voor hun reke ning met resp. f 6,8' en f 4 miljoen. Aan algemene middelen ontvangt de gemeente ruim 18 miljoen, hét geen omgerekend naar het inwoner tal neerkomt op f 658,43 per inwo- - ner. NICOSIA, 4-9. Rauf Denktash, de leider van de Turkse gemeenschap Cyprus, heeft in Nicosia onthuld dat bij het drop Tokhni op 20 km van Limassol weer een massagraf met lijken van Turkse Cyprioten is ont dekt. Men had het graf kunnen vinden dank zij een jonge Turkse Cyprioot die had kunnen vluchten toen er buldozers werden gehaald om de lijken van zijn terechtgestelde vrien den met aarde te bedekken. Het massagraf ligt in een gebied dat dooi de Griekse Cyprioten wordt be heerst. DEN HAAG, 3-9. Dinsdagmiddag is op de parkeerplaats Concorezzo bij Milaan een Nederlandse vracht wagen met aanhanger gestolen. De kombinatie, die eigendom is van Harry Vos' Internationaal Expeditie bedrijf in Oss was geladen met ta pijten en karpetten. De waarde van de trekker met aanhanger is hon derdduizend gulden, die van de lad- ding tachtigduizend gulden. Volgens N.O.B.-wegtransport is dit sedert begin 1973 de 55 ste Neder landse vrachtwagen, die in Italië ge stolen werd. toch héél wat anders! Gazepü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee Beroofd van taxi en geld VALKENBURG, 3-9. In Valken- burg (Limburg) is een taxichauffeur overvallen en beroofd van f 160, en van zijn taxi. Twee mannen van ongeveer 25 jaar dwongen de chauf feur zijn geld af te geven en daarna uit te stappen. Om hun woorden kracht bij te zetten gaven zij de chauffeur met 'n hard voorwerp een klap op het hoofd. De daders zijn er met de taxi vandoor gegaan. Tot nu toe ontbreekt van hen elk spoor. Flitsen uit het buitenland SINGAPORE. De leiders van Noord-Vietnam en van de Vietcong hebben dinsdag, ter gelegenheid van de vijfde jaarlijkse herdenkingsdag van de dood van president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam opnieuw verklaard, dat de macht over heel Vietnam hun doel is. ZAGREB. De plv. officier van jus titie in Zagreb heeft de twee be stuurders van de vrijdagavond voor het station van Zagreb ontspoorde sneltrein beschuldigd van nalatig heid. De mannen zullen worden ver volgd wegens „ernstige vergrijpen tegen de openbare veiligheid en ei gendommen". DJAKARTA. De Nederlandse par lementaire delegatie die op het ogenblik een bezoek brengt aan In donesië, heeft in Djakarta met de Indonesische procureur-generaal Ali Said van gedachten gewisseld over het lot van de 35.000 politieke ge vangenen. SHOREHAM (Engeland). De En gelse kustwacht heeft bekend ge maakt, dat twee bemanningsleden zijn verdronken van het jacht van ex-premier Heath van Engeland toen >dit maandagavond bij de Engelse zuidkust omsloeg en zonk tijdens een hevige storm. (Het jacht van Heath heeft 270.000 gulden gekost.) BRIGHTON. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Cal- laghan, heeft de vakbonden gewaar schuwd voor de consequenties van een verwerping van het zogenaamde „sociale contract" met de regering. Dit akkoord houdt een vrijwillige beperking van de looneisen in. HONGKONG. China zal hulpgoe deren, waaronder medicamenten en voedsel in blik, ter waarde van 425.000 gulden, naar Cyprus zenden voor de „door de oorlog getroffen bewoners van het eiland". Dit heeft, het persbureau „Nieuw China" mee gedeeld. NAIROBI. In de komende 25 jaar zullen, vooral in Azië, meer dan een miljard mensen van honger sterven, zo heeft Maurice Strong, directeur van het VN programma voor het mi lieu, dinsdag in Nairobi gezegd. NIEUW DELHI. Bij een ongeluk met een boot op de overstroomde rivier de Brahmapoetra in het noor den van India zijn naar wordt ge vreesd 37 mensen om het leven ge komen. Overstromingen in het noord-oosten hebben sinds begin juli al aan zeker 600 mensen het le ven gekost. LOURENCO MARQUES. De West- duitse consul in de Mozambikaanse hoofdstad Lourenco Marques is dood aangetroffen, zo berichten dag bladen in Mozambique. De 52-jarige consul, Willem von Kendell had een kogel in het hoofd. Zijn lijk is ge vonden in zijn huis in een buiten wijk van Lourenco Marques. WASHINGTON. John W. Dean, een van de belangrijkste adviseurs van oud-president Nixon, heeft zich gemeld voor het ondergaan van de gevangenisstraf van een tot vier jaar wegens zijn rol bij de pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 6 SEPTEMBER NED. I: Diverse hoogstandjes vul len tussen zeven en acht uur het scherm in KRO's wereldcircus. Ook de verdere gebeurtenissen van de Melchiors worden voor de klok van acht uur getoond. Het vermengen van een partij zout met zand door de koopman Frühstroh wordt zwaar gestraft. De man raakt er door in grote moeilijkheden. Moeilijkheden die nog groter worden als Knut Melchior op een lading bier van hem beslag laat leggen. Zinnend op wraak huurt Frühstroh een scherp schutter om de Melchior om het le- vente brengen. Na het journaal blij ven de kijkers in de welddadige sfeer dankzij een aflevering van De Wrekers. Er steekt iets misdadigs achter als Emma uitgenodigd wordt een weekend door te brengen op het landgoed van een zekere Sir Cava lier Rousicana. Op het landgoed aan gekomen blijkt de gastheer er niet te zijn. Wel een vreemde huishoud ster, die er op een gegeven moment' met de auto van Emma Peel vandoor gaat. Tot half elf is daarna het scherm voor de rubriek Waar ge beurd, waarin vanavond voor de laatste maal verschillende personen hun merkwaardige gebeurtenissen vertellen. Het eerste net blijft tot rond half twaalf in de lucht, want na de trekking van de Algemene Loterij Nederland en het laatste nieuws worden nog drie kwartier beelden getoond van de Europese at- letiekkampioenschappen in Rome. NED. II: Vanaf zeven uur trekt de zonderling Zorro ten strijde tegen de misdaad. Er is sprake van een afper singszaak, waarbij het leven van Don Diego op het spel staat. Hierna volgt het vraag en antwoord spellet je boter, kaas en eieren, waarin min of meer bekende artiesten hun me- Vrijdag 6 september, 20.20, Neder land II: Pleuni's primeur party. Met o.a. Dalida. dewerking hebben willen verlenen. Om tien voor half negen wordt er overgeschakeld naar het RAl-ge- bouw in Amsterdam waar in het ka der van de Firato'47 een rechtstreeks amusementsprogramma wordt ge maakt. Pleuni Touw, bekend van De Stille Kracht, is de presentatrice van deze show. Te zien en te beluisteren zijn o.a. de zangeres Dalida, de Franse variété-artiest Chantal Du- mont en uit eigen land o.a. Buena de Mesquita. Hierna volgt een afleve ring van de FBI. Een onderwereld figuur die vindt dat hij van zijn baas altijd minderwaardige klusjes krijgt opgedragen, besluit de slag van zijn leven te slaan, waarbij het gaat om 2.000.000 dollar. De TROS neemt af scheid van de kijkers met TROS- Sport. Tot ongeveer kwart voor twaalf is daarna de zender voor het IKOR, waarin een reportage getoond wordt over hoe mensen reageren op een zeer ernstige ziekte die hen on verwachts overvalt. VRIJDAG 6 SEPTEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Wereldcircus: 19.30 De Melchiors; 20.00 Journaal; 20.20 De Wrekers; 21.10 Brandpunt; 22.00 Waar ge beurd; 22.25 Algemene Loterij Ne derland; 22.30 Journaal; 22.35 E.K. atletiek. NED. II: 18.15 Flexible school; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Boter, kaas en eie ren; 20.00 Journaal; 20.20 Pleuni's primeur party; 21.20 FBI; 22.10 TROS Sport; 22.50 Lijden en toch le ven; 23.40 Jour-naai. BRUSSEL, 2-9. De Europese Com missie streeft naar een vroeg begin van de besprekingen in de EEG- ministerraad over de landbouwprij zen 1975/'76. Zij tracht te bereiken dat die prijzen, in plaats van in april voor zuivelprodukten reeds in fe bruari en voor rundvlees in maart ingaan. De Europese landbouwcommissa ris, ir. P. J. Lardinois, heeft dit maandag tijdens een persconferentie in Bi'ussel meegedeeld. De tussentijdse verhoging met vier procent van de prijzen voor het lo pende jaar, die de commissie in de dinsdag a.s. te houden minister raadsvergadering gaat voorstellen, zal volgens ir. Lardinois moeten gel den voor alle produkten waarvoor garantieprijzen bestaan. De commissie gaat ook, zoals reeds gemeld, een devaluatie van het „groene pond" in Engeland en Ier land voorstellen, om de producen tenprijzen voor landbouwprodukten daar omhoog te krijgen. Het percen tage van die devaluatie zou 7,5 moe ten zijn, zo deelde ir. Lardinois nu 32 „Nelie knikte. „Dat konden ze me niet afpakken, want ik had het in m'n geheugen: Landstrasse 74 in Teine aan de Wupper. Franz Schind- ler." „Dan schrijf je hem eens", stelde Truus voor. „Het postverkeer met dat moffenland is al weer normaal". „Doe ik zeker, maar nu moet ik eerst nieuwe kleren hebben. Met die vodden - ze wees op haar koffertje - kan ik me met Kerstmis niet in de stad vertonen. Textielpunten heb ik voldoende, maar ik heb geen geld. Dat hebben ze me ook allemaal ont stolen, de lamstralen." „Ssst, kalm aan." bezweerde haar vader. „Hoeveel had je, toen je in mei werd gearresteerd?" „O, een paar honderd gulden precies weet ik dat niet meer. En thuis had ik ook wat." „Thuis?" vroeg Truus. „Ja, thuis, bij Frans. Hij was en kele dagen voor de kapitulatie ver trokken, naar Utrecht. Dienstbevel. Alles hebben ze me afgenomen, de ellendelingen Truus opende zwijgend haar tasje cn diepte er vier briefjes van vijf en twintig gulden uit op, die ze aan haar zus gaf. „Alsjeblieft: besteed het geld nuttig, want het is duur." „O", riep Nelie opgetogen, „dal is geweldig! Zodra ik weer verdien, krijg je het terug. Dank je, ik ga meteen naar de stad!" Toen ze op de fiets van haar moe der vertrokken was, schonk Trijnie nog een kop thee in en vroeg: „Is dat zo? Van dat geld? Maar dan is het toch stelen?" Truus zuchtte. „Moeder, het was oorlog en dan lopen verschillende dingen uit de hand. Wees blij, dat het geen bijltjesdag is geworden, an ders zou je maar cén dochter ovcr- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK gehouden hebben. En wat betekenen dan die vierhonderd gulden?" „Maar 't is toch stelen," hield Trijnie hardnekkig vol. „Tja, dat hebben we van de Duit sers afgekeken," bevestigde Freerk op wijsgerige toon. „Als je met de pek omgaat, word je ermee besmet." De beide Kerstdagen verliepen rustig. Verscheidene Purmerenders waren op de hoogte van de scheve schaats, die de jongste dochter van Freerk Ranzijn had gereden. Hield ze 't met eeen Duitse officier? Zal ook wel een poos vastgezeten heb ben. Maar dat dachten ze enkel. Freerk Ranzijn was een rustige man, die niet langs de weg timmerde, en daarom mocht men hem. Dus werd hij gewoon begroet op het kerkpad, al keek menigeen wel met een schuin oog naar de jongste dochter. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar vroeg Freerk haar: „Wat zijn je plannen voor de toekomst?" „O. ik heb Franz geschreven. Met een paar dagen heb ik wel antwoord. Dan ga ik waarschijnlijk naar hem toe en trouwen we." Freerk besloot hierop niet in te gaan, maar zei enkel: „Na nieuwjaar zullen we wel zien." Het jaar 1946 begon met koude dagen. Truus Ranzijn zwaaide op nieuw de scepter in haar school, de lessen werden weer op normale wij ze gegeven. Ze was al voor oude jaarsavond terug gegaan naar Haar lem. Het dagelijkc gezeur van haar zuster cn vooral het gejeremenieer over het verlies van haar geld en verdere bezittingen - weet je, dat het slaapkamerameublement bijna vijfhonderd gulden gekost heeft? Franz en ik hebben 't samen betaald. Ook foetsie. Mooie wereld tegen woordig - begon haar zo de keel uit te hangen, dat ze op 29 december besloot terug te keren naar Haar lem. Dan maar in m'n eentje oud en nieuw vieren. Dat deed ze. Op haar manier. Met oliebollen, warme wijn, een plaatje, een pakje sigaretten en nog meer wijn. Met een oliebol in de éne hand en een glas wijn in de andere liep ze naar haar slaapkamer en bekeek zichzelve in de spiegel. Spotlachend hield ze het glas omhoog: „Proost, mevrouw de direktrice, op jc ge zondheid. Verdorie, ja, dat is hel enige waardevolle, dat ik aan m'n li chaam heb. Ik ben zowaar gezond. Vraag niet, hoe het kan. maar pro fiteer ervan. Ervan profiteren.... laat me niet lachen! Hoe? Geen man. die me aankijkt, laat staan begeerd. Er is ook niet veel aan me om te be geren." ze duwde het restant van de oliebol in haar mond en trok ver volgens haar wollen vest los. zodat een deel van haar bovenlichaam zichtbaar werd. „Nee, mevrouw de direktrice. het spijt me, dat ik het. opnieuw moet konstateren, maar u ziet er niet bepaald aantrekkelijk uit. 't Is. dat het me thuis met de paplepel ingegoten is. dus ik weet. dat jc het zonde noemt. Daarom blijf ik netjes de eenzame Truus Ranzijn, nog nooit beroerd door mannenhan den. Er Is ook niet veel bijzonders te beroeren, he Truus?" Ze trok haar rok een eind omhoog, zodat haar dijen zichtbaar werden. „Mag ik u voorstellen? Mijn onderstel. Hel kan me dragen, omdat de rest navenant is." Met een ruk dronk ze haar glas leeg. „Proost, Truus. een heel vol jaar ben je een net meisje geweest, helemaal niet met mannen op sjouw gegaan, om de eenvoudige reden, dat geen man je belangrijk genoeg vindt om je nader te onderzoeken. (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7