Geen kans op benoeming van een derde wethouder Raadsleden werden beëdigd en wethouders gekozen NAMEN VOOR HOOFDSTRAAT Deurloo Martelingen in Chili EN HOFJES Frans boerenprotest Hout- en plaatmaterialen Saman en Ilolty- rrjode ZEELAND STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 5 september 1974 Nr. 21550 3 Gemeenteraad VVestersehouwen WESTERSCHOUWEN, 3-9. Bij de dinsdagavond dooi de gemeenteraad van Westerschouwen gehouden wet houdersverkiezing werd door de PvdA-fraktie, hij monde van de heer J. C. Hendrikse, voor de verkiezing hiervan de houding van de PC-fraktie bijzonder ge laakt. De PvdA-fraktie, die geen wethouderszetel heeft, had het voorstel gelanceerd volgens artikel 86, 3e lid der gemeentewet bij G.S. de goedkeuring te ver krijgen voor het aanstellen van een 3e wethouder. Gekozen werden de heren M. J. Steur en L. C. Hoogerhuis. Als motive ring voor een derde wethouder werd aangevoerd dat er in de gemeente Westerschouwen vele en grote taken zjjn op het gebied van bestemmings plannen en rekreatie. Het aanstellen van een derde wethouder zal er toe kunnen bedragen dat de taakverdeling in het college beter tot zijn recht komt. zodat de werkzaamheden van de wethouders tot redelijker proporties worden terug gebracht. heerlijke herfstkleuren De kleuren in de mode van vandaag zijn warm en smaakvol. Vol vrouwelijkheid. U vindt een symfonie van prachtige tinten. Donkerrood. Perzik. Roest. Flessengroen. Deze heerlijke kleuren maken de mode van vandaag tot 1 een uiterst vrouwelijke mode. Met de hand op 't hart: ons inodcnieuws is uw moeite waard. Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Gemeenteraad Brouwershaven Verder zag men dat de benoeming van een derde wethouder, die dan uit de fraktie van de PvdA zou moe ten komen, het samenwerkingsver band tussen de verschillende politie ke stromingen in Westerschouwen zal bevorderen. Doordat bij dé jong ste verkiezingen bijna een derde van de stemmen op de PvdA werden uit gebracht acht de fraktie het juist dat zij nauwer bij de voorbereiding van de raadsbesluiten worden be trokken. Met vreugde, hebben wij vernomen dat de fraktie van de VVD positief tegenover deze gedachte Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reisclieques P.EXESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Op het land stoere Zeeuwen, ln de lucht zilverwitte meeuwen; ■Een overvloed van sappig gras, Verder suikerbieten, graan en vlas. Fruit van d'allerbeste kwaliteit, Overal vind je volop bezigheid. Ik heb gedwaald en gereden Door de prachtige oude steden, Door de kleine dorpen met grote kerken, Sommige nog omringd met zerken. De frisse lucht, duinen en strand Trekken duizenden ook uit het buitenland. De eerlijke taal, geheel zonder snoeven Maakt het fijn bij jullie te vertoeven. Bij een eerste contact zal echter blijken, Dat men eerst de kal uit de boom wil kijken. Heeft men echter het vertrouwen, Dan kan men vast en zeker op u bouwen. Ze zongen„Ik verloor mijn hart in Zierikzee" Het mijne nam gans Zeeland mee. Tot mijn geluk heb ik vele vrinden, Die mij hecht aan Zeeland binden. Daarom tot slot van dit gedicht: Zeeland, bewaar steeds uw eigen gezicht. Die opgave in deze tijd Helemaal geen kleinigheid. Met hun kracht door alle eeuwen Hebben ze het gered die Zeeuwen. Leersum J. P. ter Haar Er is een voortdurend groeiende belangstelling voor maak-het-zelf produkten. De tijd is praktisch voor bij. dat voor elk klusje de hulp van een vakman wordt ingeroepen. Ook grijpt men nu sneller naar hamer en zaag om meubels en dergelijke zelf te vervaardigen. Hubo/.aken voorzien in een derge lijke behoefte, aldus de heren Samnn en Deurloo, die deze zaak exploite ren. Houthandel ..Utrecht" b.v., opge richt in 1933 is uitgegroeid tot de grootste onderneming op het gebied van maak-het-zelf produkten. HU- BO. hetgeen betekent Houthandel Utrecht Bedrijven Organisatie, is niet alleen de leverancier van hout en dergelijke, maar adviseert de winkelier bij diens totale bedrijfs voering, zonder dat de detaillist zijn zelfstandigheid behoeft prijs tc ge ven. staat. Groot was evenwel de teleur stelling over de reaktie van P.C.-fra ktie die de uitgestoken hand niet wilde aanvaarden. In hun motivering werden zelfs felle verwijten gericht tot de fraktie voorzitter de heer J. Lustig, aldus de heer Hendrikse. Niet aanvaardbaar Wethouder L. C. Hoogerhuis stel de dat de heer Lustig vier jaar lang tegen het college van b. en w. had aangeschopt, op een wijze die zo danig was dat samenwerking met hem in een college van b. en w. in de toekomst onkenbaar is. Tevens werd door de P.C.-fraktie gesteld dat de samenwerking in de diverse commissies niet altijd goed was te noemen. Ook wanneer een ander dan de heer Lustig als wethouder uit de PvdA-fraktie werd voorgedragen zag de P.C.-fraktie het samenwer kingsverband binnen het college als niet mogelijk. De heer Hendrikse verklaarde dat een dergelijk stand punt van de P.C.-fraktie de PvdA- fraktie bijzonder zwaar ligt en wei nig perspectief voor de toekomst bied. Hoewel burgemeester H. P. Ever wijn hiervoor een oproep had ge richt tot de formatie die geen wet houderszetel zal hebben om zich niet als oppositie-groepering te gaan op stellen daar hiervoor in het gemeen telijke bestel geen enkele reden is. ziet dit er gezien de verhoudingen tussen de P.C.-fraktie en de PvdA- fraktie in de komende vier jaar toch wel naar uit. De woorden van de burgemeester „laten wij gezamenlijk proberen het beste voor de gemeente te bereiken met de woorden van het wel aan ie dere Nederlander bekende lied „Hand in hand, kameraden" ten spijt bleek de samenwerking tussen de drie in de raad aanwezige frak- ties een utopie. De voorzitter vestigde er de aan dacht op dat de komende zittings periode er zeker geen een zal zijn van uitrusten. Er is nog veel, heel veel te doen waarbij de burgemees ter o.m. dacht aan een keuze maken uit de struktuurstudie, een centrale begraafplaats, een centraal sport veld het voorbereiden en vaststellen van nog een aantal bestemmings plannen het gezond houden van de fianciële positie van de gemeente en nog talrijke andere zaken. De verkiezing Bij de wethoudersverkiezing wer den zowel de heer M. J. Steur (VVD) als de heer L. C. Hoogerhuis (CHU) herkozen. De heer M. J. Steur kreeg alle 10 stemmen (de heer L. Tiele- man was wegens ziekte niet aanwe zig) terwijl de heer L. C. Hoogerhuis 7 stemmen kreeg met de overige drie blanco. De heer Steur dankte voor het in hem gestelde vertrouwen waarbij hij zei al het mogelijke te zullen doen om het waar te maken. De heer Hoogerhuis dankte diegenen wier stem hij had gekregen waarbij hij de hoop uitsprak ook prettige sa menwerking te hebben met de te genstemmers. Bij de aanvang van de raadsver- Tweehonderd Hubo-zaken Er zijn 200 Hubo-franchise zaken. Deze bedrijven worden geleid door dealers die met Hubo zaken doen op basis van het franchise-systeem. Voor degenen die niet met het be grip franchising bekend zijn, citeren wij uit de „Hubo-posl" (een uitgave van het bedrijf): „Het franchise-systeem is een vorm van commerciële samenwer king waarbij een firma aan geselec teerde zelfstandige ondernemers contractueel het recht geeft, volgens bepaalde richtlijnen bepaalde goe deren te verkopen De voornaamste von die richtlijnen betreffen het ge bruik van een bepaalde handels naam. een bepaald embleem, enz., de methode van bedrijfsvoering en de gecontinueerde samenwerking tussen partijen voor de duur van het con tract. De reehtverlcnende firma gadering had burgemeester H. P. Everwijn een woord van welkom ge sproken tot de nieuwe raadsleden de heren A. J. Padmos (CHU), J. Janse (VVD) en S. ROOS (PvdA). Bij het installeren van de nieuwe raad leg den de leden van P.C- VVD-frakties de eed- en van de PvdA-fraktie de belofte af. De voorzitter sprak de hoop uit in de komende zittings periode prettig te kunnen samenwer ken. Hij zei van mening te zijn dat er in de afgelopen vier jaar ook wel door het college fouten zijn gemaakt „Gezamelijk zullen wij moeten trachten om het zo goed mogelijk te doen waarbij wij ook voor ons zelf kritisch moeten zijn. Met een goed samenspel tussen college en raad is het beste te bereiken voor onze mooie gemeente", aldus de voorzitter A-kring Zeeland B.B. Op 25 september wordt in de „Commandopost" te Goes een open bare vergadering gehouden van de Kringraad van de Bescherming Be volking, A-Kring Zeeland. ZIERIKZEE Heropening Westbrug Op donderdag 12 september zal de hernieuwde Westbrug worden heropend door de voorzitter van de Bewonerscommissie van „Borren- damme". Men wil op deze wijze uit drukking geven aan de waardering voor de geduldig gedragen overlast die met name de bewoners van „Bor- damme" hebben ondervonden tij dens de restauratieperiode. Na af loop vindt een korte bijeenkomst plaats in de rekreatiezaal van het rusthuis. Kursussen weven en pottenbakken/boetseren Het Zeeuws Instituut voor Kunst- zinige Vorming te Middelburg or ganiseert in de maanden september t'm december een kursus weven met een tafeltoestel dat men eerst zelf leert maken (docente mej. Carla Kesteloo te Vlissingen) en een kur sus pottenbakken en b'oetseren voor beginners, (docente mej. Jacqueline v. d. Meys te Vlissingen). Beide kursussen worden gehouden op dinsdagavond van 7-9 uur en be ginnen op 17. september a.s. BURGH HAAMSTEDE Kollekte Kon. Wilhelminafonds De vorige week gehouden kollek te voor het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding bracht in Burgh/Haamstede een be drag op van f 1722,te weten f 595,in Bürgh en f 1127,in Haamstede. Een bijzonder mooi re sultaat. Hartelijk dank aan de ge vers en aan de kollektrices en kol- lektanten die zich spontaan hebben ingezet voor dit goede doel. MIDDENSCHOUWEN Riolering Scharendijke-Wesferschouwen Vrijdag 6 september a.s. zal om ongeveer 15.30 uur bij het bedrijf van de heer J. Hanse, Kuijerdamse- weg 1 te Noordwelle de eerste buis legging van de riolering Scharen dijke-Westerschouwen plaats vin den. Aanwezig zullen zijn het kolle ge van b. en w., de aannemer (Pa. Meeuwissen en van Bragt uit Made) en onderaannemers, het Advies- en Ingenieursbureau Witteveen en Bos (voert de direktie over het werk) vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Westerschouwen. Rijkswaterstaat, Provinciale Water staat en Waterschap Schouwen-Dui- veland, Hoofd van de Technische Dienst Bruinisse-Middenschouwen. wordt de „franchisegever", „moeder maatschappij" of „centrale organisa tie" genoemd, de met haar samen werkende detaillisten zijn de „fran chisenemers". Bekende organisaties in ons land, die al jaren een vorm van franchi sing toepassen zijn de Hema en Ja- min. De eerste en veruit de grootste franchise-organisatie in de doe-het- zolf branche is de Hubo. Uitgebreid assortiment De fraaie, overzichtelijk ingerichte Hubo afdeling wordt volledig inge nomen door een uitgebreid assorti ment: hardboard: geperforeerd board: watervast board; tegelboard; zachtboard: vurehout in diverse ma ten: hardboard in vele soorten; spaanplaat; gefineerd spaanplaat; triplex cn multiplex; deurplaten, zo wel hout als in kunststof; water- cn kookvast mahonieplaat; lijstwerk; meubelplaat; wandplaten en wand- schroten. enz. In de zaak zijn diverse produkten toegepast en de mogelijkheden voor op maat laten zagen zijn voldoende aanwezig. NIEUWERKERK Steun het K.W.F. (Ingezonden) Deze week wordt weer een groie inzameling gehouden van gelden be stemd voor de kankerbestrijding in Nederland. Het Koningin Wilhelmina Fonds, dat tot taak heeft de voort gang van de kankerbestrijding te verzekeren organiseert overal in het land deze kollekte. In 1973 bracht het Nederlandse Volk via deze kol lekte 4 miljoen bijeen. Maar het Kon. Wilhelmina Fonds doet meer. Via notarissen komen aanzienlijke bedragen binnen in de vorm van legaten e.d. De overheid geeft subsidie en het bedrijfsleven staat zeer welwillend tegenover de zaak van de kankerbestrijding en tast diep in de beurs. Een zeer sym pathiek maar ook noodzakelijke bron van inkomsten is de kontrib'utie van ruim 400.000 leden van het K.W.F.die voor een vast inkomen van bijna 2Vz miljoen gulden zorgt. Niettemin krijgen ook deze leden tij dens de kollekte de gelegenheid om voor zover men dat wenst een extra gift bij te dragen. Natuurlijk zijn de giften geheel vrijwillig. Het zou ech ter vóór de plaatselijke organisatoren te ingewikkeld worden om alléén bij de niet-leden aan te kloppen. Het Koningin Wilhelmina Fonds vraagt daarom het publiek begrip voor deze werkwijze te hebben en hoopt weer op een goede opbrengst. BRUINISSE Nieuwe instrumenten „Nu met Hope" Zaterdag 7 september zullen de nieuwe instrumenten van de mu ziekvereniging „Nu met Hope" te zien zijn in het Dorpshuis te Brui- nisse. Ze worden daar tentoonge steld, van 4 uur tot half zes. 's Avonds zal ter afsluiting van het zo- mei'seizoen en bij de lampionoptocht, met de nieuwe instrumenten een tocht door de gemeente worden ge maakt. Slotavond Zomerevenementen Op zaterdag 7 september vindt de slotavond plaats van het Zomereve- nementenprogramma. Traditiege trouw zal een lampionoptocht wor den gehouden en een concert in de muziektent door „Nu met Hope". De lampionoptocht begint bij de mu ziektent (19.30 uur). De lampions zijn verkrijgbaar'bij de tent (19.00 uur). GENEVE, 4-9. De internationale commissie van justitie heeft woens dag de politie en militairen in Chili verweten gevangenen tijdens de ver horen te martelen. De gevangenen worden afgeran seld of lange tijd alleen in cellen op gesloten. Ze krijgen elektrische- stroomstoten en moeten langdurig rechtop staan. Hun nagels worden uitgerukt, hun testikels vermorzeld en op hun huid worden brandende sigaretten uitgemaakt. Ook worden zij ondergedompeld in water en moe ten zij aanwezig zijn bij de marteling van medegevangenen. Hierna werd overgegaan tot de wethoudersverkiezing. Benoemd werd de heer J. Boot Pz, (A.R.) mei 5 stemmen. Op de leden Hart en Hoogenboom werd ieder 1 stem uit gebracht. Vervolgens werd benoemd met 7 stemmen de heer M. L. Hoo genboom. Beiden verklaarden hun benoeming tot wethouder aan te ne men onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. De heer L. Hart riep de nieuwe lingen in de raad een hartelijk wel kom toe. De nieuw gekozen wethou ders werden door hem geluk ge wenst. Hij verwachtte, dat er ge noeg werk zal zijn voor de raadsle den. Hij hoopte op een goede zit tingsperiode en een goede samen werking met het kollege. Aankoop woning Op voorset 1 van het kollege be sloot de raad tot het garanderen van pen hypothekaire geldlening voor aankoop van een woning in de ge meente. Ten behoeve van de aanleg van de riolering Scharendijke-Westerschou wen besloot de raad tot aankoop van een perceeltje grond aan de Kuijer- BROUWERSHAVEN, 4-9. De raad der gemeente Brouwershaven verga dert op maandag 9 september a.s. half acht in het stadhuis te Brou wershaven. Op de agenda staat o.a. de wijzi ging van de huurovereenkomst ge deelte perceel Mr. Pieter Mogge- straat 5 te Dreischor aan de Stichting Landbouwmuseum Schouwen-Dui- veland. ROCHEFORT, 4-9. Boze Franse boeren hebben dinsdag 12 ton bevro ren Brits vlees op straat gegooid uit protest tegen de Britse concurrentie en de prijs die voor Frans vlees wordt betaald. De afgelopen weken hebben boe ren in Frankrijk bestuursgebouwen met mest bestrooid en varkens aan lantarens opgehangen als parodie op de Franse revolutie ter ondersteu ning van hun zaak. De „steen van Scone" LONDEN, 4-9. Een grote politie macht met speurhonden heeft in de nacht van woensdag op donderdag een poging verijdeld de „Steen van Scone" uit de Londense Westminster Abbey te stelen. Drie mannen zijn aangehouden. De „Steen van Scone", het symbool van Schots nationalis me, ligt onder kroningszetel, waarop sinds Edward de eerste alle Britse koningen en koninginnen zijn ge kroond. Edward de Eerste liet de ISO kg zware steen in 1269 uit Schotland stelen. Voor die tijd werden de Schotse vorsten op de steen ge kroond en sindsdien hebben de Schotten steeds teruggave van de steen geëist. damseweg voor het plaatsen van een pompgemaal van de erven van wij- Jen de heer A. D. Hanse voor een bedrag van f 500, Vastgesteld werden de 13e. 14e en 15e wijziging van de gemeentebegro ting voor 1973 en van de 14e wijzi ging van de begroting 1974. Bij het voorstel van de 2c wijzi ging van de Bezoldigingsverordening gemeentepersoneel 1974 per 1 juli 1974 vroeg de heer L. den Boer (A.R.) zich af of de salarissen steeds maar verhoogd moeten worden, terwijl er groepen zijn. die in inko men achteruit gaan. HU vond. dat de verhoudingen maar schril tegenover elkaar afsta ken. Overigens wenste hij zich niet te verzetten tegen het voorstel. De raad nam hierna het voorstel met algemene stemmen aan. De heer C. J. van Burg (P.v.d.A.). hoopte, dat de heer Don Boer de za ken in het vervolg minder subjectief zal benaderen ten einde de goede sa menwerking in de raad niet te ver storen. De heer L. den Boer antwoordde, dat hij helemaal niet subjectief ge- Ook zullen in de nieuwe raad de vertegenwoordigers der gemeente in besturen van gemeenschappelijke re gelingen worden aangewezen. Benoemd zullen worden de leden van de recreatiecommissie en in het bestemmingsplan Delingsdijk zullen aan een viei-tal straten een naam worden gegeven. Dit bestemmingsplan is zo inge deeld dat er gesproken kan worden van 1 hoofdstraat (toegangsweg) waaraan bungalows kunnen worden gebouwd en een drietal hofjes, waar om heen de overige woningbouw zal plaats vinden. Naamgeving Gezocht is naar een naamgeving, die past in het overgangsgebied tus sen de bebouwing buiten de wallen en het agrarisch gebied. B. en w. in formeren de raad, dat er in vroegere tijden in Brouwershaven drie mee- stoven geweest zijn, te weten „De Lei" aan het eind van de Haven Zuidzijde, „De Lelie" aan de Zuid- wal en „De Roos" op de plaats waar nu de basisscholen zijn gebouwd. Deze namen houden de herinne ring levend aan de meekrapteelt, die ook voor Brouwershaven van groot belang is geweest. Immers de mee krap was de grondstof voor de mee- stoven. B. en w. stellen de raad voor de straten in voornoemd plan de vol gende namen te geven: a. toegangs weg: Meekrapstraat; b. Ie hofje: de Lelie; c. 2e hofje; de Roos; d. 3e hof je; de Lei. „Piek-fijn-rekening" ROTTERDAM, 4-9. Onder de naam „Piek-fijn-rekening" gaat de Spaarbank te Rotterdam (met aan gesloten banken in Gouda, Delft en Maassluis) aan jongeren van 11 tot 15 jaar een nieuwe vorm van dienst verlening bieden. Jongeren in deze leeftijdscategorie kunnen met toe stemming van hun ouders een. eigen bankrekening openen, waarover zij tot hun 18e kontant en giraal zelf standig kunnen beschikken. Ze ont vangen zelf dagafschriften waarop de mutaties zijn vermeld. weest was. daar de door hem ge schetste verhouding heel reëel is. De voorzitter maakte een eind aan de diskussie, daar deze buiten de za ken, die aan de orde waren dreigde te komen. De rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer C. J. van Burg er op, dat volgens de pers spoedig een beslissing genomen zal worden over aanleg van de re- kreatieverdeelweg vanaf de Brou- wersdam bij Scharendijkc naar de Provincialeweg bij Renesse. Spreker vroeg of er zekerheid bestaat, dat de fietsverbinding tussen Scharendijkc en Ellemeet gehandhaafd zal blijven en desnoods verbeterd zal worden. De voorzitter dacht, dat de aanleg van de rekreatieverdcelweg nog niet op korte termijn in de Prov. Staten aan de orde zou komen. Hij verwachtte, dat het gemeentebestuur over de uitvoering van de weg zal worden gehoord. Bij de provincie is alleen aan de orde of al of niet een krediet beschikbaar moet worden gesteld. De heer Van Burg hoopte, dat do fietsverbinding niet via de Ramp- weg-Nieuweweg verlegd zal worden. De voorzitter wees er op, dat de raad en b. cn w. verschillende malen bezwaar hebben gemaakt tegen het verbreken van de fietsverbinding onder het viadukt over de Kuyer- damseweg. De voorzitter was persoonlijk van mening, dat er zo min mogelijk nieuwe wegen moeten worden aan gelegd; het werk van de herverka veling zou dan voor een groot deel te niet gedaan worden. Een voorstel van de heer Van Burg om de kwestie van de rekrea tie verdeel weg voor de volgende ver gadering als een agendapunt op te nemen, werd niet ondersteund. De voorzitter deelde mede. dal het kollege aandacht aan deze zaak zal blijven schenken. Uitbreiding' zaak ZIERIKZEE, 4-9. Zaterdag 7 september a.s. breidt Saman Deurloo de zaak aan de St. Domusstraat 43 te Zierikzee uit met een nieuwe afdeling hout en plaatmaterialen. Deze verbouwde en opnieuw ingerichte zaak zal een totale verkoopruimte bevatten van meer dan 300 vierkante meter. Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 3-9. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond jl. in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester E. Bae- rends. Na opening van de vergadering werd allereerst overgegaan tot beëdiging van de raadsleden. De voorzitter wenste de leden geluk met hun installatie als lid van de raad en sprak de hoop uit op een goede samenwerking in het belang van de bevolking. Veel zaken zullen aan de raad worden voorgelegd. De vorige raad heeft reeds een lijn uitgestippeld, die zou kunnen worden gevolgd. De rekrea- tieve ontwikkeling zal ongetwijfeld veel aandacht vragen. Ofschoon het ge meentebelang zeker met de rekreatie gediend is, zal ongetwijfeld af en toe de moed moeten worden opgebracht om duidelijk neen te zeggen. Spreker wenste de raadsleden Gods Zegen en veel wijsheid toe. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3